Rexx: Původní skriptovací jazyk je stále užitečný, pokud pracujete na sálových počítačích

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Když přemýšlíte o skriptovacích jazycích používaných ke zpracování textových souborů nebo vytváření sestav, prvními jazyky, které vás napadnou, mohou být Python nebo Perl. Koncem sedmdesátých let však existoval jazyk zvaný Rexx vyvinutý společností IBM, který tyto vlastnosti také splnil a lze jej považovat za hlavního předchůdce. Rexx nebo Restructured Extended Executor je volně programovatelný programovací jazyk, který obsahuje spoustu funkcí včetně podpory funkcí, schopnosti zpracovávat unixové příkazy, operace I / O souborů, ladicí nástroje a ochrana před haváriemi.

Ačkoli jazyk není dnes populární, jeho vliv je stále cítit. Hodně ze struktury a syntaxe jazyka je podobné mnoha dnešním skriptovacím jazykům. Ačkoli popularita Rexxu dosáhla vrcholu v 90. letech, stále ji používají systémoví programátoři k tvorbě programů na sálových počítačích. Podívejte se na zdroje níže a dozvíte se více o tomto vlivném jazyce.

Podporované operační systémy

Přestože byl Rexx původně vyvinut pro práci na mainframových systémech IBM, Rexx je stále podporován na několika operačních systémech, včetně:

 • VM / CMS
 • OS / 2
 • DOS
 • 16bitový systém Windows
 • Linux
 • Windows CE
 • PocketPC

Dnes jsou také k dispozici open-source verze Rexxu, včetně REXX / imc a Regina na Linuxu a Windows.

Výukové programy Rexx

Skvělý způsob, jak studovat a porozumět společnosti Rexx, je konzultovat následující návody a používat je jako stavební kameny pro vaše projekty Rexx..

 • Výukový program IBM Systems Magazine Rexx představuje jednoduchý kurz určený pro začátečníky a představuje příklad toho, jak otevírat a číst datové soubory.
 • Výukový program Rexx z University of Oxford představuje hloubkový tutoriál ideální pro začátečníky i pokročilé uživatele. Prochází několika jazykovými funkcemi a představuje lekce o vytváření základních programů, smyček, podmíněností a mnoho dalšího.
 • Výukový program TutorialsPoint Rexx nejen poskytuje přehled o jazyce, ale také poskytuje pokyny k implementaci základní syntaxe jazyka a pokročilých konceptů včetně analýzy XML.
 • Průvodce programem NetRexx (PDF) je skvělým zdrojem, pokud jste někdy chtěli použít alternativu k Java Virtual Machine. NetRexx sdílí mnoho funkcí původního programovacího jazyka Rexx, ale díky VM může být spuštěn na více platformách. NetRexx také obsahuje několik knihoven pro zpracování souborů a vytváření sítí podobných Java.
 • Open Object Rexx (PDF) představuje podrobného průvodce verzí Object Rexx. Pokud jste velkým fanouškem objektově orientovaného programování (OOP) a chcete implementovat lépe navržené programy v Rexxu, pak je to ideální tutoriál.

Video návody Rexx

Schopnost vizualizovat koncepty je skvělý způsob, jak porozumět programovacímu jazyku. Zde je několik videonávodů, které vám pomohou zlepšit vaše dovednosti Rexx.

 • Výukový program Rexx Mainframe je součástí série videonávodů o kumar ITChannel. Prezentuje různé jazykové funkce a příklady prostřednictvím 10 jedinečných lekcí.
 • Kódování programů Rexx za 7 minut ukazuje, jak nastavit prostředí Rexx ve Windows a mít funkční program během několika minut. To je skvělý návod pro začátečníky, kteří chtějí získat náskok v prostředí.
 • Programování Windows pro každého je placený kurz o Udemy, který nastiňuje, jak uživatelé mohou nastavit vlastní prostředí Rexx na Windows a začít psát programy. Zahrnuto je několik jazykových funkcí, včetně základní syntaxe a spouštění příkazů systému Windows. I když kurz stojí peníze, slouží jako zdroj pro pochopení jazyka Rexx.
 • Výukový program pro automatizaci systému Rexx je video vytvořené společností IBM, které ukazuje uživatelům, jak používat zabudovaný debugger Rexx, který pomáhá najít a opravit problémy s programy Rexx..
 • Projekt NetRexx Eclipse je video tutoriál, který demonstruje různé programy napsané v NetRexx na populárním Eclipse IDE.

Knihy o Rexxu

Pokud raději používáte knihu k učení se programování nebo potřebujete odkazy na programovací jazyk Rexx, podívejte se na následující knihy:

 • Jazyk REXX na TSO (2012), Gabriel Garguilo, poskytuje vynikající zdrojové informace o psaní programů REXX pro sálové počítače IBM. Tato kniha zahrnuje psaní programů pro různé operační systémy, které se nacházejí na sálových počítačích IBM, včetně TSO / E, MVS, OS / 390 a Z / OS. Jsou pokryty různé jazykové funkce a myšlenkou knihy je pomoci vám začít psát programy co nejrychleji.
 • Jazyk REXX na TSO (2013), Gabriel Garguilo, přestože má stejné jméno jako jeho kniha z roku 2012, je ve skutečnosti docela odlišný. Zaměřuje se na vestavěné funkce REXX. Kniha obsahuje seznam funkcí a toho, co dělají. Další kapitoly se týkají psaní maker a běžně používaných funkcí TSO.
 • Jazyk REXX: Praktický přístup k programování (1990), Michael Cowlishaw, poskytuje úvod a přehled programovacího jazyka REXX z očí tvůrce REXXu..
 • Reference Rexx Programmer’s Reference (2005), Howard Fosdick, nejen zavádí programovací jazyk Rexx pro začátečníky, prochází také pokročilými funkcemi pro zkušenější uživatele. Kniha pokrývá různá témata včetně toho, jak zlepšit strukturu vašich programů Rexx, připojit se k databázím a pracovat se servery v prostředích Linux a Windows.

Měl bych se obtěžovat učení Rexx?

Přestože Rexx dosáhl svého vrcholu v polovině 90. let, stále se vyplatí se učit. Udělejte si čas na učení Rexx vám poskytne skvělý úvod do programování a pomůže vám pochopit základy psaní skriptů. Kromě toho porozumění společnosti Rexx poskytne nástroje a základy nezbytné k vytvoření serverových programů pro sálové počítače. Většina serverové infrastruktury po celém světě používá sálové počítače. Pochopení jazyků, které pohánějí tyto mainframy, tedy nakonec povede k posílení vlastní kariéry.

Další čtení a zdroje

Máme více průvodců, výukových programů a infografik týkajících se kódování a vývoje:

 • Zdroje pro vývojáře C ++: Pokud byste se raději drželi tradičního jazyka, tato stránka vám poskytne všechny potřebné nástroje.
 • Awk Introduction and Resources: Zjistěte vše o tomto skvělém unixovém nástroji pro zpracování textu.
 • COBOL Úvod a zdroje: COBOL, jeden z nejstarších jazyků, se stále používá na starších sálových počítačích.

Jaký kód byste se měli naučit?

Zmateni, v jakém programovacím jazyce byste se měli naučit kódovat? Podívejte se na náš infographic, jaký kód byste se měli naučit? Nejen, že diskutuje o různých aspektech jazyků, ale odpovídá na důležité otázky, například: „Kolik peněz vydělám na programování Java pro bydlení?“

Jaký kód byste se měli naučit?
Jaký kód byste se měli naučit?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map