SMIL Development: Vytvořte prezentace, které přimějí lidi usmívat se

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


SMIL je zkratka pro Synchronized Multimedia Integration Language. Navzdory svému pravopisu se vyslovuje „Smile“. Na základě XML SMIL zobrazuje nejen obsah, ale i načasování. V důsledku toho se používá k vytváření multimediálních prezentací a animací. Velmi jednoduchým příkladem by bylo zobrazení titulní karty po dobu 5 sekund následované obrázkem po dobu 10 sekund. Ale SMIL dokáže mnohem víc.

Historie SMIL

Až v roce 1997 začalo World Wide Web Consortium (W3C) vyvíjet SMIL. První oficiální verze (SMIL 1.0) byla vydána v roce 1999. V roce 2001 byla vydána SMIL 2.0, která provedla některé změny základní struktury jazyka a zavedla moduly pro animaci a načasování. Současný standard je SMIL 3.0, který byl uveden na trh v roce 2008. Rozšiřoval stávající moduly a přidal další.

Po vydání SMIL 1.0 navrhla společnost Microsoft a některé další společnosti W3C HTML + TIME. Byl to systém umožňující zobrazení SMILu v běžných prohlížečích. W3C podstatně změnil systém a vydal XHTML + SMIL, který přidal XL funkce SIML.

Funkčnost SMIL

SMIL umožňuje ovládat všechny aspekty displeje, které byste ovládali pomocí aplikace PowerPoint nebo podobného multimediálního prezentačního nástroje:

 • Rozložení
 • Načasování událostí
 • Přechody
 • Média (obrázky, video, zvuk)
 • Animace pomocí SVG [1]

Proč používat SMIL

Může se to zdát jako spousta potíží naučit se kódovat SMIL, když stačí použít PowerPoint a převést jej do formátu Flash pro distribuci. SMIL má však oproti těmto druhům přístupů řadu výhod. Níže jsou uvedeny ty hlavní, ale více se můžete dozvědět přečtením Co je SMIL a proč bychom ho měli používat?

 • Otevřít formát souboru. To je zvláště užitečné, pokud spolupracujete s jedním nebo více lidmi.
 • Mediální soubory jsou externí. Jakmile jsou vaše mediální soubory hotové, musí být nahrány pouze jednou, i když ve svých prezentacích podstatně změníte. Vaše prezentace mohou navíc používat mediální soubory na různých serverech. To také znamená, že různé prezentace mohou používat stejné mediální soubory.
 • Snadné úpravy. Velkoobchodní změny v prezentacích jsou často velmi zapojeny. Se SMIL je to jen otázka řezání a vkládání řádků kódu.

SMIL Format

Soubory SMIL vypadají podobně jako normální soubory XHTML. Ve skutečnosti je základní formát přesně stejný:

Toto je obraz galaxie Andromeda:

Toto je text pro video zpožděné o 5 sekund:

Jak vidíte, jedná se o soubor XML. Poté se načte definice jazyka SMIL 3.0.

Poté jsou dvě části souboru, stejně jako u souboru XHTML: hlava a tělo. V hlavě jde obvyklé věci jako meta tagy. Zde jsme vložili jednu základní značku rozvržení, abychom pozadí nastavili na barevnou barvu.

Tělo je zajímavější. Začíná načtením obrázku a titulku – zobrazením na 5 sekund. Poté načte flash video, počká 5 sekund a poté zobrazí textový popisek.

V tomto jednom příkladu vidíte většinu základních funkcí SMIL a jak snadné je vytvářet prezentace.

Základní nástroje

Podpora SMIL je ve většině prohlížečů povrchní. Například od verze 45 Chrome ukončil podporu SVG SMIL. Abyste se naučili kódovat SMIL, je pro vás nejlepší získat SMIL prohlížeče. Můžete použít běžné nástroje jako QuickTime a RealPlayer. Pravděpodobně budete mít větší úspěch s otevřeným zdrojovým prohlížečem Ambulant Player. Je aktivně vyvíjen a podporuje úplnou specifikaci SMIL 3.0.

Pokud jde o vývoj, vše, co opravdu potřebujete, je textový editor. Můžete však chtít použít editor přizpůsobený pro SMIL a XML.

 • SMILGen SMIL Generation Tool: editor XML přizpůsobený pro použití se SMIL.
 • LimSee2: editor SMIL 2.0, který již není podporovatelem a je velmi obtížné jej najít.

Zdroje

Existuje mnoho online zdrojů, ale je těžké je najít, protože mnoho z nich v průběhu let zmizelo. Ti, kteří zůstanou, se často zaměřují na SMIL 2.0. To není problém, protože stále obsahuje relevantní informace. Zde jsme sestavili ty nejlepší zdroje.

Přehled

 • Co je SMIL a proč bychom ho měli používat? Je to vynikající přehled pro lidi, kteří se spíše než na kódování zaměřují na vytváření prezentací.
 • Stránka WILC SMIL 3.0. To poskytuje specifikace celého systému.

Výukové programy

 • Multimédia 4 Všichni SMIL Page. Tato stránka obsahuje obrovské množství informací o různých verzích SMIL. Vrcholem je ale kolekce příkladů SMIL.
 • Jak SMIL. Tento tutoriál vás provede procesem vytvoření první prezentace SMIL.
 • Úvod do synchronizovaného multimediálního integračního jazyka. Toto je výukový program o SMIL 2.0 přes Archive.org.

Odkaz

 • Synchronizovaná multimediální stránka W3C: pokud se chcete dostat do matic a šroubů SMIL, je to místo, kam jít.

Knihy

 • SMIL Pro figuríny< od Heather Williamson. Toto je snadný úvod do SMIL, ale je to stará kniha, která se zaměřuje hlavně na SMIL 1.0 a 2.0.
 • SMIL 3.0: Flexibilní multimédia pro web, mobilní zařízení a knihy Daisy Talking Books od Dicka Bultermana a Lloyd Rutledge.
 • Zahájení XML Joe Fawcettem, Liamem Quinem a Dannym Ayersem. Kniha se dotýká pouze SMIL, ale poskytuje dobrý základ v XML, což je jádro SMIL.
 • Základy SVG od J Davida Eisenberga a Amelia Bellamy-Royds. Ne o SMIL jako takovém, ale velmi užitečné pro SMIL kodéry.

Závěr

SMIL je skvělý nástroj pro lidi, kteří chtějí vytvářet a distribuovat prezentace. A je zvláště užitečné, pokud chcete vytvářet prezentace, které je třeba čas od času aktualizovat. Existuje skromná křivka učení, ale jakmile se dostanete na kloub, je to stejně snadné jako kódování XHTML. A to vám umožní snadno znovu použít kód, který jste použili dříve.

[1] SVG je zkratka pro škálovatelnou vektorovou grafiku. Pomocí SMIL můžete vytvářet animace provedením časově závislých úprav grafiky.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map