MS Windows: מערכת הפעלה זו שוללת את עולם שולחן העבודה, אך יש עוד דברים ללמוד

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


MS-Windows הוא ממשק משתמש גרפי (GUI) שפותח ומשווק על ידי חברת מיקרוסופט. לרוב מכונה בפשטות “Windows”, הוא מייצג משפחה של מערכות הפעלה מבוססות גרפיקה שעלו לגדולה בסוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים. לא תהיה זו הגזמה מרומזת כי ההתפתחות של מיקרוסופט ווינדוס סייעה להוביל את מהפכת המחשבים הביתיים האישיים, וההערכה היא שכיום כמעט 90% מכל מכשירי המחשוב המסחריים מנהלים איזושהי מערכת הפעלה של חלונות..

משורת הפקודה לממשק גרפי

לפני פיתוח ממשק המשתמש הגרפי, מחשבים אישיים הסתמכו על מערכות הפעלה של משתמש יחיד / משימות יחיד באמצעות ממשק שורת פקודה בסיסי (CLI) לכל הפעולות. דוגמא עיקרית לכך היא MS-DOS, מוצר אחר של מיקרוסופט שעדיין רואה שירות תומך כיום בפעולות רקע עבור יישומי Windows רבים. עם CLI משתמשים נדרשים להזין פקודות טקסט לכל הפעולות, שלמרות שהן אפקטיביות לא היו ידידותיות במיוחד למשתמש (במיוחד לבעלי כישורי מחשוב מוגבלים). פיתוח ממשק המשתמש הגרפי שינה את כל זה.

היסטוריה

בשנת 1983, ביל גייטס ופול אלן הודיעו על פיתוח מערכת ההפעלה הראשונה מבוססת הגרפיקה של מיקרוסופט. המערכת נקראה במקור בשם “מנהל הממשק”, והניחה את הקרקע למה שיהפוך לתכונות המגדירות של חלונות – תפריטים נפתחים, פסי גלילה, תיבות דו-שיח, אייקונים ידידותיים למשתמש וכמובן, חלונות בכל מקום של מערכת ההפעלה. בשנת 1985, Windows 1.0 ראתה שחרור כללי והוחלפה במהירות על ידי ההשקות הבאות של Windows 2.0 ו- 3.0. בשלב זה, מערכת ההפעלה Windows הייתה בעיקר פגז גרפי שעלה על גבי MS-DOS. מיקרוסופט תמשיך לפתח גרסה מוקדמת זו של Windows, תוך הצגת התקדמות בזיכרון הווירטואלי ומנהלי התקנים לכל אורך גרסת 3.1.

ההתקדמות הגדולה הבאה במערכת ההפעלה Windows הגיעה עם שחרורו של Windows 95. למרות שעדיין מבוססת MS-DOS, איטרציה זו הביאה יציבות רבה יותר למערכת ההפעלה והציגה תמיכה ביישומי 32 סיביות, פונקציות ריבוי משימות ושמות קבצים ארוכים. Windows 95 ראתה גם את הגעתו של ממשק המשתמש היותר ידידותי לאובייקט, הכולל את תפריט ההפעלה הסטנדרטי כעת (החלפת מנהל התוכניות הקיים), שורת המשימות ומעטפת סייר Windows. איטרציות לאחר מכן, במיוחד Windows 98 ו- Windows ME (Millennium Edition), ראו שיפורים נוספים במערכת, כולל זמני אתחול מהירים יותר, הגנה משופרת על קבצי המערכת ופונקציות שחזור המערכת. כאן אנו מתחילים לראות הצגת תכונות ממוקדות יותר מבחינה מסחרית כמו דפדפן האינטרנט של Internet Explorer של מיקרוסופט ופונקציות מולטימדיה כמו Movie Maker ו- Microsoft Media Player..

Windows NT

עם התפתחות ושחרור של הגרסאות הקודמות המבוססות על MS-DOS ל- Windows, החלה העבודה על גרסה מעודכנת של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט ושל מערכת ההפעלה IBM / IBM. זו תהיה מערכת הפעלה מרובת משתמשים מאובטחת יותר עם תאימות POSIX (ממשק מערכת הפעלה ניידת) עם ריבוי משימות מקדימות ותמיכה בארכיטקטורות מעבד מרובות. המכונה NT OS / 2 (המיועד ל- NT ל”טכנולוגיה חדשה “), זה בסופו של דבר ישתלב ב- Windows NT 3.1, מערכת ההפעלה הראשונה של 32 סיביות של מיקרוסופט. NT 3.1 שוחרר בשנת 1993, היה זמין הן לתחנות עבודה ביתיות והן לשרתים וסימן את הצגת מערכת הקבצים NTFS של מיקרוסופט, שיפור ביחס לתקן FAT הקיים. במובנים רבים, Windows NT 3.1 הוא המראה הראשון של פלטפורמת Windows המוכרת לנו כיום, ובסוף מתנתק מהגרסאות הישנות יותר המבוססות על MS-DOS של מערכת ההפעלה..

ההתרחקות ממערכת הפעלה מבוססת MS-DOS הביאה בסופו של דבר להשקה של Windows XP, הגרסה העיקרית הראשונה של פלטפורמת Windows NT. במקור ששווק במהדורות “ביתיות” וגם “מקצועיות”, Windows XP כלל מספר התקדמות קריטית למערכת ההפעלה של מיקרוסופט. המערכת החדשה כללה ממשק משתמש שעוצב מחדש, ביצועים משופרים לעומת גרסאות ישנות מבוססות MS-DOS, פונקציות ריבוי משימות מתקדמות ותכונות מולטימדיה ורשת משופרות. העברת קדימה של כל מערכות ההפעלה Windows של מיקרוסופט תתבסס על מודל NT, כאשר המשך המחקר והפיתוח יובילו ל- Windows Vista בשנת 2007, Windows 7 בשנת 2009 (בעיקר התייחסות לתיקוני באגים עבור Vista), ו- Windows 8 בשנת 2012 (הבאת משופרת תכונות ביצועים למכשירים ניידים). 2015 הושק ב- Windows 10, האיטרציה האחרונה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, שהציגה ממשק משתמש מחודש עם שולחן עבודה וירטואלי, פונקציות ריבוי משימות חדשות ותכונות אבטחה משופרות..

אמולטורים וחלופות

MS-Windows, על כל האיטרציות הרבות שלה, הוכיחה את עצמה כמערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בשוק. פופולריות זו הביאה באופן טבעי לפיתוח יישומים שנועדו להפוך את Windows לתואם עם מערכות הפעלה אחרות. חלק מאלו פועלים כשכבות תאימות פשוטות שנועדו לאפשר ליישומי Windows לפעול במערכת הפעלה אחרת, ואילו אחרים פותחו כמערכות עצמאיות שיכולות להריץ את חלונות Windows מהקופסה..

כמה מהאמולטורים והחלופות הבולטים ביותר עבור MS-Windows כוללים:

 • Parallels Desktop for Mac – הדבר מאפשר למשתמשים ב- Mac להריץ מערכות הפעלה של חלונות ולינוקס ופונקציות קריטיות בשילוב עם מערכת ההפעלה Mac בכל מכשיר Apple המופעל על ידי Intel;
 • יין – אמולציה בחינם של קוד פתוח של ממשק ה- API מאפשרת למשתמשים להריץ יישומי Windows בכל מערכת הפעלה מבוססת יוניקס;
 • ReactOS – מערכת הפעלה בקוד פתוח המיועדת לחקות את Windows NT 4.0 ומסוגלת להריץ תוכנת Windows;
 • Linspire – שנקראה בעבר LindowsOS, Linspire היא מערכת הפעלה מבוססת לינוקס המיועדת להפעלת תוכנת Windows.

ספרים

עם ההיסטוריה הארוכה של Windows מגיע מספר ספרים המוקדשים לגרסאות שונות של מערכת ההפעלה. חלקם הם מבוא בסיסי לפלטפורמה עם דגש על צרכיהם של המשתמשים היומיומיים, בעוד שאחרים ממוקדים יותר טכנית ומכוונים לתכנתים ומומחי IT..

 • נקודות מבט חדשות על שורת הפקודה MS-DOS של מיקרוסופט Windows 2000, מקיף, משופרת Windows XP (2002) של פיליפס וסקגרברג – אף על פי שהוא מיושן מעט, ספר העיון הזה מספק מבוא מוצק לאיתרציות הקודמות של מערכת ההפעלה Windows. דגש מושם על ממשקי שורת פקודה, וחלונות כקונכייה גרפית עבור MS-DOS. תוספת חומר במערכת Windows XP עוקבת אחר המעבר ל- GUI מבוסס 32 סיביות לחלוטין.
 • Windows 8.1 for Dummies (2013) מאת אנדי רת’בונה – חלק מהזכיינית הפופולרית “… for Dummies”, ספר זה מכסה את השדרוגים הנוכחיים שהופיעו אז ב- Windows 8.1. הנושאים כוללים מכניקה בסיסית, אחסון קבצים ועבודה עם ממשקים כפולים. הדגש הוא על שימוש יומיומי יותר מאשר היבטים תכנותיים של מערכת ההפעלה, אם כי הספר אכן נוגע בחלק מההיבטים הטכניים יותר של Windows 8.1..
 • מדריך ל- Windows 7 ו- Vista לכלי סקריפט, אוטומציה וכלי שורת פקודה (2010) מאת בריאן קניטל – מדריך זה מיושן במידה מסוימת עם ההתמקדות שלו ב- Windows 7 ובמהלך המהדורה הנוכחית של ויסטה. עם זאת, הדגש שלה על תכנות ופרטים טכניים של מערכת ההפעלה הוא עדיין בעל ערך עבור מפתחי תוכנה ומהנדסי מחשבים. הנושאים כוללים הבנת מארח סקריפטים של Windows בסביבת ה- scripting החדשה של Windows, עבודה עם VBScript, JScript ו- ActivePerl וניווט בממשק הניהול של Windows..
 • Windows 10 Simplified (2015) על ידי Paul McFedries – עם השקת Windows 10 מיקרוסופט ביצעה כמה שינויים גדולים במערכת ההפעלה הבסיסית של Windows. מדריך עזר זה מיועד בעיקר למשתמשים בהשכבה, ומשמש כמבוא לאיטרציה האחרונה של מערכת ההפעלה Windows.
 • מושגי מערכת הפעלה (2012) מאת Silberschatz, et al – אף שאינו רלוונטי לחלוטין ל- Windows, ספר זה אמור לפנות למעוניינים בתכנון ופונקציה של מערכות הפעלה ממוחשבות מודרניות. המהדורה המעודכנת הזו, שפורסמה בשנת 2012, בוחנת מערכות הפעלה עכשוויות ומספקת תרגילי סוף פרק וסקירת שאלות כדי לעזור לקורא להשתלט על מושגי תכנות חשובים..

סיכום

חלונות של מיקרוסופט מלווים אותנו, בצורה כזו או אחרת, כבר יותר משלושים שנה. הצלחתה כמערכת הפעלה ברת קיימא מסחרית הפכה את מיקרוסופט לענקית התוכנה שהיא כיום, ולמרות שתמיד יהיו אתגרים לכתר Windows נותרה מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בשוק. לפי הערכה אחרונה, כ -90% מכל מחשוב העולם נעשה על מכונות שמפעילות צורה כלשהי של MS-Windows. אין ספק, מיקרוסופט תמשיך לפתח את מערכת ההפעלה שלה, תוך הצגת תכונות וחידודים חדשים, מתוך כוונה לשמור על חלונות בחזית המחשוב הביתי והעסקי..

המשך קריאה ומשאבים

יש לנו מדריכים נוספים, הדרכות ואינפוגרפיות הקשורים לשימוש במחשבים:

 • תכנות רשת עם שקעי אינטרנט: למד הכל על רשת מחשבים.
 • תכנות לינוקס מבוא ומשאבים: הצלילה העמוקה הזו לתכנות לינוקס יורדת לליבה בה כל הפעולה היא.

משאבי תכנות יוניקס

MS-DOS הוא מאוד אחיה הפשוט יותר של יוניקס. אז אם אתם רוצים לעבור ל- Unix, יש לנו מקום נהדר עבורכם להתחיל ללמוד: משאבי תכנות Unix.

הרשימה האולטימטיבית של כלי מנהלי האתרים A-Z
משאבי תכנות יוניקס

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map