מדריך לתפעול ו- Flash למפתחים מהירים

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


במדריך זה אנו מציגים את ActionScript, מסבירים כיצד להגדיר סביבת פיתוח ומספקים קישורים למשאבים בהם תוכלו להשתמש כדי להפוך למפתחי ActionScript..

מדריך התחלה מהירה עבור ActionScript

ActionScript היא שפת התכנות של נגן הפלאש של אדובי. בעזרתו תוכלו ליצור:

 • יישומים
 • מאפייני אתר אינטראקטיבי
 • משחקים.

אם אתה חדש ב- ActionScript ו- Flash, כנראה שתעשה הכי טוב שתקרא את המאמר הזה ברצף.

אם יש לך קצת יותר ניסיון ויודע מה אתה מחפש, אל תהסס להשתמש בתוכן העניינים כדי לקפוץ ישר לקטע שאתה צריך.

מה זה פלאש?

לפני שנוכל באמת להיכנס ל- ActionScript, עלינו לדון ב- Flash. הסיבה לכך היא ש- ActionScript מועיל רק לתכנות פלאש. כפי שתראו, ActionScript הוא קבוצת-על של JavaScript.

אולי אתה באמת מעוניין ב- JavaScript

כך שאם אתם מעוניינים רק בשפה, עליכם ללמוד JavaScript. ופשוט יש לנו מבוא טוב מאוד ל- JavaScript.

אבל אם זה לא המקרה, אתה באמת צריך ללמוד קצת על Flash. רק בגלל ש- HTML5 הפך את Flash למיושן ברובו, אין פירושו שעדיין אין בו הרבה עניין. אחרי הכל, אם אתם רוצים להרשים את חבריכם הטכניים, הראו להם את משחק הפונג שיצרתם על ה- PDP-11 במוסך שלכם..

תכנות לא נוגעת רק להרוויח כסף. כל מתכנת יגיד לך על השמחה שהם מקבלים מהקידוד. קומודור 64 מחשבים מוכרים בערך באותה מידה כמו שהם עשו כשהיו חדשים בשנת 1982. וממשקי MIDI (מוסיקה) עבורם כל כך פופולריים שהם עדיין מיוצרים!

אודות פלאש

Adobe Flash (לשעבר Macromedia Flash) היא פלטפורמת פיתוח תוכנה ליצירת אנימציה, משחקים מבוססי דפדפן, יישומי אינטרנט, אפליקציות סלולריות ומשחקים..

פלאש היה כלי מרכזי באתרים אינטראקטיביים מוקדמים. זה הציע למפתחי אתרים פיתרון קל לאירוח זרימת וידאו ומוזיקה, דפי אינטרנט אינטראקטיביים ומשחקים מקוונים.

זה היה כל כך פופולרי, יוטיוב השתמש במקור ב- Flash בכדי להעביר את הסרטונים שלו למשתמשים (וזה רק הפסיק לתמוך ב- Flash לדפדפני אינטרנט ישנים יותר). פלאש שימש גם הוא נרחב ליצירת פורטלי אינטרנט אינטראקטיביים ותכני אינטרנט תלת ממדיים.

הצגת HTML5

לרוע המזל, עם הצגת HTML5, ההתעניינות בפלאש ככלי לפיתוח וזרם מדיה זורמת במהירות.

Adobe Flash Professional, שהיה בעבר חלק מ- Adobe Creative Cloud, הוחלף על ידי Adobe Animate, כלי שמיועד בעיקר לאמן ואנימטורים. ניתן להשתמש בכלים כמו Adobe Flash Builder ו- Flash Catalysts כדי לפתח יישומים מבוססי Flash.

יש להציג תוכן שנוצר ב- Flash באמצעות נגן מיוחד, כגון Adobe Flash Player, Adobe AIR, כמו גם מגוון נגני Flash של צד שלישי..

היסטוריית פלאש

Adobe Flash שוחרר במקור על ידי תוכנת FutureWave, תחת השם FutureSplash Animator, במאי 1996. בדצמבר אותה שנה נרכשה FutureWave על ידי Macromedia, ו- FutureSplash Animator הוחלפה מחדש על ידי Macromedia Flash.

לאחר 8 מהדורות עיקריות כ- Macromedia Flash, רכשה Adobe Systems את Macromedia בשנת 2005, והתוכנה שוב מיתגה מחדש, הפעם כ- Adobe Flash Professional (כדי לא להתבלבל עם Adobe Flash Player).

Adobe Flash Professional נכלל כחלק מ- Adobe Suite שלהם ומאוחר יותר Creative Cloud.

Macromedia Flash ומאוחר יותר Adobe Flash היה במשך שנים רבות כלי העבודה ליצירת משחקי וידאו ומשחקים מקוונים ברשת. עם זאת, עם הצגת HTML5, Flash יצאה בעיקר לטובת דפי האינטרנט.

בשנים האחרונות אדובי נסוג מהשימוש בפלאש לטובת HTML5 ופתרונות תוכן אחרים המבוססים על תקני רשת.

הפסאודו המוות העצוב של הפלאש

בשנת 2011 הם הפסיקו לתמוך בנגן Flash במכשירי אנדרואיד ו- iOS. למרות שתכני Flash עדיין היו ניתנים לצפייה במכשירים אלה באמצעות Adobe Air, לא הייתה תמיכה מקורית דרך דפדפני הניידים, מה שהביא למעשה להרוג את התועלת שלו לפיתוח אתרים..

בשנת 2015 אדובי ציינה את סיום המחויבות שלהם לפלאש לחלוטין, כאשר הם מיתגו מחדש, ו- Adobe Flash הפך ל- Adobe Animate. אמנם אנימציה עדיין יכולה ליצור קבצי פלאש, אך ההתמקדות העיקרית בה היא HTML5 ותקני אינטרנט אחרים.

מקורות פלאש מקוונים

למרות העובדה כי Adobe Flash אינו נתמך עוד במלואו, עדיין יש המון מקורות זמינים. יש קהילה ענקית של מעצבי פלאש אדוקים.

ולמרות שיש כלים טובים יותר לעיצוב אתר (במיוחד אם אתה רוצה תאימות לנייד), Flash ממשיך להיות סביבה פופולרית לעיצוב משחקים, כפי שנדון בהמשך..

 • הדרכות Adobe: הדרכות בחינם אלה יעזרו לכם להתקדם במהירות עם Adobe Animate (לשעבר אדובי פלאש). הם מציעים עשרות סרטוני הדרכה, ספרי הדרכה וקהילת תמיכה מקוונת.

 • הדרכה: אתר זה מציע אלפי הדרכות Flash ו- ActionScript. למרות השם המיושן, הדרכות חדשות ממשיכות לפתח ולהוסיף לאתר.

 • ערכת פלאש: אתר משאבי פלאש זה מתיימר להיות הגדול בעולם. הם מארחים הדרכות, פורומי עזרה, כלי קוד פתוח, סרטים ועוד. חלק מהתוכן מיושן ביותר; עם זאת, יש להם גם הרבה מידע חדש.

ספרי פלאש

למרות ש- Adobe Flash Professional כבר לא קיים תחת שם זה, ישנם עדיין עשרות ספרים זמינים בתוכנית (ועוד עשרות עבור Macromedia Flash ו- Adobe Animate).

רבים מהכותרות הללו עודכנו עם כל גרסה חדשה, לכן הקפידו לבדוק את גרסת הפלאש בה אתם משתמשים ומצאו את הספר שמתאים אליו..

 • כיתת אדובי פלאש מקצועית בספר (2014) מאת ראסל צ’ון: סדרת הדרכה רשמית זו, שפותחה ישירות עם צוות המוצרים של Adobe Creative, מספקת הדרכה מעשית באמצעות עשרה שיעורים צעד אחר צעד המכסים את יסודות התוכנה באמצעות יצירת וידיאו מתקדמת. הגרסאות האחרונות כוללות גם דיונים על תקני רשת, כולל HTML5.

 • כיצד לרמות ב- Adobe Flash CC: אמנות העיצוב והאנימציה (2014) מאת כריס ג’ורגנס: מדריך זה תוכנן במיוחד עבור אנימטורים המחפשים להאיץ את תהליך היצירה ולהפיק את המרב מפלאש. אמנם זה מכסה כמה יסודות, כמו סקירה כללית של ממשק המשתמש האחרון, אך הוא מניח ידע קודם של Adobe Flash Professional.

 • Adobe® Flash® אנימציה: סיפור סיפורים יצירתי באינטרנט וטלוויזיה (2010) מאת פיליפ קאררה: זהו מדריך ישן יותר, אך מעניין בגלל ההתמקדות הייחודית שלו בסיפורי סיפורים. הוא נכתב למקצוען היצירתי ובונה שיעורים סביב יעדים ספציפיים, כמו פיתוח אנימציה לפרסומת טלוויזיה, הכנת הקיצור שלכם לפסטיבל, יצירת הרצאה מונפשת או פיתוח קטעים קצרים לאינטרנט.

 • למדו את Adobe Animate CC למדיה אינטראקטיבית: הכנת הבחינה המוסמכת של Adobe Certified (2016) מאת Labrecque ושוורץ: אם אתם רוצים לעשות עבודה ב- Flash, Animate עדיין יכולה לעשות זאת. מדריך לימוד זה משלב שיעורים מבוססי טקסט עם מעל 6 שעות וידאו.

גורל הפלאש

אמנם כבר לא היה כלי פיתוח לפיתוח שהיה זה בתחילת שנות האלפיים, Adobe Flash ממשיך להיות כלי פופולרי ליישומי שולחן עבודה ונייד..

השימוש של פלאש לפיתוח אתרים הולך ודעך כבר שנים רבות, אם כי עדיין לא נדיר להיתקל באתר מבוסס פלאש. לרוע המזל, אם אתה משתמש במכשיר נייד, בדרך כלל זה גורם לשגיאה, מכיוון שרוב הדפדפנים הניידים אינם תומכים ב- Flash..

מסיבה זו בלבד, אם אתה מחפש ליצור אתר אינטראקטיבי או לספק תוכן זורם באתר שלך, רצוי להשתמש בפתרון חלופי, כגון HTML5, הנתמך באופן נרחב בכל פלטפורמות הרשת..

מה זה ActionScript?

ActionScript (AS) היא שפת תכנות מונחה עצמים הפועלת יד ביד עם Adobe Flash Player ליצירת אנימציות באתר, משחקים מקוונים, יישומי שולחן עבודה ואפליקציות למכשירים ניידים..

דפדפני האינטרנט מעוצבים עם תמיכה מקורית ב- HTML, CSS ו- JavaScript. עם זאת, הדפדפנים אינם כוללים תמיכה מקומית ל- AS.

יש צורך במכונה הווירטואלית ActionScript (AVM) להפעלת קוד AS. AVM הוא רכיב אינטגרלי ב- Adobe Flash Player. לכן, כדי להשתמש ב- AS, הסביבה בה יפעל הקוד חייבת להיות מצוידת ב- Adobe Flash Player.

הגרסה הראשונה של ActionScript יצאה בשנת 2000 במקביל ל- Flash 5 ושימשה להנפשת גרפיקה וקטורית של 2D פשוט.

עם יציאתו של Flash Player 7 בשנת 2003, שופרה היכולות של ActionScript ונולדה ActionScript 2.0.

הגרסה העדכנית ביותר של השפה, ActionScript 3.0 (AS3) שוחררה ביוני 2006 במקביל לשחרורו של Flash Player 9, הגרסה הראשונה של Flash התומכת ב- AS3.

AS3 הוא רדיקלי חזק יותר מאשר איטרציות קודמות של השפה ונדרש מכונה וירטואלית חדשה, ActionScript Virtual Machine 2 (AVM2), כדי להפעיל את הקוד המשופר..

נגן פלאש 9 הוא הגרסה המוקדמת ביותר של פלאש הכוללת AVM2. כתוצאה מכך, ניתן להפעיל קוד AS3 רק על ידי Flash Player 9 ואילך.

ActionScript ו- JavaScript

ActionScript ו- JavaScript הם שני יישומים שונים של ECMAScript.

משמעות הדבר היא ששניהם עומדים במפרט ECMAScript, אך כוללים תכונות נוספות החורגות מפרט ECMA.

אנלוגיה שימושית היא לחשוב על ECMAScript כמנוע של רכב. ActionScript ו- JavaScript הן שתי מכוניות שונות אשר שתיהן מופעלות על ידי מנוע ECMAScript.

מכיוון ששניהם בנויים על ECMAScript, ActionScript ו- JavaScript נראים זהים מאוד וחולקים תכונות ליבה מסוימות. אם אתה כבר יודע JavaScript, ActionScript אמור להגיע אליך די מהר.

כדי לראות כיצד ל- JavaScript ו- ActionScript יש תחביר דומה, הבה נבחן דוגמא כיצד נכתבת פונקציה ליצירת משתנה המחזיק את המחרוזת “אתם יורדים מהדשא שלי!”

ראשית, כך ניצור את הפונקציה ב- JavaScript:

פונקציה LawnResponse () {
var תגובה = “הילדים שלכם יורדים מהדשא שלי!”;
תשובה חזרה;
}

כך תופיע אותה פונקציה ב- ActionScript:

פונקציה ציבורית LawnResponse () {
תגובת var: TextField = TextField חדש ();
response.text = “הילדים שלכם יורדים מהדשא שלי!”;
addChild (תגובה);
}

כפי שאתה יכול לראות, התחביר דומה ואם אתה כבר יודע JavaScript אתה יכול לקרוא את קוד ה- ActionScript ולהבין מה קורה..

הגדרת סביבת ActionScript

הלמידה לתכנת JavaScript מפושטת על ידי העובדה שכל הדפדפנים תומכים ב- JavaScript באופן טבעי ודפדפני הזרם המרכזי כוללים קונסולת JavaScript המסייעת בפיתוח..

כך שקל לכתוב קוד ולראות מה קורה פשוט על ידי טעינת הדפדפן ופיקוח על המסוף כדי למצוא שגיאות והודעות אחרות מהדפדפן..

תכנות ActionScript אינה פשוטה. עליך להגדיר סביבת תכנות שתומכת ב- ActionScript ויכולה להריץ את הקוד לפני שאתה מייצא אותו כקובץ SWF שיופעל על ידי Adobe Flash Player..

ישנם לפחות שלושה יישומים עיקריים של שפת ActionScript בהם תוכלו להשתמש כדי להגדיר סביבת תכנות:

 • מוצרי Adobe Flash: Adobe Animate CC הוא המקבילה המודרנית של Adobe Flash Professional ומשמש לבניית אנימציות לפריסה באינטרנט. Adobe Air משמש לאריזת תוכן המופעל על ידי Flash כיישום עצמאי להתקנה במערכת הפעלה Windows, Mac OS, iOS, Android ומערכות הפעלה אחרות..

 • צורת התרחשות של Autodesk: כלי עיצוב ממשק משתמש קנייני שמשמש ליצירת גרפיקה המופעלת על ידי Flash. Scaleform משמש יחד עם Autodesk Stingray, פלטפורמת פיתוח משחקי וידאו מקצועית.

 • אפאצ’י פלקס: מסגרת קוד פתוח אשר ניתן להשתמש בה לפיתוח יישומים למכשירים ניידים iOS, Android ו- Blackberry, כמו גם יישומים שולחניים מסורתיים של Windows ו- Mac OS..

מבין האפשרויות הזמינות, Adobe Animate היא התוכנית הקלה ביותר להתחיל איתה. עם זאת, זה לא בחינם. אם אתה רוצה להתחיל עם ActionScript מבלי להשקיע בסביבת פיתוח קניינית אפאצ’י פלקס היא ההימור הטוב ביותר שלך.

משאבי למידה

השתמש במשאבים שלהלן כדי לאתר את התוכן החינוכי המתאים ביותר לצרכים שלך ולרמת הידע שלך.

מדריכי אפקס פלקס

אם החלטת לעבוד עם אפאצ’י פלקס, הנה שני משאבים שיעזרו לך להקים את Flex ולהפעלתו:

 • תחילת העבודה עם אפאצ’י פלקס: הגדר תחילה את Apache Flex SDK ואז שילב אותו עם ה- IDE שתבחר. אם אתה רוצה להתפתח בחינם, אתה יכול להשתמש ב- IDE של FlashDevelop כל עוד אתה משתמש בתחנת עבודה של Windows.

 • סרטוני תיעוד גמישים: ראה את Flex SDK בפעולה בסרטונים החינמיים האלה.

מדריכים ומדריכים

עם הגדרת סביבת ה- ActionScript שלך, אתה מוכן להתחיל ללמוד. בחלק זה נדגיש כמה ממדריכי ההדרכה המקוונים הטובים ביותר ל- AS3.

 • מדריך הלמידה של Envator AS3 101: סדרה של 18 מאמרים זו תנחה אותך דרך היסודות של שפת ActionScript.

 • למידת חיבור למפתחים של Adobe AS3: כאן תוכלו למצוא קישורים לכל משאבי החינוך AS3 הזמינים מ- Adobe.

 • Adobe Developer Connection ActionScript 1: 1 עם דאג וויני: חמישים ושבעה פרקי וידיאו קצרים עם איכות הפקה מעולה שתאפשר לך לקודד את ActionScript תוך זמן קצר.

 • תחילת העבודה עם ActionScript 3.0 ב- Adobe Flash CS3: חמישה עמודים של חינוך AS3 המכסים משתנים, פונקציות, אובייקטים, שיעורים, אירועים ועוד ועוד.

למד על ידי בניין

ActionScript משמש אולי לרוב לפיתוח משחקי דפדפן מבוססי Flash. אם אתה רוצה לבנות משחקים פשוטים, אין דרך מהירה יותר ללמוד AS3 מאשר ללמוד בזמן שאתה בונה משחקי פלאש פשוטים:

 • הדרכה למשחקי AS3 Avoider מאת מייקל ג’יימס וויליאמס

 • תחילת העבודה עם AS3 מ- AS3 משחקי משחק

 • הדרכה לפונג מאת AS3 משחקי משחק

 • פלטפורמה: הדרכה למשחק פעולה בקפיצות צדדיות מאת AS3 משחקי משחק

 • מערך משחקי RPG היורה מלמעלה למטה מאת AS3 משחקי משחק

 • כיצד ליצור משחק מפסק לבנים ב- AS3 מאת משחקי פלאש

 • כיצד ליצור משחק הגנה ממגדל ב- AS3 מאת משחקי פלאש

 • הדרכות נוספות למשחקי AS3 מאת משחקי פלאש.

מסמכי הפניה

אם אתה תקוע ומחפש פונקציה או תכונה מסוימת ספציפית, מסמכי ההתייחסות הרשמיים הם המקום הנכון למצוא את המידע הדרוש לך.

 • הפניה ל- ActionScript 3.0 עבור פלטפורמת Adobe Flashבחר את גמיש מוצר כדי להציג את התיעוד הרשמי של AS3 כפי שהוא חל על ה- Apache Flex SDK.

 • מרכז המפתח של טכנולוגיית ActionScript של חיבור Adobe: מדריכים, משאבים חינוכיים, מסמכי עזר API ומדגמים למפתחי AS3.

ספרים

מרבית המפתחים המקצועיים מגיעים למצב שהדרכות מקוונות כבר לא מספקות את העומק הדרוש בכדי לקחת את כישוריהם לשלב הבא. זה כאשר הטקסטים הטכניים המעמיקים יועילים.

הספרים שלהלן הם הטקסטים הפופולריים והשימושיים ביותר ב- AS3.

 • ActionScript 3.0 חיוני מאת קולין מוק

 • ספר בישול של ActionScript 3.0: פתרונות למפתחי פלאש ומפתחי יישומי Flex מאת לוט, שאל ופיטרס

 • מדריך הפניה מהיר של ActionScript 3.0 מאת סטילר, et al

 • הקרנת פעולות סקריפט 3.0 אנימציה: לגרום לדברים לזוז! מאת קית ‘פיטרס

 • אנימציה מקדימה של ActionScript 3.0 מאת קית ‘פיטרס

 • תכנון משחקי יסוד עם ActionScript 3.0 מאת רקס ואן דר ספוי

 • לימוד ActionScript 3.0 מאת שופה ורוסר.

סיכום

ActionScript 3.0 היא שפה עוצמתית מוכוונת-עצמים, שניתן להשתמש בה ליצירת תכונות אתר אינטראקטיביות, יישומים מבוססי-אינטרנט, משחקים, יישומי שולחן עבודה ואפליקציות מכשירים ניידים.

אם אתה רוצה להיות מפתח Flash, הוספת מיומנויות AS3 לכישורים שלך היא צעד חשוב.

המשך קריאה ומשאבים

יש לנו מדריכים נוספים, הדרכות ואינפוגרפיות הקשורים לקידוד ופיתוח:

 • ImageMagick מבוא ומשאבים: ImageMagick הוא אוסף של כלים בשורת הפקודה לביצוע מניפולציה גרפית. למרות שזה היה הרבה זמן, הוא עדיין משמש באופן פעיל.
 • מקורות SMIL למפתחים: למדו הכל על מערכת זו לצורך סימון מבוסס זמן. זה סוג של אנימציה אבל להצגות.
 • SVG לעומת SWF: גלה על ההבדלים והדמיון של פורמטים גרפיים מבוססי וקטור אלה.

מגמות לעיצוב אתרים שלעולם לא תשכחו

לעתים קרובות מה שנראה נהדר היום מחר נראה דביק. במגמות לעיצוב אתרים אינפוגרפיים שלנו לעולם לא תשכח אנו עוברים עשרות שנים של עיצובים שנחשבו בעבר כשיא הקור רוח.

מגמות לעיצוב אתרים שלעולם לא תשכחו
מגמות לעיצוב אתרים שלעולם לא תשכחו

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map