Simula: Považován za první objektově orientovaný programovací jazyk?

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Simula je název dvou úzce souvisejících počítačových programovacích jazyků vyvinutých v 60. letech. První verze jazyka, Simula I, byla vyvinuta jako rozšíření ALGOLu, se speciálními nástroji a funkcemi přidanými k simulaci skutečných událostí a systémů.

Druhá verze jazyka Simula 67 byla vyvinuta o několik let později (v roce 1967) a představila řadu konceptů, které by později tvořily základ objektově orientovaného programování. Tato verze jazyka měla obrovský vliv na vývoj několika dalších jazyků konkrétně, stejně jako na celou disciplínu počítačového programování a designu jazyků obecně.

Orientace objektů v Simula

Simula byla navržena za účelem simulace systémů diskrétních herců. To vedlo jeho vynálezce k tomu, aby vytvořili způsob, jak zapouzdřit definici věci, její vlastnosti a její činnosti do jediného konceptu výpočetní techniky, který se nazýval “objekt.”

Objekt představuje konkrétní instanci kategorie, která definuje objekty určitého typu, nazvané a “Třída.” Mohla by tedy existovat třída zvaná Osoba a konkrétní příklad osoby jménem Bob.

V Simule mohou být také podtřídy. Například šachový program může mít třídu pro Piece a podtřídu pro každý typ kusu: pěšec, věž, rytíř, biskup, královna, král.

Třída definuje obecné charakteristiky svých členů, zatímco objekt nese relevantní specifická data pro tento konkrétní objekt.

Například třída Queen může mít metody definující, jak se královna pohybuje, zatímco objekt Černá královna může mít atributy definující jeho barvu a aktuální polohu.

Navrhování jazyka tímto způsobem umožňuje (například), šachovou hru být zastoupena v počítačovém programu jako sbírka kusů se specifickými schopnostmi, pozicemi a historiemi. Jiná třída, Hráč, by pak mohla mít metody analyzovat desku a rozhodovat o hraní her.

Vliv Simula

Tento způsob myšlení o počítačovém programování se stal “normální” pro většinu vývojářů, ale u Simula to bylo úplně nové. Dnes je objektová orientace používána pro nejrůznější systémy a aplikace, ale k vývoji těchto technik vedla potřeba simulovat skutečné objekty v reálném světě..

Práce na Simule vedla téměř přímo k jazyku Smalltalk, který šel dále explicitně definovat objektově orientované koncepty. C ++, snad nejdůležitější jazyk pro programování systémů, byl inspirován Simula.

Většina dnešních počítačových programovacích jazyků je navíc objektově orientovaná a objektově orientované programování je primární kódovací paradigma používaná vývojáři softwaru. Koncepčně ovlivnila Simula všechny tyto jazyky. Také, mnoho z nejpopulárnějších jazyků dnes nebyl přímo inspirován Simula, ale byl inspirován nebo stavěl na vrcholu jiných jazyků, které byly. Například Ruby a PHP byly inspirovány C++.

Zdroje Simula

Webové stránky

 • Přehled jazyka Simula – podrobný úvod do objektově orientovaného programování v Simule, spolu se spoustou historických informací o jazyce a jeho vývoji.
 • Simula Language Reference – spojení na jazykovou dokumentaci.
 • Simula procedury – Procedury jsou funkce připojené ke třídám, které ostatní jazyky obvykle nazývají “metody.”
 • Narození Simula – důkladná historie jazyka’s raný vývoj a dopad na jiné jazyky.
 • Online Simula Compilerator – kompilace a spuštění Simula kódu v prohlížeči.
 • Reference Simula – podrobná historie jazyka se spoustou užitečných odkazů.
 • Grafy syntaxe Simula.

Knihy

 • Simula Begin – Klasická učebnice o Simule, psaná v roce 1979
 • DEMOS Systém pro modelování diskrétních událostí na Simula
 • Úvod do Simula 67
 • Objektově orientované programování pomocí Simula
 • Úvod do programování pomocí Simula
 • Simulace v silně typických jazycích: Ada, Pascal, Simula…

Simula FAQ

Je objekt Simula orientován?
Většinou. Simula 67 (jazyk, který většina lidí myslí, když říkají) “Simula”) představila řadu konceptů, které se staly základem objektově orientovaného programování (OOP). Teorie a praxe v oblasti OOP se však od roku 1967 hodně rozvinula a Simula nesplňuje všechny charakteristiky, které jsou obvykle považovány za nezbytné pro plně objektově orientovaný jazyk.

Na co je Simula?
Simula byla vynalezena za účelem vytváření počítačových simulací. To vedlo k vývoji Object Orientation – diskrétní věci, které je třeba v systému simulovat, se staly prvními “objekty.”

Jaký je rozdíl mezi Simula I a Simula 67?
Simula I, která byla původně právě nazývána “Simula,” byla první verze jazyka.

Simula 67, která byla propuštěna v roce 1967, byla hlavní expanzí. Toto je verze, která přidala Object Orientation a další funkce, které se později staly standardní součástí moderních programovacích jazyků.

Dnes někdo mluví “Simula” téměř vždy odkazuje na Simulu 67.

Lidé stále používají Simulu?
Ne tak moc. To’to nelze říct “nikdo” používá, ale podpora a zájem o tento jazyk je v tomto bodě rozhodně velmi nízký. Tam ještě nebylo’Nebyly už dlouho žádné nové knihy o Simule a většina webových zdrojů je od tohoto psaní několik let stará.

Většina zájmu o Simulu byla mezi akademiky a pedagogy.

Proč bych se měl učit Simule?
Pokud je vaším cílem naučit se kódovat, abyste mohli vytvářet aplikace a vydělávat si na živobytí jako vývojář, pravděpodobně byste to neměli’t. Simula je v tomto bodě většinou důležitá jako historický jazyk. Bylo by užitečné se naučit, kdybyste měli zájem prozkoumat vývoj objektově orientovaných programovacích paradigmat.

Také, stejně jako všechny starší jazyky, existuje ve volné přírodě několik starších programů Simula, které se stále používají. Pokud jste vyzváni, abyste pracovali s některým z těchto programů (nebo jej nahradili moderním systémem), můžete’Musím se naučit jazyk.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map