C # Programování: Začněte budovat výkonné aplikace ASP.NET

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


C # je univerzální programovací jazyk, velmi svázaný s Microsoft .NET Framework. Je vyslovován jako „c-sharp“ jako hudební nota – jako v C, ale lepší (vyšší). Podobně jako C ++ je to rozšíření programovacího jazyka C, přičemž hlavním doplňkem jsou objektově orientované schopnosti.

Co je pravděpodobně nejdůležitější na C # je to, že je nyní primárním jazykem pro programování .NET. Najednou měl Visual Basic tu čest. Ale nejzávažnější .NET kodéry mají sklon k C #.

Dvě velká použití C #

Obecně lze říci, že lidé používají C # dvěma způsoby: jako samostatný programovací jazyk, jako byste používali C ++, a jako jazyk na straně serveru pro ASP.NET. Tento zdroj se zaměří na jeho použití jako samostatného jazyka. Na stránce Zdroje ASP najdete informace o použití jako jazyk na straně serveru.

Jako jazyk pro obecné použití může C # (spolu s .NET Framework) dělat vše, co byste mohli v programovacím jazyce požadovat. A protože se používá na produktech společnosti Microsoft, umožňuje vám vytvářet distribuované komponenty, které lze použít v jiných programech. Je to také velmi populární jazyk pro vytváření aplikací pro Android.

C # Historie

C # je přímým výsledkem rozhraní .NET Framework. Rámec byl vyvinut pomocí jazyka C Managed C – Common Language Runtime (CLR).

V roce 1999 se Microsoft rozhodl vybudovat svůj vlastní jazyk založený na C, který původně nazýval COOL – zkratka pro C-like Object Oriented Language. Bylo to velmi podobné C ++ a Java, i když postupem času se C # stal výraznějším.

Verze

Jak července 2015, C # je na verzi 6. Je to docela jiný jazyk, než tomu bylo před 13 lety, kdy byla vydána první verze. Základní přehled verzí a podrobnosti o nejnovější verzi naleznete v tématu Co je nového pro Visual C #.

 • V01 (2002): Toto byla první verze, která stanovila základní syntaxi jazyka. To bylo představeno s a pro .NET Framework 1.0. Byla vydána s aplikací Visual Studio 2002. Byla k dispozici verze C # 1.2, která ji aktualizovala na rozhraní .NET Framework 1.1.

 • V02 (2005): Tato verze přidala spoustu malých věcí. Zvláštní pozornost si zaslouží generické typy, které výrazně pomáhají při vytváření opakovaně použitelného kódu. Bylo vydáno s Visual Studio 2005 a .NET Framework 2.0. Podrobnosti najdete v části Co je nového v jazyce C # 2.0 a kompilátoru.

 • V03 (2007): Tato verze byla hlavní aktualizací. Kromě mnoha dalších funkcí zavedla metody rozšíření, které umožňují kodéru přidat do již zkompilované třídy. Bylo vydáno s Visual Studio 2008 a .NET Framework 3.0. Podrobnosti najdete v části Přehled C # 3.0.

 • V04 (2010): Tato verze představila dynamické pozdní vázání, což usnadňuje použití s ​​knihovnami mimo .NET Framework. Je dodáván s Visual Studio 2010 a .NET Framework 4.0. Další podrobnosti naleznete v části Co je nového v aplikaci Visual C # 2010.

 • V05 (2012): Tato verze značně rozšířila schopnost vytvářet asynchronní metody, a tak snižovala počet krků na kódování lahví. Bylo vydáno s aplikací Visiual Studio 2012 a .NET Framework 4.5. Podrobnosti viz Úvod do nových funkcí v C # 5.0.

 • V06 (2002): Tato verze je primárně aktualizovaný a vylepšený kompilátor, ale samozřejmě existuje mnoho malých dodatků. Dodává se s Visual Studio 2015 a .NET Framework 4.6. Další informace viz Co je nového v C # 6.

Velmi základy C #

C # a .NET Framework je velmi velký předmět, jak bude zřejmé z níže uvedených zdrojů. Než se k nim však dostaneme, představme si velmi krátký úvod do jazyka. Pokud jste obeznámeni s C ++ nebo Java, bude to vypadat velmi dobře.

Ale i pro C kodéry to bude vypadat trochu povědomě. Ve skutečnosti to dokonce nevypadá jinak než PHP. Takže většina lidí se zkušenostmi s programováním by měla najít C # celkem snadno.

Za tímto účelem budeme používat standardní Hello World! aplikace. Na rozdíl od většiny programů C # je tento program založen na konzole (textu). Nejprve to představíme a poté to vysvětlíme. Nezapomeňte však, že je to tak základní, jak to vypadá:

// Toto je program HelloWorld…
using System;
jmenný prostor HelloWorld
{
program třídy
{
statická mezera Main ()
{
Console.WriteLine ("Ahoj světe!");
}
}
}

První řádek kódu je komentář. Jakýkoli text na jakémkoli řádku, který následuje po dvou lomítcích, je ignorován.

Použití říká C #, že budete používat třídy System, takže když později použijete třídu Console, nemusíte ji explicitně nazvat pomocí System.Console.

Příkaz namespace není nezbytně nutný. Poskytuje způsob omezení rozsahu tříd. Takže si můžete představit další třídu Hello uvnitř jiného jmenného prostoru.

Jakmile je nastaven náš obor názvů, vytvoříme třídu Program. Může být pojmenován cokoli, ale toto je výchozí. A je to popisné. Třída má pouze jednu metodu: Main (). Zde začíná program – a končí.

V rámci naší neuvěřitelně jednoduché metody Main () spustíme metodu WriteLine () s argumentem „Hello World!“ To dělá přesně to, co byste si mysleli: píše řádek textu „Ahoj svět!“ na konzoli. Metoda WriteLine je součástí objektu Console, což je způsob, jak ví, kam má být řádek zapsán.

Docela jednoduché? Dokonce i tento příklad může být složitější. Jak vypadá situace, když chcete zpracovat parametry příkazového řádku, viz příklad 3 v Hello World Tutorial. A samozřejmě, je toho mnohem víc. Takže je to na zdroje!

Zdroje

Pokud vážně uvažujete o programování s C #, pravděpodobně jste nejlepší získat knihu na toto téma. Existuje mnoho online zdrojů, ale alespoň na začátku můžete najít důkladnější úvod jasnější.

Nejedná se o otázku jednoho či druhého. Přirozeným vývojem je přechod od knih, k online tutoriálům a příkladům, ke komunitám programátorů C #. Pravděpodobně však narazíte na to, že používáte všechny tři současně.

C # Knihy

Knihy jsou skvělým způsobem, jak se učit z mnoha důvodů. Nejdůležitější je, že vás provedou nastavenou cestou. U online výukových programů je pro ně často snadné předpokládat, že víte něco, na co jste se dosud nezabývali. Zde je malý seznam dobrých knih. Existuje však mnoho dalších a stále se psají nové.

 • Začátek programu Visual C # 2012 Programování od Watson et al: dobrá kniha pro lidi, kteří se zcela nově programují a chtějí používat jazyk C #.

 • Začátek C # Object-Oriented Programming od Dan Clark: Tato kniha je zaměřena na objektově orientované programování (často obtížný koncept pro nové kodéry) s příklady v C #.

 • Programování C # 5.0: Vytváření Windows 8, webových a desktopových aplikací pro .NET 4.5 Framework od Iana Griffithse: Toto je důkladný (byť mírně datovaný) úvod do C #, který jde do velké hloubky s .NET Framework.

 • C # in Depth by Jon Skeet: Toto je poměrně pokročilá kniha, která pojednává o různých verzích C #.

 • C # 6.0 v kostce: Definitivní reference od Albahari a Albahari: důkladná a aktuální referenční kniha (a něco úvodu) k C #.

 • Microsoft Visual C # Krok za krokem od Johna Sharpa: tato kniha není úvodem, ale spíše důkladným odkazem pro zkušené programátory C #.

Online zdroje

Mnoho velkorysých lidí strávilo spoustu času sestavováním vynikajících a bezplatných zdrojů, které vám pomohou stát se a vylepšovat se jako programátor C #. Tento seznam rozhodně není vyčerpávající, ale zahrnuje nejlepší online zdroje.

 • Naučte se C #: Toto je sada 9 jednoduchých tutoriálů, které vás naučí základům. Vytvořeno programem LearnCS.org. Zvláštní je, že tutoriály jsou interaktivní, takže můžete změnit příklad kódu a zjistit, jak to funguje..

 • Výukový program Zet Code C #: Jedná se o poměrně omezený soubor výukových programů, ale velmi pečlivě se věnují tématům, které pokrývají.

 • Výukový program C # pro absolutní začátečníky: pro ty, kteří dávají přednost přednáškám, je to sada 25 videonahrávek, které vás provedou procesem výuky jazyka C #. Prezentuje ho programátor .NET Bob Tabor a celkem je přes 6 hodin. Jednotlivé epizody najdete také na kanálu 9.

 • Cvičení Bod C # Cvičení: poskytuje 28 krátkých tutoriálů od základních až po pokročilejší předměty, jako je polymorfismus a jmenný prostor. Tento web vám umožňuje spustit každý z příkladů (kromě všech změn, které chcete provést) ve vyskakovacím okně.

 • Kompletní výuka C #: Ačkoli je název trochu nadhodnocený, těchto 49 krátkých lekcí pokrývá nejdůležitější aspekty jazyka – s velkým důrazem na třídy.

 • Hanspeter Mössenböck C # Cvičení: Zde jsou dva různé návody – jeden úvodní a druhý pokročilý. Musíte mít spravedlivou znalost programování obecně, abyste z nich dostali hodně.

 • Začínáme s aplikací Visual C #: nakonec se zde nacházejí všechny informace C # – od samotné společnosti Microsoft. To může být trochu pro nováčky, ale je to vynikající zdroj. Zvláště zajímavý je jeho soubor tutoriálů.

Online C # společenství

Jsou chvíle, kdy prostě nedokážete zjistit problém s programováním a musíte o tom mluvit s jinými programátory. A jsou chvíle, kdy chcete pouze diskutovat o problémech s programováním, projektových nápadech nebo podobně s ostatními, kteří sdílejí vaše zájmy.

Online komunity jsou pro to skvělým místem.

 • C # Reddit: jedná se o fórum „Vše o objektově orientovaném programovacím jazyce C #.“ K dispozici je také:

  • Naučte se C #: mnohem méně aktivní, ale dobré místo pro začátečníky.

  • Naučte se programování: pro obecné otázky týkající se programování.

  • Programování kamarádů: pro připojení s jinými kodéry.

 • Stack Overflow: druh výchozího kodéru hangoutu. Je na tom obrovské množství znalostí.

 • Visual Studio C # Forum: Vlastní fórum společnosti Microsoft. Není to strašně aktivní, ale stále dobrý zdroj. Viz také jejich fórum ASP.NET pro C # Programátory.

 • : tři docela aktivní fóra zájmu pro programátory C #:

  • C # Discussion Lounge

  • C # Cvičení

  • .NET Framework

 • C-Sharp Corner: umožňuje položit otázku související s C #. Je to velmi aktivní web.

Nástroje

Platforma Visual Studio poskytuje všechny základní nástroje, které potřebujete, abyste byli úspěšným programátorem C #. Existují však různé doplňky a rozšíření, které se vám mohou za určitých okolností zdát užitečné.

Kromě toho existují nástroje, které byste mohli chtít použít mimo Visual Studio. Nebo možná budete chtít pracovat úplně mimo Visual Studio.

 • C # Tools: Toto je skvělá sbírka programovacích nástrojů zvláštního zájmu pro C # kodéry.

 • Vývojové nástroje a jazyky: poskytuje odkazy na všechny vývojové nástroje společnosti Microsoft, včetně Visual Studio a SDK.

 • MZ-Tools: Toto je komerční doplněk Visual Studio, který nabízí specializované designéry, šablony kódu a další.

souhrn

C # (spolu s .NET Framework a Visual Studio) je obrovský předmět. Celý život můžete strávit jeho používáním a nikdy objevit všechna jeho tajemství.

Je to skvělý základ pro jakékoli programování, které musíte udělat pro platformu Microsoft nebo pro mobilní zařízení. Takže se zde ponořte do jednoho nebo více zdrojů a vydejte se na cestu!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map