למדו אודות מנדריבה: הקלה על Linux בשימוש

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


לאחרונה, הפצות לינוקס צברו פופולריות רבה כתוצאה משיפור בממשקי המשתמש והשימוש בכלים גרפיים לתצורה. רבות מההפצות הללו כמו אובונטו מתקרבות לחלונות מבחינת הגמישות וקלות השימוש. אף כי לינוקס הייתה במקור מבוססת שורת פקודה, רבים מהתכונות שהופכות את ההפצות הנוכחיות לידידותיות למשתמש מקורן במנדריבה.

היסטוריה

בסוף שנות התשעים, Gael Duval ביצעה משימה להפוך את לינוקס לנגישה יותר עבור משתמשי מחשבים בכל רמות הניסיון. הוא הקים את Mandrakesoft ועבד כדי ליצור את מערכת ההפעלה Mandrake שהתבססה על Red Hat Linux. כתוצאה ממאמציו לשלב תכונות ידידותיות למשתמש, ההפצה גדלה בפופולריות והתפרסמה כאחת מההפצות הלינוקס הקלות ביותר לעבוד איתן. כדי להרחיב את טווח ההגעה לאמריקה הלטינית, קנתה מנדראקסופט את קונקטיבה, חברה ברזילאית. לאחר מכן הוא שינה את שמו ואת שם מערכת ההפעלה למנדריבה.

החברה המשיכה לייצר מהדורות שונות עד 2011, אז החלה להיות קשיים כלכליים. בשנת 2015 הוא מומס. אך למרות ששחרורו של מנדריבה נפסק, הוא עדיין ממשיך דרך המזלגות השונים שלו.

תכונות

מנדריבה לינוקס מכילה תכונות רבות וידידותיות למשתמש הקיימות עד היום. כשמנדריבה הובאה לראשונה לעולם כמנדראק לינוקס, היא הציגה תכונות שלא היו זמינות באותה תקופה.

אחת התכונות העיקריות שהוצגו בגירסאות הראשונות של מנדריבה הייתה המתקין הגרפי. תכונה זו אפשרה למשתמשים להשלים את התקנת מערכת ההפעלה במחשב שלהם מבלי לעבור על שורת פקודה. השימוש במתקין GUI הועיל במיוחד למשתמשים שלא היו להם ניסיון בשורת הפקודה לינוקס.

בנוסף לכך שיש לו מתקין גרפי, מערכת ההפעלה של Mandriva הקלה על חיבור התקני אחסון היקפיים כמו מקלות USB, תקליטורים וכוננים קשיחים חיצוניים. בדומה לחלונות, המשתמשים יכולים לחבר את מקלות ה- USB שלהם ולהתחיל להשתמש בהם מייד.

מאפיין נוסף שהפך את מנדריבה לאחת ההפצות הקלות ביותר לשימוש ב- Linux היה מושג התצורה הגרפית. במקום לערוך קבצי טקסט ולהשתמש בשורת הפקודה כדי לשנות תצורות, המשתמשים יכולים פשוט לשנות חלק גדול מהתצורה באמצעות כלים גרפיים. לדוגמה, משתמשים יכולים להתאים את כתובת ה- IP של המחשב מבלי שהם צריכים לערוך את התצורה עם עורך כמו vim או Emacs.

Mandrake אפשרה למשתמשים גם לבחור במנהלי חלונות הכוללים את שולחנות העבודה של GNOME ו- KDE וכן אחרים כולל BlackBox ו- IceWm. תוכנת ניהול חלונות קובעת את “המראה והתחושה” של מערכת הפעלה.

בדומה להפצות לינוקס אחרות, גם למנדריבה היו תוכניות גרפיות רבות לשליחה וקבלה של דוא”ל, ניהול קבצים ומסכי “ברוך הבא” שהציגו למשתמשים תכונות חדשות..

מזלגות מנדריבה

למרות שמנדריבה הציגה תכונות רבות שחוללו מהפכה בלינוקס ומשכו משתמשים חדשים, החברה שיצרה את ההפצה בסופו של דבר נכבה. אף על פי שמהדורות חדשות של תוכנת Mandriva המקורית אינן זמינות כרגע, עדיין קיימות נגזרים שניתן להתקין.

OpenMandriva Lx

לאחר שחברת מנדריבה הפסיקה לעדכן את הפצת לינוקס שלה, פיתוח התוכנה עבורה השתלט על ידי קבוצה מבוססת קהילה בשם OpenMandriva שהוקמה בשנת 2012. מאז נוצרו מהדורות רבות של OpenMandriva כולל האחרונה שפורסמה ביוני 2016. גרסאות OpenMandriva חולקות תכונות רבות הדומות לרוב ההפצות לינוקס מבוססות GUI והיא שילוב של ROSA ומנדריבה..

משאבים

להלן כמה משאבים מועילים הקשורים ל- OpenMandriva LX:

 • הורד את OpenMandriva LX: השתמש בקישור זה כדי להוריד את OpenMandriva.
 • מדריך ההתקנה של OpenMandriva LX: עיין במדריך זה כדי לקבל עזרה בהתקנת הפצת OpenMandriva LX.
 • סקירה כללית של OpenMandriva LX: סרטון זה סוקר את המסכים והתכונות השונים המצויים ב- OpenMandriva LX 3.0.

Mageia

Mageia היא נגזרת נוספת של התפלגות מנדריבה. היא הוקמה בשנת 2010 על ידי עובדי לשעבר של EdgeIT כשחברה זו חוסלה. ההפצה חולקת רבות מאותן תכונות כמו מנדריבה כולל תמיכה במנהלי חלונות שונים ותכונות גרפיות אחרות. כמה שחרורים בוצעו כולל הגרסה האחרונה ביוני 2015.

משאבים

מקורות מועילים זמינים במקומות רבים ושונים ברשת:

 • הורדות Mageia: זה מספק קישורים של כמה גרסאות שונות להפצת Mageia.
 • Wiki Mageia הרשמי: זהו עמוד הוויקי הרשמי להפצת Mageia. הוא מכיל תיעוד על המהדורות השונות.
 • סקירת וידיאו של Mageia: סרטון זה שפורסם ב- YouTube נותן למשתמשים סקירה כללית של מערכת ההפעלה Mageia.
 • התקנת Mageia: משתמשים יכולים לקבל עזרה בהתקנת Mageia באמצעות מדריך זה.

ROSA לינוקס

ROSA לינוקס הוא מזלג נוסף להפצת מנדריבה. מקורו בחברה רוסית בעלת אותו שם. למרות שמערכת ההפעלה תומכת במספר מנהלי שולחן עבודה, מפתחי ROSA כיוונו את KDE לספק חוויה ידידותית למשתמש המסייעת להגשמת היעדים של ההפצה המקורית של Mandriva. ROSA Linux זמין למספר פלטפורמות כולל מחשבים ושרתים רגילים.

משאבים

 • פרסומי ROSA רשמיים: כאן תוכלו למצוא קישורי הורדה של גרסאות שונות של מערכת ההפעלה ROSA.
 • התקנת ROSA Linux: זהו מדריך ההתקנה מהוויקי הרשמי. מכיוון שדף זה ברוסית, יתכן כי המשתמשים צריכים להשתמש בדפדפן עם יכולות תרגום שפות.
 • התקנת וידאו: סרטון YouTube זה מראה כיצד להתקין ROSA Linux צעד אחר צעד.
 • הדרכה לחבילת RPM: מדריך זה מראה למשתמש כיצד לבנות חבילות RPM עבור מערכת ההפעלה ROSA.

PCLinuxOS

מזלג נוסף של מערכת ההפעלה מנדריבה, PCLinuxOS, נוצר בשנת 2003 על ידי ביל ריינולדס. ל- PCLinuxOS תכונות רבות הדומות להפצות לינוקס מודרניות רבות הכוללות ממשקים גרפיים, תוכנת משרד ותמיכה מתקדמת בכרטיסים גרפיים. למרות שמנהל הגרפי הראשי של ההפצה הוא KDE, אחרים נתמכים. הפיתוח היה פעיל עבור מערכת ההפעלה עם המהדורה האחרונה במרץ 2016.

משאבים

 • פרסומי קהילת PCLinuxOS: זהו קישור למהדורות קהילתיות שונות עבור PCLinuxOS.
 • מגזין PCLinuxOS: המגזין הרשמי של PCLinuxOS, עם מאמרים המתמקדים בדגשי מערכת ההפעלה והדרכות שונות.
 • התקנת וידיאו: סרטון YouTube המתאר כיצד להתקין PCLinuxOS.
 • כיצד להדריך PCLinuxOS: אתר זה כולל הדרכות בנושאים רבים עבור PCLinuxOS.

סיכום

הפצת לינוקס של מנדריבה החלה כפרויקט להנגשת לינוקס למשתמשים רבים יותר. ההפצה הייתה מהראשונות שהיו לה תכונות רבות וידידותיות למשתמש, כולל התקנה גרפית מלאה ותצורה שלא נדרשה שורת פקודה. למרות שהחברה המקורית מנוטרלת כעת, המורשת של תכונות ידידותיות למשתמש של מנדריבה ממשיכה לעבור באמצעות מזלגות שונים.

המשך קריאה ומשאבים

יש לנו מדריכים נוספים, הדרכות ואינפוגרפיות הקשורים לשימוש במחשבים:

 • תכנות לינוקס מבוא ומשאבים: הצלילה העמוקה הזו לתכנות לינוקס יורדת לליבה בה כל הפעולה היא.
 • תכנות רשת עם שקעי אינטרנט: למדו הכל על רשת ברשת.

משאבי תכנות יוניקס

אם אתה באמת נכנס ללינוקס ורוצה להתחיל ליצור עבורה תוכניות, יש לנו מקום נהדר לך להתחיל ללמוד: משאבי תכנות יוניקס.

הרשימה האולטימטיבית של כלי מנהלי האתרים A-Z
משאבי תכנות יוניקס

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map