Programování Go (Golang): Začínáme s nástupcem C

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Programovací jazyk Go, známý také jako golang, byl vytvořen společností Google v roce 2007 pro programování systému. Je to programovací jazyk s otevřeným zdrojovým kódem těžce založený na C, ale navržený tak, aby byl stručnější a bezpečnější.

Přestože byl původně navržen pro programování systémů, Go se stal stále populárnějším s vývojem webových aplikací a lze jej nalézt v mnoha open source a komerčních softwarových aplikacích..

Mezi významné společnosti, které ve svých aplikacích používají Go, patří Google, Dropbox, CloudOS, MongoDB a Uber.

Základní znalosti jazyka

Go byl založen na několika jazycích kromě C: Pascal, Modula, Oberon, Newsqueak a Limbo. Navzdory těmto vlivům je však Go zcela jedinečný jazyk navržený speciálně s ohledem na potřeby programátorů, aby se usnadnilo a zefektivnilo programování..

Jedná se o tradičně kompilovaný, objektově orientovaný funkční jazyk, který obsahuje statické psaní, sběr odpadu, souběžnost, bezpečnost paměti a vysokou čitelnost. Mezi hlavní výhody Go patří:

 • Stručná, jednoduchá syntaxe.
 • Extrémně rychlé kompilační časy.
 • Schopnost rozdělit rutina na podprocesy, což umožňuje vysoký stupeň souběžnosti.
 • Vestavěná podpora pro řetězce a mapy.
 • Funkce jsou prvotřídní objekty.
 • Go obsahuje obrovskou standardní knihovnu, včetně vlastního vestavěného webového serveru.
 • Jazyk podporuje většinu hlavních operačních systémů a počítačového hardwaru.

Příklad

Zde je poměrně základní „Ahoj svět!“ program, který ukazuje, jak moc vypadá Go jako C a C ++:

hlavní balíček
import "fmt"

func main () {
var st = "Ahoj"
var st2 = "Svět"
fmt.Println (st + " " + st2 + "!")
}

Dějiny

Programovací jazyk Go byl navržen třemi inženýry společnosti Google: Robert Griesemer, Rob Pike a Ken Thompson, ve snaze začlenit nejlepší části mnoha běžných jazyků a vyřešit mnoho problémů, které byly s těmito jazyky identifikovány..

Zejména tyto tři byly zaměřeny na odstranění mnoha komplexů C++.

Jazyk Go byl poprvé veřejně oznámen v roce 2009. V té době byl kompilátor Google Go uvolněn jako vývojové prostředí s otevřeným zdrojovým kódem, které je k dispozici pro stroje Linux, OS X, Windows, BSD a Unix. V roce 2015 byly vydány i mobilní verze softwaru.

Online zdroje

Stejně jako vše, co souvisí s Googlem, si Go rychle vyvinul velmi aktivní, loajální komunitu uživatelů.

Existuje mnoho zkušených programátorů Go, kteří jsou více než ochotni nabídnout radu, a dokonce i ty mentory, kteří teprve začínají. A pro zavedené vývojáře Go existuje spousta webů, kde můžete sdílet své nápady, hledat nové perspektivy a poučit se ze zkušeností ostatních..

 • GoUserGroups
  : tento zdroj Github obsahuje rozsáhlý seznam komunit programování Go po celém světě s odkazy na jejich online umístění.
 • Přejít na Wiki
  : udržováno členy programovací komunity Go, pokrývá tato Wiki úvodní koncepty vývoje Go a pokročilé programovací techniky. Má také velkou sbírku odkazů na další zdroje a specializované weby Go Wiki.
 • Go Forum: Toto je velmi aktivní diskusní skupina pro programátory Go.
 • Ženy, které jdou: tento web shromažďuje kontaktní informace pro online a místní skupiny konkrétně pro ženy, které programují v Go (nebo se chtějí učit). Obsahuje rostoucí seznam místních skupin setkání, kanálů Twitter, skupin Facebook a Slack.

Knihy

Přestože jde o relativně nové programovací jazyky, na Go je k dispozici několik knih.

Mnoho z těchto knih předpokládá předchozí znalosti programování a místo výuky základních programovacích dovedností se zaměřuje na jedinečné vlastnosti Go.

Většina knih se zaměřuje na strojové programování, původní záměr Go, ale bylo vydáno několik novějších knih s důrazem na webové programování.

 • Programovací jazyk Go od Alana Donovana a Briana Kernighana: tato kniha předpokládá některé předchozí znalosti programování, ale ne s konkrétním jazykem. Zahrnuje základní pojmy, strukturální prvky, souběžnost a pokročilé funkce programování. Kromě lekcí obsahuje kniha stovky příkladů kódu a cvičení.
 • Go in Action od Kennedyho, Ketelsena a St Martina: Tato kniha je určena zkušeným vývojářům a používá praktický přístup, který čtenáře vede prostřednictvím vývoje několika skutečných aplikací pro síťové servery a weby..
 • Zvyšte úroveň svých webových aplikací pomocí aplikace Mal Curtis: Jak název napovídá, tato kniha je konkrétně zaměřena na vývoj webových aplikací. Předpokládá také předchozí znalosti alespoň základních koncepcí programování a učí Go jako prostředek pro lepší a rychlejší programování s důrazem na efektivní a efektivní strategie kódování.
 • Mastering Go Web Services od Nathana Kozyry: Pro současné webové programátory, kteří již s Go mají nějaké zkušenosti, je tato kniha navržena tak, aby posunula váš vývoj na další úroveň. Používá Go k aplikaci pokročilých programovacích konceptů, jako jsou RESTful postupy, návrh API, využití middlewaru, použití pracovních a vývojových prostředí a zabezpečení webových služeb.

Výukové programy

Zatímco většina programovacích knih Go je napsána pro zkušené programátory, existuje spousta online výukových programů pro zkušené vývojáře i zelené programátory..

Mnoho výukových programů obsahuje i kompilátory založené na webu, takže si studenti mohou testovat svůj kód během cesty.

 • A Tour of Go: tento interaktivní výukový program používá řadu snímků a cvičení k představení základních pojmů Go. Pomocí vestavěného kompilátoru mohou studenti otestovat svůj kód. Nenajdete moc v cestě pokročilým programovacím konceptům, ale je to dobrý způsob, jak si namočit nohy.
 • Byte Size Tuts Golang Tutorials: Tato řada Github obsahuje návody a videa na YouTube týkající se několika aspektů programování Go, včetně kroků instalace Mac, balíčků, syntaxe, polí a dalších.
 • The Go Playground: Pokud chcete vyzkoušet nějaké nové kódování Go a případně získat zpětnou vazbu pro zlepšení, je to místo, kam jít. Tento online kompilátor vám umožní napsat kód, spustit ho a dokonce ho sdílet s komunitou Golang.org.
 • Learning to Program in Go: Tato krátká, rychlá videonávodová série pokrývá základní pojmy programování pro začínající studenty s důrazem na Go.

Závěr

Go není prvním pokusem vyřešit složitost C a C ++ – ani to nebude poslední.

Vzhledem k tomu, že má za sebou sílu Googlu a je k dispozici zdarma téměř na každé výpočetní platformě, je to dobrá alternativa pro kohokoli, kdo se chce naučit tradiční jazyk, ale s lehkostí Google.

Jeho užitečnost v systémovém programování a webových aplikacích spolu s velmi snadno se naučitelnou syntaxí činí z atraktivního jazyka jak pro zkušené vývojáře, tak pro nové programátory..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map