שמישות באינטרנט וחוויית משתמש: למד מדוע הדבר אמור להיות בראש רשימת האינטרנט שלך לעיצוב אתרים

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


כל מי שבונה אתרים כיום צריך לזכור הרבה: לאזן פונקציה ויופי ולהתעדכן בהתפתחויות האחרונות בתחום הטכנולוגיה, כל זאת תוך התחשבות בדרישות הבוס או הלקוח שלך זו משימה לא קלה!

אין פלא שהשימושיות היא לרוב פריט ברגע האחרון ברשימת הבדיקה או משהו שנשכח לחלוטין. אחרי הכל, זה אחד הדברים האלה שכאשר נעשה כראוי, מעולם לא שמים לב אליו כלל.

שימושיות באתר

אך שמישות היא גורם מכריע שיש לזכור בעת עיצוב וקידוד אתרים. אחרי הכל, לא משנה כמה האתר שלך יפה או מקודד היטב אם הוא מתסכל את המשתמשים שלך!

למרבה המזל, מדובר בנושא מחקרי לוהט וההבנה שלנו של אופן ההתנהגות של אנשים ברשת – ומדוע – גדלה מדי יום.

צחצוח זה יעשה אתכם טוב יותר בעבודתכם ויחסוך לכם המון זמן ומאמץ בטווח הרחוק. זו הסיבה שזה חשוב בתוספת המון משאבים כדי להגדיל את המשחק.

מהי שימושיות?

בדיוק כפי שאפשר לנחש מהמונח, שימושיות לאתר היא מדידה של קל להשתמש באתרים.

אם האתר שלך קל לשימוש, עושה את מה שהוא אמור לעשות, חף מטעויות, ויעיל ומספק לשימוש, יש לו שימושיות רבה.

אבל אם המשתמשים שלך …

 • מתקשים להבין כיצד לנווט באתר שלך או להשתמש בתכונות מסוימות;
 • צריך ללחוץ פעמים רבות או לקפוץ דרך חישוקים כדי לבצע משימה;
 • צריך ללמוד מחדש כיצד להשתמש באתר שלך בכל פעם שהם חוזרים;
 • טען שוב ושוב את אותן הטעויות;
 • מתוסכלים או מרגישים טיפשים מהאתר שלך

… אז יש לזה שימושיות גרועה!

זה לא פשוט ואינטואיטיבי כמו שזה נראה. לפעמים תכונות שנראות מובנות מאליהן ובלתי מוגבלות בפני מעצב או מפתח אינטרנט יבלבלו משתמשים, או יגרמו להם להתנהג בדרכים שלא הייתם מצפים.

קל להאשים את המשתמש בכך שהוא לא “מקבל אותו”, אך במציאות הבעיה טמונה לעתים קרובות בשימושיות של האתר.

מהו עיצוב UX?

UX מייצג “חווית משתמש.” זה קשור קשר הדוק לשימושיות, אבל זה לא אותו דבר. בעוד שהשימושיות עוסקת בכך שאנשים יוכלו לבצע משימות בקלות באתר אינטרנט, חווית המשתמש נוגעת לאנשים להרגיש טוב עם מה שהם עושים ומגיעים מאתר אינטרנט..

השימושיות היא חלק חשוב בעיצוב UX. לפרטים נוספים ראה שימושיות לעומת חווית משתמש.

מהי נגישות?

חלק מרכזי בשימושיות הוא תכנון לנגישות. משמעות הדבר היא תכנון למשתמשים המסתמכים על טכנולוגיות מסייעות. לא כל משתמשי האתר יבקרו באתר באופן שהמעצב התכוון להם. חלק מהמבקרים הם עיוורים או חרשים. אחרים מתקשים להשתמש במכשירי הצבעה. בעת התכנון לצורך שמישות, יש לזכור את הנגישות.

היסטוריה של שמישות באינטרנט

ההיסטוריה של עיצוב אתרים מסומנת על ידי שתי תקופות עיקריות.

התקופה הראשונה החלה בראשית שנות התשעים עם יציאתו של דפדפן האינטרנט הגרפי והגיעה לשיאה עם הפיצוץ בפופולריות של עיצובים מבוססי פלאש. תקופה ראשונה זו התאפיינה בעיצובים ברשת המונעים על ידי רצון לדחוף את גבולות מה שאפשר מבחינה טכנית ברשת. לרוע המזל, ההתמקדות במומחיות טכנית הסירה את משתמש האתר כאובייקט העיקרי שסביבו תוכננו אתרים.

החל משנת 2000 הגאות החלה להסתובב ומשתמשי האתר החלו להתקדם לעבר מרכז הבמה בתהליך עיצוב אתרים. כיום, חוויית משתמש, או UX, היא לבה של חשיבה עיצובית מודרנית, ועיצוב לשימושיות מקבל עדיפות על פני כל שאר ההיבטים של תהליך העיצוב..

מדוע חשיבות השימושיות?

היום אנו רגילים לסיפוק מיידי בזכות הטכנולוגיה המהירה והאינטרנט. אתה יכול לחפש כל דבר בלחיצת העכבר או על הברז של סמארטפון. אנחנו לא רגילים להיות סבלניים ולוקח זמן להבין איך עובד אתר – אנחנו רק רוצים שהוא יעבוד, נקודה! ואם זה לא, נעבור לאתר אחר שעושה זאת.

אתה יכול לקבל את האתר המעוצב בצורה הכי יפה או את הקוד הנקי ביותר באינטרנט, אבל אם משתמשים מתוסכלים ממנו, זה לא משנה, כי הם לא ישתמשו בו.

למרות שזה נראה כמו הגיון בריא להקל על השימוש באתר שלך, עקרונות השימושיות אינם ברורים כפי שאתה עשוי לחשוב.

כמעצב או מקודד, אתה הרבה יותר טכני מאשר משתמש האינטרנט הממוצע. ההתנהגות שלך בעת הניווט באינטרנט עומדת להיות שונה מהמשתמש הממוצע שלך. לפעמים זה יכול להיות קשה מאוד לחזות כיצד האדם הממוצע יתנהג באתר שלך.

ואז ישנם גורמים כמו המכשיר בו הם משתמשים. השימושיות גם היא שונה מאוד בהתאם למישהו שמנווט דרך שולחן העבודה, הטאבלט או הטלפון. מה שעובד טוב עם מקלדת ועכבר עשוי להיות מתסכל להפליא בסמארטפון. בטח חווית זאת בעצמך.

אתה עשוי לחשוב שאם אתה משתמש ב- CMS מעוצב היטב, אתה לא צריך לדאוג לשימושיות כי זה מובנה עבורך. אבל זה לא נכון – אתה עדיין צריך לזכור את זה. זה כמו לחשוב שמכיוון שוורדפרס טובה ל- SEO אינך צריך לעשות דבר כדי לדרג גבוה במנועי חיפוש. הבסיס נמצא שם, אך עדיין עליכם להבין את העקרונות ולהכניס את המאמץ.

לכן חשוב ללמוד את יסודות השימושיות וכיצד ליישם את זה באתרי האינטרנט שלך, כך שהמשתמשים שלך יוכלו להישאר מאושרים. הנה איך!

תהליך השימוש בממשק משתמש

הנחיות רבות ושונות נוצרו על ידי מעצבים כדי להגדיר את התקן שלפיו נמדדת השימושיות. לדוגמה, הפונקציונליות העיקרית של אתר צריכה להיות משתמעת על ידי עיצוב ולא להיות תלויה בטקסט שיסביר את זה. על מנת לבחון פונקציונליות משתמעת, חלק מהמעצבים הופכים את הטקסט לבלתי קריא (למשל, “Pharetra cras odio tortor …”) ואז נותנים למשתמשים משימות ספציפיות להשלמתן..

תקן נוסף המיושם בעיצוב אפליקציות אינטרנט וטלפונים חכמים הוא “הכלל עם שתי ברז”. את זה טבעה מריסה מאייר, מנכ”לית יאהו! זה מאוד פשוט:

ברגע שאתה באפליקציה, האם זה שני ברזים לעשות כל מה שאתה רוצה לעשות? אם לא, הגיע הזמן לעצב מחדש את האפליקציה.

“כלל שתי הברזות” מבוסס כמובן על מערכות של טאבלט וטלפון. אך המטרה כללית יותר: להפוך את המוצרים הדיגיטליים לקלים לשימוש ויעילים ככל האפשר. ללא קשר להנחיות הספציפיות שיושמו, עיצוב לשימושיות פירושו נקיטת גישה ממוקדת על ידי המשתמש לעיצוב אתרים.

על פי חברת המחקר חוויית המשתמש MeasuringU, ישנם שלושה עקרונות מרכזיים המניעים תהליך עיצוב ממוקד על ידי המשתמש:

 • מקם את המיקוד על המשתמשים והמשימות בשלב מוקדם של תהליך העיצוב. המשתמשים צריכים לספק משוב ישירות לצוות העיצוב מוקדם ככל האפשר.
 • עיצוב בצורה איטרטיבית. מעצבים טובים לא מבססים לקבל עיצוב מושלם בפעם הראשונה. הם מתכננים לחזור ללוח השרטוט מספר פעמים במהלך תהליך העיצוב כדי לבצע שינויים משמעותיים על סמך משוב המשתמשים.
 • בסיס אפשרויות בחירה בעיצוב על מדידות אמפיריות. אל תקבלו החלטות עיצוב על סמך משוב לא רשמי של משתמשים. פיתוח מדדים ספציפיים למדידת השימושיות ולאפשר למידע זה להודיע ​​על החלטות עיצוב.

מקורות למידה על שימושיות באתר & עיצוב UX

יש הרבה משאבים לשימושיות וחוויית משתמש. אספנו את הטוב ביותר.

מאמרים

מאמרים אלה מושלמים למתחילים שרוצים ללמוד את היסודות של הפיכת אתרי האינטרנט שלך לקלים ומהנים לשימוש:

 • שימושיות 101: מבוא לשימושיות: מדריך למתחילים מהיר ליסודות השימושיות של מומחה השימושיות המפורסם יעקב נילסן.
 • מה & מדוע שימושיות: משרד הבריאות ושירותי אנוש בארה”ב מנהל אתר זה על שמישות, עם המון מאמרים בנושא היסודות. הקפד לקרוא את יסודות חוויית המשתמש ואת היתרונות של עיצוב ממוקד משתמש. מילון המילים שימושי גם הוא להפליא.
 • 8 הנחיות לעיצוב אתרים יוצא דופן, שימושיות וחוויית משתמש: מדריך למתחילים פשוט כיצד ליישם את הסטנדרטים הבסיסיים של שמישות על עיצוב אתרים..
 • 9 טעויות שמישות נפוצות בעיצוב אתרים: מאמר זה בנושא מגזין נפץ פורסם בשנת 2009, אך כל הטעויות הללו נפוצות עדיין באינטרנט..
 • כיצד השימושיות, החוויה והתוכן משפיעים על דירוג מנועי החיפוש: זהו פרק 6 במדריך למתחילים המצוין של מוז ‘לקידום אתרים..
 • שימושיות לטפסים באתר: עשר ההמלצות המובילות: מראה כיצד לעצב טפסים באתר בהם המבקרים שלך ישתמשו בפועל.
 • 6 יסודות בדיקת שימושיות עבור פרויקטים של וורדפרס לעיצוב אתרים: נושא וורדפרס למראה נהדר אינו מועיל אם איש אינו יכול להשתמש בו. הרחק את היסודות האלה לפני שתתחיל לעצב עבור WordPress.

ספרים

עבור מעצבי ומפתחי אתרים מקצועיים, ספרים אלו צוללים עמוק יותר בעקרונות ויישומים מעשיים של שימושיות באינטרנט.

 • עיצוב שימושיות באינטרנט (1999) מאת יעקב נילסן היה המדריך הסופי לשימושיות מהסמכות המובילה בעולם בנושא. הרבה השתנה מאז שכתב את זה, אך עדיין נדרש ידע עליו תבנו. יש חובה בספריה של כל מי שמתייחס לשימושיות ברצינות.
 • קביעת עדיפות לשימושיות ברשת (2006) מאת לורנגר ונילסן: ספר זה משתמש במחקרי שימושי אינטרנט שנערכו בעשרות שנים על ידי קבוצת נילסן נורמן כדי לזהות את ההנחיות החשובות והמתמשכות ביותר לייצור אתרים טובים יותר..
 • מרכיבי חוויית המשתמש: עיצוב ממוקד למשתמש באינטרנט (2010) מאת ג’סי ג’יימס גארט: ספר זה יעזור למעצבי אתרים לחשוב בצורה אסטרטגית יותר על העיצובים שלהם, ולהצליח להסביר את בחירותיהם בפני הבוסים והלקוחות. היכרות נהדרת עם השימושיות באינטרנט.
 • 100 דברים שכל מעצב צריך לדעת על אנשים (2011) מאת סוזן וויינשנק: נכתב על ידי מדען התנהגות בעל דוקטורט בפסיכולוגיה, ספר זה מיישם פסיכולוגיה על עיצוב תקשורת ואינטראקציות מקוונות. קריאה חיונית עבור מעצבי אתרים המודאגים משימושיות.
 • שימושיות לנייד (2012) מאת נילסן ובודיו: ספר זה מכסה את היסודות ליצירת חווית משתמש נהדרת במכשירים ניידים. למרות שהדוגמאות עשויות להיות מעט מיושנות, העקרונות נשארים זהים.
 • העיצוב של דברים יומיומיים: מהדורה מתוקנת ומורחבת (2013) מאת דון נורמן: אף על פי שלא מדובר בשימושיות באתר, ספר זה מהווה סקירה מרתקת של עקרונות השימושיות הקשורים לפסיכולוגיה וחיי היומיום שלנו..
 • אל תגרום לי לחשוב, לבקר מחדש: גישה נפוצה לחשיבות ברשת (2014) מאת סטיב קרוג: מלא בעקרונות יסוד וטיפים מעשיים לגישה ממוקדת על המשתמש בעיצוב אתרים, ספר זה הוא אחד הספרים הפופולריים ביותר בנושא נושא השימושיות באינטרנט.

בלוגים

שימושיות היא נושא חם של מחקר, ולכן חשוב להתעדכן בהתפתחויות האחרונות:

 • קבוצת נילסן נורמן: הבלוג המוביל בתעשייה בנושא שימושיות, קבוצת נילסן נורמן מכסה את כל הקשור בשימושיות, כולל המון מחקר מקורי, לכל רמות המיומנות מהמתחילים למומחים..
 • UsabilityGeek: בלוג זה מכסה מגוון רחב של נושאים הקשורים לשימושיות, כולל חווית משתמש, אופטימיזציה של המרות, אינטראקציה בין מחשב למחשב, וארכיטקטורת מידע. כמה מהפוסטים הפופולאריים ביותר שלהם כוללים את ההבדל (והקשר) בין שימושיות לחוויית משתמש, איסוף דרישות: גישה צעד אחר צעד לחוויית משתמש טובה יותר, ו -15 הנחיות שמישות לעיצוב קישורי אתרים..
 • עיצוב UX במגזין Smashing: לבלוג המוביל בתעשייה בנושא עיצוב אתרים יש קטע המוקדש רק לעיצוב UX. עיין במדריכים שלהם בנושא תכנון אתר ידידותי לדמנציה, עיצוב ממשק טוב יותר: כניסות, תפריטים, מצבים ומודולים מפוארים אחרים, ושפר את חוויית המשתמש עם תכונות בזמן אמת..
 • מגזין UX: כולל מאמרים מעמיקים כמו גם משרות ואירועים עבור אנשי UX. עיין בהערות למעצב UX צעיר, האם הטופס שלך מיועד להיכשל? וחוויית המשתמש בתוכן טוב.

פורומים

אם אתה נתקע ואתה צריך לבקש עזרה, בדוק את הפורומים האלה ואת ש&אתרים לייעוץ מומחה.

 • חווית משתמש Stack Exchange: שאל ותענה על שאלות בכל ההיבטים של UX ושימושיות ב- Stack Exchange.
 • קהילת השליטה UX: פורום ידידותי, מסביר פנים (וחי!) לדון בכל הקשור ל- UX ולשימושיות.
 • קהילת העיצוב UX בנושא Slack: קהילה רפה למעצבי וחוקרי UX עדכניים או פוטנציאליים.

כלים לשימושיות באתר & עיצוב חווית משתמש

בדיקת שמישות אוטומטית באתר מתבצעת בדרך כלל באמצעות כלי אחד או יותר מתמחים. כלים אלה בדרך כלל דומים לסקר: למשתמשים מוצגות גרפיקה או מיקומי UI מאתר אינטרנט, והם נדרשים לענות על שאלות ממוקדות ספציפיות אודות ממשק המשתמש..

משוב המשתמשים נאסף ומעובד סטטיסטית, ומספק תוצאות מדויקות לגבי השאלות שנשאלו.

כלי שימושיות לאתרים משתמשים בגישות בסיסיות שונות של בדיקות, כלים מסוימים מחייבים לגייס את הבוחנים שלך בעצמך באמצעות תמיכה משולבת לצורך פרסום במדיה החברתית, בעוד שלכלים אחרים יש כבר רשת בוחנת מבוססת שתבדוק את האתר שלך ותיתן לך משוב..

כלים רבים מציעים תכונות בסיסיות כניסיון בחינם מוגבל בזמן, בעוד שתכונות מהשורה הראשונה זמינות רק עם מנוי בתשלום.

בואו נסתכל על כמה כלי שמישות ובדיקות UX הזמינים:

 • הליו מעוצב באופן שמקל על בדיקת צילומי המסך של העיצוב שלך עם משתמשים. הליו מספקת לך 100,000 בודקים גלובליים שמוכנים לבדוק את עבודתך, ואתה יכול אפילו לבחור את הדמוגרפיה של הבוחנים כך שתתאים לקהל היעד שלך. באמצעות כלי זה תוכלו להשיג את תוצאות הבדיקה שלכם תוך מספר שעות, ולהאיץ את זרימת העבודה שלכם. הליו מציע חבילה יפה של דוחות, כך שהצגת נתוני הבדיקה גמישה וקלה יותר.
 • UsabilityHub מציעה חבילה עשירה של מבחני שימושיות לאתר. חלק מהשירותים הם בחינם, אך אם אתה משתמש במהדורה החינמית, אתה צריך למצוא בודקים משלך. חברות בתשלום מספקת לך את הבודקים.
 • CanvasFlip מציעה תכנית בסיסית בחינם, וכן תוכניות מתקדמות בתשלום. אתה יכול להעלות את העיצובים שלך ולבדוק אותם עם הבוחנים שלך. נתמכים גם על סרטי משתמש של Heatmap.
 • נראה כי Preely מותאם באופן מושלם למכשירים ניידים, עם תמיכה במעקב החלקה ומפות חום של קליקים. אתה יכול להשתמש בבודקים משלך, או להשתמש בלוח הבדיקה TestLab שבו אתה יכול לבחור את הדמוגרפיה של הבודקים שיסקרו את הפרויקט שלך..
 • OptimalSort: השתמש בתוכנת מיון כרטיסים זו בכדי ללמוד את הדרך הטובה ביותר לארגן ולהציג את התוכן שלך.
 • רכזת שימושיות: מגוון כלים לבדיקת משתמשים מרוחקים כדי לגלות כיצד אנשים חיים אמיתיים משתמשים באתר שלך.
 • ראוי לציון: קבל משוב במהלך תהליך העיצוב כדי לוודא שהעיצוב שלך ממוקד על ידי המשתמש מההתחלה.

מסקנה: הפוך את השימושיות לעדיפות!

מעקב אחר כל הטכנולוגיות והטרנדים העדכניים ביותר בעיצוב ופיתוח אתרים אינו משימה קלה, אך השימושיות צריכה להיות בראש הרשימה שלך. התוצאות הטובות ביותר מגיעות כאשר פונים אל העיצוב והקידוד עם המשתמש בראש ובראשונה, ולא עם זה כמחשבה שלאחר מכן. על ידי השקעת זמן ומאמץ בלמידה על שימושיות, תגלה כי איכות העבודה כולה תשתפר.

דברים מעניינים יותר

יש לנו מדריכים נוספים, הדרכות ואינפוגרפיות הקשורים לקידוד ופיתוח אתרים:

 • CSS3 – מבוא, מדריכים & מקורות: זהו מקום נהדר להתחיל ללמוד פריסת דפי אינטרנט.
 • JavaScript: וזה המקום להתחיל ללמוד כיצד ליצור דפי אינטרנט אינטראקטיביים!

HTML למתחילים

אם אתה באמת רוצה ללמוד HTML, יצרנו מאמר באורך הספר, HTML למתחילים וזה באמת המדריך האולטימטיבי; זה ייקח אותך מההתחלה לשלוט.

HTML למתחילים - מדריך אולטימטיבי
HTML למתחילים

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map