זכויות יוצרים שהוסברו לסטודנטים: אל תתפסו

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


האינטרנט העלה את נושא זכויות היוצרים לקדמת הבמה כמו שום דבר אחר בהיסטוריה. הקלות והמהירות בה אנשים יכולים לשתף מידע דיגיטלי הקלו מאוד גם על הפרת זכויות יוצרים, בכוונה או לא. במדריך זה אנו מכסים זכויות יוצרים, פלגריזם ו- DMCA תוך הפניות ותובנות ספציפיות לסטודנטים.

כסטודנט, יש לך טרה-בתים של נתונים פשוטו כמשמעו בהישג ידך, מה שמקל על מחקר פרויקטים וכתיבת עבודות ממה שהיה בעבר..

אך פירוש הדבר גם שעליך להיות מודע יותר לכללי זכויות היוצרים על מנת להימנע מהפרתם.

לפני שתוכל להימנע בהצלחה מהפרת זכויות יוצרים, עליך להבין תחילה מהי זכויות יוצרים ואיך זה עובד.

Contents

מהי זכויות יוצרים?

במקום לציין בעלות, שהיא תפיסה שגויה נפוצה, זכויות יוצרים במקום מספקות הגנה ליוצרי, כפי שמצהירים משרד זכויות היוצרים האמריקאי, “יצירות מקוריות המחוברות במדיום ביטוי מוחשי.”

גם זכויות יוצרים אינן ניתנות בגינאה של המחבר המקורי – זה החוק.

בארצות הברית דיני זכויות היוצרים מנוהלים על ידי משרד זכויות היוצרים האמריקאי. למדינות אחרות יש עמיתים דומים, ובעוד שהחוקים והתקנות בפועל עשויים להיות שונים במידה מסוימת, הנחת היסוד היא זהה.

מה מגן על זכויות יוצרים?

אתה בטח כבר מודע לכך שההגנה על זכויות היוצרים מורחבת לדברים כמו ספרים ותצלומים, אך הרשימה לא נגמרת שם. סוגים אחרים של עבודה המוגנים בזכויות יוצרים כוללים, אך אינם מוגבלים ל: שירה, תוכנה, מוסיקה, מחזות, שירים, רומנים ויצירות ספרותיות אחרות, הקלטות שמע ואפילו אדריכלות. עם זאת, זכויות יוצרים אינן מגנות על מוחשויות כמו רעיונות, דרכי פעולה או מערכות. בנוסף, זכויות היוצרים אינן מגנות על דברים שלא ניתן לייחס ליוצר, כגון עובדות.

היוצא מן הכלל במקרים אלה הוא שזכויות יוצרים עשויות להגן על שיטת הביטוי שמעבירה את אותם דברים. לדוגמה, רעיון שנכתב, ספר בדיה המכיל עובדה ניתנת לאימות, או תרשים של אופן פעולה ספציפי, עשויים כולם להיות מוגנים על ידי חוק זכויות היוצרים.

אחד ההיבטים החשובים ביותר בזכויות יוצרים הוא שהוא מגן על יצירות שפורסמו וגם לא פורסמו. לדוגמה, אם אתה כותב ספר אך מעולם לא פורסם אותו ואף אחד, אך אפילו לא קרא אותו, העבודה שלך עדיין מוגנת על ידי חוק זכויות היוצרים.

מתי נכנס זכויות יוצרים לתוקף?

מיד. ברגע שמניחים עט על נייר, מצחצחים לבד או אצבעות למקלדת ויוצרים משהו מקורי, הוא מוגן בזכויות יוצרים. אתה לא צריך, אבל כדאי להוסיף את סמל זכויות היוצרים לדברים שאתה יוצר. אי הסמל אינו אומר שאינו מוגן בזכויות יוצרים עדיין. למידע נוסף בסרטון קל להבנה זה:

כמה זמן נמשך זכויות היוצרים?

באופן כללי, עבור כל סוג של יצירה, זכויות היוצרים הינן בתוקף מרגע היוצר של המחבר, ועד מותו של אותו מחבר, בתוספת 70 שנה נוספות מיום הפטירה.
עם זאת, משך זכויות היוצרים משתנה בהתאם למועד היצירה של היצירה ובאיזו דרך, והאם זכויות היוצרים חודשו.

מחברים מקוריים

אם אתה כותב שיר בגיל 20, הוא מוגן מייד בזכויות יוצרים, ונשאר כך למשך כל חייך. אם אתה נפטר בגיל 100, השיר הזה היה מוגן במשך 80 שנה, וזכויות היוצרים יישארו בתוקף 70 שנה נוספות לאחר מותך.

זכויות היוצרים יהיו בתוקף במשך 150 שנה בסך הכל. אם אתה משתף פעולה עם שני אנשים אחרים כדי ליצור תוכנית מחשב חדשה, זכויות היוצרים בתוקף לאורך חיי היוצר שחי הארוך ביותר ונשאר בתוקף במשך 70 שנה מעבר למועד מותו של אותו אדם..

רוכשים

אפשר למכור, המכונה גם הקצאה או העברת זכויות יוצרים לאחרים. כך מפרסמים סופרים את ספריהם; הם מוכרים את הזכויות להוצאת ספרים. ההוצאה ההיא מחזיקה אז בזכויות היוצרים של אותו ספר. בעלות על זכויות יוצרים של תאגידים על יצירות שנוצרו לאחר 2002 נמשכת זמן רב יותר מאשר בעלות מחברת מקורית; “95 שנים לאחר הפרסום, או 120 שנה לאחר היצירה, המוקדם מבין התוקף.

יורשים

אפשר להוריש יצירות יצירה וזכויות היוצרים שלהם לאנשים שאינם המחברים המקוריים. לדוגמה, אם אתה כותב ספר, אתה יכול להשאיר את אותו ספר ואת זכויותיו הלא נמכרות ליורשיך. אם לא תציין בצוואתך למי אתה משאיר את עבודות היצירה שלך, סביר להניח שהם יעברו אוטומטית ליורשיך, אך זה תלוי בכללי המעיים (ללא צוואה) של המדינה שלך..

העניין של כל זה הוא, לעולם אל תניחו שבזמן שעברו 70 שנה ויותר מאז שהיוצר המקורי של יצירה כלשהי הלך לעולמו, היצירה שלהם זמינה כעת לשימושכם באופן חופשי.

מי הבעלים של זכויות היוצרים?

האדם או האנשים שיוצרים יצירה מקורית הם בעלי זכויות היוצרים. אם אתה כותב שיר, אתה הבעלים של זכויות היוצרים. אם אתה משתף פעולה עם אדם אחד אחר כדי לכתוב מחזה, שניכם בעלי זכויות היוצרים.

עם זאת, קיים יוצא מן הכלל לכלל זה, והוא חל על מה שמכונה “עבודות המיועדות להשכרה.” אם אתה עובד של חברה, ואתה יוצר משהו – ספר אלקטרוני או תוכנית מחשב – כחלק מהעבודה שלך בחברה זו (כלומר, העבודה מבוצעת כחלק מתפקידי העבודה שלך), אלה עבודות שנעשו להשכרה, והחברה מחזיקה בזכויות היוצרים.

באותה מידה, אם אתה סופר עצמאי, ומישהו מתקשר איתך לכתוב עבורם פוסט בבלוג, והם משלמים לך עבור אותו פוסט בבלוג, אז הפוסט הוא עבודה המיועדת להשכרה, ומפרסם הבלוג הוא הבעלים של זכויות יוצרים לתוכן זה.

זה נכון ברוב המקרים, וחוק זכויות היוצרים אכן מטיל כאן מגבלות רבות יותר, אך לרוב הבעלות על זכויות יוצרים תחליף לאדם או לארגון שמשלמים לך כדי ליצור עבורם תוכן..

בנוסף, אם החברה או הישות שעבורם הפקת יצירה יוצאת מהעסק, כללי שמירת זכויות היוצרים עשויים להישאר על כנם.

משמעות הדבר היא שפשוט מכיוון שחברה מפסיקה להתקיים אין בהכרח משמעותה שהם מאבדים את זכויות היוצרים שהם מחזיקים בה. הם עשויים להיחשב כנכסי חברה, ויכולים להפוך לחלק מעסקאות הסדר חובות או מהליכי פשיטת רגל, כלומר הם יכולים להירכש על ידי גורמים אחרים. זכויות היוצרים אינן חוזרות אוטומטית למחבר המקורי.

בין אם אתה קבלן או עובד, כל דבר שאתה יוצר מחוץ להסדרי עבודה אלה, ושעבורו אינך מקבל חוזה או תשלום, שייך לך ושמרת על זכויות היוצרים.

עבודות נגזרות

תוכן בהשראת תוכן אחר נקרא יצירה נגזרת. לדוגמה, כאשר סרט עשוי ספר, הסרט הוא היצירה הנגזרת מכיוון שהוא נגזר מהספר. על מנת ליצור יצירה נגזרת, אתה זקוק לאישור מיוצר התוכן המקורי, גם אם מה שאתה יוצר נמצא במדיום אחר לגמרי, כמו סרט מתוך ספר.

עם זאת, בעלי זכויות יוצרים יכולים לבחור לשתף פעולה עם זכויות יוצרים (ותמלוגים) ולשתף עם יוצרי עבודה נגזרים, כפי שמודגם כאן:

כיצד לרשום זכויות יוצרים

אמנם אין צורך לרשום זכויות יוצרים על מנת להחזיק אותה, או כדי שהעבודה שלך תהיה מוגנת על ידיה, אך רישום זכויות יוצרים אפשרי, והוא שדרת הגנה אחת העומדת לרשותך. רישום זכויות יוצרים מועיל לרוב במצבים בהם יצירה יצירתית תופץ באופן נרחב, והופכת אותה לנגישה למספר גדול של אנשים. ככל שיש יותר אנשים גישה למשהו, כך גדל ההסתברות שמישהו ינסה להעתיק יצירה זו בדרך כלשהי.

רישום מסמכי זכויות היוצרים את תאריך היצירה, ומפרט את המחבר המקורי כבעלים של אותה יצירה וזכויות היוצרים שלה, מה שהופך אותה למאבק משפטי, במידה ויהיה צורך אי פעם..

נכון שפשוט על ידי כתיבת סיפור במחברת אתה בעל זכויות היוצרים על אותו סיפור.

עם זאת, אם מישהו יגנוב את המחברת שלך, פרסם את הסיפור שלך תחת שמם והרוויח מכך, יתכן שתקשה להוכיח בעלות. זה המקום בו רישום זכויות יוצרים מספק רמה גבוהה יותר של הגנה למחברים מקוריים.

רישום זכויות יוצרים הוא מאמץ פשוט למדי. זה כרוך במילוי טופס המסופק על ידי משרד זכויות היוצרים האמריקאי, ותשלום אגרה. עליכם להגיש גם עותק של היצירה המוגנת בזכויות יוצרים.

וודא שזה עותק ולא המקור מכיוון שלא תחזיר אותו. לאחר הוצאת זכויות היוצרים, היצירה תוגדר ותאוחסן בספריית הקונגרס.

מהו רשות הרבים?

עבודות עוברות לרשות הרבים כאשר זכויות היוצרים שלהם פוגות, מוחלפות או אינן חלות עוד. כמה דוגמאות כוללות את תנ”ך קינג ג’יימס, ואת כל עבודתו של ויליאם שייקספיר. כשמשהו נכנס לרשות הרבים, קורים שני דברים:

 • זה זמין באופן חופשי לשימוש ציבורי
 • זה כבר לא זמין לבעלות פרטית

חשוב לזכור, עם זאת, שחוק זכויות היוצרים משתנה ממדינה למדינה, ולכן יתכן שיצירה יצירתית עשויה לעבור לרשות הרבים במדינה אחת, ובכל זאת מוגנת בזכויות יוצרים במדינה אחרת..

מהי הפרת זכויות יוצרים?

זה בעצם מסתכם בשימוש ביצירה היצירתית של מישהו ללא רשותם. ההמחשה הפשוטה ביותר לכך היא עם תמונות מצולמות.

אם אתה מפרסם סיפור באופן מקוון ומשתמש בצילום שמצאת באינטרנט, אך אינך מקבל אישור של הצלם להשתמש בתמונה הזו, וגם לא משלם כדי להשתמש בתמונה, הפרת את זכויות היוצרים של אותו צלם.

זה נכון גם אם לא הרווחת מהשימוש בתמונה זו. הרווח אינו קובע הפרה; השימוש ללא אישור המחבר המקורי הוא הגורם המכריע.

הפרת זכויות יוצרים עדיין קיימת גם אם תשנה איכשהו את היצירה המקורית. לדוגמה, אם תוסיף אל אותה תמונה אלמנטים שלא קיימים במקור, זה נקרא יצירה נגזרת, והיא עדיין מהווה הפרה של זכויות היוצרים של הצלם.

לבעל זכויות היוצרים יש את היכולת להכתיב באיזו אופן ניתן להשתמש ביצירותיו. צלם (או סופר, או זמר) רשאי לשמור על כל הזכויות, כלומר עובד יכול לשמש רק אחר באמצעות תשלום עבור רישוי..

לחלופין, היוצר המקורי עשוי לבחור לאפשר לאחרים להשתמש ביצירה שלהם כל עוד מי שכן נותן ייחוס ראוי. אם אתה משתמש ביצירה של מישהו מבלי לציית לתנאי השימוש שלהם, אתה מבצע הפרת זכויות יוצרים.

הפרת זכויות יוצרים ופלגיאט

ההבדל הבסיסי ביותר בין השניים הוא זה: פלגיאט כרוך בהעתקת העבודה של מישהו אחר ולקיחת קרדיט על כך כיצירה מקורית משלך; הפרת זכויות יוצרים כרוכה בשימוש ביצירה של מישהו אחר ולא בתשלום עבורו.

לדוגמה, נניח שאתה כותב מאמר, וכלול פיסקה שקראת בניו יורק טיימס, מילה במילה, ואל תציין את העיתון כמקור. ביצעת פלגיאט. עוד על כך בפרק הבא.

אם כלול במאמר שלך תמונה שצולמה על ידי מישהו אחר ולא קיבלת אישור של הצלם ולא שילמת לו כדי להשתמש בתמונה שלו, ביצעת הפרת זכויות יוצרים.

מדריך פלגיאט לסטודנטים

“חיקוי הוא הצורה הכנה ביותר של חנופה.” – צ’ארלס קיילב קולטון

“תהיה עצמך; כולם כבר נלקחים. ” – אוסקר ויילד

בואו ונביא כמה דברים בחוץ. כשאתה מעתיק מישהו אתה לא מחמיא לו. זה דבר אחד לחקות את הסגנון של מישהו, להתלבש כמו הסלבריטי ההוליוודי של הרגע, או יקיר ה- MTV האחרון. זה די אחרת להעתיק את הכתיבה של מישהו. זו פלגיאט. מילה נוספת בשבילה היא גניבה.

הרבה אנשים אולי מעולם לא ראו את השניים זהים זה לזה, אך הם כן. לקחת את העבודה היצירתית של מישהו אחר ולקרוא לזה משלך זה גניבה, פשוטה ופשוטה. אמנם אינך נמצא בסכנה ששכירי פלגיאט כלשהם יופיעו בפתח שלך כדי לעצור אותך בגין פלגיאט של עבודת כהונה, אך אתה עדיין מציב את עצמך, את הקריירה האקדמית שלך, ואולי אפילו את הקריירה המקצועית שלך כשאתה מעתיק את עבודתם של אנשים אחרים.

מהי פלגיאט?

סקרנו את זה די בתמציתיות, אבל בואו ניקח רגע להסתכל על ההגדרה בפועל:

פלגיאט: מעשה או מופע של שימוש או חיקוי מקרוב של שפתו ומחשבותיו של מחבר אחר ללא אישור, והיצוג של עבודתו של אותו מחבר כאל אחד משל עצמו, כמו שלא בזיכוי המחבר המקורי

חשוב לדעת את ההגדרה המלאה, ולשים לב שהיא כוללת לא רק שימוש ביצירה של מישהו אחר אלא “מחקה” מקרוב. כך שאם חשבתם פעם לשנות את המילה פה ושם, או לדפדף בסדר גודל של כתיבה די בכדי להימנע מלהכתים את היצירה, יתכן שהייתם פלגיאטים מבלי שתבינו זאת. זה נקרא פלגיאט רשלני, אבל זה עדיין לא תירוץ, ולא ימנע מכם לסבול שום השלכה.

אמנם ניתן להגדיר פלגיאט כהעתקה של כתיבת מישהו מילה במילה, זה לא הסוג היחיד שקיים, ומדוע אתה עשוי לגנוב בלי אפילו לדעת זאת. עם זאת, שימו לב כי בורות בדבר פלגיאט אינה הגנה אם הוכחת שהעתקת את עבודתו של מישהו בשום צורה.

סוגי פלגיאט

חשוב אם יכול להיות שאי פעם עשית אחד מהדברים האלה בזמן הכנת עבודות בית הספר. יתכן שתצטרך לשנות כמה הרגלים כדי למנוע סיכון.

העתקה והדבקה

זה די מובן מאליו. העתקת משפט, פסקה, קטע, עמוד או יצירה כתובה שלמה, ואז הדבקה למסמך משלך כדי למסור כעבודה משלך היא פלגיאט. זה הסוג הברור ביותר של גניבת תוכן, וזה לא צריך להיות הפתעה שזה לא בסדר, וההשלכות עליו יהיו חמורות.

מחקה סגנון נימוק

אם אתה לוקח פיסת תוכן והולך משפט אחר משפט, פסקה אחר פיסקה, מעתיק את הרעיונות וההגיון בו השתמש הכותב, אך מנסח את המשפטים בצורה אחרת, אתה מעתיק את סגנון ההיגיון של הכותב ואת הפורמט ששימש בתבנית עבודה מקורית. לדוגמה, יצירה עשויה להיות בתבנית הגיונית שמציגה בעיה, שואלת כיצד ניתן לפתור אותה ואז מציעה פיתרון.

בתי אב רבים ברחבי הארץ מתבוננים בשטרות החשמל שלהם מתגדלים כאשר הטמפרטורות בקיץ ממשיכות להיות גבוהות מהרגיל. במקום לפתוח את מיזוג האוויר בכדי להישאר נוחים, שיטות קירור חלופיות או נוספות יכולות לעזור לשלוט בעלויות אלה:

 • הרם את התרמוסטט בשתי מעלות לפחות
 • השתמש במאווררים בחדרים התפוסים בתדירות הגבוהה ביותר
 • שמור על גוונים של חלונות כדי לחסום חום ואור שמש

אם מה שאתה כותב עוקב אחר אותה התקדמות לוגית, גם אם אתה משתמש בניסוח אחר לחלוטין, אתה מבצע פלגיאט בסגנון.

משפחות משלמות יותר בקיץ כדי לשמור על קור רוח בבתיהם, שכן המדינה מתמודדת עם גל חום. הפעלת המזגן לעתים קרובות יותר עשויה להיות מפתה, אך ישנן דרכים אחרות לשמור על טמפרטורות וגם על הוצאות בתוך הבית:

 • הגדל את הגדרת התרמוסטט בשתי מעלות או יותר
 • שים מאוורר בחדר כדי להפיץ אוויר
 • להפחית את החום שנוצר מאור השמש באמצעות גוונים בחלונות

החלפת מילים

בדיוק כפי שהביטוי מרמז, סוג זה של פלגיאט כרוך בשינוי סדר המילים מזה של המקור. לדוגמה:

טורנדו הוא עמוד אוויר מסתובב באלימות שנמצא במגע עם פני השטח של כדור הארץ וגם עם ענן קומולונימבוס, או, במקרים נדירים, בבסיס ענן cumulus. הם מכונים לעתים קרובות טוויסטרים או ציקלונים, אם כי המילה ציקלון משמשת במטאורולוגיה, במובן רחב יותר, לשם שם כל זרימת לחץ נמוך סגורה. [מקור: ויקיפדיה]

ועם פלגיאט החלפת מילים:

טורנדו, הנקראים גם ציקלונים או טוויסטרים, הם עמודי אוויר המסתובבים תוך כדי מגע עם ענן קומולונימבוס וגם עם פני כדור הארץ. עמוד האוויר עשוי להיות במגע עם בסיס ענן מצטבר, במקרים נדירים.

ניתן לראות כיצד משתמשים כמעט בכל אותן מילים, אך פשוט מופיעות בסדר אחר. שום מחשבה מקורית לא עשתה את היצירה המגובשת. זה עדיין מעתיק כתיבה של מישהו אחר.

העתקת מטפורות

כותבים ישתמשו לעתים קרובות במטאפורות כדי לשפר את עבודתם, וכדי לספק הדמיות מלאות של פריטים או רעיונות שהם מציגים. לדוגמה:

הכוכבים נצצו כמו תכשיטים יקרים על בד הקטיפה של השמים.

אם בכתיבתך אתה גם משווה את הכוכבים לתכשיטים, או את שמי הלילה לקטיפה, אתה מעתיק את המטאפורות של הסופר, אפילו אם כל המילים האחרות סביבן שונות, ותרומותיך המקוריות.

לוקח רעיונות

לא כל כתיבת אי-בדיון היא הצהרת עובדות. סופרים עשויים להציג רעיונות חדשים, או נקודות מבט חדשות על רעיונות קיימים. הם עשויים להסיק מסקנות ייחודיות הבנויות על נתונים קיימים. לקחת את הפרספקטיבות, המסקנות או המחשבות המקוריות כאילו הגעת איתם לבד זה פלגיאט רעיוני.

סוגים נוספים של פלגיאט

אתם עשויים לחשוב שיש דרך לפלגיאט בעזרת טכניקות אלקטרוניות או התעמלות אוצר מילים. כפי שמראה הווידאו הזה, הפרופסורים שלך קשורים אליך:

מדוע סטודנטים מתפללים?

למרבה הצער, פלגיאט הוא התרחשות שכיחה בבתי ספר ברחבי הארץ ובעולם. זה מתגלה לעתים קרובות בבתי ספר תיכוניים, מכללות ואוניברסיטאות, ואפילו בתי ספר ותוכניות ברמה גבוהה. מדוע, במוסדות לומדים המעודדים מחשבה מקורית ושיתוף רעיונות, סטודנטים רבים כל כך עושים גנאי?

תשובה אחת עשויה להיות הלחץ שעומד בפני התלמידים לקבל ציונים טובים, או להיכנס למכללות או לתוכניות מסוימות. זה יכול להיות קל להרגיש שלא ניתן להשאיר את המטרות האלה למקריות, והעתקת עבודה קיימת יוצרת מצב בטוח יותר. והמכללה היא יקרה. ציון גרוע זה כמו בזבוז כסף, בין אם אתה משלם עבור החינוך שלך, או אם מישהו אחר כן.

בנימה זו, סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות במלגות עשויים שלא להיות מסוגלים להרשות לעצמם ציונים רעים, או שהם מסתכנים באבדן מלגות אלה. זו מחשבה מפחידה, במיוחד עבור אלה שאינם יכולים להרשות לעצמם לשלם עבור בית הספר בעצמם.

יכול להיות שסטודנטים חשים המומים, במיוחד בתוכניות המכללה או המומחיות כגון בית ספר למשפטים או בית ספר לרפואה, שם עומסי הקורס יכולים להיות מפחידים, והציפיות גבוהות במיוחד. התייחסות לכתיבת עבודת כתיבה או עבודת כתיבה אחרת פירושה שהיא יכולה להסתיים מהר יותר כאשר אין מעורבים במחקר או במחשבה מקורית, ובכך לפנות זמן למשימות ועבודות אחרות..

ובואו נהיה כנים – עבור חלק זה עניין של עצלנות. קל יותר להעתיק עבודה של מישהו אחר מאשר להכניס זמן ומאמץ ליצור משהו משלך. אז אתה יכול לעשות את הדברים שעבודות בית הספר מונעות ממך, כמו לצאת עם חברים, לשחק ספורט, לישון, לשחק משחקי וידאו, כל מה שאתה רוצה לעשות.

כל הדברים הללו מובנים – אך אינם ניתנים לסליחה. יש הבדל. כולם מרגישים המומים מדי פעם, בין אם בבית הספר, בעבודה או בבית. כולם לפעמים לוקחים יותר ממה שהם מסוגלים להתמודד. וכמובן שכולם מעדיפים להקדיש את זמנם לעשות דברים מהנים.

בית הספר הוא עבודה קשה. איש אינו מכחיש זאת. אבל זה יתקשה עוד יותר אם תתפסו בגניבה.

איננו מידע באינטרנט לשימושו של מישהו?

התשובה הקצרה היא לא. עם הזמן, ככל שהאינטרנט גדל והפך למקור עיקרי למידע עבור כל כך הרבה אנשים, יכול להיות קל לחשוב שחלק גדול ממנו זמין בחופשיות, שם לצורך הנטילה.

אבל כל המידע צריך להגיע ממקום כלשהו, ​​צריך להיות מקור. מידע לא מופיע רק באינטרנט. זה ממוקם שם, בין על ידי האנשים שיצרו אותו, או על ידי הארגונים שאצרו אותו. עבודה שנוצרה על ידי מישהו הינה קניין רוחני והיא מוגנת על ידי ארצות הברית וחוק זכויות היוצרים הבינלאומי.

בכל פעם שאתה משתמש במידע שאתה מוצא באינטרנט, עליך לציין את המקור בו מצאת אותו.

איך מישהו יידע אם תעתיק את עבודתו?

הרבה יותר קל משאתה חושב לגלות מקרים של פלגיאט, בין אם המידע נלקח ממקור מקוון או ממקור דפוס שעבר דיגיטציה והועלה למקור מקוון.
מציאת עותקים של יצירה כתובה יכולה להיות פשוטה כמו הצבת מחרוזת מילים ייחודית במנוע חיפוש, אך כלים רבים קיימים למטרה היחידה של גילוי פלגיאט. יצירת כלים אלו נדרשה מהשכיחות של פלגיאט מקוון. ככל שהתקדמה הטכנולוגיה, כך גם יכולתם של כלים אלה לגלות אפילו את המקרים הקטנים ביותר של פלגיאט, אפילו באתרים קטנים עם מעט תנועה.

ומכיוון שכל כך הרבה ספרים (כולל אנציקלופדיות) עובדו דיגיטציה ומשותפים ברשת, קל למצוא כמעט קטעים שהועתקו ממקורות מודפסים.
עכשיו יותר מתמיד, אם אתה מגייס, אתה מסתכן שיימצא די במהירות ובקלות על ידי כל מי שלוקח את הזמן לחפש, בין אם בעיצוב ובין אם בטעות.

ההשלכות של פלגיאט

כסטודנט אתה חשוף במיוחד לתוצאות שהביאו פלגיאט. אם נתפסת בהעתקת יצירה של מישהו אחר – בין אם זה משהו שמצאת באינטרנט, בספר או בעיתון של סטודנט אחר – אתה עלול להיתקל בכל אחת מכמה השלכות:

 • ציון מופחת או כושל במשימה שהכיל את החומר שהועתק
 • ציון מופחת או כושל במשך כל הסמסטר
 • השעיה
 • גירוש

בנוסף, בכל פעם שאתה נרשם לשיעור אחר, או אם גורשת ומנסה להירשם לבית ספר אחר, חיוב הפלגיאט עשוי לעקוב אחריך. זה יכול להשפיע על אם בית ספר אחר מחליט לקבל אותך כתלמיד. וגם אם יורשה לך כניסה לבית ספר אחר, תתחיל בחוסר אמון מצד הפרופסורים שלך, הממשל ואולי גם תלמידיך, אם תיגבר מילה על הבעיות הקודמות שלך..
אם אתה נתפס בפלגיזציה בתיכון, אתה עלול להתקשות להיכנס למכללה שאתה רוצה, או לכל מכללה לצורך העניין. אם אתה נתפס בפלגיזציה בקולג ‘, אתה עלול לאבד את היכולת לסיים את לימודיהם בהצטיינות, או להשתתף בתוכניות מיוחדות שבית הספר עשוי להציע לתלמידים ראויים..

יתכן גם שפלגיאט ילך אחריך מעבר לקולג ‘. לאחר סיום הלימודים, כשאתה מנסה למצוא עבודה, אם מעסיקים פוטנציאליים יגלו שקיבלת בעבר עבודות שפורסמו, ייתכן שתקשה להתקבל לעבודה. אף מעסיק אינו מעוניין להעסיק עובד לא ישר. כשחוזרים לגניבה בפלגיאט בעיקרו כגניבה, פירוש הדבר שמעסיק יצטרך להיות מסוגל לשכור גנב לעבודה בחברה שלהם. האם הייתם שוכרים מישהו שחשבתם שיגנב מכם?

כיצד להימנע מפלגיאט

במבט ראשון זה נראה קל – פשוט אל תגנבו את העבודה של אנשים אחרים. אבל אם בעבר לא היית מודע לסוגים רבים של פלגיאט והיית מעורב באחד או יותר מהם, יתכן שאתה מתקשה לשבור את ההרגל.
בראש ובראשונה, היו מקוריים. כתוב מחשבות משלך. הסיקו מסקנות משלכם. שתפו רעיונות משלכם. זו הדרך הטובה ביותר להימנע מפלגיאט.

עם זאת, יהיו זמנים שבהם עליכם לכתוב על עובדות ונתונים קיימים, ולמידע מסוים תוכלו להיות מוגבלים במספר הדרכים שתוכלו להביע אותם. לדוגמה, יש רק כל כך הרבה דרכים לכתוב הוראות לתחילת מכונית. אתה מוודא שהמכונית בפארק כשבלם החירום דולק, מכניסה את המפתח להצתה, מסובבת אותו, מורחת מעט דלק במידת הצורך והמכונית מתחילה. כמה דרכים מקוריות ניתן לנסח? לא הרבה.
ניתן להבין מקרים כאלה כמוגבלים במספר הדרכים בהן ניתן לכתוב. מעטים אנשים מתכוונים לטעון שגנבת את הוראות ההפעלה של רכב מכיוון שרשמת את הצעדים להפעלת מכונית.
אך למידע שאינו כה נפוץ או ידוע באופן נרחב, אך אינך מצליח להילחם בצורה מקורית מכיוון שהוא לא נובע מהרעיונות או התפיסות שלך, עליך לציין את המקור.

כיצד לצטט מידע

לכל בית ספר וארגון יהיו כללים משלו לגבי ציטוט מידע, לכן לפני שאתה כותב מאמר או מתחיל פרויקט, בדוק עם המוסד שלך כדי לגלות אם יש להם מדריך לסגנון ציטוט, או כללים הנוגעים לציטוט מידע.
אם אין מדריך זמין, הקפידו לצטט מקורות מקוריים בצורה הגיונית ומסודרת, ועשו זאת בעקביות. משמעות הדבר יכולה להיות שימוש בהערות שוליים או בביבליוגרפיה. כך או כך, עליך לוודא כי כל המקורות המקוריים מצוטטים, והמידע ברור וקל להבנה.

אם הפרויקט שאתה עובד עליו הוא דיגיטלי, קישורים יהיו הציטוטים שלך. זה מאוד נדיר לראות הערות שוליים בדף אינטרנט (אלא אם כן דף האינטרנט מציג גרסה דיגיטלית של מקור הדפסה שהשתמש בהערות שוליים). די בקישור של כמה מילים רלוונטיות למקור המקורי שלהם הוא ציטוט בעולם הדיגיטלי.

המסדרון

מלבד ההשלכות הרבות האפשריות של פלגיאט, והעובדה שזה פשוט לא בסדר, פלגיאט באמת מיותר. אתה לא צריך להיות סופר פרוזה מפואר בכדי לשתף רעיונות מקוריים. בזמן שהדרך המקורית עשויה להיות אינטנסיבית יותר לעבודה ולזמן רב, בסופו של דבר, עשיית דבר משלך והפקת עבודה שאתה יכול להיות גאה בה תהיה שווה את כל התגמולים הנובעים מהתמדה ומסירות..

זכויות יוצרים לעומת פלגיאט

כשמדובר בהעתקת דברים שאינך אמור, התוצאות יכולות להיות די קשות. עם זאת, לא כל ההעתקה זהה. קל לבלבל בין פלגיאט לבין הפרת זכויות יוצרים – שניהם רעים וכרוכים בהעתקה לא חוקית – אך ההבדל הוא חשוב. אם אתה מבין את ההבדל, סביר להניח שלא תעבור אף אחת מהעבירות.

ליבת הנושא היא ששני הדברים, הפרת זכויות יוצרים ופלגיאט, שייכים לשתי קטגוריות נפרדות לחלוטין – הם אינם גרסאות שונות של אותו הדבר, אלא מדובר בשני סוגים שונים מאוד של דברים..

הפרת זכויות יוצרים היא בעיה משפטית. הפרת זכויות יוצרים כרוכה בהפרת חוק. הגדרת מה שעושה ואינה מהווה הפרה היא תפקידם של המחוקקים. ההשלכות נקבעות ונכפות על ידי החוק.

פלגיאט, מצד שני, היא בעיה אקדמית ואתית. פלגיאט כרוך בחוסר יושר אקדמי או מקצועי. הגדרת מה שעושה ואיננה מהווה פלגיאט היא תפקידם של מנהלי בתי הספר או מועצה מקצועית לאתיקה. ההשלכות נקבעות ונכפות על ידי בית ספר או מוסד אחר.

מהי הפרת זכויות יוצרים?

ברוב המדינות (ובכל המדינות המפותחות, “העולם הראשון”), לסופר או ליוצר של יצירה יש זכות חוקית להחליט כיצד להשתמש ביצירה זו. הפרטים הספציפיים כיצד מוגדרת ואכיפה זכות זו משתנים ממקום למקום, אך המתווה הכללי עקבי להפליא.

ליוצר יצירה יש את הזכות הבלעדית:

 • עותק
 • להפיץ
 • לבצע
 • להתאים או לשנות
 • תועלת כלכלית
 • להקצות צד אחד או את כל הזכויות הללו לצד אחר

קבלת הזכות הבלעדית פירושה שלאף אחד אחר אין זכויות אלה, אלא אם כן הוקצו על ידי בעל הזכויות.

ברוב המקרים, זכויות אלה נמשכות לכל אורך חייו של הסופר, ומועברות לאחוזתו של הסופר ויורשיו במשך תקופה מסוימת לאחר מותו (למשל, בארצות הברית, זכויות היוצרים נמשכות 70 שנה לאחר חייו של היוצר המקורי ).

הפרת זכויות יוצרים כוללת עיסוק באחת מהפעולות המפורטות לעיל, מבלי שקיבלה את הזכות לעשות זאת מבעל הזכויות.

דוגמאות לפעילות מפרה ספציפית כוללות:

 • הכנת צילומים של ספר מוגן
 • ביצוע קבצי שמע זמינים לשיר מוגן
 • הפקת מחזה מוגן
 • כתיבת שיר חדש המעתיק את הלחן של שיר מוגן
 • מכירת עותקים של אלבום שהועתק

מתי ההעתקה אינה הפרה?

לא כל ההעתקה היא הפרה.

ההעתקה עשויה להיות חוקית מכיוון שהנסיבות הספציפיות נופלות תחת “שימוש הוגן”, או מכיוון שהיוצר המקורי התיר שימוש ברישיון פתוח, או מכיוון שבעל הזכויות העניק לך ספציפית רישיון, או מכיוון שהיצירה איננה מוגנת בזכויות יוצרים, או מכיוון שהיצירה מעולם לא הייתה זכאית לזכויות יוצרים.

שימוש הוגן

שימוש הוגן הוא חריג למגבלות הנוצרות בחוק זכויות היוצרים. זה מאפשר להכין עותקים של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים (או בדרך כלל חלקים ממנה) לצורך הערה, ביקורת או פרודיה.

בארה”ב קיימת מבחן בן ארבע קולות כדי לקבוע אם משהו מתאים להגנה מפני שימוש הוגן:

 1. מטרת השימוש ואופיו, לרבות האם שימוש כזה הוא בעל אופי מסחרי או מיועד למטרות חינוך ללא מטרות רווח;
 2. אופי היצירה המוגנת בזכויות יוצרים;
 3. הכמות והמהות של החלק המשמש ביחס ליצירה המוגנת בזכויות יוצרים בכללותה; ו
 4. השפעת השימוש על השוק הפוטנציאלי או על ערך היצירה המוגנת בזכויות יוצרים.

אם אתה מצטט כמה שורות מיצירה המוגנת בזכויות יוצרים במאמר אקדמי, שכמעט תמיד יתאים לשימוש הוגן:

 • מטרת העבודה היא אקדמית, ללא מטרות רווח, וחינוכית.
 • אתה לא מעתיק את היצירה בשלמותה, אלא רק מצטט כמה שורות ממנה.
 • סביר להניח כי השימוש שלך לא ישפיע על ערך העבודה.

למדינות אחרות יש כללים ספציפיים שונים לגבי הגדרת השימוש ההוגן (או “טיפול הוגן”), אך לכולם יש את אותה השפעה מהותית – פרשנות, פרודיה, עיתונאות, ביקורת וסקירה כולם מוגנים כשימוש הוגן.

רישיון פתוח

יוצרי תוכן רבים – ואף יותר מפתחי תוכנה – משחררים את עבודתם תחת רישיון לא מגביל, כמו GPL, רישיון MIT או Creative Commons..

בהנחה שמעקב אחר תנאי הרישיון (שכולל בדרך כלל ייחוס ליוצר המקורי), העתקה של אפילו יצירה שלמה אינה מהווה הפרה..

רישיון פרטני

לבעלי זכויות היוצרים יש את הזכות להתיר לאחרים להשתמש בעבודתם והם יכולים לקבוע אם יש צורך בייחוס כלשהו.

אם מקבלים לך הרשאה להשתמש ביצירה של מישהו אחר, הדבר אינו מהווה הפרת זכויות יוצרים.

נחלת הכלל

הגנת זכויות יוצרים אינה נמשכת לנצח, ויצירות שנוצרו לפני תאריך מסוים (1923 בארצות הברית) עברו לרשות הרבים. עבודות אלו אינן “בבעלות” של אף אחד, וכל העתקה – גם ללא ייחוס – אינה מהווה הפרה..

לא זכאי לזכויות יוצרים

לצערם של רבים מהאנשים העובדים בשדות המושפעים, סוגים מסוימים של עבודה פשוט אינם זכאים להגנת זכויות יוצרים.

יצירות לא מוגנות כוללות:

 • עיצוב אופנה / ביגוד
 • בדיחות
 • מתכונים

העתקה של אחד מהדברים הללו לא תהווה הפרת זכויות יוצרים מכיוון שאין זכויות יוצרים להפר.

באופן דומה – גם בתחום העבודות המוגנות, רק הביטוי של יצירה מוגן, ולא הרעיון. אינך יכול לזכויות יוצרים על רעיון.

מהי פלגיאט?

פלגיאט הוא מעשה של פטירת עבודתו של אדם אחר משלך. למרות שנראה שזה קשור להפרת זכויות יוצרים, זה מצב שונה מאוד.

לדוגמה, כשאתה מוריד סרט מוגן בזכויות יוצרים, אתה לא טוען שהסרט שלך משלך. אתה פשוט מתנהג כאילו יש לך זכות שאין לך. אתה מפר זכויות יוצרים, אך אינך מבצע פלגיאט.

אתה לא צריך להפר כדי לעשות פלגיאט

בדרך כלל קל מאוד לראות שאתה יכול להפר את זכויות היוצרים בלי לבצע פלגיאט. אחרי הכל, פלגיאט מתרחש רק כשאתה מאפשר לאחרים להאמין שמשהו שאינו היצירה המקורית שלך הוא למעשה היצירה המקורית שלך.

עם זאת, ההפך יכול לעיתים לבלבל אנשים: אפשר לעמוד במלואו בחוק זכויות היוצרים, ועדיין לבצע פלגיאט.

וכאן באמת מתחיל להיות חשובה שהפרת זכויות יוצרים ופלגיאט הם דברים שונים כל כך – מכיוון שכל אחד מהמצבים הלא-מפרים שתוארו לעיל עדיין יכול לכלול פלגיאט מהווה.

שימוש הוגן, אך עדיין פלגיאט

אתה כותב חיבור. במחקר שלך אתה נתקל בהצהרה המושלמת כדי להבהיר את נקודתך. אתה מעתיק אותו למאמר שלך, ללא ייחוס.

זה יכול להיחשב שימוש הוגן:

 • השימוש הוא אקדמי, ללא מטרות רווח, וחינוכי.
 • היצירה המקורית היא ככל הנראה אקדמית.
 • העתקת משפט יחיד בלבד.
 • זה לא צפוי להשפיע על ערך היצירה המקורית.

עם זאת, אם אינך מייחס כראוי את המשפט למחבר המקורי, אתה מבצע פלגיאט. כל שנדרש כדי לעשות את הדבר הנכון הוא לצטט את המחבר המקורי, ולייחס את הציטוט כראוי.

רישיון פתוח, אך עדיין פלגיאט

אתה בשיעור מדעי המחשב, לומד לקוד. הוקצה לך פרויקט קטן.

אתה מוצא פרויקט קוד פתוח הכולל קוד כלשהו שמשיג בדיוק את מה שאתה מנסה להשיג. אז אתה מעתיק אותו, אולי תשנה כמה שמות משתנים ותגיש אותו כיצירה משלך.

גם אם אינך מפר את חוק זכויות היוצרים עקב הרישיון הפתוח, אתה מבצע פלגיאט ועוסק בחוסר יושר אקדמי. העבודה אינה שלך, ואינך יכול לטעון שכן.

רישיון פרטני, אך עדיין פלגיאט

אתה נמצא בשיעור כתיבה יוצרת, ועליך לכתוב שיר מקורי למשימה. אתה לא יכול לחשוב על מה לכתוב. השותף שלך לחדר הוא מוזיקאי מוכשר שכותב שירים כל הזמן. השותף שלך לחדר מאפשר לך להשתמש במילים מאחד משיריו כשיר לשיעור.

השותף שלך לדירה העניק לך רישיון פרטני לשימוש בעבודותיו – הוא נתן לך אישור להעביר אותה כשלך. המשמעות היא שלא מדובר בהפרת זכויות יוצרים, ואתה לא מפר חוקים.

עם זאת – זו בהחלט פלגיאט. (זה נוגע להעתקת שיעורי בית, כתבי רפאים או כל סוג אחר של רמאות “בהסכמה”).

נחלת הכלל, אך עדיין פלגיאט

אתה בשיעור תורת המוסיקה. צריך לכתוב שורלה קצרה בת ארבעה חלקים בסגנון באך. אתה הולך לספרייה ומצא את הכורלה המעורפלת ביותר בת ארבעה חלקים של בוקסטהוד (בן זמננו של באך), העתק אותו והגיש אותו כדמות שלך.

לא הפרת חוקים – עבודתו של Buxtehude אינה תחת זכויות יוצרים ואתה יכול לעשות איתה כל דבר שתרצה באופן חוקי. אתה יכול אפילו למכור עותקים ממנו עם שמך משלך על הכריכה. זה לא יהיה בלתי חוקי.

אבל זה יהיה לא ישר, ובסביבה אקדמית המהווה פלגיאט.

לא זכאי לזכויות יוצרים, אך עדיין פלגיאט

אתה לומד חוג לעיצוב אופנה והוטל עליך לצייר עיצוב לבוש חדש. אתה מעתיק עיצוב שאתה רואה בקניון, עם כמה שינויים קלים מאוד.

זה חוקי לחלוטין. למעשה, תוכלו לייצר ולמכור את השמלה הזו בחנות הסמוכה למקום בו מצאתם אותה, ושום דבר לא חוקי לא היה בזה.

עם זאת, אם הוקצה לך עיצוב מקורי והעתקת פשוט של מישהו אחר ללא ייחוס, אתה מגניב.

זה נכון גם לרעיונות. אם אתה טוען למושג, רעיון או קו הנמקה כמו שלך, אתה מגניב.

משפט מול אתיקה

הפרת זכויות יוצרים היא סוגיה משפטית. כשאתה מפר את זכויות היוצרים של מישהו אחר, אתה מבצע פשע. דיני זכויות יוצרים – והמחוקקים שיוצרים אותו – קובעים מהי פעילות ואינה מקובלת.

פלגיאט הוא עניין של אתיקה, שלמות אישית ומקצועית. זו הסיבה שהיא כל כך מחמירה, במובן מסוים, מחוק זכויות היוצרים.

מכיוון שזכויות יוצרים הן בתחום החוק, לפעמים זה יכול להיות קצת קשה לדעת בדיוק היכן נמצא הגבול בין שימוש הוגן לגיטימי להפרה. כמו כן, ניווט במורכבות כאשר יצירה ישנה נופלת לרשות הרבים יכולה להיות קשה. זה עניין של משפט, והחוק תמיד עוסק בפרטים וטכניים.

פלגיאט הוא כנות. אם אתה מנסה להבין אם משהו חצה את הקו לחוסר יושר, כנראה שזה קרה. אם אתה מנסה למצוא פרצה או טכניות, סביר להניח שאתה עוסק בהתנהגות לא אתית. אך אין “טכניות” ביושר וביושר.

עליכם להכיר את חוק זכויות היוצרים, וודאו כי לא תפרו אותם – בין בטעות ובין אם בכוונה. עם זאת, העובדה שלא הפרת את החוק בפועל אינה הגנה מפני חוסר יושר אקדמי או מקצועי.

להחזיק את עצמך בסטנדרט אתי גבוה יותר.

מדריך DMCA לסטודנטים

כשאתה בבית הספר, זה מרגיש שאתה מבודד קצת מהעולם החיצון. זה בית הספר התיכון או המכללה שעושה רבים מהכללים שאתה חי עליהם, ורובם די קל להתמודד איתם. עם זאת, אין זה אומר שייתכן שלא תמצא את עצמך בשלב כלשהו בצד הלא נכון של קו חוצה, וכשזה יקרה, בית הספר אולי כבר לא יהיה המאגר שאתה רגיל אליו..

באופן ספציפי, אם אתה – במכוון או בטעות – עובר על החוק על ידי הפרת זכויות יוצרים, יתכן שתצטרך לעמוד בפני כמה השלכות חמורות, ובית הספר שלך כנראה לא יוכל – או אולי אפילו מוכן – לבוא להגנתך..

זה עשוי להפתיע אותך לדעת שתלמידים רבים נקלעים לבעיה בגלל משהו שנראה פשוט מאוד ולא מזיק – שיתוף קבצים. על פי חוק Digital Millennium Copyright Act (DMCA), שיתוף קבצים שאינם בבעלותך אינו חוקי ויכול לשאת בעונש חמור אם תיתפס..

מה זה ה- DMCA?

הדרך הקלה ביותר לתאר את ה- DMCA היא כתוספת לחוק זכויות היוצרים של ארצות הברית. הוא נכתב באופן ספציפי כדי לטפל בסוגיות של זכויות יוצרים בכל הקשור לקניין רוחני שנמצא ומפוזר דרך האינטרנט.

ה- DMCA נכנס לתמונה לרוב בשני תרחישים. ראשית, כשמישהו מעתיק תוכן שקיים באתר אינטרנט ומפרסם אותו באתר שלו. זוהי הפרת זכויות יוצרים, וה- DMCA מספק הדרכה ופנייה לטיפול במצב.

המופע השני בו בדרך כלל מופעלת ה- DMCA הוא שיתוף קבצים. כניסה לאתר שיתוף קבצים או סיקור והורדת מוסיקה, ספרים או כל יצירה אחרת המוגנת בזכויות יוצרים מבלי לשלם עבורם, היא גם הפרת זכויות יוצרים, והיא גם מתקנת על פי DMCA.

במקרה של שיתוף קבצים, הוראות ה- DMCA הופכות את זה לחוקי להעלות (לשתף) ולהוריד חומר המוגן בזכויות יוצרים.

ה- DMCA גם מעליב את השיטות מכל סוג שנוצר כדי לעקוף את הטכנולוגיה השולטת בדרך בה ניתן לגשת לעבודה המוגנת בזכויות יוצרים. טכנולוגיה זו מכונה בדרך כלל ניהול זכויות דיגיטליות (DRM).

מה זה DRM?

בהתייחסו הן לנהוג של הטלת מגבלות על זכויות יוצרים והן לטכנולוגיות המשמשות להגבלת הגישה לחומרים המוגנים בזכויות יוצרים, מטרת DRM היא למנוע ממשתמשים להעתיק חומר זה המוגן בזכויות יוצרים, בין אם זה שיר, סרט, ספר אלקטרוני או כל אלקטרונית אחרת מדיום שמעביר עבודה יצירתית. כמנגנון, DRM הוא בעצם מנעול דיגיטלי המונע העתקת נתונים.

לדוגמה, DRM בדיסק קומפקטי ימנע מהאדם שקנה ​​את אותו דיסק לקרוע את התקליטור ולשמור את המוזיקה במחשב שלו. המחשבה היא שברגע שנשלח התקליטור והקבצים הדיגיטליים נשמרים, ניתן יהיה להפיץ אותם באמצעות שירותי שיתוף קבצים. זה יאפשר לאחרים להוריד את המוזיקה מבלי לקנות את התקליטור, ולגרום גם לאמן וגם לחברת התקליטים לאבד מההכנסות הפוטנציאליות.

DRM הוא שיטה שנויה במחלוקת להגנה על זכויות יוצרים, מכיוון שמגבלות דיגיטליות מסוג זה מונעות גם פעולות משפטיות לחלוטין כמו שרוכש התקליטור מגבה את התקליטור עליו שילמו וספריות להשאיל תקליטורים לחברי הספרייה. מסיבה זו, חלקם בוחרים להתייחס ל- DRM כ”ניהול הגבלות דיגיטליות “ולא” ניהול זכויות דיגיטליות. “

האם זה לא חוקי לשתף קבצים מהמחשב שלי?

במילה אחת כן. כדי לחזור ולהדגיש, DMCA מתאר עונשים פליליים על שיתוף והורדת קבצים המכילים חומר המוגן בזכויות יוצרים מבלי ששילם עבור אותו חומר..

איך מישהו יידע שאני שיתוף קבצים?

אנשים שבבעלותם יצירות המוגנות בזכויות יוצרים עוקבים לרוב באינטרנט על אזכורים או מקרים של עבודתם. זה נכון במיוחד למי שיוצר עבודה שמופצת באופן נרחב וממנה הם מרוויחים הכנסות. עם זאת, אין זה אומר שמפקחים אותך ישירות. אתה יכול פשוט להיקלע לרשת רחבה יותר.

לדוגמה, אם חברת תקליטים מחליטה לעקוב אחר אתר שיתוף קבצים גדול הידוע כמאפשר שיתוף של קבצי מוזיקה, אז הבעיה הראשונית בין חברת התקליטים לאתר זה. עם זאת, עם שיתוף של מידע, ייתכן שמידע זיהוי של משתמשי האתר עשוי להופיע.

עם זאת, התרחשות סבירה יותר ושכיחה יותר היא שאתה משתמש באחד ממחשבי בית הספר – או במחשב שלך, אך ברשת בית הספר – כדי להוריד חומר המוגן בזכויות יוצרים. כאשר בעל זכויות היוצרים מגלה שהופרה עבודתו על היצירה שלו, הוא יכול לנקוט בפעולה. בדרך כלל זה כרוך בהוצאת הודעת DMCA.

מהי הודעת DMCA?

כאשר בעל זכויות יוצרים מגלה שעבודותיו משותפות או משמשות בצורה לא חוקית, אחד היתרונות העומדים לרשותם באמצעות DMCA הוא היכולת להוציא הודעה על DMCA. הודעה זו תפרט את המידע שנגנב, היכן מקורו, היכן הועתק או הורד, יחד עם נתונים מזהים אחרים. בעלי זכויות יוצרים לעתים רחוקות יפרסמו הודעת DMCA ישירות לצד שקיבל את עבודתם. במקום זאת הם ינפיקו את הודעת DMCA לספק שירותי האינטרנט (ISP) של האדם שהפר את זכויות היוצרים שלו.

ספק שירותי אינטרנט נדרש על פי חוק לנקוט בפעולה בכל פעם שהם מקבלים הודעה על DMCA, ללא יוצא מן הכלל. פעולה זו עשויה לכלול מעקב אחר כתובת ה- IP ששימשה להורדה של קובץ באופן לא חוקי. וכאן אתה עלול להסתבך.

בין אם השתמשת במחשב שלך בחדר המעונות, או אם השתמשת בשולחן עבודה במעבדת המחשבים באוניברסיטה, זה לא קשה כמו שאתה חושב לעקוב אחר הזמן והמיקום של קובץ שהורד או שותף באופן לא חוקי. ללא קשר לעובדה שאולי השתמשת ברכוש אוניברסיטאי ורוחב הפס האוניברסיטאי לצורך שיתוף קבצים, אתה לבד תישא באחריות למעשיך. בית הספר אינו מחויב לספק לך הגנה על סוג כלשהו.

מה יקרה אם אני נתפס בשיתוף קבצים?

קודי ההתנהגות והחוקים הכלליים ישתנו מבית ספר לבית ספר. יתכן שתצטרך לסבול איזשהו מעשה משמעתי, שיכול להיות כל דבר החל מאזהרה לגירוש, תלוי בעבירה. בדוק את מדיניות בית הספר שלך לגבי שימוש במחשב ובאינטרנט ושיתוף קבצים.

אבל זו רק הפנייה לבית הספר. אם בעל זכויות היוצרים מחליט להגיש נגדך אישומים בגין שיתוף או הורדת החומר המוגן בזכויות יוצרים שלהם ללא אישור או תשלום, אתה עלול להסתיים במצב בו אתה זקוק להגנה משפטית..

הגן על עצמך

יכול להיות שיש לך שום עניין בשיתוף קבצים או בהורדת חומרים המוגנים בזכויות יוצרים. אתה בדרך הנכונה, אז המשיך עם זה. עם זאת, תלמידים אחרים עשויים לא להיות מצפוניים כמוך.

לעולם אל תשתף את שם המשתמש או הסיסמה שלך עם אף אחד. פרק זמן. לא החבר הכי טוב שלך, לא השותף שלך לחדר. אף אחד. ברגע שמידע זה משאיר את ידיך, אינך יכול עוד להבטיח שהוא יהיה מוגן. אתה גם לא יכול להבטיח שהוא לא ייפול לידיים הלא נכונות.

אם מישהו משתמש בשם המשתמש והסיסמה שלך בכדי להתחבר למחשב ואז משתף קבצים או מוריד באופן בלתי חוקי חומר המוגן בזכויות יוצרים, אתה עלול עדיין להיות אחראי. לאחר מעקב אחר הקבצים המשותפים, ונחשף כי שם המשתמש והסיסמה שלך שימשו לפעילות בלתי חוקית, יהיה לך קשה מאוד להוכיח את חפותך.

כמו כן, הסר את כל התוכנות לשיתוף קבצים שיש לך במחשב שלך. זה יעזור למנוע תקלות. ואם שיתפת אי פעם קבצים, או שהורדת קבצים באופן לא חוקי, הכי טוב הוא למחוק את כל הקבצים האלה עכשיו. הפרת זכויות יוצרים הפכה לסוגיה רצינית – ולכמה משתלמת -. שמירה על תוכנת שיתוף קבצים או קבצים משותפים במחשב שלך מסכנת את עצמך.

אם אתה חייב להאזין לשיר מועדף, או לראות את המהדורה האחרונה של הסרט, עומדות לרשותך אפשרויות חוקיות אחרות:

 • חכה שיצאו ואז קנו אותם
 • בדוק תקליטורים או תקליטורי DVD מהספריה
 • שאול תקליטורים או תקליטורי DVD של חבר
 • קנו תקליטורים ודי.וי.די משומשים, ועדיין בבעלותם, אך בפחות כסף

שום דבר לא שווה לסכן את הקריירה האקדמית שלך (או את המלגה שלך, אם יש לך כזה), במיוחד לא כמה קבצי מוזיקה, או סרט פיראטי.

מה סטודנטים צריכים לדעת על זכויות יוצרים

מדוע חשוב לך, כסטודנט, להבין זכויות יוצרים? מכיוון שבמהלך הקריירה האקדמית שלך (ואולי גם מעבר לקריירה המקצועית שלך), תתבקש לכתוב מאמרים, מאמרים, דוחות וכל מספר פרויקטים..

ספרים מומלצים:

תתבקש לא רק להציג את העבודות והרעיונות המקוריים שלך בפרויקטים אלה, אלא לתמוך בהם באמצעות ציטוטים של עובדות ועבודתם של אחרים..

הפקת יצירה מקורית משלך, והפרדת מחשבותיך ורעיונותיך מאלו של אחרים, היא חיונית לסיום האתי והמכובד של מאמציך האקדמיים..

ציטוט נכון של עבודתם של אחרים, ומתן אשראי במקום אשראי נדרש, אינו נדרש רק כדין, זה פשוט הדבר הנכון לעשות.

קישורים וכלים קשורים בנושא WhoIsHostingThis

 • מחולל הודעות DMCA
 • כיצד אתרים ואירוח אתרים עובדים
 • קישורים חשובים

 • משרד זכויות היוצרים בארה”ב
 • מה זכויות היוצרים אינן מגנות
 • ספרים מאת Amazon.com:

  • יסודות זכויות יוצרים
  • ספר זכויות היוצרים: מדריך מעשי
  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map