100 משפות התכנות הפופולריות ביותר שהוסברו תוך דקות

גילוי נאות: התמיכה שלך עוזרת להפעיל את האתר! אנו מרוויחים דמי הפניה עבור חלק מהשירותים שאנו ממליצים עליהם בדף זה.


משאבי תכנות

תוכנות מחשב מתוארות לרוב כ”קבוצות הוראות “, ושפות מחשבים נחשבות בעיני רבים כאל תחביר ואוצר מילים למתן הוראות אלה..

מנקודת מבט זו, לשפות תכנות שונות עשויות להיות בעלות דקדוקים שונים, או אוצר מילים שונה. כל אחד רשאי להתייחס אל מעי גס למחצה בצורה מסוימת, או לדרוש שימוש באותיות רישיות – אך הם די זהים מתחת לכל זה.

מציאות התכנות הרבה יותר מסובכת מזה.

Contents

תכנות היום

מוזר לחשוב עליהם, אבל רוב הרעיונות “הגדולים” באמת בתכנות מחשבים פותחו בשנות החמישים והשישים. מאז התפתחו שפות חדשות רבות, אך אף אחת מהן איננה מייצגת גישה חדישה באמת לוגיקה וחישוב.

פיתוח שפות תכנות חדשות בעשורים האחרונים התמקדו רבות בחוויית המפתחים. פירוש הדבר עשוי להיות ניסיון לאפשר קוד שקל יותר לכתוב (הכוח המניע מאחורי רובי) או קל יותר לקרוא (פייתון), או להפוך סוגים מסוימים של מבנים לוגיים ואופני פתרון לבעיות אינטואיטיביות יותר.

שפות מסוימות פותחו כדי לפתור בעיות מסוימות בתכנות (PHP ו- SASS, למשל), כדי לתפעל סוגים מסוימים של מערכות (SQL), או לרוץ בסביבה או פלטפורמה מסוימות (Java ו- JavaScript). מספר שפות פותחו לצורך עזרה למצטרפים חדשים ללמוד תכנות (BASIC ו- Scratch הן דוגמאות קלאסיות).

מכיוון שהתיאוריות והפרקטיקות סביב עיצוב שפה התיישבו (לרוב) באורתודוכסיה מוכרת נרחב, חלק גדול מהעבודה החדשה והמעניינת בפיתוח תרגול תכנות מתרכזת כיום סביב ארכיטקטורת מערכות..

התפתחויות עדכניות יחסית כוללות מושגים כמו SOA (ארכיטקטורה מוכוונת שירות) ו- MVC (בקר מודל-מבט), ומסגרות כמו Ruby on Rails המאפשרות למתכנתים לעבוד בקלות בפרדיגמות אלה..

רשימת שפות קידוד

רשימה הולכת וגדלה של שפות תכנות, סימונים ופרוטוקולים פופולריים. עקוב אחר הקישורים למדריכים מעמיקים על כל אחד מהם.

ABAP

תכנות יישומים עסקיים מתקדמים, או ABAP, היא אחת משתי השפות המשמשות ליצירת יישומי SAP. SAP היא אחת המערכות הגדולות לתכנון משאבים ארגוניים הנמצאות בשימוש כיום, ולכן היא חשובה מאוד בקהילה העסקית. למידע נוסף: מבוא ומשאבים ABAP.

ActionScript

ActionScript היא שפת התכנות המשמשת ליצירת יישומי Adobe Flash. למרות שפלאש אולי פחות חשוב ממה שהיה פעם בגלל HTML5, היא עדיין מערכת פיתוח מרגשת ליצירת גרפיקה, אנימציות ומשחקים. למד הכל אודותיו ו- Flash: מדריך הפעלה מהיר של Actionscript ומפתחי Flash.

עדה

עדה היא שפת תכנות שפותחה עבור משרד ההגנה האמריקני ליצירת אפליקציות קריטיות למשימה. למרות שלא נעשה בו שימוש נרחב, זו שפת הבחירה כאשר הבטיחות חשובה באופן קריטי כמו ביישומי בקרת תנועה אווירית. גלה עוד: עדה לאבלייס.

אלגול

ALGOL הייתה אחת השפות המוקדמות ביותר ברמה הגבוהה ביותר. אבל בניגוד לפורטרן ו- COBOL, זה לא משמש הרבה. בדיוק אותו דבר, זה היה חשוב מאוד כמודל לשפות שהגיעו אחר כך. ראו: מבוא ומשאבים של ALGOL.

אליס

אליס היא שפת תכנות חזותית, המשמשת ללימוד התלמידים מושגי יסוד במדעי המחשב. הוא משתמש באובייקטים תלת-ממדיים ובממשק של לחיצה ולחץ כדי לספק דרך קלה לתלמידים להתחיל עם תכנות מסורתית. למידע נוסף: משאבי תכנות אליס.

APL

APL הוא קיצור של שפת תכנות, וזה אכן כך. למרות שהוא נוצר בראשית שנות השישים, הוא עדיין בשימוש בגלל כוחו. בדיוק אותו דבר, זו שפה מאוד מוזרה. גלה הכל על זה: מבוא APL ומשאבים.

ASP / ASP.NET

ASP הוא קיצור של דפי שרת פעילים. זו הייתה שפת הסקריפטים הראשונה בצד השרת עבור שרת האינטרנט של IIS של מיקרוסופט. ASP הוחלף על ידי ASP.NET, מסגרת בצד השרת של קוד פתוח. ראה: ASP Primer והמדריך שלנו לאירוח ASP.

שפת אסמבלי

שפת הרכבה היא הסוג הבסיסי ביותר של פיתוח תוכנה שבו לקודר יש גישה מלאה למעבד. בין אם משתמשים ישירות או כדרך להבנה טובה יותר של מחשבים ברמת החומרה, תכנות שפת הרכבה היא מיומנות רבת עוצמה. למידע נוסף: מבוא לשפת הרכבה.

תעורר

Awk היא שפת תכנות לעיבוד טקסט חזקה להפליא המאפשרת לך לחלץ את הנתונים הדרושים לך מקובץ או ממקור אחר ולהוציא אותם בכל פורמט שתרצה. זהו כלי ישן, אך עדיין שימושי כתמיד. גלה על כל העניין: Awk Resources.

BBC Basic

זה אולי נראה קשה להאמין, אבל בתחילת שנות השמונים, לשדר הטלוויזיה ה- BBC הייתה שפת מחשב ותכנות שפותחה רק לצורך הפקת סדרה חינוכית, “תוכנית המחשב”. וזה היה מוצלח! עכשיו זה קצת מדהים של היסטוריה ממוחשבת, אבל אתה עדיין יכול להשתמש בשפה ולהשתמש בה. גלה עוד אודות הפרק המדהים הזה בתולדות המחשבים: מבוא ומשאבים בסיסיים של ה- BBC.

ג

אם תכלול את שתי הנגזרות שלה, לאף שפה לא הייתה יותר שימוש והשפעה רבה יותר מ- C. זה חשוב במיוחד לפיתוח מערכות הפעלה ותוכנות יסוד אחרות. מהדרים ומתורגמנים רבים לשפות אחרות נכתבים ב- C. ראה: C משאבים למפתחים.

ג++

במקור “C עם חוגים”, C ++ הוא, במובנים רבים, פשוט יורש מתקדם יותר של C (אם כי המצב הרבה יותר מסובך מזה). C ++ פותחה כדי להוסיף פרדיגמות תכנות ברמה גבוהה ל- C, תוך שמירה על יכולות מניפולציה של חומרה ברמה נמוכה. רבות מהתוספות הללו נוספו ל- C במהלך השנים, והשפות דומות יותר לשתי ניבים של שפה יחידה. ראה: C ++ משאבי מפתחים.

C #

משמש כשפה הראשית לתכנות .NET, ובדומה ל- C ++, זוהי הרחבה של שפת התכנות C, כאשר התוספת העיקרית היא יכולות מונחות עצמים. ראה C # משאבים.

COBOL

COBOL היא אחת משפות התכנות הוותיקות ביותר. והרבה אנשים חושבים שהוא מת. אבל זה עדיין בשימוש בכל העסקים והממשלות שמבצע משימות קריטיות למשימה. ואת הקוד הזה עדיין צריך לשמור ולהרחיב. זה מציע הזדמנות יוצאת דופן עבור מפתחי תוכנה צעירים. למידע נוסף: מבוא ומשאבים COBOL.

גיליונות סגנון מדורגים

גיליונות סגנון מדורגים (CSS) מאפשרים לך לשנות את המראה של דפי האינטרנט. זה בדרך כלל הדבר הראשון שלומדים אחרי HTML. CSS אינה שפה מסורתית, אך היא שפה שימושית להפליא. מאמר זה מספק מבוא מלא ל- CSS יחד עם קטע בנושא כתיבת קוד יעיל והתמודדות עם נושא הצבעים הגדול מאוד. זה כולל גם רשימה מלאה של שמות צבעי CSS. ראה: תחילת העבודה עם גיליונות סגנון מדורגים.

ד

כשם ששפת התכנות C נוצרה בגלל ליקויים בשפת התכנות B, D תוכנן לתקן C. בפרט, D הופכת את C לכיוון אובייקט. אבל בשונה מ- C ++, שעשתה את אותו הדבר, D אינו תואם לאחור ולכן אינו מכיל כמה חולשות של C ++. למדו הכל על זה: D תכנות שפה פריימר.

דלפי

דלפי היא גרסה מוכוונת-עצמים לשפת התכנות של פסקל. זה קיים יותר מעשרים שנה ופופולארי מתמיד. למד את היסודות כאן: מבוא ותכנות לתכנות דלפי ומשאבים.

Dreamweaver

Dreamweaver הוא כלי רב עוצמה לבניית אתרים המאפשר למשתמש ליצור חזותית מבלי לאבד את השליטה המלאה בקידוד הידיים. למידע נוסף: Dreamweaver מבוא ומשאבים. ראה גם את פריימר האירוח של Dreamweaver שלנו.

ארלנג ואליקסיר

Erlang היא שפת תכנות ישנה, ​​שנועדה לראשונה לטפל בבעיות טלקומוניקציה. אולם הדגש על עיצוב במקביל הפך אותו לפופולרי יותר ויותר לפיתוח יישומים מבוזרים כמו משחקים ויישומי מסחר אלקטרוני.

Elixir היא שפת מחשב פונקציונלית המיועדת ליצירת יישומים מקבילים ומופצים בקנה מידה גדול כמו רשתות חברתיות. רוצים ליצור את הפייסבוק הבא? אליקסיר עשוי להיות השפה בה משתמשים. למדו הכל על השפה, על בסיסה על Erlang ועל תכנות פונקציונאליות באופן כללי.

למדו הכל על שניהם: ארלנג & אליקסיר.

F #

F # היא שפת תכנות לשימוש כללי, שנועדה להיות יעילה במיוחד. בהתחלה רק שפה של מיקרוסופט, היא כעת קוד פתוח ומשמשת בכל הפלטפורמות. למידע נוסף בדף F # משאבים שלנו.

FORTH

העבודה החלה ב- Forth בשנת 1968 ומשמשת לרוב על חומרה שאין לה מערכת הפעלה מסורתית. זה גם בשימוש נרחב לשליטה במכונות. ראה: משאבים FORTH.

פורטרן

פורטרן הופיע לראשונה בשנת 1957 והוא משמש עד היום לפיתרון כמה מהבעיות המסובכות ביותר במדע והנדסה מודרניים. ראה: משאבי פורנט.

תכנות פונקציונלית

תכנות פונקציונלית מתארת ​​סוגים מסוימים של שפות וגישה לתכנות. התוודע למערכת זו וגלה כיצד ללמוד עוד. ראה: מבוא לתכנות פונקציונאלי ומשאבים.

ללכת

שפת התכנות Go, או golang, שוחררה על ידי גוגל בשנת 2007. היא התבססה על C ונועדה להסיר כמה מהמורכבות מתוך C ++. למרות שנוצר במקור כשפת תכנות מערכות, הוא משמש כיום אפילו ליצירת אפליקציות לסמארטפון. למד הכל על זה: עבור לתכנות מבוא ומשאבים.

האסל

Haskell היא אחת משפות התכנות הפונקציונאליות הפופולריות ביותר, בנוסף להיותה בסיס לתריסר אחרות. הוא נמצא בשימוש נרחב בעסקים ובאקדמיה והוא שפה נהדרת להתחיל עם תכנות פונקציונאליות. לקבלת מידע נוסף, עיין במשאבי ההאסקל שלנו.

HTML

HTML אינו שפת תכנות, זו שפת סימון – שפה להוספת הערות סמנטיות וסגנוניות לתוכן. זוהי השפה העיקרית לתכני אינטרנט והיא מיומנות בסיסית עבור מעצבי אתרים ומפתחי אתרים, כמו גם לכל מי (סופרים, עורכים) המייצר תוכן לאינטרנט. למדו הכל כאן. ואנחנו מתכוונים לכל זה: החל מ- HTML בסיסי ל- XHTML, HTML5 ו- DHTML. אנו דנים גם בסגנון קידוד טוב וכיצד להשתמש בכלי אימות. בדוק את זה: HTML למתחילים – ועוד.

IDL

IDL, או שפת נתונים אינטראקטיבית, היא שפת תכנות מחשבים המשמשת בעיקר לניתוח נתונים והדמיה. זה עדיין בשימוש נרחב בתחום התעופה והחלל והאסטרונומיה. עיין במשאבי IDL שלנו.

אינטרלית

INTERCAL היא שפת מחשב פרודיה שעוצבה בראשית שנות השבעים. זה נועד לצחוק את הנטיות לשפות תכנות להיות טכניות מדי וקשות להבנה. אבל זו עדיין שפה אמיתית שתוכל להוריד ואולי אפילו תוכל לעשות דברים בשבילך. זה בהנחה שאתה מספיק נחמד – אבל לא נחמד מדי, מכיוון שגם INTERCAL לא אוהבת את זה. למידע נוסף, עיין במבוא INTERCAL החצוף והמשאבים שלנו.

ג’אווה

Java היא שפה ברמה גבוהה המיועדת לשימוש על ידי Java Virtual Machine. יש לו מעט מאוד תלות חיצונית, והיא נועדה להיות מסוגלת לרוץ בכל מכונה פיזית. הוא משמש הרבה בארכיטקטורת רשת וגם במכשירים משובצים, קיוסקים ויישומי מחשוב אחרים באתר. עיין במדריך המפורט שלנו לג’אווה. כמו כן, עיין במדריך Java Servlet להגדרת סביבת Tomcat הראשונה שלך והפעלת ה- Java Servlet הראשון שלך. לבסוף, יש לנו מבואות בנושא אירוח עבור Java ו- JSP.

Javascript

JavaScript (שאין לו שום קשר בפועל ל- Java), היא שפת תסריטים שפותחה במקור לשימוש בדפדפני האינטרנט. בגלל זה, יש לו מתקן מובנה להתמודדות עם מודל אובייקט המסמך, ייצוג בזיכרון של תוכן דף אינטרנט. זוהי שפת התכנות הראשית לפיתוח אתרים מקדימים. מאמר זה מספק מבוא נהדר לשפה, כולל דיונים מרכזיים בנושא JavaScript פונקציונלי, סגנון JavaScript וספריות JavaScript שונות כמו Backbone.js. התחל את ההרפתקה שלך כאן: JavaScript. ראו גם את מדריך האירוח של Ajax.

Node.js

Node.js היא סביבת זמן ריצה המאפשרת להשתמש ב- JavaScript ליצירת יישומים בצד השרת. למידע נוסף: Node.js.

רצועת אתחול

Bootstrap הוא מסגרת פיתוח פופולרית מקדימה שהיא JavaScript כבדה. למידע נוסף: משאבי אתחול.

jQuery

jQuery היא ספריית JavaScript ההופכת את כתיבת קוד להרבה יותר קלה ומהירה. למידע נוסף בנושא זה עם הדרכת מבוא ועיצוב זו: התחל בעבודה עם jQuery.

LabVIEW

LabVIEW היא שפת תכנות גרפית המיועדת במיוחד לסייע למדענים ומהנדסים לפתור את הבעיות העומדות בפניהם. זה ממוקד במיוחד ביצירת יישומים שמתממשקים לחומרה ובקרה. למידע נוסף בנושא: מבוא תכנות LabVIEW ומשאבים.

ליספ

ליספ היא אחת משפות התכנות המוקדמות ביותר והיא עדיין משתמשת באופן פעיל. זוהי שפה למטרות כלליות, אך קשורה בעיקר לעבודה בבינה מלאכותית. ישנם מספר ניבים פופולריים שלו. ריכזנו עבורו הקדמה עם היישומים הפופולאריים ביותר שלה – כשפות עצמאיות והן כתוספות ליישומים: Lisp Programming.

לוגו

הלוגו היה אחת משפות השפה התכנות המוקדמות ביותר, ועדיין ככל הנראה הידועה ביותר. זה היה מפורסם בצב שלו שילדים יגרמו להסתובב עם פקודות מחשב. זו דרך מהנה לילדים להכיר תכנות. גלה הכל על זה: משאבי תכנות לוגו
.

MetaQuotes שפה

שפת MetaQuotes פותחה לשימוש עם תוכנת MetaTrader. זה מאפשר למפתחים ליצור רובוטים למסחר. אבל יש שתי גרסאות מתחרות, ודי שונות: MQL4 ו- MQL5. אבל אם אתה רוצה להיכנס לתכנות למסחר פיננסי, אינך צריך לדאוג. יש לנו את כל המשאבים הדרושים לך כדי להבין זאת. למידע נוסף: משאבי תכנות של MetaQuotes.

מ.ל.

ML תוכנן במקור כשפת מטה-תכנות: שפה לשימוש כדי ליצור שפות אחרות. אך עם הזמן, זו הייתה שפה למטרות כלליות, הנמצאת בשימוש נרחב בחינוך כמו גם במתמטיקה, במדע ואפילו במימון. גלה את העניין והתחל לעבוד עם זה באמצעות משאבי ML והקדמה שלנו.

מודולה -3

למרות שמודולה -3 לא משמשת הרבה יותר, היא חשובה להפליא בפיתוח שפות תכנות. יתרה מזאת, עדיין יש שפע של קוד מודולה -3 שיש לשמור עליהם. למידע נוסף: מבוא ומשאבים של מודולה 3.

MS Access

MS Access היא מערכת מסדי נתונים. למרות שהוא כבר לא משמש כל כך הרבה, הוא עדיין כלי נהדר לפרויקטים קטנים. ויש מספר עצום של מערכות מדור קודם התלויות בגישה של MS. זה יכול להיות קריטי לדעת: מבוא ומשאבים של MS Access ומשאבים. כמו כן, עיין במבוא האירוח MS Access שלנו.

MySQL

MySQL היא אחת ממערכות בסיסי הנתונים הפופולריות ביותר בעולם. זה חשוב במיוחד כבסיס למערכות ניהול תוכן כמו וורדפרס. גלה על זה וקבל את המשאבים למידע נוסף: מבוא ומשאבים של MySQL. פריימר אירוח MySQL שלנו הוא קריאה חיונית.

NXT-G

שפת התכנות NXT-G תוכננה ליצור ולשלוט על רובוטים באמצעות ערכת הרובוטיקה NXT של LEGO MINDSTORMS. זה נועד להכיר לילדים תכנות ורובוטיקה, אבל הרבה מבוגרים משתמשים במערכת מכיוון שהיא מהנה ומעניינת. למידע נוסף: משאבי תכנות NXT-G.

תכנות מונחה עצמים

מאמר זה מספק לך היכרות טובה עם מושגים מונחי עצמים ואז עובר לדון בשפות התכנות הפופולריות ביותר-מונח עצמים. ראו: תכנות מונחה עצמים.

מטרה-ג

גרסה אחרת של C, שנוצרה בשנות השמונים כדי לספק יישום מלא מונחה-עצמים של C. השימוש העיקרי שלה כעת הוא במערכות ההפעלה Mac OSX ו- iOS. עד לאחרונה, יישומי iOS היו צריכים להיות כתוב ב Objekt-C, אך כעת סוויפט היא גם אפשרות. עוד על Objekt-C.

OCaml

OCaml היא שפת מחשב פונקציונלית מונחה עצמים. כמיטב המסורת של ML, משתמשים בה רבות לכתיבת שפות תכנות אחרות ומסגרות פיתוח. למידע נוסף: OCaml מבוא ומשאבים.

פסקל

פסקל היא שפה אהובה על טהרת הפוריסטים. אבל זה לא אומר שהוא לא המשיך עם התקופות ועדיין לא נעשה בו שימוש. למידע נוסף: מבוא, פסקי הדרכה ומשאבים של פסקל.

פרל

כלי שימושי מאוד כמעט לכל מתכנת. כשפה מפורשת היא אינה צריכה להרכיב, ולעיתים מכונה אותה “סכין הצבא השוויצרי” של שפות תסריטים. למידע נוסף: פרל משאבים. כמו כן: למדו על אירוח פרל.

PHP

PHP היא השפה הפופולרית ביותר בצד השרת באינטרנט כיום. זה חזק להפליא ועם זאת קל ללמוד. התחל היום: PHP מבוא ומשאבים. ראה גם: מדריכי האירוח שלנו עבור PHP כללי כמו גם PHP 5 ו- PHP 7.

PL / I

PL / I – או “שפת התכנות האחת” – עוד משנות השישים. אף על פי שמעולם לא פופולרי כמו פורטרן ו- COBOL, עדיין יש קוד PL / I בשימוש שצריך לתחזק ולהמרה. ראה: משאבי מפתחים של PL / I.

PL / SQL

PL / SQL היא שפה פרוצדורלית שנבנית על גבי SQL לתכנות למסדי נתונים של אורקל. למד הכל על זה: PL / SQL מבוא ומשאבים.

PostgreSQL

PostgreSQL היא מערכת מסדי נתונים קשרית מתקדמת – המתחרה הגדולה ביותר בקוד הפתוח של MySQL. למרות שלא פופולרי כמו MySQL, PostgreSQL הוא בדרך כלל חזק יותר. למידע נוסף: מבוא ומשאבים PostgreSQL. ראו גם את פריימר האירוח של PostgreSQL שלנו.

PostScript

PostScript היא שפת תכנות מיוחדת המשמשת בעיקר לתיאור גרפיקה ופריסות עמודים. זה חזק להפליא. גלה אודות ההיסטוריה שלה וכיצד ניתן ללמוד יותר: הקדמה ומשאבים של PostScript. יש לנו גם מדריך אירוח Ghostscript.

פרולוג

פרולוג היא שפת תכנות לוגית, המיועדת לבצע עיבוד שפה טבעית. למידע נוסף: מבוא פרולוג ומשאבים.

נתונים טהורים

נתונים טהורים היא שפת תכנות חזותית ייחודית. זה נוצר במיוחד כדי לאפשר למשתמשים ליצור עבודות וידאו, שמע וגרפיקה. למדו על זה והיכן ניתן לגלות יותר בעמוד המשאבים לנתונים טהורים.

פייתון

פייתון היא שפת תכנות ברמה גבוהה. זוהי שפה מפורשת (שלא נערכה), הידועה גם כ”שפת תסריטים “. זה משמש לרוב ככלי לביצוע משימות תכנות אד הוק כמו אוטומציה של משימות וניתוח נתונים. יש לו מערך כלים חזק למחשוב מתמטי ומדעי, ומשמש לעתים קרובות על ידי החוקרים. למידע נוסף: משאבי פייתון. עיין גם במבוא האירוח שלנו בפיתון.

ר

R היא שפת תכנות בחינם וקוד פתוח לניתוח סטטיסטי ויצירת הדמיות נתונים נהדרות. למידע נוסף: R מבוא ומשאבים לתכנות R.

RapidWeaver

RapidWeaver הוא כלי לבניית אתרים. נכתב עבור ה- Mac, יש לו מספר יתרונות על פני כלי בניית אתרים מקוונים. ראה: RapidWeaver פריימר ומשאבים. גם מדריך האירוח של RapidWeaver שווה לבדוק.

RavenDB

RavenDB הוא מסד נתונים מונחה מסמך NoSQL שנכתב במיוחד עבור מסגרת .NET. למידע נוסף כאן: מבוא ומשאבים של RavenDB.

Rexx

Rexx היא שפת תסריט שנכתבה על ידי IBM עבור מחשבי הראשי פריים שלה. אבל זה נעשה הרבה יותר נרחב. למידע נוסף: מבוא Rexx, הדרכות ומשאבים.

אודם על מסילות

רובי היא שפת תכנות פופולרית. זה קשור במיוחד ל- Rails, מסגרת לפיתוח אתרים לשפת התכנות Ruby. הוא מספק ארכיטקטורת MVC (בקר תצוגת מודלים), שכבת הפשטת מסד נתונים והרבה כלים להאיץ את תהליך תכנות יישומי הרשת. גלה עוד: Ruby on Rails. כמו כן, ראה את Ruby on Rails המארח פריימר.

S-PLUS

S-PLUS היא גרסה מסחרית של שפת התכנות החזקה S, המיועדת לניתוח סטטיסטי. לפרויקט GNU יש גרסה משלו ל- S הנקראת R. אנו מספקים את כל המשאבים הדרושים לך בכדי ללמוד S בדגש על S-PLUS. למידע נוסף בעמוד משאבי תכנות S-PLUS שלנו.

SAS

SAS היא שפה מיוחדת המיועדת לנתח נתונים סטטיסטיים. הוא נמצא בשימוש נרחב בממשל, באקדמיה ובעסקים. עבור אנשים שיש להם הרבה נתונים שהם צריכים להבין מהם, SAS היא בחירה מובנת מאליה. למידע נוסף: משאבי תכנות SAS.

סקאלה

סקאלה היא שפה חדשה יחסית – פחות או יותר ג’אווה חדשה וטובה יותר. זוהי שפה נהדרת עבור מתכנתים של ג’אווה שרוצים להיות יעילים יותר, או לאנשים שרק מתחילים לצאת ורוצים ללמוד שפה עוצמתית שלא תגביל אותם בעתיד. למד הכל על זה: סקאלה משאבים.

סד

Sed הוא כלי עיבוד טקסטים עוצמתי ושפת תכנות פשוטה המאפשרת לערוך קבצי טקסט (או זרמים) באמצעות ביטויים רגילים. גלה הכל על זה: Sed מבוא ומשאבים.

SGML

שפת סימון כללית סטנדרטית (SGML) היא סבא של שפות סימון ובסיס HTML. למידע נוסף בנושא זה: מבוא שפת סימון כללית רגילה.

סימולה

סימולה היא שפה חשובה מאוד מבחינה היסטורית, מכיוון שהיא הייתה השפה הראשונה שהציגה את המושגים שהפכו לבסיס לתכנות מונחה-עצמים. עוד על ההיסטוריה המעניינת של סימולה.

שיחת חולין

Smalltalk היא שפת תכנות בעלת השפעה עצומה ומשפיעה. עם השנים הוא נעשה פחות נפוץ. אולם עם פרסום מסגרת הפיתוח Seaside, Smalltalk ראתה חידוש בשימוש, מכיוון שהיא הופכת כמעט כל יישום של Smalltalk לקל לשימוש ליצירת יישומי אינטרנט. המאמר שלנו נותן היכרות מלאה ודן בגירסאות הרבות של השפה: הטמעות ומדריכות Smalltalk.

סמיל

SMIL (שפת שילוב מולטימדיה מסונכרנת) הוא כלי לאנשים שרוצים ליצור ולהפיץ מצגות. זה שימושי במיוחד אם ברצונך ליצור מצגות שצריכות להתעדכן מעת לעת. עיין במדריך SMIL.

SNOBOL

SNOBOL היא משפחה של שפות תכנות שנוצרו בשנות השישים במיוחד לצורך עיבוד טקסט. מאז פותחו כלים חזקים יותר, אך זה עדיין די מעניין, במיוחד בהיסטוריה של עיבוד שפות טבעיות וצ’אט בוטים. למידע נוסף: SNOBOL עיבוד טקסטים ושפת תכנות.

SQL

SQL היא שפת השאילתא המובנית, שפה המשמשת לתקשורת עם מערכות ניהול מסדי נתונים קשרי (RDBMS). SQL מאפשרת למתכנת ליצור מבני נתונים, להכניס ולערוך נתונים ונתוני שאילתה. עיין במדריך SQL ובמאגרי SQL תואמים ANSI.

SQLite

SQLite היא מערכת מסדי הנתונים הפופולרית ביותר בעולם בגלל השימוש הנרחב שלה באפליקציות לסמארטפון. שלא כמו MySQL, זה לא לקוח / שרת אלא מערכת משובצת, מה שהופך אותו לפשוט ומהיר עבור רוב היישומים. למידע נוסף: מבוא SQLite ומשאבים. למד את הטריקים לשימוש בו בצורה הטובה ביותר: מיטוב SQLite. ועיין במדריך האירוח SQLite שלנו.

SSI

Server Side Includes (SSI) היא שפה פשוטה להוספת אלמנטים דינמיים לאתרים סטטיים אחרים. זה גם מאפשר לך ליצור אחידות קלה ותחזוקה באתר שלך. למדו על זה: Server Side כולל פריימר. ותמצאו את האירוח המתאים עבור SSI.

סטטה

סטטה היא סביבת פיתוח ושפת תכנות לפיתרון בעיות סטטיסטיות חמורות. למרות שזה היה הרבה זמן, זה עדיין נמצא בשימוש נרחב על ידי קהילה פעילה מאוד. אם אתה עושה עבודה סטטיסטית, סטטה היא כלי נהדר לדעת. למידע נוסף: משאבי תכנות Stata.

סוויפט

Swift היא שפת תכנות שפותחה על ידי Apple לפיתוח iOS, OS X, watchOS, tvOS ו- Linux. זוהי שפת העתיד למפתחי תוכניות ואפליקציות למכשירי אפל. למידע נוסף בעמוד משאבי Swift.

Tcl / Tk

Tcl היא שפת סקריפט חזקה ו- Tk היא ערכת הכלים המאפשרת למתכנתים ליצור ממשקי משתמש גרפיים ליישומי Tcl שלהם. למד הכל על זה: Tcl ו- Tk מבוא ומשאבים.

TeX ו- LaTeX

TeX ו- LaTeX הן שפות המאפשרות לקודרים להגדיר מסמכים. השימוש בהם שונה לחלוטין משימוש במעבד תמלילים, אך הרבה יותר חזק וקל יותר להגדרת מסמכים ארוכים כמו ספרים. למדו עליהם הכל: TeX ו- LaTeX מבוא ומשאבים.

שפת דוגמנות אחידה

Unified Modeling Language (UML) היא שפת דוגמנות גרפית המשמשת לעיצוב והמחשה של מערכות מחשב גדולות. בדרך כלל משתמשים בו לפני שהפרויקט מתחיל כך שניתן יהיה לנהל אותו טוב יותר. למידע נוסף: מבוא לשפת דוגמנות אחידה.

פגזי יוניקס

זה מדריך אותך דרך פגזי ה- Unix הגדולים (GNU / Linux) ומראה לך מדוע אתה צריך כזה ואיזה אתה צריך להשתמש. קריאה חיונית: באילו פגז יוניקס עלי להשתמש?

ורילוג

Verilog היא שפת תיאור חומרה – כמו שפת תכנות, אך לעיצוב (ולבנייה הולכת וגוברת) של חומרה. אם אתה רוצה להיכנס לעסקי עיצוב שבבי מחשב, Verilog הוא אחד המקומות הראשונים להתחיל בו. למידע נוסף: מבוא ותכנות Verilog תכנות Verilog.

VHDL

VHDL היא שפת תיאור החומרה הפופולרית האחרת. למעשה, רוב אנשי המקצוע שמכירים VHDL מכירים גם את Verilog. למידע נוסף בנושא: VHDL פריימר ומשאבים.

ויז’ואל בייסיק

Visual Basic היא עדיין אחת השפות הפופולריות ביותר לשימוש במסגרת Microsoft .NET. מאמר זה דן גם ב- VBScript, שעדיין שימושי מאוד לתסריט בתוך יישומים. התחל לעבוד: Visual Basic ו- Visual Studio. עיין גם במדריכי VB.NET ו- Visual Studio שלנו.

Visual FoxPro

למרות שהיא כבר לא פותחה באופן פעיל על ידי מיקרוסופט, Visual FoxPro היא עדיין סביבת פיתוח יישומי בסיס נתונים פופולרית מאוד ושפת תכנות. יש בסיס ענק מותקן של יישומים עסקיים שעדיין צריך לתחזק אותם, כך שאנשי תכנות עדיין משתמשים בו. גלה עוד על זה: Visual FoxPro Primer.

VRML

שפת סימון מציאות מדומה (VRML) נוצרה בסוף שנות התשעים כדרך לתאר עולמות וירטואליים. זה יצר הרבה התרגשות לזמן מה, אבל מעולם לא המריא. למידע נוסף: הדרכות, משאבים וספרים של VRML.

WAP / WML

WAP (פרוטוקול יישומים אלחוטיים) ו- WML (שפת סימון אלחוטית) היו שתי טכנולוגיות מוקדמות ששימשו לצורך אספקת דפי אינטרנט במכשירים ניידים והצגתם. הטכנולוגיה הפכה אותה מיותרת אז, אך הם חלק חשוב מההיסטוריה של הטלפונים החכמים של ימינו. למד הכל על זה: WAP / WML מבוא ומשאבים. יש לנו גם מבוא אירוח WAP / WML.

XML

XML היא שפת סימון מובנית ביותר אשר נועדה להיות קריאה אנושית וגם מכונה. למד את היסודות של XML וקבל גישה לכלים ומשאבים אחרים. בנוסף, למדו על ה- XML ​​DOM ועל יישום ה- XML ​​של מיקרוסופט (MSXML). וזה מסתיים בדיונים של ראה מדריך XML ומאושרים.

XSL

גלה כיצד לשנות ולעבד קבצי XML באמצעות XSLT, XSL-FO ו- XPath. למידע נוסף: XSL: הגש את מסמכי ה- XML ​​שלך באמצעות כלים קריטיים אלה.

יותר מהתקדמות הטכנולוגיה והייצור, ההיסטוריה של מדעי המחשב עוסקת באמת בהתפתחות שפות תכנות ותכנות. מדובר יותר בהתקדמות במתמטיקה והגיון מאשר במעבדים ומגה-בייט.

רשימת כלי תכנות וספריות

להלן הרשימה ההולכת וגדלה שלנו של מדריכים מעמיקים לכלי תכנות וספריות.

ADO.NET

אם אתה מפתח יישומים מונעי בסיס באמצעות מסגרת .NET, אתה זקוק ל- ADO.NET. זה מאפשר לך לגשת לנתונים באופן עצמאי בסיס נתונים. למידע נוסף: מבוא ל- ADO.NET.

תכנות AI

אף על פי שלא ספריה או כלי ספציפי, בינה מלאכותית (AI) היא דרך מיוחדת לקידוד מחשבים הנפוצה יותר ויותר. למדו הכל על זה: מבוא לתכנות AI ומשאבים.

קידוד ASCII

קידוד תווים הוא אחד ההיבטים הבסיסיים ביותר במחשבים ובאינטרנט. ASCII הייתה מערכת קידוד התווים הנפוצה הראשונה. זה הוחלף על ידי UTF-8, אך ASCII הוא עדיין הבסיס לרוב המוחלט של האינטרנט כיום, וההבנה שהוא קריטי עבור מתכנתים. מדריך זה מכסה גם ISO-8859-1 ו- Unicode. קרא הכל אודותיו: המדריך האולטימטיבי לקידוד ASCII.

Backbone.js

Backbone.js היא ספריית JavaScript גמישה ליצירת יישומי אינטרנט בדף יחיד. למידע נוסף: Backbone.js מבוא ומשאבים.

ספרים

ישנם אלפי ספרי תכנות נהדרים. אבל ריכזנו 101 ספרים חיוניים שכל מתכנת צריך להיות בספריות שלהם. קרא את הכל עליהם: רשימת ספרי תכנות אולטימטיבית.

CakePHP

CakePHP הוא מסגרת לפיתוח מהיר עבור PHP. זה קל לשימוש, אפילו עבור טירוני PHP. יתר על כן, הוא משתמש בארכיטקטורת MVC כדי להקל על שמירת קוד. גלה מידע נוסף: CakePHP מבוא, הדרכות ומשאבים. כמו כן: מדריך האירוח של CakePHP שלנו.

CGI

ממשק ה- Gateway Common (CGI) הוא דרך להריץ תוכניות דרך האינטרנט. זו לא בחירת קידוד פופולרית בימינו עם חלופות כמו PHP. אבל עדיין יש לזה שימושים. למידע נוסף: הדרכות ומשאבים בנושא CGI. ראו גם: התייחסות למשתנים סביבתיים של CGI Primer ו- CGI. לבסוף, בדוק את פריימר האירוח CGI שלנו.

קקאו

קקאו הוא ממשק API עבור Mac OS X, וקקאו טאץ ‘זה אותו דבר עבור אפל iOS. קשורים הדוקים לשפות התכנות Objekt-C ו- Swift, הם חלקים חשובים בפיתוח יישומים למוצרי אפל. למידע נוסף: מבוא עם קקאו וקקאו מגע.

קוד מצת

CodeIgniter הוא מסגרת PHP קלה ונוחה לשימוש. יש מעט קמטים בגירסה 3 שאינה תואמת לגירסה 2. קבלו את כל הפרטים: מבוא CodeIgniter, הדרכות ומשאבים. יש לנו גם מדריך אירוח CodeIgniter.

עוגיות

קובצי Cookie הם חלק קריטי בתכנות האינטרנט. גלה כאן מה שאתה צריך לדעת: המדריך האולטימטיבי לעוגיות.

CORBA

CORBA היא מערכת ליצירת אפליקציות מבוזרות שאינן תלויות בשפה, מערכת הפעלה וחומרה. למד הכל על זה: מבוא CORBA ומשאבים.

CVS

מערכת הגרסאות המקבילות (CVS) היא מערכת בקרת גרסאות. למרות שהוא לא פופולרי כמו שהיה פעם, הוא עדיין נמצא בשימוש נרחב. למידע נוסף: מבוא CVS ומשאבים. ותמצא מארח במבוא ה- CVS שלנו.

דום

מודל אובייקט המסמך (DOM) הוא מבנה קישור העץ של דפי אינטרנט. חשוב להבין ביצירת דפי אינטרנט דינמיים. למידע נוסף: מבוא ומשאבים של DOM.

תכנות קיצוני

תכנות קיצוניות (XP) היא גישה לקידוד המשפרת את הפרודוקטיביות באותו זמן שהיא יוצרת קוד טוב יותר. למידע נוסף כאן: משאבי תכנות קיצוניים.

FFmpeg

FFmpeg היא קבוצה של כלי שמע ווידאו ליצירת תוכן מולטימדיה. הוא תומך ברוב הפורמטים והקודקים של המדיה. למדו על הכל כאן: FFmpeg מבוא ומשאבים ומדריך אירוח FFmpeg.

שער

אדריכלות כללית להנדסת טקסטים (GATE) היא חבילת כלים לשפת התכנות ג’אווה, המשמשת לעיבוד, ניתוח וניתוח מידע בשפה אנושית. למדו הכל על זה: GATE מבוא ומשאבים.

גיט

Git היא מערכת בקרת גרסאות מבוזרות פופולרית. ריכזנו עבורו מבוא וכן רשימת פקודות פשוטות. גלה הכל: גיט פריימר, משאבים וגליון רמאות. ראו גם את פריימר האירוח של גיט.

GNUstep

GNUstep היא פלטפורמת אפליקציות בחינם עם קוד פתוח – דומה מאוד לפלטפורמת הקקאו של אפל. זה מאפשר למתכנתים לפתח יישומים למספר פלטפורמות מחשוב ללא עבודה רבה נוספת. גלה הכל על זה: פלטפורמת פיתוח יישומים של GNUstep.

ImageMagick

ImageMagick הוא אוסף של כלים בשורת הפקודה לביצוע מניפולציה גרפית. אך חשוב מכך, יש לו API עם הוקס לשפות תכנות שונות. זה מאפשר לשפות כמו C ++, Perl ו- PHP להשתמש באלגוריתמים גרפיים שלה ביישומים שנכתבו איתם. למידע נוסף: מבוא ומשאבים של ImageMagick ומדריך אירוח ImageMagick.

ג’ייסון

JSON הוא קיצור של סימון אובייקטים של JavaScript, אך הוא משמש לרוב השפות להעברת נתונים בין הדפדפן לשרת האינטרנט. למידע נוסף: JSON מבוא ומשאבים.

Laravel

Laravel היא אחת ממסגרות ה- PHP הפופולריות ביותר באינטרנט. הוא בנוי עם פרדיגמת MVC, כך שלא רק פיתוח האפליקציות מהיר, אלא שתחזוקה ושדרוג קלות. למידע נוסף בנושא: מבוא Laravel, הדרכות ומשאבים. כמו כן, ראה את מבוא האירוח של Laravel.

רשימות מקושרות

רשימות מקושרות הן בערך הצורה הבסיסית ביותר של אחסון נתונים דינמי. הם ממש מועילים לדעת בזכות עצמם. בנוסף, הם ישפרו אותך הרבה יותר בשימוש במצבים בתוכניות שלך. למידע נוסף: יסודות רשימה מקושרת.

למידת מכונה

למידת מכונות היא תחום של מדעי המחשב החוקר את יכולתו של מחשב ללמוד באופן אוטונומי. התחל ללמוד על זה כאן: משאבים למידת מכונה.

MantisBT

Mantis Bug Tracker (MantisBT) היא מערכת מעקב אחר באגים בחינם, עם קוד פתוח. בהיותו מבוסס אינטרנט, זו בחירה משכנעת במיוחד עבור קבוצת מפתחים מבוזרת. למידע נוסף: מבוא ומשאבים של MantisBT ו- Primer אירוח של MantisBT.

MDN

רשת המפתחים של מוזילה (MDN) היא אוסף של אנשים, כלים ומסמכים שעוזרים לתחזק ולשפר את האינטרנט הפתוח. למידע נוסף: מבוא ומשאבים לרשת המפתחים של מוזילה.

מרקוריאל

Mercurial היא מערכת בקרת גרסאות מבוזרות, בדומה ל- Git. גלה הכל על זה: מבוא ומשאבים מרקוריאליים, עיין במדריך האירוח שלנו ב- Mercurial.

MPI

ממשק העברת הודעות הוא פרוטוקול העברת הודעות רגיל להעברת הודעות בין תהליכים או תוכניות. זה יושם במספר שפות תכנות, כולל C, C ++, Java ו- Python. MPI סייע לאפשר עליית המחשוב המקביל. עיין במדריך שלנו ל- MPI.

MSXML

MSXML היא קבוצה של כלי פיתוח לסביבת הפיתוח של מיקרוסופט ליצירת יישומי XML. עם זאת, זה לא תואם את מסגרת ה- NET וכך משתמשים פחות ופחות. מצא מידע נוסף בנושא: מבוא ומשאבים של MSXML.

אחיות

Ncurses היא ספריה המאפשרת ליצור ממשקי משתמש מבוססי טקסט שיהיו עצמאיים סופניים. זה עדיין שימושי ליישומים קלים ומשמש ברבים מהיישומים המועדפים על האקר. למידע נוסף: מבוא ואחיות אחיות.

.רשת

.NET Framework היא מערכת הבסיס ליישומים שנוצרו לסביבת Windows. למד הכל על אודותיו: .NET מבוא ומשאבים. ובדוק את המבוא שלנו בנושא Visual Studio .NET אירוח.

תכנות רשת

תכנות רשת הוא תהליך של חיבור מחשבים לרשתות ובניית מערכות תוכנה הפועלות ברחבי אותה רשת. שקע הוא נקודת קצה נתונים עבור אותו חיבור, ומספק ממשק (API) לתקשורת עם המערכת מבחוץ. רוב שקעי הרשת הם שקעי אינטרנט, מה שאומר שהם משתמשים בפרוטוקול האינטרנט לתקשורת. עוד על תכנות רשת ושקעים.

NetCDF

טופס נתונים משותף ברשת, NetCDF, הוא פורמט לאחסון נתונים וספריות מדעיות לצורך מניפולציה ושימוש בהם. למרות שהוא די ישן, הוא נותר בקצב עם התקופות ועדיין נמצא בשימוש נרחב. גלה את כל העניין: הקדמה ומשאבים של NetCDF.

OAuth

ללא ספק השתמשת במערכת זו פעמים רבות, אך יתכן שלא תדע אותה. לדוגמה, כמה מערכות הערות מאפשרות לך להתחבר באמצעות חשבון הפייסבוק או Google+ שלך. זה נעשה עם OAuth. עוד ב- OAuth.

OpenCL

OpenCL הוא מסגרת C / C ++ המיועדת ליצירת אפליקציות שירוצו בפלטפורמות שונות. כך שאותו קוד יכול ליצור אפליקציה ב- Windows 10, אנדרואיד 6 ו- (פוטנציאלית) Apple Watch. למידע נוסף: מבוא לתכנות OpenCL.

OpenID

OpenID היא מערכת חינמית המאפשרת למשתמשים ויישומים לאמת זה את זה בצורה מאובטחת. למד הכל על זה: מבוא ומשאבים של OpenID.

OpenSSL

OpenSSL היא ספריית תוכנה ליצירת אתרים מאובטחים באמצעות SSL / TLS. גלה אודותיו וחלופות כאן: מבוא של OpenSSL, הדרכות ומשאבים.

פיתוח מערכת הפעלה

הר האוורסט של אתגרי התכנות הוא פיתוח מערכות הפעלה. אם אתה רוצה להוכיח לעצמך שאתה יכול לקוד כל דבר, אין דבר טוב יותר מלכתוב גרעין משלך של מערכת ההפעלה וכלים קשורים. אנו מספקים לך מבוא ומשאבים שיוכלו להתחיל אותך בדרך שלך. אך יש להיזהר: זהו מסע רק לאמיצי המתכנתים האמיצים ביותר! למידע נוסף: משאבי פיתוח מערכות הפעלה.

PHProjekt

למרות שאיננו מפותח יותר באופן פעיל, PHProjekt עדיין נמצא בשימוש נרחב לניהול פרויקטים. במאמר זה תלמד הכל על זה ותמצא את הכלים הדרושים לך כדי לשלוט בו. אולי אפילו יותר חשוב, תלמד על אלטרנטיבות אם אתה מעדיף ללכת עם מערכת ניהול פרויקטים מפותחת באופן פעיל: PHProjekt: למד את הכלי החינמי שעוזר לך לנהל פרויקטים מורכבים..

ניהול פרוייקט

יצירת תוכנה היא הרבה יותר מסתם תכנות. משאב נרחב זה יראה לך את כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתחיל. גלה כאן: הדרכות ומשאבים לניהול פרויקטים.

RegEx

ביטויים רגילים, או regex, היא מערכת עוצמתית לחיפוש טקסטים המובנית בשפות תכנות ועורכי טקסט רבים. זו מערכת טובה לדעת: פריימר ומשאבים רגילים לביטויים.

רובוטים

אם אתה מבצע תכנות באתר, בסופו של דבר תמצא את עצמך מנסה לשלוט ברובוטים. ישנן שתי דרכים לעשות זאת. אתה יכול להתמודד איתם על בסיס אתר עם קובץ robots.txt. למד את כל מה שאתה צריך לדעת: Robots.txt המדריך האולטימטיבי. אם אתה רוצה לשלוט על האופן שבו רובוטים מתקשרים עם האתר שלך על בסיס עמוד-על-דף, תצטרך להשתמש במטא תג הרובוטים. בדוק: המדריך האולטימטיבי לתג המטא של הרובוטים למפתחים.

מיון אלגוריתמים

מיון הוא אחד הדברים הבסיסיים ביותר שמחשבים עושים. במשאב זה אנו עוברים על חמישה מאלגוריתמי המיון הפופולריים ביותר ומספקים מידע על למידה נוספת. גלה על זה: מיון אלגוריתמים מבוא ומשאבים.

SSH

SSH, או Secure Shell, הוא פרוטוקול המאפשר למשתמשים לתקשר עם מחשבים מרוחקים בצורה מאובטחת. מאמר זה דן ביישום המרק והחלופות לו. למידע נוסף: מדריך אירוח מאובטח של Shell ו- SSH.

סבון

SOAP הוא פרוטוקול העברת הודעות המאפשר לתוכנות מחשב להחליף נתונים זה עם זה. היא אינה תלויה בשפה ומאפשרת ליישומי אינטרנט להשתמש ולהציג נתונים באתרים או אפליקציות אחרים. התחל עכשיו: SOAP מבוא ומשאבים.

חתרנות

Subversion היא מערכת בקרת גרסאות בחינם ועבודה קוד פתוח. זה מבוסס אינטרנט עם המאגר ממוקם באופן מרכזי כדי להקטין את השימוש במשאבים במחשבי קודנים למינימום. למידע נוסף: מבוא ומשאבים לחתרנות (SVN). ותבדוק את פריימר האירוח שלנו לחתרנות.

כתובת אתר

Locator Resource Locator (URL) הוא חלק קריטי באינטרנט ומשתמשים שקודדים צריכים להבין במלואם. גלה על זה: מהי כתובת אתר?

Vi

Vi הוא עורך טקסטים ישן שעדיין פופולרי מאוד בקרב מתכנתים – במיוחד אלה העובדים עם מערכות יוניקס. למידע נוסף בנושא: למד את עורך ה- Vi.

WCF

Windows Communications Foundation (WCF) היא טכנולוגיה של מיקרוסופט ליצירת יישומים מחוברים מוכווני שירות. ראו: WCF פריימר.

מפקח WebKit

מפקח WebKit מאפשר למפתחים לבצע ניפוי ניכר של JavaScript בדפדפני Safari ודפדפנים אחרים התואמים WebKit. זהו כלי נהדר להתמודדות עם טאבלטים וטלפונים. למידע נוסף: מבחן WebKit Web מבוא ומשאבים.

תקני רשת

האינטרנט לא היה עובד אם לא כולנו מדברים באותה “שפה”. תקני רשת מאפשרים לאותו דף אינטרנט להציג כראוי במחשב שולחני, טאבלט, טלפון ועוד. למד הכל על זה: מבוא לתקני רשת.

WSDL

שירותי תיאור שירותי אינטרנט (WSDL) היא מערכת ישנה מבוססת XML לתיאור שירותי אינטרנט. אבל זה עדיין מאוד פופולרי ושימושי. התחל עכשיו: שירותי אינטרנט תיאור שפה.

WSGI

ממשק שרת האינטרנט לשרת (WSGI) הוא מפרט המאפשר למסגרות של פייתון לעבוד נכון עם כל שרתי האינטרנט. זה מובנה במסגרות מודרניות, אך חשוב באופן קריטי לאנשים המפתחים מסגרות חדשות. למידע נוסף: ממשק פריימר של שרת אינטרנט.

YUI

יאהו! ספריית ממשק המשתמש (YUI) מאפשרת למתכנתי JavaScript לפתח בצורה יעילה יותר דפי אינטרנט דינמיים. אבל זה כבר לא מפותח. למידע נוסף בנושא: YUI מבוא, הדרכות ומשאבים.

זיקולה

Zikula היא מסגרת PHP ליצירת אתרים ויישומים דינמיים וניתנים לתחזוקה. גלה עוד: מבוא Zikula ומשאבים.

רשימת סביבות תכנות

תכנות רבות היא ספציפית לחומרה. עיין ברשימה ההולכת וגדלה שלנו של מדריכים מעמיקים למערכות הפעלה וסביבות אחרות.

צ’ירפ

Chyrp היא פלטפורמת מיקרו-בלוגים שנכתבה ב- PHP. אף על פי שאינה פלטפורמת פיתוח, זוהי מערכת מצוינת לקוד אליה. למידע נוסף: Chyrp מיקרו-בלוגים ואלטרנטיבות.

תקני קידוד דרופל

אם אתה רוצה להיות חלק מצוות קידוד הדרופל, עליך ללמוד את תקני הקידוד שלו. התחל כאן: תקני קידוד דרופל. ראו גם: פריימר אירוח דרופל.

תכנות לינוקס

תכנות לינוקס כוללת כל דבר, החל מסקריפטים של קליפות דרך פיתוח אפליקציות, וכלה בפיתוח גרעינים. אתה יכול לגלות את כל מה שאנחנו יודעים במשאב הלינוקס שלנו.

מנדריבה לינוקס

מנדריבה היא הפצה לינוקס שממומסת כעת. אבל יש מספר מזלגות ממנו חיים. למידע נוסף: מבוא ומשאבים של מנדריבה לינוקס.

MS-DOS

MS-DOS הייתה מערכת ההפעלה המקורית של מיקרוסופט למחשב IBM. זה כבר לא נתמך, אבל הוא עדיין בסביבה ומשמש יותר ממה שאפשר לחשוב. למדו הכל על זה: ההיסטוריה וההשפעה של MS-DOS.

MS-Windows

MS-Windows היא עדיין מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בעולם. למידע נוסף בנושא: מבוא ומשאבים של MS-Windows. כמו כן, עיין במדריך האירוח MS-Windows שלנו.

פאי פטל

ה- Raspberry Pi מציע סביבה נהדרת להתחיל בעבודה בייצור יישומי חומרה ספציפיים כמו נגני MP3 ובקרי מזלט. למידע נוסף: Raspberry Pi מבוא ומשאבים.

אובונטו

אובונטו היא אחת ההפצות הפופולריות ביותר של לינוקס. זה נועד להיות קל במיוחד להתקנה ושימוש. אם תרצה להתחיל עם לינוקס, אובונטו היא בחירה טובה. למידע נוסף: מבוא Ubuntu Primer ו- Ubuntu אירוח.

אומברקו

Umbraco היא מערכת ניהול תוכן מבוססת .NET הכתובה ב- C #. גלה הכל אודות השימוש בו והתפתחות עבורו. ראה: מבוא ומשאבים של אומברקו. כמו כן: מדריך האירוח של אומברקו שלנו.

תכנות UNIX

הרוחב של תכנות יוניקס הוא נהדר. זה משתרע על טווח בין סקריפט מנהלי לקידוד מבוסס טקסט ועד פיתוח חלון X. עוד: משאבי תכנות של UNIX.

קסאראיה

Xaraya היא מערכת ניהול תוכן (CMS) ומסגרת PHP. הוא עדיין משמש אך ההתפתחות עליו האטה. למידע נוסף: מבוא Xaraya, משאבים וחלופות.

קשורים: מדריך אירוח אתרים | כלי מנהלי אתרים | ניהול מסד נתונים

היסטוריית תכנות וציר זמן

תכנות מחשבים היא, בליבה, מכנית. האתגר הגדול למחשבים המוקדמים היה להבין כיצד לבצע מכניזציה של לוגיקה וחישוב מתמטי. הקידמה הטכנולוגית – המצאת רכיבים חדשים ומזעורם – הגיעה הרבה יותר מאוחר. המחשב הראשון – מנוע ההבדל של צ’ארלס באבג ‘- היה מורכב מהילוכים, ומונע על ידי כננת יד.

אבל הבעיה במנוע ההבדל היא שהיא יכולה לפתור רק סוג אחד של בעיה. כדי להכליל את התועלת של מחשבון מכני זה, היה עליו לקבל שני סוגים של קלט – נתונים ותכנות. המכונה התיאורטית החדשה של Babbage, מנוע ההיקש, פתרה את הבעיה.

למרות שמנוע ההמצאות של Babbage מעולם לא נבנה עוד בחייו, נכתב כי תוכנית המחשב הראשונה נכתבה להפעלה עליו. עדה לאבלייס, רוזנת ומתמטיקאית חובבת, כתבה תוכניות למכשיר החישוב של Babbage.

תכנות מודרנית

במאה ה -20 הפכה התכנות למדע מפותח – ענף של מתמטיקה עיונית. זה הוביל להתפתחות שפות תכנות מודרניות.

היו כמה רעיונות מתחרים לגבי אופי התכנות הממוחשבת וכיצד יש לבנות שפות. “הזוכה” התברר כמערכת רעיונות שקידם ג’ון פון נוימן – רעיונות שכללו מבני בקרה לוגיים כמו IF ו- LOOP.

מה שמכונה “ארכיטקטורת פון נוימן” זו אפשרה כניסת תכנות כפי שאנו מכירים אותה כיום, ופיתוח שפות מחשב ברמה גבוהה. מאז שלטה בהיגיון ובמבנה של כל שפות תכנות מרכזיות. קיימים רק קומץ של שפות שאינן פון נוימן (Plankalkül כזו), ואף אחת מהן לא זכתה לשימוש נרחב.

ציר זמן

1801

כרטיסי פונץ 'המשמשים את נול אקארד
כרטיסי פונץ ‘המשמשים את נול אקארד

נול אקארד, המשתמש בכרטיסי אגרוף לאחסון עיצובים אריגה, הומצא. הרעיון של אחסון נתונים בכרטיסי נייר מכות אגרוף ישפיע מאוחר יותר על עיצוב המחשב. המחשבים הראשונים תוכנתו בכרטיסי אגרוף, וכרטיסי אגרוף המשיכו להשתמש בכמה סוגים של מחשוב אל שנות השמונים..

1842

עדה, הרוזנת של לאבלייס, מפתחת אלגוריתם למנוע האנליטי של צ’ארלס באבאג ‘. האלגוריתם חישב את המספרים של ברנולי והפך את עדה למתכנת המחשבים הראשון בעולם.

1942

מחשב Atanasoff-Berry (ABC) נבדק לראשונה. זה הוקם בשנת 1937 ואז נבנה על ידי פרופסור אוניברסיטת איווה, ג’ון וינסנט אטנסוף, ואז הסטודנט לתואר שני קליפורד ברי. אפשר היה לטעון שזה היה המחשב הדיגיטלי האלקטרוני הראשון. כמו במחשבים מוקדמים אחרים, היו לו מגבלות רבות. בפרט, לא ניתן היה לתכנת אותו.

מחשב ENIAC פותח על ידי ממשלת ארה”ב. ניתן היה לתכנת אותו רק על ידי קביעת מתגים מראש וחיבור מחדש של המערכת.

1943–1944

פלנקלקול, שפה המיועדת להנדסה של עבודה מתמטית, פותחה על ידי Konrad Zuse.

1945

ג’ון פון נוימן, עובד במכון ללימוד מתקדם, הגה שני רעיונות אשר שינו את מהלך תכנות המחשבים. הרעיון הראשון היה שחומרה פשוטה צריכה להיות נשלטת על ידי הוראות מורכבות – שיש לשנות את “התוכנית” מבלי לשנות את החומרה. הרעיון הנוסף היה שצריך לחלק תוכניות מחשב לחלקים קטנים של קוד מבוצע על תנאי שניתן יהיה לקפוץ אליו מכל מקום בתוכנה. זה איפשר לכתוב מבנים של IF, ELSE ו- LOOP לתוכנות מחשב.

תכנית מספרים של ברנולי
תוכנית מספרים של ברנולי

1949

ה- Short Code, שפת התכנות הראשונה, פותחה, על בסיס רעיונותיו של פון נוימן. לרוע המזל, היה עליו “להרכיב יד” – כלומר מישהו צריך לתרגם את התוכנית בבינארית (1s ו- 0s) ביד.

1951

גרייס הופר, העובדת עבור רמינגטון ראנד, מתחילה בפיתוח מהדר עבור קודקוד שמתרגם (“מורכב”) קוד אוטומטית לבינארי.

1952

AUTOCODE, מהדר מוקדם, פותח על ידי אליק אי גלני. הוא עובד על זה בזמנו הפנוי בזמן שהוא לומד באוניברסיטת מנצ’סטר.

1954

הושלמה טיוטת המפרט ל- FORTRAN, שפת התכנות הראשונה שזכתה לשימוש נרחב. בראש הצוות שפיתח את FORTRAN עומד ג’ון באקוס, שלימים עובד על ALGOL ו- BNF. FORTRAN עדיין בשימוש כיום, יותר משישה עשורים לאחר מכן.

אנשים העובדים עם מחשב ENIAC
אנשים העובדים עם מחשב ENIAC

1957

המהדר הראשון של FORTRAN יוצא.

מהדר ה- Short Code שפותח על ידי גרייס הופר משוחרר על ידי רמינגטון ראנד תחת השם MATH-MAGIC.

1958

העבודה מתחילה ב- LISP, שפה הקשורה באופן הדוק להתפתחות בינה מלאכותית. גרסאות LISP נמצאות כיום בשימוש נרחב.

המפרט הראשון ל- ALGOL יוצא.

1959

הכנס למערכות נתונים ושפות (CODASYL) יוצר COBOL.

1960

השפה הראשונה המובנית בלוק, ALGOL 60, זמינה.

1962

ג'ון פון נוימן
ג’ון פון נוימן

APL, שפה עם מערך תווים ייחודי משלה, הדורש מקלדת או התקן קלט משלה, משוחררת על ידי קנת אייברסון.

פורטרן הרביעי משתחרר.

1964

APL60, מערכת מסוף עבור APL, יוצאת.

BASIC, שפת תכנות שנועדה לעזור לאנשים ללמוד כיצד לכתוב תוכנות מחשב, הומצאה באוניברסיטת דרטמות ‘על ידי ג’ון קמני ותומאס קורץ..

1965

ההיגיון המטושטש מוצג על ידי לוטפי א זדה. ענף ההיגיון והחישוב הזה ישמש בהמשך לשליטה ברכבות במהירות גבוהה ביפן, מסוקים ימיים ומצלמות מיקוד אוטומטי – בין מערכות בקרה רבות אחרות..

1966

פורטרן 66 משתחרר.

LISP 2 יוצא.

העבודה מתחילה בלוגו
.

1968

ה- ALGOL 68 מאושר על ידי ועדת המפרט המפקחת על השפה, למרות התנגדויות מצד כמה מחברי הוועדה. ALGOL 68 מורכב הרבה יותר מ- ALGOL 60, ומתגלה כקשה מאוד ליישום.

ALTRAN, גרסת FORTRAN, הופכת לזמינה.

ANSI, מכון התקנים האמריקני הלאומי, מגדיר רשמית את COBOL.

העבודה מתחילה על פסקל.

סימולה, השפה הראשונה המשתמשת במושגים מונחי עצמים, מפותחת.

תחילת שנות השבעים

העבודה מתחילה במספר שפות תכנות חדשות, ביניהן Forth, Prolog ו- Smalltalk. פיתוח Smalltalk מוביל לקידוד מושגי תכנות מונחי עצמים.

1972

כתב היד של קונרד זוס המתאר את פלנקלקול מתפרסם, שלושים שנה אחרי שפיתח אותו.

C, השפה שתגיע לשלוט בפיתוח מערכות הפעלה, פותחה על ידי דניס ריצ’י.

הפרולוג מיושם על ידי אלן קולמראואר ופיליפ רוסל.

1974

מדריך ההתייחסות הסופי ל- C מתפרסם.

ANSI משחררת מפרט COBOL נוסף.

1975

יישום של BASIC, שנקרא “Tiny BASIC,” מפותח אשר יכול לרוץ על 2 קילוגרם של זיכרון RAM. פעולה זו משאירה 2 קילוגרם זמינים לתוכנית להפעלה במחשב מיקרו טיפוסי של 4 קילוגרמים.

ביל גייטס ופול אלן מתחילים למכור את גרסתם הבסיסית שלהם ל- MITS, לשימוש במחשב המיקרו שלהם Altair..

תוכנית הדיאלקט LISP פותחה על ידי GL Steele ו- GJ Sussman.

מדריך ההתייחסות הסופי עבור פסקל, מדריך למשתמש והדוח של פסקל, מתפרסם.

1976

שפת מערכת עיצוב יוצאת. לשפה זו השפעה רבה על PostScript.

1977

המפרט הראשון של ANSI ל- MUMPS, שלימים ישתנה שמו ל- M, יוצא. השפה תוכננה לטיפול בנתוני הרשומות הרפואיות והיא רק מזהה את סוג נתוני המחרוזת.

1978

שפת עיבוד הטקסט Awk משוחררת. זה נקרא על שם המפתחים שלו: אהו, וויינברגר וקרניגן.

ANSI משחררת את המפרט עבור FORTRAN 77.

1980

גרייס הופר
גרייס הופר

Smalltalk-80, Modula-2 ו- Franz LISP משתחררים.

הגרסה המוקדמת של מה שיהפוך ל- C ++, המכונה “C עם שיעורים”, פותחה על ידי Bjarne Stroustrup.

1981

העבודה מתחילה על LISP ו- Prolog נפוצים.

1982

ISO Pascal ו- PostScript משוחררים.

1983

Smalltalk-80: השפה ויישומה מתפרסמת.

ה- DoD מתחיל להשתמש ב- Ada לכל היישומים החדשים “Mission Critical”. השפה נקראת על שם עדה, הרוזנת של לאבלייס, מתכנת המחשבים הראשון.

מהדרים C הראשונים למחשבי מיקרו משוחררים.

היישום הראשון של C ++ מופיע.

טורבו פסקל משוחרר.

המטרה- C משתחררת.

1984

מדריך התייחסות ל- APL2 מתפרסם.

1985

הריסות הטיטאניק נמצא באמצעות צוללת בשליטת פורת ‘.

שיטות, גרסה של Smalltalk, יוצאת.

1986

הגרסה הראשונה של Smalltalk הזמינה למחשבי מיקרו, Smalltalk / V, יוצאת.

אובייקט פסקל עבור ה- Mac משוחרר על ידי אפל.

טורבו פרולוג משוחרר.

השחקן ואייפל, שניהם שפות מונחות עצמים, משוחררים.

1987

פרל הוא המציא.

1988

מפרט ה- CLOS (מערכת אובייקטים נפוצה LISP) מתפרסם.

ניקלאוס וירט, שפיתח את מודולה -2, מסיים את עבודתו על אוברון.

1989

ANSI מפרסם את מפרט ה- C.

טיוטת הפניה C ++ 2.0 משוחררת. גרסה זו מוסיפה ירושה מרובה, יחד עם תכונות אחרות.

1990

מדריך ההפניה C ++ המובהק, המפרט את C ++ 2.1, מתפרסם.

תחנת פונץ '029 של יבמ
תחנת פונץ ‘029 של יבמ

פורטרן 90 יוצא לאקרנים. מלבד מספר תכונות חדשות, גרסה זו גם משנה את האיות הרחק מ- ALL-CAPS.

1991

Visual Basic מוצג.

HTML מתואר לראשונה על ידי טים ברנרס-לי.

העבודה מתחילה ב- Java.

המציא את פייתון.

1992

דילן משוחרר על ידי אפל.

1993

ANSI משחרר טיוטת הצעה ל COBOL מונחה עצמים. התקן היה אמור לצאת בשנת 1997, אך לא הושלם סופית עד שנת 2002.

המפרט הציבורי הראשון של HTML נעשה זמין.

1994

מיקרוסופט מוסיפה את Visual Basic ל- Excel.

דייב ווד ומוטי שניידר מציגים מאמר הגהה-מושג בקונגרס העולמי של IEEE בנושא בינה חישובית, תוך שימוש במעטפת FEST של מערכת Fuzzy Expert System לדגם נחיתת מסוקים..

הומצא PHP.

1995

עדה 95 משוחררת, מוסיפה תמיכה ב- OOP ובמערכות בזמן אמת.

HTML 2.0 יוצא.

היישום הציבורי הראשון של Java יוצא לאקרנים.

JavaScript הומצא. זה פותח בתקופה של 10 ימים בלבד, על ידי ברנדן איך.

רובי הוא המציא.

כנופיית ארבע מפרסמת דפוסי עיצוב: אלמנטים של תוכנות מוכוונות עצמים לשימוש חוזר.

1997

HTML 4.0 יוצא.

PHP 3.0, הגרסה הראשונה של השפה הניתנת לזיהוי למשתמשים עכשוויים, יוצאת.

ECMA פרסמה את התקן JavaScript הראשון (ECMAScript).

1998

ISO משחרר את התקן C ++ הראשון.

HTML 4.0 משוחרר ללא תוספת מספר גרסה.

2002

יצא שחרור, שפת תכנות חזותית המיועדת ללמד מושגי תכנות.

2004

PHP 5, שעדיין נמצא בשימוש, משוחרר.

מקלדת קידוד ה- APL המוזרה
מקלדת קידוד ה- APL המוזרה

2007

קבוצת העבודה של מניפסט SOA מפרסמת את מניפסט SOA, המפרט מערך של יעדים ועקרונות לאדריכלות מכוונת שירותים.

קלוז’ור, ניב של ליספ, יוצא לאקרנים.

2009

גוגל משחררת את גו.

CoffeeScript, הרחבה של JavaScript שמוסיפה מושגים שהושאלו מרובי ופייתון, יוצאת.

2010

חלודה, בחסות מוזילה, משתחררת.

2013

גוגל משחררת את דארט.

2014

HTML5 מתפרסם כהמלצה W3C.

אפל משחררת את סוויפט, המבוססת על Objekt-C.

פייסבוק משחררת את האק, המבוסס על PHP.

עתיד התכנות

קשה לומר לאן התכנות הולכת. בטווח הקצר, ככל הנראה אנו יכולים לצפות להאצה נוספת של המגמות שכבר אנו חווים:

 • נתונים גדולים
 • וירטואליזציה
 • “האינטרנט של הדברים”

אבל לטווח הארוך, קשה ידוע לשמצה תחזיות מדויקות. מחשוב קוונטי עשוי להוביל לפרדיגמה חדשה לחלוטין של תכנות מחשבים; מחשבים עשויים ללמוד לתכנת את עצמם, מה שמוביל לסינגולריות ולסיום העידן האנושי; אנו עשויים לגלות כיצד להשתמש בתכנות לחיקוי אינטליגנציה ביולוגית, מה שמוביל לטרנס-הומניזם. או שאנחנו פשוט יכולים להבין כיצד להפוך את הטלפונים שלנו קטנים יותר.

לא משנה מה העתיד צופה, יותר ויותר וברור שתכנות – היכולת לקרוא ולכתוב קוד בקומץ של שפות נפוצות – הופכת לאוריינות עסקית חדשה. ההיכרות עם מושגי תכנות וההיגיון של מערכות מחשוב ואדריכלות הופכת במהירות לחשובה כמו מיומנויות עסקיות בסיסיות כמו מכירות, שיווק ועיצוב..

המשך קריאה ומשאבים

מדריכי תכנות נוספים, הדרכות ואינפוגרפיקה הקשורים לקידוד ומשאבי מפתחים:

 • קריירות מחשבים: תיאורי תפקידים ומשאבים למסלולי קריירה בטכנולוגיית מחשבים.
 • שפות תכנות ופיתוח אתרים: למד את האפשרויות שלך.
 • נשים הטמונות את חותמן בטכנולוגיה: גלה הכל על האופן בו נשים השפיעו והמשיכו להשפיע על הטכנולוגיה באינפוגרפיקה זו.

איזה קוד אתה צריך ללמוד?

מבולבל באיזו שפת תכנות כדאי ללמוד לקוד? עיין באינפוגרפיה שלנו, איזה קוד עליכם ללמוד? זה לא רק דן בהיבטים שונים של השפות, הוא עונה על שאלות חשובות כמו, “כמה כסף אפיק לתכנת ג’אווה למחיי?”

איזה קוד אתה צריך ללמוד?
איזה קוד אתה צריך ללמוד?

דרכים מהנות שילדים יכולים ללמוד לקוד

קידוד אינו נועד רק למבוגרים. וזה לא אמור להיות! ילדים לומדים כישורים מגוונים כאשר הם לומדים לקוד. למדו הכל על אתרים, אפליקציות ומשחקים שעוזרים לעודד ילדים ללמוד תכנות בדרכים האינפוגרפיות המהנות שלנו שילדים יכולים ללמוד לבצע קוד:

דרכים מהנות שילדים יכולים ללמוד לקוד
דרכים מהנות שילדים יכולים ללמוד לקוד

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map