אוריינות דיגיטלית: כיצד סטודנטים יכולים ללמוד את הטכנולוגיות האחרונות

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


אוריינות דיגיטלית היא היכולת להשתמש בטכנולוגיה דיגיטלית כדי ליצור או לנתח מידע. תלמידים בכל הגילאים צריכים לפתח כישורי אוריינות דיגיטלית להצלחה במכללה ובעבודה, ולכן המורים משתמשים במגוון כלים בכדי להכניס טכנולוגיה לכיתה..

החל מציוץ על אירועים היסטוריים וכלה בבלוגים אודות ניסויים במדע, יש מחנכים הזדמנויות להציג טכנולוגיה חדשה ולהפוך אותם לתלמידים מהנים ללמוד את הכישורים שהם צריכים..

מדריך זה מציג מספר מקומות בהם המחנכים יכולים למצוא את המשאבים הדרושים להם בכדי ללמד אוריינות דיגיטלית לצד נושא הקורס.

בסוף מדריך זה, אנשי חינוך לא רק יידעו היכן למצוא משאבי אוריינות דיגיטלית, הם גם יהיו מצוידים במגוון רחב של רעיונות ניתנים לפעולה לשילוב טכנולוגיה עם חינוך..

תכניות שיעור להוראת אוריינות דיגיטלית

תוכניות שיעורים בחינם המכסות כמעט כל היבט של שימוש באינטרנט ואזרחות דיגיטלית זמינות באופן מקוון. שלושה מקומות נהדרים למציאת תכניות שיעורים הם:

 • חינוך נפוץ: יותר מ- 2,000 תכניות שיעורים זמינות במגוון עצום של נושאים. לא כל תכניות השיעורים מכסות נושאי אוריינות דיגיטלית, אך רבים כן עושים זאת. לדוגמה, מבוא לתכנות מחשבים מתאים לסטודנטים בכיתות ו ‘עד יב’ ועושה שימוש בכלי הכשרה תכנותיים ידועים כמו האקדמיה לחאן וקודקודיו..
 • ReadWriteThink: ניתן למיין את שיעורי השיעור בחינם לפי דרגת כיתה, סוג תוכנית ועיצוב ב- ReadWriteThink. בחר ביעדי הלמידה “אוריינות דיגיטלית” כדי לראות מעבר ממאה שיעורי שיעור המכסים נושאים כמו יצירת קהילה מקוונת באמצעות תיקים אלקטרוניים, אלטרנטיבה לדוח הספרים: Glog That Book!, ו 3-2-1 אוצר מילים: למידת יצירת סרטים אוצר מילים על ידי יצירת סרטים.
 • DigitalLiteracy.gov: אתר זה מנוהל על ידי המינהל הלאומי לתקשורת ומידע ומספק כלי חיפוש אשר יכול לשמש לאיתור משאבי כיתה לפי מילות מפתח, תחום נושא או מיומנות..

בלוגים בכיתה

בלוגים בכיתות מעניקים לתלמידים הזדמנויות נוספות לקרוא ולכתוב, מה שהופך אותם לכלי חשוב עבור כל כיתה.

הם גם מעודדים סטודנטים לשתף פעולה ולספק הזדמנויות לחונכות עמיתים. יתכן שסטודנטים המהססים להשתתף בדיונים בכיתה ישתתפו כאשר בלוגים בכיתה משמשים לחלוקת מידע.

מורים אוהבים בלוגים בכיתה מכיוון שהם מתעדכנים בקלות ומשמשים כמקור מידע מרכזי להורים ולתלמידים. בלוגים גם כפולים כתיקי סטודנטים, מה שמקל על ההבחנה כיצד ילד מתקדם מתקופת ציון אחת למשנהו..

Edublogs היא אחת הפלטפורמות הפופולריות ביותר עבור אנשי חינוך מכיוון שיש לה יכולות סינון תוכן ואינה מציגה פרסום כלשהו. הפלטפורמה מגיעה גם עם כלי למידה נוספים ויכולות ניהול סטודנטים, מה שהופך אותה לכלי חשוב עבור המחנכים.

פלטפורמות ומשאבים נוספים שיעזרו לך להפיק את המרב מבלוג הכיתה שלך כוללים:

 • פלטפורמות הבלוגים של EdTechTeacher: כלי זה מקל על השוואה בין פלטפורמות בלוגים כמו Edublogs, Blogger, WordPress ו- Tumblr. EdTechTeacher מספק גם רשימה של בלוגים אמיתיים בכיתות כך שתוכלו לראות כיצד מחנכים אחרים משתמשים בבלוגים בכיתה..
 • שימוש בבלוגים בכיתה: מדריך זה מפרט שמונה דרכים שונות בהן תלמידים יכולים להשתמש בבלוגים בכיתה ומספק טיפים לשימוש בפלטפורמת הבלוגים הנכונה..
 • בלוגים ככלי כתיבה: ד”ר ניקול לונגו דן בשימוש בבלוגים בכיתה על ידי אנשי חינוך לאומנויות השפה.
 • שימוש באדבלוג שלך כדי ללמד: אדבלוגס נותן עשר דרכים שונות להשתמש בבלוגים בכיתה.
 • 7 דברים שכדאי לדעת על בלוגים (PDF): Educause מסביר מדוע בלוגים הם כלי כל כך שימושי עבור אנשי חינוך.
 • יצירת בלוג לכיתות מדע: משאב זה מפרט שבע סיבות שמורות למדעים צריכות להשתמש בבלוגים בכיתות ומספק טיפים להקמת בלוג בסיסי תוך 20 דקות..

מדיה חברתית

אתה יכול להניח בבטחה כי כמעט כל התלמידים שלך נחשפים באופן קבוע למשתמשים פעילים באתרי מדיה חברתית או טוויטר, אינסטגרם ופייסבוק..

יש מחנכים המשתמשים במדיה חברתית כדי לחנך תלמידים מעבר לכותלי הכיתה. אם אתה רוצה לגלות כיצד מחנכים אחרים רותמים את המדיה החברתית לצורך חינוך, התבונן במשאבים הבאים:

 • ניצול חינוך למדיה חברתית בכיתה: תוכנית שיעורים בחינם מ- Common Sense Education המשתמשת באדמודו, רשת חברתית לכיתות, כדי ללמד ביקורת ספרותית.
 • אירועים אקטואליים באמצעות מדיה חברתית: לימדו את התלמידים כיצד להשתמש במדיה החברתית כדי לדון באירועים אקטואליים ולשתף את השקפותיהם עם קהל גדול יותר באופן אחראי.
 • ארבע סיבות לכך שאני משתמש בטוויטר בכיתה שלי: מאמר קצר המסביר כיצד מורה בכיתה ה ‘משתמשת בטוויטר כדי לשפר את עבודתה.
 • לינקדאין לסטודנטים: למצוא או להימצא: ניהול המוניטין הדיגיטלי שלך חשוב מאי פעם ומאמר זה מסביר כיצד לעזור לסטודנטים להשיג צעד קפיצה ליצירת טביעת רגל דיגיטלית חזקה ומושכת..
 • שימוש באינסטגרם ככלי בכיתה: מאמר זה בוחן כיצד מורה אחד משתמש באינסטגרם כדי לחזק נושאים המוצגים בכיתה ולתקשורת עם התלמידים..
 • שלוש סיבות שתלמידים צריכים להחזיק בחשבונות הטוויטר והאינסטגרם של הכיתה שלך: אם אתה יוצר חשבון טוויטר או אינסטגרם עבור הכיתה שלך, אל תשכח לכלול את התלמידים שלך בתהליך האצירה של החומר שאתה מפרסם..
 • 10 דרכים מפתיעות להשתמש באינסטגרם בכיתה: האם אתה רוצה להשתמש באינסטגרם בכיתה אך אינך בטוח כיצד לעשות זאת? פוסט זה ייתן לך המון רעיונות טובים.

בלוגים בווידיאו

יש מורים שהופכים את הבלוגים בכיתה שלהם לבלוגי וידאו, או לבלוגים. לבלוגים בווידיאו שימושים רבים בעולם החינוכי, החל מהצגת פרויקטים של תלמידים וכלה בהנגשת שיעורים מחוץ לכיתה.

התלמידים לומדים להשתמש בכלי הקלטה, לערוך קבצי וידאו ולהעלות קבצים לשרתי האינטרנט של בית הספר שלהם, כך שהם מפתחים כישורי אוריינות דיגיטלית חשובים תוך כדי כיף.

בלוגים בווידיאו גם משפרים את התקשורת ומקלים על ההורים לראות מה ילדיהם עשו בבית הספר. סטודנטים יכולים להשתמש בבלוגים כדי להציג את כישוריהם המוזיקליים, להעלות סרטונים של ניסויי המדע שלהם ולחנך סטודנטים אחרים על נושאים חברתיים..

יש עקומת למידה טכנית תלולה יותר עבור מורים ותלמידים כאחד להתגבר בכל הנוגע לבלוג וידאו. אם אתה זקוק לעזרה ביסודות, עיין במדריך זה לבלוגים בווידיאו למורים.

ברגע שיש לך את הצד הטכני של המשוואה שנפתרת, המכשול הבא מגיע עם רעיונות לתוכן. אם אתם מתמודדים עם רעיונות טובים, המאמר 5 רעיונות לוגינגים מהנים לכל מורה בוודאי יעודד את היצירתיות שלכם.

Wikis

Wiki הוא פשוט אתר שיתופי שנוצר ונערך על ידי יותר ממשתמש אחד. לוויקי הכיתה תכונות רבות שהופכות אותם לאידיאליים להגברת האוריינות הדיגיטלית.

התלמידים יכולים לערוך אותם במהירות, להציע הצעות ולעבוד יחד ליצירת תוכן. מורים יכולים להשתמש בוויקיות כדי לסכם שיעורים, להפיץ מידע חשוב ולפרסם הערות בכיתה.

אחד הדברים הטובים ביותר בשימוש בוויקי כיתה הוא שתוכנת הוויקי אינה מונעת מהתלמידים לטעות; כלומר יש להם הזדמנות למצוא שגיאות ותיקון, וזו דרך טובה לחזק את כישוריהם.

התלמידים יכולים להשתמש בויקיות בכיתה כדי ליצור מדריכי לימוד, רשימות אוצר מילים וסיכומי פרויקטים מחקריים.

אם אתה מוכן לקפוץ על העגלה של הוויקי, הנה כמה משאבים שתוכל להתחיל.

 • שיתוף פעולה באמצעות ויקי: מסביר וויקיות ביתר פירוט ומספק דוגמאות לאופן בו וויקי שיכולות לשפר את איכות החינוך.
 • כיצד להשתמש בוויקי בכיתה: מדריך מעשי זה ליישום ויקי מציג את שלושת הספקים הפופולריים ביותר של wikis בחינם ומציע רשימה של 8 טיפים לשימוש בוויקי בכיתה..
 • כיצד ומדוע ליצור וויקי כיתה: לפעמים אתה רק רוצה לראות דוגמא לחיים האמיתיים. מאמר זה יציין חמש דוגמאות מצוינות לוויקי כיתות ויספק קישורים שבהם תוכלו למצוא מאות דוגמאות נוספות.
 • Wikispaces: אם אתה מוכן להירשם לוויקי חינמי בכיתה, שקול Wikispaces – מהספקים המובילים של wikis בכיתה.
 • PBworks Edu Hub: ספק פופולרי אחר של wikis בכיתה הוא PBworks. קיימת תוכנית חינמית התומכת בוויקי יחיד.

גלוגסטר

גלוגרסטר הוא כלי לאנשי חינוך, אך הוא לא פחות חשוב מבלוגים וויקי. הכלי מבוסס האינטרנט מאפשר למורים ולתלמידים ליצור פוסטרים וירטואליים ולשתף אותם עם אנשים אחרים.

הכרזות משלבות אודיו, טקסט, תמונות, וידאו והיפר-קישורים, כך שלסטודנטים יש אפשרות לפתח כמה מיומנויות טכנולוגיות שונות.

Glogster מקל על יצירת פוסטרים העוסקים במדיניות בכיתה, משימות שיעורי בית, ואפילו כדרך חלופית להציג דוח ספרים.

המורים יכולים גם לפרסם תמונות וסרטונים של תלמידים קוראים, עובדים על בעיות במתמטיקה, מנגנים על כלי נגינה או משתתפים בפעילויות חינוך גופני.

ישנן דרכים רבות להשתמש ב- Glogster בכיתה, החל ביצירת פוסטרים אינטראקטיביים אודות יוזמות בית ספריות ועד שיתוף תוצאות של פרויקט מבוסס אתגרים. יש מורים שאף משתמשים בגלוגסטר כדי לעזור לתלמידיהם ליצור ספרים דיגיטליים שניתן לחלוק עם הורים ואחים.

לקבלת רעיונות נוספים כיצד להשתמש בגלוגרסטר בכיתה, התבונן בהוראה עם גלוגסטר.

פודקאסטים

פודקאסט הוא סוג של מדיה דיגיטלית שהוקלטו על ידי סטודנטים והועלה לשירותי סינדיקציה או סטרימינג כמו iTunes. התלמידים מקליטים פעילויות בכיתה, עורכים את קבצי האודיו והווידיאו ומעלים את הקבצים להפצה דיגיטלית, מה שעוזר להם לפתח אוריינות דיגיטלית.

רק עם מחשב ומיקרופון טוב, מורים יכולים גם להקליט את שיעוריהם ולהפוך אותם לזמינים לתלמידים ולהורים להאזנה בבית. זה מקל על התלמידים ללמוד ולקבל הבנה מעמיקה יותר של החומר הנלמד בכיתה.

מורים למדעים משתמשים בפודקאסטים כדי לעזור לתלמידים לשתף את מה שלמדו במהלך הניסויים. התלמידים יכולים להקליט את דוחות הספרים שלהם ולשתף אותם עם שיעורי קריאה אחרים. פודקאסטים כל כך מגוונים שניתן להשתמש בהם לכל נושא.

אם אתה רוצה להתחיל פודקאסט בכיתה, להלן שני מקורות שיעזרו לך להתחיל בעבודה:

 • פודקאסטים: מדריך זה מציע מידע על בחירת כלי הקלטה, אירוח הפודקאסט שלך ושימוש בפודקאסטים בכיתה.
 • פודקאסטים מעבר לכיתה: מאמר זה מסביר כיצד פודקאסטים יכולים להניע את התלמידים לבצע את עבודתם הטובה ביותר.

סיכום

אוריינות דיגיטלית היא מיומנות שעל כל סטודנט ללמוד כדי להצליח כאשר הם ממשיכים ללמוד בקולג ‘או להצטרף לכוח העבודה המודרני, ובניית חינוך אוריינות דיגיטלית לכל נושא יכול לסייע לשמור על הסטודנטים לעסוק בתכני הקורס בהתפתחות מיומנויות קריטיות..

שפע של משאבים בחינם זמין באינטרנט כדי לעזור למחנכים ללמד אוריינות דיגיטלית, ובמאמר זה הצגנו כמה מהמשאבים הטובים ביותר שיש לרשת להציע..

המשך קריאה ומשאבים

יש לנו מדריכים נוספים, הדרכות ואינפוגרפיות הקשורות לטכנולוגיה ולמידה:

 • מדריך + משאבים לסטודנטים למתמטיקה: טיפים וכלים ללימוד מתמטיקה.
 • כיצד ניתן להשתמש ב- Minecraft בחינוך: גלה כיצד ניתן להשתמש במשחק מהנה זה ללמידה רצינית בכיתה.
 • אתרים חינוכיים לילדים: רשימה נהדרת של אתרים שיעזרו לילדים ללמוד.

דרכים מהנות שילדים יכולים ללמוד לקוד

רוצה לגרום לתלמידים שלך להתעניין בתכנות? בדוק את הדרכים האינפוגרפיות המהנות שלנו שילדים יכולים ללמוד לתקן

דרכים מהנות שילדים יכולים ללמוד לקוד
דרכים מהנות שילדים יכולים ללמוד לקוד

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map