Začínáme s programováním LabVIEW: Jak ovládat laboratorní vybavení

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


LabVIEW je grafický programovací jazyk určený pro propojení s měřícími a regulačními zařízeními. Pomocí jednoduchého vizuálního kódu mohou vědci a inženýři snadno shromažďovat měření, analyzovat data a sdílet své výsledky pomocí aplikací vytvořených na míru.

Pomocí grafického prostředí mohou uživatelé programovat plně funkční a složité aplikace, aniž by znali jediný řádek kódu. Pomocí vestavěného kompilátoru je grafický kód přeložen přímo do spustitelného strojového kódu a může být přenesen na více platforem.

LabVIEW je jazyk datových toků, což znamená, že programy jsou konstruovány ze sady rutin (reprezentovaných grafickými obrázky), které jsou navléknuty řadou drátů a šipek. Na rozdíl od textových jazyků, které předávají data z funkce na funkci pomocí proměnných, data v programu LabVIEW proudí ve směru vodičů a rutiny fungují přímo v reakci na vstup. Spíše než provádění v předdefinovaném pořadí se rutiny provádějí, jakmile obdrží veškerý požadovaný vstup.

Výhody LabVIEW

Nejviditelnější výhodou LabVIEW je samozřejmě snadno použitelné grafické rozhraní, díky němuž je LabVIEW ideální pro komunitu bez programování. Jazyk však nabízí mnoho dalších výhod pro nové i zkušené programátory, včetně:

 • Interakce zařízení: LabVIEW obsahuje vestavěnou podporu pro řadu hardwarových platforem a tisíce dalších zařízení lze spravovat pomocí knihoven a doplňků třetích stran..
 • Knihovny funkcí: Knihovny LabVIEW jsou k dispozici pro většinu běžných funkcí, jako je sběr dat, matematika, generování signálu a analýza dat, jakož i velké kolekce prvků GUI, které lze snadno začlenit do programů..
 • Souběžnost: LabVIEW umožňuje snadné multithreading, aby bylo možné provádět více úkolů paralelně.
 • Doplňky třetích stran: s více než 20letým vývojem LabVIEW shromáždil silnou komunitu uživatelů a programátorů a vytvořil velké množství vlastních doplňků určených k řešení obecných i vysoce specializovaných úkolů, takže ne bez ohledu na to, jak nový je váš výzkum, je pravděpodobné, že je již k dispozici řešení, které vám pomůže sbírat a interpretovat data.

Dějiny

LabVIEW byl původně vydán v roce 1986 pro Apple Macintosh. Pomocí grafického jazyka „G“ byl LabVIEW navržen tak, aby interagoval s virtuálními nástroji s cílem provádět měření a vytvářet automatizaci. LabVIEW zůstal produktem pouze pro Mac do roku 1992, kdy National Instrument vydal verze pro SunOS a Windows.

LabVIEW zůstává software proprietární, vlastněný a udržovaný National Instruments. Z tohoto důvodu není nutné splňovat žádné normy třetích stran, jako jsou ANSI nebo ISO, což jsou běžnější jazyky, což způsobuje některé stížnosti týkající se výkonu a licencování; LabVIEW však zůstává populárním jazykem pro programování a automatizaci internetu věcí. National Instruments udržuje pravidelný cyklus vydání, vydává novou hlavní verzi každý srpen.

National Instruments také vyvíjí obrovský soupis hardwarových zařízení, která lze programovat a ovládat pomocí LabVIEW, včetně nástrojů pro sběr dat, jako jsou čítače, časovače, senzory a analyzátory signálu; zkušební nástroje; monitorovací hardware; a zařízení pro ovládání přístroje.

Zdroje

Pro nové a zkušené programátory LabVIEW je k dispozici spousta online zdrojů. Mezi nejlepší místa, kde začít, patří:

 • Úvod do LabVIEW: tento online tutoriál slouží jak jako technická příručka, tak jako průvodce školení pro softwarové prostředí. Poskytuje přehled o aplikaci a obecných principech grafického programování, jakož i průvodce základními funkcemi LabVIEW.
 • Diskusní fóra NI: Toto je oficiální diskusní fórum pro LabVIEW, provozované společností National Instruments. Hostuje diskuse o softwarových tématech, hardwarových otázkách, pokročilém programování a dokonce i nedávných pracovních pozicích pro profesionály LabVIEW.
 • Výukový program LabVIEW pro akademii Macomb Academy: Tento úvodní kurz, který je určen jako úvod pro příchozí studenty středních škol, poskytuje vizuální průvodce prostředím LabVIEW a některé jednoduché programovací koncepty. Pokud právě začínáte, je to skvělý zdroj pro to, abyste se s novým jazykem cítili dobře.

Knihy

Existují desítky knih, které se specificky zabývají LabVIEW nebo používají LabVIEW jako nástroj pro řešení problémů. Na rozdíl od mnoha jazyků, protože LabVIEW je určen spíše pro vědce než pro programátory, většina knih, které najdete na LabVIEW, je psána speciálně pro začátečníky, i když často s důrazem na vědce a inženýry.

 • Praktický úvod do LabVIEW pro vědce a inženýry od Johna Essicka: tato kniha nepředpokládá žádnou předchozí znalost LabVIEW ani jiného typu programovacího jazyka. Začíná úvodem do prostředí LabVIEW a každou kapitolu začíná základním přehledem základních operací, které mají být projednány. Každá kapitola je naplněna příklady programování v reálném světě, které mohou být později začleněny do vašich vlastních kódovacích projektů.
 • LabVIEW pro všechny: Grafické programování je snadné a zábavné od Travise a Kring: Jak název napovídá, tato kniha je navržena pro kohokoli, ať už zkušené programátory nebo začátečníky. Rozděluje jazyk na jednoduché koncepty a vysvětluje ty s snadno replikovatelnými příklady se spoustou opakovaně použitelných kódů. Pro zkušené vývojáře LabVIEW zahrnuje také cíle certifikačních zkoušek.
 • Cookbook: Grafické programování LabVIEW: 69 Recepty, které vám pomohou vytvářet, ladit a implementovat modulární aplikace pomocí LabVIEW od Yik Yang: Tato kniha je určena speciálně pro vývojáře, vědce a inženýry, kteří již mají zkušenosti s programováním v C nebo C ++. Přebírá jejich stávající znalosti a aplikuje je na pokročilé techniky vývoje aplikací, jako je programování s více vlákny, získávání dat, zpracování chyb, animace a práce s externím kódem a aplikacemi..
 • LabVIEW Student Edition od Roberta H. Bishopa: Tato kniha vede studenty skrze vytváření grafických programovacích řešení k řešení problémů ve třídě a v laboratoři. I když je určen především pro studenty přírodních věd a techniky, je jeho přístup snadno přístupný každému začínajícímu programátorovi.
 • Programování Arduina pomocí LabVIEW od Marco Schwartze: Tato kniha je určena programátorům s určitými znalostmi LabVIEW, kteří chtějí zlepšit své porozumění a aplikovat tyto znalosti přímo na aplikace v reálném světě pomocí soupravy Arduino. Kniha vás naučí, jak nastavit LabVIEW a Arduino, ovládat spínače motoru a napájení, stavět jednoduchou meteorologickou stanici a dokonce bezdrátově ovládat robota na bázi Arduina.

Závěr

LabVIEW poskytuje snadno použitelný nástroj pro vědce a inženýry, kteří chtějí navrhnout vlastní sběr dat a automatizované nástroje pro výzkum nebo průmyslové aplikace. I když existuje spousta grafických jazyků, LabVIEW má výhodu vývoje dvou desetiletí a širokého rozšíření, což znamená, že kód je již k dispozici pro většinu zařízení a téměř jakoukoli funkci, kterou můžete chtít spustit. Jako programátor vše, co musíte udělat, je zjistit, jak chcete se zařízením pracovat a co chcete dělat se shromážděnými daty..

LabVIEW zůstává proprietárním nástrojem, abyste jej mohli používat, musíte získat licenci. Mnoho doplňků je také k dispozici pouze prostřednictvím účasti v síti aplikací National Instruments, což potenciálně zvyšuje náklady na vaše projekty LabVIEW. Proprietární řešení však zahrnují i ​​lepší podporu než většina alternativ s otevřeným zdrojovým kódem, což se hodí pro všechny ty neprogramátory, kteří ji používají..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map