Nejčastější dotazy týkající se webhostingu

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


V této příručce najdete odpovědi na stovky otázek souvisejících s webhostingem. Od výběru a správy doménového jména až po nastavení systému správy obsahu až po vývoj webových aplikací.

Pokud se chcete dozvědět více o konkrétním tématu, použijte obsah vpravo.

Contents

Domény

Další informace naleznete v našem konečném průvodci názvy domén.

Jak získat levné doménové jméno?

Mnoho webhostingových společností nabízí bezplatné doménové jméno, když si zakoupíte hostingový plán.

Bohužel jsou obvykle zdarma pouze pro první rok. Poté musíte obnovit za poplatek stanovený hostitelskou společností – obvykle o několik dolarů ročně dražší, než kdybyste za to museli platit samostatně přímo od registrátora doménových jmen..

Hostitelské společnosti mají také tendenci doplňovat další poplatky, jako je například ochrana doménového jména, které můžete také získat levnější (nebo zdarma) od mnoha dobrých registrátorů.

Pokud byste raději nakoupili své doménové jméno odděleně od svého hostovacího plánu (což je velmi dobrý nápad), podívejte se na náš seznam registrátorů doménových jmen, kde najdete některé z výhodnějších levnějších možností..

Jak získat doménu .com?

Téměř každý registrátor doménových jmen vám bude moci prodat doménové jméno .com.

Potřebuji doménu .com?

Ne, existuje mnoho dalších možností.

Například – pokud jste nezisková organizace, klub, kostel nebo jiný nekomerční subjekt, můžete se chtít zaregistrovat jako doménové jméno .org.

V posledních několika letech mezi technologicky zaměřenými startupy a open source projekty existoval trend používat rozšíření .io.

U subjektů mimo USA má každá země svůj vlastní TLD s kódem země, například .uk a .ru. Tito jsou také populární pro hackery domény – použití přípony domény jako součást názvu vašeho webu nebo značky.

Samozřejmě také existují nová „exotická“ doménová jména, jako jsou .ninja a .club. Existuje několik z nich a mohou se vaší značce hodit velmi dobře.

Obecně se chcete vyhýbat sekundárním gTLD, jako jsou .biz a .info. Nejsou příliš dobře respektováni a mají sklon k tomu, aby důvtipní uživatelé internetu podezírali.

Je doména .com stále nejlepší?

Zdá se, že i když všechny další možnosti, .com zůstává zlatým standardem pro doménová jména. Přináší vysoký stupeň důvěry se spotřebiteli a komunikuje pocit legitimity, kterého je obtížné dosáhnout pomocí jiných rozšíření názvu domény. Z tohoto důvodu domény .com mají i nadále nejvyšší prodejní cenu na trhu s doménami.

Jak nakupovat doménová jména?

Pokud si chcete koupit doménové jméno, které nikdo předtím nezaregistroval, je to velmi snadné – stačí použít renomovaného registrátora doménových jmen.

Pokud se pokoušíte koupit doménové jméno, které již bylo zaregistrováno, můžete to udělat také. Může to však být trochu složitější než nákup nových registrací. Podrobnosti najdete v podrobném průvodci po nákupu domény s následným prodejem.

Jak prodávat doménová jména?

Pokud máte zaregistrovaná doménová jména, která byste chtěli prodat, nebo přemýšlíte o vstupu do spekulací o doménách, je třeba zvážit spoustu podrobností. Dobré porozumění problémům naleznete v kapitole o prodeji doménových jmen v Průvodci Ultimate Domain Name Guide.

Potřebuji doménové jméno?

Pokud chcete nastavit web, pravděpodobně budete potřebovat doménové jméno.

Někteří lidé nastavují bezplatné blogy nebo jiné typy webů pomocí doménového jména, které patří ke službám třetích stran, jako je WordPress.com nebo Tumblr. To je v pořádku pro malé osobní blogy – ale pokud si chcete vytvořit seriózní online přítomnost, měli byste opravdu mít své vlastní doménové jméno.

Získat vlastní doménové jméno není těžké, vše, co musíte udělat, je koupit si ho od dobrého registrátora doménových jmen.

Pokud máte potíže s hledáním názvu domény, který se vám líbí, nebo se chcete dozvědět více o tom, co dělá dobrý název domény před zakoupením, podívejte se do našeho průvodce Ultimate Domain Name Guide.

Potřebuji více doménových jmen?

Obvykle se chcete zaměřit na budování značky na jediné doménové jméno. Obzvláště pokud právě začínáte budovat online přítomnost pro sebe nebo vaši organizaci, může se snažit stavět na více názvech domén šířit vaše úsilí příliš tenké.

Může však být užitečné zakoupit si kromě názvu primární domény další názvy domén. Například, pokud máte .com, je obvykle dobré jít dopředu a koupit si verzi .org, pokud je k dispozici (a naopak). Je také dobré si koupit běžná překlepy v názvu vaší primární domény nebo jiné věci, které by lidé mohli náhodně napsat, kdyby vás hledali.

Obecně platí, že když si kupujete tato další doménová jména, nechcete na nich nastavovat celé weby – stačí nastavit jednoduché přesměrování 301 do vaší primární domény. (Ujistěte se, že jste nastavili přesměrování zástupných znaků tak, aby odkazy na jakoukoli adresu URL s nesprávným názvem domény skončily na správném místě.)

Jak vybrat doménová jména?

Pokus o nalezení nejlepšího názvu domény pro váš nový web je jedním z obtížnějších úkolů při vytváření nové online přítomnosti. Nechcete měnit názvy domén často – je to špatné pro branding a špatné pro SEO – takže cokoli, co diecide bude muset dobře fungovat po dlouhou dobu.

Pokud jste organizace s převážně offline přítomností, nejlepší je obvykle vybrat si doménové jméno, které je snadno zapamatovatelnou verzí vašeho skutečného jména. Může to být vaše celé obchodní jméno nebo běžné zkrácené konverzace.

Pokud obsluhujete určitou zeměpisnou oblast, může být užitečné zahrnout do názvu domény název vašeho města. To je zvláště užitečné, pokud je vaše jméno poněkud běžné. Například – existuje mnoho kostelů s názvem „St. John’s “a mnoho soukromých škol s názvem„ Excelsior Academy “. Protože školy i kostely slouží místním komunitám, je dobré je rozlišovat názvy domén jako stjohnsfortworth.org nebo excelsiorwilkesbarre.academy..

Jak vydělat peníze na doménových jménech?

Nákup domén za účelem jejich pozdějšího prodeje je odvětví s miliony dolarů, které se nazývá „spekulace doménových jmen“.

Populární média se zaměřila na mimořádně vzácné názvy domén s vysokou hodnotou, které ovládaly obrovské částky peněz:

 • toys.com – 5,1 milionu dolarů
 • fund.com – 9,9 milionu USD
 • sex.com – 13 milionů dolarů

Převážná většina prodejů doménových jmen – a opravdu, srdce a duše obchodu se spekulacemi domén – jsou v méně vzrušujícím, velkoobjemovém světě slušně oceněných doménových jmen, které se prodávají za pár stovek nebo několika tisíc dolarů..

Informace o tom, jak se dostat do odvětví, naleznete v kapitole o spekulaci s názvem domény v našem průvodci Ultimate Domain Name Guide.

Co je to registrátor domény?

Registrátor doménových jmen je společnost, která řídí registraci doménových jmen. Když si koupíte nové doménové jméno, kupujete jej „od“ registrátora (tj. Platíte registrační poplatek registrátorovi).

Jak se stát registrátorem domény?

Stát se registrátorem doménových jmen není snadné – vyžaduje značné investice do kapitálu a technologií. (Řekněme to takto: Pokud potřebujete přečíst tuto stránku, abyste se o ní dozvěděli, nemáte kvalifikaci.)

To však neznamená, že nemůžete prodávat doménová jména. Většina lidí nenakupuje doménová jména přímo od skutečného registrátora, ale spíše od maloobchodních společností prodávajících názvy domén.

Chcete-li se stát distributorem doménových jmen, zaregistrujte se u distributora, jako je Enom, pro účet distributora

Jak hledat doménová jména?

Jakýkoli dobrý registrátor doménových jmen vám umožní hledat doménová jména.

Namecheap
má obzvláště dobrý nástroj pro vyhledávání názvů domén. Umožňuje vyhledávat stovky možností názvů domén na základě poskytnutých klíčových slov, včetně názvů domén s novými doménami nejvyšší úrovně.

Měl bych použít generátor doménových jmen?

Generátor doménových jmen je nástroj, který bere jedno nebo více klíčových slov jako vstupy a poskytuje seznam možných doménových jmen na základě kombinací vašich klíčových slov a běžných přípon, jako jsou moje, i nebo nejlepší. Někteří se pokusí vytvořit nová slova kombinací písmen z vašich různých klíčových slov. Tyto nástroje jsou obvykle kombinovány s kontrolou dostupnosti doménového jména, takže jsou uvedeny pouze dostupné možnosti.

Nástroje pro generování názvů domén mohou být dobrým způsobem, jak podnítit nápady, zejména pokud jste se zasekli o kreativní jméno nebo se vezme jméno, které opravdu chcete. Nápady generátoru doménových jmen však musí být vyhodnoceny, aby se zjistilo, zda by byly pro váš web vhodné.

Jak vyhledat informace o doméně?

Whoishostingthis.com je nejlepším místem k vyhledání informací o názvu domény. Jednoduše přejděte na vyhledávací formulář na naší domovské stránce a zadejte název domény. Odtud můžete vidět, kde je web hostován a jaká je jeho IP adresa. Můžete dokonce získat informace WHOIS webu.

Jak hledat doménu whois?

Můžete použít náš vyhledávací nástroj na naší domovské stránce.

Pokud máte počítač aMac nebo Linux a jste na příkazovém řádku spokojeni, můžete také použít příkaz whois přímo na terminálu. Stačí zadat příkaz a název domény (whois example.com) a všechny informace se zde zobrazí. K tomuto příkazu můžete přistupovat také ze skriptů, pokud chcete začlenit data WHOIS do aplikace.

Nezapomeňte však, že kvůli ochraně osobních údajů WHOIS nebudete vždy získat užitečné informace z vyhledávání WHOIS.

Jak hledat v rámci doménového jména?

Pokud se na webu pokoušíte najít něco a vlastní vyhledávání na stránce nefunguje skvěle – tady je malý trik, který funguje ve službách Google, Bing, DuckDuckGo a mnoha dalších vyhledávačích:

Před hledané výrazy zadejte site: example.com. Vyhledávací modul vám ukáže pouze výsledky z názvu domény, který zadáte po příkazu site:.

Jak vyhledat, kdo vlastní doménové jméno?

Někdy, ale ne vždy, najdete vlastníka domény na základě informací WHOIS.

Pomocí nástroje na naší domovské stránce můžete vyhledat informace WHOIS a zjistit další podrobnosti o webu.

Kdo je vlastníkem doménového systému?

Systém názvů domén nevlastní žádná jedna entita. Je však spravována neziskovou organizací Internet Coorporation for Assigned Names and Numbers (ICAAN).

Jaký je nejlepší registrátor domény?

Existuje několik dobrých registrátorů doménových jmen – a několik z nich se pravděpodobně chcete vyhnout. Podívejte se na seznam našich registrátorů doménových jmen pro naše oblíbené.

Jak najít dostupná doménová jména?

Jakýkoli dobrý registrátor vám umožní hledat doménová jména.

Namecheap
má opravdu skvělý vyhledávací nástroj pro hledání doménových jmen. Umožňují vám výběr názvů domén na základě klíčových slov, včetně nových domén nejvyšší úrovně.

Co dělat, když názvy domén, které chci, nejsou k dispozici?

Můžete si vybrat jiný název domény, který je k dispozici, nebo se můžete pokusit koupit doménu, kterou chcete, na trhu s náhradními díly.

Co je backorder domény?

Backorder domény je služba poskytovaná mnoha registrátory doménových jmen, která vám někdy dává příležitost ke koupi doménových jmen, které již byly zaregistrovány.

Registrátor bude sledovat doménu, kterou chcete, a pokusí se ji okamžitě zaregistrovat, pokud bude k dispozici.

To může být dobrý způsob, jak zachytit vysoce kvalitní doménová jména, ale není to spolehlivý způsob, jak získat doménové jméno, pokud jej potřebujete ve stanoveném časovém období (například, pokud se chystáte zahájit nový webová stránka).

Jak změnit pořadí doménových jmen?

Každý registrátor domény zpracovává objednávky zpět trochu jinak. Pojď tati
je jedním z největších poskytovatelů služeb backorder domény, takže jsou dobrým místem pro zahájení.

Jak koupit doménu?

Vše, co musíte udělat, abyste si koupili doménové jméno, je najít dobrého registrátora doménových jmen. Máme seznam, jak začít.

Mám koupit doménu?

Ano. Nejsou tak drahé a dobré doménové jméno se může stát základem velké značky.

Kolik koupit doménu?

Ceny za kód země a nové domény gTLD se liší, ale jména s jedním ze „standardních“ rozšíření domény (.com, .org atd.) By měla být nižší než 10 $ ročně. Pokud je cena vyšší, prodejce se nabíjí příliš

Jak koupit spoustu doménových jmen?

Pojď tati
a Namecheap
oba mají vynikající nástroje pro hromadný nákup doménových jmen.

Kde koupit levné názvy domén?

Podle našich zkušeností jsou dva registrátoři domén s trvale nejnižšími cenami Namecheap
a Namesilo.

Měl bych použít doménu .co?

My to opravdu nedoporučujeme.

Doménové jméno .co je často uváděno na trh jako dobrá alternativa k .com, primárně pro použití, když je převzato doménové jméno .com.

Problém je v tom, že je matoucí. Někteří lidé si pravděpodobně myslí, že se jedná o překlep. Jiní to mohou jednoduše přepsat, přidat „m“ a skončit na něčem jiném webu.

Některým uživatelům internetu také sděluje, že váš web je nekvalitní – přináší pocit „knock-off“, jako jsou ti, kdo nemají licenci na kreslená postavička na Times Square.

I když nemůžete získat přesný název domény, který chcete, máte téměř vždy lepší název domény .co .co..

Co je to ttl?

TTL je zkratka „Time to Live“. Je to jedno z nastavení vašeho nastavení DNS a týká se doby, po kterou router nebo server uloží informace o IP adrese do vašeho záznamu DNS..

To se projeví, pokud změníte záznam DNS. Pokud máte velmi vysokou TTL, některé servery počkají celou dobu, než znovu zkontrolují, kam mají být zaslány požadavky. To může prodloužit dobu trvání propagace názvu domény v čase.

TTL se měří v sekundách. Tradiční hodnota je 86400, což je 24 hodin.

Jak editovat TTL?

TTL je jedním z polí v záznamu DNS, takže je tam upravován. Obvykle je najdete na ovládacím panelu hostingu pod položkou Domain Tools nebo DNS Zone Editor.

Nezapomeňte, že TTL je jedním z datových bodů spravovaných TTL. Pokud změníte TTL pro název domény z 864000 (24 hodin) na 300 (pět minut) v naději, že to zrychlí globální propagaci DNS, servery a směrovače neuvidí aktualizovaný TTL, dokud nebude vrácena kontrola celého DNS záznam. Takže byste mohli chtít změnit TTL den nebo dva před změnou vaší IP adresy, pokud je rychlá propagace vysokou prioritou.

Co je DDNS?

DDNS je zkratka pro Dynamic DNS. Je to způsob automatické aktualizace jmenného serveru v systému doménových jmen.

To je užitečné v případě webových zdrojů, které mohou často měnit adresy IP (denně nebo dokonce každou hodinu). Záznamy DNS jsou aktualizovány lokálním směrovačem nebo serverem, kdykoli se změní IP adresa zdroje.

To obvykle není problém pro typické plány webhostingu, protože poskytovatelé webhostingu používají bloky statických IP adres. Jedná se však o očekávanou funkci mnoha zařízení připojených k internetu, protože při každém restartu jsou dynamicky přidělována nová IP adresa..

Co je to DNS?

DNS je systém doménových jmen. Jedná se o distribuovanou databázi doménových názvů smysluplných pro člověka namapovaných na síťové adresy IP. Webové prohlížeče a další internetoví klienti přistupují k informacím DNS prostřednictvím řady rekurzivních volání do různých uzlů v databázi DNS.

Jak upravit DNS?

Vaše záznamy DNS jsou obvykle spravovány u vašeho registrátora domény, pokud jste nezměnili název serverů tak, aby je „směřovaly“ na vaši webhostingovou společnost (běžná praxe). Ať už je pro vaši doménu zadána jakákoli sada jmenných serverů, musíte upravit své záznamy DNS.

Ať už je to ve vaší hostitelské společnosti nebo u registrátora názvu vaší domény, bude pro vás snadné upravit své záznamy DNS. Na ovládacím panelu je obvykle odkaz na něco jako „DNS záznamy“ nebo „DNS Zone Editor“.

Záznam DNS má následující části:

 • Typ záznamu. Nejběžnější budete potřebovat vědět o:
  • A – hlavní záznam používaný k identifikaci IP adresy, na kterou by měly být zaslány všechny požadavky
  • CNAME – Používá se k mapování jedné domény na jinou
  • MX – Výměna pošty, která se používá k identifikaci poštovního serveru pro doménu
 • Název domény nebo subdoména
 • Adresa – V případě většiny záznamů, včetně A a MX, je to IP adresa serveru, který bude zpracovávat požadavky na doménu nebo subdoménu. V případě záznamů CNAME je to jiná doména nebo subdoména.
 • TTL – Čas žít. Jak dlouho by servery a směrovače měly uchovávat mezipaměť záznamu před opětovnou kontrolou.

Co je to server DNS?

Systém DNS je distribuovaný databázový systém. Není uložen na jednom místě, ale jeho části jsou rozloženy po celém světě.

Server DNS je jeden uzel v globální síti DNS – jeden konkrétní počítač, který ukládá část databáze DNS.

Co je to doména WHOIS?

Systém doménových jmen WHOIS je veřejná databáze kontaktních informací spojených s každým názvem domény. Správce pro každou doménu nejvyšší úrovně (.org, .com, .ninja) spravuje adresář WHOIS pro svůj příslušný TLD.

Adresář WHOIS uchovává kontaktní informace pro vlastníka doménového jména, včetně:

 • název
 • telefonní číslo
 • emailová adresa
 • emailová adresa

Tento adresář je přirozeně hlavním cílem pro obchodníky. Z tohoto důvodu se mnoho vlastníků doménových jmen rozhoduje používat soukromí WHOIS.

Další informace o systému WHOIS naleznete v kapitole WHOIS v Průvodci Ultimate Domain Name Guide

Jak hledat vypršené domény?

Můžete najít názvy domén, jejichž platnost vyprší s JustDropped a SnapNames.

To může být dobrý nápad, protože pokud doména vyprší, znamená to, že si někdo myslel, že je to dobrý nápad. Spousta lidí přichází s chytrými názvy domén nebo skvělými podnikatelskými nápady, zaregistrujte si jméno a nikdy s ním nic nedělejte a nechte doménové jméno vypršet. Jindy firmy prostě selhají a jejich doménová jména vyprší, protože se nikdo nestará o jejich obnovení.

Někdy tyto domény, jejichž platnost vypršela, mají dlouhou historii nebo dokonce existující zpětné odkazy, což je dobrý způsob, jak začít nový webový projekt spuštěný na pravé noze.

Co je to gTLD?

Zkratka gTLD je zkratka „Generic Top Level Domain“.

Doména nejvyšší úrovně je nejvyšší oblast správy v rámci systému doménových jmen a je reprezentována „příponami domén“, jako je .com.

Existují dva typy domén nejvyšší úrovně – kód země (ccTLD) jako .us a .ru a obecný (gTLD) jako .com a .org.

Některé ccTLD se běžně používají, jako by to byly ve skutečnosti generické TLD, například .ly (Libya), .me (Černá Hora) a .tv (Tuvalu). Také několik gTLD je vyhrazeno a není k dispozici pro použití širokou veřejností, jako jsou .gov a .edu.

Jak koupit názvy gTLD?

Téměř každý registrátor doménových jmen prodává původní sadu gTLD:

 • .com
 • .org
 • .síť
 • .informace
 • .síť

Jak zaregistrovat nové názvy gTLD?

ICAAN několik let umožnil rozšíření systému gTLD. V současné době existuje vedle konvenčních možností .com, .org a podobně téměř nový seznam gTLD, jako například:

 • .ninja
 • .právník
 • .klub
 • .zlato

Ne všichni registrátoři prodávají všechny různé možnosti názvů domén, ale několik ano. Můžete zkusit Namecheap
.

Co je InterNIC?

InterNIC, také známý jako Network Information Center, byl řídícím orgánem odpovědným za správu systému názvů domén. Tuto odpovědnost nyní řeší ICAAN.

Kdo používá doménu .io?

Doména .io je pro britské ostrovy v Indickém oceánu oficiálně doménou nejvyšší úrovně země (ccTLD)..

Často je však používán technologickými společnostmi, zejména těmi, jejichž primárním publikem jsou vývojáři, protože IO je zkratka pro „input-output“ – důležitý koncept v oblasti informatiky a inženýrství..

Jak koupit doménové jméno .io?

Několik registrátorů doménových jmen prodává domény .io, včetně Namecheap
.

K čemu je doménové jméno .me?

Rozšíření domény .me je doménou nejvyšší úrovně pro zemi (ccTLD) pro Černou Horu. Protože se však jedná také o anglické slovo „já“, prodává se, jako by šlo o obecnou doménu nejvyšší úrovně pro osobní stránky..

Kde koupit doménová jména .me?

Mnoho registrátorů doménových jmen prodává doménová jména .me, včetně dvou našich oblíbených jmen, Namecheap
a Namesilo.

Co je záznam SRV?

SRV je jedním z typů záznamů DNS (jako A, CNAME a MX).

Většina typů záznamů DNS poskytuje informace o jednom konkrétním typu služby nebo protokolu. Například záznam MX specifikuje IP adresu serveru, který zpracovává e-mail pro doménu.

Záznam SRV je otevřený záznam – lze jej použít ke specifikaci jakéhokoli typu služby (včetně těch, které ještě nebyly vynalezeny). To poskytuje flexibilitu systému záznamů DNS, namísto vytváření nového standardu záznamu pro každý nový protokol, který je vynalezen a používán.

Záznamy SRV se běžně používají k identifikaci řady různých protokolů. Nejzajímavější (myslím) jsou servery Minecraft.

Co je subdoména?

Subdoména je doména, která je součástí větší domény.

Vzhledem k tomu, že systém názvů domén je hierarchický, všechny domény jsou technicky subdomény. TLD jako .com jsou subdomény primární domény – samotného systému DNS. Registrované domény, například example.com, jsou subdoménami domény nejvyšší úrovně zastoupené v příponě domény (.com).

Normálně však, když mluvíme o „subdoménách“, mluvíme o doménách, které jsou o krok dále pod registrovanými názvy domén, například:

 • mail.example.com
 • blog.example.com

Měl bych použít subdoménu?

To záleží.

Subdomény mohou být velmi užitečné pro oddělení různých hlavních aspektů používání domény. Některé firmy například chtějí mít své hlavní stránky ve své primární doméně (example.com) a poté svůj blog umístit do subdomény (blog.example.com)..

Další běžné použití je pro aplikace SaaS, zejména když veřejné marketingové stránky a přihlášená aplikace jsou obsluhovány z různých počítačů nebo alespoň z různých kódových základen. Veřejný web bude často v základní doméně s aplikací na subdoméně (app.example.com)..

Nejběžnější použití subdomén je při vytváření sítě webů, které jednotlivě spravují jiní lidé, obvykle zákazníci. Toto je model řady populárních blogovacích služeb, včetně WordPress.com a Tumblr.

Zlepšuje subdoména SEO?

Je to možné, ale záleží na tom, jak je používáte.

Někteří odborníci na SEO rádi nastavují pro blogy subdomény založené na kategoriích. Výhodou je, že klíčová slova v názvu kategorie jsou v přední části adresy URL, v názvu domény.

Například příspěvek o použití subdomén jako kategorií příspěvků na blogu může tedy mít adresu URL:

http://subdomains.example.com/subdomains-as-blog-categories

Je však těžké pochopit, jak je to podstatně lepší než konvenční přístup zařazení kategorie do permalinkové struktury:

http://example.com/subdomains/subdomains-as-blog-categories

Tento postup může být nejužitečnější, pokud chcete, aby vaše stránky kategorií (http://category-name.example.com) byly vstupními stránkami pro výsledky vyhledávače..

Jak nastavit subdomény v cPanelu?

V cPanelu je ikona označená „Subdomény“. Klikněte na to. Přesune vás na stránku správy subdomén. Zde můžete nastavit subdomény a přiřadit je ke konkrétním složkám v systému souborů.

Pokud se pokoušíte nastavit subdomény zástupných znaků (například pro WordPress Multisite), použijte jako subdoménu hvězdičku (*) a přiřaďte subdoménu ke stejné složce jako hlavní instalace WordPress.

Toto je jiný nástroj než editor DNS. Budete to muset udělat, i když spravujete svou doménu u jiného registrátora – cPanel používá tato nastavení k směrování požadavků, jakmile dorazí na server. (Aktualizuje také záznamy DNS podle potřeby, ale pouze v případě, že doména používá jmenné servery přidružené k vašemu účtu cPanel).

Pokud je váš web skutečně hostován někde jinde a právě spravujete domény z tohoto účtu cPanel, ignorujte výše uvedené pokyny a použijte Editor zóny DNS..

Jak nastavit subdomény v WordPress?

Ve WordPressu jsou pro subdomény dvě běžná použití: kategorie více lokalit a subdomén.

Subdomény jsou obvykle preferovanou síťovou strukturou pro WordPress Multisite. Tento výběr můžete provést v konfiguraci vaší sítě s více místy – postupujte podle možností.

Chcete-li použít subdomény jako kategorie, budete k tomu potřebovat plugin.

V obou případech budete také muset nastavit záznam DNS CNAME pro subdoménu zástupných znaků. Název domény pro záznam CNAME bude * .example.com a adresa bude základní název domény, example.com.

Co je to TLD?

TLD je doména nejvyšší úrovně (a někdy gTLD, kde „g“ označuje „obecný“). Někdy se také nazývají „rozšíření domény“. Mezi běžné TLD patří .com a .org, ale existuje mnoho dalších.

Který TLD je nejlepší?

Lepší otázka zní – Který TLD je pro můj web nejlepší?

Pokud provozujete neziskovou, klubovou, církevní nebo jinou sociální skupinu, pravděpodobně budete chtít použít .org. Na druhou stranu, pokud nastavujete web pro internetový obchod, může být nejlepší volba .com.

Je .com nejlepší TLD?

I když to není nejlepší volba pro všechny projekty, .com zůstává i nadále „zlatým standardem“ pro komerční produkty a služby, zejména pro značky přímo pro spotřebitele..

Když jsou všechny ostatní věci stejné, doménové jméno .com získá vyšší cenu než jeho ekvivalent s jakoukoli jinou příponou.

Jak získat bezplatnou doménu od hostingové společnosti?

Mnoho hostingových společností nabízí bezplatné doménové jméno, když si koupíte sdílený hostingový plán. Musíte se pouze zaregistrovat.

Zda je použití bezplatného názvu domény od vaší hostingové společnosti dobrý nápad, je zcela jiná otázka.

Mám používat bezplatné doménové jméno od své hostitelské společnosti?

Obvykle to nedoporučujeme.

Bezplatný název domény, který je součástí vašeho plánu hostingu, je vázán na fakturaci vašich plánů hostingu. U některých hostitelů název domény skutečně identifikuje váš účet.

Problém s touto úzkou vazbou mezi názvem domény a hostingem je v tom, že ztěžuje přesunutí hostingu později, což většina lidí nakonec udělá.

Dalším problémem je, že někdy (ne vždy, ale někdy) je bezplatné doménové jméno zdarma pouze první rok a za to musíte zaplatit. V tomto případě je poplatek za obnovení obvykle o několik dolarů vyšší, než by byl od nízko-nákladového registrátora domény.

Je mnohem snazší a z dlouhodobého hlediska obvykle levnější hostit vaše doménové jméno u slušného a levného registrátora doménových jmen a používat bezplatnou doménu stejně jako zástupný symbol nebo identifikátor.

Co je můj klíč EPP?

Váš klíč EPP je autorizační kód poskytovaný vaším současným registrátorem. Slouží k ověření vašeho vlastnictví doménového jména při jeho převodu na jiného registrátora.

Jak najít můj klíč epp?

To se liší podle registrátora a obvykle není snadné je najít. Mnoho registrátorů je činí záměrně obtížnými, aby je odradili od převodů. Někdy to ani nenajdete, vyžadují, aby vám byl zaslán e-mailem.

Často jej najdete někde označeném jako:

 • správa domén
 • nastavení domény
 • profil domény
 • převody

Je síťová řešení špatná?

Síťová řešení byla v průběhu let frustrována mnoha lidmi a byli zapojeni do řady kontroverzí týkajících se jejich obchodních praktik.

Nikdy bychom nevyjeli hned a neřekli, že jsou špatní. Pravda je – Network Solutions provedla mnoho změn v tom, jak fungují při řešení některých běžných stížností.

Samozřejmě je pro nás těžké posoudit, zda některá z těchto vylepšení byla úspěšná, protože nikdo z nás nepoužívá síťová řešení ve prospěch jiných registrátorů a hostingových společností, se kterými jsme měli lepší zkušenosti..

Je NameCheap dobrým registrátorem?

Namecheap
je jedním z registrátorů doménových jmen, které několik členů týmu WhoIsHostingThis.com preferuje a používá pro vlastní práci. Mají dobré ceny, vynikající rozhraní a jeden z nejlepších dostupných nástrojů pro vyhledávání názvů domén.

Je Directnic dobrým registrátorem? Je Directnic dobrým hostitelem?

Nemáme dostatek zkušeností s Directnicem, abychom si o nich vytvořili názor jako registrátor, a naši uživatelé za ně neposlali žádné recenze hostingu.

Máme seznam registrátorů doménových jmen, které doporučujeme (můžete také vidět některé z tohoto seznamu, které nedoporučujeme).

Pro hostingové společnosti existuje mnoho různých věcí, které je třeba zvážit při výběru toho, které je pro vás to pravé. Pomocí našeho nástroje pro porovnání hostingových funkcí můžete najít vhodného poskytovatele hostingu pro vás.

Typy hostování

Co je to hosting?

V našem kontextu se „hosting“ týká poskytování hardwarové a softwarové platformy, na které mohou zákazníci nasadit webové stránky a webové aplikace..

Jaké jsou různé typy hostingu?

Existuje několik obecných kategorií webhostingu:

 • Sdílený hosting je nejčastější. To zahrnuje mnoho zákazníků, kteří sdílejí jeden stroj.
 • VPS, nebo Virtual PRviate Server, je také velmi běžný. S hostingem VPS má každý zákazník svůj vlastní virtuální stroj. Několik virtuálních počítačů je obvykle spuštěno na vrcholu clusteru hardwaru.
 • Dedikovaný serverový hosting, který je relativně vzácný mimo podnikový softwarový svět, znamená, že zákazník má úplné použití skutečného serveru, který je v podstatě pronajímán od hostitelské společnosti..
 • Colocation hosting není přesně webhosting, stejně jako pronájem zařízení. Díky „colo“ hostingu poskytuje zákazník své vlastní serverové vybavení a hostitelská společnost pronajímá prostor v datya centru, což poskytuje přístup k napájení a síťové konektivitě.
 • Cloud Hosting je typ hostingového plánu VPS, ve kterém jsou virtuální stroje spuštěny na velkých fondech výpočetního výkonu – desítky nebo stovky počítačů propojených do jednoho „cloudu“. Toto se také někdy nazývá „škálovatelný VPS“ hosting a je rychle se rozvíjejícím sektorem hostujícího podnikání.

Jak si vybrat hosting?

 1. Zjistěte, jaký typ webu nebo webového projektu budete stavět.
 2. Udělejte nějaké odhady provozu.
 3. Zjistěte, jaký typ hostingového plánu potřebujete.
 4. Použijte náš vyhledávací nástroj pro vyhledávání hostitelů k nalezení hostitelských společností, které poskytují druh hostingu, který potřebujete, a podporují typ softwaru, který chcete použít.
 5. Než se rozhodnete, přečtěte si recenze hostingu.
 6. Získejte kupón.

Podrobnější nápovědu najdete v našem průvodci Ultimate Hosting Guide.

Sdílený hosting

Co je sdílený hosting?

Sdílený hosting je forma webhostingu, ve které mnoho zákazníků webhostingu sdílí jeden (virtuální nebo fyzický) server.

Zákazníci ve sdíleném hostitelském prostředí jsou rozděleni od sebe, takže (když všechno půjde dobře), nemají absolutně žádný přístup k sobě navzájem a v ideálním případě si ani neuvědomují jeden druhého.

Sdílený hosting umožňuje vysokou hustotu mezi zákazníky a hardwarem, což z něj dělá velmi levný způsob provozování webové stránky – sdílený hosting je nejlevnější forma hostingu a relativně kvalitní plány sdíleného hostingu lze mít za méně než 10 $ / měsíc (někdy méně než 5 $ / měsíc, s dobrým kupónem).

Problém se sdíleným hostingem spočívá v tom, že velký počet zákazníků sdílí omezený počet počítačových zdrojů. To může způsobit zpomalení a výpadky stránek, pokud jeden nebo více webů na sdíleném hostitelském serveru získá velký provoz.

Aby tomu předešli, poskytovatelé sdílených hostingů obvykle zavádějí nějaké škrty – dokonce i na takzvaných „neomezených plánech“. To obvykle nastartuje, pokud váš provoz naroste, což činí ze sdílených hostingových plánů strašný nápad, pokud se pokoušíte vytvořit vysoce škálovatelný, dobře obchodovaný web..

Mohu hostit svůj web na sdíleném hostingu?

Obvykle ano. Otázkou je, zda chcete.

Pokud spouštíte více či méně základní web, který bude mít omezený provoz – jako je osobní blog, domovská stránka pro malou offline firmu nebo web pro místní neziskovou organizaci – pak sdílený hosting je skvělý způsob, jak jít. Poskytne veškerou hostitelskou sílu, kterou potřebujete až pro několik stovek návštěvníků denně, za přiměřeně nízkou cenu.

Pokud potřebujete web, který bude pracovat s větším počtem provozů – několik tisíc denně, zejména vysoce angažovaní návštěvníci interaktivního webu (jako je obchod nebo webová aplikace) – pak sdílený hosting bude pro vás hrozným zážitkem. V takovém případě by bylo lepší mít hostingový plán VPS.

Mohu hostovat WordPress na sdíleném hostování?

Ano.

Většina poskytovatelů sdíleného hostingu je díky své popularitě dobře vybavena pro práci s blogem WordPress. Mnoho z nich dokonce nabízí jednoduchý instalační skript na jedno kliknutí, který vám umožní velmi rychle nastavit nový web WordPress.

Pomocí našeho nástroje pro porovnání hostitelských funkcí můžete najít poskytovatele hostingu, kteří podporují WordPress.

Mohu hostovat WordPress Multisite na sdíleném hostování?

Teoreticky ano. Ve skutečnosti asi ne.

Většina poskytovatelů sdíleného hostingu, kteří podporují WordPress, může také zvládnout instalaci WordPress Multisite. Dokud budete moci upravovat soubor .htacess a soubor wp-config.php, můžete Multisite pracovat.

Dobře fungující instalace více míst však obvykle vyžaduje aktivnější správu serveru a vlastní konfiguraci, než je obvykle k dispozici od poskytovatele sdíleného hostingu..

Kromě toho bude úspěšná instalace Multisite pravděpodobně mít desítky, možná i stovky webových stránek spuštěných současně – každý s vlastní sadou uživatelů a správců.

I když poskytovatel sdíleného hostingu inzeruje „neomezené weby“, zdroje, které jsou poskytovány na účtu sdíleného hostingu, jsou přidělovány na základě předpokladu, že budete provozovat jeden web. Pomocí WordPress Multisite tyto zdroje dále rozdělujete a pokoušíte se hostit mnoho webů na platformě určené pro jeden. Toto je obvykle recept na katastrofu.

Lepším řešením pro WordPress Multisite je hostingový plán VPS.

Mohu hostit Ruby on Rails na sdíleném hostování?

Teoreticky ano. Ve skutečném životě obvykle ne.

Mnoho poskytovatelů sdílených hostingů tvrdí, že podporují Ruby on Rails a mají k dispozici k instalaci. To však neznamená, že to bude skutečně fungovat.

Jedním z problémů je správa balíčků. Ruby on Rails závisí na komplexním automatizovaném systému správy závislostí zvaném systém Ruby Gems. Tento systém zajišťuje, že máte všechny knihovny, skripty a moduly třetích stran, které byste mohli potřebovat, skutečně nainstalované a upgradované na správnou verzi. Je to kouzelné.

Na sdíleném hostování také nefunguje dobře. Mnoho poskytovatelů sdíleného hostingu tvrdí, že tomu tak je, ale po přečtení příliš mnoha článků nápovědy a příspěvků na fóru si člověk začne uvědomovat, že jen velmi málo lidí se mu podařilo úspěšně implementovat.

Dalším problémem Ruby on Rails a sdíleného hostingu je to, že Rails ve srovnání s jinými aplikacemi, jako je WordPress nebo Drupal, spotřebovává spoustu prostředků. Díky tomu je nepravděpodobné, že omezený fond zdrojů (i neomezený) sdílený hostingový plán bude držet krok, zejména se zvyšováním provozu a zapojení uživatelů..

Přestože existují další potenciální problémy (konfigurace serveru, řízení pracovního postupu, automatizované testování), největší problém s Ruby on Rails ve sdíleném hostitelském prostředí je skutečně svázán se základní povahou Ruby on Rails a sdíleným hostingem..

Rails byl navržen a používá se především k vytváření aplikací SaaS (software jako služba). Sdílený hosting je určen k umístění osobních blogů a webových stránek pro malé firmy. Úroveň alokace zdrojů, typy uděleného přístupu, celá konfigurace sdíleného hostingového serveru, jakož i nástroje a rozhraní prezentované zákazníkům jsou zaměřeny na většinou netechnicky důvtipného bloggera nebo vlastníka firmy.

Takže, i když můžete provozovat Rails ve sdíleném hostitelském prostředí, jste téměř jistě lépe pomocí VPS hostingu.

Mohu hostit [INSERT APP HERE] na sdíleném hostování?

Dokud provoz na vašem webu nebude příliš silný, sdílený hosting dokáže zpracovat celou řadu populárních aplikací, včetně:

 • WordPress
 • Drupale
 • Joomla
 • Magento
 • MediaWiki
 • Zen Cart

Pokud hledáte poskytovatele hostingu, který podporuje konkrétní aplikaci, kterou hledáte, můžete použít náš nástroj pro porovnání funkcí hostování k vyhledání jednoho.

Je sdílený hosting dobrý?

Pro některá použití je to dobré.

Většina poskytovatelů sdílených hostingů optimalizovala své nabídky tak, aby poskytovala služby poměrně úzkému uživatelskému profilu (který, i když úzký, představuje velkou většinu hostujících zákazníků). Typický zákazník se sdíleným hostingem je:

 • provozování blogu nebo webu pomocí populárního systému správy PHPcontent, jako je WordPress nebo Drupal
 • spuštění webové stránky pro vlastní osobní potřebu nebo pro použití malého netechnického podniku, neziskové organizace, církve nebo komunitní skupiny.
 • očekávat, že ve většině dnů bude mít méně než tisíc návštěvníků denně
 • nemusí plánovat vysokou úroveň ve vyhledávačích pro extrémně konkurenční vyhledávací termíny
 • neplánovat nic divného
 • neprovozovat kritický web

Pokud se vám hodí všechny tyto body, najdete sdílený hosting jako nejjednodušší a nejúspornější způsob, jak se rychle připojit online. Pokud narazíte na všechny kromě jednoho, můžete se pravděpodobně dostat na sdílený hosting, alespoň začít. Pokud dva nebo více nejsou v pořádku, budete mít opravdu špatný čas na sdílený hosting a měli byste se pravděpodobně dívat na VPS hostingový plán.

Proč je sdílený hosting špatný?

Sdílený hosting je špatný, pouze pokud potřebujete něco jiného.

Sdílený hosting je určen jako platforma pro blogy, webové stránky malých organizací a další podobné funkce. Pro tyto účely je velmi vhodný, ale není vhodný pro weby s vysokým provozem nebo pro webové aplikace SaaS.

Co je špatného na sdíleném hostování?

Existuje několik potenciálních obtíží, kterým mohou zákazníci se sdíleným hostingem čelit, pokud se snaží použít pro projekt, pro který není vhodný.

Největším problémem je nedostatek výpočetních prostředků – paměť, úložiště, šířka pásma, cykly zpracování. Pokud je provoz na vašem webu příliš vysoký nebo pokud existuje velký počet souběžných požadavků, mohou se doby načítání stránek zpomalit na procházení. To má nepříznivý dopad na zkušenosti uživatelů i hodnocení SEO. Pokud to začne negativně ovlivňovat ostatní zákazníky sdíleného hostování na stejném serveru, může vaše hostingová společnost omezit váš přístup – takže web bude nedostupný, když na něj upoutá největší pozornost.

I když je pravda, že v tomto okamžiku můžete často upgradovat přímo na plán VPS, je také pravda, že zpoždění mezi potřebou upgradovat a skutečným upgradem vás může stát způsoby, které je obtížné získat zpět. Nechcete, aby se lidé s serverovými chybami odvraceli právě tak, jak začínáte vidět úspěch.

Pokud očekáváte tento druh provozu nebo potřebujete tento druh provozu, aby byl váš web životaschopný, měli byste si nejprve zvolit plán VPS..

Jak vylepšit sdílený hosting?

Chcete-li, aby váš sdílený hosting fungoval co nejlépe, můžete udělat několik věcí.

 • Použít síť pro doručování obsahu – to je způsob, jak odložit doručení statických souborů na rychlejší servery. Výrazně to zvýší rychlost vaší stránky a sníží využití vašich hostitelských zdrojů.
 • Použijte plugin pro ukládání do mezipaměti – pokud provozujete web WordPress nebo jiný CMS, jako je Drupal, zkontrolujte, zda máte nastaveno ukládání do mezipaměti na úrovni aplikace.
 • Minifikujte a kombinujte zdroje – obvykle není třeba mít tucet různých stylů stylů a šest různých souborů JavaScript. Obvykle je lze kombinovat do jednotlivých souborů a zredukovat.
 • Komprimovat soubory – Pomocí gzip vytvořte soubory co nejmenší.
 • Udržujte své aplikace aktualizované – většině problémů se zabezpečením lze zabránit pouhým udržováním všech nainstalovaných aplikací na jejich nejnovější verze.
 • Nepřestavujte svá vlastní média – hostujte svá videa pomocí YouTube nebo Vimeo. Pro zvuk použijte Soundcloud, iTunes nebo jinou službu.

Cloud hosting

Co je cloud? Co je cloud computing?

Cloud je divoce nepřesná metafora, marketingové buzzword a legitimní přístup k webhostingu.

Poskytovatelé webové infrastruktury mají přístup k obrovskému množství výpočetního výkonu – téměř nespočet hromádek serverového hardwaru a úložiště, které jsou spojeny a vytvářejí amorfní počítačové sítě, které mohou působit jako obří superpočítače, a které lze poté rozdělit na virtuální počítače s velmi proměnnou velikostí. a konfigurace.

Toto je „cloud“. Je to divoce nepřesná metafora, protože na tom není nic zakaleného. Není to beztížná mlha počítačových schopností – jsou to hromádky a hromady velmi reálných počítačů v gigantických klimatizovaných místnostech propojených měděnými kabely a vlákny.

Cloud je také marketingovým heslem. Webhostingové společnosti to rádi využívají k pokrytí skutečnosti, že si jen pronajímají výpočetní sílu od jiného poskytovatele – často od jednoho, který si od sebe můžete pronajmout za méně peněz. Softwarové společnosti prodávají software jako předplatné služeb na „cloudové“ infrastruktuře, protože je pro ně levnější, ale tuto skutečnost uvádějí na trh, jako by to pro vás, koncového uživatele, vážně znamenalo změnu.

Vše, co bylo řečeno, cloud computing je zcela legitimním přístupem k webovým stránkám a webovým aplikacím.

Pokud stavíte novou webovou aplikaci nebo webovou stránku pro zisk a potřebujete ji, aby bylo možné škálovat tak, aby zvládla velké množství provozu, nejúspornějším řešením je pravděpodobně použití cloudového hostingu. Vzhledem k tomu, že váš web nebo aplikace je hostitelem virtuálního počítače a běží na vrcholu variabilního fondu výpočetního výkonu, cloud hosting usnadňuje zvyšování nebo snižování množství dostupného výkonu podle potřeby. To může udržet váš web v provozu bez ohledu na to, jaký druh provozu zažíváte, a může vám pomoci snížit vaše výdaje tím, že vám umožní platit pouze za to, co používáte, a použít pouze to, co skutečně potřebujete..

Co je cloud hosting?

Cloud hosting je typ webhostingu, kde je virtualizovaný server (podobný serverům dostupným v hostování VPS) provozován na vrcholu variabilního fondu výpočetních zdrojů („cloud“). To vám, zákazníkovi, umožňuje podle potřeby rozšířit svůj dostupný výpočetní výkon.

Mnoho (ale ne všechny) hostingové plány VPS jsou vlastně cloudové hostingové plány, ať už jsou inzerovány tímto způsobem.

Potřebuji cloudový hosting?

To záleží na tom, čeho se snažíte dosáhnout.

Pokud nastavujete osobní blog nebo webovou stránku pro malou netechnickou firmu nebo místní neziskovou organizaci, můžete být schopni udělat vše, co potřebujete, na společném plánu hostingu.

Pokud očekáváte vysoký provoz a musíte být schopni rychle přizpůsobit možnosti svého webu, můžete využít cloudového hostovacího plánu.

Bude cloud hostovat můj web?

Neexistuje žádný mrak. Ve skutečnosti „oblak“ ve skutečnosti neexistuje – nejde o věc, ale spíše o typ věci, způsob, jak něco udělat.

Existuje mnoho různých „cloudů“ provozovaných mnoha různými společnostmi v oblasti webové infrastruktury. Můžete si dokonce nastavit vlastní cloud na svém vlastním serveru.

Pokud pro svůj web nebo webovou aplikaci potřebujete cloudový hosting, použijte náš nástroj pro hostování k porovnání různých poskytovatelů cloudového hostingu.

Jak hostit web v cloudu?

Z pohledu uživatele se web hostovaný v cloudu příliš neliší od konvenčního hostovaného plánu VPS nebo dokonce sdíleného hostovacího plánu.

Chcete-li najít hostingové společnosti, které nabízejí cloudové plány, použijte náš nástroj pro hostingové funkce k porovnání cloudových hostingových plánů.

Kde získat hosting cloudového serveru?

Podívejte se na náš seznam hostitelských společností, které poskytují cloudový hosting.

Co je SaaS?

SaaS je zkratka, která znamená „Software jako služba“.

SaaS se obvykle týká aplikací založených na předplatném, ve kterých je softwarová aplikace přistupována vzdáleně přes webový prohlížeč nebo jiného lokálního klienta. Poskytovatel služeb udržuje aplikaci a zákazník ji nemusí instalovat, upgradovat ani udržovat na svém vlastním místním počítači..

Příklad softwaru jako služby zvažte dva různé způsoby, jak můžete použít WordPress:

Na jedné straně, můžete spustit WordPress sami na svém vlastním sdíleném hostingu nebo VPS hosting plánu. Ovládáte svůj hosting a sami na něj instalujete WordPress. Díky tomu získáte úplnou kontrolu nad tím, jak web provozujete a co s ním děláte.

Na druhé straně můžete zdarma získat blog na webu WordPress.com. Nemusíte instalovat software ani se obávat upgradů. Je to snazší, ale také máte menší kontrolu nad svým webem a svým obsahem. WordPress.com je aplikace SaaS.

VPS

Co je to VPS?

VPS je virtuální soukromý server. Je to typ hostingového plánu, ve kterém máte vy, zákazník, úplnou kontrolu nad virtuálním serverem. Často (a stále více) VPS běží na vrcholu cloudové infrastruktury (jinými slovy – velká skupina síťových počítačových zdrojů, spíše než jeden kus hardwaru).

Jedním ze způsobů, jak přemýšlet o hostingových plánech, je to, že sdílený hostingový plán je jako pronájem malého bytu a dedikovaný server je jako dům. Z tohoto pohledu je plán VPS jako byt.

S plánem VPS získáte většinu výhod dedikovaného serveru za mnohem nižší cenu. V případě cloudového hostingu VPS máte také možnost rychle rozšiřovat dostupné zdroje podle potřeby.

Potřebuji VPS?

Možná.

Existují dva hlavní důvody, proč je třeba hostit plán VPS:

 • Vysoký provoz – několik tisíc návštěvníků denně, s možností mnohem více čas od času
 • Vysoce přizpůsobená konfigurace – často se jedná o aplikaci SaaS, nový vývoj nebo jiné projekty, které jdou nad rámec přímého blogu

Pokud některý z nich popisuje váš projekt, pravděpodobně budete potřebovat hostingový plán VPS. Pokud to oba dělají, určitě potřebujete plán VPS.

Je VPS lepší než sdílený hosting?

To záleží na tom, co myslíš tím „lepší“.

VPS je „lepší“ z pohledu, že je více přizpůsobitelný, má rychlejší výkon a zvládne větší provoz než sdílený hostingový plán. Sdílený hosting je lepší z hlediska, že stojí méně a je snadnější jej nastavit.

Lepší způsob, jak položit tuto otázku, je: Který typ hostingu je pro mě vhodnější?

Existuje mnoho proměnných, ale jednoduchá odpověď zní:

 • Malé, jednoduché weby a blogy s omezeným publikem – sdílený hosting
 • Velké a / nebo komplikované webové stránky a webové aplikace s velkou uživatelskou základnou – hosting VPS

Mohu hostovat WordPress na VPS hostingu?

Ano.

WordPress funguje ve většině hostingových prostředí VPS a mnoho z nich je speciálně nakonfigurováno tak, aby usnadňovalo instalaci a nastavení webu WordPress..

Mohu hostovat WordPress Multisite na VPS hostingu?

Nejenže můžete – měli byste!

WordPress Multisite funguje nejlépe na VPS (nebo dedikovaném serveru), kde správce webu má plnou kontrolu nad konfigurací webového serveru a dalšími faktory prostředí.

Také povaha sítě blogů, která obsahuje mnoho webů provozovaných mnoha různými lidmi, znesnadňuje předvídat věci, jako je provoz a využití zdrojů. Škálovatelný nebo cloudový plán VPS vám pomůže udržet vaši síť stabilní a funkční.

Mohu hostit Ruby on Rails na hostování VPS?

Ano.

Plány VPS vám poskytují plný přístup ke kořenovému uživateli a sudo, ssh přístup a možnost konfigurace prostředí serveru, jak uznáte za vhodné.

Mohu hostit [INSERT APP HERE] na hostování VPS?

Téměř jistě.

VPS je plnohodnotný server, ke kterému máte úplný přístup. Přestože se jedná o virtuální server, nikoli o fyzický hardware, je to jinak ekvivalentní přístupu k vlastnímu „reálnému“ hardwaru. Můžete nainstalovat cokoli chcete, server nakonfigurovat, jakkoli chcete, dokonce si můžete s operačním systémem nepořádek.

Co je to virtuální server?

Virtuální server je softwarová emulace skutečného fyzického počítače.

Je hosting VPS levný?

Obecně řečeno, hosting VPS je o něco dražší než sdílený hosting, ale výrazně levnější než dedikovaný server hosting. Můžete porovnat ceny na našem seznamu hostingových společností VPS. Pokud také chcete ušetřit peníze, zajistěte si kupón pro webhosting.

Jaký software pro správu virtuálního serveru?

Nejběžnějším softwarem virtuálních strojů pro poskytovatele hostingu je HyperVM.

Vyhrazený server

Co je dedikovaný server?

Dedikovaný serverový hosting je typ plánu webového hostingu, ve kterém si pronajmete skutečný server (počítač připojený k stojanu a internet)..

Potřebuji dedikovaný server?

Pravděpodobně ne, ale možná.

Většina lidí, kteří potřebují vysoce konfigurovatelný webhostingový server s plným přístupem root, je s hostingovým plánem VPS lepší. Obvykle jsou levnější a – pokud se jedná o cloudový plán VPS – snadnější škálování.

Případy použití, které jsou specificky pro dedikovaný serverový plán, na rozdíl od plánu VPS, jsou stále vzácnější – a pokud jej máte, pravděpodobně o tom víte již.

Nejpravděpodobnější důvody, proč potřebovat plán vyhrazeného serveru, souvisí s bezpečností a dodržováním předpisů – plány VPS nemusí splňovat určité typy zákonů o ochraně osobních údajů, jako je například HIPAA..

Je dedikovaný server nejlepší?

Pouze pokud to potřebujete.

Většina výhod tradičně získaných z plánů dedikovaných serverů lze dnes získat z prvotřídních plánů VPS.

Jediný důvod, proč používat dedikovaný server, je, pokud máte případ použití, který vyžaduje kontrolu nad hardwarem serveru a / nebo osobní znalost fyzického stavu a umístění hardwaru.

Mohu spustit web na vyhrazeném serveru?

Ano. Ale pravděpodobně nemusíte.

Pokud se snažíte pouze vytvořit web orientovaný na veřejnost, pravděpodobně budete potřebovat hostingový plán VPS..

Kolokace

Co je kolokace?

Kolokace je typ webhostingové služby, kde zákazník poskytuje vlastní serverový hardware a pronajímá prostor v komerčním datovém centru.

Potřebuji kolokační hosting?

Pokud se jen snažíte nastavit svůj vlastní web nebo webovou aplikaci a potřebujete webhosting, pak – ne, téměř určitě nepotřebujete kolokační hosting.

Můžete mít prospěch z kolokačního hostingu, pokud aktuálně vlastníte vlastní serverový hardware a chcete jej uložit mimo provoz z důvodu bezpečnosti, ekonomie nebo rychlejšího připojení k internetu. Možná budete chtít prozkoumat kolokační hosting, pokud v budoucnu potřebujete zakoupit vlastní serverové vybavení, ale nechcete (nebo nemůžete) poskytovat svou vlastní síťovou infrastrukturu a zabezpečení v místě, kde se nacházíte.

Můžete se také podívat na vyhrazený serverový hosting, ve kterém si pronajmete hardware i datové centrum.

Kde najdete kolokační hosting?

Pokud hledáte kolokační hosting, můžete použít nástroj pro vyhledávání hostitelských funkcí.

Managed Hosting

Co je řízený hosting?

Managed hosting je typ webhostingové služby, která kombinuje buď sdílený hosting nebo VPS hosting platformu s vysokou úrovní přizpůsobené podpory a správy.

Spravovaný hosting má řadu různých forem, takže je těžké o něm zobecnit. Obvykle to však zahrnuje nějakou aktivní podporu pro nainstalované aplikace, sledování zabezpečení, automatické zálohování, aktualizace softwaru a vylepšení konfigurace serveru..

Někteří poskytovatelé spravovaných hostitelů mají specializované služby pro jednu nebo druhou konkrétní aplikaci, jako je WordPress. Tito poskytovatelé obvykle navrhli své nastavení serveru a strukturu podpory kolem aplikace, takže jsou schopni poskytnout vysokou míru spokojenosti velmi úzké skupině uživatelů.

Potřebuji spravovaný hosting?

To záleží. Průměrný vlastník webových stránek tak nečiní, ale některé typy uživatelů z něj mohou opravdu těžit.

Pokud jste středně velký podnik, který běží, záleží na webové aplikaci (jako je internetový obchod nebo interní server Sharepoint), ale nemáte vlastní SysAdmin, pravděpodobně byste se dobře mít spravovaného poskytovatele hostingu, který vám pomůže zajistit vysokou úroveň dostupnosti. To je docela podobný případ jakéhokoli druhu kritického serveru.

Webové stránky s vysokým obsahem obchodů nebo sítě blogů navíc navíc obvykle mohou vidět jak zvýšení výkonu, tak i snížení administrativních potíží přepnutím na hosting Managed WordPress..

Co je to WP Engine?

WP Engine je společnost spravující hosting WordPress. To znamená, že poskytují webhosting pouze pro weby vytvořené pomocí softwaru WordPress. Poskytují vysokou úroveň podpory a také serverové prostředí speciálně optimalizované tak, aby dobře fungovalo s WordPress. Zajišťují instalaci a inovace a řadu rutinních a specializovaných úkolů údržby.

Potřebuji WP Engine?

Pokud provozujete web WordPress s velmi vysokou návštěvností, modul WP
může být pro vás skvělou volbou.

Stojí WP Engine za cenu?

Pro kriticky důležité weby WordPress se spoustou návštěvníků – jako jsou komerční blogy, sítě pro více lokalit a podniky s vysokým obsahem provozu, má to pravděpodobně smysl. Ve srovnání s hostingem s nespravovaným VPS nebo sdíleným hostingem získáte rychlejší doby načítání (zejména při zatížení), méně technických problémů a mnohem méně času stráveného správou webů.

U osobních blogů a webových stránek pro malé firmy to asi nestojí za to.

Reseller Hosting

Co je prodejce hosting?

Reseller hosting je v podstatě velkoobchodní hosting. Nakupujete velký blok poskytování zdrojů hostingu za nižší maloobchodní ceny a prodáváte je při značkách běžným zákazníkům hostujícím hosting.

Jak se mohu stát hostitelským prodejcem?

Nejjednodušší způsob, jak začít, je vyhledat poskytovatele prodejců a najít toho, který nabízí typ hostingových plánů, které chcete prodat..

Jak nastavit hosting podnikání distributorů?

Většina společností poskytujících hosting, které nabízejí hostování distributorů, také poskytuje nástroje pro nastavení vašeho online obchodu, jako je AccountLab Plus, ClientExec a WHMCS..

Webové servery

Obecné otázky týkající se webového serveru

Co je to webový server?

Webový server je softwarová aplikace, která komunikuje mezi počítačem nebo serverem a internetem obecně.

Webové servery jsou kritickou součástí platformy hostující webové stránky – bez webového serveru neexistuje žádný web.

Webový server běží nepřetržitě v počítači (serveru), který hostí váš web. Poslouchá žádosti přicházející z internetu a poté na tyto požadavky reaguje doručením webových stránek, obrázků, skriptů a dalších zdrojů zpět žadateli.

U statických stránek a zdrojů webový server jednoduše najde soubor a odešle jej uživateli, který se chce podívat na webovou stránku nebo zobrazit obrázek. S dynamickými webovými aplikacemi a weby, jako je WordPress, webový server spolupracuje s tlumočníkem jazyků při čtení PHP (nebo Ruby, Python nebo jiného jazyka), spuštění aplikace a vracení výstupu zpět uživateli, který se snaží číst svůj blog nebo koupit v obchodě s elektronickým obchodem.

Který webový server potřebuji?

Nejčastěji Apache.

Apache je nejběžnějším webovým serverem. Je to zdarma a Open Source. Drtivá většina běžně používaných systémů pro správu webového obsahu (jako WordPress, Drupal a Joomla) a další podobné aplikace jsou primárně psány s ohledem na Apache..

V prostředí Linuxu existují dva hlavní konkurenti Apache, ale každý z nich má své vlastní náklady spojené s nimi:

LiteSpeed ​​je nejjednodušší náhradou za Apache. Poskytuje rychlejší výkon a lepší škálování a funguje jako náhrada „drop in“ – což znamená, že (v podstatě) funguje stejně jako Apache. Vše, co je kompatibilní s Apache, bude kompatibilní s LiteSpeed ​​a nastavení konfigurace by měla být většinou identická. LiteSpeed ​​je však proprietární software, takže za něj musíte platit.

Další populární alternativou je Nginx. Nginx je rychlejší než Apache, zejména při poskytování statických souborů nebo souborů v mezipaměti, a lze jej interpretovat tak rychle (nebo rychleji) než Apache pro interpretaci PHP a dalších jazyků. Nginx je také bezplatný a otevřený zdroj, díky němuž je z finančního hlediska srovnatelný s Apache. Nginx však nefunguje stejným způsobem jako Apache. Neexistuje žádná záruka kompatibility. I když jsou věci kompatibilní, může být obtížné najít informace – například je možné spustit WordPress s Nginxem, ale všechny oficiální návody a podpůrné dokumenty předpokládají, že budete Apache používat.

Apache také běží na Windows, ale většina lidí se systémem Windows server používá IIS, což je proprietární webový server společnosti Microsoft.

Některé webové aplikace a vývojové rámce, například Ruby on Rails, mají vestavěný webový server a nevyžadují samostatný webový server..

Apache

Co je Apache?

Apache je webový server.

Apache je v současné době nejběžnějším webovým serverem. Je to open source a volně k dispozici pro použití bez nákladů.

Apache tvoří „A“ v poněkud slavném zásobníku LAMP: Linux, Apache, MySQL, PHP. Toto je softwarová platforma, která se nejčastěji používá pro mnoho populárních webových aplikací, jako jsou WordPress, Drupal a Joomla.

Mám webový server Appache?

Pravděpodobně. Webový server Apache je nejoblíbenější používaný na světě.

Pokud jste si zakoupili sdílený hostingový plán nebo předem nakonfigurovaný VPS, máte Apache téměř jistě nainstalován.

Pokud máte dedikovaný server nebo určité typy minimálně nakonfigurovaného cloudového hostingu, možná budete muset nainstalovat Apache sami.

Obvykle (ale ne vždy), pokud poskytovatel hostingu nabízí něco jiného než Apache (například Nginx), učiní z něj hlavní prodejní místo ve své reklamě a vy byste si toho všimli.

Potřebuji Apache ke spuštění webové stránky?

Ne.

Potřebujete nějaký webový server, ale nemusí to být Apache. Můžete použít Nginx, IIS, LiteSpeed ​​nebo jiné.

Některé vývojové rámce (například Ruby on Rails zahrnují vestavěný webový server, takže nepotřebujete samostatný).

Měl bych získat webový server Apache?

Obvykle, ale ne vždy.

Pokud se pokoušíte nastavit jednoduchý blog WordPress nebo jinou podobnou aplikaci založenou na PHP a máte pouze průměrné (nebo neexistující) technické dovednosti, Apache je pravděpodobně nejlepší volbou.

Pokud potřebujete být schopni rychle rozšířit velkou webovou aplikaci a pokud máte technické dovednosti k instalaci, konfiguraci a správě webového serveru sami (nebo pokud k tomu máte SysAdmin), možná budete chtít přemýšlet o LiteSpeed ​​nebo Nginx.

Pokud používáte rozhraní .NET nebo jiné proprietární nástroje společnosti Microsoft v prostředí serveru Windows, pravděpodobně používáte IIS..

Jak restartovat Apache?

Pokud používáte typický sdílený hosting nebo dokonce většinu plánů VPS, neměli byste téměř nikdy restartovat webový server Apache.

Pokud máte problém, který nelze vyřešit jiným způsobem – a vy již aktivně nespravujete a konfigurujete svůj webový server – nejlepší volbou je obvykle zavolat zákaznický servis..

Pokud aktivně spravujete svůj webový server z terminálu SSH, existuje několik různých způsobů restartování Apache. Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak toho dosáhnout, je ladné restartování:

apachectl půvabný

(Možná budete muset udělat sudo apachectl půvabně.)

Pokud to nefunguje, zkuste:

apachectl restart

Jak zapnout modrewrite? Jak povolit modrewrite?

Většina poskytovatelů sdíleného hostingu má ve výchozím nastavení mod_rewrite. Pokud nemáte, nebo máte-li s tím problémy, nejjednodušší je kontaktovat zákaznickou podporu vaší hostitelské společnosti..

Nginx

Co je Nginx?

Nginx je webový server.

Nginx je bezplatný a otevřený zdroj a je jedním z nejpopulárnějších běžně používaných webových serverů. Mnoho lidí to považuje za silnou alternativu k běžně používanému webovému serveru Apache.

Mimochodem, Nginx je vyslovován jako „engine-ex“.

Nginx vs Apache: Což je lepší?

Většina „výkonných“ uživatelů by řekla, že Nginx je lepší, ale to záleží na vašich potřebách.

Pro poskytování statických souborů nebo souborů v mezipaměti je Nginx rychlejší než Apache (všechny ostatní věci jsou stejné). Kromě toho Nginx nevytváří nové procesy pro každý požadavek, což znamená, že zvládne více souběžných požadavků, což znamená, že se bude lépe přizpůsobovat vysoce obchodovaným webům..

Takže snad z čistě teoretického hlediska lze Nginx považovat za lepší software. Ale v praktickém použití je Apache někdy preferovanou možností.

Apache je snadnější konfigurovat a snadněji spravovat. Protože je mnohem běžnější, existuje více témat nápovědy, vláken fóra a online výukových programů, z nichž lze čerpat. Vývojáři mnoha webových aplikací, zejména těch oblíbených, jako je WordPress, předpokládají, že uživatelé budou mít Apache, takže existuje vyšší stupeň kompatibility a automatizace.

Obecně (ne vždy) je Apache dostatečně dobrý a mnohem jednodušší.

Měl bych získat webový server Nginx?

Možná, ale jen pokud to potřebujete.

Apache je mnohem běžnější. Je snazší řídit a je téměř vždy dost dobrý.

Místo toho byste měli používat Nginx pouze v případě, že by to poskytlo silný přínos pro váš web, a pokud máte technické důvtipné řešení pro jeho řádnou správu.

Pokud očekáváte velké množství souběžných uživatelů, může váš web využít Nginx, zejména pokud interagují s obsahem, který nelze přenést do sítě pro doručování obsahu. Pokud potřebujete shardovat své stránky na více serverech, Nginx bude obvykle pracovat také.

K nastavení a spuštění základní konfigurace webového serveru Nginx nepotřebujete velké technické důvtip, ale budete muset být spokojeni s příkazovým řádkem Linuxu a ssh, spolu s alespoň úvodním pochopením fungování webového serveru..

Mohu použít Nginx s Apache?

Ne.

Nginx a Apache jsou oba webové servery. Použití obou by bylo nadbytečné.

IIS

Co je IIS?

IIS je webový server Windows.

Bezpečnostní

Je můj web bezpečný?

Asi ne.

Pokud jste aktivně nepřemýšleli o zabezpečení svých stránek (nebo nepoužíváte spravovaného poskytovatele hostingu, který o vás přemýšlí), máte pravděpodobně alespoň několik potenciálních bezpečnostních děr.

Zde je několik základních bezpečnostních opatření, která byste měli s jakýmkoli webem podniknout:

 • Použijte silné heslo pro svůj hostingový účet, účty FTP, e-mailové účty a všechny další účty spojené s vaším webem.
 • Nepoužívejte stejné heslo pro všechny své různé účty.
 • Neukládejte své heslo e-mailem ani jej nikde neukládejte v prostém textu.
 • Omezte přístup FTP a SSH k vaší IP adrese.
 • Povolte dvoufaktorové ověřování ve svém hostitelském plánu a registrátoru doménových jmen.
 • Udržujte veškerý svůj software a doplňky aktuální.
 • Pravidelně zálohujte svá data.
 • Použijte CDN, které poskytuje ochranu DDOS.
 • Povolte na svém webu protokol HTTPS získáním certifikátu SSL.

Protože WordPress je nejoblíbenější systém pro správu obsahu, zde uvádíme několik tipů pro zabezpečení specifických pro WordPress:

 • Jako uživatelské jméno správce nepoužívejte výchozí „admin“
 • Nainstalujte si doplňky Bad Behaviour a Akismet pro boj proti spamu
 • změňte přezdívku uživatele tak, aby vaše přihlašovací jméno nebylo veřejně viditelné v příspěvcích a adresách URL
 • Omezit pokusy o přihlášení

Jak chránit zákaznická data na webových stránkách?

 • Používejte vyspělý software s otevřeným zdrojovým kódem
 • Nainstalujte bezpečnostní certifikát SSL
 • Vynutit HTTPS pro všechna připojení (vyžaduje bezpečnostní certifikát)
 • Používejte důvěryhodné platební procesory
 • Postupujte podle všech výše uvedených bezpečnostních opatření.

Co je to bezpečnostní certifikát?

Abyste porozuměli bezpečnostnímu certifikátu, musíte nejprve rozumět šifrování veřejného klíče.

Šifrování veřejného klíče funguje takto: existují dva „klíče“ – klíč je velmi dlouhý řetězec zdánlivě náhodných dat, která se používají jako hodnota ve vzorci šifrování. Jeden klíč je soukromý, známý pouze jedné straně (v tomto případě vlastníkovi webu). Soukromý klíč má veřejný klíč „odpovídající“, který je publikován a je k dispozici každému, kdo jej může použít.

Zpráva může být šifrována pomocí veřejného klíče a může být dešifrována pouze soukromým klíčem. Takto můžete bezpečně odesílat citlivá data a dešifrovat je bude moci pouze ten, kdo má data získat..

Další zajímavou věcí je, že můžete šifrovat data soukromým klíčem a dešifrovat je bude moci pouze veřejný klíč. To se může zdát nesmyslné – pokud je veřejný klíč veřejný, může si zprávu přečíst kdokoli. To je pravda, ale tím se dosáhne něčeho důležitějšího: ověří se, že zprávu skutečně poslala strana, která tvrdí, že ji poslala – tímto způsobem mohla data zašifrovat pouze vlastník soukromého klíče. (Tomu se říká „podepisování“.)

Při používání protokolu HTTPS komunikujete s webovým serverem pomocí řady šifrovaných zpráv. Vaše zprávy jsou odesílány šifrované prostřednictvím veřejného klíče (zajistí, že vaše webová data získají pouze vaše webové stránky) a odpovědi z webového serveru jsou odesílány soukromým klíčem podepsané (zajistí, že jsou autentické).

Co s tím tedy souvisí certifikát SSL?

Jakmile jste si jisti, že veřejný klíč, který používáte, patří na web, který navštěvujete, a že web je důvěryhodný, zbytek procesu je bezpečný. Veřejný klíč však sám o sobě nezaručuje identitu – nebezpečný agent by mohl vytvořit falešný veřejný klíč a odeslat jej návštěvníkům webu a zachytit data mezi webem a návštěvníkem.

Potřebujete nějaký způsob, jak ověřit, zda je veřejný klíč správný, zda autenticky identifikuje správnou stranu.

To je to, co SSL certifikát dělá – osvědčuje identitu veřejného klíče.

Jak získat bezpečnostní certifikát?

Jeden si koupíte od poskytovatele certifikátů SSL. Většina společností poskytujících hosting spolupracuje s prodejcem certifikátů SSL a usnadňuje jejich zakoupení jako upgrade účtu.

Mohu použít SSL certifikát na sdíleném hostingu?

Ano, ale budete potřebovat vyhrazenou IP adresu.

Potřebuji SSL?

Pokud zpracováváte citlivá zákaznická data, potřebujete certifikát SSL. Webové stránky elektronického obchodu, které obvykle zpracovávají platby kreditními kartami, rozhodně potřebují certifikát SSL. Web, který umožňuje osobní nebo soukromou komunikaci – e-mail, zasílání zpráv, ukládání souborů – potřebuje certifikát.

I když nemáte konkrétní požadavek na bezpečnostní certifikát SSL, můžete jej přesto získat. Řada organizací uznala, že HTTPS obecně podporuje bezpečnější prohlížení. Google s tím souhlasí a ve skutečnosti poskytuje SEO výhody webům, které používají HTTPS jako motivaci k povzbuzení více webů k jejich přijetí.

Co je HTTPS?

HTTPS je zabezpečený HTTP. Je to protokol používaný při komunikaci s webem přes SSL.

Proč se zobrazuje chyba s HTTPS?

Pokud se návštěvníkům vašeho webu při pokusu o použití protokolu HTTPS zobrazí chyba, je to pravděpodobně problém s vaším certifikátem SSL. Ujistěte se, že máte, že je aktuální a že je správně nainstalován.

Jaké zabezpečení je potřeba pro transakce kreditní kartou?

Transakce kreditní kartou by měly být vždy prováděny přes SSL (HTTPS). Čísla kreditních karet by měla být ukládána pouze ve vysoce bezpečném šifrovaném datovém úložišti (což obvykle znamená – ne aplikaci, kterou právě vytváříte, ale s vyspělým, dobře známým zpracovatelem plateb).

Podpěra, podpora

Podpora hostingu

Jaký druh podpory potřebuji od hostitelské společnosti?

To záleží na vašich vlastních potřebách a preferencích. Doporučujeme vám, abyste nedostali hosting, pokud nemá nepřetržitou telefonickou podporu.

99% času, nic se nepovede. Ale když se něco pokazí, bude to vždy v nejnevhodnějším čase. Nejlepší je mít telefonickou podporu, která je vám kdykoli k dispozici.

Co je nejdůležitější vlastností hostitelské společnosti?

Jedná se o názor, ale podle našeho názoru je nejdůležitější vlastností hostitelské společnosti podpora.

Důvod je ten, že z technického hlediska je většina poskytovatelů hostingu stejná. Téměř všichni používají stejný software, téměř všichni používají jednu z mála hardwarových konfigurací. Mnoho z nich je umístěno ve stejných datových centrech nebo si pronajímá vybavení od stejných poskytovatelů.

Cena je rozlišujícím faktorem – ale většinou ne obrovským. V rámci pěti největších webových hostitelů mají podobné plány pozoruhodně podobné struktury cen.

Věc, která odlišuje různé hostitele od sebe navzájem, je úroveň podpory, kterou nabízejí – kolik, jak je dobrá a kdy je k dispozici.

Podpora může znamenat rozdíl mezi strašlivým zážitkem s hostitelskou společností a skvělým zážitkem. Může to znamenat rozdíl mezi menší nepříjemností a katastrofou ničící podniky.

Získejte hostingový plán s dobrým zákaznickým servisem a plánem podpory.

Potřebuji pro svůj web podporu 24 hodin?

Doporučujeme.

Pokud je váš web pro vaši firmu kritický, nemůžete vždy počkat, až bude pracovní doba opravena.

Podpora přenosu

Jak přesunout můj web?

Pokud je váš starý web souborem statických souborů, stačí vše zkopírovat do nového hostitele.

To se však obvykle nestává.

Pokud používáte systém pro správu obsahu (který byste měli být), budete muset zkopírovat do svých souborů a také do své databáze.

To lze provést, ale může to být velmi obtížné.

Některé hostingové společnosti nabízejí podporu přenosu – pomáhají přesunout váš web na jejich hosting. Pokud máte složitý web nebo se vám nedaří s databázemi a konfiguračními soubory, “chcete najít ten, který to dělá.

Specializované servery

Video

Jak hostovat videa na mém webu?

Obvykle je to špatný nápad.

Videa jsou velmi velká. To znamená pro váš hosting dvě věci:

 • spotřebovávají spoustu úložného prostoru
 • spotřebovávají velkou šířku pásma

Šířka pásma pro video se stává velkým problémem, pokud nakonec skončí s velkým počtem návštěvníků vašeho webu – může to opravdu zpomalit výkon a vytvořit špatný uživatelský dojem. Kromě toho budete překračovat limity šířky pásma mnohem rychleji než s většinou textovými stránkami.

Kromě problému s šířkou pásma je zde také problém responzivního zobrazování videa. Obecně je dobré uživatelům zobrazovat videa nižší kvality při pomalejším připojení nebo na menších obrazovkách s nižším rozlišením.

Pokud vlastníte svá videa, budete muset:

 • vygenerovat několik různých verzí každého videa
 • pomocí dotazů na média určete, které video se má zobrazit, a automaticky odešlete správné video uživateli

To se může velmi rychle zkomplikovat.

Ve většině případů je lepší hostit vaše videa na YouTube nebo Vimeo. Tím se vyčerpá využití šířky pásma a obě služby automaticky zpracovávají responzivní přehrávání videa.

Další výhodou hostování vašich videí na YouTube nebo Vimeo je to, že poskytuje další cestu k vašemu obsahu – uživatelé mohou vaše videa najít při procházení těchto webů (za předpokladu, že vaše videa jsou veřejná), a můžete odkazovat ze svých videí na svůj web..

Na obou stránkách videa můžete vkládat videa na své vlastní webové stránky pomocí jednoduchých kódů pro vkládání.

Jak nastavit video blog?

Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je nahrát svá videa na YouTube a poté je vložit do blogových příspěvků ve WordPressu.

Minecraft

Mohu hostit svůj vlastní server Minecraft?

Ano.

Mohu hostit Minecraft na sdíleném hostingu?

Minecrafty jsou velmi náročné na zdroje, takže je nepravděpodobné, že by plán [sdíleného hostování] fungoval dobře. Pravděpodobně získáte lepší výsledky s hostingovým plánem VPS, zejména pokud se chystáte pozvat ostatní, aby si s vámi zahráli.

Jakékoli další úvahy o hostování s Minecraft?

Herní servery vyžadují nízkou latenci (časové zpoždění mezi odesláním žádosti a přijetím odpovědi). Kromě rychlých serverů také pomáhá lokalizovat váš hosting geograficky blízko vás nebo vašich hráčů.

Podcast

Co je podcasting?

Podcasting je publikování serializovaného zvukového obsahu. V podstatě – je to blogování ve zvuku.

Jak podcast?

Podcasting workflow má tři základní prvky:

 1. Vytváření zvukového obsahu
 2. Publikování zvukového obsahu
 3. Distribuce zvukového obsahu

Všechny tři tyto úkoly jsou snazší než kdy jindy.

Vytváření zvukového obsahu lze provádět pomocí bezplatných a levných nástrojů. Vše, co potřebujete, je mikrofon, počítač a nějaký nahrávací software. Na počítačích Mac použijte Garage Band (je to opravdu snadné a je k dispozici zdarma s OS). V systému Windows nebo Linux použijte Audacity (je to zdarma a Open Source).

K publikování obsahu budete potřebovat web.

Pokud jste v pořádku s ovládáním obsahu třetí stranou, můžete publikovat na hostitelské službě Podcast, jako je Lybsyn nebo Podbean..

Pokud však chcete ovládat svůj vlastní obsah – a integrovat svůj podcast s textovým blogováním, videem a předstíraným sociálním médiem – máte lepší možnost hostit svůj podcast sami. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je s WordPress. WordPress, systém správy obsahu zaměřený na blogování, poskytuje skvělou snadno nastavitelnou platformu pro veškerý váš obsah: podcasty, blogové příspěvky, videa a další média.

Web WordPress můžete nastavit na sdíleném hostování nebo (pokud očekáváte velký provoz) plán VPS. Pomocí pluginu podcasting můžete snadno integrovat svůj zvukový obsah do svého webu WordPress.

Nakonec chcete distribuovat svůj obsah – což většinou znamená pouze odeslání kanálu RSS do iTunes.

Nejlepší software pro podcasting?

Pro vytváření obsahu podcastu:

 • GarageBand je nejjednodušší začít.
 • Pokud nemáte Mac, Audacity je skvělá aplikace s otevřeným zdrojovým kódem.

Pro publikování:

 • WordPress s pluginem podcasting

OwnCloud

Co je ownCloud?

OwnCloud je softwarová sada podobná Dropboxu. Ve skutečnosti to většina lidí považuje za alternativu open-source k Dropboxu.

Jak si vyrobit vlastní Dropbox?

Dropbox je produkt SaaS (Software as a Service), který vám umožňuje ukládat soubory na dálku, přistupovat k nim odkudkoli, sdílet soubory a synchronizovat místní adresář do úložiště souborů mimo lokalitu.

Je to skvělá funkce, ale můžete si být opatrní, pokud necháte, aby vaše soubory uchovávala služba třetí strany. Můžete mít obavy o ochranu osobních údajů nebo si prostě můžete myslet, že to není moudré.

Žádný problém – podobnou službu synchronizace souborů můžete nastavit na svém vlastním serveru pomocí ownCloud.

Můžete si nastavit svůj vlastní domácí nebo kancelářský počítač tak, aby fungoval jako webový server, nebo jej nastavit podle vlastního hostovacího plánu VPS (nebo vyhrazeného hostování, pokud jej potřebujete).

Jak hostit Google Apps?

Google Apps poskytuje sadu nástrojů pro spolupráci, sdílení souborů a produktivity, včetně:

 • vytváření dokumentů
 • kalendářování
 • tabulky
 • e-mailem

Z různých důvodů (jako je cena, soukromí, kontrola) můžete raději „rozmístit vlastní“ sadu produktivity, kterou byste hostovali na svém vlastním serveru – ať už na hardwaru, který vlastníte a udržujete, barevném hardwaru nebo hostování VPS plán.

V současné době je nejlepší možností all-in-one pro budování tohoto druhu systému spolupráce projekt Open Source ownCloud.

Mohu použít ownCloud na sdíleném hostování?

Ne obvykle. OwnCloud vyžaduje nastavení serveru, speciální přístupová oprávnění a konfigurace, které nejsou ve sdílených hostingových plánech dobře podporovány nebo snadno dosažitelné. Smluvní podmínky sdíleného hostování navíc obvykle naznačují, že plány zákazníků jsou určeny k publikování na webu, nikoli k ukládání souborů. I když můžete nastavit a nakonfigurovat ownCloud, můžete se vzdát vaší uživatelské dohody.

Pokud si přejete nastavit ownCloud na hostingový plán, budete mít mnohem lepší zážitek s používáním VPS plánu.

Platformy

Jaké operační systémy jsou k dispozici?

Pro webhosting existují dva hlavní operační systémy: Linux a Windows. Někteří hostitelé však nabízejí jiné operační systémy, jako je FreeBSD.

Kde hostit burzovní server?

Microsoft Exchange je softwarová platforma pouze pro Windows, která se používá pro e-maily a další nástroje pro kancelářskou produktivitu. Můžete ho hostit sami, ale musíte tak učinit na hostitelské platformě Windows.

Většina lidí, kteří provozují Exchange Server, tak činí na plánu hostování VPS nebo dedikovaného serveru. Spuštění Microsoft Exchange na sdíleném hostování je relativně vzácné, ale ne zcela neslýchané.

Co je to WebMatrix?

WebMatrix je bezplatný nástroj pro vývoj webových aplikací vytvořený společností Microsoft. Působí podobně (ale ne úplně stejně) jako Common Language Runtime, umožňuje vývoj v několika různých jazycích (včetně PHP a ASP.NET, s přístupem k API specifickým pro Windows. WebMatrix také poskytuje řadu vývojových a implementační nástroje, jako je integrace s git, šablony a moduly, které replikují funkčnost IDE.

WebMatrix lze spustit pouze na hostování Windows.

Co je to Návrhář SharePoint?

SharePoint Designer je bezplatný nástroj pro tvorbu HTML a návrh webových stránek, který se specializuje na vytváření a úpravy webů Microsoft Sharepoint. Je to nástupce návrhového nástroje FrontPage, ale je omezen konkrétně na SharePoint.

Jak hostovat SharePoint?

Budete potřebovat hostingový plán Windows. Většina uživatelů SharePoint upřednostňuje hostování s hostingovým plánem VPS nebo dokonce s dedikovaným serverovým plánem.

I když jakýkoli hostingový plán Windows může být vytvořen, aby fungoval, pro nejlepší zážitek doporučujeme hledat webhostingové společnosti se specializací na hosting SharePoint.

Kde hostit SharePoint Designer?

Obvykle nejste hostitelem služby SharePoint Designer – hostujete službu SharePoint a potom pomocí nástroje SharePoint Designer místně (ve vašem počítači) navrhujete a upravujete stránky, které se poté nahrají na váš web SharePoint..

Mohu hostovat SharePoint v systému Linux?

Ne. SharePoint je software pouze pro Windows.

Jak přidat uživatele do skupiny v Linuxu?

Přidání uživatele do existující skupiny lze snadno provést z příkazového řádku systému Linux.

useradd -G groupname username

Chcete-li například přidat uživatele wesley do skupiny bridgecrew, stačí zadat:

useradd -G bridgecrew wesley

Operační systémy

Obecné otázky operačního systému

Co je operační systém?

Operační systém je základní softwarový systém, na kterém běží veškerý další software v počítači.

Poskytuje vrstvu rozhraní mezi vašimi aplikacemi a hardwarem počítače a také uživatelské rozhraní, abyste mohli s počítačem pracovat a ovládat ho. Obecně je operační systém nejdůležitějším faktorem při určování toho, jaký druh softwaru můžete spustit a jaká bude vaše zkušenost jako uživatel počítače..

Ve většině osobních počítačů většiny lidí se běžně používají tři hlavní řady operačních systémů: Windows, Mac OSX a Linux. Mac OSX a Linux jsou poněkud podobné, protože se oba vyvinuly z operačního systému Unix (i když se výrazně lišily).

Linux je k dispozici v mnoha různých „distribucích“ (např. Ubuntu, Red Hat, CentOS), které představují různé svazky komponent, zabalené společně – často se základní filozofií nebo případem použití. Protože Linux je Open Source (na rozdíl od Mac nebo Windows), kdokoli může spravovat a distribuovat „distro“ Linuxu a díky této skutečnosti existuje mnoho možností.

Apple obvykle dává přednost tomu, aby všichni uživatelé Mac měli nejnovější verzi operačního systému MAC OSX, a aktualizují se z verze na verzi postupně a automaticky, aby byli všichni synchronizováni. Neexistují žádné rozdílné „distribuce“ Maců.

V systému Microsoft Windows představuje každá nová verze zcela odlišné přístupy k designu a interakci uživatelů. Zatímco uživatelé často upgradují, když jsou k dispozici nová vydání stejné verze, zřídka přecházejí z jednoho hlavního vydání do druhého na stejném počítači.

Telefony, tablety a další zařízení mají také operační systémy. Mobilní zařízení společnosti Apple (iPhone, iPad) používají operační systém iOS. Většina ostatních telefonů používá operační systém Android, který je open source a je založen na Linuxu. Mobilní zařízení se systémem Windows používají operační systém Windows Phone.

Co je dobrý operační systém pro server?

To záleží, ale obvykle: Linux.

Rozhodnutí o tom, jaký operační systém použít na serveru, závisí zcela na tom, co plánujete použít server. Pro většinu případů použití bude obvykle nejlepší distribuce Linuxu.

Pokud provozujete jednoduchý web pomocí skriptovacích jazyků, jako je PHP, Ruby nebo Python, bude vhodná téměř jakákoli distribuce v systému Linux. CentOS, Debian a Ubuntu jsou tři nejoblíbenější, protože několik dalších distribucí by fungovalo stejně dobře. Tyto funkce by také fungovaly pro běžná použití jiných než webových stránek, jako je provozování e-mailového serveru nebo serveru pro sdílení souborů.

Pokud provozujete velký síťový server pro Enterprise, nejběžnější distribucí Linuxu pro velké organizace je Red Hat.

Pro provozování sdílené hostovací služby je relativně nedávná distribuce CloudLinux dobrou volbou, protože poskytuje řadu nástrojů pro virtualizaci a správu plánů hostingu.

Systém Windows Server je nejčastěji používán podniky, které potřebují určitou specifickou aplikační infrastrukturu poskytovanou společností Microsoft, například Sharepoint, Exchange nebo .NET..

Mac

Jaký operační systém se používá na počítačích Mac?

Stolní počítače Mac a notebooky používají OSX.

Operační systém OSX je oficiální operační systém UNIX (tj. Zaplatili licenční poplatek a prošli veškerou požadovanou certifikací, aby byli oficiálně považováni za součást rodiny UNIX).

Protože Linux byl původně odvozen (alespoň koncepčně) od Unixu, existuje mnoho základních podobností mezi počítači Mac a Linux. Přestože je návrh uživatelského rozhraní velmi odlišný a Linux nemá přístup do obchodu Apple App Store, základní funkce, jako je terminál (příkazový řádek), použití uživatelů a další činnosti na nízké úrovni, jsou velmi podobné.

To je jeden z mnoha důvodů, proč jsou Mac mezi vývojáři populární, zejména vývojáři, kteří pravidelně nasazují software na servery Linux.

Mohu hostit web na počítači Mac?

Ne ve skutečnosti, ne.

Teoreticky je možné hostit web z jakéhokoli počítače, který je připojen k internetu – takže byste mohli skutečně spustit web z vašeho domova nebo notebooku Mac.

Servery používané pro provoz seriózních webů zaměřených na veřejnost jsou však obecně mnohem rychlejší a robustnější než stolní nebo přenosné počítače pro spotřebitele. Kromě toho je internetová šířka pásma v konvenčních datových centrech mnohem širší a rychlejší než u vás doma nebo v kanceláři.

Protože společnost Apple nevyrábí žádné servery ani vybavení datových center, je provoz webu z počítače Mac (v nejlepším případě) vysoce nepraktický.

Linux

Co je Linux?

Linux je rodina operačních systémů Open Source.

Projekt Linux byl vytvořen na počátku 90. let jako alternativa svobodného a otevřeného zdroje k Unixu, který byl vlastnický a uzavřený zdroj.

Dnes je Linux pravděpodobně nejoblíbenějším operačním systémem na světě. I když se jedná o poměrně malý hráč ve světě osobních počítačů a stolních počítačů, kterému dominují většinou Windows a Mac OSX, Linux se stal průmyslovým standardem pro webové servery, super počítače, „velké kovové“ instalace a vestavěná zařízení. Ve své inkarnaci jako „Android“ napájí většinu mobilních telefonů.

Linux se nazývá „rodina operačních systémů“, protože je k dispozici ve velkém počtu „distribucí“ (nebo „distros“), které balí jádro Linuxu s dalšími nízkoúrovňovými utilitami, ovladači zařízení, moduly uživatelského prostředí a aplikacemi . Některé z těchto distribucí se staly velmi populární: CentOS, Ubuntu, Debian, Red Hat. Každá distro má svou vlastní komunitu vývojářů, příznivců a uživatelů. Některé jsou podporovány velkými neziskovými nebo neziskovými organizacemi, jiné jsou řízeny malým týmem dobrovolných dobrovolníků. Mnoho z nich je vytvořeno pro splnění konkrétní potřeby – například CloudLinux, který byl vytvořen za účelem správy sdílených hostingových serverů.

Je Linux vhodný pro hostování webových stránek?

Ano.

Většina webhostingů – ať už sdílených, VPS nebo dedikovaných serverů – se provádí na počítačích Linux. IT je tak běžné, že je považováno za „výchozí“ téměř ve všech případech – použití hostujícího operačního systému jiného než Linux (obvykle Windows) je obvykle „zvláštní případ“.

Existuje několik funkcí systému Linux, které přispívají k tomu, že jsou vynikající volbou pro hostování webových stránek:

 • Vynikající povolování a bezpečnost uživatelů – uživatelský model Linux pomáhá zabezpečit webové stránky a chrání před škodlivými útoky a náhodnými chybami správců webových stránek
 • Není třeba vypínat – Windows stroje mají tendenci zpomalit, čím déle běží (kvůli jevu známému jako únik paměti), což znamená, že musí být pravidelně vypínány a restartovány. Tím by se přerušila služba na webových stránkách. Linux je mnohem méně náchylný k tomuto problému, takže je obvykle vhodnější k neustálému běhu v neustálém prostředí.
 • Zdarma – Linux je software s otevřeným zdrojovým kódem a nemá žádné licenční poplatky. To pomáhá udržovat co nejnižší náklady na webhosting – zejména sdílený hosting.
 • Velká komunita pro webhosting v systému Linux – Vzhledem k tomu, že Linux je pro webhosting tak populární, je k dispozici spousta podpory, obrovské množství zdokumentovaných znalostí a řada nástrojů a nástrojů..

Měl bych získat webhosting pro Linux?

Pravděpodobně ano.

Linux je dnes považován za standard pro většinu forem webhostingu. Napájí drtivou většinu webových stránek na internetu.

Jedinou další vážnou alternativou k Linuxu je Windows. Existuje několik důvodů, proč je Linux často lepší volbou než Windows, existuje jeden důvod, který obvykle převyšuje všechny ostatní důvody: Linux je zdarma a Windows stojí peníze.

Vzhledem k tomu, že Linux je přinejmenším tak dobrý jako Windows (a mnozí si myslí, že je lepší), není opravdu důvod utrácet peníze za Windows, pokud k tomu neexistuje konkrétní důvod..

Důvod, proč jste si vybrali Windows přes Linux, je, pokud jej potřebujete k napájení jedné nebo více proprietárních technologií společnosti Microsoft, jako jsou .NET, Silverlight nebo Exchange Server..

Pro drtivou většinu webových stránek a webových aplikací běžících v jazycích jako PHP, Ruby, Python nebo Perl – a to zahrnuje populární aplikace jako WordPress, Drupal, Joomla – Linux není jen dost dobrý, ale ve skutečnosti je lepší.

Okna

Je systém Windows vhodný pro hostování webových stránek?

Pokud nepotřebujete systém Windows pro něco konkrétního, obvykle to není ideální.

Převážná většina webů a webových aplikací na internetu dnes běží na jedné nebo více technologiích Open Source – jazyky jako PHP nebo Ruby, aplikace jako WordPress a Drupal, rámce jako Rails nebo Django
.

Na počítači se systémem Windows je možné libovolnou z nich spustit. V systému Linux však bude instalace, správa a správa balíků snadnější. Technologie jsou obvykle postaveny a testovány na Linuxu (nebo Macu, který je podobný), existuje více nástrojů a nástrojů pro Linux, návody a podpůrné dokumenty mají tendenci předpokládat prostředí Linuxu.

Takže – pokud nepotřebujete něco konkrétního, jako je například .NET -, Windows nemá tendenci být dobrou volbou pro hostování většiny webových stránek.

Mohu hostovat webové stránky ve Windows?

Ano.

Především některé webové technologie – .NET, Silverlight – vyžadují Windows.

Většina webových technologií – PHP, Ruby – nevyžaduje systém Windows, ale lze jej v případě potřeby provozovat na systému Windows.

Je Windows Server stejný jako Windows?

Něco ano, ale ne.

Windows Server je řada operačních systémů. Pokud máte počítač se systémem Windows, může být spuštěna jedna z několika verzí – Windows XP, Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10. Všechny tyto jsou verze systému Windows určené pro osobní nebo obchodní práci na počítači nebo notebooku.

Windows Server je verze systému Windows, která je určena k použití v serverovém prostředí. Je (většinou) kompatibilní s osobní počítačovou verzí Windows a (většinou) funguje stejným způsobem – pro někoho, kdo je obeznámen s prováděním administrativních úkolů na jednom, by bylo snadné provádět podobné úkoly na druhém a software navržený a běžící na Windows PC lze nasadit na Windows Server a lze očekávat, že bude spuštěn bez problémů.

Takže – Windows Server je velmi podobný verzi Windows, kterou můžete mít na svém počítači, ale nejedná se přesně o stejný software.

Správa

Ovládací panely

Potřebuji ovládací panel?

To záleží na vaší úrovni dovedností (nebo na úrovni pohodlí při učení se novým věcem).

Budete muset nějak spravovat svůj hostingový účet a server. Od instalace systému pro správu obsahu až po nastavení e-mailu existuje řada administrativních úkolů, které musíte postarat, pokud hostujete vlastní webovou stránku..

„Pokročilá možnost“ (a jedinou možností, než byly vynalezeny ovládací panely), by bylo přihlásit se na webový server pomocí SSH a použít příkazový řádek. Jedná se o velmi účinný způsob interakce s počítačem, ale musíte vědět, co děláte. Neexistuje žádné grafické rozhraní, žádné ikony, žádné kliknutí – stačí napsat textové příkazy na černou obrazovku. Netřeba dodávat, že mnoho lidí to shledává trochu skličujícím.

Ovládací panel provádí pro váš hostitelský účet to, co vaše desktopové prostředí dělá pro váš počítač – poskytuje grafické rozhraní pro provádění různých úkolů.

Prakticky všechny sdílené plány hostování přicházejí s ovládacím panelem. Většina poskytovatelů sdílených hostingů ve skutečnosti předpokládá, že většina jejich zákazníků bude s ovládacím panelem interagovat pouze kdykoli.

Přijde vyhrazený server s ovládacím panelem?

Někdy.

Většina zákazníků, kteří potřebují dedikovaný server, má technické schopnosti spravovat server z příkazového řádku. Navíc většina z nich také potřebuje vlastní konfiguraci a nastavení, které lze provést pouze na příkazovém řádku.

Mnoho plánů vyhrazených serverů má nějaký druh ovládacího panelu serveru, který je vhodný zejména pro vyhrazené serverové prostředí a který je zcela odlišný od typu ovládacího panelu webhostingu, který se nachází ve sdílených hostingových plánech..

Bude mít hostovací plán VPS ovládací panel?

Hosting VPS často zahrnuje ovládací panel, ale ne vždy – někteří zákazníci VPS dávají přednost interakci se svým serverem především prostřednictvím příkazového řádku, zejména pokud dělají nový vývoj nebo potřebují vlastní nastavení.

Proč potřebuji ovládací panel?

Takže se nemusíte učit, jak používat příkazový řádek.

Instalace jedním kliknutím

Co je Fantastico?

Fantastico je instalátor na jedno kliknutí. Poskytuje snadný způsob instalace řady webových aplikací a systémů pro správu obsahu.

Co je to jednoduché skripty?

Simple Scripts je instalátor na jedno kliknutí. Poskytuje snadný způsob instalace řady webových aplikací a systémů pro správu obsahu.

Co je Softaculous?

Softaculous je instalátor na jedno kliknutí. Poskytuje snadný způsob instalace řady webových aplikací a systémů pro správu obsahu.

Prakticky všechny sdílené plány hostování a mnoho plánů VPS mají jeden z těchto nástrojů pro instalaci jedním kliknutím. Ať už má poskytovatel hostingu jakýkoli, bude přístupný z ovládacího panelu webhostingu.

E-mailem

Další informace naleznete také v našem e-mailovém FAQ.

Jak získat e-mail na mé vlastní doméně?

Většina poskytovatelů sdíleného hostingu nabízí jeden nebo více e-mailových účtů jako součást svého hostovacího balíčku. Lze je nastavit pomocí ovládacího panelu hostitele.

K přístupu k e-mailu můžete použít jednu nebo druhou webmail aplikaci (například Squirrel Mail) nebo k ní přistupovat prostřednictvím poštovního klienta, jako je Outlook nebo Apple Mail..

Pokud si přejete nastavit e-mail vaší domény na jiném serveru – například prostřednictvím služby, jako je Google Apps -, budete muset nastavit vlastní záznam MX.

Jak vytvořit seznam e-mailů?

Existuje celá řada nástrojů pro vytváření seznamů e-mailů. Většina profesionálních systémů pro správu obsahu, jako jsou WordPress nebo Drupal, má pluginy pro správu e-mailových seznamů. Jakákoli dobrá aplikace elektronického obchodu, jako je Magento, bude poskytovat vestavěné funkce nebo seznamy e-mailů třetích stran. Existují řešení předplatného SaaS, jako je MailChimp. Nakonec někteří poskytovatelé hostingu mají software seznamu adresátů jako funkci.

Jak zastavit nevyžádanou poštu?

Pokud používáte e-mailovou službu svého webhostingového účtu, můžete zastavit většinu nevyžádané pošty pomocí služby Spam Assassin.

Jak nastavit předávání e-mailů?

Ve většině plánů hostingu můžete nastavit přeposílání e-mailů na ovládacím panelu.

Jak mohu použít e-mailovou doménu se službou třetí strany, jako je Google Apps?

Musíte „nasměrovat“ své doménové jméno na server určený aplikací. To se provádí úpravou záznamu MX v záznamu DNS.

Jak editovat MX záznamy?

Záznam MX je záznam DNS, takže jej budete upravovat na stejném místě jako ostatní záznamy DNS. Ve většině ovládacích panelů se to provádí na záložce „Správa domén“ nebo v sekci. Někdy bude označen jako editor zóny DNS.

IMAP vs POP3: Což je lepší?

IMAP. Pokud je to možné, měli byste místo protokolu POP3 používat protokol IMAP. Pokud váš webhosting nepodporuje IMAP, měli byste najít ten, který to podporuje.

Jaký je rozdíl mezi IMAP a POP3?

IMAP a POP3 jsou oba e-mailové protokoly, ale fungují odlišně. I když technické rozdíly jsou příliš podrobné, aby se do nich dalo dostat, praktický rozdíl pro uživatele je snadno pochopitelný.

S POP3 získá klient kopii e-mailu ze serveru. Jakmile k tomu dojde, jedná se o nezávislou kopii. Obvykle je e-mail odstraněn ze serveru (i když ne vždy). Server neví, jestli se s kopií klienta stalo něco. Díky tomu je velmi obtížné – téměř nemožné, opravdu – používat více klientů (stolní počítač, notebook a telefon) ke správě jednoho e-mailového účtu..

S protokolem IMAP jsou e-mailové zprávy – a jejich stavy (čtení, nepřečtení, odpověď) – synchronizovány mezi serverem a všemi klienty. To umožňuje jedné osobě s jedním e-mailovým účtem bez problémů používat více klientů.

Crontabs

Co je cron práce?

Úloha cron je automatizovaný úkol, který je nastaven tak, aby běžel podle konkrétního plánu.

Cron úlohy se používají pro nejrůznější věci. Několik příkladů:

 • automatické zálohy
 • Vymazání mezipaměti
 • kontrola mrtvého odkazu

Jak nastavit cron job?

Úlohy cron můžete nastavit ručně úpravou souborů crontab. Obvykle se nacházejí v adresáři / etc. Nastavení naplánované úlohy vyžaduje přidání trochu tajemných kódových bitů do souboru. (Zde si můžete přečíst krátký návod pro cron úlohy.)

Snadnějším způsobem je použití obslužného programu pro plánování úloh cron, který je běžně zabudován do ovládacího panelu webhostingu.

Různé

Mohu zobrazit přístupové protokoly ve sdíleném hostování?

Můžete, pokud máte hostitelskou společnost, která k nim poskytuje přístup. Budou přístupné z ovládacího panelu.

Jak často mám zálohovat svůj web?

To záleží na tom, jak často se mění stav vašeho webu a jak kritická jsou vaše data.

Přinejmenším byste měli zálohovat databázi svého webu tak často, jak do něj přidáváte obsah. A měli byste zálohovat kód před a po všech významných změnách.

Pokud je váš web jakýmkoli způsobem interaktivní – obchod s elektronickým obchodem, web pro správu projektů – pravděpodobně získáváte nová data neustále. V takovém případě byste měli zálohovat databázi alespoň jednou denně, možná i více.

Jak zálohovat můj web?

Zálohování webových stránek je příliš důležité na to, abyste je mohli ponechat v paměti. Měli byste nastavit automatickou zálohu databáze i kódu.

Jak nahrávat soubory na hostitelský účet?

Nejběžnějším způsobem řešení nahrávání souborů na hostitelském serveru je použití FTP. Prakticky všechny hostingové účty vám umožňují nastavit účet FTP, pomocí kterého získáte přístup k adresáři souborů hostitelského serveru prostřednictvím FTP klienta.

Někteří weboví hostitelé to zjednodušují tím, že poskytují správce souborů založený na prohlížeči.

Jak přistupovat k terminálu v hostitelském účtu?

Pokud potřebujete přístup z příkazového řádku k vašemu webhostingovému serveru, uděláte to pomocí SSH. To provedete pomocí příkazu ssh ve svém vlastním příkazovém řádku a přihlašovacích údajů poskytnutých webovým hostitelem. Obvykle je najdete na ovládacím panelu.

Jak editovat stránku 404?

Existují tři způsoby, jak nastavit nebo upravit stránku 404:

 • Použijte vestavěný vlastní generátor 404 stránek vašeho poskytovatele hostingu (pokud jej má).
 • Vytvořte stránku HTML ve vašem veřejném adresáři, která se zobrazí, když návštěvník zaznamená chybu 404, a pomocí htaccess přesměrujte na něj chyby 404..
 • Nechte to na vašem systému správy obsahu.

Jak změnit záznamy DNS?

Záznamy DNS můžete obvykle upravovat pomocí ovládacího panelu webhostingu. Obvykle se to děje z karty nebo sekce označené „Správa domény“ nebo „Editor DNS“ (nebo něco podobného).

Jak zaměřit doménu na jiného hostitele?

Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout:

 • Upravte svůj záznam A tak, aby ukazoval na IP adresu hostitelského serveru
 • Změňte svůj záznam na serveru názvů a umožněte druhé hostitelské společnosti spravovat vaše záznamy DNS

Který z nich musíte udělat, závisí na požadavcích druhého hostitele – obvykle vám oznámí, co musíte udělat.

Jak zakázat návštěvníkům webových stránek?

Obvykle blokujete návštěvníky webových stránek blokováním požadavků z jejich IP adresy.

Existují tři způsoby, jak toho dosáhnout:

 • Většina systémů pro správu obsahu má nějaký druh funkce černé listiny založené na IP, buď jako plugin nebo jako základní funkce.
 • Soubor .htaccess můžete upravit tak, aby obsahoval pravidla blokování založená na IP adresách.
 • Pokud je hostitelská společnost k dispozici (většina z nich), můžete použít jejich vestavěný správce IP Deny z ovládacího panelu.

Výkon

CDN

Co je to CDN?

CDN je síť pro doručování obsahu.

Síť pro doručování obsahu je služba, která ukládá statické soubory (například obrázky a soubory Javascript) vaším jménem a obsluhuje je návštěvníkům vašeho webu z jiného serveru, než je váš vlastní hostitel hlavního webu..

To se provádí za účelem zrychlení načítání stránky a uvolnění šířky pásma od primárního hostitele.

Proč bych měl používat CDN?

Použití CDN obvykle výrazně urychlí načítání stránky. To se děje ze dvou důvodů:

 • CDN doručují soubory rychleji, a to z několika důvodů:
  • rychlejší připojení k internetu
  • rychlejší servery
  • prediktivní ukládání do mezipaměti
  • fyzická blízkost
 • Při použití CDN lze do prohlížeče současně poslat několik souborů

Kromě rychlejšího načítání stránky (což je dobré pro vaše návštěvníky), použití CDN snižuje využití šířky pásma ve vaší hostitelské službě. Pokud platíte za šířku pásma, může vám to ušetřit peníze. I když neplatíte přímo za využití šířky pásma, může vám to ušetřit peníze tím, že vám umožní provozovat hostingový plán s nižším výkonem, než byste mohli jinak potřebovat, kdybyste museli celý obsah obsluhovat sami.

Kromě zvýšení výkonu CDN obvykle zkracují prostoje a mohou pomoci zmírnit určité typy bezpečnostních hrozeb. Některé CDN poskytují ochranu DDOS.

Jak používat CDN?

To se liší v závislosti na CDN. Většina CDN však velmi usnadňuje nastavení. Vše, co musíte udělat, je nastavit DNS záznamy tak, aby ukazovaly na proxy servery CDN, a postarají se o zbytek.

Mohu použít CDN s WordPress?

Ano. Jakékoli CDN bude spolupracovat s WordPress – nepotřebujete řešení specifické pro WordPress. Existuje však jeden.

Součástí balíčku doplňků Jetpack je integrace s Photon CDN, poháněné WordPress.com.

Potřebuji CDN?

Nepotřebujete ho, ale je hloupé ho nepoužívat. CDNs mohou výrazně zlepšit váš výkon a zároveň snížit náklady. Snadno se nastavují a jsou k dispozici bezplatné služby CDN.

Vyhrazená IP

Co je vyhrazená IP?

Drtivá většina zákazníků webhostingu používá sdílenou hostingovou službu. V případě sdíleného hostování sdílí mnoho zákazníků jeden server. To obvykle znamená, že všichni tito zákazníci sdílejí stejnou IP adresu.

Fráze „vyhrazená IP“ znamená, že zákazník má svou vlastní jedinečnou IP adresu, kterou nesdílí s žádnými jinými zákazníky.

Potřebuji vyhrazenou adresu IP?

To záleží.

Největším důvodem pro použití vyhrazené adresy IP je to, že ji potřebujete, pokud potřebujete bezpečnostní certifikát SSL.

Pokud provádíte elektronický obchod nebo zpracováváte citlivá uživatelská data, potřebujete certifikát SSL. HTTPS navíc zvyšuje bezpečnost a soukromí pro jakýkoli typ webové stránky, takže mnoho lidí dává přednost použití certifikátu SSL pro všechny weby – a existuje důkaz, že to přináší menší výhodu SEO.

Jak získat vyhrazenou IP adresu?

Pokud používáte VPS nebo dedikovaný hostingový plán, budete mít automaticky svou vlastní IP adresu. U sdílených hostingových plánů některé z nich nabízejí upgrade „vyhrazené IP“.

Jaký je rozdíl mezi vyhrazenou IP adresou a dedikovaným serverem?

Díky plánu vyhrazeného serveru si pronajímáte celý server. Toto je obvykle nejdražší typ hostingového plánu.

Vyhrazená adresa IP znamená, že máte vlastní adresu IP.

Mohu získat vyhrazenou IP adresu na sdíleném hostingu?

Ano. Ve skutečnosti, pokud vidíte reklamu „Vyhrazená IP“, sledujete sdílený hostingový plán, protože VPS a vyhrazené hostingové plány mají automaticky svou vlastní IP adresu.

Pomůže specializovaná adresa IP se SEO?

Zdá se, že mnoho lidí si myslí, že vyhrazená adresa IP je pro SEO dobrý nápad.

Důvodem je to, že ve sdíleném hostitelském prostředí mohou ostatní zákazníci, kteří sdílejí vaši IP adresu, jednat se špatným chováním, což má za následek potrestání vašeho webu vyhledávači.

To není vůbec pravda a společnost Google je již několikrát řešila. Rozumí ekosystému sdíleného hostování a netrestají weby kvůli akci jiných webů.

Vyhrazená adresa IP však může být pro SEO přínosem z jednoho důvodu: umožňuje získat bezpečnostní certifikát SSL, což znamená, že uživatelé mohou na váš web přistupovat prostřednictvím protokolu HTTPS. Tím se zvýší vaše hodnocení SEP, i když pravděpodobně jen nepatrně.

Je vyhrazená adresa IP vhodná pro zabezpečení?

Pouze pokud to umožňuje získat bezpečnostní certifikát SSL, což je pro zabezpečení velmi dobré.

SSD

Co je SSD?

SSD je jednotka SSD. Jedná se o technologii, která nahrazuje běžnější spřádací diskovou jednotku (typ pevného disku, který můžete mít ve stolním počítači).

SSD jsou dražší než spřádání magnetických diskových jednotek a mají nižší hustotu informací (zabírají více prostoru – dražší je hromadně ukládat). Ale mají jednu velkou výhodu: jsou mnohem rychlejší než konvenční spřádací jednotky.

Usnadní SSD stránku rychleji?

Pravděpodobně. SSD mají mnohem rychlejší I / O rychlost. Pokud budou všechny ostatní věci stejné, SSD urychlí dobu načítání vašeho webu.

Stojí SSD hosting za náklady?

To bude zcela záviset na vaší konkrétní situaci. Zvýšení výkonu bude záviset na struktuře vaší aplikace a na tom, jaké další druhy vylepšení již existují. Navíc, ekonomická výhoda zvýšení rychlosti je vysoce specifický výpočet, který můžete provést pouze vy.

Nicméně s více a více poskytovatelů hostingu podporujících SSD (někteří z nich zdarma) můžete téměř určitě najít plán SSD ve svém rozpočtu.

Zend

Co je to server Zend?

Zend Server je distribuční a webová aplikační platforma PHP, která poskytuje kompletní sadu PHP modulů, utilit a API. Díky tomu jsou aplikace PHP rychlejší a bezpečnější a lze je použít k jejich integraci s dalšími technologiemi, jako je Java.

Potřebuji Zend Server, abych mohl používat Zend Framework?

Ne, jsou to dvě různé technologie. Jsou však postaveny tak, aby dobře spolupracovaly.

Mohu použít server Zend na sdíleném hostování?

Obecně ne. Pokud chcete používat server Zend, nejlepší sázkou je hostingový plán VPS.

Co je Zend Optimizer?

Zend Optimizer je nástroj pro optimalizaci kódu, který urychluje provádění PHP.

Je Zend Optimizer jiný než Zend Framework?

Ano. Zend Framework je rámec pro vývoj aplikací pro psaní webových aplikací v PHP. Jedná se o zcela samostatný projekt od Zend Optimizer.

Mohu použít Zend Optimizer bez Zend Framework?

Ano. Zend Optimizer zrychlí provádění jakéhokoli kódu PHP. Nejlepší (nejrychlejší) výsledky však budou získány použitím produktů nástrojů společně se serverem Zend.

Aplikace

Blog

Co mám dělat, když spustím blog?

První věc, kterou musíte udělat při rozhodování o zahájení blogu, je napsat. Pokud se během několika týdnů nedokážete sami posadit a napsat několik užitečných (pěti až deseti) blogových příspěvků, pravděpodobně byste neměli založit blog.

Poté, co jste si dokázali, že jste alespoň mírně vážně o zahájení a udržení krok s blogem, měli byste se rozhodnout, zda chcete spustit svůj vlastní blog na svůj vlastní hosting, nebo poslat svůj blog na blogování služby, jako je WordPress.com nebo Tumblr.

Hosting na blogu pomocí síťové služby je snadnější a někdy levnější, ale nemáte nad webem tolik kontroly. Přizpůsobení nebo vydělávání peněz může být obtížnější. Síť blogů může omezit, jaký typ obsahu můžete publikovat a jaký typ funkcí můžete přidat. Pokud někdo obviní vaše stránky z porušení autorských práv, mohou vlastníci sítě blogů vaši stránku stáhnout bez vašeho souhlasu.

Je to trochu víc potíží, ale často je mnohem lepší volbou hostit svůj vlastní blog.

Chcete-li tak učinit, musíte vybrat softwarovou aplikaci blogu nebo systém správy obsahu. Nejoblíbenější možností je WordPress. Drupal je také populární, i když ne tak moc. Existují i ​​jiné možnosti, ale obvykle se vám vyplatí prozkoumat, pokud nemáte nějaké velmi specializované potřeby nebo pokud opravdu nepodporujete projekty, které se zabývají smolaři..

Jakmile se o tom rozhodnete, měli byste vybrat hostitelskou společnost. U malého osobního blogu budete pravděpodobně chtít začít se sdíleným hostingovým plánem. Pokud očekáváte velmi rychlý provoz, možná budete chtít místo toho použít výkonnější plán VPS.

Pokud se jedná o váš první blog, nebo nemáte-li moc důvtipné techniky, měli byste si vybrat hostitelskou společnost, která poskytuje instalace jedním kliknutím, takže můžete svůj blog uvést do provozu, aniž byste museli nastavovat databázi a CMS. sami a všechno propojte.

Použijte náš nástroj pro srovnání hostování a najděte ty, které podporují všechny potřebné technologie a poskytněte požadovaný plán. Poté se podívejte na recenze hostingu, které vám pomohou rozhodnout se, která možnost je nejlepší. Nezapomeňte si kupovat, než něco zakoupíte.

Jakmile si zakoupíte svůj plán, budete se moci přihlásit do ovládacího panelu hostitele a docela snadno si nainstalovat software pro blogování. Postupujte podle uvedených pokynů a přihlaste se do aplikace WordPress nebo Drupal, přidejte svůj obsah a pokračujte.

Co je nejdůležitější na spuštění blogu?

Schopnost psát příspěvky v poněkud konzistentním plánu.

CMS

Podívejte se také na časté dotazy týkající se CMS.

Co je to CMS?

CMS je zkratka pro Content Management System.

Co je systém pro správu obsahu?

Systém správy obsahu je softwarová aplikace, která pomáhá vydavatelům psát, upravovat, organizovat a publikovat obsah na webových stránkách.

CMS obvykle poskytuje:

 • databáze pro ukládání obsahu, jakož i další informace, jako jsou podrobnosti o autorovi a přiřazení kategorií
 • systém souborů pro ukládání médií, jako jsou obrázky
 • templatingový systém pro zobrazování obsahu na webových stránkách
 • administrační rozhraní pro psaní a úpravy obsahu a správu webu jako celku

Potřebuji pro svůj web CMS?

Pravděpodobně.

Některé weby nejsou tolik webů s obsahem, jako jsou webové aplikace – tyto weby používají nějaký jiný typ softwaru, ne systém pro správu obsahu.

Většina stránek však může být považována za „obsahovou“ stránku do stejné míry. Blog je web s chronologicky uspořádaným obsahem. Síť sociálních médií je web s partou malých kousků obsahu a mechanismem pro prohlížení obsahu vytvořeného jinými členy. Internetový obchod je systém, ve kterém jsou výpisy produktů primární formou obsahu.

Většina webových stránek jsou webové stránky s obsahem.

Je možné provozovat web bez nějakého druhu systému pro správu obsahu, ale je to hrozný nápad.

Pokud tedy místo toho nepoužíváte jinou softwarovou aplikaci, abyste na svém webu udělali něco jiného než obsah, ve skutečnosti potřebujete systém pro správu obsahu.

Někteří lidé však používají termín CMS pouze k popisu konkrétního druhu CMS – univerzálního systému správy obsahu, jako je Drupal, Joomla nebo WordPress. Říkají věci jako „Nepotřebujete systém pro správu obsahu – stačí jednoduchá Wiki.“ Kromě Wiki typ CMS.

Fotogalerie, nákupní vozíky, wiki, aplikace pro správu projektů, fóra – to vše jsou specializované formy správy obsahu.

Takže – ano, téměř jistě potřebujete systém pro správu obsahu.

Proč používat CMS?

Nejlepší způsob, jak odpovědět na tuto otázku, je přemýšlet o tom, jaké weby byly před nástupem technologie CMS – jaká je alternativa k použití CMS.

Když prohlížeč prohlíží stránku na webu, prohlíží si dokument se spoustou jednotlivých kusů – obsah HTML, soubory CSS, soubory Javascript, obrazové soubory. Samotný soubor HTML má spoustu různých sekcí – záhlaví, masthead, nabídka, postranní panel, hlavní obsah, zápatí.

Před CMS by musel být tento dokument HTML vytvořen a znovu a znovu ukládán. Každá stránka webu by měla svou vlastní kopii záhlaví, zápatí, nabídky – vše se rozbilo do jediného souboru HTML. Pokud chcete provést změnu, museli byste upravit desítky nebo stovky souborů (nebo prostě nechat změnu neprojevit na starých stránkách).

Tento problém řeší správa obsahu. Proměnný obsah – materiál, který je pro každou stránku jedinečný – je uložen, obvykle v databázi. Jednotlivé části designu stránek jsou sotredovány do jednotlivých souborů. Když uživatel požaduje stránku, systém sestaví všechny kusy do jednoho dokumentu HTML, vloží obsah a doručí jej uživateli.

Proč používat CMS? Protože je to jediný rozumný způsob správy webových stránek.

Jak nastavit síť blogů, jako je WordPress.com?

Síť blogů – služba, kde si zákazníci mohou na svém spravovaném webu nastavit vlastní blogy – lze snadno nastavit pomocí WordPress Multisite.

Co je WordPress?

WordPress je nejoblíbenější CMS na světě. Další informace naleznete v našich častých dotazech pro WordPress.

Co je MODX?

MODX je bezplatný a open source systém pro správu obsahu.

Je MODX dobrý CMS?

Zdá se, že se jedná o skvělý software s malou a oddanou komunitou. Získal několik ocenění, včetně toho, že byl společností Packt Publishing v roce 2007 jmenován „Nejslibnějším systémem správy otevřených zdrojů“.

Problém, se kterým se pravděpodobně setkáte s MODX, je ten, že nemá velký ekosystém pluginů, témat a systémů podpory komunity, které mají populárnější a zavedené systémy správy obsahu, jako jsou WordPress a Drupal.

Co je to Sitefinity?

Sitefinity je proprietární (uzavřený zdroj) systém pro správu obsahu a analýzu zákazníků postavený na rámci ASP.NET. Je zaměřen na podnikové klienty.

Co je Moodle?

Moodle je systém správy obsahu s otevřeným zdrojovým kódem používaný k propojení studentů a instruktorů ve vzdělávacím prostředí. Většinou se používá na vysokých školách a univerzitách, ale není žádný důvod, proč by nemohl být použit na juniorské střední a vysoké škole, ani v netradičních učebních prostředích, kurzech profesního rozvoje nebo v jiných kontextech..

Umožňuje instruktorům a studentům komunikovat, posílat materiály ke čtení kurzů, sdílet dokumenty, zadávat úkoly a spolupracovat na projektech.

Mohu spustit Moodle na sdíleném hostování?

Ano. To, zda byste to měli udělat, závisí na velikosti vaší očekávané uživatelské základny.

Na rozdíl od jiných typů webových stránek jsou stránky Moodle v podstatě uzavřeným ekosystémem – velikost vaší vzdělávací instituce určuje počet uživatelů, které budete mít.

Malá soukromá instituce by pravděpodobně fungovala Moodle na sdíleném serveru. Velká škola nebo univerzita by rychle narazila na závažné výzvy, pokud by se o to pokusila, a bylo by mnohem lepší s plánem VPS..

Dokonce i pro malé vzdělávací instituce byste měli být opatrní při pokusu o použití sdíleného serveru pro všechno. Malá soukromá škola může provozovat web WordPress pro své veřejně přístupné webové stránky, soukromý interní web, na kterém běží Drupal s CiviCRM pro správu databáze dárců a dobrovolníků, a Moodle pro správu učeben. Každý z nich by mohl být teoreticky provozován na sdíleném hostování a sdílený hosting by mohl umožnit provozování všech tří webů z jediného plánu, ale kombinovaná hmotnost všech tří může začít přetěžovat plán hostování..

Když se díváte na plán hostingu pro organizaci s mnoha různými potřebami, nezapomeňte při výběru hostingového plánu přemýšlet o více než jen o webových stránkách, které čelí veřejnosti.

Je Moodle zdarma?

Ano. Moodle je bezplatný a open source software. Lze jej použít bez placení licenčních poplatků, a to i pro komerční účely.

Jak nastavit Moodle?

Použijte náš nástroj pro porovnávání webhostingu a vyhledejte poskytovatele, který podporuje Moodle (a nezapomeňte si koupit kupón).

Po zakoupení plánu se budete moci přihlásit do ovládacího panelu hostitele a snadno nainstalovat Moodle pomocí jednoduchých skriptů nebo Fantastico.

Elektronický obchod

Jak vytvořit webové stránky elektronického obchodu?

Máte dvě obecné možnosti nastavení webu pro elektronický obchod. Můžete použít univerzální systém CMS a použít pluginy pro přidání možností elektronického obchodování, nebo můžete použít účelový software elektronického obchodování..

Počínaje obecným způsobem CMS – jak WordPress, tak Drupal mají velmi silné pluginy pro elektronický obchod. Toto je dobrá volba, pokud máte v úmyslu dělat na webu spoustu dalších věcí (blog, fóra atd.) A chcete také prodávat produkty..

Pokud se pokoušíte vytvořit seriózní web pro elektronický obchod a potřebujete všechny funkce těžké platformy, měli byste se podívat na účelný elektronický obchod jako Magento, který je jednou z nejpopulárnějších aplikací v této kategorii..

Jaký druh hostingu potřebuji pro webové stránky elektronického obchodu?

Většina online obchodů by se nejlépe obsluhovala pomocí hostovacího plánu VPS. Sdílený hosting není vhodný pro většinu použití v elektronickém obchodování kvůli problémům se škálovatelností a zabezpečením.

Co je to účet obchodníka?

Účet obchodníka je účet s procesorem kreditní karty, který umožňuje zpracovávat transakce kreditní kartou.

Potřebuji účet obchodníka?

Pokud se chystáte provádět mnoho transakcí s kreditními kartami, může být dobrý nápad získat účet obchodníka. V závislosti na objemu však může být pro vás lepší jednoduše použít platební procesor třetí strany, jako je PayPal.

Co je Magento?

Magento je populární softwarový balíček pro elektronický obchod napsaný v PHP. Je k dispozici ve třech různých verzích:

 • Komunita Magento – verze Open Source, která je k dispozici pro kohokoli zdarma.
 • Magento Enterprise – prémiové vydání s dalšími funkcemi, dostupné za licenční poplatek
 • Magento Go – cloudová aplikace SaaS (Software as a Service) dostupná na základě placeného předplatného

Je Magento zdarma?

Komunitní vydání Magenta s otevřeným zdrojovým kódem je k dispozici zdarma.

Mohu hostit Magento?

Ano.

Vydání Společenství i Enterprise vyžadují plán hostování. (Pomocí našeho nástroje pro porovnání funkcí hostování můžete najít webového hostitele, který podporuje Magento.)

Mohu použít Magento na sdíleném hostování?

Ano. Nemusí to však být skvělý nápad.

Web elektronického obchodu je svou povahou náročný na zdroje. Stránky nákupního košíku a další dynamické funkce nelze ukládat do mezipaměti ani zobrazovat z CDN, takže je nutné je při každé návštěvě zpracovat. Na stránkách elektronického obchodu je také mnohem více vyhledávání a procházení než na méně dynamickém webu nebo blogu s „obsahem“ – což vede k vyššímu počtu požadavků na návštěvníka..

Protože na základě počtu návštěvníků mají internetové obchody tendenci být náročnější na zdroje, mohou být při načítání pomalejší – což vede ke zpožděním načítání stránky. To může vážně ovlivnit míru konverze a opuštění vozíku.

A konečně, stránka elektronického obchodu pravděpodobně vyžaduje vysoký počet návštěvníků (kupujících), aby byla hodnotná jako snaha. Spousta lidí a organizací nastavuje blogy a neočekává, že samotný web bude ziskový, ale internetový obchod pravděpodobně potřebuje dostatek provozu, aby byl ziskový, jinak pravděpodobně nestojí za to provozovat.

Ze všech těchto důvodů je vážný internetový obchod pravděpodobně lepší provozovat hostingový plán VPS než sdílený hostingový plán.

Nákupní vozíky

Co je to software nákupního košíku?

Software nákupního košíku označuje webovou aplikaci, která poskytuje webovému webu jednoduchý elektronický obchod nebo online nakupování.

Jak přidat nákupní košík na web?

Způsob přidání nákupního košíku na web bude záviset na tom, jaký typ systému správy obsahu používáte.

Jak přidat nákupní košík do WordPress?

Existuje celá řada vynikajících nákupních košíku WordPress a modulů elektronického obchodování. Dva nejoblíbenější jsou:

 • Elektronický obchod WP
 • WooCommerce

Jak přidat nákupní košík do Drupalu?

Existuje několik populárních modulů nákupního košíku pro Drupal, včetně:

 • Ubercart
 • Ecwid nákupní košík
 • Drupal Commerce

Je nákupní košík stejný jako elektronický obchod?

Ano i ne.

Slovo elektronický obchod zahrnuje veškerý různý software pro prodej produktů a služeb online. Často však lidé používají „software elektronického obchodování“ k tomu, aby hovořili o plně funkčních, univerzálních aplikacích elektronického obchodování, a používají „nákupní košík“, aby odkazovali na relativně nízké, jednoduché aplikace nebo pluginy, které lze použít k prodeji omezeného pole položek.

„Nákupní košík“ bude často znamenat zážitek z drobného obchodu, který lze přidat na existující web pomocí pluginu.

Mezi těmito kategoriemi však není jasný rozdíl.

Jak přijímat kreditní karty online?

Chcete-li přijímat kreditní karty online, budete potřebovat platební bránu k platební kartě nebo účet obchodníka s kreditní kartou.

Jak nastavit nákupní košík PayPal?

Paypal je neuvěřitelně populární platební brána, ale přímo nenabízí vlastní software nákupního košíku. Téměř všechny aplikace nákupního košíku (a samozřejmě i všechny vysoce kvalitní) se však budou moci s PayPal integrovat poměrně snadno.

Co je Zen Cart?

Zen Cart je populární samostatná aplikace nákupního košíku psaná v PHP.

Jak nastavit Zen Cart?

První věc, kterou musíte udělat, je najít poskytovatele hostingu, který podporuje ZenCart. (Budete chtít použít jeden z našich kuponů.)

Odtud pokračujte a přihlaste se k ovládacímu panelu svého hostitelského účtu. Měli byste být schopni nainstalovat Zen Cart pomocí Fantastico nebo Simple Scripts.

Je Zen Cart zdarma?

Ano. Zen Cart je bezplatný a open source software, který je k dispozici každému bez jakéhokoli licenčního poplatku, a to i pro komerční projekty.

CRM

Co je CRM software?

CRM je řízení vztahů se zákazníky. CRM software pomáhá prodejním a marketingovým týmům zůstat v kontaktu se zákazníky a potenciálními zákazníky.

CiviCRM

Co je CiviCRM?

CiviCRM je otevřený CRM systém zaměřený na neziskové organizace. I když je založen na tradičních softwarových systémech pro řízení vztahů se zákazníky zaměřených na prodej, CiviCRM se účtuje jako systém „řízení vztahů se součástmi“.

CiviCRM pomáhá organizacím koordinovat a řídit dárce vztahů, dobrovolníky a další zúčastněné strany.

Mohu používat CiviCRM s WordPress?

Ano, ačkoli integrace s WordPress není plně funkční a je trochu obtížné jej nastavit.

Největší problém však spočívá v tom, že CiviCRM nebyl s WordPressem integrován téměř tak dlouho, jak tomu bylo u Drupalu. Přestože většina integrace WordPress funguje, není ještě větší ekosystém CiviCRM pluginů pro WordPress, jako u modulů Drupal..

Pokud se pokoušíte přidat CiviCRM na existující web a v současné době používáte WordPress, setkáte se s určitými obtížemi, ale většinou bude v pořádku. Pokud začínáte od nuly na novém webu, který bude zahrnovat CiviCRM, bylo by lepší používat Drupal.

Mohu použít CiviCRM s Joomlou?

Ne.

Mohu použít CiviCRM bez Drupalu?

Ano. CiviCRM je vytvořen pro integraci s Drupal.

Mohu použít CiviCRM pro ziskové podnikání?

Ano. Přestože je CiviCRM navržen pro neziskové účely, v licenci není nic, co by zakazovalo ziskové použití.

Mohu spustit CiviCRM na sdíleném hostování?

Ano, ale s nastavením se můžete setkat s určitými problémy. Také mohou existovat problémy v závislosti na velikosti vašeho seznamu členů.

Mohu hostit SugarCRM?

Ano.

SugarCRM je k dispozici jako předplacená služba SaaS (Software as a Service) (kterou sami hostujete) a také jako softwarová aplikace Open Source, kterou můžete hostovat sami.

Pokud ji chcete hostit sami, můžete pomocí našeho vyhledávacího nástroje najít hostingové společnosti, které podporují SugarCRM.

Fóra

Jaký je nejlepší software pro online fóra?

To záleží na tom, co hledáte. Existuje celá řada vynikajících softwarových projektů online s otevřeným zdrojovým fórem. Tři nejoblíbenější jsou:

 • Fórum jednoduchých strojů
 • phpBB
 • bbPress

Jak hostit své vlastní online fórum?

První věc, kterou musíte udělat, je zjistit, jaký software online fóra máte v plánu používat. Jakmile si vyberete jeden, můžete použít náš nástroj pro porovnávání webhostingu k nalezení hostitele, který podporuje software, který chcete použít (nezapomeňte získat kupón).

Odtud bude instalace záviset na softwaru, který používáte, ale všechny populárnější možnosti zahrnují nějaký druh instalace jedním kliknutím, který poskytuje Simple Scripts nebo Fantastico.

Co je bbPress?

bbPress je softwarový balíček online fóra dostupný jako plugin WordPress.

Mohu používat bbPress bez WordPress?

Ne. BbPress je plugin WordPress, nikoli samostatný softwarový balíček. Pokud potřebujete řešení fóra bez WordPress, můžete zvážit phpBB nebo Fórum jednoduchých strojů.

Jak nastavit bbPress?

Nejprve si vyhledejte hostingovou společnost, která podporuje bbPress (téměř každý poskytovatel hostingu, který podporuje WordPress bude také podporovat bbPress). K instalaci WordPress použijte jednoduché skripty nebo Fantastico. Po instalaci WordPress můžete nainstalovat bbPress z obrazovky pluginů v administrátorské oblasti.

Mohu použít bbPress na sdíleném hostování?

Ano, ale možná budete chtít.

bbPress běží na WordPress, který lze snadno nainstalovat a spustit na sdíleném hostování. Prostředí serveru a obecná konfigurace vyžadovaná pro bbPress nevyžaduje žádný zvláštní přístup, kterého byste za normálních okolností nemohli dosáhnout při sdíleném hostování..

Problém, na který se můžete setkat, je obecný výkon. Fóra jsou vysoce interaktivní a jeden návštěvník pravděpodobně vydá velké množství požadavků v jedné relaci, protože pravděpodobně budou sledovat více vláken a také přispívat..

Z tohoto důvodu bude okamžik, kdy se sdílený hostingový balíček stane nedostatečným, mnohem nižší (pokud jde o počet stálých návštěvníků) než méně interaktivní web (jako blog). Pokud očekáváte velkou komunitu přispěvatelů fóra, možná budete chtít místo sdíleného plánu použít hostovací plán VPS.

Je bbPress zdarma?

Ano. bbPress a WordPress jsou bezplatné i open source softwarové projekty a lze je používat bez licenčních poplatků, a to i pro komerční projekty.

Jak přidat fóra do WordPress?

Nejjednodušší způsob, jak přidat fórum do blogu WordPress, je použití pluginu bbPress.

Co je fórum Simple Machine?

Simple Machines Forum, známé také jako SMF, je softwarový balíček s otevřeným zdrojovým kódem, napsaný v PHP, používaný pro provoz online fór nebo systémů nástěnek.

Je fórum jednoduchých strojů zdarma?

Ano. SMF je bezplatný a open source softwarový projekt a lze jej použít bez jakéhokoli licenčního poplatku za jakýmkoli účelem.

Jak nastavit Fórum jednoduchých strojů?

Použijte náš nástroj pro porovnání hostitelských funkcí a vyhledejte poskytovatele podporujícího Simple Machines. Jakmile jste si vybrali hostingovou společnost (a ušetřili jste nějaké peníze jedním z našich kupónů), měli byste být schopni rychle nainstalovat SMF pomocí Simple Scripts, Fantastico nebo jiného instalátoru jedním kliknutím.

Mohu používat fórum Simple Machines s WordPress?

Ne. Simple Machines Forum je samostatný software.

Mnoho poskytovatelů sdíleného hostingu (a prakticky všech poskytovatelů VPS) vám umožňuje provozovat více webů ze stejného hostovacího plánu. Pokud již používáte blog WordPress a opravdu chcete provozovat fórum Simple Machines, můžete jej nastavit jako druhý web na subdoméně (forum.example.com). Případně můžete použít bbPress k nastavení fóra, protože se jedná o plugin WordPress.

Fotogalerie

Jak zobrazit fotografie na mém webu?

Téměř všechny systémy pro správu obsahu mají nějakou funkci správy obrázků.

Pokud potřebujete sami vložit obrázek do HTML, kód vypadá takto:

Jak přidat fotogalerii na můj web?

Pokud používáte WordPress nebo jiný systém pro správu obsahu, je k dispozici řada pluginů pro fotogalerii.

Jak nastavit foto blog?

Při nastavování fotografického blogu máte dvě možnosti:

 • Použijte univerzální systém pro správu obsahu, jako je WordPress nebo Drupal, s pluginem nebo specializovaným tématem, které zdůrazňuje fotografie.
 • Použijte aplikaci fotogalerie, jako je Zenphoto.

Co je Zenphoto?

Zenphoto je jednoduchý samostatný systém správy fotogalerií napsaný v PHP.

Je Zenphoto zdarma?

Ano. Zenphoto je bezplatný a open source software, takže jej lze použít bez jakéhokoli licenčního poplatku pro jakýkoli druh projektu.

Jak nastavit Zenphoto?

Jakmile najdete hosting, který podporuje Zenphoto (a ušetřil peníze s kupónem), můžete jej obvykle nainstalovat přímo z ovládacího panelu svého hostovacího účtu pomocí jediného instalačního nástroje jako Simple Scripts nebo Fantastico.

Sociální síť

Jak vytvořit sociální síť?

Existují přístupy k budování vlastního hostitelského webu sociálních sítí:

 • Pomocí pluginu můžete přidat funkce sociálních sítí do obecného systému správy obsahu.
 • Použijte samostatnou aplikaci pro sociální sítě

První možností je nejlepší buddyPress, což je plugin WordPress vytvořený jádrem vývojového týmu WordPress (vyvíjí také bbPress).

U samostatných aplikací pro sociální sítě existuje několik možností, včetně:

 • Delfín
 • Elgg
 • Oxwall

Různé

Co je to wiki?

Wiki je webový obsah založený na spolupráci, který umožňuje uživatelům editovat jakýkoli článek.

Jak vytvořit wiki web, jako je Wikipedia?

MediaWiki je software používaný na Wikipedii. Je k dispozici zdarma jako open source software.

Je MediaWiki dobrá softwarová aplikace pro správu organizačních znalostí?

Ano. Ve skutečnosti je to jeden z nejlepších nástrojů pro tento úkol.

Co je znalostní báze?

Znalostní základna je soubor článků a jiných typů médií vytvořený členy organizace jako prostředek organizace a ukládání cenných institucionálních znalostí.

Například – už jste někdy pracovali v kanceláři, kde pro něco bylo podivné, nebo kde kopírovací stroj vyžadoval určitý podivně konkrétní manévr? Obvykle by tyto informace byly předávány ze zaměstnance na zaměstnance neformálně. Znalostní základna je pokus dostat všechny tyto neformální (a někdy i formální) znalosti do jediného místa, aby je mohl každý využívat výhodněji. To také chrání před ztrátou důležitých informací, ke kterým dochází při odchodu zaměstnance.

Jaký software použít pro znalostní bázi?

Jednou z nejlepších možností softwaru pro správu znalostí je wiki (jako Wikipedia), která umožňuje všem členům komunity přispívat a upravovat obsah. Můžete snadno nastavit vlastní wiki pomocí stejného softwaru, jaký používá Wikipedia, open source aplikace MediaWiki.

Jak vytvořit stránku s častými dotazy? / Jaký software potřebuji pro FAQ web?

Existuje několik softwarových projektů, které můžete použít k nastavení webu FAQ. Mezi oblíbené patří:

 • DocFaq
 • FAQMasterFlex
 • phpMyFAQ

Kromě toho můžete použít univerzální systém správy obsahu, například WordPress nebo Drupal.

Jak vytvořit volební web, nebo přidat kvízy a průzkumy na můj web?

Existuje několik samostatných softwarových aplikací, které můžete použít k provozování volebního nebo kvízového webu, včetně:

 • PHPSurveyor
 • Pokročilá anketa
 • LimeSurvey
 • phpESP

Kromě toho můžete pomocí pluginu nebo doplňkového modulu přidat kvíz nebo průzkumové funkce na web WordPress nebo Drupal..

Co je SharePoint?

SharePoint je nástroje podnikové spolupráce vytvořené společností Microsoft.

Mohu spustit SharePoint v systému Linux?

Ne. Sharepoint je software Windows a bude fungovat pouze v prostředí Windows.

Potřebuji Windows server pro SharePoint?

Ano, pokud se chystáte na hostování. Pokud jej však nechcete hostit (nebo pokud nemůžete), můžete použít plán předplatného Microsoft 365 SaaS společnosti Microsoft.

Mohu spustit SharePoint na sdíleném hostování?

Teoreticky ano. Existuje však jen velmi málo hostingových společností, které nabízejí Windows Server na sdíleném hostování.

Jaký druh hostování potřebuji pro SharePoint?

Minimálně potřebujete Windows Server s IIS. Většina lidí, kteří provozují SharePoint, používá také hostovací plán VPS nebo dedikovaný server.

CMS

Podívejte se také na naši diskusi o CMS v části Aplikace.

Jak vybrat CMS?

Nejjednodušší přístup je najít web, který má podobnou funkčnost jako web, který chcete vytvořit, a zjistíte, jaký software použili k jeho vytvoření..

Kromě toho byste obecně měli zjistit, jaký typ webu chcete vytvořit a použít pro tento typ aplikace nejlepší aplikaci ve své třídě..

Web primárně pro publikování blogových příspěvků, stránek a médií, spolu s dalšími typy obsahu a propojení uživatelů mezi sebou? WordPress

Aplikace řízená obsahem se spoustou vlastních typů, vlastních vztahů a složitou obchodní logikou? Drupale

Wiki? MediaWiki

Internetový obchod? Magento

Fórum nebo systém nástěnek? PhpBB.

Mějte na paměti, že WordPress a Drupal jsou velmi dobré systémy pro všeobecné použití a jsou vysoce rozšiřitelné pomocí pluginů. Pokud si představujete web, který má několik různých typů subsekcí – fórum, obchod, blog – pravděpodobně byste měli použít jeden z těchto dvou systémů.

Buďte opatrní na nadcházející a malé aplikace CMS, které se hodně zabývají tím, jak „revolucionizují“ správu obsahu „zaměřením na jednoduchost“ a dalšími slibovanými slovy. Špičkové systémy CMS se zdají velké a nepraktické, protože desetiletí nebo více zkušeností ukázalo, že všechny ty malé vylepšení a dodatky byly nutné. Vývoj platformy, která funguje na celém webu, na všech druzích různých zařízení, pro všechny druhy různých typů uživatelů, je obtížná – nelze ji provést přes noc. Trvá nějaký čas, než se systém vyvine, aby byly hrubé hrany opotřebeny. Velké populární systémy tu dobu měly. Skvělý nový CMS s vtipným jménem a krásně navrženou domovskou stránkou ne.

Jak nastavit CMS?

Nejprve budete potřebovat hosting. Jakmile zjistíte, který CMS budete používat, můžete prohledat náš nástroj pro porovnávání hostingových funkcí a najít hostitelskou společnost, která podporuje požadovaný software..

Rozhodněte se o poskytovateli a před zakoupením hostingu nezapomeňte získat kupón.

Jakmile si vyberete poskytovatele hostingu a zakoupíte si plán, budete muset aplikaci nainstalovat. Všichni hlavní poskytovatelé hostingu mají způsob, jak to provést z ovládacího panelu hostingu, obvykle prostřednictvím jednoho ze dvou průvodců instalací jedním kliknutím, Fantastico nebo Softaculous.

Jaký je nejlepší CMS?

Nejlepší systém pro správu obsahu je ten, který je pro vaše potřeby nejvhodnější.

WordPress

Co je WordPress?

WordPress je open source blogování a systém pro správu obsahu psaný v PHP. Je zdarma k použití a je jednou z populárních softwarových aplikací pro provoz webových stránek. Napájí asi 25% všech webových stránek na internetu.

Jak nainstalovat WordPress?

Nejjednodušší způsob, jak nainstalovat WordPress, je použít instalátor na jedno kliknutí, jako je Fantastico nebo Softaculous.

Jaký je rozdíl mezi WordPress.com a WordPress.org?

WordPress.org je hlavní web projektu Open Source WordPress. Pokud chcete použít software k napájení svého vlastního webu, je tento web ten, kterému chcete věnovat pozornost.

WordPress.com je komerční síť blogů provozovaná společností Automattic, ziskovou společností provozovanou původním vývojářem aplikace WordPress. Poskytují (mimo jiné) bezplatnou blogovací platformu pro osobní blogy.

Jak nastavit WordPress?

První věc, kterou musíte udělat, je najít poskytovatele hostingu, který podporuje WordPress.

Jakmile si zakoupíte hostingový plán (nezapomeňte použít kupón), poskytující hosting vám téměř jistě poskytne přístup k ovládacímu panelu pro správu vašeho hostingového účtu. Tam obvykle najdete průvodce instalací, který automaticky nastaví WordPress (nebo jednu z mnoha dalších aplikací) za vás. Dva nejoblíbenější instalační nástroje jsou Fantastico a Simple Scripts.

Jakmile spustíte instalační program WordPress, provede vás celým nastavením a budete okamžitě vypnuti a spuštěni.

Co je WordPress Multisite?

WordPress Multisite je funkce WordPress, která umožňuje jediné instalaci softwaru k napájení více webů. Může být použit k vytvoření sítě blogů, jako je WordPress.com nebo Tumblr, nebo jako způsob, jak web designér spravovat více klientských webů z jednoho místa.

Jak nastavit WordPress Multisite?

Za prvé, získejte dobrý hosting. S hostingovým plánem VPS jste obvykle lepší. Musíte být schopni upravit svůj soubor .htaccess. Abyste mohli plně využívat výhod Multisite, musíte také být schopni upravovat své záznamy DNS a mít možnost nastavit subdoménu zástupných znaků.

Nainstalujte WordPress jako obvykle. Poté, co to budete mít a běží, použijte přístup FTP nebo SSH k úpravě souboru wp-config.php, který by měl být umístěn v kořenovém adresáři vašeho webu.

V souboru wp-config.php najděte řádek, který čte / * To je vše, zastavte úpravy! Šťastné blogování. * /. Těsně nad řádek vložte následující řádek, abyste věděli, že WordPress povolí Multisite:

define (‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true);

Ujistěte se, že jste tento soubor uložili nebo znovu nahráli (podle potřeby) na server.

Přihlaste se do administrátorské části svého webu WordPress a nyní v nabídce Nástroje najdete novou položku nabídky s názvem Nastavení sítě..

Postupujte podle pokynů (pravděpodobně budete chtít nakonfigurovat a povolit síť Subdomény, nikoli podadresáře). Jakmile tam skončíte, WordPress vám poskytne další pokyny, jak zajistit, aby všechno fungovalo správně. Do souboru wp-config.php budete muset přidat další řádky a upravit svůj soubor .htaccess – řádky kódu, které potřebujete přidat, se vám zobrazí samotným WordPress.

Jaké pluginy WordPress potřebuji?

Závisí zcela na tom, čeho se snažíte dosáhnout. Existuje však několik doplňků, z nichž mohou těžit téměř všechny weby WordPress:

 • Plugin pro ukládání do mezipaměti – použijte jeden (a pouze jeden) nástroj pro ukládání do mezipaměti na úrovni aplikace, jako je W3 Total Cache nebo WP Super Cache. Pomůže to urychlit váš web tím, že umožníte zobrazování často prohlížených stránek, aniž byste museli pokaždé vykreslovat PHP.
 • SEO plugin – použijte jeden (a pouze jeden) SEO plugin. Nejoblíbenější je pravděpodobně Yoast SEO
 • Google analytics plugin – použijte jeden (a pouze jeden) plugin pro integraci vašeho blogu WordPress s Google Analytics. Nejoblíbenější je Google Analyticator.
 • Plugin sitemap – použijte jeden (a pouze jeden) plugin sitemap, který vytvoří XML siemap, aby vyhledávacím strojům pomohl lépe pochopit vaše stránky. Nejoblíbenější z nich jsou soubory Sitemap pro Google XML
 • Záložní plugin – použijte plugin k pravidelnému zálohování databáze a souborů. K dispozici je několik dobrých záložních pluginů.
 • Antispamový plugin – WordPress je dodáván s Akismetem, což je dobré. BadBehavior přidává další vrstvu ochrany.

Je WordPress CMS nebo blog?

Ano.

Software blogu je podmnožinou softwaru CMS. Někteří lidé rádi tvrdí, že WordPress je „pouze blog“, a nikoli plnohodnotný systém správy obsahu, jako je Drupal nebo Joomla. Tito lidé nevědí, o čem mluví.

WordPress je a již několik let je plnohodnotným systémem správy obsahu. I když si zachovala svou orientaci v blogování, je schopna zpracovat jakýkoli typ vlastního obsahu nebo média.

WordPress je systém správy obsahu zaměřený na blog.

Je WordPress všechno?

Je lepší myslet na WordPress jako na aplikační platformu, na které lze postavit mnoho věcí.

Drupale

Co je Drupal?

Drupal je systém správy obsahu s otevřeným zdrojovým kódem napsaný v PHP. Je vysoce přizpůsobitelný, lze jej použít pro různé projekty a aplikace.

Potřebuji Drupal na svém webu?

Potřebujete nějaký systém pro správu obsahu, Drupal je dobrá volba. Ale ne, nepotřebujete to konkrétně – místo toho můžete použít jinou aplikaci.

Je Drupal blog?

Drupal lze použít ke spuštění blogu, ale není na to konkrétně zaměřen. Pokud chcete jen spustit blog, může být Drupal nadměrný.

Je Drupal CMS?

Ano. Ve skutečnosti je to jeden z populárnějších systémů pro správu obsahu na webu. Napájí kolem 2% všech webových stránek.

Je Drupal aplikačním rámcem?

Ano, ale problém s voláním aplikačního rámce Drupal je, že není dost obecný. Dodává se s řadou funkcí, které jsou již vestavěny. Lze jej použít stejným způsobem jako vývojový rámec, má to však smysl, pouze pokud má vyvíjená aplikace silné zaměření na obsah.

Co je Drupal distro?

Distribuce Drupal je balená sada modulů Drupal vytvořená pro konkrétní typ případu použití.

Obecně lze říci, že Drupal je strukturován poněkud podobně jako Linux – jádro Drupalu je aplikačním jádrem velmi holých kostí a všechny hlavní funkce jsou zabudovány v modulech.

Dokonce i ta nejzákladnější instalace Drupalu bude potřebovat několik modulů, aby udělaly cokoli významného, ​​ale tato modularita umožňuje jednotlivým majitelům stránek provádět vysoký stupeň kontroly a přizpůsobení, a to i přes velmi běžné funkce..

Distribuce nebo distro je zabalená sada modulů, která může být nasazena pro konkrétní účel aplikace – například existují distros pro blogování, pro vzdělávání, pro vydávání hudby a pro řízení vztahů se zákazníky.

Je Drupal zdarma?

Ano.

Drupal je bezplatný a otevírá zdrojový software a lze jej použít pro libovolné stránky – včetně komerčních – bez nákladů.

Je Drupal lepší než WordPress?

Drupal je složitější než WordPress a je více zaměřen na správce webu se silnými technickými dovednostmi. Lze jej snadněji konfigurovat tak, aby dělal širší škálu věcí. To však neznamená, že je vhodnější volbou pro všechny situace.

Jak nastavit Drupal?

První věc, kterou musíte udělat, je najít poskytovatele hostingu, který podporuje Drupal. Jakmile se rozhodnete, kterou společnost použijete, nezapomeňte si před nákupem zakoupit hostovací kupón.

Po nastavení hostovacího účtu budete s největší pravděpodobností spouštět instalaci Drupalu z ovládacího panelu hostování. Hledejte buď Fantastico, nebo Softaculous.

Co je Drush?

Drush je nástroj příkazového řádku pro správu instalace Drupalu. Poskytuje nástroje pro rychlé zpracování řady běžných úkolů, jako je aktualizace zásuvných modulů, instalace záplat a zálohování databáze, což by jinak mohlo být nutné udělat s těžkopádným vizuálním editorem. Navíc můžete volat Drush z jiných skriptů, což vám umožní automatizovat mnoho úkolů nebo je programově spouštět.

Potřebuji Drush?

Pouze pokud:

 1. Používají Drupal a
 2. Chcete spouštět běžné úkoly údržby Drupalu z příkazového řádku.

Mohu použít Drupal bez Drush?

Ano. Ve skutečnosti většina webů Drupal nepoužívá Drush. (Ale měly by být – urychluje řadu společných úkolů.)

Mohu nainstalovat Drush na sdílený hosting?

Ano, ale můžete narazit na problémy. Drush vyžaduje jak git, tak i systém správy závislostí na Composeru. Tyto funkce na sdíleném hostování nefungují vždy kvůli různým problémům s oprávněními, které jsou často obtížné vyřešit.

Pokud plánujete spustit seriózní aplikaci Drupal a chcete používat program Drush, pravděpodobně budete mít lepší zážitek z hostování s VPS.

Podporuje můj hostitelský účet Drush?

Možná. Podívejte se na náš seznam hostitelských společností, které podporují společnost Drush.

Joomla

Co je Joomla?

Joomla je systém pro správu obsahu s otevřeným zdrojovým kódem napsaný v PHP.

Je Joomla CMS?

Ano.

Mám používat Joomla? Proč používat Joomla?

To záleží. Joomla je jedním z „tří velkých“ nejoblíbenějších systémů pro správu obsahu s otevřeným zdrojovým kódem (společně s WordPress a Drupal)..

Obecně lze říci, že WordPress se snadněji používá, zatímco Drupal se snadněji přizpůsobuje. Joomla je jakousi střední půdou mezi těmito dvěma pozicemi. Někteří to považují za nejlepší z obou světů, jiní za to nejhorší.

Je Joomla lepší než Drupal?

Těžko říct. Bylo by lepší říci, že každý je lepší pro určité typy projektů.

Joomla je populárnější než Drupal na celém internetu, ale Drupal je populárnější mezi nejvíce obchodovanými weby.

Je Joomla lepší než WordPress?

Historicky byl Joomla pro komplikované weby, které vyžadují hodně přizpůsobení, lepší volbou než WordPress. S několika posledních generací upgradů verze WordPress je nyní životaschopnou alternativou pro weby bez blogového obsahu.

V tomto okamžiku hlavní rozlišující faktory mezi WordPress a Joomla padají na osobní preference. Pokud se mezi nimi rozhodujete, zkuste je nastavit na dvě subdomény a zjistěte, kterou preferujete.

Jak nastavit Joomla?

Nejprve musíte najít poskytovatele hostingu, který podporuje Joomla. (Nezapomeňte si kupovat před zakoupením.)

Jakmile si nastavíte nový hosting a budete přihlášeni, budete používat jeden ze dvou nástrojů pro instalaci jedním kliknutím: Fantastico nebo Softaculous.

Je Joomla zdarma?

Ano. Joomla je bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem a je k dispozici k použití zdarma pro všechny typy projektů.

Mambo

Je Mambo stále aktivní?

Ne.

Je Mambo k dispozici?

Ne.

Co se stalo Mamboovi?

Většina původního vývojového týmu se přestěhovala do Joomly, která začala jako vidlička Mambo.

Kde se mohu dozvědět více o Mambo?

Pokryli jsme to tady.

Blogování

Co je to blog?

Blog je typ webu primárně definovaný diskrétními částmi obsahu (příspěvky), které jsou uživateli předkládány v (obvykle obráceném) chronologickém pořadí (tj. Poslední příspěvky se objevují v horní části stránky).

Slovo „blog“ je zkratkou předchozího termínu „web log“ a formát vznikl jako typ online osobního deníku..

Dnes jsou blogy na webu téměř všudypřítomné a slouží jako primární prostředek online komunikace pro tisíce, možná miliony organizací a jednotlivců.

Jak nastavit blog?

Existuje mnoho způsobů, jak nastavit blog.

Pokud si jen chcete založit osobní blog a nestaráte se o vlastnictví a kontrolu své online přítomnosti, pak snad nejjednodušší způsob, jak nastavit blog, je získat bezplatný účet na Tumblr nebo WordPress.com..

Pokud nastavujete web s blogem pro firmu nebo vážnou organizaci, měli byste chtít vlastnit svá data a ovládat svou online přítomnost. Pro většinu lidí je nejlepším způsobem použití blogovacího systému, jako je WordPress, nebo jiného systému pro správu obsahu na sdíleném hostování nebo hostitelském plánu VPS..

Mohu začít bezplatný blog?

Ano. Služby jako WordPress.com a Tumblr, mimo jiné, usnadňují nastavení a provozování bezplatného blogu.

Možná však nebudete chtít zřídit zcela bezplatný blog. Pomocí bezplatného a open source softwaru, jako je WordPress, můžete nastavit velmi levný blog na sdílené hostingové službě, nebo (pokud očekáváte velký provoz) středně nákladný blog na plánu VPS.

Výhodou hostování vlastního blogu je, že máte mnohem širší škálu dostupných možností a doplňků – s tím můžete dělat cokoli, co se vám líbí. Bezplatné platformy pro blogování omezují druhy věcí – zejména druhy obchodních aktivit a vlastní funkce – se svým blogem.

Pokud přesto chcete svůj blog zpeněžit nebo pokud je blog spojen s firmou, je téměř vždy lepší ho hostit sami.

Jak hostit blog?

Nejprve se musíte rozhodnout, jaký typ blogovacího softwaru budete používat. Nejoblíbenější volbou je WordPress. Velmi populární jsou také Drupal a Joomla. Pokud se vám některá z nich nelíbí, podívejte se na naše seznamy platforem blogů a systémů pro správu obsahu.

Jakmile se rozhodnete, jaký software plánujete použít, můžete pomocí našeho nástroje pro porovnání funkcí hostingu najít poskytovatele hostingu, který podporuje software, který chcete použít. Poté se ujistěte, že od nás dostanete kupón, než zakoupíte hosting, a pak můžete být mimo provoz.

Jaké blogy bych si měl přečíst?

To záleží na tom, co vás zajímá. Mnoho lidí se však nášmu blogu opravdu líbí.

E-mailem

Jak zkontrolovat e-mailovou doménu v mém Apple?

V ovládacím panelu webhostingu byste měli mít prostor pro správu e-mailových účtů. To bude mít nástroj pro vytváření nových e-mailových adres.

Na stejné stránce se obvykle zobrazí seznam aktuálních e-mailových adres spolu s pověřeními IMAP. Tyto přihlašovací údaje použijte k nastavení nového e-mailového účtu v aplikaci Apple Mail.

Jak používat doménové jméno pro firemní e-mail?

Existuje několik různých běžných způsobů, jak zacházet s firemním e-mailem prostřednictvím webhostingu.

Pokud používáte hostingový účet Windows, můžete si prostřednictvím hostingu nastavit server Exchange, spouštět e-mail – stejně jako kalendář a další kancelářský software..

Obvykle můžete jednoduše nastavit několik e-mailových adres IMAP z ovládacího panelu hostitele a přistupovat k nim z vašeho e-mailového klienta podle vašeho výběru.

Další možností, která je stále populárnější, je spouštět e-maily a další aplikace produktivity prostřednictvím služby, jako je Google Apps, nikoli prostřednictvím vlastního účtu webového hostingu. Je to snadné, ale vyžaduje, abyste upravili svůj záznam DNSMX.

Jak zkontrolovat poštu v cPanelu?

Většina instalací cPanel na VPS nebo sdílený hosting zahrnuje jeden nebo více nástrojů pro webmail, jako je SquirrelMail. Lze je použít ke kontrole e-mailu z webového prohlížeče, aniž byste opustili cPanel.

Další možností je použití e-mailového klienta, jako je Outlook nebo Apple Mail. K tomu budete potřebovat přihlašovací údaje IMAP dostupné na obrazovce nastavení e-mailových účtů.

Jak vytvořit e-mailový účet v cPanel?

Obrazovka správy e-mailových účtů je přístupná z obrazovky cPanel pošty s ikonou E-mailové účty. Odtud jednoduše přidejte své e-mailové adresy a hesla.

Ve většině případů budete chtít nastavit limit doručené pošty na Neomezený – výchozí je obvykle něco jiného a to nakonec způsobí problém, když váš server přestane přijímat e-maily, aniž by vám sdělil proč, nebo vás dokonce upozorní, že je problém.

Kde získat e-mail hosting??

U malého počtu běžných obchodních nebo osobních e-mailových účtů bude fungovat téměř jakýkoli sdílený hostingový plán. Všechny jsou vybaveny pro práci s e-maily v typickém svazku pro několik uživatelů.

Pokud máte velký počet uživatelů nebo potřebujete poslat velké množství e-mailů (například marketingový e-mail), budete pravděpodobně chtít použít hostingový plán VPS. Vysoký objem e-mailu rychle přemůže sdíleného hostitele.

Jedna věc, kterou pravděpodobně chcete mít na paměti: e-mail s velkým objemem marketingu se snadno považuje za spam (zejména pokud jde v podstatě o spam). Z tohoto důvodu téměř nikdy nechcete odesílat marketingové e-maily ze stejného serveru a adresy IP jako normální firemní e-mail. Pokud bude váš marketingový e-mail označen jako spam, nechcete, aby se váš běžný e-mail pro podnikání stal černým seznamem a nedoručitelným. Obvykle je dobré používat také samostatné domény.

Co je to server příchozí pošty?

„Příchozí“ poštovní server je pouze poštovní server. Někteří lidé určují „příchozí“, protože každý server, který je připojen k internetu, může odesílat e-maily (například pomocí funkce PHPmail () a podobných nástrojů v jiných jazycích), ale server musí mít speciální software (poštovní server) za účelem přijímání e-mailů. Je to podobné tomu, jak kterýkoli počítač může přistupovat k webům prostřednictvím prohlížeče (nebo CURL), ale musíte specificky nastavit webový server, jako je Apache, aby obsluhoval veřejný web..

Při konfiguraci e-mailového klienta musíte zadat server příchozí a odchozí pošty. To znamená, že server, ke kterému se klient připojí, bude přijímat (přijímat) a odesílat (odesílat) e-maily. Často to bude stejný server, ale někdy se liší. Například – někteří lidé dostávají e-maily z mnoha různých e-mailových adres hostovaných na mnoha různých serverech, ale odpovědi na e-mail pouze na jednu e-mailovou adresu. Někteří poskytovatelé internetových služeb a weboví hostitelé navíc jednoduše používají různé servery pro příchozí a odchozí poštu, a to i pro stejnou adresu.

Co je jMail?

Existují dva e-mailové projekty s názvem „JMail“.

První (hláskovaný „jMail“) je e-mailová komponenta pro framework ASP.NET, která poskytuje programovací obal pro odesílání e-mailů z aplikací. To bylo nutné kvůli některým omezením e-mailů běžně používaných ve sdíleném hostingu, které mají za cíl fólii spammerům, ale také ztěžují odesílání e-mailů z hostovaných webových aplikací..

Další JMail je síť s otevřeným zdrojovým e-mailovým klientem a serverem napsaná v PHP. Začalo to jako experimentální osobní projekt a v současné době není připraven k použití ve výrobě.

Co je SquirrelMail?

SquirrelMail je webový e-mailový klient s otevřeným zdrojovým kódem, který je součástí cPanel (nebo jiného ovládacího panelu) většiny sdílených hostingových plánů.

Co je to IMAP?

IMAP (Internet Message Access Protocol) je jeden ze dvou běžných e-mailových protokolů používaných pro načítání zpráv z e-mailového serveru.

U protokolu IMAP jsou zprávy ponechány na serveru, zatímco kopie jsou vytvářeny na klientovi. Stav těchto kopií (přečtené, nepřečtené atd.) Lze také zaznamenat na obě místa. To umožňuje uživateli synchronizovat několik různých e-mailových klientů (desktop, notebook, telefon) se stejnou e-mailovou adresou prostřednictvím centrálního serveru bez ztráty zpráv nebo důležitých informací..

Co je POP3?

POP je Post Office Protocol a POP3 je třetí (a současná) verze standardu POP. POP3 je jeden ze dvou běžných standardů pro získávání e-mailů pro získávání zpráv ze serveru klientovi.

U protokolu POP3 nejsou kopie e-mailu ukládány na server. Použití POP3 předpokládá, že k načtení e-mailu ze serveru bude použit pouze jeden klient. Toto je poněkud běžné u webových e-mailových systémů, kde „klient“ je ve skutečnosti další (webový) server, ke kterému se uživatelé přihlašují, aby zkontrolovali e-mail.

Co je to záznam MX?

Záznam MX nebo „Mail Exchange“ je typ záznamu DNS, který určuje adresu příchozího e-mailového serveru.

Záznamy DNS se používají k mapování názvů domén s významem pro člověka na adresy IP s významem pro počítače. Když do prohlížeče zadáte adresu URL, prohlížeč požádá jeden z několika serverů DNS o adresu IP názvu domény, aby věděl, kam poslat požadavek na stránku, na kterou se chcete podívat. Adresa pro tyto typy požadavků je uložena jako záznam A.

Podobná věc se stane s e-mailem. Když odchozí e-mailový server odešle e-mail na [chráněný e-mailem], musí vyhledat, kam má poslat e-mail vázaný na doménu example.com. IP adresa e-mailové služby je uložena v záznamu MX domény.

(Pokud nemáte záznam DNS konkrétně označený MX, použije se adresa záznamu A. Pokud tedy spouštíte e-mail přes stejný server, na kterém hostujete své webové stránky, pravděpodobně nemáte samostatný záznam MX.)

Jak upravit můj záznam MX?

V ovládacím panelu nebo ve správci názvů domén najdete editor DNS, který vám umožní nastavit nové záznamy DNS. Odtud stačí přidat nový záznam DNS (nebo upravit existující záznam MX, pokud existuje). Typ bude MX, doména bude doménou, pro kterou nastavujete e-mail, a adresa (nebo IP) bude IP adresa zamýšleného e-mailového serveru. Můžete také upravit TTL (doba do života), ale výchozí nastavení je obvykle v pořádku.

Co je to Postfix server?

Postfix je otevřený zdrojový e-mailový server SMTP – software, který zpracovává příchozí a odchozí e-maily. Je to standardní e-mailový server v několika operačních systémech a distribucích, včetně Ubuntu.

Jak nastavit postfix server?

Většina hostingových plánů, včetně téměř všech VPS a sdíleného hostingu, má nainstalovaný a již nakonfigurovaný Postfix nebo jeho hlavní alternativu Sendmail.

Pokud ji potřebujete nainstalovat na server Linux, který ještě nemá nainstalován e-mailový server, můžete se jednoduše přihlásit přes SSH a spustit následující:

sudo apt-get install postfix

Co je dobrá profesionální e-mailová adresa?

Existuje mnoho myšlenkových škol.

Jedním z téměř univerzálně dohodnutých pravidel je, že byste neměli používat obecnou doménu e-mailových služeb (@ yahoo.com, @ gmail.com) pro firemní e-maily. Toto sdělovalo amatérství.

Na druhé straně jsou tyto typy doménových jmen v pořádku pro e-mailové adresy „osobního profesionála“ – tj. E-mailovou adresu, kterou můžete použít pro věci, jako jsou žádosti o zaměstnání a jiné profesionální interakce..

Pro osobní e-mailové adresy, které chcete zobrazit jako „profesionální“, je nejlepší použít své jméno. Nepoužívejte přezdívky ani vtipná jména. Nikdo nechce najmout studmuffin69 nebo turdferguson.

Další věcí, kterou byste měli mít na paměti s e-mailovými adresami, je to, že e-mailová adresa vaší domény odhaluje thigns o vás. Pokud například používáte e-mailovou adresu poskytnutou poskytovatelem internetových služeb (například @ comcast.com nebo podobně), lidé budou předpokládat, že jste ve středním věku a nejste příliš zdatní. To může být vrah na životopis. Nejneutrálnější e-mailová adresa je v současnosti pravděpodobně @ gmail.com. Lepší než to je e-mail ve vaší vlastní doméně.

U firemních a organizačních e-mailů někteří lidé rádi používají e-mailové účty založené na rolích. To obvykle zní jako dobrý nápad brzy, ale často je to špatný nápad s postupem času. Lidé mají tendenci chtít posílat e-maily jiným lidem, ne roli. Nejlepší způsob pro většinu organizací je přiřadit e-mailové adresy založené na jménech a poté – v případě potřeby – nastavit aliasy založené na rolích, které lze kdykoli přepnout z osoby na osobu.

Pokud jde o to, jak formátovat e-mailové adresy založené na jménech, mnoho organizací se pokouší použít pouze křestní jména nebo křestní jméno s iniciálami, nebo příjmení s prvním iniciálem. Každá organizace, která je dostatečně dlouhá nebo má dostatek lidí, se s tím nakonec setká – duplicitní e-mailová jména. Pak skončíte s tím, že lidé přidávají čísla za jména a nejrůznější problémy. Nejjednodušším řešením je vždy použít formát firstname.lastname. To nezaručuje, že nebudou duplikáty, ale významně to snižuje pravděpodobnost.

Když dostanete duplikát, přidejte prostřední jméno buď pro druhou výpůjčku, nebo pro obě.

Jaký port používá SMTP?

SMTP ve výchozím nastavení používá port 25, pokud není provedeno přes SSL. V takovém případě obvykle používá port 465 nebo 587.

Jak změnit port SMTP?

Ve svém e-mailovém klientovi můžete v nastavení e-mailového účtu změnit port, kterým se klient připojuje k serveru. Můžete zkusit 2525, 465 nebo 587.

Co je to záznam SPF?

SPF je rámec zásad odesílatele, způsob, jak omezit spoofing e-mailů tím, že stanoví, které adresy IP mohou odesílat e-maily jménem domény. Je implementován v systému záznamů DNS.

Jak nastavit kontroly záznamu SPF?

SPF funguje zahrnutím podrobností SPF do záznamu TXT DNS. TXT je typ záznamu (jako A a MX), který byl vytvořen pro uložení libovolného textu. Protokol SPF používá tento protokol k určení platných IP adres pro odesílání e-mailů.

Formátování použité pro záznamy SPF je poněkud idiosynkratické. Nejjednodušší způsob, jak se ujistit, že máte pravdu, je použít Průvodce konfigurací SPF. Potom jednoduše zkopírujte výstup do textové oblasti záznamu DNS TXT.

Jak nastavit e-mail v Thunderbirdu?

Thunderbird je e-mailový klient od Mozilly, stejného týmu za populárním webovým prohlížečem FireFox. Chcete-li ji použít, stáhněte si ji.

Budete jej muset připojit k e-mailovému účtu prostřednictvím protokolu IMAP. Pokud používáte cPanel na většině hostingových účtů, najdete své e-mailové přihlašovací údaje na obrazovce E-mailové účty, kde nastavíte své adresy.

Co je DKIM?

DKIM je e-mailový ověřovací systém podobný SPF, který pomáhá předcházet falšování e-mailů. K ověření zpráv používá kryptografii veřejného klíče.

U DKIM jsou odchozí zprávy podepsány soukromým klíčem vlastníka domény. Jeho kontrola proti veřejnému klíči zveřejněnému vlastníkem domény potvrzuje, že držitel soukromého klíče ve skutečnosti zprávu schválil..

Měl bych použít DKIM?

To je dobrý nápad. Poskytuje stejný typ ochrany jako SPF, ale je bezpečnější a spolehlivější.

Rozvoj

Markup

Co je Dreamweaver?

Dreamweaver, pokud je webový design a nástroj pro tvorbu HTML vytvořený společností Adobe. Poskytuje vizuální editor, ve kterém můžete navrhovat a rozvržovat webové stránky, poněkud podobné Photoshopu nebo vydavateli.

Mohu použít Dreamweaver k vytvoření webové stránky?

Ano. To je jeho hlavní účel.

Jak se připojit Dreamweaver k hostitelskému účtu?

Většina webhostingových plánů může snadno podporovat nahrávání webových stránek a stránek založených na Dreamweaveru. Vše, co jste se dozvěděli, jsou PHP a MySQL.

Co je BML?

BML je zkratka pro Broadcast Markup Language. Jedná se o datový standard založený na XML pro digitální televizní vysílání.

PHP

Co je PHP CURL?

cURL je nástroj pro přístup ke zdroji na konkrétní URL z programu, na rozdíl od prohlížeče. PHP verze tohoto nástroje se nazývá PHP CURL.

Co je PHP fopen?

V PHP je fopen () funkce, která otevře soubor, takže skript PHP může mít přístup k jeho obsahu. Poznámka – otevře soubor, nespustí soubor.

Co je PHP??

V PHP je include () funkce, která zahrnuje obsah jiného souboru do aktuálního souboru. Výsledkem toho (v chování jako výstup) je, jako by celý obsah zahrnutého souboru byl v okamžiku zařazení skutečně součástí („zahrnuto“) v původním souboru. Tato funkce je jedním z nejčastějších způsobů organizace souborů v PHP aplikaci – většina CMS šablon (například témata WordPress) – použijte include () k vytvoření jedné webové stránky z jejích různých součástí.

Co je to phpinfo?

Funkce phpinfo () se používá pro výstup úplných podrobností o aktuálním prostředí PHP – jaká verze PHP se používá, jaké moduly byly nainstalovány, kolik paměti je přiděleno na určité úkoly – vše, co byste mohli potřebovat vědět o aktuálně spuštěném instance PHP.

Jak přistupovat k phpinfo?

Vytvořte soubor. Může být pojmenován cokoli, pokud má přípona souboru .php. V tomto příkladu to nazveme info.php.

Uvnitř souboru umístěte:

<?php
phpinfo ();

Umístěte jej do webového kořenového adresáře hostujícího účtu. Poté otevřete soubor z webového prohlížeče s adresou URL http://example.com/info.php

Pokud je PHP spuštěno, získáte kompletní podrobnosti o prostředí PHP.

Dalším způsobem, jak toho dosáhnout, pokud máte SSH přístup, je napsat php -i z příkazového řádku. Tím získáte stejné informace, i když v jiném formátu.

Co je to php mail?

Funkce mail mail () se používá k odesílání e-mailů v rámci skriptu PHP. Přijímá tři argumenty – adresu, předmět a zprávu.

Jak přesměrovat URL v PHP?

Funkce pro spuštění přesměrování URL v PHP je http_redirect (). To vám umožní zadat novou adresu URL i konkrétní stavový kód.

Funkce http_redirect () by měla přijít dříve, než se jakýkoli jiný výstup vytiskne na webový server, včetně prázdného místa před otevřením značky PHP ( <?php), protože jakýkoli výstup (i prázdné místo) spustí generování záhlaví HTML a přesměrování nelze odeslat, pokud již byla záhlaví vydána.

Je to proto, že (a to je důležité pochopit) – samotné přesměrování se v PHP nestane. To, co PHP generuje, je přesměrování chybových odpovědí, které říká prohlížeči, aby vyhledal obsah na nové URL

Co je to PHPfox?

PHPfox je aplikace pro vytváření sociálních sítí napsaná v PHP.

Co je ionCube?

IonCube Loader je kódovací skript PHP.

PHP je interpretovaný jazyk. To znamená, že zdrojový kód není kompilován do spustitelného binárního kódu, ale je interpretován jako runtime ze zdroje. A to znamená, že (obvykle) má počítač se spuštěnou aplikací PHP (jako WordPress) kopii zdrojového kódu.

Mnoho PHP aplikací je zdarma a open source, ale ne všechny jsou. Některé vývojové společnosti nechtějí předat uživatelům plně viditelnou a upravitelnou kopii svého zdrojového kódu.

IonCube poskytuje nástroj pro šifrování PHP aplikace tak, že zdrojový kód je skrytý. Ke spuštění aplikace na vašem vlastním serveru potřebujete zavaděč IonCube.

Jak používat ionCube?

Pokud máte na serveru nainstalovanou ionCube, měly by všechny skripty, které to potřebují, fungovat dobře. Někdy budete potřebovat licenční klíč od vývojáře (budou vás informovat, když si zakoupíte produkt).

Mohu použít ionCube na sdíleném hostování?

Obvykle ano. Chcete-li si být jisti, možná budete chtít použít náš nástroj pro porovnání hostitelských funkcí a najít poskytovatele hostingu, který podporuje ionCube.

Jak nainstalovat ionCube Loader?

Ve většině případů ji můžete jednoduše nainstalovat z ovládacího panelu webhostingu.

Co je zásobník LAMP?

LAMP označuje typickou kombinaci (zásobník) technologie na straně serveru, kterou používá mnoho webových aplikací:

 • Linux – operační systém
 • Apache – webový server
 • MySQL – databáze
 • PHP – programovací jazyk

WordPress, Drupal a mnoho dalších aplikací jsou napsány tak, aby byly nasazeny do zásobníku LAMP.

Technologie

Co je API?

API je „rozhraní pro programování aplikací“.

API je organizovaná sada příkazů pro programový přístup k aplikaci knihovny z jiného programu.

Fráze je často používána zaměnitelně s „webovou službou“ nebo se předpokládá, že znamená „veřejné, přístupné API“ nebo „REST API“ – což jsou různá jména pro v podstatě stejný koncept: softwarový program, který je zpřístupněn veřejnost prostřednictvím HTTP požadavků přes web. (Přestože se jedná pouze o jeden velmi specifický typ API, často o nich lidé mluví, když říkají API, zejména v kontextu vývoje webových aplikací.)

Například – představte si kalkulačku API. Možná existuje veřejně přístupná webová služba na adrese calc.example.com. Mohl bych poslat žádost HTTP na adresu http://calc.example.com/add?2+2 a odpověď by se měla vrátit jako 4.

Toto je špatný příklad, protože každý počítač, který může poslat tento požadavek, může také přidat navíc – ale poněkud ilustruje tento bod. Všechny aplikace mají specifické funkce, tyto funkce vstupují a poskytují zpět nějaký druh výstupu. Požadavky HTTP můžete použít jako způsob přístupu k funkcím aplikace a přijímat výstupy (například) JSON, XML nebo HTML.

Další příklad zahrnuje Facebook. Aktualizace stavu můžete zveřejňovat přihlášením, kliknutím na pole aktualizace a zadáním aktualizace. Aktualizaci stavu však můžete vytvořit také odesláním textu zprávy spolu s identifikačními údaji klíče na konkrétní adresu URL prostřednictvím požadavku HTTP. Žádost je zachycena aplikací FB a zpráva je zaúčtována. Pokud jste někdy použili tlačítko „Sdílet toto na Facebooku“, použili jste tento typ rozhraní API.

Co jsou cloudové služby?

Cloudové služby jsou vágní marketingový pojem, který může znamenat spoustu různých věcí. To, co to obvykle znamená, je něco jako sada programovacích nástrojů (například pro analýzu dat nebo zálohování souborů), které jsou hostovány „v cloudu“ (to je – někde o tom nemusíte přemýšlet) a které můžete přistupovat prostřednictvím webového prohlížeče nebo prostřednictvím sady webových služeb (RESTful APIs).

Co je cgi bin?

CGI znamená Common Gateway Interface. Je to prostředí pro spouštění skriptů na webovém serveru.

Adresář cgi_bin je adresář na vašem webhostingovém serveru, který obsahuje spustitelné skripty, které mají být spuštěny obslužným programem CGI. Skripty CGI lze psát v mnoha běžných skriptovacích jazycích.

Jak používat cgi bin?

U většiny sdílených hostingových plánů bude již CGI nastaveno. Pokud ji chcete použít, stačí vložit skripty do složky a webový server pochopí, že se jedná o skripty a měly by být interpretovány podle potřeby, přičemž výstup skriptu bude odeslán jako server. odpověď na klienta (na rozdíl od obsahu souboru, ke kterému by normálně došlo u HTML a dalších souborů).

Měl bych smazat složku cgi bin?

Ne. Normálně byste to měli nechat na místě.

K čemu je složka cgi bin?

Webový server musí vědět, které soubory mají být klientovi vráceny v plném rozsahu a které by měly být interpretovány jako skripty. Složka cgi-bin poskytuje snadné řešení tohoto problému: vše ve složce je považováno za skript, vše mimo složku je považováno za dokument.

(Většina současných webových serverů používá i jiné metody.)

Řízení verzí

Jak nasadit web s git push?

To opravdu záleží na tom, jaký typ systému pro správu obsahu používáte. Například – v WordPress můžete své téma ponechat v repozitáři a změnit jeho téma, ale to by s obsahem nefungovalo, protože je uloženo v databázi MySQL, kterou nelze (snadno) uložit do git.

Nejjednodušší CMS použít ve spojení s git je Jekyll, CMS s plochými soubory postavený v Ruby. S Jekyll je celý web (včetně obsahu) uchováván ve formátu prostého textu, který lze snadno uložit do úložiště git. Je to jednoduchý způsob, jak pomocí git push nasadit Jekyll web na vzdálený server.

Co dát do souboru .gitignore?

V souboru .gitignore lze určit dva typy souborů:

 • soubory automaticky vytvořené procesy sestavení a testování
 • soubory, které obsahují podrobné informace o konfiguraci konkrétního prostředí (zejména pokud jsou citlivé – například uživatelská jména a hesla)

Co je git?

Git je systém pro správu verzí, který umožňuje skupinám programátorů spravovat složité projekty.

Mohu použít git se sdíleným hostingem?

Ano. Pokud máte přístup SSH, měli byste být abe nainstalovat git na svůj sdílený hostingový plán. Někteří hostitelé však s gitem nefungují dobře, a to z různých důvodů (obvykle se týkají správy závislostí a oprávnění).

Chcete-li se ujistit, že máte nejlepší možné zkušenosti, použijte náš nástroj pro porovnání funkcí hostování a vyhledejte poskytovatele služeb, který konkrétně podporuje git.

Pokud navíc provádíte vývoj nových aplikací, které obvykle vyžadují použití gitu, pravděpodobně budete mít lepší zkušenosti s hostingovým plánem VPS..

Databáze

Jak vytvořit tabulku v MySQL?

Příkaz pro přidání tabulky v MySQL je CREATE TABLE, následovaný názvem tabulky. Lze také zadat další parametry tabulky, například sloupce, které mají být zahrnuty.

Například:

CREATE TABLE example_table (
klávesa INT,
hodnota VARCHAR (100)
);

Jak používat MySQL z příkazového řádku?

Ve svém webhostingovém účtu se musíte nejprve přihlásit přes SSH. Odtud byste měli jednoduše spustit MySQL příkazem mysql. Budete muset zadat přihlašovací údaje uživatele:

mysql -u USERNAME -p HESLO

Poté můžete spustit libovolné příkazy SQL z mysql> výzva. Pro ukončení zadejte příkaz quit.

Ajax

Co je Ajax?

Ajax je paradigma interakce webových aplikací, ve kterém se požadavky serveru vyskytují asynchronně s opětovným načtením stránky.

Ajax byl původně zkratka pro „Asyncronous Javascript and XML“. Název přetrvával, i když dnes se jazyk XML obvykle nepoužívá jako jazyk pro přenos dat. Častěji se používá JSON (Javascript Object Notation), protože je jednodušší analyzovat Javascript (je nativní) a má vyšší hustotu informací. (Pomáhá to, že je také snáze čitelné pro lidi.)

Chcete-li pochopit výhody Ajaxu, zvažte společnou webovou aplikaci, kterou pravděpodobně používáte každý den: Facebook.

Bez Ajaxu – po staré konvenci přijímání nových dat pouze při opětovném načtení stránky by byla vaše zkušenost drasticky odlišná:

 • nová oznámení byste dostali pouze při načtení nebo aktualizaci stránky
 • váš zpravodajský kanál bude stránkován
 • nikdy byste neuviděli nové příspěvky v horní části vaší zprávy, pokud jste stránku neobnovili

Místo toho váš prohlížeč a server Facebooku neustále komunikují a stránka se aktualizuje pokaždé, když jsou k dispozici nové informace, které je třeba přidat. Když posouváte stránku dolů, bude načteno a zobrazeno více příspěvků – takže vám nikdy nedojdou žádné příspěvky k zobrazení (nekonečný posun).

Jak používat Ajax?

Typická aplikace Ajax provádí „za scénami“ HTTP volání na server a poté manipuluje s DOM (Document Object Model), aby zobrazoval veškeré přijaté aktualizované informace..

Jak vytvořit web s Ajaxem?

Většina vývojářů vytvářející nové webové aplikace založené na Ajaxu použije pro klientskou aplikaci front-end framework Javascript, jako je Angular nebo Backbone..

Na serveru lze použít libovolný počet vývojových rámců (například Ruby on Rails, Laravel nebo Python) k vytvoření aplikace, která vrací data JSON místo HTML stránek.

Jak opravit problém se stejným původem s Ajaxem?

Stejný problém s původem je problém, ke kterému došlo v důsledku omezení zabezpečení zabudovaného do standardních prohlížečů.

Jednoduše řečeno – skripty z jedné domény nemohou přistupovat k datům přijatým z jiné domény.

To je v pořádku, pokud jsou všechny vaše hovory Ajax odesílány do stejné domény jako hlavní webová stránka. Existují však případy, kdy tomu tak nebude.

 • hostování statického klienta s dynamickým serverem – Klientská aplikace může být nasazena jako sada statických souborů, které jsou hostovány na levném souborovém serveru nebo CDN, přičemž dynamické skriptování na straně serveru ponechává na samostatném hostiteli.
 • agregovaná aplikace – někdy můžete vytvořit aplikaci, která spotřebovává a remixuje data z několika různých zdrojů, možná zpracovává data z mnoha různých, nezávisle publikovaných API.

Existuje několik různých způsobů, jak to vyřešit. Nejběžnější jsou:

 • JSONP – Jedná se o techniku, při které se k vráceným datům JSON přistupuje prostřednictvím prvku na stránce klienta. Server musí vrátit plně kompatibilní dokument JS, nejen jediný objekt JSON. Dokument JS je obvykle pojmenován náhodným řetězcem generovaným klientem a odesílán na server s každou žádostí. Prvek je přidán do DOMu a přistupuje k němu, jako by to byl typický dokument JS, ale ve skutečnosti obsahuje data JSON.
 • Přístup na straně serveru – méně elegantním řešením je jednoduše zajistit, aby všechny žádosti o rozhraní API třetích stran byly serverem, zatímco všechny požadavky založené na prohlížeči jsou odesílány na stejný server. Toto je často jediné řešení v případech, kdy API třetích stran nejsou nastavena na vrácení JSONP.

Mohu použít JSON s Ajaxem?

Ano, samozřejmě. Ve skutečnosti je v nových aplikacích běžnější než XML. Všichni to stále nazýváme Ajaxem, protože Ajaj zní špatně.

Jazyky

Všeobecné otázky

Jaký jazyk bych měl použít pro nový web?

To je složitá otázka.

Nejprve je důležité si uvědomit, že primární jazyk, web – jazyk, který bude dodán do webových prohlížečů vašich návštěvníků, není z velké části určen k vyjednávání. Webové stránky používají HTML (HyperText Markup Language). A navíc by měli používat HTML5.

Další dva jazyky, ve kterých jsou webové stránky dodávány, jsou CSS a Javascript. CSS neboli Cascading Stylesheet se používá k ovládání prezentace (vizuální design) webové stránky. Javascript řídí interaktivitu a dynamickou funkčnost webu.

Většina webových stránek však dnes není psána přímo v HTML. Jsou psány v jednom z mála dalších jazyků, které mohou produkovat HTML. Nejoblíbenější z těchto jazyků je PHP. Jiné jazyky zahrnují Ruby, Python a Perl.

U webů založených na obsahu (na rozdíl od webových aplikací) by většina vývojářů webu nevystavovala web od nuly v jednom z těchto jazyků, ale spíše by používala systém správy obsahu, který bude nevyhnutelně vytvořen v jednom z těchto jazyků.

Nejoblíbenější CMS aplikace – WordPress, Drupal, Joomla, a mnoho dalších – všechny používají PHP. I když existují další CMS napsané v jiných jazycích (pravděpodobně lepší jazyky), pro 99% uživatelů je nejvhodnější používat jednu z těchto aplikací (opravdu, buď WordPress nebo Drupal), protože mají největší komunity vývojářů a uživatelé.

Vytváření webových stránek je jiné než vytváření zcela nové webové aplikace. Když stavíte web, neměli byste se obávat typických problémů s vývojem – měli byste se zaměřit na obsah a design.

Ve kterém jazyce se má webová aplikace stavět?

To je ještě komplikovanější otázka než výběr jazyka pro vytvoření webové stránky. Existuje několik populárních webových jazyků a nikdo z nich není nejlepší v každé situaci..

Při rozhodování o jazyce je třeba se podívat na dvě věci:

 • vaše aktuální zdroje
 • typ aplikace, kterou se pokoušíte vytvořit

Skutečností je, že téměř jakýkoli typ aplikace může být postaven v kterémkoli z hlavních jazyků webových aplikací, takže nejjednodušší způsob, jak se rozhodnout, je: jaký jazyk již znáte a jaký máte rádi? Ruby může být pro určitý typ projektu o něco lepší než PHP, ale pokud už znáte PHP, pravděpodobně se vám podaří zvládnout mnohem rychleji, než když se pokusíte naučit jazyk a zároveň vytvoříte aplikaci. (To samozřejmě neplatí, pokud se konkrétně pokoušíte naučit nový jazyk a součástí tohoto procesu učení je vytvoření aplikace.)

Pokud máte několik možností nebo pokud se chystáte najmout vývojáře (a můžete si je najmout na základě upřednostňovaného jazyka nebo sady nástrojů), možná budete chtít přemýšlet o tom, zda jeden nebo jiný jazyk lépe vyhovuje potřebám vaší aplikace..

Abychom se dostali do této otázky, je důležité si uvědomit, že jazyk je víc než jen jazyk. Když vyberete jazyk, vyberete také sadu nástrojů: Ruby on Rails nelze použít bez Ruby, nemůžete použít Node.js bez Javascriptu.

Než se rozhodnete, podívejte se na různé rámce pro každý jazyk. Každý hlavní jazyk má jeden nebo dva populární rámce a výběr rámce do značné míry určí celkovou strukturu architektury vaší aplikace..

Nejlepší jazyky pro vývoj webových aplikací? Jaký programovací jazyk bych se měl naučit?

Nejdůležitějším webovým programovacím jazykem je pravděpodobně Javascript. Ať už jsou používány jakékoli jiné jazyky na straně serveru, bude téměř vždy existovat programování na straně klienta, což bude téměř vždy znamenat Javascript. Javascript také poskytuje dobrý úvod do programování obecně, a existuje mnoho zdrojů pro jeho učení.

Pro programování na straně serveru můžete použít také Javascript (přes Node.js), ale populárnější jazyky jsou PHP a Ruby.

PHP je obzvláště důležité kvůli oblíbeným aplikacím jako WordPress a Drupal – a bezpočet dalších. Zobecnění je PHP skvělým jazykem, který byste se měli učit, pokud chcete vytvářet doplňky pro stávající aplikace, motivy designu a obecně pracovat s vlastníky a vydavateli firem. Pokud chcete vytvořit něco, co uživatelé snadno instalují na svůj vlastní hostingový účet, PHP je obvykle nejlepší způsob, jak jít.

Ruby, zejména u Rails, je obzvláště oblíbený u Saas firem – softwarové aplikace, které nejsou distribuovány spotřebitelům, ale rozmístěny na jediný server.

Toto jsou zobecnění a existuje spousta protikladných příkladů – ale je dobré získat obecnou představu o tom, jak lidé používají každý jazyk.

Pamatujte však – pokud se skutečně chcete stát dobrým programátorem, musíte se naučit více jazyků. Každý z nich vyžaduje, abyste přemýšleli trochu jinak, a nabízí jinou sadu řešení a problémů. Nedělejte si starosti s tím, jaký jazyk byste se měli učit, jen zjistěte, jaký jazyk byste se měli právě teď učit.

PHP / PHP 4 / PHP 5

Je PHP dobrý jazyk?

Ano.

PHP, stejně jako všechny jazyky, má nějaké problémy. Je to však naprosto v pořádku a pomocí něj bylo napsáno mnoho velmi úspěšných aplikací.

Co je špatného na PHP?

PHP bylo původně vynalezeno k provádění velmi omezené sady úkolů souvisejících s předzpracováním HTML: vyplňování proměnných, včetně úryvků dokumentů, stahování obsahu z databáze. Byl to jen o něco více než osobní projekt a celkové syntaxi a struktuře se příliš nevěnovalo.

Ačkoli se vyvinula a vyvinula v plně vybavený programovací jazyk, její raná historie nadále způsobuje problémy dvěma způsoby:

 • Někteří lidé o tom nadále přemýšlejí, jako by to byl jen o něco více než oslavovaný templářský jazyk.
 • Zbytky jeho původní syntaxe přetrvávají způsoby, které způsobují, že některé aspekty jazyka jsou nekonzistentní nebo nepohodlné.

První problém není opravdu problém jazyka – je to problém vnímání osobních hangupů, které nemají nic společného s realitou. Mnoho lidí, kteří tvrdí, že jde o PHP, má také obecnou antipatii vůči „skriptovacím jazykům“ a rozlišuje mezi skriptovacími jazyky a takzvanými „skutečnými programovacími jazyky“. To je absolutní nesmysl. PHP (spolu s dalšími skriptovacími jazyky jako Ruby, Python, Perl a Javascript) jsou stejně reálné jako Java nebo C++.

Druhý problém – zbytky nekonzistentní syntaxe a podivných způsobů, jak dělat věci – je skutečně problém. Ale – jak poznamenal jeden blogger – na tom nezáleží. PHP provozuje Wikipedia. Facebook byl postaven v PHP. WordPress a Drupal jsou zabudovány v PHP. Většina webových stránek na internetu je napsána v PHP.

Jak se naučit PHP? Jak se naučit kódovat PHP?

Nejlepší způsob, jak se naučit jakýkoli jazyk, je skočit do vyspělého projektu a zjistit, jak věci fungují. Vyberte si populární PHP aplikaci s otevřeným zdrojovým kódem (jako je WordPress) a začněte přijít na to, jak to funguje. Zkuste vytvořit plugin.

Jak vytvořit web v PHP?

Většina populárních systémů pro správu obsahu je psána v PHP. Použijte jeden z nich.

Je PHP Turing kompletní?

Ano.

Ale to je většinou irelevantní otázka. Turingova úplnost se týká schopnosti počítače řešit obecné počítačové problémy. Jazyk „Turing Complete“ je teoreticky použitelný pro jakýkoli typ aplikace – to však neznamená, že by to bylo ve skutečnosti snadné, praktické nebo dokonce realistické. Existují Turingovy kompletní počítače vyrobené z protokolů Legos a Lincoln.

Je PHP skutečným programovacím jazykem?

Ano.

Někteří lidé umějí rozlišovat mezi „skriptovacími jazyky“ a „skutečnými programovacími jazyky“. To je špatně. V nejlepším případě je to zastaralý způsob přemýšlení o věcech. Obvykle však není zastaralý – je to prostě špatně.

Jazyk se označuje jako „skriptovací jazyk“, pokud není kompilován, ale spíše interpretován ze zdroje v době spuštění. Bylo by lepší nazvat tyto „interpretované“ jazyky, protože někteří lidé zaměňují myšlenku skriptovacího jazyka s představou skriptování – psaní krátkých nízko výkonných obslužných programů v jednoduchém interpretovaném jazyce.

Jednoduše proto, že můžete napsat malý obslužný skript v jazyce, neznamená to, že nemůžete psát jiné, složitější programy. Ve skutečnosti tři nejběžnější jazyky používané pro skriptování prostředí, kromě Bash, jsou pravděpodobně Ruby, Perl a Python. Všechny tři jsou používány výkonné jazyky na vysoké úrovni a je zde řada vážných softwarových aplikací. A PHP se pro tento typ skriptování vůbec nepoužívá.

Je PHP skriptovací jazyk?

Ano.

Skriptovací jazyk je jazyk, který je interpretován za běhu, spíše než je kompilován do spustitelného binárního kódu. Takto funguje PHP – je interpretováno interpretem PHP (který je obvykle psán v C) za běhu.

Existují však kompilátory PHP, které zkompilují PHP do spustitelného binárního kódu. Jedná se o pozdější vývoj – vývoj jazyka – a vývojáři PHP jej stále příliš nevyužívají.

Je PHP objektově orientovaný?

Ano, ale ne striktně.

Prvních několik verzí PHP nebylo vůbec objektově orientováno. PHP 4 přidalo minimální podporu pro třídy a objekty, ale chyběly některé klíčové funkce OO, jako je reflexe. S PHP 5 byl tento jazyk plně schopen podporovat orientaci na objekt.

Z několika důvodů mnozí vývojáři PHP nepíšou plně objektově orientovaný kód, takže existuje spousta jiných aplikací než OO.

Někteří lidé tvrdí, že primárním důvodem je to, že je příliš snadné psát non-OO kód v PHP, a vidí to jako jednu z primárních slabin jazyka. Ostatní lidé vidí tuto flexibilitu jako jednu ze silných stránek PHP.

Krajta

Jak vytvořit web v Pythonu?

Python není speciálně zaměřený jazyk, ale existuje řada knihoven a nástrojů, které byly vyvinuty, aby fungovaly dobře jako skriptovací jazyk na straně serveru pro webové aplikace i webové stránky založené na obsahu..

Pro obsahové weby je nejoblíbenější CMS založený na Pythonu Plone. Pro vývoj webových aplikací existuje řada rámců, zejména:

 • Django
 • TurboGears
 • web2py

Mohu použít Python na sdíleném hostování?

Většinu času ano. Než se však zavázáte k plánu, ujistěte se, že používáte našeho nástroje pro porovnávání hostitelských funkcí k nalezení poskytovatele, který podporuje Python.

Je Python lepší než PHP?

Pravděpodobně ano. Přestože je takový úsudek velmi subjektivní, existuje jen velmi málo odborníků, kteří by tvrdili, že PHP je lepší než Python.

Ale na tom opravdu nezáleží. PHP je vládnoucím králem jazyků pro vývoj webových aplikací, a zdá se, že nejeví žádné známky zpomalení.

Proč je Python lepší než PHP?

Posoudit, zda je jeden jazyk „lepší“ než jiný, je složité – je to velmi subjektivní záležitost. Zdá se však, že většina vývojářů, kteří odvedli rozsáhlou práci v obou jazycích, dává přednost Pythonu a myslí si, že je lepší z obou jazyků. Některé z důvodů, které jsou běžně nabízeny, jsou:

 • Python je konzistentnější než PHP.
 • Python má lepší standardní knihovnu.
 • Python usnadňuje práci na počítači bez webového serveru (aniž by se musel vzdát pohodlí na webu).
 • Python je lépe čitelný.
 • Python má více intuitivní (nebo přirozenou) syntaxi.
 • Python má lepší správu balíčků a závislostí
 • Python má lepší podporu pro Unicode

Jak se naučit Python? Jak se naučit kódovat v Pythonu?

Nejlepší místo, kde začít s učením psát kód v Pythonu, je Průvodce pro začátečníky na Python Wiki.

Rubín

Jak vytvořit web v Ruby?

Ruby není zvlášť zaměřený jazyk, ale existuje řada knihoven a nástrojů, které byly vyvinuty, aby fungovaly dobře jako skriptovací jazyk na straně serveru pro webové aplikace i webové stránky založené na obsahu..

Ruby je velmi populární jako jazyk pro vývoj webových aplikací pro aplikaci Saas a většina lidí, kteří používají Ruby na webu, používá rámec Ruby on Rails..

U obsahových webů jsou všechny nejoblíbenější systémy pro správu obsahu založené na Ruby postaveny na Rails, včetně:

 • Zářivý
 • Kasein
 • LokomotivaCMS

Jak se dalo očekávat, CMS založené na Rails jsou trochu více zaměřené na vývojáře než typické PHP aplikace jako WordPress a Drupal. Nejedná se o instalační skripty pro blogery na jedno kliknutí, ale o platformy zaměřené na obsah pro vývoj vlastního webu.

Mohu použít Ruby na sdíleném hostování?

Obvykle ano. Ale to není vždy snadné. Ruby (spolu s Rails a Gem packagae managerem) je poněkud notoricky známý tím, že je těžké ho nastavit. Sdílený hosting obvykle ztěžuje (nebo znemožňuje) provést určité změny konfigurace potřebné k tomu, aby vše fungovalo správně. Obvykle je mnohem snazší spustit aplikaci Ruby na hostitelském plánu VPS.

Pokud potřebujete používat sdílený hosting, použijte náš srovnávací nástroj k nalezení webhostingu, který podporuje Ruby.

Jak se naučit Ruby? Jak se naučit kódovat s Ruby?

Probíhá debata o tom, zda je nejlepší naučit se Rubyho samostatně nebo se Ruby učit spolu s Ruby on Rails. Pokud jste webový vývojář nebo chcete být webovým vývojářem, pravděpodobně vám dává největší smysl skočit přímo do Rails. Nejoblíbenější kurz Ruby on Rails napsal Michael Hartl.

Proč je Ruby lepší než PHP?

Kvalita jazyka je ze své podstaty subjektivní, takže je těžké činit absolutní prohlášení o tom, zda je jeden jazyk lepší než druhý. Většina vývojářů, kteří mají zkušenosti s Ruby a PHP, však má tendenci preferovat Ruby a vnímat jej jako lepší jazyk obou. Existuje mnoho důvodů, včetně:

 • Ruby je navržen tak, aby se dal snadno psát
 • Ruby je konzistentní
 • Ruby je intuitivní

Kromě samotného jazyka poskytuje ekosystém Ruby obecně vývojářům lepší zážitek:

 • Ruby má vynikající správu balíčků
 • Ruby on Rails, což je kontext pro zkušenosti mnoha vývojářů s Ruby, je vynikající rámec, který odstraní většinu nepříjemných aspektů kódování.
 • Existuje řada nástrojů Ruby, které propagují současné osvědčené postupy, pokud jde o vývoj řízený testem, kontinuální integraci, automatizované nasazení a architekturu orientovanou na služby..

Je Ruby lepší než Python?

Oba jazyky mají své fanoušky a kritiky. Podíváme-li se pouze na samotné jazyky a ignorujeme větší vývojový ekosystém, mají přibližně stejnou kvalitu a užitečnost. Programovací jazyky však neexistují v prázdnotě – musíte se podívat na větší kulturu každého jazyka, abyste získali smysl nad rámec toho, co je možné, ale co je vlastně praktické.

Kvůli Ruby on Rails bude Ruby obvykle lepší volbou pro aplikace SaaS, zejména v prostředí rychlého vývoje a zejména pro aplikace CRUD (Create Read Update Delete Delete) zaměřené na data..

Python, na druhé straně, má lepší nástroje a lepší podporu pro matematické a vědecké aplikace, což z něj dělá lepší volbu pro většinu typů analýzy dat, vědeckých výpočtů a inženýrských úkolů.

Python je také populární jako obecný „skriptovací jazyk“ pro automatizaci každodenních počítačových úloh. Ruby může být (a je) používán pro toto také, Python je více populární pro tento druh věci.

Javascript

Je Javascript skutečným programovacím jazykem?

Ano.

Původy Javascriptu jsou sice jazykem s nízkým výkonem pro animační efekty v prohlížeči, ale během posledního desetiletí nebo více se vyvinul do plnohodnotného jazyka, který je užitečný pro téměř jakýkoli typ vývoje aplikací..

Je Javascript Turing kompletní?

Ano, ale to není velmi smysluplná otázka.

Turingova úplnost znamená, že počítač dokáže vyřešit jakýkoli problém s výpočtem – neznamená to, že by bylo praktické nebo dokonce fyzicky možné, aby byl použit v jakékoli konkrétní aplikaci. Existují Turing Complete mechanické počítače postavené z hraček Tinker.

To, co se většina lidí snaží zjistit, když se ptají na tuto otázku, je něco podobného: Je Javascript plně vybavený, univerzální počítačový jazyk, který lze použít pro libovolný počet konkrétních aplikací?

Ano.

Je Javascript skriptovacím jazykem?

Ano. Javascript je interpretován spíše za běhu, než aby byl kompilován do spustitelných binárních souborů.

Mohu použít Javascript na serveru?

Ano. Zatímco Javascript byl původně vytvořen jako skriptovací jazyk na straně klienta, který má být použit v prohlížeči, není důvod, proč jej nelze použít na straně serveru.

Většina lidí, kteří píšou Javascript na straně serveru, používá Node.js, rámec pro vývoj webových aplikací založený na událostech.

Jak vytvořit web s Javascriptem?

Většina webových stránek používá pro interakci alespoň trochu Javascriptu. Ve skutečnosti však můžete použít Javascript jako základ pro celou webovou aplikaci.

Javascript lze použít na straně serveru s Node.js. Na straně klienta existuje několik populárních rámců Javascript, včetně:

 • Úhlové
 • Páteř
 • Ember

Pokud potřebujete pouze templing na straně klienta, ale nepotřebujete celý vývojový rámec, můžete vyzkoušet:

 • Řídítka
 • Knír

Je objekt Javascript orientován?

Ano. Nechová se však jako většina jiných objektově orientovaných jazyků. Přestože je vše v Javascriptu objektem, neexistují žádné třídy.

Co je JQuery?

JQuery je populární knihovna Javascript, která poskytuje snadno použitelné metody pro většinu běžných úkolů pro vývoj webových aplikací Javascript. Lze to považovat za neoficiální standardní knihovnu pro Javascript (která nemá žádnou oficiální standardní knihovnu.

Rámce

Všeobecné otázky

Co je to rámec?

Framework je nástroj pro vývoj softwaru, který poskytuje druh šablony pro aplikaci. Alespoň poskytuje skeletovou aplikaci, která poskytuje celkovou strukturu nebo architekturu aplikace. Rámec také obvykle poskytne předem napsané funkce „kotlů“, které téměř všechny aplikace potřebují, jako je správa uživatelů nebo připojení k databázi. Některé rámce (například Ruby on Rails) poskytují další nástroje, jako je automatické generování kódu.

Jak používat webový rámec?

Rámec je vývojový nástroj, abyste jej mohli používat, musíte něco vědět o vývoji webu. Jak již bylo řečeno, někdo s pouze omezenými zkušenostmi s vývojem se obvykle může s rámcem dostat mnohem dále, než by se pokoušel vytvořit aplikaci od nuly..

Pokud jde o použití webového rámce, každý z nich je jiný. Některé z nich lze jednoduše stáhnout (nebo rozvětvit z git repo) do adresáře aplikace, což vám poskytne startovací šablonu, kterou potřebujete. Jiní vyžadují, abyste skutečně nainstalovali rámec jako aplikaci na své vývojové a výrobní stroje.

Nejlepší rámec pro Python?

Nejoblíbenějším rámcem pro Python je Django.

Nejlepší rámec pro Ruby?

Nejoblíbenějším rámcem pro Ruby je Ruby on Rails.

Nejlepší rámec pro PHP?

PHP má více rámců pro vývoj webových aplikací než jakýkoli jiný jazyk, což dává smysl, protože se jedná o nejpopulárnější jazyk pro vývoj webových aplikací.

„Zlatým standardem“ pro PHP frameworks je Zend, který vyrábí společnost, která upisuje většinu vývoje na samotném jazyce PHP. Nejoblíbenějším „nezávislým“ rámcem PHP je Laravel. Mezi další velmi oblíbené rámce patří Symfony a CodeIgniter.

Potřebuji rámec?

To záleží na tom, co děláte. Pokud se pokoušíte vytvořit standardní web založený na obsahu, pak: Ne, nepotřebujete rámec pro vývoj webových aplikací, potřebujete systém pro správu obsahu.

Pokud vytváříte novou webovou aplikaci, nemusíte bezpodmínečně používat vývojový rámec, ale obvykle to není dobrý nápad. Bez rámce budete muset znovu vyvinout desítky standardních funkcí, které každá aplikace potřebuje. Toto plýtvá časem a také vytváří spoustu příležitostí pro chyby nízké úrovně a problémy s kompatibilitou.

Rámce vám dávají možnost skočit přímo do budování funkcí, které skutečně potřebujete, což šetří spoustu času a činí z vývoje příjemný zážitek místo frustrujícího fušky.

Je WordPress rámcem?

Spíš ne. WordPress je systém pro správu obsahu.

WordPress lze použít jako vývojový rámec, ale neodpovídá obecně přijímané definici rámce, protože je příliš specifický.

Rámec je obvykle považován za obecnou šablonu aplikace s několika – pokud vůbec – funkcemi specifickými pro aplikaci. WordPress je naproti tomu již plnohodnotnou aplikací CMS.

Lze jej však použít, jako by to byl vývojový rámec, budování nových funkcí jako pluginů. To může být užitečný přístup pro aplikace, které mají silnou „obsahovou orientaci“ – například (například) řízení projektů nebo aplikace sociálních sítí.

Je Drupal rámcem?

Ne tak docela, ale mohlo by se to zamyslet a použít jako jeden.

Obecně se rozumí, že vývojový rámec je univerzální aplikační šablona. Téměř z definice by systém pro správu obsahu, jako je Drupal, neměl být považován za rámec, protože se již jedná o plnohodnotnou aplikaci se zvláštním účelem.

Drupal je však vysoce modulární systém – všechny funkce, včetně klíčových funkcí správy obsahu, jsou vytvořeny jako nezávislé moduly.

Z tohoto důvodu funguje obzvláště dobře jako platforma pro vývoj aplikací a lze ji dokonce považovat za rámec.

Mohu použít rámec pro sdílený hosting?

To záleží na rámci. Některé rámce jsou pouze kostry aplikace, které neobsahují nic jiného než kód, který má být zahrnut do aplikace. Tyto typy rámců lze do značné míry použít v jakémkoli prostředí nasazení, které podporuje základní jazyk a knihovny.

Některé rámce (zejména Ruby on Rails, ale také mnoho dalších) poskytují vývojové nástroje a aplikační platformu, kterou je třeba nainstalovat na server. Ty mohou nebo nemusí fungovat ve sdíleném hostitelském prostředí v závislosti na tom, zda vy, zákazník, máte možnost instalovat aplikace, upravovat nastavení serveru a jinak spravovat vaši konfiguraci prostředí.

Který rámec je lepší?

Žádný rámec není nejlepší – různé rámce fungují lépe pro různé typy aplikací, různé metodiky vývoje a různé osobnosti programátorů..

Proč používat rámec?

Rámec zjednodušuje úlohu vytváření aplikace několika způsoby:

 • Rámec eliminuje potřebu psát funkce aplikační desky, které téměř každá aplikace potřebuje, jako je správa uživatelů, hašování hesel a připojení k databázi..
 • Rámec poskytuje „zabalené“ řešení kompatibility mezi prohlížeči a / nebo více prostředími.
 • Rámec poskytuje architekturu pro aplikaci.
 • Rámec nabízí standardní způsob, jak splnit většinu programovacích úkolů, což vývojářům umožňuje myslet spíše na vyšší funkčnost než na nízkoúrovňovou implementaci.

Dohromady tyto výhody mohou přispět k rychlejšímu vývoji, lepším aplikacím a šťastnějším kódovačům.

Co je řadič zobrazení modelu?

Model-View-Controller je typ aplikační architektury. Je to jedna z nejběžnějších architektur a používají ji nejoblíbenější vývojové rámce.

Vzor architektury MVC rozděluje aplikační kód do tří hlavních komponent:

 • Model – Datový model. Tím se řídí způsob, jakým jsou záznamy v systému reprezentovány.
 • Zobrazit – řídí, jak jsou záznamy a interakce reprezentovány uživateli.
 • Controller – Řídí obchodní logiku i samotný systém.

Každá hlavní architektonická komponenta má obvykle samostatnou komponentu pro každou praktickou část aplikace. Například: pokud budujete systém pro správu obsahu blogů, pravděpodobně by (mimo jiné)

 • Post model, který definuje všechna datová pole spojená s částí obsahu
 • jedno nebo více zobrazení příspěvků, které představují různé způsoby, jak uživatelé vidí a interagují s částí obsahu, například zobrazení na celé stránce a zobrazení pro úpravy.
 • jeden nebo více řadičů Post, které zpracovávají operace, jako jsou úpravy, ukládání a přístup k datům pošty, jakož i další funkce, jako je odesílání Tweetů při každém publikování nového příspěvku.

.NET Framework / ASP.NET

Co je ASP?

ASP původně znamenal Active Server Pages. Byl to skriptovací a templingový jazyk na straně serveru vyvinutý společností Microsoft, který byl použit pro vývoj webových stránek, poněkud podobný v pojetí PHP.

Zatímco ASP (nyní nazývaná „Classic ASP“) je stále podporována na serverech Windows se systémem IIS, jazyk již není v aktivním vývoji – poslední vydání bylo v roce 2000.

Dnes se „ASP“ obvykle vztahuje na ASP.NET, framework pro vývoj webových aplikací postavený na vrcholu platformy .NET.

Měl bych se naučit ASP.NET?

To záleží na vaší kariéře.

ASP.NET je součástí větší platformy .NET, která je zase součástí většího ekosystému Microsoft Windows, který zahrnuje Microsoft Common Language Runtime.

Na rozdíl od technologií upřednostňovaných startupy a týmy rychlého rozvoje (jako jsou PHP a Ruby), platformu .NET upřednostňují velké organizace, jako jsou korporace, podniky a vládní subjekty (zejména dodavatelé obrany)..

Mohu používat ASP.NET na hostování Linuxu?

Obvykle ne. Technologie ASP.NET je navržena pro práci pouze na serverech Windows. Existují klony .NET založené na Linuxu, ale nejsou softwarem dobře podporovány.

Mohu hostit ASP.NET na sdíleném hostování?

Obvykle ne. Nejvíce sdílený hosting je založen na Linuxu. Existuje však několik sdílených hostitelů se systémem Windows. Platforma .NET by na nich měla fungovat dobře a některé z nich konkrétně poskytují instalaci a podporu.

Proč používat .NET framework?

Framework .NET běží na počítačích se systémem Windows a lze jej použít pro prostředí serveru i počítače.

Má několik výhod oproti frameworkům založeným na PHP a Ruby, včetně:

 • Přístup k většímu ekosystému Windows / Microsoft. Pokud se potřebujete integrovat s dalšími aplikacemi společnosti Microsoft, jako jsou Sharepoint nebo Silverlight, pak rámec Microsoft poskytne pro tento účel lepší nástroje..
 • Rychlost. .NET kód je kompilován do IL (Intermediate Language), který je pak za běhu kompilován do strojově provozovatelného kódu. Zkompilovaný kód za běhu je uložen do mezipaměti a používá se při každém vyžádání zdroje. Ve srovnání s interpretovanými skriptovacími jazyky je to mnohem rychlejší.

Je .NET framework?

Ano, ale ne konkrétně na web. Lze jej použít k vytváření nejrůznějších aplikací, které lze spouštět v různých prostředích (Windows).

Je ASP.NET framework?

Ano. Technologie ASP.NET navršuje webově specifický vývojový rámec nad základní rámec .NET.

Grály

Co je rámec Grails?

Grails je rámec pro vývoj webových aplikací pro programovací jazyk Groovy.

Co je Groovy?

Groovy je programovací jazyk pro platformu Java. Zkompiluje se do bajtkódu Java a lze jej spustit na libovolném Java Virtual Machine.

Je Grails jako Rails?

Grails byl původně nazýván „Groovy on Rails“ a zdá se, že byl inspirován částečně Ruby on Rails (název byl změněn na žádost zakladatele Ruby on Rails).

Grails, stejně jako Rails, používají vzor architektury MVC a mají také další podobnosti:

 • zaměření na „konvenci o konfiguraci“.
 • nástroj příkazového řádku pro rychlý vývoj
 • lešení (automatické generování kódu) pro operace databáze CRUD

Jak se liší Grails a Rails?

Nejviditelnějším rozdílem je, že jsou postaveny na různých technologiích úplně. Grails jsou postaveny na vrcholu Groovy, který sám je součástí ekosystému Java. Kolejnice jsou postaveny s Ruby. Zatímco oba rámce sdílejí filozofické jádro, tento základní technologický rozdíl znamená, že jsou implementovány velmi odlišně.

Jedním z hlavních praktických rozdílů je, že Ruby on Rails má přístup do systému Ruby Gems, zatímco Grails má přístup k zásuvným modulům a modulům ekosystému Java..

Mohu použít Grails na sdíleném hostování?

To záleží. Grails vyžaduje Javu, takže pro spuštění aplikace Grails musíte být schopni nainstalovat Java Virtual Machine. Pomocí našeho nástroje pro porovnání funkcí webhostingu můžete najít poskytovatele služeb, který konkrétně podporuje Grails.

Zend Framework

Co je Zend?

Zend je rámec pro vývoj aplikací psaný v PHP.

Proč používat Zend?

Tuto otázku lze skutečně rozdělit na dvě samostatné otázky:

 • Proč vůbec používat rámec pro vývoj aplikací?
 • Proč používat Zend konkrétně (na rozdíl od jiného rámce pro vývoj aplikací)?

Na první otázku – proč používat rámec pro vývoj aplikací – lze snadno odpovědět: Méně kódu. Méně kódu na psaní, méně kódu na testování, méně kódu na údržbu.

Každá aplikace má mnoho „kotlových“ kódů – kód, který se používá znovu a znovu: databázová komunikace, správa uživatelů, bezpečnost, správa relací.

Pokud neexistují rámce, většina vývojářů dělá dvě věci:

 • vytvořte si vlastní knihovnu fragmentů kódu a opakovaně použitelných objektů, které tyto věci zvládnou.
 • spoléhat na sbírku knihoven a komponent třetích stran

Rámec přinejmenším poskytuje koherentní řešení – soubor takových opakovaně použitelných aplikačních bitů, které jsou budovány společně nebo kurátorovány a testovány společně.

Většina, včetně Zend, jde ještě dále a poskytuje šablonu aplikace s architektonickým vzorem načrtnutým ven. To vývojářům pomáhá rychle psát nové funkce aplikace, namísto plýtvání časem vytváření základních funkcí.

Pokud jde o druhou otázku – proč Zend zejména – Zend je nejoblíbenější framework pro vývoj webových aplikací PHP. Je postaven společností, která je primárním upisovatelem neustálého vývoje jazyka PHP. Je tak blízko „standardního“ rámce, jaký existuje.

Musím znát PHP, abych mohl používat Zend?

Ano.

Zend je rámec pro vývoj aplikací, nikoli tvůrce webů drag-and-drop. Usnadňuje a zrychluje vývoj, ale nenahrazuje potřebu skutečně vědět, jak kódovat, ani pochopit, jak webová aplikace funguje.

Je objekt orientován na Zend?

Ano. Samotný Zend je napsán ve 100% objektově orientovaném kódu a struktura rámce povzbuzuje vývojáře k dodržování objektově orientovaných praktik.

Je služba Zend orientována?

To může být. Orientace na služby je architektonické paradigma, kde je diskrétní funkčnost rozdělena na nezávislé (nebo částečně nezávislé) služby.

V prostředí pro vývoj webových aplikací to obvykle zahrnuje vytvoření REST webových služeb, ke kterým lze přistupovat prostřednictvím volání HTTP a které vracejí data ve formátu, jako je JSON nebo XML, který je spotřebovatelný téměř jakýmkoli typem klientské aplikace..

Zend snadno podporuje tento typ aplikační architektury, ale nevyžaduje to.

Je Zend rámcem MVC?

Ano.

Řadič zobrazení modelu je typ architektonického paradigmatu, ve kterém je funkčnost aplikace rozdělena do tří hlavních komponent:

 • model – definuje datový model aplikace, včetně různých typů záznamů a jejich atributů, vztahů a taxonomií.
 • Zobrazit – definuje jedno nebo více rozhraní pro každý model
 • řadič – definuje obchodní logiku a funkčnost aplikace.

Rámec Zend je navržen tak, aby podporoval architekturu řadičů zobrazení modelu.

Mohu použít Zend k vytvoření webové stránky?

Ano, ale mohlo by to být nadměrné.

Zend je rámec pro vývoj aplikací, nikoli systém pro správu obsahu. Pokud jde o základní web zaměřený na obsah, měli byste být lepší se systémy pro správu obsahu, jako jsou WordPress nebo Drupal.

Mohu použít Zend pro webové služby?

Ano. Zend podporuje webové služby založené na REST a může vracet jakýkoli typ výstupu, včetně stránek JSON, XML nebo HTML.

Mohu použít Zend na sdíleném hostování?

Ano. Zend funguje jako kolekce knihoven PHP, které jsou součástí aplikace PHP. Zend tedy může běžet na jakémkoli serveru, který může spouštět PHP. Pokud si chcete být jisti, můžete použít náš nástroj pro porovnávání webhostingu k nalezení hostingových společností, které konkrétně podporují Zend.

Mohu používat Zend bez PHP?

Ne. Zend je rámec PHP. Je napsán v PHP. Nový vývoj je psán v PHP. Zend nelze použít bez PHP.

Je Zend lepší než dort?

Zend je mnohem populárnější než CakePHP, zejména mezi zavedenými uživateli Enterprise. CakePHP je poněkud populárnější u rychlých vývojových týmů a startupů a má více oddanou uživatelskou základnu.

Mohu použít Zend s Mongo?

Ano. MongoDB je v Zendu dobře podporován.

Podporuje Zend CouchDB?

Ano. CouchDB je v Zendu dobře podporován.

Laravel

Co je Laravel?

Laravel je webový vývojový rámec pro PHP.

Musím znát PHP, abych mohl používat Laravel?

Ano. Laravel je rámec pro vývoj webových aplikací založený na PHP. Urychluje mnoho vývojových úkolů, ale nevylučuje nutnost vědět, jak psát kód v PHP.

Je Laravel objektově orientovaný?

Ano. Laravel je objektově orientovaný vývojový rámec.

Je Laravel orientován na služby?

Orientace na služby je návrhový vzor, ​​ve kterém je diskrétní funkčnost zabalena do „služeb“, ke kterým má přístup jakýkoli systém s dostatečnými oprávněními..

Laravel může být použit k implementaci jako architektura orientovaná na služby, ale nutí vývojáře k přijetí tohoto přístupu.

Je Laravel rámcem MVC?

Ano. Laravel se řídí vzorem architektury Model-View-Controller a vybízí vývojáře, aby jej také následovali.

Mohu použít Laravel k vytvoření webové stránky? Jak vytvořit web s Laravelem?

Ano, ale pro jednoduchý web založený na obsahu je pravděpodobně nadměrný. V případě systému správy obsahu založeného na PHP pro typické webové stránky se podívejte na WordPress nebo Drupal. Laravel slouží k vytváření nových webových aplikací.

Mohu použít Laravel pro webové služby?

Ano. Laravel využívá architekturu založenou na REST. To lze použít několika různými způsoby. Jedním ze způsobů je vytváření webových služeb, které klientským aplikacím umožňují provádět operace CRUD a spouštět další funkčnost aplikace prostřednictvím požadavků HTTP, vracet nějaký datový formát (jako JSON nebo XML), který je spotřebovatelem klientem.

Mohu použít Laravel na sdíleném hostování?

Obvykle. Laravel je postaven na PHP, které je dobře podporováno ve většině sdílených hostitelských prostředích. Chcete-li si být jisti, můžete pomocí našeho nástroje pro srovnání hostování vyhledat poskytovatele služeb, kteří konkrétně podporují Laravel.

Mohu používat Laravel bez PHP?

Ne. Laravel je postaven v PHP a vývoj nad Laravelem probíhá v PHP.

Proč používat Laravel?

Stejně jako všechny aplikační rámce, Laravel urychluje vývoj tím, že eliminuje nebo automatizuje řadu běžných programovacích úkolů.

Je Laravel lepší než Zend?

Zend je vlastně populárnější než Laravel, pokud jde o počet projektů. Zdá se, že Laravel má více oddanou uživatelskou základnu. Mezi body ve prospěch Laravel patří:

 • Lepší dokumentace
 • Podpora více templingových jazyků
 • Vyšší spokojenost vývojářů

Zend inklinuje být zvýhodněný Enterprise klienty provozovat velké, kritické systémy. Laravel je více zaměřen na rychlý vývoj a nové aplikace. To však souvisí spíše s kulturou a historií obou projektů, než s jejich vlastní podstatou.

Je Laravel lepší než Cake?

Laravel a CakePHP jsou koncepčně velmi podobné, oba se sbíhají na souboru základních osvědčených postupů, pokud jde o architekturu, lešení a abstrakci databáze. Laravel může mít výhodu, pokud jde o lepší dokumentaci a další návody od třetích stran, a existuje důkaz, že mnoho vývojářů CakePHP přešlo na Laravel.

Pokud se učíte používat rámec poprvé, nebo chcete obecně zvýšit svou zaměstnatelnost, Laravel je trochu „teplejší“. Ale pokud se rozhodujete, který rámec použít pro svůj vlastní projekt, a už znáte CakePHP dobře, neexistuje silný technický důvod k přepnutí.

Mohu použít Laravel s Mongo?

Ano. Od tohoto psaní Laravel nepodporuje MongoDB „out of the box“, ale existuje několik balíčků, které poskytují podporu MongoDB. Nejoblíbenějším v současné době je prostě název Laravel MongoDB.

Podporuje Laravel CouchDB?

Spíš ne. Existuje několik balíčků (zásuvných modulů), které poskytují Laravel podporu CouchDB, ale žádný z nich není od tohoto psaní zralý. Pokud budete potřebovat Laravel s nerelační databází, pravděpodobně budete mít štěstí s MongoDB.

CakePHP

Co je CakePHP?

CakePHP je webový vývojový rámec napsaný v PHP.

Proč používat CakePHP?

CakePHP poskytuje lešení nebo kostru pro webovou aplikaci založenou na PHP. Poskytuje kód desky kotle pro řadu typických aplikačních funkcí, jako je připojení databáze, editace záznamů a správa uživatelů – eliminuje potřebu vývojářů znovu vynalézat kolo v každé aplikaci. Poskytuje nástroje pro rychlý vývoj, správu balíčků a nasazení.

Stručně řečeno, CakePHP zrychluje a usnadňuje vytváření webových aplikací a umožňuje vývojářům soustředit se na nové funkce s přidanou hodnotou.

Musím znát PHP, abych mohl používat CakePHP?

Ano.

CakePHP je webový vývojový rámec postavený na vrcholu PHP. I když Cake výrazně sníží množství kódu, který musíte napsat, abyste mohli vytvořit webovou aplikaci, stále budete muset rozumět a kódovat v PHP, abyste jej mohli využívat..

Je CakePHP objektově orientovaný?

Ano. CakePHP je postaven na principech objektově orientovaného návrhu a podporuje OO programování. Protože však PHP samo o sobě umožňuje objektově orientované (nebo „funkční“) programování, je možné v aplikaci CakePHP psát kód bez OO. Hlavní strukturální prvky CakePHP však nelze získat bez zápisu objektově orientovaného kódu.

Je služba CakePHP orientována?

Ne konkrétně, ale může být použit tímto způsobem.

Orientace na služby je architektonické paradigma, které fungovalo na „vyšší úrovni“ než architektura poskytovaná společností CakePHP. V ekosystému SOA jsou jednotlivé části funkcionality nasazeny jako polo-nezávislé „služby“, ke kterým má přístup jedna nebo více klientských aplikací..

CakePHP lze použít k vytváření webových služeb ve stylu SOA, k nimž lze přistupovat prostřednictvím klienta, jako je například aplikace v prohlížeči v Javascriptu nebo jiné serverové aplikace.

Aby toho bylo možné dosáhnout, zobrazení by muselo poskytnout výstup ve spotřebním datovém formátu, jako je JSON nebo XML. Existují knihovny PHP a moduly CakePHP, které toho snadno dosáhnou.

Je CakePHP rámcem MVC?

Ano. CakePHP se řídí architektonickým vzorem Model-View-Controller, ve kterém je funkčnost aplikace rozdělena do tří hlavních komponent:

 • Model – Datový model, který definuje, jak jsou v systému reprezentovány záznamy, jaké atributy mohou mít a jejich vztahy s ostatními záznamy.
 • Zobrazit – jedno nebo více rozhraní pro každý model.
 • Controller – Funkčnost aplikace a obchodní logika.

Mohu použít CakePHP k vytvoření webové stránky?

Ano, ale v závislosti na tom, na jaký typ webových stránek uvažujete, pravděpodobně byste to neměli.

Většina webových stránek je jednoduše způsob, jak doručit obsah návštěvníkovi. Pokud je to takový druh webu, který potřebujete vytvořit, pravděpodobně jste mnohem lépe pomocí zavedeného systému správy obsahu, jako je WordPress nebo Drupal..

Stejně tak, pokud se pokoušíte vytvořit web pro elektronický obchod, wiki nebo web pro nástěnky – existuje spousta dobrého, již vytvořeného softwaru pro provoz těchto typů webových stránek..

CakePHP – a ve skutečnosti jakýkoli vývojový rámec – se nejlépe používá pro vytváření nových webových aplikací, nikoli pouze pro nasazení webových stránek..

Mohu použít CakePHP pro webové služby?

Ano.

CakePHP používá k definování rozhraní pohledy. V typické webové aplikaci by tato zobrazení generovala HTML stránky, které se mají prohlížet ve webovém prohlížeči. Lze je však stejně snadno nastavit tak, aby vydávaly spotřební datový formát, jako je JSON nebo XML. To by klientským aplikacím umožnilo přístup k aplikaci jako webové služby.

Mohu použít CakePHP na sdíleném hostování?

Ano, ale můžete narazit na nějakou konfiguraci a problémy s nastavením, pokud váš hosting omezuje vaši schopnost měnit nastavení a konfiguraci serveru.

CakePHP poskytuje obslužný program příkazového řádku (například bake – build rutina), který vyžaduje ssh přístup. Také budete muset upravit svůj soubor .htaccess.

Mohu použít CakePHP bez PHP?

Ne.

CakePHP je webový vývojový rámec založený na PHP. Výrazně to urychluje vývojové úkoly a snižuje množství kódu, který musíte napsat – ale stále musíte napsat nějaký kód.

Podporuje CakePHP Mongo?

Ne přímo, ale existuje ovladač s otevřeným zdrojovým kódem pro Mongo a Cake.

Podporuje CakePHP CouchDB?

Ne přímo, ale existuje plugin poskytující podporu CouchDB pro CakePHP.

CodeIgniter

Co je to CodeIgniter?

CodeIgniter je rámec pro vývoj webových aplikací napsaný v PHP.

Proč používat CodeIgniter?

Všechny rámce pro vývoj webových aplikací mají za cíl snížit množství kódu, který musí vývojář napsat, a zrychlit vytváření nových webových aplikací. Dělají to poskytováním:

 • osvědčené komponenty kompatibilní pro různé platformy pro univerzálně požadované funkce aplikace, jako je směrování, mapování vztahů s objekty a správa uživatelů.
 • šablona aplikace kostry
 • architektonické paradigma
 • filozofie rozvoje

CodeIgniter je lehký rámec, který poskytuje pouze základní funkce potřebné pro sestavení webové aplikace. Poskytuje architekturu MVC a těsnou sbírku nízkoúrovňových utilit. Doplňkové funkce lze přidat prostřednictvím pluginů.

Musím znát PHP, abych mohl používat CodeIgniter?

Samozřejmě! CodeIgniter je vývojový rámec pro webové aplikace založený na PHP. Není to aplikace sama o sobě, ale nástroj pro vytváření aplikací. I když to snižuje množství práce, kterou musí vývojář udělat, stále vyžaduje vývojáře, který rozumí (a umí psát) PHP.

Je CodeIgniter objektově orientovaný?

Ano. CodeIgniter je 100% objektově orientovaný.

Je služba CodeIgniter orientována na služby?

Ne a ano – mohlo by to být.

Orientace na služby je způsob architektury systému. Každá hlavní část funkčnosti nebo interakce se serverem je rozdělena na poloautonomní „službu“, kterou lze volat webovou aplikací třetích stran (obvykle webovou stránkou s podporou Javascriptu) přes web. Služba vrací data je spotřebním formátem, jako je JSON nebo XML, na rozdíl od vykresleného HTML.

CodeIgniter může být použit tímto způsobem k vytváření webových služeb, nebo může být nastaven tak, aby generoval HTML použitelné pro prohlížeč na serveru (nebo obojí). V obou případech bude rozhraní definováno v pohledu.

Je CodeIgniter rámcem MVC?

Ano. Ve skutečnosti je architektura MVC téměř jediná věc, kterou CodeIgniter poskytuje „out of the box“ – je to záměrně „lehký“ rámec, který poskytuje pouze „základy“, a vývojáři CodeIgniter zvažují architektonický vzor MVC být nejdůležitějším prvkem ze všech.

Mohu použít CodeIgniter k vytvoření webové stránky?

Můžete, ale existují lepší možnosti, pokud vše, co se snažíte, je publikovat normální web.

Většina webových stránek spadá do jedné z několika typických kategorií: blogy, CMS, wiki, fóra, elektronický obchod. Pokud potřebujete jeden z těchto typů standardních webových stránek, nemusíte na CodeIgniter stavět zcela nový web – můžete použít jeden nebo druhý standardní aplikace a systémy pro správu obsahu, jako je WordPress, pro blog, Magento pro e-obchod, nebo bbPress pro online fórum.

CodeIgniter je užitečný pro vytváření nových webových aplikací.

Mohu použít CodeIgniter pro webové služby?

Ano.

Vytvoření aplikace způsobem orientovaným na služby vyžaduje dvě změny způsobu, jakým je navrženo většina webových aplikací PHP:

 • Funkce aplikace je třeba rozdělit na diskrétní kousky funkčnosti bez státní příslušnosti
 • Výstup volání do těchto aplikačních služeb musí být poskytován ve spotřebním formátu, jako je JSON nebo XML, na rozdíl od stránek HTML..

První číslo je věcí dovedností a plánování vývojářů. Druhým je rys (nebo ne) individuálního rámce. CodeIgniter lze použít k poskytování výstupu v jakémkoli formátu, včetně JSON a XML a HTML.

Mohu použít CodeIgniter na sdíleném hostování?

Ano. Ve skutečnosti je CodeIgniter jedním z mála rámců PHP, které ve své filozofii rozvoje konkrétně zvažují omezení sdíleného hostování. Jádrové soubory pro CodeIgniter jsou relativně malé a nevyžadují použití žádné speciální konfigurace.

Mohu použít CodeIgniter bez PHP?

Ne. CodeIgniter umožňuje vývojáři psát méně kódu a psát kód rychleji – ale stále vyžaduje kód a tento kód musí být PHP.

Je CodeIgniter lepší než Zend?

Ani absolutně není lepší, ale každý může být lepší v různých situacích.

Zend je plně vybavený rámec, který v jádru poskytuje více nástrojů a nástrojů. To je pravděpodobně lepší pro velké, komplikované podnikové aplikace – ale přichází to za cenu většího množství a možnosti problémů se sdíleným hostingem. Má také velkou křivku učení, protože to dokáže tolik.

CodeIgniter je speciálně navržen tak, aby byl malý a lehký a poskytoval pouze základní funkce. Je snadné se to také naučit. Díky tomu je ideální pro menší projekty, aplikace, které musí být hostovány na sdíleném hostingu, a pro rychlé vývojové práce.

Je CodeIgniter lepší než Laravel?

Laravel a CodeIgniter jsou poněkud podobné v tom, že se jedná o vývojové rámce PHP založené na MVC. Jejich vývoj je však veden dvěma odlišnými filozofiemi.

Laravel je komplexní rámec. Zahrnuje velké množství součástí a rozhraní příkazového řádku pro rychlý vývoj a systém správy balíků.

CodeIgniter má podle návrhu menší sadu funkcí. Je úmyslně lehký.

Méně funkcí a nástrojů dělá CodeIgniter, v některých ohledech, méně výkonným rámcem, ale poskytuje některé výhody. CodeIgniter se snadněji učí. Zabírá méně místa a paměti. Může být snadněji nasazen na sdílený hosting.

Mohu použít CodeIgniter s Mongo?

Ano. CodeIgniter přímo nepodporuje Mongo, ale existují knihovny třetích stran, které poskytují podporu Mongo v CodeIgniter. Můžete také jednoduše použít standardní ovladač PHP, který poskytuje Mongo.

Podporuje CodeIgniter CouchDB?

Ne přímo, ale je snadné získat Couch přímo s PHP.

Django

Co je Django?

Django je rámec pro vývoj webových aplikací napsaný v Pythonu.

Proč používat Django?

Tato otázka vyžaduje odpověď na tři různé otázky:

 • Proč používat rámec (místo stavby od nuly)?
 • Proč používat Python (místo jiného jazyka, jako je PHP nebo Ruby)?
 • Proč používat Django (místo jiného Python framework)?

Rámec urychluje vývoj aplikací tím, že eliminuje potřebu znovu a znovu implementovat běžné funkce aplikace. Mnoho rámců navíc poskytuje architektonický vzor, ​​například populární vzor MVC, který vývojářům pomáhá organizovat jejich aplikační kód.

Použití rámce znamená méně kódu pro psaní a méně kódu pro testování. To vás dostane do psaní nové funkce hned, spíše než na nízké úrovni vývojové úkoly.

I když použití rámce pro vývoj by mělo být neospravedlnitelné, stále máte mnoho možností pro vývojové jazyky.

Python nezajímá tolik pozornosti jako PHP a Ruby, ale je to skvělý jazyk. Je velmi čitelný, snadno se učí a má širokou škálu nástrojů a vynikající standardní knihovnu.

Možná jedním z nejlepších důvodů pro použití Pythonu je, že ve srovnání s jinými vysoce interpretovanými jazyky (jako je PHP a Ruby) má skvělé nástroje pro matematiku, vědu, hudbu a další druhy analýz a zpracování dat. Pro webové aplikace v jedné z těchto domén je to pravděpodobně nejlepší volba.

Pokud chcete v Pythonu vytvořit webovou aplikaci, měl by být Django prvním rámcem, na který se podíváte. Jedná se o nejpopulárnější rámec pro Python, který poskytuje řadu nástrojů pro rychlý vývoj webu. Python poskytuje rozhraní CLI (rozhraní příkazového řádku), které automatizuje řadu vývojových úkolů. Má velmi silnou filozofii DRY (neopakujte se) a je to velmi dobře zdokumentováno.

Musím znát Pythona, abych mohl používat Djanga?

Ano. Django je webový vývojový rámec pro Python – pro jeho využití musíte být schopni napsat Python.

Je objekt Django orientován?

Ano. Samotný Python je plně objektově orientovaný, ačkoli nevynucuje všechny koncepty objektově orientovaného. (Například pokud chce programátor psát kód, který má přímý přístup k proměnným objektu, Python to umožní. Na druhé straně vývojář Pythonu může stejně snadno psát třídy, které se řídí všemi běžnými postupy OOP.)

Základní vlastnosti Django jsou poskytovány v různých třídách, které jsou poté vývojářem rozšířeny. Například existuje třída Model, která je poté vývojářem rozšířena do podřízených tříd pro každý typ záznamu.

Je Django orientována na služby?

Může to být, ale nemusí.

Klíčem k vytvoření webové aplikace orientované na služby je zabalení diskrétních sad funkcí do služeb RESTful. Z pohledu Django to znamená vytvoření specifických pohledů, ke kterým lze přistupovat prostřednictvím třídy HTTP a které vracejí data v použitelném formátu, jako je JSON.

To lze postavit od nuly v Djangu, ale je zde spousta „kotlů“, takže lepším řešením by bylo použít něco jako Django REST Framework.

Je Django rámec MVC?

Ano.

MVC neboli Model View Controller je architektonické paradigma, ve kterém je kód aplikace uspořádán do tří hlavních sad:

 • Modely – které zpracovávají datový model pro různé typy záznamů zpracovávaných aplikací. Každý model definuje jeden typ záznamu (například Osoba nebo Příspěvek) a všechny jeho přidružení a atributy.
 • Pohledy – Pohled představuje konkrétní rozhraní k modelu. Každý model má alespoň jedno zobrazení, ale může mít více: například v blogovací aplikaci může být způsob, jakým se příspěvek zobrazuje, když je sám na jedné stránce, jeden pohled, zatímco způsob, jakým se zobrazuje v seznamu příspěvků na indexová stránka je další pohled.
 • Řadiče – Řadiče zpracovávají funkčnost aplikace, obchodní logiku, směrování a další úkoly. Pokud například aplikace pro blogování odešle Tweet při každém publikování nového příspěvku, bude tato funkce zabudována do řadiče (možná řadiče TweetPost, který je nazýván řadičem publikování)..

Django zahrnuje třídy Model, View a Controller a většina vývojové úlohy zahrnovala jejich rozšíření do nových podřízených tříd, které definují funkčnost aplikace. Například vytvoření aplikace pro blogování by zahrnovalo rozšíření třídy Model do třídy Post, rozšíření třídy View na třídy Single a Index a jednu nebo více podřízených tříd Controlleru za účelem zpracování věcí, jako je automatizace, sociální sdílení a syndikace..

Mohu použít Django k vytvoření webové stránky?

Ano.

Django je rámec pro vývoj aplikací, ne systém pro správu obsahu. To znamená, že Django samo o sobě neposkytuje vše, co potřebujete pro spuštění základního obsahu řízeného webu, aniž by provedlo trochu vývoje – vývoj, který by byl ve skutečnosti pro většinu standardních projektů na webu nadměrný (z hlediska znovuobjevení kola).

V Djangu je však zabudován systém pro správu obsahu, který se nazývá django CMS. Toto je dobrá volba pro web zaměřený na obsah, který bude také potřebovat vlastní funkce, které by byly přínosem pro Django a Python.

Mohu použít Django pro webové služby?

Ano, pomocí Django REST Framework.

Mohu použít Django na sdíleném hostování?

Ano, ale mnoho vývojářů narazilo na frustrace s omezením sdíleného hostingu, zejména s obtížemi při změně konfigurace serveru. Přesto je to možné. Abyste se ujistili, že začnete na správné noze, použijte náš vyhledávací nástroj pro srovnání, abyste našli webhostingové společnosti, které konkrétně podporují Django.

Mohu použít Django bez Pythonu?

Ne. Django je postaven v Pythonu a vývojáři musí používat Python k vytváření aplikací na něm.

Mohu použít Django s Mongo?

Ano. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je použít Django MongoDB Engine.

Podporuje Django CouchDB?

Ne nativně, ale existují některé knihovny a nástroje, které jej podporují, ačkoli žádná z nich není tak vyspělá a dobře podporovaná jako podpora MongoDB.

Existují nějaké jiné dobré Pythonovy rámce?

Existují dva další populární rámce pro vývoj webových aplikací pro Python:

 • TurboGears
 • web2py

Ale Django je zdaleka nejoblíbenější.

node.js

Lze Javascript použít na straně serveru?

Ano.

Javascript byl původně vytvořen jako skriptovací jazyk v prohlížeči. Nyní lze s Node.js použít také server-side.

Co je node.js?

Node.js je aplikační platforma Javascript na straně serveru postavená na horní části běhového modulu Chrome Javascript.

Je Node.js framework pro vývoj aplikací?

Nepřesně. Node.js poskytuje možnost spouštět aplikace Javascript na serveru, ale sám o sobě neposkytuje druh architektonické podpory nebo aplikačního kódu aplikace Kotto, který je obvykle spojen s vývojovým rámcem.

Existují rámce pro vývoj aplikací, které lze použít s Node.js?

Ano, několik:

 • Rámce nízké úrovně zahrnují:
  • Express.js je minimalistický rámec, který poskytuje nástroje potřebné k sestavení pro vývoj webových aplikací. Je to de facto standardní webový rámec pro Node.js, ale neposkytuje mnoho v cestě aplikační kostře.
  • Socket.io – „real-time“ framework umožňuje obousměrnou komunikaci mezi klientskou aplikací a serverovou aplikací.
 • Aplikační rámce MVC zahrnují:
  • Meteor
  • MeanJS
  • Derby

Je řízena událostí node.js?

Ano. Samotný Javascript je řízený událostmi, takže i Node.Js je také.

Je node.js rámcem MVC?

Ne. Node.js je aplikační platforma, ne rámec. Existuje však několik rámců pro vývoj aplikací, které byly vytvořeny na jeho vrcholu. (Viz výše.)

Je služba node.js orientována?

Ne. Node.js není sama o sobě aplikací. Můžete jej však použít k vytváření aplikací orientovaných na služby.

Mohu použít node.js k vytvoření webové stránky?

To je pravděpodobně špatný nápad.

Jak vytvořit aplikaci s node.js?

Většina vývojářů stavících na vrcholu Node.js používá jeden nebo více rámců k urychlení vývoje.

Mohu použít node.js na sdíleném hostování?

Obecně ne. Node.js je poměrně nízkoúrovňový obslužný program a provozuje vlastní webový server. Žádní poskytovatelé sdíleného hostingu (o kterých víme) nenabízejí typ řízení přístupu a konfigurace potřebný ke spuštění Node.js.

Pokud chcete vytvořit aplikaci Node.js, budete mnohem lépe s využitím hostovacího plánu VPS.

Mohu použít node.js v Linuxu?

Ano.

Mohu spustit node.js místně?

Ano.

Mohu na Windows spustit node.js?

Ano.

Mohu na Macu spustit node.js?

Ano.

Ruby on Rails

Co je Ruby on Rails?

Ruby on Rails je rámec pro vývoj webových aplikací napsaný v Ruby.

Proč používat Ruby on Rails?

Rails poskytuje řadu výhod.

Stejně jako jakýkoli rámec webových aplikací poskytuje Rails i spoustu funkcí. Nemusíte psát třídy, aby vaše aplikace mohla mluvit s databází – Ruby on Rails to zvládne za vás. Ještě lepší je, že Ruby abstraktní připojení k databázi, které můžete použít s jakoukoli databází – MySQL, PostgreSQL, SQLite – aniž byste se museli starat o rozdíly mezi jejich různými implementacemi.

Rails poskytuje strukturální kostru ve formě architektury Model-View-Controller. Když se posadíte a píšete aplikaci Rails, je jasné, kam by věci měly jít a které by měly být provedeny jako první:

 • Chcete definovat, jak jsou data ukládána nebo jak se typy záznamů vzájemně vztahují? To je v modelu.
 • Chcete definovat, jak se data zobrazí na stránce? To je pohled.
 • Spustit akci při publikování nového příspěvku? Ovladač.

Protože Rails je postaven na Ruby, má přístup k systému Ruby Gems, který poskytuje velmi snadno použitelné řešení správy závislostí. Systém Gem automaticky detekuje, které balíčky potřebujete, a nainstaluje je pro vás. Poskytuje také poměrně rozsáhlý ekosystém pluginů třetích stran s otevřeným zdrojovým kódem.

Kolejnice mají lešení nebo automatizované generování kódu. Pomocí nástroje příkazového řádku můžete rychle načrtnout hrubé prvky aplikace. Řekněte Rails, že chcete uchovávat záznamy o díle zvaném Post a jediným příkazem máte Post Model, Post View, Post Controller, index příspěvků a směrování URL. Urychluje to trochu přestat.

A konečně, Rails podporuje Test Driven Development (TDD) s dobře integrovanou vestavěnou sadou pro testování jednotek (a kromě jiných standardů podporuje i jiné rámce pro testování jednotek).

Musím vědět Rubyho, abych mohl používat Ruby on Rails?

Ano. Ruby on Rails je postaven v Ruby a kód napsaný tak, aby na něm byly vytvořeny funkce, je v Ruby.

Protože je však Ruby on Rails relativně snadno použitelný a je velmi populární, je možné se naučit psát Ruby kód a naučit se používat rámec Ruby on Rails..

Nejoblíbenější a možná nejlepší výukový program Ruby on Rails – který také učí základní programování Ruby – vytvořil Michael Hartl.

Je Ruby on Rails objektově orientovaný?

Ano, protože Ruby sám je objektově orientovaný.

Je Ruby on Rails orientována na služby?

Může to být a tomuto typu architektury se dobře hodí.

Rails poskytuje RESTful rozhraní pro každý z datových modelů vytvořených v aplikaci. Operace CRUD (Create, Read, Update, Destroy) jsou řešeny prostřednictvím HTTP požadavků. Výstup z těchto požadavků (obvykle některé reprezentace dotyčného díla) je zpracován pomocí Zobrazení, což jsou ve výchozím nastavení HTML šablony napsané v Embedded Ruby..

K přeměně těchto operací na diskrétní webové služby je potřeba pouze poskytnout výstup ve spotřebním datovém formátu, jako je JSON nebo XML. Ruby Gems (pluginy) již existují, aby to zvládly.

Mnoho vývojářů používá Ruby on Rails tímto způsobem a sestavuje své aplikace na straně klienta v prohlížeči pomocí nástrojů Javascript, jako je Angular.js..

Je Ruby on Rails rámcem MVC?

Ano. Ruby on Rails se řídí architektonickým vzorem řadiče zobrazení modelu.

Mohu použít Ruby on Rails k vytvoření webové stránky?

Ano, ale vyžadovalo by to trochu vývojové práce, která nemusí být vyžadována, pokud vše, co děláte, je spuštění základního webu zaměřeného na obsah.

Pokud chcete použít Rails k napájení většinou standardního obsahu (protože například plánujete přidat další funkce obsahu), můžete použít jeden z mnoha systémů správy obsahu založených na Rails, jako například:

 • Kasein
 • Lokomotiva

Mohu použít Ruby on Rails na sdíleném hostování?

Teoreticky ano. Několik poskytovatelů sdíleného hostingu tvrdí, že podporují Ruby on Rails. Obvykle však nejsou pro provozování rámce vhodné. Rails vyžaduje systém správy balíků Ruby Gems, který automaticky nainstaluje a aktualizuje všechny potřebné závislosti. Díky oprávnění pro většinu sdílených hostingových plánů je tento systém v nejlepším případě nepříjemný

Většina lidí, kteří používají aplikace Ruby on Rails, má mnohem lepší zkušenosti s hostingem VPS, kde mají úplnou kontrolu nad prostředím.

Mohu použít Ruby on Rails s Mongo?

Ano, ale Rails nepodporuje MongoDB „out of the box“ – potřebujete k tomu podporu třetích stran. Existují tři ruby ​​drahokamy, které poskytují Mongo podporu Rails. (Potřebujete pouze jednu z nich.)

 • MongoMapper
 • Mongoid
 • Mongo Ruby Driver

Podporuje Ruby on Rails CouchDB?

Ne ve výchozím nastavení, ale můžete použít CouchDB s Ruby on Rails importem CouchRest Gem.

Databáze

SQL

Co je to SQL?

SQL je strukturovaný dotazovací jazyk. Je to jazyk používaný pro interakci se systémy relačních databází (RDBMS).

Zatímco existují i ​​jiné jazyky dotazů, SQL je nejrozšířenější (dlouhým záběrem) a je de facto standardním jazykem relačních dotazů. Z tohoto důvodu je běžné používat „SQL“ pro odkazování na typ databáze (relační), nikoli pouze na samotný jazyk..

Co je to relační databázový systém?

V relační databázi jsou informace ukládány do tabulek podle přesně definované datové struktury.

Každý typ záznamu má svou vlastní tabulku. Například byste očekávali, že databáze pro internetový obchod bude mít tabulku pro produkty a tabulku pro zákazníky (mimo jiné).

Tyto tabulky se vzájemně vztahují, obvykle prostřednictvím dalších tabulek. V našem příkladu online obchodu byste také předpokládali, že bude tabulka pro objednávky a že položky v tabulce Objednávky budou odkazovat na položky v tabulkách Výrobky a Zákazníci.

MariaDB

Co je MariaDB?

MariaDB je open source, systém správy relačních databází (RDBMS), který používá SQL. Původně to byla vidlička populární databáze MySQL a je její náhradou za „drop-in“.

Je MariaDB lepší než MySQL?

To je nápad.

MariaDB má řadu vylepšení, díky kterým je rychlejší než MySQL, podporuje více motorů pro ukládání databází a má mnoho nových funkcí, které nejsou v MySQL nalezeny, jako například:

 • Mikrosekundová přesnost v datových časových polích
 • Virtuální sloupce
 • Rozšířená statistika uživatele

Navíc (a to byl z velké části původní impuls pro MariaDB) – MariaDB je vyvíjen a uvolňován na základě tolerantnější licence Open Source než MySQL. Zatímco MySQL je Open Source, má řadu uzavřených zdrojových proprietárních modulů dostupných pouze v edici „Enterprise“ od společnosti Oracle. MariaDB poskytuje všechny funkce edice Enterprise v permisivní licenci Open Source.

Jak převést z MySQL na MariaDB?

Budete muset exportovat své databázové schéma a obsahový formulář MySQL. Pak byste měli jednoduše nainstalovat MariaDB, importovat databázi a pokračovat v provozu. MariaDB je plně kompatibilní náhrada za MySQL.

Proč používat MariaDB?

Většina lidí, kteří přešli na MariaDB z MySQL, tak činí, protože je rychlejší. To je zvláště důležité, pokud máte web se spoustou uživatelů a potřebujete systém s vysokou dostupností.

Někteří vývojáři chtějí přístup k dalším funkcím, které MariaDB poskytuje, nebo potřebují funkce MySQL Enterprise, ale nechtějí platit za proprietární software.

Nakonec někteří vývojáři a sysadminové raději používají MariaDB před MySQL, protože z filozofických důvodů dávají přednost použití plně otevřeného zdrojového softwaru.

Je MariaDB zdarma?

Ano. MariaDB je bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem a může jej použít kdokoli pro jakýkoli účel, aniž by musel platit licenční poplatek. Můžete také volně upravovat software, jak uznáte za vhodný.

Mohu nainstalovat MariaDB na sdílený hosting?

Teoreticky ano. Máte však problémy s instalací automatizovaných instalačních programů, pokud chcete (například) používat MariaDB s WordPress, protože instalační program ve výchozím nastavení nastaví databázi MySQL ve výchozím nastavení.

Chcete-li zajistit nejlepší zážitek, použijte náš nástroj pro porovnávání funkcí webhostingu a vyhledejte poskytovatele, který konkrétně podporuje MariaDB.

Mohu spustit MariaDB na Windows?

Ano. MariaDB běží na Windows a existují instalační programy pro snadné nastavení.

Mohu spustit MariaDB na Linuxu?

Ano, MariaDB běží na Linuxu.

MySQL

Co je MySQL?

MySQL je nejoblíbenější open source relační databázový systém na světě. Je to výchozí databáze pro stovky populárních webových aplikací s otevřeným zdrojovým kódem, včetně:

 • WordPress
 • Drupale
 • Magento
 • MediaWiki
 • Zen Cart

MySQL je „M“ v populárním vývojovém zásobníku LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP).

Jak nastavit MySQL databázi na sdíleném hostování?

Uživatelé sdíleného hostování se většinou nebudou muset starat o nastavení databáze MySQL. Důvodem je to, že nejběžnější webové aplikace a systémy pro správu obsahu – vše od WordPress a Drupal po Magento a MediaWiki – lze nastavit automaticky pomocí instalátoru jedním kliknutím, jako jsou Simple Scripts nebo Fantastico..

Použijete-li tyto instalační programy k nastavení vašeho webu, automaticky pro vás vytvoří databázi a provede připojení. Sotva na to musíte myslet.

Pokud potřebujete databázi nastavit sami, většina poskytovatelů sdílených hostingů má phpMyAdmin, což vám umožní snadno spravovat databáze MySQL. To je obvykle přístupné z ovládacího panelu webhostingu.

Jak spravovat databázi MySQL?

Pokud jste spokojeni s příkazovým řádkem a SQL, můžete se přihlásit ke svému hostitelskému serveru pomocí SSH a odtud jej spravovat.

Jinak můžete použít phpMyAdmin, který je s největší pravděpodobností k dispozici na ovládacím panelu hostitele.

Jak spravovat databázi MySQL?

Nejoblíbenějším nástrojem pro správu MySQL databází je phpMyAdmin. Je k dispozici ve většině sdílených hostingových plánů.

PostgreSQL

Co je PostgreSQL?

PostgreSQL je pokročilý objektově relační databázový systém kompatibilní se standardy.

Je MySQL lepší než PostgreSQL?

Jsou odlišné.

Velkým lákadlem pro PostgreSQL je to, že má pokročilé funkce a je (více) standardů než MySQL.

Na druhé straně má MySQL tendenci být rychlejší.

Pro nový vývoj budete muset tyto výhody porovnat proti sobě.

U stávajících webových aplikací (instalace WordPress na sdílený hostingový server) nemáte možnost. Musíte použít databázi, která pracuje s aplikací, kterou chcete použít. Nelze je snadno vyměnit.

Je MariaDB lepší než PostgreSQL?

MariaDB poskytuje mnoho (ne všechny) další funkce, které nabízí PostgreSQL, ale které MySQL vynechává. Kromě toho je MariaDB mnohem rychlejší.

Jak převést z MySQL na PostgreSQL?

U většiny aplikací se to nedoporučuje. Nelze jednoduše zaměnit různé systémy správy databází.

Proč používat PostgreSQL?

PostgreSQL je dobrá volba pro nový vývoj, pokud potřebujete objektově relační databázi kompatibilní s normami, která podporuje transakce.

Je PostgreSQL zdarma?

Ano. PostgreSQL je bezplatný a open source software.

Mohu nainstalovat PostgreSQL na sdílený hosting?

Většina poskytovatelů sdílených hostingů to zahrnuje jako možnost. Chcete-li se ujistit, že jeden najdete, použijte náš nástroj pro porovnávání hostitelských funkcí a vyhledejte poskytovatele, kteří nabízejí PostgreSQL.

Mohu spustit PostgreSQL na Windows?

Ano.

Mohu na systému Linux spustit PostgreSQL?

Ano.

Mohu spustit PostgreSQL na Mac?

Ano.

SQLite

Co je SQLite?

SQLite je systém správy relačních databází založený na SQL. Je jedinečný v tom, že se nejedná o aplikaci, která běží na systému. Spíše je to knihovna, která je zahrnuta do jiné aplikace. Je to velmi nízká hmotnost.

Je SQLite skutečnou databází?

Ano.

Někteří lidé disparativně odkazují na SQLite jako na „hračkovou“ databázi, nebo s ním zacházejí, jako by to byla databáze s nízkým výkonem, která je užitečná pro studenty a amatéry, ale není vhodná pro „skutečné“ aplikace..

To je nesmysl, opravdu.

SQLite není zjednodušená verze MySQL – je to úplně jiný typ nástroje.

Proč používat SQLite?

SQLite je dobrá volba, pokud potřebujete úložiště v aplikaci a chcete používat relační konvence SQL, ale nepotřebujete skutečný systém správy databází.

Jedním z příkladů je použití databází SQLite jako úložiště dokumentů. SQLite uloží svou databázi do souboru. Pro složité typy souborů (například projekty pro míchání zvuku nebo videa) by mohlo být smyslem, aby jeden projekt / dokument byl kompletní databází.

Pokud byste chtěli vytvořit tento typ funkcí pomocí MySQL, museli byste přimět zákazníka nebo koncového uživatele, aby vytvořil databázový systém. Pro každý projekt by existovala nová databáze MySQL – s uživateli, přihlašovacími údaji, schématy databáze a veškerými režijními náklady.

S SQLite může aplikace ukládat data pomocí formátování relačních dat SQL, ale bez režie druhé databázové aplikace.

Proč Ruby on Rails používá SQLite?

Ruby on Rails je rámec pro rychlý vývoj, který podporuje několik různých databázových systémů prostřednictvím vrstvy abstrakce databáze (aktivní záznam)..

Rails používá SQLite z různých důvodů, ale možná největším je, že usnadňuje hned začít stavět něco a Rails je zcela samostatný.

S Rails však můžete nastavit běžnou aplikaci pro správu databází. Nejběžnější je PostgreSQL.

Databáze NoSQL

Co je databáze NoSQL?

Databáze NoSQL je nerelační databáze.

I když existují relační databáze, které nepoužívají SQL (jen velmi málo, ale existují), silné spojení SQL s relačními databázovými systémy znamenalo, že všechny nové generace nerelačních databázových systémů byly označeny jako „NoSQL“.

Databáze NoSQL obvykle nepoužívají tabulky. Místo toho ukládají datová aktiva jiným způsobem – například jako objekty nebo dokumenty. Některé databáze NoSQL jsou striktně klíčové obchody.

Je databáze NoSQL lepší než databáze SQL?

Jsou jiné.

Relační databáze jsou navrženy tak, aby implementovaly velmi strukturovanou a regimentovanou filozofii ukládání dat. V paradigmatu databáze SQL:

 • Datový model (co se má ukládat a jak se data vztahují k jiným datům) je předem definován.
 • Každá znalost má jediný zdroj pravdy.
 • Záznamy jsou vztaženy odkazem – z důvodu jediného zdroje pravdy nejsou data nikdy kopírována do více umístění v databázi
 • Databázové transakce jsou ACID:
  • Atomový
  • Konzistentní
  • Izolovaný
  • Odolný

Teorie relačních databází je dobře vyvinuta a implementována do nejpopulárnějších systémů správy databází SQL.

Nicméně, tam jsou nevýhody tolik konzistence a dokonalosti. Vyžaduje to hodně režijního výkonu a paměti. Může být také složité vyvíjet a navrhovat aplikace, které plně využívají funkce plně zralého databázového systému. Je zde také problém nepružnosti – může být obtížné změnit datový model, jakmile je aplikace spuštěna a data jsou uložena.

Databáze NoSQL se vzdávají jedné nebo více „ideálů“ relačních databází, aby dosáhly nějaké další výhody. To neznamená, že jeden z nich je lepší než druhý – pouze je činí vhodnými pro různé typy aplikací.

MongoDB

Co je MongoDB?

MongoDB je open source databáze NoSQL. Je to pravděpodobně nejoblíbenější ne-relační databáze, která je k dispozici.

Používá paradigma zaměřené na dokumenty. To znamená, že každý záznam v Monggské databázi je dokument se všemi uloženými informacemi v něm. Například – pokud by Mongo bylo použito v blogové aplikaci, každý blogový příspěvek by byl dokumentem v kolekci Příspěvky. Kromě toho by dva různé dokumenty napsané stejným autorem ukládaly jméno autora samostatně. To je jiné než způsob SQL, kdy každý záznam odkazuje na samostatnou tabulku, ve které jsou uloženy informace o autorovi.

Dokumenty MongoDB jsou psány a ukládány ve verzi JSON, která je založena na Javascriptu. Díky tomu je Mongo relativně snadné používat s klientskou aplikací napsanou v Javascriptu. V kombinaci s Node.js může být celá aplikace založena na Javascriptu.

Mohu nainstalovat MongoDB na sdílený hosting?

Teoreticky ano – ale většina lidí, kteří se to pokusí, skončí špatnými zkušenostmi. Jste lepší používat hostingový plán VPS.

Mohu používat MongoDB s PHP?

Ano. MongoDB je podporován v PHP a existují také nástroje pro integraci Mongo do některých z populárnějších rámců PHP a řešení pro správu obsahu, včetně:

 • Drupale
 • Laravel
 • Drupale
 • CodeIgniter

Úplný seznam nástrojů PHP pro Mongo najdete v dokumentaci Mongo.

Proč používat MongoDB?

MongoDB je často vnímána jako dobrá volba, pokud aplikace potřebuje flexibilní datové schéma – to znamená, že každý záznam má potenciál mít úplně jinou datovou strukturu než každý jiný záznam.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map