Smalltalk: שפת התכנות המקורית מונחית האובייקטים?

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


Smalltalk היא שפת תכנות מונחה עצמים, שניתן להשתמש בה ליצירת כמעט כל סוג של יישומי שולחן עבודה או אינטרנט. קיימים מגוון רחב של יישומים מודרניים של Smalltalk.

במדריך זה אנו מציגים את היישומים הפופולריים ביותר כך שתוכלו להחליט מהם ההתאמה הנכונה ליעדי התכנות שלכם ולהתחיל ללמוד מיד Smalltalk..

שיחת חולין

Contents

לידתו של סמלטלק

Smalltalk נולד בתחילת שנות השבעים במרכז המחקר של זירוקס פאלו אלטו (PARC). אלן קי פיתח את הגרסה הראשונה של השפה, Smalltalk-71, כהוכחה למושג בעזרת סיוע ליישום של דן אינגלס. מספר איטרציות נוספות של השפה פותחו באופן פרטי ושמשו למטרות מחקר בתחומי PARC.

Smalltalk התפרסם לראשונה בשנת 1980 עם יציאתה של Smalltalk-80 גרסה 1 אשר שוחררה על בסיס מוגבל לכמה ארגונים נבחרים כולל אפל, היולט-פקארד ו- UC ברקלי. גרסת 2 של Smalltalk-80 באה אחריה בשנת 1983 ושוחררה לקהל התכנות הכללי. גרסת Smalltalk משנת 1983 היא הגירסה המכונה בדרך כלל כאשר משתמשים במונח Smalltalk.

בשנת 1998 אושרר ANSI Smalltalk ומייצג את הגרסה הרשמית של Smalltalk עליה מבוססים יישומים מודרניים. שפות תכנות מודרניות רבות כמו Objekt-C, Python, Ruby ו- Java שואבות עמוק את התחביר והפילוסופיה המכוונת-אובייקט הבסיסית של Smalltalk, וקשה להפריז בהשפעת Smalltalk על תכנות מחשבים מודרניים..

צמיחה מסחרית איטית והפצת קוד פתוח

בסוף שנות השמונים הפיצו שתי חברות יישום Smalltalk מסחרי. ארגונים אלה, ParcPlace ו- Digitalk, לא הצליחו להשיג הסכמה מיינסטרימית של Smalltalk, בין היתר בשל דרישות הזיכרון הגבוהות של השפה וחוסר היכולת הראשונית להתחבר למאגרי SQL (חסרונה שתוקנה בסופו של דבר). בשנת 1995 החברות התאגדו והפכו ל- ObjectShare, אך ארבע שנים בלבד לאחר מכן הארגון התפרק.

בדיוק כאשר ObjectShare התחיל, IBM קפצה לשוק Smalltalk עם יישום Smalltalk משלהם: VisualAge / Smalltalk. אף שאף אחד מהארגון לא ממשיך לפתח יישומי Smalltalk כיום, המוצרים שנפרסו נרכשו על ידי חברות אחרות אשר ממשיכות לפתח ולשחרר גרסאות מעודכנות של כל יישום עד היום. היישומים של ObjectShare, ObjectWorks ו- VisualWorks, חיים היום ומופצים על ידי Cincom. בסופו של דבר, המוצר של יבמ השתלט על ידי Instantiations, ו- VisualAge / Smalltalk, המכונה כיום VA Smalltalk, עדיין זמין ונמצא בפיתוח פעיל עד היום..

בעוד Object Share ו- IBM דוחפים קדימה את הפיתוח המסחרי של Smalltalk, שוחררו כמה זני קוד פתוח של Smalltalk כמו Squeak, GNU Smalltalk ו- Pharo, ונרכשו נתח שוק משמעותי.

במהלך שנות האלפיים התרחש צמיחת Smalltalk. עם זאת, היא נהנית מחייה מחודשת כיום, בשום חלק לא קטן מההצלחה של מסגרות יישומי רשת Smalltalk כמו Seaside ו- AIDA / web.

אם אתה רוצה ללמוד יותר על ההיסטוריה של סמלטלק, בוויקיפדיה יש מידע רב על ההיסטוריה של סמלטלק וזה היישומים הפופולריים ביותר..

יישומי Smalltalk, מסגרות ליישומי אינטרנט ומשאבים

לימוד Smalltalk-80 יעשה דרך ארוכה לקראת הכנתכם לפיתוח אמיתי באמצעות יישום מודרני של Smalltalk כמו Squeak, Pharo או VisualWorks. אם אתה רוצה ללמוד Smalltalk-80, אין משאב טוב יותר לבדוק את הטקסטים המקוריים שנכתבו כדי לחנך מתכנתים ליישום השפה. למרבה המזל, רבים מהטקסטים הללו זמינים כעת כספרי אלקטרוני בחינם ל- PDF.

 • Smalltalk-80: השפה ויישומה מאת אדל גולדברג ודייויד רובסון, הידוע גם בשם הספר הכחול, זמין כקובץ PDF להורדה בחינם, או שתוכלו לקנות עותק קשיח משומש באמזון.
 • ניתן לקבל Smalltalk-80: סביבת התכנות האינטראקטיבית מאת אדל גולדברג, ספרי הכתומים, בחינם כ- PDF, או שתוכלו למצוא חרקופיה משומשת באמזון..
 • Smalltalk-80: חתיכות היסטוריה, מילות עצה מאת גלן קרסנר הוא הספר הירוק. תוכלו לקרוא ספר זה בחינם באמצעות המכשיר המועדף עליכם או לקבל טקסט מודפס משומש מאמזון.

ניתן למצוא ספרים אלקטרוניים רבים נוספים של Smalltalk על ידי ביקור בספרי Smalltalk המקוונים החינמיים של סטף, אוסף של ספרים אלקטרוניים להורדה בחינם של Smalltalk שנאספו על ידי סטפני דוקאס..

אם אתה רוצה ללמוד על הכוונה המקורית העומדת מאחורי העיצוב של Smalltalk, המאמר של דן אינגלס, עקרונות העיצוב מאחורי Smalltalk, שנכתב בשנת 1981, הוא הצצה מעניינת ומועילה לעקרונות הבסיסיים העומדים מאחורי פיתוח Smalltalk..

מקום נוסף בו תוכלו ללמוד רבות על Smalltalk הוא Smalltalk 101. כאן תוכלו למצוא קישורים למגוון רחב של מאמרים והדרכות במגוון רחב של נושאים של Smalltalk..

על פי The World of Smalltalk, ישנם יותר מתריסר יישומים מודרניים ראויים לציון של Smalltalk ומסגרות פיתוח. אמנם כל המוצרים הללו נמצאים בפיתוח מתמשך, ומעניינים ובאופן מועיל בפני עצמם, אך החשובים והציוניים ביותר הם פרו, חריק, אבן חן וסינקום.

גנו סמלטלק

GNU Smalltalk הוא יישום מודרני בחינם לחלוטין של Smalltalk-80, ולא רק בחינם במובן זה שתוכלו להשיג אותו מבלי לשלם עבורו. GNU Smalltalk, כמו כל פרויקטים של GNU, הוא בחינם לחלוטין: אתה חופשי להשתמש בתוכנה, לשתף אותה, להעתיק אותה, ללמוד אותה ולשנות אותה..

מה זה גנו סמלטלק?

Smalltalk היא שפת תכנות מוכוונת-עצמים שיצאה בראשית שנות השמונים על ידי מרכז המחקר Xerox Palo Alto (PARC).

היא נולדה כשפה קניינית וכמה יישומים קנייניים פופולריים כיום. בנוסף, קיימים גם כמה יישומים בחינם וקוד פתוח.

GNU Smalltalk הוא אחד האחרונים: יישום Smalltalk בחינם. שאל את כל מי שמעורב בפרויקט מה הופך את ה- GNU Smalltalk שונה מיישומים אחרים ואתה יכול לשמוע ש- GNU Smalltalk הוא “Smalltalk עבור מי שיכול להקליד”.

תשובה זו של הלחיים מתייחסת למעשה להבדל הגדול ביותר בין GNU Smalltalk לבין יישומים אחרים של Smalltalk: השימוש בקבצי טקסט ועורך טקסט ולא בסביבת פיתוח משולבת שלמה (IDE)..

כל היישומים של Smalltalk שאינם GNU Smalltalk כוללים IDE גרפי מלא. הם מדגישים גישה גרפית לתכנות שהיא קלה ללימוד, נוחה לשימוש ועושה שימוש כבד בלחיצות עכבר ותפריטי הקשר ולא בקוד מוקלד..

בנוסף, ביישומים אחרים של Smalltalk, פרויקטים נשמרים כחבילות ולא כקבצי טקסט בודדים.

לעומת זאת, מחשבה טובה יותר של GNU Smalltalk כמתורגמנת Smalltalk. עם GNU Smalltalk, קוד מקליד ישירות לקבצי טקסט ואז מתפרש על ידי GNU Smalltalk.

זה גורם לתהליך הפיתוח להיראות ולהרגיש הרבה יותר כמו פיתוח פיתון או רובי מאשר פיתוח גרפי מסורתי מבוסס IDE מבוסס..

השג את GNU Smalltalk

אמנם קל מאוד להתקין את רוב היישומים של Smalltalk, אך GNU Smalltalk אינו נוח. יש להתקין יישומים וכלי עזר מוקדמים, ואין דרך להשתמש בשורת הפקודה כדי לבצע את העבודה.

בהתאם למגמה הכללית בקהילת GNU, GNU Smalltalk מניחה רמה מסוימת של מיומנות טכנית. במילים אחרות, אם אתה מחפש “Smalltalk for Dummies”, חפש במקום אחר – ציוץ, אולי.

אתה יכול להתקין, או לבנות נכון יותר, את GNU Smalltalk ב- Linux, Mac OS X או במחשב Windows. התהליך הוא הפשוט ביותר אם אתה מנהל מערכת הפעלה לינוקס – אירוני, מכיוון שמשתמש לינוקס הממוצע בדרך כלל מצויד טוב יותר להתמודד עם תהליך התקנה מורכב..

עם זאת, בכמה צעדים נוספים, תוכל להפעיל ולהפעיל את GNU Smalltalk כמעט בכל מכונה. לקבלת הוראות מפורטות למערכות לינוקס, מק ו- Windows, עיין במדריך ה- GST לבניין שפורסם ב- Wiki Smalltalk Wiki..

משאבי GNU Smalltalk

לאחר שתגדיר את ה- GNU Smalltalk, תצטרך ללמוד את Smalltalk ואת הגחמות הספציפיות לשפת התכנות.

GNU Smalltalk מבוסס על Smalltalk-80 עם תוספת של שיטות רבות עוצמה שנכללו ב- ANSI Smalltalk. כתוצאה מכך, כל משאבים המיועדים ללמד Smalltalk-80 או ANSI Smalltalk יועילו ממש ללימוד כתיבת קוד שיפעל ב- GNU Smalltalk..

ישנם המון מקומות שתוכלו ללמוד בהם תכנות Smalltalk והמדריך שלנו למשאבי תכנות Smalltalk יעזור לכם למצוא את הטוב ביותר.

Smalltalk עם טעם גנו

אחד המשאבים הטובים ביותר ללימוד GNU Smalltalk הוא הספר החינמי לחלוטין (במובן GNU) מאת Canol Gokel, תכנות מחשבים באמצעות GNU Smalltalk.

אתה יכול לקבל עותק דיגיטלי בחינם של הספר או לרכוש עותק מודפס מלולו. הספר הוא סקירה מלאה של שפת התכנות Smalltalk ומתורגמן ה- GNU Smalltalk.

זה תוכנן כך שיהיה נגיש לכל משתמש מחשבים מוסמך עם או בלי שום ידע קודם בתכנות מחשבים, וייקח סטודנט Smalltalk מתחיל שלם למפתח זוטר במהלך כמאה עמודים..

אתר GNU Smalltalk מציע גם מספר הדרכות חינוכיות ועמודי תיעוד שימושיים, שרובם ניתן למצוא על ידי ביקור בדף התיעוד..

 • השאלות הנפוצות מספקות מידע רב שאינו מתכנת אודות GNU Smalltalk, כגון דוגמאות תחביר, מידע על ה- GUI האופציונלי (ומוגבל בתכונות) המכונה Blox, היכרות עם קהילת GNU Smalltalk, והרבה יותר..

 • מדריך למשתמש של GNU Smalltalk עשוי להיות המשאב החשוב ביותר שאתה יכול למצוא באתר GNU Smalltalk. מסמך ממצה זה מציג את GNU Smalltalk, יכול ללמד אותך כיצד להשתמש בו, מרמז אותך לחבילות תוספות כמו Seaside ו- Blox, ומכסה כמעט כל נושא אחר שניתן להעלות על הדעת ב- GNU Smalltalk..

 • מעניין במיוחד למתחילים הוא מדריך GNU Smalltalk הכלול בסוף מדריך למשתמש. עקוב אחר הדרכה צעד אחר צעד זה בכדי ללמוד Smalltalk וכיצד להתפתח עם GNU Smalltalk.

 • מכיוון ש- Smalltalk היא שפת תכנות מכוונת-אובייקט טהורה, ההתייחסות לספריית הכיתה (חלק 1 וחלק 2) חשובה במיוחד. הכל בסמטלק הוא אובייקט, וכל אובייקט קיים כמופע של כיתה. ניתן לפעול על כל כיתה רק בשיטות ספציפיות מסוימות (הדומות במושג לפונקציות). הכרת כל המחלקות הזמינות והשיטות בהן ניתן להשתמש בכל אחת מהן חשובה קריטית להתפתחות בסמטלק בצורה מיומנת ויעילה..

 • מקום סופי אחד שתוכלו למצוא בו מידע רב שימושי, במיוחד לאחר שפיתחת מיומנות כלשהי כמפתח Smalltalk הוא WN Smalltalk Wiki.

ברגע שיש לך קצת ניסיון בעבודה עם GNU Smalltalk, תלמד מהר מאוד על ידי התמודדות עם כמה הדרכות מתקדמות. Wiki Smalltalk של GNU כולל דף דוגמאות בו תוכלו למצוא מספר הדרכות מועילות המכסות נושאים מתקדמים כגון:

 • פיתוח חוף ים עם GNU Smalltalk;

 • והרבה יותר.

מוכן לנסות את גנו סמלטלק?

GNU Smalltalk תפנה לכל מי שמהדהד עם הפילוסופיה של GNU. זה יהיה מעניין במיוחד עבור משתמשי לינוקס ומפתחים מנוסים שמעדיפים לעבוד עם עורך טקסט ולא עם IDE מלא.

למרות שמאתגר יותר להפעיל את GNU Smalltalk מכל יישום מודרני אחר של Smalltalk, הארכיטקטורה הייחודית שלו בתוך המערכת האקולוגית Smalltalk הופכת אותה לאטרקטיבית במיוחד עבור מפתחים מתוחכמים מבחינה טכנית עם סלידה בריאה לניהול זכויות דיגיטליות..

פרויקט פארו

פרויקט Pharo, מזלג של ציוץ, כולל את שפת התכנות Pharo, וריאציה ייחודית על Smalltalk, וסביבת פיתוח שלמה. פרו ניתן להורדה בחינם ותומכת על ידי קהילה נלהבת. פרויקט Pharo מחזיק בסיס נתונים תיעודי נרחב בו תוכלו למצוא משאבים מצוינים רבים. משאב שימושי במיוחד הוא הבלוג Pharo Weekly, בו תוכלו לעקוב אחר חדשות החשובות למפתחי Pharo. יש גם את הספר Pharo מאת דוגמא מאת Black, et al.

חריק

Squeak הוא יישום Smalltalk פופולרי עם קוד פתוח ומודרני. זה נגזר ישירות מ- Smalltalk-80 בשנת 1996 על ידי צוות מפתחים שכלל חלק גדול מצוות הפיתוח המקורי של Smalltalk. אמנם יש כמה יישומים מודרניים של Smalltalk, Squeak הוא אחד הפופולריים והמוצלחים ביותר של גרסאות הקוד הפתוח, והוא נקשר ליוזמות מוצלחות אחרות כמו Raspberry Pi ושפת התכנות Scratch..

היסטוריה של ציוצים

Smalltalk-80 הייתה הגרסה הראשונה של Smalltalk שיצאה מחוץ לתחום של מרכז המחקר Xerox Palo Alto (PARC) בו דגמה פיתוח Smalltalk. השפה יצאה בשתי גרסאות. גרסה 1 הייתה מהדורה מוגבלת שניתנה לחברי המפתח בתעשייה כמו היולט-פקרד, UC ברקלי ואפל. גרסה 2 שוחררה לקהילת המתכנתים הכללית.

אפל לקחה את Smalltalk-80 גרסה 1 ויצרה יישום שלם של Smalltalk בשם Apple Smalltalk. באמצע שנות השמונים עזבו רבים ממפתחי Smalltalk המקוריים את PARC ועברו לעבוד אצל אפל שם נמשכה פיתוח Smalltalk. בסופו של דבר, הרבה מאותה קבוצת ליבה זו עברה לוולט דיסני דמייינינג. זה היה בתקופת מעבר זו בשנת 1995 ו -1996 כי הגרסה של Smalltalk הידועה כיום כציוץ פותחה ושוחררה..

אתה יכול ללמוד הרבה יותר על ההיסטוריה של Squeak על ידי קריאה בחזרה לעתיד, סיפור Squeak, מעשי Smalltalk שנכתב בעצמו על ידי Ingalls et al..

כיום Squeak הוא יישום Smalltalk בקוד פתוח, אולי הפופולרי והחשוב מבין יישומי Smalltalk בקוד הפתוח השונים, ומשמש לבניית פרויקטים ראויים לציון כמו Open Cobalt, חלקים ממערכת ההפעלה Nintendo ES, וליישום. שפת התכנות של הגרד.

קבל חריק

Squeak הוא בחינם, קוד פתוח וקל להתקנה. כדי להפעיל את Squeak במחשב שלך, בצע את הצעדים הבאים:

 • עבור לדף ההורדות של הציוץ והורד את החבילה האחרונה של ה- All-in-One. חבילות אלה מתאימות למערכות Windows, Apple ו- Linux.
 • לאחר סיום ההורדה של הקובץ, מצא את קובץ ה- zip במחשב שלך ולחלץ את כל הקבצים. לאחר מכן לחץ על קובץ ההפעלה המתאים למערכת שלך (.Bat עבור Windows, .app עבור Apple ו- .sh עבור Linux).

זהו זה. לא ממש. פשוט הורד את היישום, פתח אותו מההנחה והנחה שאתה מכיר את Smalltalk אתה יכול לקבל זכות לעבוד בפיתוח עם Squeak. אם כי, כמובן, לעבור קורס התרסקות מהיר בשימוש ב- Squeak יהיה מועיל.

אם אתה רוצה להתבונן בסביבת Squeak מבלי להוריד שום דבר, אתה יכול לעשות את זה גם. פשוט כוון את הדפדפן שלך לנסות את Squeak כדי לקבל טעימה מ Squeak המופעל על ידי SqueakJS – מכונת Squeak וירטואלית המאפשרת לך להפעיל את Squeak בדפדפן על גבי JavaScript..

משאבים חריקים

יש הרבה מקורות Squeak ו- Smalltalk ללא תשלום ופרמיום הזמינים ברשת. לקחנו את הזמן לחקור את האפשרויות הזמינות וקיבלנו יחד את מה שאנו מאמינים שהם המשאבים השימושיים והמוערכים ביותר.

לומד לצייץ ולעשות Smalltalk

אתר התיעוד הרשמי של Squeak, משאבי תיעוד שנוצרו על ידי הקהילה, הוא אחד המקומות הטובים ביותר ללמוד על Squeak. כאן תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של Squeak, למצוא משאבי אימונים של Squeak ו- Smalltalk, ולמצוא מידע למתחילים, משתמשי ביניים ואפילו מפתחי Squeak מתקדמים..

אם אתה חדש בציוץ, הנה כמה מהמשאבים הטובים ביותר המופיעים בוויקי כדי להתחיל:

 • קורס לימוד עצמי בציוצים
 • כלי פיתוח חריקים בסיסיים
 • הדרכה מצייצת
 • Smalltalk: סקירה של נייר לבן
 • היבטים בסיסיים של חריקה ושפת התכנות Smalltalk-80
 • המדריך הטרטור לציוצים

הקדישו מספר דקות לחיפוש דרך הוויקי ותמצאו הרבה הדרכות ומאמרים נוספים להכשרה ללא תשלום.

ספרים וספרים אלקטרוניים

הר של ספרים וספרים אלקטרוניים נכתב על Smalltalk וציוץ, למטה תוכלו למצוא כמה מהמשפיעים, החשובים ביותר, ופשוט הטובים ביותר.

ראשית, נסתכל על כמה מהטקסטים המצויצים הטובים ביותר. אם המטרה שלך היא להתחיל לייצר קוד הניתן להפצה עם Squeak, אלה הטקסטים שעליך להתייעץ בהם:

 • צייץ לפי דוגמה מאת ניירססץ ‘, דוקאס ופולט (לולו, אמזון).
 • ציוץ: למד תכנות עם רובוטים מאת סטפן דוקאס.
 • חריק: עיצוב מונחה עצמים עם יישומי מולטימדיה וציוץ: מחשוב אישי ומולטימדיה פתוחים מאת מארק גוזדיאל.

בשנת 1983 יצאו שלושה טקסטים של Smalltalk-80. טקסטים משפיעים אלה, המכונים בדרך כלל הספר הכחול, הספר הירוק וספרי התפוזים מציגים את שפת התכנות, את סביבת הפיתוח ומספרים את ההיסטוריה של סמלטלק. מכיוון ש- Squeak נבנה ב- Smalltalk-80, הרבה מה שתלמדו במהלך קריאת הטקסטים הללו ישים ישירות לפיתוח Squeak המודרני. בזכות המאמצים של Stéphane Ducasse, גרסאות PDF בחינם של שלושת הקלאסיקות הללו, וטקסטים רבים אחרים של Smalltalk ו- Squeak, זמינים ברשת. אם אתה מעדיף את הספרים שלך בפורמט מודפס, אתה עדיין יכול למצוא עותקים משומשים של ספרים אלה באופן מקוון.

 • Smalltalk-80: השפה ויישומה מאת גולדברג ורובסון: הספר הכחול, קרא את ה- PDF בחינם או מצא עותק משומש באמזון.
 • Smalltalk-80: סביבת התכנות האינטראקטיבית מאת אדל גולדברג: הספר הכתום, קרא את ה- PDF בחינם או מצא עותק משומש באמזון.
 • Smalltalk-80: פיסות היסטוריה, מילות עצה מאת גלן קרסנר: הספר הירוק, קרא את ה- PDF בחינם או מצא עותק משומש באמזון.
שמור על הידע

כשאתה מתחיל את החינוך ל- Squeak ו- Smalltalk, עליך להתחבר לקהילת ה- Squeak. כמה דרכים לעשות זאת הן לעקוב אחר The Weekly Squeak ו- Planet Squeak, ולהירשם לאחת או יותר מרשימות התפוצה של Squeak הרבות..

ישנן רשימות תפוצה רבות של ציוצים שיש לקחת בחשבון. אם אינך בטוח למי להירשם לראשות הפורומים של הציוצים שבהם כל קטגוריית משנה משמשת כרשימת תפוצה. קרא מספר פוסטים עד שתוכל לבחור אחד או שניים שמעניינים אותך. בחלק העליון של כל דף קטגוריית משנה בפורום, תוכלו לראות מידע על רשימת התפוצה, לחץ על “אפשרויות נוספות” כדי לגלות כיצד להצטרף לרשימת התפוצה. בכדי להתחיל, הנה כמה שאתה עשוי לעניין אותם:

 • רשימת תפוצה מעורקת למתחילים
 • רשימת תפוצה מעורקת למפתחים
 • רשימת דיוור מכונה וירטואלית

אתה צריך ללמוד חריק?

יש הרבה דברים שאוהבים ב- Squeak: זה בחינם ועם קוד פתוח, הגדרת Squeak היא פשוטה להפליא, היא מתהדרת בקשרים חזקים למפתחי Smalltalk המקוריים, ויש המון משאבים חינמיים שתוכלו להשתמש בהם כדי לעבור מ- טירון Squeak. למפתח Squeak המוסמך. כל זה אומר שהמערכת האקולוגית של הציוץ בריאה וצומחת, ומקום טוב להשקיע את הזמן שנדרש לפיתוח יכולת.

שריטה

מכל הסירוגים של Smalltalk, Scratch הוא כנראה הלא שגרתי. זה לא מבוסס ישירות על Smalltalk, אלא על Squeak, שמבוסס על Smalltalk. ובכל זאת, זו שפה מעניינת מאוד.

מדוע להשתמש בשריטה?

כיצד אנו מכירים צעירים לתכנות, בצורה קלה, מהנה ומעניינת? מהי שפת התכנות הטובה ביותר לאותם שלבי היכרות ראשונים בתכנות? שריטה היא תשובה אחת לשאלות אלה.

שפת התכנות Scratch נוצרת במיוחד כדי ללמד תכנות לילדים בגילאי 8 עד 16. השימוש ב- Scratch הוא קל, והיא מציגה את היסודות של לוגיקת התכנות לילדים בצורה מהנה..

מה זה שריטה?

Scratch היא שפת תכנות חזותית בחינם, שנוצרה על ידי קבוצת גני הילדים החיים של MIT Media Lab למטרות חינוך ובידור. זוהי שפת תכנות וקהילה מקוונת בה ילדים יכולים לתכנת ולשתף מדיה אינטראקטיבית כמו סיפורים, משחקים ואנימציה עם אנשים מכל העולם. כאשר ילדים יוצרים עם Scratch הם לומדים לשתף פעולה, להגות באופן שיטתי ולחשוב בצורה יצירתית.

ניתן להשתמש בסריטה למטרות חינוך ובידור רבות. הם נעים בין פרויקטים במתמטיקה ומדעים, לסיפורי אנימציה וכלה באמנות ומוסיקה אינטראקטיבית. ניתן להציג ולשנות פרויקטים קיימים באתר Scratch מבלי לשמור שינויים, אפילו ללא רישום משתמשים.

Scratch הושק בשנת 2003 כגרסת מחשב שולחני בלבד, ומאז 2013, Scratch 2 זמין גם באינטרנט וגם כאפליקציה עבור Windows, OS X ו- Linux. קוד המקור של Scratch 1.x משוחרר תחת הרישיון GPLv2 ורישיון קוד המקור של Scratch.

תכונות גירוד ויתרונות

שפות תכנות מוקדמות היו קשות מדי לשימוש בגלל התחביר המסובך שלהן, ותכנות הוצגה בדרך כלל עם פעילויות ומשימות שלא התייחסו לילדים, כמו יצירת רשימות של מספרים ראשוניים או רישומי שורות פשוטות..

תכנות ויזואלית של שריטות מבוססת על אוסף של בלוקים לתכנות גרפיות הניתנות לחיתוך זה לזה ליצירת תוכניות, קצת כמו בלוקי לגו. קל להתחיל להתנסות פשוט על ידי התעסקות עם הבלוקים, חטיפתם יחד בשילובים ורצפים שונים. אין תחביר שפת תכנות מסורתי ב- Scratch. צוות ה- dev שמאחורי Scratch מקדם שלושה עקרונות עיצוב מרכזיים: הפוך אותו לניתוח יותר, משמעותי יותר וחברתי יותר משפות תכנות אחרות..

ניתן להעלות בקלות פרוייקטים של שריטות לאתר Scratch. ברגע שפרויקט נמצא באתר, כל אחד יכול להריץ אותו בדפדפן שלו, להגיב עליו, להצביע עבורו או להוריד אותו כדי להציג ולשנות את התסריטים.

שריטה זמינה בלמעלה מ- 40 שפות ומשמשת ביותר מ- 150 מדינות שונות.

תחילת העבודה עם שריטות

אם תרצה לנסות את Scratch, זה קל מאוד. פשוט פתח את אתר האינטרנט Scratch, לחץ על הקישור Create ושם אתה הולך. עורך התוכנית מוכן לשימוש ללא הרשמת משתמשים. לחיצה על סמל הגלובוס בסרגל הכלים, אתה יכול לבחור את השפה הרצויה לך ולהתחיל להתנסות עם Scratch.

התקנת שריטות במחשב שלך

אתה יכול להתקין בקלות את Scratch 2 Offline Editor כדי לעבוד ב- Scratch ללא חיבור לאינטרנט. אתה יכול למצוא את ההורדה באתר Scratch. עורך Scratch 2 לא מקוון מחייב את Adobe AIR כדי להפעיל, לכן בדוק אם אתה מפעיל את הגרסה האחרונה שלו במחשב שלך.

עורך Scratch 2 לא מקוון זמין עבור מערכות הפעלה Windows, Mac OS ו- Linux.

גרד ממשק משתמש

האזור השמאלי העליון של המסך הוא אזור במה שמציג את התוצאות. השימוש בבמה איקס ו y קואורדינטות כאשר 0; 0 הוא מרכז הבמה. האזור השמאלי התחתון, מתחת לבמה, מציג את שודדים זמין בפרויקט. שודדים הם אובייקטים גרפיים פעילים בסריטה. משתמשים יכולים לצייר ספרייט משלהם באופן ידני בעורך המסופק, לבחור Sprite מספריית Scratch או לייבא תמונה ממצלמה או תמונות קליפ..

כאשר נבחר ספרייט באזור השמאלי התחתון, ניתן להחיל עליו בלוקים של פקודות על ידי גרירתם מה- לוח החסימה על האזור הימני של המסך.

לחיצה על סמל הגלובוס בסרגל הכלים, אתה יכול לבחור את השפה הרצויה לך. כמו כן, לחיצה על סימן השאלה בפאנל בצד ימין הקיצוני פותחת את מדור העזרה עם הדרכות שלב אחר שלב, “כיצד לבצע” ומקטע חסימות. הדרכות אלה יביאו לך תכנות ב- Scratch תוך זמן קצר, לכן הקפד לעבור עליהן.

משאבי שריטות

מכיוון ש- Scratch נמצא בשימוש נרחב בבתי ספר ובחינוך, לא אמור להיות לך שום בעיה למצוא משאבי למידה של Scratch באופן מקוון. המקום הטוב ביותר להתחיל ללמוד הוא לעבור את ההדרכות הכלולות ב- Scratch.

אתר ה- Scratch הרשמי כולל הרבה פרויקטים שהועלו ותוכלו להריץ ולהגדיר, תוכלו לבדוק כיצד הם עובדים ולשנות אותם – רמיקס אותם.

מצד שני, תוכלו למצוא שיעורי גירוד מעניינים וקורסי למידה המותאמים לילדים ברשת, שיכולים להועיל אם אתם מחנכים..

קורסים מקוונים חינם

קורסים מקוונים בחינם הם דרך טובה לקבל תחושה בחיים האמיתיים לגבי הביצועים של Scratch ומה היא יכולה לעשות, אך כדאי שתעבור תחילה את הדרכות הכלולות. הדרכות כלולות אלה הן נקודת התחלה מצוינת להבנת תכנות Scratch. אין הרבה קורסים אינטראקטיביים של Scratch, בגלל הפשטות והקלות השימוש ב- Scratch, זה בעיקר מסביר את עצמו.

 • הלמידה של Pluralsight כיצד לתכנת עם שריטות היא מדריך שיעורים מקיף ומפורט שלב אחר שלב עבור Scratch 1.4
משאבים נוספים

מרבית המשאבים הנוספים עבור Scratch זמינים באתר Scratch וב- Wiki Scratch. ScratchEd היא קהילה מקוונת של מחנכי שריטות עם משאבים שימושיים רבים.

אם אתה מוכן להתחיל להשתמש בסריטה ואתה זקוק למשאבים מועילים נוספים, עיין בכמה מהפעולות הבאות:

 • מדריך תחילת העבודה הרשמי (pdf) הוא מדריך צעד אחר צעד המספק היכרות קלה עם שריטות.
 • כרטיסי גירוד רשמיים מוכנים להדפסה ומספקים דרך מהירה ללמוד תכונות שריטות.
 • הדרכות וידיאו רשמיות מספקות טיפים לשימוש בעורך הצבעים ומציגות בפניכם משחקי תכנות ואנימציות.

כמובן, ישנם מקורות רבים אחרים של Scratch ברשת, ולכן מציאת מה שאתה צריך לא אמורה להיות בעיה.

הכניסו צעירים לקידוד

Scratch היא מערכת נהדרת לגרום לצעירים להתעניין וללמוד על תכנות. השתמש במשאבים עליהם דיברנו כאן בכדי לגרום לצעירים שאתה מכיר התחילו בעולם תכנות המחשבים.

אמבר

שפת התכנות אמבר היא נגזרת ברישיון MIT של Smalltalk אשר נועדה להקל ככל האפשר על השימוש ב- Smalltalk לבניית יישומי אינטרנט. חשוב על זה כסביבת פיתוח ושרת אינטרנט מגולגל לחבילה אחת.

אמבר כוללת מנתח ומהדר מובנה. מה שהופך את אמבר להתאמה אידיאלית לפיתוח יישומי אינטרנט הוא ש- Amber מאגדת ל- JavaScript תואם סטנדרטים – שפת הסקריפטים הפופולרית ביותר המשמשת באינטרנט..

אם אתה מוכן להתחיל עם אמבר, יש כמה דרכים לעשות זאת. ראשית, יש את הדרכת האמבר האינטראקטיבית. בשלב הבא, מדריך ההתחלה המהירה של אמבר, חלק מתיעוד הרשמי של אמבר, יסייע לך להגדיר את אמבר במחשב שלך. משאב נוסף שכדאי לבדוק הוא מבוא עדין של ריצ’רד אינג לאמבר (שכנראה כדאי לך לעקוב אחרי חלק 2 וחלק 3).

Smalltalk / X

Smalltalk / X הוא יישום מודרני של שפת התכנות Smalltalk מבית eXept Software AG. eXept, חברת פיתוח תוכנה, משתמשת ב- Smalltalk / X כדי לפתח את כל מוצרי התוכנה המסחריים שלהם. עם זאת, eXept הפכה את Smalltalk / X בחינם לכל אחד שישתמש בפיתוח יישומים חינמיים ומסחריים כאחד.

מכיוון ש- eXept משתמשת ב- Smalltalk / X בכדי לפתח יישומים מסחריים משלהם, מפתחי Smalltalk המשתמשים בפלטפורמה נהנים ממידת וודאות שהיא תהנה מפיתוח מתמשך ותיקוני באגים מכיוון ש- eXept תלוי בהמשך..

מה זה Smalltalk / X?

Smalltalk / X (ST / X) היא סביבת פיתוח משולבת מלאה (IDE) ויישום שפת Smalltalk. זה כולל את כל מה שצריך כדי לפתח ולפרוס אפליקציות בשפת התכנות Smalltalk.

ST / X כולל ממשק משתמש גרפי ייחודי (GUI) המיועד להקל על השימוש ב- Smalltalk. פיתוח ST / X כולל שימוש כבד בלחיצות עכבר ותפריטי הקשר ליצירת קוד, ופרויקטים נוצרים ומנוהלים כחבילות מקובצות שלמות ולא כקבצי טקסט בודדים. למעט הראוי לציון של GNU Smalltalk, כמעט כל היישומים של Smalltalk אימצו את מודל הפיתוח המבוסס על GUI החל מכמה מהיישומים הראשונים של השפה שתחילתה בראשית שנות השמונים..

היסטוריה של Smalltalk / X

ST / X נוצר על ידי קלאוס גיטרינגר, מייסד משותף של eXept שממשיך לדחוף את פיתוח ה- ST / X עד היום. גיטרינגר היה חלק מסבב המפתחים המוקדם ביותר מחוץ למרכז המחקר של זירוקס פאלו אלטו (PARC) שנחשף לסמלטאלק בשנת 1981 עם המהדורה המוגבלת הראשונית של Smalltalk-80 גרסה 1.

בלי שום אפשרות לרכוש יישום של Smalltalk – מאמץ יקר מאוד באותה תקופה – החל קלאוס ליצור יישום של Smalltalk משלו. הוא הצליח לעשות זאת בסוף שנות השמונים והתיישב בשם Smalltalk / X בערך באותה תקופה.

בשנים הבאות המשיך קלאוס לפתח ST / X בזמנו הפנוי כפרויקט תחביב לשימוש אישי. עם זאת, בשנת 1994 התאספו קלאוס ומספר מפתחים אחרים והקימו את תוכנת ACC מתוך כוונה להשתמש ב- ST / X כפלטפורמת פיתוח התוכנה הראשית של המשרד. כתוצאה מכך התפתחות ST / X התקדמה הרבה יותר מהר בשנים שלאחר מכן.

ACC, ששמה לאחר מכן שמו ל- eXept, מפיצה את ST / X בחינם. עם זאת, התוכנה אינה קוד פתוח ו- eXept שומרת על כל זכויות הקניין הרוחני ביישום. משתמשי ST / X מוגבלים לשמירה על עותק פונקציונלי אחד של התוכנה והעתק גיבוי אחד. במקביל, מפתחים המעוניינים לתרום לתוכנה מעודדים ליצור קשר עם eXept כדי להביע עניין להסתבך..

התקנת Smalltalk / X

Smalltalk / X זמין למחשבי לינוקס וחלונות. ניתן להוריד עותק של ST / X ישירות מ- eXempt.

היישום מוריד כקובץ בארכיון. להתקנת היישום במחשב Windows, בצע את הצעדים הבאים:

 • חלץ את כל הקבצים מהארכיון לספרייה בה ברצונך שקבצי היישום ימוקמו.
 • פתח את הספרייה המכילה את הקבצים שחולצו ועבור לספרייה של projectsmalltalk.
 • הפעל את הקובץ בשם stx.exe.

לאחר שתקבל את הרישוי הרלוונטי, סביבת הפיתוח Smalltalk / X תושק במערכת שלך.

עבור מערכות לינוקס, תורידו קובץ זפת דחוס (TGZ). חלץ אותו במקום שאתה רוצה להתקין אותו; זה יוצר stx ספריית משנה. למידע נוסף עיין בקובץ HOW_TO_COMPILE.

Smalltalk / X משאבים

ניב Smalltalk המשמש ב- ST / X קרוב מאוד למוצרי Smalltalk-80 המקוריים וליישומים מודרניים אחרים של Smalltalk עם כמה הבדלים. האינטרנט גדוש בהדרכות וספרים בחינם המתיימרים ללמד את Smalltalk-80. במדריך המשאבים שלנו ל- Smalltalk אנו מציגים כמה מהמשאבים הטובים ביותר עבור Smalltalk-80 כיום, ומשאבים אלה צריכים להיות ברשימה שלך בכדי ללמוד כיצד לבצע קוד ב- Smalltalk..

לומדים להשתמש ב- Smalltalk / X

המקור המקיף ביותר לידע Smalltalk / X הוא תיעוד העזרה הארוז עם ST / X. לאחר התקנת ST / X תוכלו לגשת לתיעוד זה על ידי פתיחת היישום ולחיצה על עזרה בשורת התפריטים. ואז בחר “תיעוד ב- Smalltalk / X” מהאפשרויות הזמינות בתפריט הנפתח עזרה.

במסגרת תיעוד Smalltalk / X תוכלו למצוא שפע של מידע שתוכלו להשתמש בו בכדי להתחיל לעבוד כמפתח Smalltalk / X. מקום נהדר להתחיל בו הוא הטיזר למתחילים: הראה לי מה מגניב תוך 30 דקות. הדרכה קצרה זו תכיר לכם את סביבת העבודה ST / X, תעבור אתכם דרך גרסה של 5 דקות לתרגיל “Hello World” הקלאסי ותעניק לכם קורס ריסוק בתחביר Smalltalk..

לאחר שעבדתם בדרך בחומר החדש, בחרו באפשרות רשימת הקריאה מדף התיעוד הראשי. מרשימת הקריאה תוכלו לגשת למסמך תחילת העבודה (זמין גם מדף התיעוד הראשי ומופיע כמידע להתחלה חלקה) ומדריך Smalltalk שיעשה דרך ארוכה לעזור לכם להפוך למשתמשים מוכשרים של ST / X, ומכיר יותר את שפת התכנות Smalltalk במובן כללי. המבוא ל- Smalltalk (הדרכה לשפה) הוא דרך נהדרת נוספת להכיר את השפה בהקשר הספציפי של ה- ST / X IDE.

לבסוף, עקוב אחר הקישור לספרות נוספת מרשימת הקריאה כדי למצוא טקסטים מומלצים. רבים מהם כלולים בפורמט PDF יחד עם ST / X וניתן לגשת אליהם ישירות מהיישום על ידי בחירת הקישורים המתאימים.

דוגמה של תיעוד העזרה באופן מקוון

הדבר הנפלא עם העברת משאבי ST / X בתוך ST / X IDE הוא שניתן להריץ דגימות קוד מבלי לעבור ליישום אחר. בנוסף, יש לך גישה לכל המידע בתיעוד העזרה גם אם אתה עובד ללא חיבור לאינטרנט. עם זאת, אם ברצונך לדגום חומרים אלה באופן מקוון לפני ההורדה של ST / X, הם יכולים להיות מתארחים באופן מקוון על ידי eXept:

 • טיזר למצטרפים חדשים: הראה לי מה מגניב תוך 30 דקות

משאב נוסף שימושי במיוחד הוא הקלטת מצגת שניתנה על ידי קלאוס גיטרינגר, מחבר ST / X, בשנת 2011. תוכלו לצפות במצגת, סיור מודרך דרך Smalltalk / X, ברשת.

האם Smalltalk / X בשבילך?

Smalltalk / X הוא יישום מודרני עוצמתי של Smalltalk. זה יכול להיות היישום היחיד של Smalltalk שמשמש את היזם באופן פעיל על בסיס יומי לפיתוח תוכנה מסחרית. כתוצאה מכך, מה ש- Smalltalk / X עשוי לחסר בנוכחות גבוהה בפרופיל באינטרנט, זה מפצה עם התועלת המתועדת. הדרכות המשולבות ותיעוד העזרה הן מגע נחמד מאוד שהופך את Smalltalk / X לאחת הפלטפורמות הידידותיות למשתמש עבור מפתחים חדשים של Smalltalk..

דולפין

Dolphin Smalltalk מבית Object Arts הוא יישום Smalltalk מבוסס Windows. דולפין 7 היא גרסת הפלטפורמה הראשונה בחינם וקוד פתוח לחלוטין הכוללת Smalltalk IDE שלם. ההתחלה היא קלה, ודף ההתחלה יוביל אותך בתהליך של הגדרת דולפין במערכת Windows שלך.

לאחר הגדרת דולפין, התחל ללמוד דולפין עם הדרכת המשחק Lights Out. ניתן למצוא הדרכות נוספות בבלוג הדולפין ולהביא לקח מודרני על “שלום עולם!” תרגיל. מעניין במיוחד למפתחים בוגרים יותר תהיה קבוצת usenet Dolphin, comp.lang.smalltalk.dolphin, הנגישה באתר usenet או בקבוצות Google..

אבן חן

Gemstone / S מבית Gemtalk Systems הוא יישום מסחרי חוצה פלטפורמות של Smalltalk. אמנם המהדורה הקהילתית של הפלטפורמה ניתנת להורדה בחינם, אך דמי הרישוי חלים אם הצרכים שלך חורגים מהמשאבים המוגבלים הכלולים בגירסאות החינמיות.

Gemtalk מציעה מדריכי התקנה בחינם למערכות לינוקס, Solaris, AIX, Mac ו- Windows. בנוסף, קיימות מדריכים רבים זמינים, כולל מדריך למנהלי מערכת, מדריך מתכנתים, GemBuilder for C, הצגת נתונים סטטיסטיים חזותיים ומדריך לתכנות טופז. ניתן להוריד את כל המשאבים החינמיים הללו מאתר Gemstone / S. מקום טוב אחר ללמוד על אבן חן הוא אבן החן 101, סדרת מאמרים המכסים נושאי אבן חן מבוא ובינוניים.

VA סמלטלק

VA Smalltalk מבית Instantiations הוא הצאצא המודרני של VisualAge / Smalltalk של יבמ. בעוד VA Smalltalk הוא מוצר קנייני עם תג מחיר נוקב, אתה יכול לקבל ניסיון בחינם כדי לתת לו נסיעת מבחן לפני שתתחייב לפלטפורמה.

סינקום סמלטלק

Cincom Smalltalk כולל ObjectStudio ו- VisualWorks. VisualWorks עשוי להיות היישום המסחרי הפופולרי ביותר של Smalltalk. Cincom Smalltalk הוא מוצר קנייני מסחרי. עם זאת, ניתן להוריד עותק הערכה בחינם לשימוש אישי. Cincom מציעה גם מסד נתונים נרחב של הדרכות כולל מידע המותאם במיוחד למפתחי ObjectStudio ו- VisualWorks.

Redline Smalltalk

אם אתה רוצה להשתמש ב- Smalltalk כדי ליצור יישומים להפעלה במחשב הווירטואלי Java, Redline Smalltalk הוא היישום שיש ללמוד. נכון לעכשיו, הוראות להתחלה עם Redline זמינות רק למשתמשים במערכות * nix, אם כי הוראות למערכות Windows קיימות בעבודות..

מבחינות מסוימות, Redline הוא יישום המתאים ביותר למפתחים מנוסים. משאבים חינוכיים הספציפיים לקו החיוג מוגבלים ורוב הכלים המומלצים הם משאבי Smalltalk גנריים או הושאלו מיישומים אחרים..

Smalltalk MT

Smalltalk MT מ- Object Connect הוא יישום Smalltalk בלבד של Windows. בעוד שמסגרת זו חופשית לשימוש אישי, נדרש רישיון לכל שימוש או יישום מסחרי.

חוף ים

חוף הים הוא אחת הסיבות העיקריות לכך שסמלטלק נהנית מחייה מודרנית. Seaside מקל הרבה יותר על השימוש ב- Smalltalk לבניית יישומי אינטרנט. ניתן להשתמש במסגרת פיתוח יישומי אינטרנט בחינם ופתוח קוד לפיתוח יישומי אינטרנט על ידי שילוב עם כל אחת מהפלטפורמות הבאות של Smalltalk: Pharo, ObjectSource, VisualWorks, Dolphin, Gemstone, GNU Smalltalk, Squeak או VA Smalltalk.

יש ספר אלקטרוני מצויין בחינם שינחה אותך בכל תהליך פיתוח האינטרנט עם Seaside ו- Smalltalk:

 • פיתוח דינמי ברשת עם חוף הים מאת Ducasse et al.

ניתן למצוא משאבים רבים ומדריכים נוספים בדף האינטרנט של Seaside Documentation.

AIDA / אינטרנט

מסגרת יישום אינטרנט נוספת שניתן להשתמש בה במספר טעמים שונים של Smalltalk היא AIDA / Web. אם ברצונך ללמוד עוד אודות AIDA / Web, שני משאבים טובים להתחיל איתם הם מסמכי ההקדמה והארכיטקטורה הכלליים המוצעים באתר AIDA / Web. שניהם קצרים, אך יתנו לכם מושג טוב מה זה AIDA / Web ומה הוא נועד לעשות.

ברגע שאתה מוכן להתחיל עם AIDA / web ברצינות, הצעד הראשון הוא להרגיש בנוח באחת מפלטפורמות Smalltalk הנתמכות. נכון לעכשיו, הפלטפורמות הנתמכות כוללות Squeak, Pharo, Gemstone, VisualWorks, ObjectSource ודולפין. ברגע שיש לך נגמר להתפתח באחת מהסביבות האלה, אתה יכול להוריד ולהתקין AIDA / Web כדי לפשט את תהליך פיתוח ופריסת יישומי האינטרנט באמצעות Smalltalk.

אתה יכול להתחיל ללמוד על פיתוח אפליקציות אינטרנט באמצעות AIDA / Web בעזרת מדריך AIDA / Web. עקוב אחר ההדרכה עם המדריכים והמדריכים הרבים הזמינים באתר AIDA / תיעוד אינטרנט ותייצר יישומי אינטרנט תוך זמן קצר..

סיכום

Smalltalk היא שפה מעניינת. בתחילה, היא התקשתה להשיג נתח שוק כאשר התמודדה מול ג’אווה. עם זאת, זה היה בכל זאת בעל השפעה עמוקה על פיתוח שפות תכנות מודרניות כמו רובי ופייתון, ופרדיגמות תכנות מודרניות כמו מסגרת MVC ועיצוב GUI..

בסוף שנות האלפיים, כשנדמה היה כי Smalltalk עשוי לדעוך בראייה של פיתוח מודרני, החיים החדשים נשמו לשפה בגלל הפופולריות הגוברת של Smalltalk כשפת תכנות ליישומי אינטרנט בזכות מסגרות ליישומי אינטרנט כמו Seaside, AIDA / Web , ואמבר.

אם אתה רוצה ללמוד Smalltalk אין לך מחסור באפשרויות. במדריך זה סקרנו את היישומים והמסגרות המודרניות ביותר של Smalltalk, אך הרשימה שלנו בהחלט אינה ממצה..

אם אתם נאבקים לבחור מסלול, ההמלצה שלנו היא להתחיל ללמוד סקוויק. זה אולי הפופולרי מכולם, יש לו את הרוחב הגדול ביותר של משאבים חינוכיים זמינים, וכל מה שתלמדו תוך כדי לימוד Squeak יתורגם בקלות ליישומים אחרים של Smalltalk..

דברים מעניינים אחרים

יש לנו מדריכי תכנות נוספים, הדרכות ואינפוגרפיות הקשורים לקידוד ופיתוח כללי:

 • מקורות C ++ למפתחים: אם אתה מעדיף לדבוק בשפה חדשה יותר מוכוונת עצמים, דף זה מספק לך את כל הכלים הדרושים לך.
 • D פריימר שפת תכנות: כל הכוח מונחה האובייקטים של C ++, אך ללא החסרונות.
 • סימולה: היסטוריה, מדריכים ומשאבים: למדו הכל על השפה הראשונה המכוונת לאובייקט.

איזה קוד אתה צריך ללמוד?

מבולבל באיזו שפת תכנות כדאי ללמוד לקוד? עיין באינפוגרפיה שלנו, איזה קוד עליכם ללמוד? זה לא רק דן בהיבטים שונים של השפות, הוא עונה על שאלות חשובות כמו, “כמה כסף אפיק לתכנת ג’אווה למחיי?”

איזה קוד אתה צריך ללמוד?
איזה קוד אתה צריך ללמוד?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map