Historie celosvětového webu

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Bez ohledu na to, zda jste vyrostli s počítači nebo jste jim byli představeni v dospělosti, je nyní těžké si představit svět, ve kterém internet neexistuje..

Spoléháme na internet, abychom mohli spravovat své peníze, hledat zaměstnání, profesionálně se zastupovat a udržovat kontakt s blízkými po celé zemi nebo dokonce po celém světě.

Historie světové sítě

Používáme internet k průzkumu, učení a umožnění dokončování projektů, které bychom nevěděli, jak postupovat bez vyhledávání pokynů.

Podniky používají internet ke spolupráci napříč kancelářemi a dokonce i přes chodbu. Finanční transakce jsou zpracovány během několika sekund. Komunikace je okamžitá. Dokonce i naše místní a federální vlády se spoléhají na internet při řízení svých každodenních operací.

Samotný internet je sotva padesát let a celosvětový web méně než třicet, ale pokud by některý z nich zmizel, moderní podnikání by se zastavilo. Jak se takový vlivný systém vyvinul tak rychle? Všechno to začalo jednoduchou myšlenkou J. C. R. Licklidera.

ARPANET

Licklider, psycholog a počítačový vědec, představil v roce 1960 myšlenku sítě počítačů propojených „širokopásmovými komunikačními linkami“, díky nimž mohli sdílet data a informace.

Licklider byl najat jako vedoucí počítačového výzkumu agenturou Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) a jeho malý nápad vzlétl.

V roce 1966 vyvinul výzkumný pracovník MIT Lawrence G Roberts plán pro „ARPANET“, počítačovou síť navrženou tak, aby vydržel výpadky napájení, i když několik počítačů bylo neaktivní.

První spojení ARPANET bylo vytvořeno 29. října 1969 mezi Kalifornskou univerzitou a Stanfordským výzkumným ústavem. Než došlo k havárii systému, byly zaslány pouze dvě písmena, ale to byla veškerá podpora, kterou počítačoví výzkumníci potřebovali.

Jakmile se systém stabilizoval, do univerzity ARPANET bylo přidáno více univerzit a hostitelů a do roku 1981 bylo v systému více než 200 hostitelů.

Po ARPANETu se objevilo několik dalších počítačových sítí, včetně Merit Network, CYCLADES a první mezinárodní paketové sítě IPSS. S tolika odlišnými systémy však bylo třeba vyvinout něco, aby se všechny spojily do jednoho.

Robert Kahn z DARPA a Vinton Cerf z Stanfordské univerzity spolupracovali na řešení a v roce 1977 byla sada internetových protokolů použita k bezproblémovému propojení tří různých sítí.

Použitím tohoto nového protokolu pro přenos dat vytvořila Národní vědecká nadace NSFNET v roce 1986, schopnou zpracovat 1,5 megabitů za sekundu, což nahradilo nyní zastaralý ARPANET.

Celosvětový web

Celosvětový web neboli WWW byl vytvořen jako metoda k navigaci nyní rozsáhlého systému připojených počítačů. Tim Berners-Lee, dodavatel Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), vyvinul základní hypertextový program INQUIRE.

Program byl navržen tak, aby uživatelům poskytoval informace snadno a umožnil uživatelům prozkoumat vztahy mezi různými stránkami (tj. Kliknutím se dostanete do jiné části webu).

V roce 1990, s pomocí Roberta Cailliaua, Berners-Lee vyvinul kosterní obrys internetu, včetně webového prohlížeče a webového serveru.

Svět bohužel nebyl na jeho nápady připraven. Web byl stále řadou jednoduchých textových stránek, obtížně se pohybujících a pro většinu lidí nepřístupných.

To se ale v roce 1993 změnilo vydáním webového prohlížeče Mosaic, který uživatelům umožnil online prohlížet multimédia. V roce 1993 byly také představeny první moderní vyhledávače.

Ačkoli rané vyhledávače byly primitivní, většinou manuální a primárně indexované pouze tituly a záhlaví, v roce 1994 začal WebCrawler „procházet“ síť a indexovat celé stránky aktivních webů.

Tato technologie otevřela dveře pro výkonnější vyhledávače a umožnila snadné vyhledávání v obrovském množství připojených informací.

V témže roce Berners-Lee založil konsorcium World Wide Web Consortium (W3C), které má pomoci dále rozvíjet snadnost používání a přístupnosti webu, a učinilo z něj standard, že web by měl být veřejnosti přístupný zdarma a bez patentu.

Web 2.0

V příhodně pojmenovaném boomu dot-comu v roce 1999 se mnoho lidí pohybovalo svými podniky online, jako jsou noviny, maloobchodníci a zábavní kanceláře..

V těchto raných dnech webové stránky tradičně vytvářely a publikovaly své vlastní informace, které si návštěvníci stránek jednoduše prohlíželi, s malou nebo žádnou interakcí mezi tvůrci a uživateli..

Velký tlak na konci 90. let byl daleko od diskusních skupin Usenet a směrem k aplikacím, jako jsou Yahoo Clubs, které se nakonec staly Yahoo Groups. Ve skutečnosti v roce 2001 Google získal archiv Usenet a vytvořil z něj základ pro vlastní Skupiny Google.

Jak web rostl, uživatelé začali požadovat více interakce z webů, které navštívili, a výsledkem – obvykle označovaným jako Web 2.0 – byl sociální internet.

Web 2.0 se vyznačuje interaktivním webem, sdílením sociálních znalostí, obsahem vytvářeným uživateli, online spoluprací, integrovanými aplikacemi a multimédii, mobilním připojením a – samozřejmě, sociálními médii.

Je to web, na kterém majitelé stránek a jejich publikum neustále komunikují, průměrní uživatelé se mohou stát poskytovateli obsahu a návštěvníci si mohou vytvořit jedinečný osobní zážitek z internetu.

Mobilní web

Přibližně ve stejné době, kdy internet přecházel na Web 2.0, začal celosvětový web také pozorovat posun od stacionárních stolních počítačů a objemných notebooků, protože více uživatelů začalo přistupovat k online obsahu prostřednictvím svých mobilních telefonů.

První telefony s webovým připojením měly malé obrazovky, slabé procesory a připojovaly se pomocí pomalého bezdrátového připojení. V důsledku toho bylo prohlížení tradičních webových stránek frustrujícím zážitkem. Jak se však každý rok začaly prodávat miliony chytrých telefonů, internet se rychle přizpůsobil mobilním uživatelům.

Nejprve to většina webových stránek dosáhla vytvořením zcela samostatného webu pro mobilní publikum. Tyto weby používaly méně grafiky a zjednodušené rozložení textu ke zlepšení rychlosti přenosu a čitelnosti.

V průběhu příštího desetiletí však používání mobilních zařízení stále rostlo, mobilní zařízení se stala výkonnější a mobilní sítě rychleji. Mobilní web se stal schopným stejného multimediálního zážitku jako tradiční webové stránky a údržba více webů se stala neefektivní.

Většina správců webových stránek se vzdala samostatného modelu webu, ve prospěch adaptivních webů, které upravují jejich rozvržení podle typu použitého zařízení nebo velikosti obrazovky.

Současně s tím, jak se smartphony a tablety staly dominantní mobilní technologií, mnoho webových stránek začalo nabízet podobné funkce a obsah prostřednictvím mobilních aplikací, což jim umožnilo využívat výhod specifických pro mobilní zařízení a připojovat se k uživatelům pomocí oznámení v reálném čase.

S ročním prodejem smartphonů nyní v miliardách a většina procházení webu nyní probíhá na mobilních zařízeních, je vzácné najít web, který není kompatibilní s mobilními zařízeními; a brzy budou tyto stránky zcela zastaralé.

Sociální média

Celosvětový web byl od samého počátku vnímán jako sociální konstrukt, který propojoval komunity vědců a vědců z celého světa. Čím více systém rostl, tím více se komunita spojila.

V roce 1996 tato konektivita znamenala obrovský krok vpřed zavedením aplikace ICQ, bezplatné aplikace pro rychlé zasílání zpráv. Náhle mohli uživatelé internetu komunikovat na jakékoli vzdálenosti v reálném čase.

Následující rok AOL vydal svůj vlastní program okamžitých zpráv AIM, popularizující novou technologii. V roce 1997 byly také představeny první blogy na světě.

Během této doby také společnosti začaly experimentovat se specializovanými sociálními sítěmi, jako je Classmates.com, kde se uživatelé, kteří již měli připojení, mohli znovu sejít a komunikovat online.

Poté, v roce 2002, Friendster představil svět sociálním sítím, jak ho známe dnes, komunita online, která má nejen komunikovat s přáteli, které již máte, ale také budovat nové vztahy prostřednictvím společných přátel a zájmů.

V roce 2003 se MySpace a LinkedIn připojili k sociální síti. MySpace je zaměřen především na mladé dospělé díky jeho honosným přizpůsobením, hudební integraci a vestavěnému blogování a popularizoval sociální média milionům uživatelů..

S velmi odlišným přístupem se LinkedIn zaměřil na podnikatelskou komunitu s cílem znovu vytvořit prostředí pro práci v odpoledních hodinách online. Dodnes zůstává nejoblíbenějším profesionálním síťovým webem na světě.

O tři roky později se svět sociálních médií navždy změnil vydáním Facebooku.

Ačkoli to bylo vypuštěno v roce 2004, místo bylo omezeno na univerzitní kampusy pro první dva roky. Po zveřejnění se web rychle rozrostl na stovky milionů uživatelů a dnes se může chlubit více než 1,5 miliardy aktivních uživatelů každý měsíc.

Úspěch těchto prvních průkopníků vydláždil cestu novým sociálním médiím, jako jsou Twitter, Pinterest a Tumblr.

V kombinaci s výkonem mobilních se sociální sítě staly také službami, jako jsou Uber a Airbnb, což uživatelům umožňuje poskytovat služby tradičně dostupné pouze prostřednictvím velkých podniků přímo k sobě.

Internet věcí

Myšlenka připojení zařízení k internetu za účelem jejich ovládání z dálky není ničím novým, ale s rostoucím internetovým připojením se technologie připojení zmenšuje.

A mobilní svět nám umožňuje zůstat neustále v kontaktu, ovládání věcí za hranicemi našich počítačů se stalo dalším logickým krokem ve vývoji webu.

Od stmívání světel v našem obývacím pokoji po nastavení DVR až po spuštění našich automobilů, internet nám umožňuje ovládat každodenní spotřebiče z celé místnosti nebo z druhé strany země.

A jak internet věcí neustále roste, toto spojení se stalo obousměrnou komunikací. Naše zařízení nás nyní mohou kontaktovat, informovat nás o tom, kdy naše auto potřebuje údržbu, upozornit nás, když je teplota v místnosti příliš nízká, a dokonce nám sdělit, kdy nám dojde mléko.

Zařízení připojená k internetu se rozšířila a pohyb je teprve v plenkách. V nadcházejících letech bude stále více zařízení, se kterými denně komunikujeme, stejně připojeno k celosvětovému webu jako my..

Vynález internetu byl velkou změnou, kterou se svět mohl přizpůsobit. Změnilo vše od obchodních komunikací po sociální interakce, a jak se zavádějí nové technologie, bude se i nadále měnit způsob, jakým žijeme a pracujeme.

Je to bezpečná sázka, že pro nás v budoucnosti existuje mnohem více fascinujících inovací.

Závěr

Jak se vaše používání internetu v průběhu let změnilo?

Způsob komunikace a sdílení informací se změnil. Vzhledem k tomu, že každou sekundu se odesílá více než tři miliony e-mailových zpráv. Odhady ukazují, že průměrný administrativní pracovník tráví zhruba 30% svého času e-mailem, takže se stal obrovskou součástí vašeho pracovního dne.

Když nepracujete (a někdy i když jste), pravděpodobně používáte sociální média ke komunikaci se svým přítelem a přispíváte k sedmi miliardám sdílených sociálních médií, ke kterým dochází každý den.

Ať už hledáte recept, texty písně, které jste právě slyšeli, nebo místní thajské restaurace, je to internet, na který se obrátíte s žádostí o pomoc.

Pro mnoho z nás je způsob, jakým se odvíjíme na konci dne, poháněn internetem. Rychlý nárůst streamování videa přes internet způsobuje posunování kabelových sítí.

Internet prošel dlouhou cestu. A v méně než 50 letech se digitální revoluce teprve začíná. Při pohledu zpět na to, jak daleko jsme se dostali, se ptáme: jak bude vypadat internet za dalších 50 let?

Další čtení

Vývoj internetu byl a je mnohostranným úsilím, s mnoha různými přispěvateli a společnostmi rozvíjejícími malé segmenty, které společně přispěly k tomu, co je dnes online svět..

Podrobnější informace o tom, jak se internet stal tím, čím je, naleznete na následujících odkazech.

 • Historie internetu podle dekády
 • Původ internetu
 • Raná historie internetu (PDF)
 • Stručná historie internetu
 • NSF a zrození internetu: šedesátá léta
 • Průkopníci internetu
 • Historie internetu a vysokých škol, které jej vytvořily
 • Internet: Jak to všechno začalo (PDF)
 • Minulost a budoucnost internetu (PDF)
 • Přednáška o původu internetu Ken King
 • Historická časová osa webu
 • Zrození World Wide Web
 • Malá historie celosvětového webu (PDF)
 • Interaktivní časová osa historie celosvětové sítě
 • Dějiny internetu podle sebe
 • Vynález na internetu
 • CERN WWW Research
 • CERN a vynález celosvětové sítě.

Můžete si také užít

Zde na webu WhoIsHostingThis.com děláme málo, ale studujeme a poskytujeme informace a nástroje lidem, kteří používají internet. Zde jsou některé z našich vlastních článků, infografik a videí, které souvisejí s historií internetu.

 • Internet: Potom a nyní: náš infographic o tom, jak se internet a naše životy v posledních několika desetiletích změnily. Nebo byste na něm mohli sledovat naše krátké video.
 • Historie vyhledávačů na webu: zjistěte, jak jsme se přesunuli od jednoduchých vyhledávačů, které byly často daleko k důvěře, k těm, které dnes používáme a které jsou z velké části důvěryhodné.
 • Osm počítačových virů, které přinesly internet do kolen: téměř jakmile se stal internet oblíbeným, stal se hlavním cílem hackerů. Tento infographic podrobně prozkoumá osm hlavních útoků.
 • Šest organizací, které tajně provozují internet: Ačkoli to zní jako spiknutí, všechny tyto organizace jsou kriticky důležité pro udržení provozu internetu. Zjistěte více v této fascinující infographic.
 • Programování: Jazyky, Časová osa a Průvodci: od Jaquardova stavu v roce 1801 po zveřejnění HTML5 v roce 2014 a dále se můžete pomocí tohoto vyčerpávajícího průvodce dozvědět vše o historii programování (A jak to udělat!).
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map