עורך Vi: מדוע מתכנתים חושבים שעורך ישן זה עדיין מדהים

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


Vi הוא עורך טקסטים שנוצר במקור עבור מערכת ההפעלה יוניקס. במקום תפריטים, vi משתמש בשילובים של הקשות על מנת לבצע פקודות. ככאלה, אין צורך בשימוש בעכבר או במשטח מגע – הכל נעשה אך ורק באמצעות המקלדת.

למד את עורך ה- Vi

היסטוריה קצרה

Vi מתחקה אחר מקורותיו לעורך שורת הפקודה המוקדם ביותר המשמש במערכות יוניקס המכונה ed. אד עבד טוב מאוד עם טלטיפים, אך לא היה מתאים למסופי תצוגה. לא מעט אנשים חשבו שהם לא ידידותיים ולקחו על עצמם ליצור גרסה טובה יותר. ביניהם נמצא ג’ורג ‘קולוריס, אז מרצה במכללת קווין מרי, שיצר אותם, העורך המיועד למסופי תצוגה..

בשנת 1976 הוא ביקר ב- UC ברקלי והראה אותם לאנשים שונים. התגובות היו מעורבות אך זוג סטודנטים, ביל ג’וי וצ’אק היילי, התרשמו מהם והשתמשו בהם כבסיס לעורך שלהם בשם שנקרא en אשר הורחב אז ליצירת גרסת האקס 0.1. לאחר שהיילי עזב את ברקלי, ג’וי עיצב מחדש את העורך בשנת 1977, כאשר הוסיף מצב חזותי במסך מלא לאקסית, מה שמאפשר להציג טקסט במסך מלא ולא רק שורה אחת בכל פעם..

האקס 1.1 נכלל רשמית במהדורת BSD יוניקס הראשונה בשנת 1978 והיא נודעה בשם vi לאחר שחרורו של האקס 2.0 כחלק מההפצה השנייה של ברקלי תוכנה בשנת 1979 כאשר העורך הותקן תחת השם “vi” מכיוון שהוא לקח אוטומטית משתמשים היישר למצב החזותי של האקס.

vi שיבוטים

בהתחשב בעובדה שקוד המקור ל- vi המקורי לא היה זמין באופן חופשי עד 2002, נוצרו שיבוטים רבים של עורך ה- vi. היו להם מראה ופונקציונליות דומים אך נכתבו כולה מאפס. זה איפשר להוסיף תכונות נוספות ולבצע את העורך למערכות הפעלה אחרות.

רשימת שיבוטי ה- vi כוללת קלווין, אלביס, אלווין, למי, nvi, stevie, vile, viper, BusyBox ו- xvi. השיבוט הפופולרי ביותר, לעומת זאת, הוא Vim, המהווה גרסה משופרת של עורך ה- vi המופץ עם מרבית מערכות UNIX.

Vim

Vim מייצג את Vi IMproved והוא כולל אפילו יותר תכונות מאשר vi, מה שהופך אותו למועדף בקרב מתכנתים רבים. התכונות כוללות הדגשת תחביר (הניתנת לניתנות לכתב הניתן לכתב), תמיכה בעכבר, גרסאות גרפיות, מצב חזותי, פקודות עריכה חדשות והרחבות לפקודות ex. זה כלול כמעט בכל הפצה לינוקס ונשלח עם כל עותק של Apple MacOS.

בגלל העובדה שחלק מתכונות ה- vi חסרות ב- Vim, יש לו מצב תאימות vi, מה שהופך אותו להתאמה מחמירה יותר ל- vi. ניתן לשלוט על תכונה זו על ידי האפשרות: להגדיר תואם.

ניתן להתאים אישית את Vim בדרכים רבות – כולל ממשק המשתמש והפונקציונליות הבסיסית שלו. אתה יכול להגדיר פקודות מאקרו מותאמות אישית לאוטומציה של רצפי הקשות, להגדיר פונקציות משתמש פנימיות ולנצל מספר תוספים שמוסיפים פונקציונליות חדשה ל- Vim. התוספים כתובים בשפת התסריטים הפנימית של Vim שנקראת vimscript. זה תומך גם בסקריפטים באמצעות לואה, פרל, פייתון, רובי, Tcl ומחבט.

יסודות ה- Vi

סעיף זה יעביר את כל היסודות של vi כך שתוכל להתחיל לערוך מסמכים באופן מיידי מייד. אבל זכרו: יש עוד הרבה לדעת, וכל מה שתלמדו יהפוך אתכם לפרודוקטיביים יותר.

מה אנחנו עושים?

בעזרת vi תוכלו לערוך קבצי טקסט באמצעות המקלדת בלבד. זה כולל שפות XML, TeX, HTML ושפות תכנות, אך לא קבצים בינאריים כמו Word או OpenDocument. לעריכת קובץ, הקלד את שורת הפקודה:

vi שם קובץ

כאשר vi פועל, הוא משתלט על חלון המסוף. אם הקובץ כבר קיים, ראשיתו תמלא את המסך. שם הקובץ יופיע בשורה האחרונה. אם הוא כבר לא קיים, המסך יתמלא בשורות ריקות למעט שקף בשולי השמאלי. בשורה התחתונה יופיע “[קובץ חדש]” על שם.

בתחילה אתה נמצא במצב פקודה. זהו אחד משלושת המצבים העיקריים של vi. במצב פקודה, כל הקשת מקשים היא פקודה. אתה יכול להתחיל בלחיצה על “i.” אתה נמצא כעת במצב הוספה, כפי שהמילה “- הכנס -” בתחתית החלון מזכירה לך. כל מה שתקליד יוכנס כטקסט. כדי לחזור מהכנסה למצב פקודה, לחץ על המקש.

המצב השלישי הוא מצב קו אחרון. אתה מגיע אליו ממצב פקודה על ידי הקלדת מקש המעי הגס (:). כשאתה במצב קו אחרון, אתה נכנס לשורת פקודה בתחתית החלון. זה מבוצע רק כשאתה לוחץ. כדי לשמור את מה שהוספת, הקלד “: w” (המעי הגס ואחריו אותיות קטנות ואחריות). זה יכתוב את הקובץ. אם זהו קובץ חדש, תצטרך לספק שם קובץ. זה נעשה על ידי הזנת “: w קובץ שם” ואחריו. לאחר מכן תחזיר אותך למצב הפקודה.

כל הקשות ב- vi הן תלויות רישיות! אם אתה משאיר בטעות נעילת כובעים, דברים מוזרים יכולים לקרות.

ניווט

מאמר זה מתאר רק כמה פקודות vi בסיסיות. למידע מתקדם יותר, עיין בתיעוד vim.

תנועה בקנה מידה קטן

אתה יכול להזיז את הסמן באמצעות מקשי החצים, או עם “j” (למטה), “k” (למעלה), “h” או (שמאל), ו- “l” או (ימינה). עדיף להימנע ממקשי החצים מכמה סיבות. הגדול ביותר הוא שהאצבעות שלך לא צריכות לעזוב את המיקום הביתי. דבר נוסף הוא שהם לא תמיד זמינים – אם אתה מוצא גרסה ישנה או כזו שבה סוג הטרמינל אינו מוגדר כראוי. לבסוף, אם אתה פונקציית המפה (ראה להלן), קל יותר להשתמש בפקודות האותיות.

אתה יכול לקדם מילה אחת עם “w” או לחזור על מילה עם “b.”

תנועה בקנה מידה גדול

הקלדת “0” תעביר אותך לתחילת השורה, ו” $ “עד הסוף. באופן דומה, “: 0” ייקח אותך לתחילת הקובץ, ו “: $” יקח אותך לסופו. זהו חלק ממערכת כללית שבה “: num” יעביר אותך למספר שורה מספר. אז “: 101” יעביר אותך לשורה מספר 101. (אם יש פחות מ 101 שורות בקובץ, זה ייקח אותך לסוף הקובץ.)

Vi בדרך כלל מאפשר לך לעשות דברים חשובים ביותר מדרך אחת. אז אתה יכול לעבור לקו מסוים עם “Gnum” שם המספר הוא מספר השורות. יש לו את היתרון של דרישת דמות אחת פחות. אבל יש לזה את החיסרון שלא להיות בקנה אחד עם “0” ו- “$” כך ש” 0G “לא לוקח אותך לתחילת הקובץ ו-” $ G “לא לוקח אותך עד הסוף.

שתי פקודות ניווט קריטיות נוספות הן ctrl-b כדי לחזור לדף, ו- ctrl-f כדי לעבור קדימה לדף.

הוספת ושינוי טקסט

ראית כבר את הפקודה “i” להכניס טקסט. זה ימקם את מה שאתה מקליד החל ממיקום הסמן. הפקודה “a” תכניס טקסט שמתחיל בתו אחרי זה שאתה נמצא בו. כך שקל לחשוב על שתי הפקודות הללו הן הוספה (i) ונספחות (א). אם אתה זוכר את אלה, אתה יכול בקלות לזכור את הגרסאות באותיות רישיות של פקודות אלה. הפקודה “A” מכניסה טקסט בסוף השורה, והפקודה “I” מכניסה טקסט בתחילת השורה. פקודת ההתחלה “A” תוסיף את מה שאתה מקליד בסוף השורה.

הקלדת “o” תפתח שורה חדשה אחרי שורת הסמן ותאפשר להתחיל להקליד לתוכה. הון “O” יעשה כך לפני שורת הסמן.

מוחק טקסט

פקודות המחיקה מגוונות ביותר. הקלדת “dw” תמחק מילה, החל ממיקום הסמן. אתה יכול לשים מספר לפני זה כדי למחוק את המילים הרבות האלה. אז “3dw” ימחק שלוש מילים. הקלדת “d $” או “D” תמחק לסוף השורה. הפקודה “dd” תמחק את כל השורה, ו- “10dd” תמחק עשר שורות. הקלדת “d” (האות d ואחריה רווח) או “x” תמחק תו בודד. הקלדת “20x” תמחק עד 20 תווים אך לא תעבור לקו הנוכחי.

שינוי טקסט

הפקודה לשינוי טקסט היא “c.” זה עובד בדיוק כמו הפקודה “d” אלא שהוא נכנס למצב הוספה בו נמחק הטקסט. אז 3cw תמחק שלוש מילים ויחליף אותן בכל מה שתקלידו עד שתכו .

אל תיבהל אם מחקת את הדבר הלא נכון. הפקודה “u” תבטל את השינוי האחרון שביצעת. ברוב היישומים, אתה יכול להזין אותו מספר פעמים כדי לבטל את השינויים האחרונים. אם תבטל פעם אחת יותר מדי, ctrl-r יבצע את מה שאתה פשוט מבטל.

אחד הדברים החזקים ביותר ב- vi הוא “.” פקודה. זה חוזר על השינוי האחרון שלך. אז אם פשוט השתמשת ב- “3cw” כדי לשנות טקסט, הזן “.” תגרום לשלוש המילים הבאות (באשר אתה) לכל מה ששנית את שלוש המילים האחרונות ל. לחלופין, אם מחקת עשר שורות עם “10dd,” נכנס “.” תמחק את עשר השורות הבאות. זה שימושי מאוד גם עם הפקודה “: מפה”.

הדבקת טקסט

ניתן להעביר טקסט ממקום למקום על ידי מחיקה והדבקה. הפקודה להדבקה היא “p” להדבקה אחרי הסמן או “P” להדבקה לפניו. אם תמחק שורת טקסט מלאה או יותר, הטקסט יופיע מתחת (עם “p”) או למעלה (עם “P”) השורה הנוכחית.

טקסט יאנק

הפקודה “y” עבור “yank” מעתיקה ולא מוחקת. זה מכניס את הטקסט למאגר זמני שתוכלו להדביק במקום אחר, פעם אחת או פעמים רבות. האפשרויות דומות לאפשרויות למחיקה, פרט לכך ש- “yy” משמש לקישוט שורה שלמה. (זה תואם את “dd” כדי למחוק שורה שלמה.)

הזהר. בכל פעם שאתה לוחץ או מוחק, הטקסט נכנס למאגר ללא שם, שהוא כמו הלוח ביישומים אחרים. זה מחליף את המאגר הקודם שלא נקרא. אם אתה רוצה לשמור על טקסט קצת יותר זמן, אתה יכול להשתמש באחד מ -26 החוצצים ששמו. אתה מציין אותו על ידי הקדמת האות שלו עם תו ציטוט כפול. כדי למשוך ארבע שורות למאגר בשם “c”, הקלד ‘4 ″ cyy’ (המצוטט בציטוטים בודדים רק לשם הבהרה). כדי להדביק אותה, אתה משתמש באותה תו ציטוט כפול ובאות החיץ לפני פקודת ההדבקה. אז אם ברצונך להדביק את ארבע השורות שהעתקנו למאגר “c” לשורה שמתחת לזו הנוכחית, היית משתמש בפקודה ” cp ‘.

מחפש

כדי לחפש טקסט, הקלד “/” ואחריו מחרוזת החיפוש ו-. הוא ימצא את ההתאמה הבאה אחרי הסמן, כשהוא מתעטף לראש אם יש צורך. כדי לחפש אחורה, הקלד “?” במקום “/.”

מקרה

חיפוש הוא תלוי רישיות כברירת מחדל. כדי לבצע חיפוש חסר רגישות, התחל את מחרוזת החיפוש עם “c”. כך שאם אתה משתמש “/ cthis” ואחריו, vi נמצא “זה” ללא קשר להיוון שלו. אתה יכול גם לשנות את ברירת המחדל על ידי הזנת “: הגדר בורר” ואחריו. אתה יכול גם להזין “: set ic.” כדי לחזור לחיפושים תלויי-רישיות, היית מזין “: הגדר מצב של ניאור-עיכוב” או “: הגדר-נוי.”

אתה יכול לחזור על החיפוש האחרון באמצעות הפקודה “n”. אם ברצונך לחפש בכיוון ההפוך, השתמש בפקודה “N”.

ביטויים רגילים

מחרוזת החיפוש היא למעשה ביטוי רגיל. זה מאפשר לך לחפש דפוסים, אך תווים מסוימים אינם פועלים כשידוכים מילוליים. כדוגמה פשוטה, חיפוש אחר “w..d” ימצא “עץ”, “רוח” או “w00d.” זה בגלל ש “.” בחיפוש תואם כל דמות. אם אתה רוצה לחפש את “.” אתה מזין קפיצת דרך לפניה. אז תיכנסו ל” / “. פקודה.

לקבלת מידע נוסף על ביטויים רגילים, עיין במאמר שלנו, יסוד ביטויים רגילים ומשאב.

עבודה עם קבצים

כאמור, “: w” ישמור את הקובץ. אם ברצונך לשמור אותו בקובץ אחר, הקלד “: w newfilename.” כשתסיים עם vi, תוכל להקליד “: wq” כדי לשמור ולצאת. אל תשכח כי פקודה משורה אחרונה המתחילה במעי הגס מחייבת אותך להקליד כדי להשלים אותה. כתוצאה מכך, חובבי vi רבים משתמשים בפקודה “ZZ”, שעושה את אותו הדבר.

קובץ חדש

כדי לעבור לקובץ אחר, הקלד “: e newfilename”. אם לא שמרת את הקובץ הקודם, vi מזהיר אותך. אם אתה באמת רוצה למחוק את השינויים שלך, השתמש ב- “e! newfilename “. אתה יכול להשתמש “: e!” ללא שם קובץ אם קיבלתם דיווחים ורוצים לחזור לגירסה האחרונה שנשמרה של הקובץ הנוכחי.

באפשרותך לעבור בין הקובץ הנוכחי לקובץ האחרון שערכת באמצעות הפקודה “: e #”. בעזרתו תוכלו לעבור קדימה ואחורה בין שני קבצים, הדומים לעריכת שני קבצים בו-זמנית, עליהם נדון בהמשך.

קבצים מרובים

אתה יכול לערוך קבצים מרובים בבת אחת ולעבור ביניהם. במינוח vi, אתה עובר בין מאגרי העריכה שלהם. כדי לערוך קבצים מרובים בפגישה אחת, הפעל vi עם שורת פקודה כזו:

vi file1 file2 file3

הקובץ הראשון שאתה מציג יופיע על המסך. כדי לעבור דרכם, תוכלו להשתמש ב”: bn “(המאגר הבא) או”: bp “(המאגר הקודם). אתה יכול למשוך למאגרים ששמו כדי להעתיק טקסט מקובץ לקובץ. (עריכת מאגרים והדבק מאגרים הם שני דברים שונים. זה קצת מבלבל.)

פקודות מעטפת מ- Vi

אתה יכול להריץ פקודות מעטפת מבלי להשאיר את vi. לשם כך, הקלד “:!” (סימן קריאה וסימן קריאה) ואחריו הפקודה. תראה את הפלט של הפקודה ואז עליך לפגוע כדי לחזור למצב הפקודה. אתה יכול אפילו להקליד “:! Sh” כדי להפעיל מעטפת מתוך vi, לבצע פקודות מרובות ואז לצאת חזרה ל- vi. זה שימושי אם אתה עורך קוד כלשהו ורוצה לבדוק את השינויים שלך.

אתה יכול להריץ פקודת מעטפת ולהכניס את הפלט שלה לקובץ הנוכחי על ידי הקלדת “: r! הפקודה”.

מיפוי מקלדת

אחד הדברים החזקים ביותר ב- vi הוא היכולת שלה למפות פקודות על מפתחות. זה נעשה כדלקמן:

: פקודות מפת מפת

המפתח הוא דמות יחידה. זה יכול להיות כל תו, אבל עדיף שלא תשתמש במקש שהוא כבר פקודה כמו “c” או “a.” הפקודות יכולות להיות די מסובכות. הם יכולים, למשל, לכלול את מקש Enter עם “” ומפתח הבריחה עם “.” אז אם יש לכם משימה חוזרת, תוכלו למפות אותה בקלות למפתח בודד. לדוגמה, הפקודה הבאה תגרום למפתח “q” לעבור למילה השנייה בשורה הבאה, לשנות אותה ל”עזרה! ” ולחזור לדמות הראשונה בשורה המקורית:

: מפה q j0wcw עזרה! k

פקודת המפה היא החזקה ביותר בשילוב עם ביטויים רגילים והפקודה החוזרת (“.”). כל אימת שאתה מוצא את עצמך עושה משהו משעמם בזמן vi, בדוק אם אתה יכול לבנות מיפוי שיכול לעשות את זה. ברוב המקרים אתה יכול.

משאבים

זו הייתה סקירה מהירה מאוד של האפשרויות ב- vi. שוב, עיין בתיעוד לקבלת מידע מלא. אולי תרצה לסמן גיליון לרמאות, כגון vimsheet.com או גיליון Vim Cheat for programmeurs. להלן כמה משאבים נוספים:

משאבים מקוונים

המשאבים הבאים מורכבים ממאמרים שונים, הדרכות ואפילו גיליונות רמאות.

 • ה- Vi המסורתי: דף הבית הרשמי של עורך ה- vi עם קישורי הורדה.
 • שאלות ותשובות בנושא Vi: מקום נהדר להתחיל בו הוא עונה על כמה מהשאלות הנפוצות ביותר אודות vi ומדוע כדאי ללמוד את זה.
 • מבוא לעריכת תצוגה באמצעות Vi: מדריך בנושא vi המיועד למשתמשים מתקדמים יותר, המכסה את התכונות שלו וכיצד להשתמש בו.
 • Vi Manual Page: מספק תיאור של הפקודות הזמינות.
 • יוניקס – הדרכה לעורך Vi: הדרכה קצרה מאוד עד תמציתית עבור וי, המיועדת למתחילים שלמים.
 • כיצד להשתמש ב- Vi: הדרכה נוספת שמכוונת למתחילים שלמים לשמש כ”הקדמה עדינה “לעורך, אך היא יכולה לשמש גם כחומר עזר למשתמשים ביניים..
 • Vi Cheat Sheet: גיליון רמאות שימושי של פקודות ה- vi הליבה.
 • Vim: דף הבית הרשמי של Vim.
 • מדריך Vim אינטראקטיבי: כמו שהשם מרמז, הדרכה זו היא אינטראקטיבית – מחקה את שורת הפקודה והמקלדת ישירות בדפדפן שלך, כך שתוכל לבדוק אותה וללמוד Vim ללא חשש לשבירת המחשב שלך.
 • גיליון רמאות של Vi-Vim ולימוד: גיליון רמאות גרפי המציג את פקודות הליבה במקלדת GIF עם הדרכה נלווית.
 • Vim Awesome: אוסף תוספים גדול למדי עבור Vim.
 • מבוא מהיר ופשוט להפליא לעורך הטקסט Vi: הדרכה זו של נורם מטלוף מספקת “5 דקות מבוא” ל- vi. זה כנראה קצת יותר מדי מתחיל למתחילים אמיתיים, אבל זה מסמך נהדר אם אתה רק צריך תזכורת מהירה.
 • עורך טקסטים של Vi: מדריך זה של ראיין מספק מבוא בסיסי שייקח לך דרכים לדעת כלום.
 • למדו את Vim בהדרגה: הדרכה זו מתחילה בהתחלה אך נכנסת להרבה נושאים מתקדמים.
 • מיפוי מפתחות ב- Vim: זהו מדריך יסודי למיפוי באמצעות vim. אם אתה רוצה להיות משתמש בכוח vi, עליך לבדוק זאת.

הדרכות וידאו

קיימות מספר הדרכות וידיאו זמינות אם אתה מעדיף ללמוד תוך כדי.

 • עורך Vi / Vim: מדריך מבוא כיצד להשתמש בעורך vi / vim, כולל כיצד לפתוח קובץ, להכניס טקסט, לכתוב את הטקסט לקובץ ולפרוש מ- vi.
 • למד לאהוב את Vim: לא מדריך כשלעצמו, אך הוא מדגיש מדוע כדאי להשתמש ב- Vim.
 • לימוד Vim בשבוע: שיחה שהגיש מייק קוטרמאש, המבוסס על פוסט הבלוג שלו Learning Vim in a Week. מכוון למתחילים, זה מכסה את ההפעלה והפעלה עם Vim.

ספרים

בהתחשב בפופולריות של Vi ו- Vim כאחד, הספרים הבאים מכסים את העורכים לעומקם.

 • לימוד עורכי Vi ו- Vim (2008) של רובינס, חנה ולמב: מכסה יסודות עריכה וכלים מתקדמים לעורכים ומתכנתים, כמו עריכה מרובת חלונות, כיצד לכתוב מאקרו וסקריפטים אינטראקטיביים להרחבת העורך, וכן יותר.
 • Mastering Vim (2014) מאת Damien Conway: מתאים ביותר למשתמשים ביניים, מכסה את התכונות המתקדמות יותר של Vim, אפשרויות תצורה, וכמה תוספים שהופכים את חוויית העריכה לשיפור.
 • כיצד להשתמש בעורך הטקסט של UNIX-LINUX Vi: טיפים, טריקים וטכניקות (וגם הדרכות מדי!) (2006) מאת לארי ל סמית ‘: זוהי הקדמה קצרה ופשוטה לעורך. אם אתה רוצה לקום בסוף השבוע, זה הספר לשימוש.
 • מעשי Vim: עריכת טקסט במהירות המחשבה (2015) מאת דרו ניל: אם אתה כבר מכיר את עורך ה- vi ורוצה להפוך למשתמש כוח, זה הספר לשימוש. זה מורכב מ 126 טיפים שיראו לך מדוע אנשים מסוימים הולכים לאיבוד ללא vi.
 • עורך Vi ו- Vim Pocket Reference (2011) מאת ארנולד רובינס: מכסה את הפקודות החשובות ביותר עבור השיבוטים העיקריים של vi, Vim ו- vi.

לוקח זמן להיות מומחה vi, אבל ברגע שתגיע לשם תתהה מדוע אי פעם טרחת עם עכבר.

סיכום

בקרב מפתחים רציניים (לפחות בעולם יוניקס), יש רק שני עורכים שכדאי להזכיר: Emacs ו- vi. לשניהם היתרונות והחסרונות שלהם. ולאנשים שונים יש דעות חזקות באיזה עורך אתה צריך להשתמש.

ריצ’רד סטאלמן הוא מייסד פרויקט GNU ותנועת התוכנה החופשית. בנוסף לכתיבת המהדר GNU הראשוני (GCC), הוא כתב GNU Emacs. כאן הוא עושה קצת כיף על חשבוננו:

Emacs מאפשר לך לעשות הרבה יותר – במיוחד אם אתה מקודד ב- Lisp. אבל vi הוא בעל משקל קל במיוחד ועבור מישהו שיודע זאת היטב, חזק מאוד ומהיר.

המשאבים לעיל יסייעו לכם להפוך למאסטר vi תוך זמן קצר – וישפרו מאוד את התפוקה שלכם.

המשך קריאה ומשאבים

יש לנו מדריכים נוספים, הדרכות ואינפוגרפיות הקשורים לקידוד ופיתוח:

 • אירוח Mantis: גלה אילו חברות אירוח אתרים מציעות עסקאות טובות הכוללות את תוכנית מעקב הבאגים הפופולרית הזו, כלי חיוני לקודנים רציניים..
 • פריימר אובונטו: למד הכל על אחת ההפצות הפופולריות ביותר של לינוקס. זו מערכת נהדרת לפתח עליה – והיא מגיעה עם vim!
 • תכנות מונחה-עצמים: למדו על המושגים של שפות מונחות-עצמים ועל הספציפיות של מגוון רחב של שפות תכנות מונחות-עצמים. חלקם עשויים להפתיע אתכם. פורטרן מונחה עצמים?!

האם האינטרנט ישרוד את סוף העולם?

האם תהית אי פעם מה תעשה אסון גדול באינטרנט? עיין באינפוגרפיה שלנו, האם האינטרנט ישרוד את סוף העולם? ייתכן שכולנו יכולים להיהרס, אבל האינטרנט ימשיך להתקיים.

האם האינטרנט ישרוד את סוף העולם?
האם האינטרנט ישרוד את סוף העולם?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map