Naučte se JSON: Začněte s přenosem přenosných dat

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


JSON, zkratka pro JavaSkriptik Óbjekt Notation, byl původně koncipován jako způsob přenosu objektů JavaScript mezi prohlížečem a webovým serverem. Dnes je však název trochu chybný název, protože JSON lze použít jako formát pro přenos dat s prakticky jakýmkoli populárním programovacím jazykem.

JSON se stal výchozí volbou pro formátování dat pro použití v interaktivních webových aplikacích. Má velmi lehkou syntaxi a je velmi snadné se jej učit, číst a psát.

Historie JSON

JSON nebyl vynalezen, byl „objeven“. Zatímco nebyl prvním, kdo použil JSON, Douglas Crockford je obvykle připisován objevu formátu, protože byl prvním, kdo popularizoval a specifikoval jeho použití kolem roku 2001. Nicméně v prezentaci Yahoo! Vývojáři Crockford odhalil, že objevil, že JSON byl v Netscape používán již v roce 1996.

Před jeho objevem existoval JSON jako neúmyslný vedlejší produkt stávajících funkcí prohlížeče. Crockford, spoluzakladatel softwarové společnosti State Software, vyvíjel rámec webových aplikací AJAX. Společnost State Software však potřebovala najít způsob, jak umožnit obousměrnou komunikaci mezi prohlížeči a serverem v reálném čase, aniž by se spoléhala na pluginy Flash nebo applety Java. Právě tato potřeba sloužila jako podnět k objevu JSON.

Crockford původně považoval JSONa za součást jazyka JavaScript a podle toho ho pojmenoval. Protože však JSON sestává pouze z čárky, složených závorek, hranatých závorek a dat, lze jej pomocí libovolného programovacího jazyka snadno analyzovat do pole nebo objektu. JSON byl kvůli své jazykové nezávislosti zaveden jako samostatný standard ECMA v roce 2013 (ECMA-404) a poté o rok později rozšířen a odkazován na žádost o komentář (RFC) 7159 Internet Engineering Task Force (IETF)..

Jak se dnes používá JSON

JSON je výchozí volba pro přenos dat na internetu. Díky své jednoduchosti a jazykové nezávislosti překonal formáty jako XML a CSV. Moderní implementace JSON obecně spadá do jedné ze dvou kategorií:

 • Rozhraní API webových služeb používají formát JSON k zpřístupnění dat aplikacím třetích stran.
 • Interakce AJAX často používají JSON k přenosu dat mezi serverem a prohlížečem návštěvníka.

V obou případech bude pro vykreslení dat nutná manipulace s JSON pomocí JavaScriptu na straně klienta. Kromě toho, pokud budou data použita k provedení jakékoli akce na webovém serveru, bude na serveru pracovat programovací jazyk na straně serveru a jazykově specifická knihovna JSON..

Datové struktury JSON

Data JSON jsou formátována do dvou datových struktur, které se používají všeobecně ve všech moderních programovacích jazycích:

 • JSON pole je seznam hodnot.
 • JSON objekt je kolekce párů název-hodnota.

To se může zdát dostatečně jednoduché, ale když se domníváte, že hodnoty v polích a objektech mohou obsahovat čísla, booleovské řetězce, řetězce, nulové hodnoty nebo dokonce vnořená pole a objekty, věci se trochu složitější. Názvy, na druhé straně, mohou být pouze řetězce.

Příklady dat JSON

Definice jsou užitečné, ale ještě užitečnější je zobrazit některá data JSON. Pojďme se podívat na jednoduché pole.

[ "Červené", "zelený", "modrý", 7]

Toto pole obsahuje čtyři hodnoty: tři řetězce a číslo. Vezměme si zářez jednoduchým objektem.

{
"událost": "snídaně",
"umístění": "Tiffany je",
"pamatovat": skutečný,
"formát": "film",
"bothKindaLikedIt": skutečný,
"věciInCommon": 1
}

Dobře, nyní se věci stávají trochu zajímavějšími. V tomto objektu máme šest párů název-hodnota. Každé jméno je řetězec a hodnoty se skládají ze tří řetězců, dvou booleovských hodnot a jednoho čísla.

Máme čas na další příklad. V tomto případě složitější objekt s vnořenými poli a objekty.

{
"contentManagementSystems" : [
{
"název": "WordPress",
"procentMarketShare": 58,9
},
{
"název": "Joomla",
"procentMarketShare": 6.1
},
{
"název": "Drupale",
"procentMarketShare": 4.9
}
]
}

Začali jsme věci pomocí jediného páru název-hodnota používajícího jméno "contentManagementSystems". Hodnota je poněkud složité pole (víme, že kvůli hranatým závorkám), které obsahuje zbývající data v objektu. Avšak namísto zachování jednoduchých hodnot je každá hodnota v poli vnořená dvojice jméno-hodnota (známá také jako objekt a jako taková identifikována složenými závorkami).

Jinými slovy, jedná se o objekt JSON, který obsahuje řadu objektů. Mám to? Dobrý.

Zdroje

Teď už víte, co je JSON, ale možná se chcete naučit, jak JSON skutečně používat. Pokud ano, máte štěstí. Zde jsou některé z nejlepších zdrojů JSON, které web může nabídnout:

 • Dokumentace Mozilla Developer Network JSON je úplným přehledem syntaxe JSON a interakce JSON na straně klienta.
 • W3Schools nabízí základní úvod JSON, který demonstruje syntaxi JSON a porovnává XML s JSON.
 • Co je JSON: Tříminutový tutoriál JSON od Secret Geek (AKA, ne tak tajný Leon Bambrick), je krátký havarijní kurz v syntaxi, použití a jeho podobnosti s XML.
 • JSON.org je oficiální webová stránka JSON, která obsahuje rozsáhlý seznam implementací JSON organizovaných programovacím jazykem.

JSON a váš oblíbený jazyk

Jak jsme již vícekrát zmínili, data JSON lze použít s prakticky jakýmkoli programovacím jazykem. Našli jsme několik tutoriálů, které vám pomohou začít používat JSON pro vývoj webových aplikací s Java, PHP nebo .NET framework.

 • Naučte se používat JSON s Java čtením Java API pro JSON Processing: Úvod do JSON ze sítě Oracle Technology Network.
 • Výukový program Java JSON od Jenkov.com pokrývá tři populární parsery Java JSON a odkazy na další tutoriál stejného autora, který vás naučí, jak sestavit vlastní syntaktický analyzátor JSON.
 • Používejte JSON s PHP podle odkazu na část JSON v příručce PHP. Od PHP 5.2 je JSON sdružen v jádru PHP. Výsledkem je, že použití JSON s PHP aplikací je stejně jednoduché jako seznámení s různými funkcemi JSON zabudovanými do jazyka.
 • Pokud se chcete naučit používání JSON v PHP, podívejte se na Manipulace s JSON Like Boss v PHP: podrobný návod, který se zabývá pokročilými technikami.
 • Aplikujte JSON na framework .NET odkazem na Úvod do notace objektu JavaScript (JSON) v JavaScriptu a .NET z Microsoft Developer Network.

Knihy

Pokud dáváte přednost výuce před tištěnou a vázanou formou, zde jsou tři z nejlepších textů JSON, které si můžete koupit:

 • Úvod do notace objektu JavaScript: Průvodce cílovým bodem JSON (2015) od Lindsay Bassett je stručným průvodcem implementací JSON, který zahrnuje webové API, jazykové knihovny na straně serveru a manipulaci s JSON na straně klienta.
 • JSON at Work (2016) Tom Marrs vám ukáže, jak pracovat s JSON pomocí JavaScriptu, jQuery, HTML5, Ruby a Java.
 • Začátek JSON (2015) od Ben Smith říká, že pokrývá „začátek“ JSON, ale pravdou je, že tento text pokrývá mnohem více než základy.

souhrn

JSON je stručný, jazykově nezávislý formát pro přenos dat mezi webovými servery a prohlížeči. Je to zvolený formát přenosu dat pro moderní interaktivní webové aplikace poháněné AJAX a API webových služeb. Naštěstí je JSON také snadné začít a ve vašem oblíbeném prostředí pro vývoj webových aplikací bude téměř jistě fungovat dobře.

Další čtení a zdroje

Máme více průvodců, výukových programů a infografik týkajících se kódování a vývoje webových stránek:

 • Zdroje XML: Jakmile se považuje za náhradu za HTML, je stále velmi populární jazyk pro ukládání a přenos dat.
 • Úvod a zdroje PHP: nejpopulárnější programovací jazyk na straně serveru na světě – az nějakého důvodu.
 • Zdroje ASP.NET: tato příručka vás seznámí s rámcem .NET společnosti Microsoft pro vytváření webových stránek.

Jaký kód byste se měli naučit?

Zmateni, v jakém programovacím jazyce byste se měli naučit kódovat? Podívejte se na náš infographic, jaký kód byste se měli naučit? Nejen, že diskutuje o různých aspektech jazyků, ale odpovídá na důležité otázky, například: „Kolik peněz vydělám na programování Java pro bydlení?“

Jaký kód byste se měli naučit?
Jaký kód byste se měli naučit?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map