Rishikimi Tsohost: Ne shqyrtojmë të mirat + të këqijat e këtij nikoqiri britanik me një emër ekzotik

Paraqitja dhe Shqyrtimi i Tsohost

Imazhi i Veçantë Tsohost


Tsohost është një nga pak hostet në internet me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, më i njohur për planet e tyre të lira të pritjes dhe të pritjes së cloud që kanë të gjitha gjërat thelbësore, plus disa shtesa të këndshme.

Tsohost është i vendosur në Maidenhead. Krenohet me bazimin e të gjithë stafit afër serverave të tij dhe ka përvojë më shumë se një dekadë në industri.

E themeluar në vitin 2003, Tsohost është një anëtar i Paragon Internet Group, kompani që zotëron gjithashtu Vidahost dhe Hostroute. Grupi ka kaluar një numër bashkimesh në historinë e tij, dhe Tsohost tani pret më shumë se 150,000 faqe interneti.

Planet e Tsohost

Planet e hostimit të Tsohost

Ka një larmi planesh për të zgjedhur, por ka vetëm ndryshime të vogla midis tyre, duke e bërë atë pak konfuze.

Lista e plotë e 6 planeve në ofertë është si vijon:

 1. cPanel Ndarja e Ndarjes
 2. Web Cloud Web Hosting
 3. Reseller Hosting
 4. CMS Hosting
 5. VPS Hosting
 6. Server i përkushtuar i serverëve

cPanel Ndarja e Ndarjes

Në Tsohost, “mbajtja e cPanel” është ekuivalent me planet tuaja standarde të pritjes së pritjes për çdo host tjetër. Planet janë mjaft të lira, veçanërisht nëse blini për një afat fillestar më të gjatë.

Të gjitha këto plane vijnë me një emër domain falas, Bandwidth “i pakufizuar”, dhe aftësia për të krijuar kuti postare të shumta.

Ka disa karakteristika që e ndihmojnë atë të dallojë nga pritja minimale e përbashkët që mund të gjesh diku tjetër:

 • Freeertifikata falas SSL përmes Encrypt të Le
 • Rezervime falas ditore të faqes
 • Një numër i kufizuar i migrimeve falas në sit nga ekipi i tyre i migracionit.

Migrimet dhe cPanel

Vini re që ju mund të bëni vetë migrimet tuaja falas edhe përmes cPanel, është thjesht më shumë sherr sesa ekipi i tyre ta bëjë atë për ju.

CPanel është një panel kontrolli standard që shumë host ofrojnë për një pritje të përbashkët. Ka skriptet me një klik të instaluar për softuer më i popullarizuar me burim të hapur si WordPress, Joomla, dhe më shumë.

Web Cloud Web Hosting

Hapi tjetër është mbajtja në internet me cloud. Ajo ofron gjithçka që bëjnë planet e pritjes të cPanel të Tsohost, plus më shumë. Për disa arsye, çmimet janë identike.

Tsohost Cloud VPS Hosting
Opsionet e VPS Cloud të Tsohost.

Dallimet më të dukshme janë:

 • Paneli i kontrollit personal – ju përdorni panelin e kontrollit të Tsohost, sesa cPanel.
 • Zgjedhja e një sistemi operativ – mund të përdorni Linux ose Windows
 • Të hostuar në serverat cloud – skedarët tuaj janë ruajtur në shumë servera, duke zvogëluar shanset që faqja juaj të bëhet e ngadaltë ose të zvogëlohet.

Në varësi të faktit se sa e rëndësishme është cPanel për ju, pritja në internet në cloud mund të jetë zgjidhja më e mirë.

Reseller Hosting

Nëse ndonjëherë dëshironi të filloni kompaninë tuaj pritëse në të ardhmen, mund të shesni shërbimet e Tsohost përmes emrit tuaj të markës duke përdorur hostin e tyre të shitësit.

ata të kujdeset për shërbimin e klientit dhe mirëmbajtjen e serverit, ju duhet vetëm të vendosni se sa për të ngarkuar dhe si të ndani burimet që vijnë me paketën tuaj të hostit të rishitësit.

CMS (Sistemi i Menaxhimit të Përmbajtjes) Hosting Specifik

Në faqen e internetit të Tsohost, do të shihni shumë lloje të presjes për CMS të ndryshme.

Në përgjithësi, këto janë më të shtrenjta se planet standarde të përbashkëta ose cloud, sepse serverët dhe shërbimet janë përshtatur për atë CMS individuale.

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e asaj që bën secili, unë do të supozoj se tashmë jeni njohur me CMS pasi jeni të interesuar për të:

 • WordPress hosting – identik me planet e pritjes në cloud, vetëm me WordPress të instaluar tashmë.
 • Magento hosting – planet Magento janë menaxhuar plotësisht dhe vijnë me migrime të shumta. Skedarët e faqes suaj janë pritur në databazën kryesore të Tsohost në Mbretërinë e Bashkuar.
 • Joomla hosting – Migrime të shumta, por karakteristika të ngjashme me planin e përbashkët të pritjes (por akoma më të shtrenjtë).
 • PrestaShop hosting – Migrime të shumta, por asgjë tjetër e veçantë.
 • Ghost hosting – Vetëm një plan në dispozicion, ku Ghost vjen para-instaluar. Nuk ka veçori të tjera të veçanta.

Qfare eshte dallimi?

Nuk ka dallim shumë nga planet e pritjes së përbashkët të Tsohost në shumicën e rasteve.

Dallimi më i madh është se planet më të larta për Magento, Joomla dhe PrestaShop janë të gjithë host të dedikuar. Kjo do të thotë faqja juaj merr serverin e vet, dhe kjo është arsyeja pse planet janë shumë më të shtrenjta se pjesa tjetër.

VPS Hosting

Nëse nuk do të dukeshit vërtet shumë, do të të marrë malli që Tsohost madje ka plane VPS.

Për disa arsye, ato nuk janë të vendosura nën opsionin e menusë “të mbajtjes në internet” të Tsohost, planet janë vendosur nën “serverët”.

Menyja Tsohost
Theksimi i disa opsioneve të planit në një menu intuitive.

Në një VPS, ju keni pjesën tuaj të një serveri të gdhendura për faqen tuaj të internetit.

Këto plane menaxhohen plotësisht, domethënë Tsohost do të kujdeset për sigurinë dhe mirëmbajtjen e serverit për ju.

Prishja e performancës

Ata vijnë me një disa përfitime të tjera të performancës:

 • Hapësira në disk SSD – Rezultatet në një faqe interneti më të shpejtë se HDD-të që vijnë në planet e pritjes së përbashkët të Tsohost.
 • Redis dhe metoda të përparuara të caching – Këto do të shpejtojnë faqen tuaj më tej.
 • Zgjedhja e një sistemi operativ – Përsëri, ju mund të zgjidhni midis Linux dhe Windows.

Ju merrni një kontroll shumë më të madh mbi serverin, me qasje në SSH dhe aftësi për të përdorur Git.

Të gjitha planet vijnë gjithashtu me një panel kontrolli cPanel.

Server i përkushtuar i serverëve

Për performancën më të lartë të mundshme, ekzistojnë plane të dedikuara për pritje, gjithashtu pak të fshehura nën opsionin e menusë “serverat”.

planet të gjitha vijnë me veçori identike pasi planifikon VPS, përveç që ju keni akses në burimet e plota të serverit, dhe jo vetëm një pjesë.

Dedikuar vs VPS

Në ndërkohë, le të krahasoni burimet tuaja të disponueshme të një serveri të përkushtuar Windows DS1 dhe një plan të rregullt VPS në ofertë.

 Plani i rregullt i VPSWindows DS1
RAM768 MB DDR416 GB DDR4
ruajtje20 GB2 x 300 GB
Bandwidth400 GB2000 GB
Migrimet Themelore33
uptime99.9%99.9%
Managed?popo

Infrastruktura Tsohost

Infrastruktura dhe Performanca e Tsohost

Tsohost thotë se ajo synon të sigurojë 99.9% në kohën e duhur në cloud dhe cPanel hosting, që është shifra minimale e lirë e kohës që do të prisni të shihni në një garanci në kohë.

Nëse hosti nuk e përmbush përmbushjen e tij, klientëve u merret një shërbim i një jave falas.

Në planet e serverëve, ai synon të ofrojë 99.95% në kohën e duhur të serverit dhe gjithashtu ofron një garanci të zëvendësimit të pajisjeve katër-orëshe.

datacenters

Informacioni në lidhje me bazën e të dhënave të kompanisë ndryshon shumë pak në varësi të pjesës së faqes që vizitoni. Duket se ekziston një strukturë parësore në Maidenhead, ku është i vendosur stafi i saj, por gjithashtu përmend të dhëna të tjera në Mbretërinë e Bashkuar në një pjesë tjetër të faqes së saj.

Këto me sa duket përfshijnë Equinix LD5, objektin Slough ku janë vendosur faqet e klientëve të tij VPS.

Mbrojtje dhe siguri

Karakteristikat e qendrës së të dhënave përfshijnë sigurinë 24/7, bravë biometrike, dhe furnizime me energji të dyfishtë. Pritësi automatikisht siguron kopje rezervë fotografish si për klientët cloud ashtu edhe për cPanel.

Në përgjithësi, duket se Tsohost i ka kushtuar vëmendje të duhur sigurisë së tyre kur bëhet fjalë për sigurimin e databazave të tyre.

Mbështetje Tsohost

Mbështetje Tsohost

Departamenti i Mbështetjes së Tsohost është me qendër në Maidenhead në Mbretërinë e Bashkuar së bashku me të dhënat e saj kryesore. Kjo është një pozitive pasi mbështetja e jashtme shpesh mund të jetë e lezetshme.

Ekzistojnë një bazë njohurish, forume për klientët dhe një blog, por çdo kërkesë për ndihmë personale duhet të bëhet përmes sistemit / emailit të biletave.

Kufizimet në kohën e mbështetjes së drejtpërdrejtë

Ofrohet mbështetje përmes postës elektronike 24/7 – 365 ditë në vit, por biseda live është në dispozicion vetëm në momente të caktuara, dhe nuk do të merrni përgjigje të menjëhershme.

Pse dëshironi ndihmë të menjëhershme 24/7 nga një host? Epo, janë disa arsye pse:

 • Pritësi mund të jetë në mënyrë drastike jashtë zonës tuaj kohore
 • Mbështetje urgjente për ekipe të vogla pa zhvillues
 • Issuesështjet e vogla që nuk ia vlen të presësh në një biletë mbështetëse për
 • Kufizimet dhe aksesi i palës pritëse
 • Përparësitë e kohëzgjatjes dhe parave të para

Mbështetja telefonike nuk ofrohet 24 orë. Shtë në dispozicion nga ora 9 e mëngjesit deri në mesnatën GMT (vini re implikimet e këtij kufizimi të zonës kohore në verë, ose nëse jeni duke punuar jashtë shtetit).

Paneli i Kontrollit Tsohost

Shumica e planeve të pritjes së Tsohost janë dhënë në re. Kjo është platforma që Tsohost është më e interesuar për të shitur, dhe është gjithashtu pjesa e portofolit të saj të shërbimit të qeverisur plotësisht përmes një panel kontrolli me porosi.

Paneli i Kontrollit Tsohost
Paneli i kontrollit të rrezikshëm sigurisht duket i rregullt.

Me pritjen e cloud, nuk është e pazakontë të shohësh një panel kontrolli me porosi, kështu që mund të presësh një kurbë të caktuar të të mësuarit nëse regjistrohesh.

Turne Feature, Tutorial, dhe cPanel

Në faqen e pritjes në re të Tsohost, do të gjesh një turne me karakteristika mbulon shumicën e karakteristikave kryesore i panelit të kontrollit në thellësi, duke ju dhënë mundësinë për ta vlerësuar atë përpara se të regjistroheni.

Në planet e hostimit të cPanel, do të merrni një panel kontrolli më të njohur, megjithëse versioni i saktë në përdorim nuk specifikohet. Ka një përmendje shumë të shkurtër të WHM, por Tsohost nuk e promovon atë apo zbulon nëse kushton shtesë.

WHM me siguri nuk përmendet në faqen e tij të Shitësit të Shitësit.

Ekstra Tsohost

Ekstra Tsohost

Tsohost ofron emrat e domain falas në disa nga planet e tij me çmim më të lartë, por kjo ka të bëjë me sa i përket freebies. Nuk ka kredi të dukshme për marketing ose kode zbritje për klientët e rinj.

Garancia e kthimit të parave dhe Politika e Anullimit

Klientët pritës mund të përfitojnë nga Tsohost 30 ditë garanci për kthimin e parave. Kjo duket se vlen për paketat e pritjes së programeve cloud dhe të përbashkëta, megjithëse formulimi në disa pjesë të faqes ndryshon, sigurisht që mund të themi që nuk vlen për serverat.

Tsohost kërkon që klientët që duan të anulojnë të bëjnë kontakte për të shpjeguar arsyet e tyre përpara se ta bëjnë.

Nëse doni të anuloni pas kësaj kohe, do të duhet të jepni 48 orë njoftim përpara datës tjetër të faturimit, përveç në planet e serverit ku prisni të jepni njoftimin 30 ditë. Rimbursimet lëshohen për çdo muaj që janë paguar, por nuk janë përdorur.

menyra pagese

Tsohost pranon një numër të arsyeshëm të metodave të pagesës, duke përfshirë disa nga ato jo të zakonshme. Ju mund të paguani për planet çdo muaj, vit ose 2 vjet.

Si zakonisht, ata pranojnë të gjitha kartat kryesore të kreditit dhe të debitit. Një vërejtje është ajo faturat janë në GBP, dhe shuma do të konvertohet në monedhën tuaj lokale në kohën e faturës.

Mund të paguani edhe me Paypal, por nuk është automatik. Ju duhet të paguani faturat tuaja me dorë çdo term.

Më në fund, ju gjithashtu mund të paguani duke përdorur BACS, e cila është e rrallë për t’u gjetur në një host. Nëse është një mënyrë pagese që ju me të vërtetë preferoni, Tsohost duhet të xhirojë në krye të listës suaj.

Ofrues të ngjashëm strehimi

Ka dy hoste të tjerë që vijnë në mendje kur mendojnë për zgjidhje të ngjashme me Tsohost. Shikoni më poshtë.

SiteGround

Ofron një larmi edhe më të gjerë të planeve të pritjes nga hosti i përbashkët deri në dedikuar. mbështetja është me të vërtetë 24/7 dhe cilësi më e lartë, me dokumentacion mbështetës të madh në bazën e tyre të njohurive. Këtu është rishikimi ynë i hollësishëm i SiteGround.

LiquidWeb

Ndërsa Tsohost ofron pritje me performancë më të lartë, LiquidWeb ofron vetëm pritje me performancë të lartë. Ata specializohen në të dhe ofrojnë disa nga VPS-të e menaxhuara më mirë dhe planet e dedikuara të mundshme.

Ekipi i tyre mbështetës përbëhet nga një staf i brendshëm shumë i trajnuar. Mësoni më shumë në këtë përmbledhje të LiquidWeb.

Përmbledhje e Tsohost

Të mirat dhe të këqijat e Tsohost

Të gjitha kompanitë pritëse duhet të zgjedhin disa gjëra për t’u specializuar dhe të bëjnë më të mirën që munden. Por kjo lë dobësi.

rekuizitë

 • Planet unike CMS specifike – Shumë pak hoste kanë rregulluar planet për CMS si Joomla, Ghost, ose PrestaShop.
 • I lirë – Normat e Tsohost janë konkurruese me hostet e tjerë me kosto të ulët për planet e pritjes së përbashkët dhe cloud.
 • Gama e gjerë e planeve – Ka shumë plane me kosto të ulët për të zgjedhur, për të filluar me të, dhe ndërsa faqja juaj rritet ju mund të shkoni deri në VPS ose planet e dedikuara të mbajtjes..
 • SSL Falas – Shumë host të tjerë ngarkojnë për këtë.

Cons

 • Karakteristikat moderne të kufizuara të pritjes në plane më të lira – Nuk ka CDN të disponueshëm, hapësirë ​​në disk SSD, ose sistem të avancuar të caching-së të integruar në ndonjë plan për shpejtësi shtesë.
 • Dokumentim mbështetës i dobët – Baza e njohurive është e vështirë për të lundruar, dhe vetë artikujve u mungojnë hapa të qartë dhe foto ose video për t’i bërë udhëzimet e qarta.
 • Mbështetje e dobët – Edhe në planet e shtrenjta të dedikuara për strehimin, mbështetja juaj nuk është ende 24/7.

Përmbledhje Tsohost

Nëse jeni duke kërkuar për një kompani web hosting me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, Tsohost me të vërtetë ka shumë gjëra për të. Angazhimi i tij për cilësinë është i qartë dhe nuk guxon të sigurojë informacione të thella rreth produkteve dhe shërbimeve të tij.

Ajo beson qartë në potencialin e pritjes së cloud, dhe paneli i tij i kontrollit me porosi duket mjaft tërheqës për të më interesuar që ta provoj.

Lowdown i Uptime dhe Mbështetja e Telefonit

Unë do të doja të kisha parë një garanci shumë më të mirë në kohën e duhur në paketat e saj të hostimit në cloud për të frymëzuar vërtet besimin në to, dhe gjithashtu do të preferoja të shikoja mbështetje telefonike 24 × 7, në vend se orari i kufizuar i hapjes aktualisht ofron.

Megjithatë, Tsohost është qartë një kompani që kujdeset për pritjen, kështu që ju mund të jeni në gjendje të falni të metat e saj.

Pyetjet e bëra më shpesh nga Tsohost

 • A ofron Tsohost shërbime Windows dhe Linux?

  Tsohost ka një gamë të produkteve të disponueshme për klientët, i cili përfshin shërbime të mbajtjes në internet me bazë Linux, dhe opsionet e hostimit të Windows Virtual Private Server (VPS).

 • A do të shkojë çmimi më i lartë kur të rinovoj?

  Konsumatorët kanë përfitimin e çmimeve të qëndrueshme në atë që ekziston vetëm një çmim në rinovim dhe kur fillimisht regjistroheni.

 • A është përfshirë një emër domain falas?

  Planet e tyre të hostimit të përbashkët Pro dhe Ultimate vijnë me një domain falas.

 • A ka Tsohost një garanci për kthimin e parave?

  Kompania u ofron klientëve një garanci 60-ditore të kthimit të parave për të gjitha produktet e tyre pritëse.

 • A ofrojnë ata mbështetje telefonike? Whatfarë gjuhe është në dispozicion mbështetja e tyre për klientët?

  Tsohost ofron mbështetje të drejtpërdrejtë në telefon nga 9 e mëngjesit deri në mesnatën GMT. Ekipi i tyre ofron vetëm mbështetje në anglisht.

 • Ku ndodhet Tsohost? Ku janë vendosur databazët e tyre?

  Kjo kompani është e bazuar në Mbretërinë e Bashkuar, dhe ka selinë në qytetin e Berkshire, Angli. Të dhënat e tyre janë gjithashtu të vendosura në Mbretërinë e Bashkuar.

 • Cilat gjuhë programimi mbështesin ata?

  Në varësi të faktit nëse jeni duke punuar me një plan pritjeje të bazuar në Linux, ose me një plan pritës të bazuar në Windows, gjuhët e programimit të mbështetur përfshijnë ASP, ASP.NET, PHP, Perl dhe Ruby on Rails.

 • A mund të ndihmojnë ata me transferimin e një uebsajti ekzistues në serverat e tyre?

  Shërbimet e migracionit në sit përfshihen me paketat e tyre të mbajtjes në internet pa ndonjë kosto shtesë.

 • A do të lejojnë ata më shumë se një domen për llogari në shërbimin e tyre?

  Planet e pritjes së përbashkët të kompanisë në internet lejojnë ose 2, 4, 6, ose 100 faqe të pritet për llogari.

 • A përfshin Tsohost ndonjë program në mënyrë që unë lehtë të krijoj një faqe në internet?

  Me secilën nga planet e tyre të pritjes, ato ofrojnë një shabllon të thjeshtë dhe mjet për ndërtimin e faqeve të bazuara nga magjistarët.

 • Productsfarë prodhimesh sigurie përdor Tsohost?

  Tsohost përdor masa standarde të industrisë, siç është mbrojtja DDoS, siguria e fortë fizike dhe monitorimi rreth orës.

 • Panelfarë panel kontrolli përdorin?

  Në planet e tyre të përbashkëta të pritjes, cPanel është paneli i kontrollit që është në dispozicion për klientët.

 • Optionsfarë opsionesh pagese ofron Tsohost?

  Konsumatorët kanë një zgjedhje të opsioneve të pagesave të cilat përfshijnë të gjitha kartat kryesore të kreditit, çeqet, dhe PayPal.

 • A kanë ata një garanci në kohë?

  Kompania ofron një garanci 99.9% në kohë dhe ato e mbështesin këtë garanci me kredi shërbimi.

 • A kanë ato shërbime CDN në dispozicion?

  Tsohost nuk ofron drejtpërdrejt integrime të shërbimit të Rrjetit të Shpërndarjes së Përmbajtjes, por planet e tyre janë plotësisht në përputhje nëse klientët dëshirojnë të konfigurojnë një shërbim të CDN të palës së tretë.

 • A ka një kontratë minimale apo mund të paguaj çdo muaj?

  Konsumatorët kanë një zgjedhje të kontratave mujore, vjetore dhe shumë-vjeçare në dispozicion të tyre, në varësi të çmimeve dhe interesave të tyre.

 • A kanë ata një politikë rezervë?

  Kompania rezervon çdo ditë serverat e tyre dhe këto mbahen për 30 ditë. Këto rezervë janë të disponueshme për rikthim sipas kërkesës.

 • Sa adresa të postës elektronike lejojnë ata dhe sa ruajtje lejojnë ata për email?

  Konsumatorët mund të zgjedhin nga 10, 25, 100, ose një sasi të pakufizuar llogarish emaili, në varësi të zgjedhjes së planit.

 • A mbështesin ata që transmetojnë audio dhe video?

  Planet e Tsohost lejojnë transmetimin e mediave, megjithatë këto lloje të siteve mund të jenë me burim intensiv.

  Rekomandohet që klientët e interesuar në media streaming duhet të kërkojnë Server Virtual Privat (VPS) ose opsione të dedikuara të serverit për performancën më të mirë, të besueshme.

 • A ka Tsohost një program bashkëpunimi? Si punon?

  Po. Bashkëpunëtorët mund të ndajnë me lehtësi lidhjen e tyre unike të Filialit ose kodin promovues me klientët e mundshëm dhe kur vizitojnë sitin e kompanisë, makinat e tyre janë gatuar.

  Cookie ruhet për një periudhë prej tre muajsh dhe nëse ai sistem i gatuar viziton dhe blen në çdo kohë në atë afat kohor, komisioni i paguhet kredisë së filialit në PayPal, transferim bankar ose kredi për shërbim.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map