Začínáme s programováním Pascal

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


V roce 1970 publikoval Niklaus Wirth programovací jazyk Pascal jako výsledek projekčních prací začínajících v roce 1968. Programovací jazyk byl pojmenován podle slavného matematika Blaise Pascala a byl procedurálním programovacím jazykem. Stejně jako mnoho programovacích jazyků zahrnoval jazyk Pascal schopnost pracovat se záznamy, které se skládají z několika datových typů, a postupy, které pomáhají rozebrat celkovou funkčnost programu..

Přestože Pascal dnes není pro vývoj aplikací tak populární jako Java, C a C ++, byl uznán jako skvělý jazyk pro výuku procedurálního programování a byl používán ve školách k výuce programování. Mnoho konceptů přítomných v jazyce, včetně struktur a některé základní syntaxe, existuje v jedné nebo druhé podobě v mnoha moderních programovacích jazycích. Jazyk byl také nápomocný při vývoji populárních aplikací včetně Skype. Podívejte se na zdroje níže a dozvíte se více o tomto všestranném jazyce pro vývoj softwaru.

Online zdroje

Níže uvedené online zdroje v různých formátech vám pomohou naučit se základy Pascalu a implementovat složité projekty.

Online návody

Skvělý způsob, jak začít učit Pascal a implementovat jednoduché programy, je prozkoumat níže uvedené zdroje.

 • TutorialsPoint Pascal má několik výukových programů v jazyce. Výuka zahrnuje různé aspekty jazyka, včetně operátorů, datových typů, zpracování souborů, správy paměti a tříd. Tato řada tutoriálů vás seznámí se základy a pomůže vám začít vytvářet jednoduché programy.
 • Výukový program aplikace Coronado Enterprises Pascal obsahuje také řadu výukových programů o jazyce Pascal, ale pouze prvních několik kapitol je zdarma. Výukové programy se netýkají pouze základní syntaxe, ale také podrobností o objektově orientovaných koncepcích včetně dědičnosti, enkapsulace a virtuálních metod..
 • Uživatelská příručka zdarma Pascal poskytuje mnoho lekcí o tom, jak kompilovat programy pomocí kompilátoru jazyků Free Pascal. Kompilátor je k dispozici na několika platformách včetně Linuxu a Windows. Pomocí tohoto tutoriálu byste měli být schopni vytvářet, kompilovat a spouštět svůj první program Pascal.
 • Výukový program předvádí, jak vytvořit aplikaci Windows GUI, která obsahuje různé widgety, jako jsou tlačítka, seznamy a editační pole. Návrh rozložení aplikace se provádí pomocí Lazarus IDE a program je kompilován přes Free Pascal. Výukový program předpokládá, že čtenář rozumí základním objektově orientovaným progammingovým konceptům.
 • Pascal Android Programming ukazuje čtenáři, jak kompilovat, instalovat a spouštět Pascal program na telefonu Android.
 • Výukový program pro dělostřelecké hry je řada výukových programů, které vám ukážou, jak vytvořit hru podobnou Scorched Earth® pomocí Pascalu. Vytvoření projektu s Pascalem nabízí skvělý způsob, jak porozumět a posílit koncepty. Pokud se vážně učíte Pascala, musíte si prohlédnout tuto řadu tutoriálů.

Video návody

Někdy může být čtení článků, které se dozvíte o Pascalu, docela náročné, a proto byste se měli podívat na následující video návody.

 • Zdarma Pascal Program Tutorials je řada videonávodů pokrývajících různé lekce včetně instalace kompilátoru, proměnných, smyček, funkcí a čtení textových souborů. Tato série videonávodů představuje širokou škálu témat, která vám umožní skvělý začátek studia jazyka.
 • Pascal Tutorial je další řada tutoriálů, která zahrnuje základní pojmy Pascalu včetně proměnných a funkcí. Kompilátor používaný v tomto tutoriálu je zdarma Bloodshed Dev Pascal.
 • Napište Pong Game v Pascalu představuje několik tutoriálů o vytvoření své vlastní pongové hry. Výukový program používá k vytvoření hry Lazarus IDE, který je k dispozici zdarma.
 • Instalace Lazurus ukazuje, jak nainstalovat kompilátor IDE (integrované vývojové prostředí) a Pascal na Windows.
 • Programování Pascal Lazarus pro Android ukazuje, jak vytvořit GUI rozhraní, kompilovat a spouštět Pascal programy pro platformu Android.

Online kurzy

Protože Pascal není široce používaným vývojovým jazykem, není mnoho kurzů k dispozici online. Následující kurzy demonstrují základní koncepty Pascalu a jak vytvářet programy bez jakýchkoli základních znalostí:

 • Naučte se Pascal Programování od nuly
 • Naučte se programovat s Pascalem

Knihy o Pascalu

Dalším způsobem, jak ovládat programovací jazyk Pascalu, jsou knihy. Poskytují levnější, ale strukturovanou alternativu k online a univerzitním kurzům.

 • Začínáme s Lazarus a Free Pascal: Začátečníci a středně pokročilí průvodci Free Pascal pomocí Lazarus IDE (2015), Menkaura Abiola-Ellison, poskytuje úvod do programování Pascalu a zahrnuje několik konceptů včetně záznamů, proměnných, datových typů a funkcí. Kniha pojednává také o pokročilých koncepcích programování, včetně grafického programování a databází.
 • Object Pascal Handbook (2015), autor Marco Cantu, představuje základy programovacího jazyka Pascal a objektově orientované koncepty. Mezi popsaná objektově orientovaná programovací témata patří dědičnost, zpracování výjimek, generika, manipulace s třídou a třída Object.
 • Objektově orientované programování v Pascalu: Grafický přístup (1995), autorů Conner, Niguidula a van Dam, je navržen tak, aby představil základy Pascalova jazyka i pokročilé objektově orientované koncepty včetně komunikace mezi objekty. Kniha obsahuje mnoho cvičení i projekt na implementaci hry podobné Tetris ™.
 • Programování Pascala a řešení problémů (1993), Sanford Leestma a Larry Nyhoff, zavádí mnoho aspektů programovacího jazyka Pascal pokrývajících různá témata včetně datových struktur, modulárního programování a polí. Kniha obsahuje několik příkladů kódování a cvičení, která pomáhají lépe se učit pojmy.
 • The Pocket Guide to Pascal (1995), Joe Dorward, poskytuje krátký a rychlý odkaz na programovací jazyk Pascal a zahrnuje základní syntaxi a relevantní úryvky kódu..

Je to dobré učení Pascal?

Jako všestranný jazyk s mnoha funkcemi, které jsou i nadále součástí moderních programovacích jazyků, jako je Java, se Pascal určitě vyplatí učit. Učením Pascalu se vystavujete mnoha základním konceptům včetně datových typů a proměnných a pokročilých objektově orientovaných konceptů. Tyto lekce vám pomohou lépe strukturovat programy bez ohledu na použitý jazyk. Je také užitečné se naučit Pascala, protože mnoho starších systémů používá jazyky s podobnou syntaxí a protože vědí, že usnadní snadnější úpravy a integraci s novějšími systémy.

Další čtení a zdroje

Máme více průvodců, výukových programů a infografik týkajících se kódování a vývoje:

 • Zdroje Fortran: jeden z prvních jazyků na vysoké úrovni, stále používaných ve vědeckém programování.
 • COBOL Úvod a zdroje: klasický obchodní programovací jazyk.
 • Zdroje Prologu: Prolog byl programovací jazyk rané logiky.

Jaký kód byste se měli naučit?

Zmateni, v jakém programovacím jazyce byste se měli naučit kódovat? Podívejte se na náš infographic, jaký kód byste se měli naučit? Nejen, že diskutuje o různých aspektech jazyků, ale odpovídá na důležité otázky, například: „Kolik peněz vydělám na programování Java pro bydlení?“

Jaký kód byste se měli naučit?
Jaký kód byste se měli naučit?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map