Jak začít s psaní na volné noze vydělávat peníze svými slovy

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Psaní na volné noze jako kariéra existuje již dlouhou dobu, ale v internetovém věku je pro každého snadnější než kdykoli začít vydělávat na živobytí jako spisovatel nebo blogger..

Popis práce

V tomto článku se budeme bavit o dvou různých typech spisovatelů:

 1. Profesionální bloggové, kteří si vydělávají na živobytí ze svých vlastních blogů.
 2. Spisovatelé na volné noze, kteří vydělávají na živých psaních (často blogování) pro ostatní.

Co nezávislí spisovatelé a profesionální bloggerové dělají

Nezávislí spisovatelé a profesionální bloggerové dělají podobnou práci. Ale jsou zřetelné.

Spisovatelé na volné noze

„Spisovatel na volné noze“ je široký pojem, který se může vztahovat na mnoho různých druhů kariéry psaní.

Někteří používají tento termín výhradně k označení těch, kteří píšou pro publikace, jako jsou časopisy nebo online publikace, ale může to také znamenat každého nezávislého spisovatele. Projekty mohou být jednorázovými úkoly nebo opakující se pravidelnou prací.

Pojem „spisovatel na volné noze“ se může vztahovat na:

 • Spisovatelé časopisů: specializujeme se na psaní článků pro populární časopisy (jako Vogue nebo Esquire) nebo obchodní časopisy (oborové publikace jako Advertising Age nebo Automotive News)..
 • Novináři: zkoumat a psát články pro zpravodajské publikace.
 • Bloggery: specializujeme se na psaní placených blogových příspěvků pro blogy klientů.
 • Copywriters: vytvořte „copy“ za účelem marketingu nebo reklamy. Kopie může zahrnovat webový obsah, přímou poštu, tagline, brožury, prodejní dopisy, e-maily atd.
 • Spisovatelé sociálních médií: specializujeme se na psaní aktualizací pro platformy sociálních médií, jako je Facebook, Twitter, Instagram atd.
 • Spisovatelé webového obsahu: vytvářejte články pro online publikace.
 • Ghostwriters: vezměte hlas svého klienta a psejte pro ně, aniž byste získali vedlejší kredit. Místo toho bude tento kus připsán klientovi a ghostwriter je obecně držen v tajnosti.

Někteří spisovatelé jsou znalci a přebírají různé práce. Jiní se mohou specializovat na určitý formát nebo odvětví, nebo mohou mít více specialit.

I mezi různými typy spisovatelů existuje neuvěřitelné množství rozmanitosti. Spisovatelé na volné noze si mohou vydělat na živobytí se všemi druhy specializovaných specialit. Například copywriter se může rozhodnout specializovat se pouze na psaní kopií brožury, přímých poštovních zásilek nebo popisů produktů. Ghostwriter by se mohl specializovat na pomoc lidem psát své vlastní paměti. Spisovatel, který se specializuje na podnikání, by si mohl vydělat na živobytí jen psaní výročních zpráv nebo obchodních plánů pro konkrétní odvětví, nebo poskytnout návrhy na neziskové účely. Někteří nezávislí pracovníci píšou pouze blogové příspěvky nebo webový obsah na konkrétní témata, na která se specializují. Jiní se rozhodnou specializovat na strategii sociálních médií pro jednu platformu, plánování kampaní a psaní účinných aktualizací pouze pro Facebook nebo Twitter.

Typické úkoly prováděné nezávislými spisovateli se budou lišit v závislosti na typu spisovatele a mohou zahrnovat:

 • Prezentace nápadů na články nebo projekty klientům nebo publikacím
 • Provádění výzkumu a rozhovorů
 • Předkládání návrhů redaktorům a klientům pro zpětnou vazbu
 • Práce s editory a klienty při formování materiálu podle jejich specifikací
 • Komunikace s klienty v průběhu celého projektu
 • Koordinace s grafickými designéry, SEO experty atd
 • Publikování obsahu na klientském blogu nebo na sociálních médiích
 • Marketing sami a získávání nových klientů tím, že se ucházejí o pracovní pozice, žádají o doporučení, studené volání nebo studené e-maily, sociální média, obsahový marketing atd.
 • Udržování vlastního portfolia nebo webových stránek
 • Účetnictví, účetnictví a daně
 • Vyjednávání a fakturace klientů
 • Správa subdodavatelů pro výzkum, psaní atd.

Profesionální bloggové

Profesionální bloggové („profesionální bloggerové“) si udržují své vlastní blogy a různě je „vydělávají“, aby vydělali. Obecně tedy pracují spíše pro publikum než pro klienty.

Jejich typické úkoly jsou podobné úkolům nezávislého spisovatele, ale důležitým způsobem se odklánějí:

 • Výběr témat příspěvků na blogu, aby zaujali své čtenáře
 • Psaní, úpravy a publikování blogových příspěvků na vlastním blogu
 • Správa technických aspektů jejich webových stránek (hosting, design, řešení problémů atd.)
 • Navrhování grafiky pro jejich blog
 • Interakce s jejich čtenáři odpovídat na komentáře, odpovídat na e-maily, aktualizovat sociální média atd
 • Propagujte svůj blog a rozšiřujte své publikum prostřednictvím různých strategií, včetně optimalizace pro vyhledávače (SEO), vytváření sítí, sociálních médií atd
 • Psaní dalších podpůrných materiálů, jako jsou e-mailové zpravodaje, knihy atd
 • Správa členských komunit
 • Hledání a správa vztahů s inzerenty a sponzory
 • Přijímání mluvících vystoupení
 • Vytváření produktů k prodeji jejich publiku.

(Další informace a zdroje k těmto tématům naleznete v našem Konečném průvodci blogováním pro začátečníky (PDF).)

Pracovní prostředí

Spisovatelé na volné noze a blogeři mohou pracovat kdekoli, kde mají připojení k počítači a internetu. Mnoho spisovatelů pracuje doma, ať už ve specializované domácí kanceláři nebo v jejich kuchyňském stole nebo na gauči. Ostatní využívají při cestování společné prostory, pronajaté kancelářské prostory nebo v různých prostředích.

Mnoho spisovatelů na volné noze pracuje s klienty na velké vzdálenosti a nemusí se s nimi nikdy setkat tváří v tvář. Jiní mohou pracovat tváří v tvář s místními klienty nebo cestovat za nimi. Komunikace s klienty může probíhat e-mailem, telefonicky nebo pomocí technologie videochatu, jako je Skype nebo Google Hangouts. Mnoho spisovatelů také používá software pro správu projektů, jako je Asana, Basecamp nebo Trello, ke komunikaci o detailech projektu.

Mnoho spisovatelů na volné noze pracuje na částečný úvazek nebo na různé hodiny. Jednou z největších výhod, kterou autoři zmiňují o nezávislých operacích, je flexibilita a schopnost nastavit si vlastní rozvrh.

Protože psaní na volné noze je globální povolání, mohou spisovatelé na volné noze žít kdekoli na světě. Bydlení v oblasti s nižšími životními náklady roztaží vaše peníze dále.

Jednou z nevýhod psaní na volné noze je nedostatek kancelářské kamarádství. Pro autory na volné noze je důležité, aby se spojili s ostatními autory a pravidelně vystupovali z domu, aby zůstali zdraví.

Jak se stát spisovatelem na volné noze nebo bloggerem

V internetovém věku je snazší se stát nezávislým spisovatelem a začít vydělávat na příjmu. Psaní na volné noze jako kariéra je možné pro většinu lidí, ale to neznamená, že je to dobré pro každého. Tady je to, co je potřeba.

Vzdělávání

Vysokoškolský titul z angličtiny nebo komunikace může být užitečný pro ty, kteří potřebují zlepšit své psaní, ale nemusí se stát nezávislým spisovatelem. I když byste měli mít dobré psaní, můžete se toho naučit bez vysokoškolského vzdělání. Klienti se obecně budou dívat na vaše relevantní zkušenosti a portfolio a nebudou se ptát, zda máte titul v angličtině.

Avšak pro některá průmyslová odvětví vám může příslušný titul pomoci získat více práce a vyjednat vyšší odměnu za vaši odbornost.

Spisovatelé na volné noze se často učí samostatně a neustále se učí o práci, aby si zlepšili své psaní a obchodní dovednosti. Někdy spisovatelé udělají pro bono práci, aby získali zkušenosti nebo rozvíjeli specifické dovednosti.

Důležité vlastnosti

Být dobrým spisovatelem nezaručuje úspěch jako spisovatel na volné noze nebo blogger. Přestože jsou dobré dovednosti v psaní nezbytné, musíte se také dobře řídit při řízení firmy a marketingu, abyste se dostali do práce.

Důležité vlastnosti pro spisovatele na volné noze zahrnují:

 • Pokora: když píšete pro klienty, nejde o vás ani o vaše ego. Nebudete dlouho trvat, pokud vaše pocity způsobí úpravy vašeho psaní.
 • Sebekázeň: když jste samostatně výdělečně činná, jste svým vlastním šéfem a musíte se chovat tak. Spisovatelé na volné noze musí mít kázeň dodržovat termíny a pracovat, i když se jim to necítí, a držet krok s „nudnými“ úkoly, jako je účetnictví a fakturace..
 • Nezávislost: musíte být schopni se sami rozhodovat a starat se o své podnikání, aniž byste museli někomu říkat, co máte dělat.
 • Přizpůsobivost: musíte být schopni přizpůsobit se měnícím se odvětvím a vyvíjejícím se technologiím.
 • Tvořivost: musíte být schopni přijít s nápady na vyžádání.
 • Schopnosti kritického myšlení: měli byste být schopni zkoumat a analyzovat informace a porozumět novým konceptům, abyste je mohli vysvětlit ostatním.
 • Sociální dovednosti: psaní může být osamělá kariéra, ale stále musíte být schopni úspěšně komunikovat se svými klienty, vést rozhovory a navazovat kontakty se svými čtenáři.
 • Psací dovednosti: musíte mít vynikající gramatiku a pravopisné dovednosti a být schopni jasně sdělit své myšlenky svým čtenářům.
 • Zvědavost: nejúspěšnější autoři milují neustálé učení se novým věcem a používání svých znalostí ke změnám a rozvoji jejich podnikání.

Pokrok

Jako osoba samostatně výdělečně činná máte na starosti vlastní postup a rozvoj svého podnikání.

Úspěch a pokrok budou pro různé lidi znamenat různé věci. Někteří spisovatelé sní o práci na částečný úvazek ao práci na cestách. Jiní chtějí rozšířit své podnikání a najmout další spisovatele. Ještě jiní chtějí přejít na pasivnější obchodní modely založené na produktech.

Povýšení nebo rozšíření vaší firmy může být pro spisovatele na volné noze obtížné. Je to proto, že jako poskytovatel služeb obchodujete hodiny za peníze. Částka, kterou můžete vydělat, je omezena počtem hodin práce. Můžete vydělat více peněz zvýšením sazeb, ale je jich jen tolik hodin denně.

Mezi běžné způsoby, jak rozšířit podnikání na volné noze a vydělat více peněz, patří:

 • Zvyšování cen
 • Pracuje rychleji
 • Outsourcing
 • Prodej produktů kromě služeb.

Platit

Platit za spisovatele na volné noze a blogery se velmi liší. Existuje tolik faktorů, které do toho vstupují, a tak široký rozsah, že dávat střední částku nemá význam.

Spisovatelé na volné noze a bloggery

Průměrný příjem pro spisovatele na volné noze ve Spojených státech je 42 120 USD. Nezávislí bloggerové mohou vydělat cokoli od méně než 10 USD za příspěvek až po 500 USD nebo více.

Výdaje

Pokud jste spisovatelem na volné noze, jste vlastníkem firmy. Přestože psaní na volné noze nevyžaduje tolik režijních nákladů jako založení obchodu nebo restaurace, není to zdarma.

Běžné obchodní náklady zahrnují:

 • Daně
 • Zdravotní pojištění
 • Důchodové úspory
 • Webové stránky a poplatky za doménu
 • Kancelářské potřeby
 • Software (účetnictví, marketing, správa zákazníků atd.)
 • Vzdělávání (knihy, kurzy, certifikace atd.)
 • Poplatky za zpracování plateb
 • Vedení účetnictví a účetnictví
 • Subdodávky (najímání virtuálních asistentů, spisovatelů, výzkumníků, návrhářů atd.).

Profesionální bloggové

Obecně platí, že vydělávat si na živobytí jako profesionální blogger je těžší než dělat to jako spisovatel na volné noze. Z různých průzkumů a statistik po celém webu většina bloggerů, kteří se snaží vydělávat peníze ze svých vlastních blogů, moc nevydělává, ale je možné si vydělat na živobytí:

 • Podle blogging.com, 81% bloggerů nikdy vydělal více než 100 dolarů z jejich vlastních blogů. Pouze 17% bloggerů, kteří odpověděli na průzkum, vydělali na svých blogech primární příjem.
 • Podle Probloggeru jen asi 9% blogerů vydělalo mezi 1 000 a 10 000 $ měsíčně. Čtyři procenta vydělají více než 10 000 $ měsíčně.
 • Tento infographic podle Ignitespot říká, že pouze 14% bloggerů vydělává na živobytí ze svých blogů a vydělávají v průměru 24 000 $ ročně.
 • Podle společnosti Glassdoor vydělávají profesionální blogisté na plný úvazek kdekoli od 19 000 do 79 000 $ ročně.

Výhled

Podle Úřadu pro statistiku práce Spojených států se očekává, že zaměstnanost spisovatelů a autorů vzroste od roku 2014 do roku 2024 jen o 2%, což je pomalejší průměr než u všech povolání. Tato statistika však zahrnuje všechny druhy spisovatelů, od autorů přes novináře po spisovatele filmových scénářů.

Samostatná výdělečná činnost na druhé straně v mnoha zemích roste. Podle průzkumu odborníků na ekonomické modelování International se v USA počet lidí, kteří pracují především na vlastní pěstování, od roku 2001 zvýšil o 14%. Britský úřad pro národní statistiku rovněž ukazuje, že počet osob samostatně výdělečně činných ve Velké Británii roste.

Zatímco většina bloggerů nevydělává na plný úvazek život ze svých vlastních blogů, mnoho nezávislých bloggerů a spisovatelů vydělává na živobytí pro ostatní. Obsahový marketing je na vzestupu a stále více podniků potřebuje pro psaní svých obchodů písemný obsah, včetně blogových příspěvků.

Náš svět je tvořen slovy všude, kam se podíváte. Dokud bude existovat civilizace, bude třeba, aby spisovatelé psali tato slova. I když se specifická média mohou měnit a různá průmyslová odvětví mohou odliv a toky, pro spisovatele na volné noze, kteří chtějí vydělávat na živobytí, budou vždy existovat příležitosti.

Zdroje

I když nepotřebujete formální vzdělání, abyste se stali nezávislým spisovatelem nebo bloggerem, musíte se vzdělávat v oboru, pokud chcete být úspěšní.

Není dostatek zdrojů na to, abyste mohli začít pracovat jako spisovatel na volné noze – ve skutečnosti existuje tolik zdrojů, že může být ohromující, abyste mohli začít.

Bohužel je docela populární vydělávat peníze online prodejem kurzů a průvodců, kteří učí ostatní, aby dělali něco, co o sobě máte jen ty nejzákladnější znalosti. Proto by se uchazeči o práci na volné noze a bloggerové měli velmi pečlivě zabývat prověřováním nezávislých odborníků. Zkontrolujte autora jakéhokoli zdroje, na který narazíte, a ujistěte se, že je to někdo s dobrým zkušenostmi a prokazatelnými úspěchy pod pásem, ne začátečník, který právě začíná.

Blogy

Dlouhodobě nezávislé blogy na volné noze mohou být poklady bezplatných informací. To jsou některé z nejlepších, skutečných odborníků.

 • Všichni nezávislí spisovatelé: tento mnoho oceněný blog od veteránské spisovatelky na volné noze Jenn Mattern obsahuje stovky článků o psaní na volné noze, profesionálním blogování a publikování. Její ne-nesmysl, vyprávět-jako-to-je-styl je osvěžující kontrast k jiným blogům. Pokud čtete na blogu na volné noze pouze jeden blog, mělo by to být ono.
 • Slova na stránce: zkušený spisovatel Lori Widmer již více než 10 let velkoryse poskytuje blogům radu pro nové spisovatele na volné noze. Specializuje se na řízení rizik a psaní pojištění, ale její šalvějské poradenství ohledně hledání klientů, obchodního plánování, marketingu a dalších je použitelné pro spisovatele v jakémkoli odvětví.
 • Vydělejte si na živobytí: oceněná nezávislá spisovatelka Carol Ticeová podporuje její rodinu psaním od roku 2005 a od roku 2008 poskytuje spisovatelům radu, jak zvýšit jejich příjem. Archivy blogů obsahují vše, co potřebujete k zahájení úspěšného nezávislá psaní kariéra.
 • Staňte se nezávislým bloggerem: Blog uživatele Sophie Lizard je zaměřen spíše na začátečníky a zaměřuje se výhradně na nezávislé blogování. Je to skvělé místo, kde se dozvíte, co se děje v nezávislé kariéře blogů a jak získat své první klienty.
 • Doktor na volné noze: Jake Poinier pracuje na volné noze od roku 1999. Jeho blog obsahuje cenné informace pro nezávislé hráče na střední úrovni, kteří chtějí zvýšit svou hru a vydělávat více. Také potřebuje čas, aby odpověděl čtenářům, kteří píšou svými vlastními otázkami.
 • Copyblogger: Naučte se všechny dovednosti a techniky, které potřebujete k napsání přesvědčivé kopie pro svůj blog a staňte se mistrem v marketingu obsahu.

Komunity

 • Den nezávislých spisovatelů Den (placené): Komunita Carol Tice je extrémně aktivní a užitečná pro začínající spisovatele na volné noze, kteří potřebují individuální vedení. Příspěvky na fórum jsou často zodpovězeny se skvělou radou od samotné Carol a můžete také získat personalizované recenze své práce, marketingu, pitch dopisů atd. Komunita také přichází s přístupem k mnoha kurzům a knihám na volné noze. I když se jedná o placenou komunitu, je to fantastická investice pro začátek.
 • Všechna fóra nezávislých spisovatelů Indie: toto fórum není skvělé, ale je skvělým místem pro interakci s veterány jako Jenn Mattern a Lori Widmer.
 • Komunitní fórum BAFB: poloaktivní fórum o všech aspektech blogů na volné noze, navštěvované novými spisovateli i velkými jmény.

Knihy

I když existuje mnoho cenných informací, které lze nalézt rozptýlené online, může být efektivnější přečíst knihu se všemi informacemi, které potřebujete, na jednom místě..

 • The Well-Fed Writer (2009) od Petera Bowermana: přehledná kniha o všech aspektech psaní na volné noze a obsahuje spoustu příkladů a případových studií úspěšných spisovatelů..
 • The Wealthy Freelancer (2010) od Slaunwhite, Savage a Gandia: tento praktický průvodce vás krok za krokem provede začátkem psaní na volné noze..
 • Věda, umění a voodoo nezávislých cen a zaplacení (2013) od Jake Poinier: vše, co potřebujete vědět o cenách, odhadech a vybírání poplatků za služby psaní na volné noze.
 • The Money Book for Freelancer, Part-Timers a Self-employed (2010) od D’Agnese a Kiernan: ne o psaní na volné noze jako takové, ale budete se muset naučit, jak spravovat finance jako samostatně výdělečně činná osoba, a tato kniha je skvělým průvodcem, jak to funguje.

Pracovní desky

Přestože pracovní desky nejsou nejlepším způsobem, jak udržet svou kariéru, jsou skvělé pro začátek a vyzvednutí prvních několika klientů.

 • Rada pracovních míst ProBlogger: tato pracovní deska uvádí pouze úlohy v oblasti blogů se širokou škálou poplatků.
 • Morning Coffee Newsletter: získejte upozornění na nejnovější nezávislá psaní pracovních nabídek na webu z tohoto kurátorského denního přehledu.
 • Flexjobs (placené): pracovní deska výhradně pro práce na dálku, včetně psaní.

Závěr

Nemusíte trávit roky výdělkem specializovaného studia, abyste se stali nezávislým spisovatelem nebo bloggerem. Tuto kariéru lze snadno nastartovat a začít s ní – ale pokud chcete být úspěšní, měli byste udělat svůj výzkum a usilovat o to, abyste se sami vzdělávali. S výše uvedenými prostředky máte všechny nástroje, které potřebujete pro psaní na volné noze a úspěch v blogování!

Další čtení a zdroje

Máme více průvodců, výukových programů a infografik týkajících se psaní na volné noze a blogů:

 • 7 Běžných chyb blogů, kterým je třeba se vyhnout: Nenechte se chytit do blogů špatně.
 • Blogování pro začátečníky: Toto je naše ebook, který vám řekne vše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít blogovat.
 • Jak vyhledávat a určovat důvěryhodné zdroje na internetu: na internetu je spousta informací, které vám mohou pomoci při psaní. Ale ne všechno je důvěryhodné.

Tajemství zabijáckého blogu

Chcete vědět, jak vytvořit skvělý blogový příspěvek? Podívejte se na naše video Tajemství zabijáckého blogu.

Tajemství zabijáckého blogu
Tajemství zabijáckého blogu

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map