גלול את הסיור העולמי שלך באינטרנט

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


כיצד לתכנן ולבצע את סיבוב ההופעות העולמי של הלהקה שלכם - אין צורך בעסקת תקליטים

מוזיקאים רבים חולמים לצאת לסיבוב הופעות עולמי. אבל הם מפוצצים מהעלויות האדירות וחוקי הויזה המסובכים. יש המניחים שדברים אלה מציבים סיור עולמי מחוץ להישג ידם – לפחות ללא התמיכה והכיסים העמוקים של התווית העיקרית. זה לא נכון.

חברות הקלטות אינן חשובות כעת

ממש מיום הקמתו של נאפסטר בשנת 1999, תעשיית המוזיקה השתנתה. לא כל השינוי הזה התקבל בברכה על ידי תוויות, אבל זה היה דחיפה לאמנים שעובדים באופן עצמאי. מוזיקאים שמונעים באמת לשחק מופעים כבר יודעים שהם יכולים לארגן דברים בעצמם. תעשיית המוזיקה המיינסטרים מתקרבת לאותה מימוש.

פרינס היה אחד היוצרים הראשונים שדחו את מעורבותם הגדולה של הלייבל במוזיקה, לאחר שהסתבך בחוזה בשווי 100 מיליון דולר. בשנת 1993 הקים לייבל משלו, NPG Records, כדי להחזיר את השליטה היצירתית. רשומות NPG היו למעשה תווית עצמאית, גם אם הייתה ממומנת היטב. אבל זו הייתה אולי הדוגמה הגבוהה ביותר למוזיקאי שהחזיר דברים לדברים הבסיסיים ומניח את השליטה האמנותית מעל לתגמול הכספי.

פרינס חזר בסופו של דבר למותג מרכזי, אך עדיין נזקף לזכותו אמנים מעוררי השראה לשאול את אופן פעולתם של התעשייה. אפילו לפני כן, תמיד הייתה סצנת מוזיקה מחתרתית בריאה של אמנים שמעולם לא חיפשו תמיכה גדולה בלייבל. פוגאזי הוא כנראה הדוגמא הטובה ביותר ללהקה שדחתה אותה באופן פעיל.

הסיפור שלי: מעגל מודפס

מעגל מודפס - עלון מפעל סריגה בניו יורקלפני קצת יותר מעשר שנים יצאתי לסיבוב הופעות ברחבי העולם עם הלהקה שלי, Printed Circuit. זה בעצם פרויקט סולו, והוא הצליח בצורה צנועה בתחילת שנות האלפיים. פרסמתי תקליטים על תוויות כמו Tigerbeat6 ודארלה, אבל מעגל מודפס מעולם לא נחתם לתווית.

מעגל מודפס אינו סוג הלהקה שאנשים חושבים שהם תואמים לסיבוב הופעות עולמי. עם זאת, הסיור העולמי זה עשה. לסיבוב ההופעות הצטרף אלי אנדרו ריין. וסיימנו את הסיור ושיחקנו מופעים ב 8 מדינות במשך 3 חודשים.

לא יוצא דופן

בכל הנוגע ללהקות, לא היינו חריגים במיוחד בהזמנת מופעים או סיורים משלנו. פשוט הלכנו רחוק יותר מרוב הלהקות, מבחינה גאוגרפית, משילוב של סיבות. היה לנו מעט מאוד ציוד, כך שהיה קל לנסוע, וכבר ביצענו הרבה סיורים ברכב. אולי החשוב ביותר, לשנינו היו הרבה חברים ברחבי העולם, מה שהפך את ההיבטים המעשיים של סיור עולמי להרבה יותר קלים.

בתחילת 2005 ראינו קרב פנים של יותר מעשרים שדות תעופה, וכבסנו את הכביסה שלנו בעשרות ערים שונות ברחבי העולם. היה כיף לשחק כל כך הרבה מופעים וזה נתן לנו תירוץ נהדר לצאת לחופשה. ברגע שספרנו את השינוי הרופף, זו הייתה (פחות או יותר) חופשה בחינם. ועבור הרבה להקות, זו הסיבה שממילא לצאת לסיבוב הופעות.

הסיור העולמי שלנו בשנת 2005 כלל שני נסיעות נפרדות. הראשון היה לסקנדינביה. השנייה הייתה גדולה בהרבה – כולל בריטניה, יפן, ניו זילנד, אוסטרליה, פיג’י וארה”ב. אנדרו ואני הזמנו בעצמנו את הסיור ושילמנו על כך מהתמורה. פרסמנו את הלהקה, היה לנו כיף וחזרנו הביתה בלי שום אסונות גדולים.

סיור עולמי אפשרי. אבל זה גם אחד הדברים המסובכים שתעשו אי פעם.

שלב 1: אסוף משאבים

רוב התוויות שוכרות סוכני הזמנה עצמאיים, או מביאים מקדם שיטפל ברוב ההזמנה. אם אתה מסודר יחסית, ויש לך ניסיון כלשהו בארגון מופעים, אתה יכול לעשות את כל זה בעצמך. זה ייקח לך זמן רב יותר מאשר סוכנות מקצועית, כך שכדאי לחשוב עליו קודם.

להלן המשאבים הבסיסיים הדרושים לך לסיור העולמי שלך:

בטון

 • כסף. תצטרך מספיק כסף מראש בכדי לקבל ויזות או אישורי עבודה, הוצאות נסיעה ומגבלות. בסופו של דבר, תזדקק לכסף למזון כמו גם דברים שאולי לא תזדקק להם, כמו בירה וגרוטאות תיירים.
 • אנשי קשר. ככל שאתה מכיר יותר אנשים, כך יהיה יותר קל להזמין סיור. אנדרו ואני התמזל מזלנו להכיר הרבה אנשים, ולכן כששילבנו את אנשי הקשר בינינו יכולנו לכסות שטח גדול מאוד. זה קל עוד יותר כיום ברשתות החברתיות. השתמשנו בעיקר בדוא”ל וב- MySpace.
 • כישורי שפה. חכם ללמוד כמה יסודות. זה מראה רצון טוב ויכול להיות כלי שימושי כאשר הגיע הזמן לקבל תשלום.
 • זמן. תצטרך לשלוח הרבה דוא”ל, ואתה הולך לרדוף אחרי הרבה אנשים. אם אתה זקוק לויזה, הרשה לשנה לתכנן – לפחות.
 • מטען. קנו מזוודה טובה וקנו תיקי טיסה לכל הציוד. אינך רוצה לראות את המקלדת שלך בסרן לעטוף בתביעת מטען – במיוחד לא אחרי המופע הראשון. כן, תיק טיסה יהפוך את הציוד שלך ליותר בולט. אבל ההגעה למקום ללא מכשירים היא גרועה יותר.

בלתי מוחשי

 • טקט. למד על מנהגים מקומיים אם אתה הולך לאנשהו עם תרבות שונה מאוד משלך. קל להעליב אם אינך יודע כיצד אתה אמור להתנהג. אפשר היה להשליך אותך ברחוב באופן מאוד לא צפוי, בלי מקום לשהות באותו לילה.
 • שכל ישר. תגיע לישון בכמה אכסניות ממש מוזרות. חבר’ה אקראיים ברחוב ינסו לסחוב את הציוד שלכם. אתה צריך להיות אחראי ומפוכח מספיק כדי להתמודד עם אותם מצבים.
 • יצירתיות. היכולת לחשוב על הרגליים זה יתרון. כל מה שתוכלו לעשות כדי לחסוך כסף שווה לעשות. ויתרתי על הדירה שלי והעברתי את החפצים שלי לביתו של אנדרו כשאנחנו נעדרים, וזה חסך לי שכר דירה של שלושה חודשים. שלחנו גם כמה תקליטורים וחולצות טריקו למקדמים, כך שלא היינו צריכים לשאת לחלוטין את כל מה שתכננו למכור.

הגבל את הפמליה שלך

ככל שיותר אנשים מסתובבים בסיור, זה יקר יותר. אז תגביל את מי שתביא.

לא סביר ששום להקת עשה זאת בעצמך תיקח צוות דרכים, אך יש כאלה שייקחו מהנדס סאונד משלהם לסיבוב הופעות. ידידי מייקל ‘ארצ’י’ ארצ’יבלד אכן נשמע לאלפי להקות במועדון החברתי ברודנל בלידס, בריטניה. ארצ’י טייל גם ברחבי העולם כדי לעשות סאונד ללהקות כמו Hookworms. הוא נפטר בספטמבר 2016. כששמע שאני כותב את המאמר הזה, הוא היה להוט להציע כמה עצות.

ארצ’י המליץ ​​לך לקחת מהנדס סאונד אם יש לך צליל שקשה לשכפל אותו. למרות שזה יקר לקחת אדם נוסף, זה יכול לחסוך הרבה זמן ובלבול בכל יום. הוא ציין כי מהנדס טוב גורם ללהקה להישמע טוב, אך גם פועל כמתווך כדי להחליק בכל מתחים. זה כולל ביצוע מהיר יותר של בדיקות קול.

הוא גם הזהיר כי להקות אף פעם לא לוקחות חבר לעשות צליל בחינם, אלא אם כן הן מבינות באמת את צרכי הלהקה יותר טוב ממה שנדמה שהנדסאית הקול תעשה. מי שעושה את הצליל חייב להיות מסוגל לעשות את מה שהלהקה רוצה במהירות, ובלי לגרום לחיכוכים, כך שלאיש אין חוויה רעה.

שלב 2: החליט לאן אתה רוצה להגיע

אתה זקוק למסלול שתוכל לנהל בהתחשב במשאבים שלך, כמו גם בציוד שאתה עומד לשאת. התחלת סיכות במפה היא התחלה מספיק טובה, אך יש דרכים להפוך את תכנון המסלול לפשוט יותר:

 • התמקדו במקומות שבהם אתם מכירים מקדמים, או שיהיו חברים של חברים שהעלו מופעים. הכרנו אנשים בטוקיו, בריסביין, סן פרנסיסקו ואוקלנד. לאחר מכן ניגשנו למגעיהם בערים שכנות, וכמה מקדמים ארגנו הופעות על המסלול.
 • נסה לבחור מקדמים שיש להם רקורד טוב. מעגל מודפס שיחק הופעה במיאמי עם סטריאו טוטאל, שהיה מחוץ למסלול כמובן, אך שילם מספיק טוב כדי לממן את המעקף. זה גם גרם לנו קצת תשומת לב בעיתונות, שיכולה להיות בעלת השפעה חשובה על הופעות עבור מופעים אחרים באותו אזור.
 • הימנע ממקומות שבהם אינך מכיר אף אחד. השהייה במקום מרוחק ללא רשת תמיכה לאורך תקופות ארוכות הולכת להיות יקרה ולא מעשית. אף אחד לא רוצה לבלות את ימי החופשה במכבסה. (או באכסניית נוער ללא חלונות, ושם ישנו כשהמופע שלנו באדלייד נפל.)
 • היו מציאותיים לגבי לאן אתם רוצים להגיע. מקומות אקזוטיים זה כיף, אבל כשאתה נושא ציוד, הם עשויים להיות לא נוחים. החלטנו לעצור בפיג’י, אבל לא שיחקנו שם הופעה. זכור דברים כמו העובדה שלא קל להעלות מחשבים ניידים ומזוודות לסירות תיירים קטנות ומחוצה לה, ומעל סלעים סלעיים..

הישאר עם ראש פתוח

אם אינך יכול להשיג מופע במיקום מסוים, שאל:

 • האם תאריכים אחרים יעבדו
 • אם יש מופעים אתה יכול לבצע פיגי -בק
 • אם למקדם יש קשרים אחרים בעיר שלהם, או בכל מקום בקרבת מקום.

ככל שיש לכם יותר אנשי קשר מתוכניות ופסטיבלים בעבר, כך יהיה קל יותר.

תכנון תשלום

באופן אידיאלי, אתה זקוק לדמי מובטחים שאתה מסדיר ישירות עם מקדמים.

ערבות היא הסכום המינימלי שישלם לכם מקדם וזה מהווה את תקציב הסיור שתוכלו לבזבז אחר כך על הובלה וצרכים אחרים..

אתה אולי להקת סיורים, אך אתה עדיין יכול להישלח עם הנסיעה במונית שלך אם לא תארגן מראש ערבות. באחת מהופעות הסיום שלנו בעיר ניו יורק, הוענק לנו רק 20 $ ונשלחנו לדרכנו.

עמלות תמיד יהיו מעשה איזון, אך מכירות סחורה הן החבר שלך. מעגל מודפס הצליח לשחק 5 הופעות בטוקיו, פשוט מכיוון שידענו כי הופעה אחת תביא להבטיח. המקדמים האחרים לא הציעו ערבויות, אך היה כדאי לעשותם למכירת תקליטים. אז אתה צריך לבצע שיחת שיפוט עד כמה רחוק תיסע לחינם.

לבסוף, אתה זקוק לסכומים מובטחים כדי שיובהרו: במפורש של הודעת דואר אלקטרוני או חוזה. עליכם להביא אידיאלי עותק מודפס לכל מופע.

שלב 3: קבל ויזות

דוגמה לויזה לעבודה (באדיבות ויקיפדיה)מכל הצעדים הכרוכים בסיור, קבלת ויזות היא ללא ספק הקשה ביותר.

בעולם שלאחר ה -11 בספטמבר, 11 ביקורת הגבולות הוחמרה. כל מי שנושא מזוודות חריגות יינתן לתשומת לב. זה כולל ארונות בצורת תמוה, ארונות טיסה או כל ארגז המכיל חוטים. אז זה כולל את כל כלי הנגינה, למעט, אולי, GameBoy. (כן, לזמן מה סיירנו עם GameBoy, ולא הרבה יותר.)

דוגמה לויזה לעבודה (באדיבות ויקיפדיה)->

מציאותית, אם אתה רוצה ללכת בדרך של הגשת בקשה לויזה, אתה צריך להיות ברור שאתה כנראה מהמר בכסף שלך. בשורה התחתונה זה: היו מוכנים לבזבז את החיסכון שלכם, ותכננו היטב לפניכם.

מערכת הוויזה האמריקאית היא ככל הנראה הדוגמה הטובה ביותר עד כמה תהליך זה יכול להיות קשה.

אשרות עבודה בארה”ב

אם אתה מתכנן לנסוע לארה”ב כמעט מכל מקום (כולל קנדה), אתה תצטרך אשרת עבודה של שירותי אזרחות והגירה של ארה”ב. זהו תהליך יקר וממושך.

לא הגשנו בקשה לוויזה כשסיירתי, מכיוון שרשויות ההגירה היו פחות מחמירות מכפי שהן כעת. מכיוון שלא היה לי שום ניסיון, ביקשתי מחברתי הילרי נוט מקווטאון לקבל כמה תשומות. קאווטאון היא להקה מעיר הולדת שלי בלידס, בריטניה, והוזמנה לסיבוב הופעות בארה”ב.

רומנטיקה על טבעית מאת קאווטאון

הילרי אמרה לי שעובדת לפחות 6 חודשים לעיבוד הניירת הראשונית, אך ניתן להחזיר אותה שוב ושוב לראיות נוספות. מבחינת כסף, קאונטאון נאלצה לשלם דמי בקשה, חשבונות עורכי דין ודמי עיבוד מהירים.

אפשרות אחרונה: מסלול מהיר

מסלול מהיר הוא אופציונלי, אך אם בסופו של דבר נגמר לך הזמן, ייתכן שלא תהיה לך הבחירה שלא לשלם אותו. ואז, גם אם אתה משלם את זה, עדיין ייתכן שתצטרך לחכות עוד 6 חודשים.

להקת חבר אחר, Hookworms, חתומה לסאב פופ בארה”ב. הלהקה השתמשה בעורכי דין כדי להגיש בקשה לויזה זמן רב לסיבוב הופעות בארה”ב, אך האפליקציה עוכבה באופן לא מוסבר והסיור הופסק.

איך שלא פורסים את זה, זה מסוכן, ואין החזרים כספיים.

האם אתה מספיק מפורסם בארה”ב?

מבחינת הראיות, אם הסיור העולמי שלך יכלול את ארה”ב, תצטרך לספק הוכחה שאתה מפורסם במדינה שלך.

תשכח מהופעות מקומיות: אתה זקוק לדוגמאות קונקרטיות להופעות של כותרות בהופעות גדולות או בפסטיבלים. רשימה של כל הופעות הרדיו הגדולות שלך תעזור גם כן.

זו הדרך היחידה ששירותי אזרחות והגירה של ארה”ב יקבעו את הלגיטימיות שלך לעבוד ולהרוויח כסף במדינה.

ויזות חופשות עבודה אירופאיות

באירופה יש מספר רב של כללים וטכניים. יש ויזת שנגן, לכל המדינות באזור שנגן. ויש ויזות נפרדות לכל מקום אחר, כולל בריטניה.

STA Travel הכניסה רשימה של דרישות הוויזה למדינות אירופה השונות. זה מספק סיכום טוב יותר ממה שאני יכול כאן.

הובלת ציוד

אם אתה צריך לקחת איתך ציוד, במקום לשאול את כל הציוד שלך, יתכן שתצטרך לקנות ATA Carnet.

Carnets הם למעשה דרכונים לציוד, כך שתוכל להעביר את הציוד שלך ללא מס למופעים וממנו. אתה זקוק לקרנט ל 85 מדינות, כולל בריטניה, ארה”ב ורוב המדינות באירופה. קרנט אחת עובדת בכל מקום ונמשכת שנה.

כשאתם נכנסים למדינה, הקרנט ייבדק ותאושר, והוא הדין בעת ​​היציאה. אם אתה נוסע למדינה של האיחוד האירופי, הקרנט מסומן רק במדינה הראשונה והאחרונה שבה אתה מבקר. לעת עתה, בריטניה כלולה. אחרי Brexit, יתכן וזה לא.

להיות מציאותי

אתה יוצא לסיבוב הופעות עולמי. אבל אתה לא הרולינג סטונס או ביונסה. אתה תדאג למזומנים ותנסה להימנע משדוך. זה מתגמל, אבל אתה צריך להיות פרגמטי. הדבר הגרוע ביותר שאתה יכול לעשות זה לדחוס יותר מדי בסיבוב ההופעות העולמי שלך. בלי מנהל טיולים, אתה תצטרך להיות ממושמע, מסודר ופוכח יחסית.

לדוגמא, כשהיינו ביפן, התקשינו לקרוא הוראות באזורים מסוימים, מכיוון שלסימנים מעטים יש תרגומים לאנגלית. דברים פשוטים כאלה יכולים לגרום לעיכובים, להחמצת רכבות ואפילו להחמצות של הופעות. אז עזבו איזה חדר נשימה.

להלן מספר טיפים נוספים להפיכת הסיור למוצלח ומהנה יותר:

 • תן לעצמך ימי פנאי להירגע, להתעדכן בדוא”ל שלך ולנהל את הסיור. אחרת, אתה מובטח לחלות ולהרגיש איום ונורא.
 • התאימו להופעות עיתונאיות ברדיו המקומי בכל פעם שזה נוח.
 • שכור רכב אמין ונהג שאתה יכול להיות תלוי בו לא להשתכר.
 • לפגוש חברים. אין מדריך טיולים טוב יותר מאדם מקומי שאתה מכיר וסומך עליו.
 • שמרי על עצמך. תכנן עצירות מנוחה הגיוניות, במקום כוננים קבועים של 18 שעות.

שלב 4: הזמן כרטיסים

עכשיו הגיע הזמן להזמין כרטיסים לסיבוב ההופעות העולמי שלכם. כמו כל נסיעה, זהו תרגיל של יעילות לעומת עלות. באופן אידיאלי, אתה רוצה את המסלולים הישירים ביותר שתוכל למצוא, תוך היצמדות לתקציב שנקבע בשלב 1.

במקרה שלנו, היה הכי זול להזמין כרטיס אחד ברחבי העולם, אותו רכשנו מסוכן מתמחה. זה נתן לנו חמש תחנות ממגוון אפשרויות, שנוכל לאחר מכן להוסיף עם כרטיסי רכבת וטיסות נוספות. עבור הרגל הסקנדינבי של הסיור השתמשנו במעברי רכבות שהם יקרים וגמישים בכדי שתוכלו לעמוד בדרישות הגיל.

הזמנת כרטיס סביב העולם יכולה להיות חסכונית בהשוואה להזמנת טיסות בודדות למרחקים ארוכים. זה יכול להיות גם מגביל, מכיוון שכל מסלול מופעל על ידי מבחר מוגבל של חברות תעופה, כך שתמיד יהיה רשימת יעדים פוטנציאליים. כדאי לקבל עצות לגבי היעדים אליהם תוכלו לנסוע לפני שתזמינו הופעות.

תעריפי הרכבות משתנים מאוד בין המדינות, ועיתוי יכול להיות קריטי. בסקנדינביה, מסעות הרכבות אינם יקרים, וכדי להחליף כיס, שדרגנו עבור שטח נוסף. בבריטניה, עליך להזמין כרטיסי רכבת שבועות מראש כדי להימנע מתשלום עשר פעמים נוספות.

מקורות מימון

יש להקות שמספיקות לקבל חסות לסיבוב ההופעות שלהן. האפשרויות מוגבלות מאוד, אך כדאי לחקור במדינה שלך. לדוגמא, כסף ממשלתי זמין למוזיקאים אוסטרלים שרוצים לצאת לסיבוב הופעות. יתכן שאתה זכאי למענקים מיוחדים אם אתה נכה, או מקבוצת מיעוט מסוימת.

עבור מרבית הלהקות, סחורה למכירה תהיה הדרך הטובה ביותר למלא את יתרות המזומנים שלך. לעתים קרובות, מעגל מודפס עשה יותר על סחורה ממה שהתחייב להראות. אם אתה מתכנן לעשות שימוש במכירות סחורה, תקליטורים קלים יותר לנשיאה מאשר ויניל. חולצת טריקו ויניל נמכרים היטב, אך יתכן שתקשה להם לסחוב אותם.

לחלופין, תוכלו לנסות מימון המונים כדי לגייס כסף. בנפרד מהסיור השתמשתי בפלדגמוסיץ ‘למימון אחד הרשומות שלי. וטום רובינסון עזר לפרסם את שחרורו ברדיו ה- BBC 6 Music. אנשים כן רוצים לעזור ללהקות האהובות עליהם, ולכן ראו זאת כדרך להגדיל את הכספים שלכם.

שלב 5: צא לסיור העולמי שלך

אחרי כל התכנון שלך, אתה מוכן לצאת לסיור העולמי שלך.

טיולי עשה זאת בעצמך מפחידים. אשרות יכולות לצרוך את התקציב שלך, ללא כל התחייבות להצלחה. ויש שבועות של ניהול לחרוש.

אבל אם אתה מציאותי לגבי משך והמרחק ויש לך את אנשי הקשר, זה בהחלט אפשרי. להקות עושות את זה כל הזמן, ותמיד עשו זאת, עוד לפני שהאינטרנט הקל על כך כל כך. והאמנים כיום הרבה פחות מסתמכים על תמיכה גדולה בתוויות. בטח, תווית מקלה על הדברים הרבה יותר, אבל זה לא אמור לעמוד בדרכך.

עבור מעגל מודפס, הזמנת סיור עולמי הייתה שיאן של שנים רבות של תרגול, משחק של הרבה הופעות טובות (וחלקן לא כל כך טובות), ויצירת המון קשרים. בתחילה היינו מונעים מהשאיפה שלי לנסוע לטוקיו, וידענו שיש לנו את המגעים כדי לדחוק את התוכנית עוד יותר. לאחר מכן, הרבה אנשים שסמכנו עליהם ביקרו אותנו בסיורים שלהם. למען האמת, אחד האנשים שאירחו אותנו בבריסביין עבר ללידס והיתה השושבינה בחתונה שלי.

כמעט ודאי שלא תצליחו להרוויח כסף כשאתם מזמינים סיור עולמי משלכם, ולא תוכלו לחגוג כל לילה. אבל אתה עדיין צריך להתפוצץ ולהגיע עם איזון שבירה. זה יכול לפקוח את עיניך לתרבויות אחרות, ולהגדיל את הביטחון שלך כאדם ומוזיקאי. שוב, חשוב על סיור כחופשה מסובסדת ולא תשתבש הרבה. בהחלט אינך זקוק לתמיכה בחברות התקליטים כדי לצאת לחופשת מוזיקה. אתה יכול לעשות זאת בעצמך.

תמונת הכותרת היא © 2017 WhoIsHostingthis.com. מעגל מודפס בברז הבר של סריגה הוא © 2005 Joshua Davis; משמש ברשות. תמונת ויזת עבודה באדיבות ויקיפדיה; זה ברשות הרבים. מאמר זה מוקדש לארצ’י באהבה (1975-2016).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map