Një përmbledhje e një.com: Si e rrit këtë Bujtësi Evropian i Buxhetit? Ne zbuluam

Contents

Verdikti ynë: # 1 Ndërtuesi i Faqes Evropiane

One.com
planet e mbajtjes së faqeve në internet përfshijnë një nga ndërtuesit më të thjeshtë të faqeve në internet, por ato gjithashtu kanë plane WordPress, çertifikata falas SSL, dhe ato janë me seli në Danimarkë.


Kur përdorni zbritjen speciale të One.com
lidhje, mund të merrni më shumë se 50% zbritje të planeve të zgjedhura të pritjes.

Pros:

 • Ndërtuesi i faqeve tejet të lehtë për t’u përdorur e ndërton faqen tuaj shpejt
 • Hosting falas për një vit
 • Ndihma për klientët në 7 gjuhë

Cons:

 • Asnjë regjistrim falas i domenit
 • Jo ideal për vendet komplekse

One.com shënon 3 yje në përgjithësi në vlerësimet e përdoruesve nga mbi 90 klientë, me rezultatin e tyre më të lartë për cilësi dhe një ndërtues të lehtë për t’u përdorur në internet
.

A është One.com hosti më i mirë për faqen tuaj të internetit?

Dëshironi të dini diçka specifike? Shko te pjesët tona më të njohura:

 • Shqyrtimi i ekspertëve – Merrni lugun e drejtpërdrejtë nga eksperti ynë, Katie Horne.
 • Shqyrtimet më të mira – Lexoni mbi 90 komente nga klientët e One.com.
 • Planet e strehimit – Shikoni se cili plan është më i miri për ju.
 • FAQ – Lexoni përgjigjet për pyetjet më të zakonshme në lidhje me One.com.

One.com është një kompani me bazë në Danimarkë pritja në internet e volitshme
shërbimet
te një klientelë ndërkombëtare.

Ata gjithashtu ofrojnë:

 • DIY ndërtuesit e faqeve të internetit
 • Shërbimet e marketingut
 • Dhe mbështetja e klientit në 7 gjuhë.

Por si është cilësia e shërbimeve të tyre? Dhe për kë janë më të përshtatshmet? Le ta zbulojmë.

Rreth One.com

One.com pretendon se ata janë regjistruesi kryesor i emrave të domain-ve në Evropë. Ata shprehen se aktualisht shërbejnë gjatë 1.5 milion klientë.

Ata ofrojnë pritje miqësore për përdoruesit drejtuar drejt jo-geeksve. Por, para se të vendosni, duhet të kuptoni planet themelore të pritjes
Ofron One.com.

Llojet dhe planet e strehimit

Ofron One.com programe të përbashkëta dhe WordPress. Le të shohim së pari në hosting të përbashkët.

Ndarja në internet e përbashkët

 • Për fillestarët: hyrje të nivelit “motorino”
  plan
  është një zgjedhje e mirë për faqet e internetit themelore dhe bloget, si dhe për ata që kanë nevojë për pritje vetëm me email.

 • Për të tjerët: varg i mesëm “Professional Plus” plani është hartuar për ata me faqe më dinamike dhe trafik domethënës. Shtë i përshtatshëm për bizneset e vogla mesatare.

 • Të dy planet vijnë Bandwidth i pakufizuar dhe llogari të pakufizuara të postës elektronike.

Krahasimi i planeve të përbashkëta të mbajtjes së një.com

Këtu është një vështrim i shpejtë se si planet
krahasim.

Karakteristikat e përbashkëta të strehimit
motorino
Profesionale Plus
Magazinimi (SSD)25 GB200 GB
RAM512 MB2 GB
CPU1 x CPU4 x CPU
faqet e internetiti vetëmshumëfish
Certifikata SSL përfshirë?
Qasja në PHP?
Qasja në FTP / SFTP?
Hyrje në SSH?
Rikthime të përfshira?

Shënim: Megjithëse rezervimi dhe rivendosja nuk janë përfshirë në planin Starter, ju mund ta shtoni atë si një opsion të paguar kur kontrolloni.

WordPress Web Hosting

Ata që kanë ndërtuar faqet e tyre të internetit duke përdorur WordPress mund të zgjedhin nga të tre Web-specifik për WordPress
paketa
.

Planet e WordPress janë pak më të shtrenjta se planet e përgjithshme të të gjitha qëllimeve të mbajtjes në internet, por ju i merrni shtesa të dobishme, siç janë

 • Një çertifikatë SSL

 • Mbështetje për një numri i pakufizuar i vendeve të WordPress

 • Alokimet e dedikuara RAM dhe hapësirës në disk

 • Qasje e sigurt në faqen tuaj

 • Të dhëna të shumta

 • Rikthim dhe rivendosje shërbimet

 • Llogari të pakufizuara të postës elektronike.

Kuptimi i çmimeve fillestare kundrejt çmimeve të rinovimit

Ashtu si shumë hostë në internet, One.com ofron një çmimi fillestar hyrës

i cili zgjat vetëm për termin fillestar që zgjidhni të regjistroheni.

Kur të mbarojë ky afat, plani juaj do të rinovohet në çmimi i rregullt, që është afërsisht dyfishi i çmimit hyrës.

Këtu keni një tabelë se si krahasohen këto çmime.

Planet e WordPress
Çmimi fillestar
Mimi i rinovimit
WordPress plus$ 3.49 / mo$ 6.99 / mo
WordPress i biznesit$ 6.84 / mo$ 13.68 / mo
WordPress Premium$ 9.09 / mo$ 18.18 / mo

Hosting me Email

Nëse keni nevojë host-i vetëm me email, por plani i hyrjes në nivelin e hyrjes në internet
nuk është plotësisht ajo që ju po kërkoni, atëherë shikoni tre planet e One.com të mbajtjes së postës elektronike.

Mundësia që është më e mira për ju varet nga:

 • Sa shume emrat e domain ju jeni duke përdorur

 • Sa shumë ruajtje ju dëshironi për të dhënat tuaja.

Llogaritë e pakufizuara të postës elektronike

Mund të merrni një numër të pakufizuar llogarish emaili me një domain
të organizuar nga One.com.

Planet e tilla vijnë me shpërblime si antivirus dhe filtra spam, dhe mjete bashkëpunimi si një kalendar dhe Libri i adresave.

IMAP dhe POP3 Mbështetur

One.com mbështet të dy IMAP dhe POP3 protokolle, kështu që duhet të jeni në gjendje të përdorni klientin e postës elektronike të dëshiruar për të hyrë në emailin tuaj.

Pavarësisht nga cila opsion ju zgjidhni, do të merrni një bandë të pakufizuar.

Pritja e biznesit

One.com ofron disa plane që janë i përshtatshëm për bizneset.

 • Plani i përbashkët profesional Plus

 • Planet Plus WordPress, Business WordPress dhe Premium WordPress.

Do të merrni karakteristika shtesë si aksesi në SSH dhe shërbimet rezervë / restaurim.

Për shumicën e bizneseve të vogla, këto plane
do të jetë e mjaftueshme.

Karakteristikat dhe shtesat

Tani le të hedhim një vështrim se çfarë janë të përfshira në plane
dhe cilat shtesa janë në dispozicion.

Certifikata SSL

Si parazgjedhje, One.com lëshon një certifikatë SSL për secilën domen që ju pret me ta.

Certifikatat SSL janë një përbërës kryesor i duke siguruar faqen tuaj dhe përmirësimi i renditjes së rezultateve të motorit të kërkimit të faqes tuaj.

Ndërtuesit e faqeve në internet dhe dyqanet në internet

One.com ofron dy ndërtues të faqeve të internetit
: një për faqet e rregullta dhe një për dyqanet në internet.

Ju mund të zgjidhni nga një shumëllojshmëri e faqet e paracaktuara – si ato të paraqitura më poshtë. Pastaj do të shkëmbeni tekstin dhe imazhet e mbajtësit të vendndodhjes me tuajat.

shabllone një-comOne.com
ndërtuesi i faqes ofron një larmi modelesh.

Vini re se krijuesi i dyqaneve online ju jep dy mundësi: ndërtoni atë në platformën e One.com ose ndërtoni një dyqan duke përdorur WordPress.

Paneli i kontrollit

Kur menaxhoni shembullin e serverit që pret faqen tuaj të internetit, do ta bëni këtë duke përdorur një.com panel kontrolli i krijuar me porosi.

Ju mund të hyni në këtë panel kontrolli duke hyrë brenda.

Pasi One.com verifikon kredencialet tuaja, ju ridrejtohen automatikisht në pult, i cili dyfishohet si paneli juaj i kontrollit.

I lehtë në përdorim

Seti i funksionit dhe funksionaliteti i ofruar nga paneli i kontrollit i One.com është relativisht i kufizuar në krahasim me atë të cPanel më të popullarizuar.

Por përmbysja është se opsioni i One.com është më e lehtë për t’u përdorur dhe miqësore ndaj atyre që sapo janë duke filluar me menaxhimin e faqes në internet.

tabelë me një comOne.com
paneli i kontrollit ka një plan urbanistik të thjeshtë dhe miqësor.

Karakteristikat e panelit të kontrollit

Nga paneli i kontrollit One.com, ju mund të bëni gjëra të tilla si:

 1. Menaxhoni llogaritë tuaja të postës elektronike
 2. Krijoni një faqe në internet duke përdorur ndërtuesin e faqes në internet
 3. Instaloni WordPress me instaluesin me një klik
 4. Menaxhoni skedarët dhe bazat e të dhënave tuaja
 5. Kontrolloni statistikat që One.com ka mbledhur në lidhje me faqen tuaj të internetit
 6. Përditësoni paketën tuaj të pritjes
  .
 7. Aktivizoni “Rikthim & Rivendosni ”për uebfaqen tuaj
 8. Aktivizoni SiteLock – një aplikacion i sigurisë së palëve të treta
 9. Aktivizoni mjetin e Engine Optimizer

detaje shtese

Paneli i kontrollit tregon më së shumti (nëse jo të gjitha) karakteristikat e ofruara nga One.com. Sidoqoftë, nëse nuk keni akses në atë produkt ose veçori, do të shihni një flamur jeshil mbi lidhjen që thotë Nuk aktivizohet.

Nëse keni një gjyq falas, flamuri do të tregojë se sa ditë kanë mbetur me gjyqin.

Zonat e mëposhtme nuk lidhen drejtpërdrejt nga paneli i kontrollit, por ato janë të arritshme nga a menuja e fshehur dhe e shfaqjes të arritshme nga paneli i kontrollit:

 • Detajet e pronarit
 • abonim
 • fjalëkalim
 • Udhëzues dhe FAQ
 • Ndihmë për biseda.

Siguroni faqen tuaj me SiteLock

Në arka ose nga paneli juaj i kontrollit mund të shtoni dy produkte të sigurisë: Gjeni SiteLock ose Fix SiteLock.

Dallimi është se kjo e fundit jo vetëm që gjen, por fixes “Skedarë me qëllim të keq” që gjen në hapësirën tuaj të internetit.

Listat e Biznesit Lokal

Bizneset me një vendndodhje fikse (ose lokacione) mund të regjistrohen në drejtori duke zgjedhur Opsioni Uberall në panelin e kontrollit.

Listimet e biznesit lokal janë kritike për SEO lokale.

marketing me një comJu mund ta gjeni këtë mundësi në One.com
Paneli i kontrollit.

Microsoft 365

Përveç emrave të domain dhe planeve të mbajtjes në internet
, One.com shet abonime në Produkti i Microsoft Office 365.

regjistrimi me një com

Blerja e një Plani Hosting të One.com

Regjistrimi me One.com është një proces i lehtë.

Për dallim nga shumë prej konkurrentëve të saj, One.com tregon qartë se sa do të paguani me çmimet hyrëse
dhe sa do të paguani gjatë vitit të dytë (dhe më tej) të web hosting.

kupon pritjeje në internet

Të interesuar në One.com?
Për momentin mund të merrni një pjesë të madhe në planet e tyre të pritjes. Thjesht përdorni këtë lidhje zbritje
. Përfshinë mbështetje 24/7 dhe një garanci 15-ditore të kthimit të parave.

Ndihma për klientët

Ekipi i ndihmës së klientit të One.com është në dispozicion 24/7.

Ndihma në dispozicion në 13 gjuhë

Karakteristika kryesore e shërbimit të tyre ndaj klientit është numri i gjuhëve në të cilat janë në dispozicion.

Ju mund të merrni materiale mbështetëse në ndonjë nga gjuhët e mëposhtme:

 1. anglisht
 2. çek
 3. danez
 4. gjermanisht
 5. holandez
 6. norvegjez
 7. finlandez
 8. suedez
 9. frëngjisht
 10. italian
 11. Spanjisht
 12. portugalisht
 13. polonisht

Ndihma për biseda është në dispozicion në anglisht, suedisht, danez, holandisht, gjermanisht dhe frëngjisht.

Mbështetja e postës elektronike është në dispozicion në anglisht, danez, holandisht, frëngjisht, gjermanisht dhe suedisht.

shërbime një-komOne.com
Udhëzimet në internet janë të lehta për tu ndjekur.

Ndihmë për Bisedë Live dhe Media Sociale

Ju mund të kontaktoni me ekipin e Mbështetjes përmes një formule kërkese për ndihmë, Bisedë live, ose email.

One.com gjithashtu mban profile në Twitter dhe Facebook.

Koha e reagimit

Ekipi i Mbështetjes përpiqet t’u përgjigjet të gjitha kontakteve brenda 24 orëve, por shumë herë, ata do të përgjigjen më shpejt.

Burimet Online

Nëse keni vetëm një pyetje të shpejtë ose keni nevojë për të hulumtuar diçka, One.com vazhdon 300 udhëzues dhe faqet e FAQ për këtë qëllim.

Faturimi dhe pagesa

Opsionet e veçanta të pagesës në dispozicion për ju varen nga vendi ku jetoni.

Opsione të shumta pagese

Në përgjithësi, duhet të jeni në gjendje të paguani me VISA ose MasterCard. Zgjidhni klientët gjithashtu mund të përdorin PayPal.

Konsumatorët në disa vende mund të përdorin transferime bankare dhe rrjete të tjera lokale të transferimit të fondeve.

Faturat e një.com në një baza vjetore.

Tarifa e konfigurimit

Klientëve të rinj u ngarkohet një tarifë prej $ 13.80.

alternativat

Këtu janë disa hostë të tjerë në internet, në kategorinë e volitshëm, për të eksploruar.

GoDaddy

GoDaddy ofron më shumë shërbime marketingu se One.com. Këto përfshijnë krijimin e përmbajtjes, marketingun e mediave sociale dhe SEO.

Ju gjithashtu mund të merrni një numër telefoni biznesi përmes tyre.

faqja kryesore e zotit

Bluehost

Bluehost është specializuar në WordPress. Ata ofrojnë më shumë shërbime të marketingut sesa One.com, por jo aq shumë sa GoDaddy.

Ata kanë shumë mësime video për fillestarët. Dhe ata ofrojnë një nga panelet më të mirë të kontrollit për fillestarët.

faqja fillestare bluehost

SiteGround

Nëse pritja e orientuar drejt performancës miqësore me buxhetin është ajo që dëshironi, konsideroni SiteGround si një nga opsionet tuaja.

Ata gjithashtu specializohen në WordPress dhe kanë ekspertë të WordPress për stafin.

faqja fillestare e faqes

Opsione për mbajtjen në internet për bizneset e mesme dhe të mëdha

Nëse keni një burim intensiv, trafik i lartë në uebfaqe, ju mund të merrni parasysh një plan VPS nga një host tjetër. Konsideroni Hosting A2 ose InMotion Hosting.

Për bizneset që kanë nevojë për fuqi më të madhe dhe shkallëzimi i menjëhershëm, konsideroni Oqeanin Digjital.

Pasqyrë e shpejtë

Tani që ne kemi mbuluar atë që ju duhet të dini në lidhje me planet e mbajtjes në internet të One.com
, le të bëjmë një përmbledhje të shpejtë.

Specializime

 • Uebfaqet themelore për ata që duan të ngrihen dhe të mbarojnë me sa më pak sherr të jetë e mundur

 • Mbështetje për faqet e internetit për bizneset e vogla dhe të mesme.

Politika e Migracionit

One.com nuk ofron shërbime migracioni, kështu që do të duhet të transferoni manualisht faqen tuaj të internetit nga hosti juaj ekzistues në One.com.

Cilësia e materialit mbështetës

Të gjithë dokumentacionin e One.com mund të gjenden në faqen e tyre të internetit
nën Guides & FAQ.

Ju ose mund të kërkoni për temën e ndihmës në të cilën jeni të interesuar, ose mund të lundroni bazuar në grupet e kurorëzuara të dokumentacionit (të tilla si Fillimi, Gjenerali, Faqe Hyrëse, ose Email).

One.com-së dokumentacioni është i mirë. Shtë sigurisht e mjaftueshme për t’ju ngritur dhe vrapuar.

Por ju nuk mund të gjeni burimet e nevojshme për të bërë diçka më teknike. Sidoqoftë, gjithmonë mund të kontaktoni me ekipin mbështetës për pyetje të tilla.

Paneli i kontrollit

One.com ofron një panel kontrolli miqësor për përdoruesit që ka qenë ndërtuar në shtëpi.

datacenters

One.com ka tre qendra të dhënash, megjithëse kompania nuk specifikon se ku janë vendosur bazat e të dhënave.

Garancia e kthimit të parave

One.com nuk ofron prova falas, por do t’ju japë një rimbursim i plotë nëse anuloni brenda pesëmbëdhjetë ditësh nga vendosja e porosisë tuaj.

Për më tepër, kurrë nuk duhet të keni përfituar nga garancia për kthimin e parave të One.com
para.

Planet që fillojnë nga . . .

Falas për planin e përbashkët fillestar. Pas vitit tuaj të parë, ju do të paguani 2.45 dollarë në muaj
.

Paneli i Kontrollit ju lejon të kopjuar dhe rivendosur faqen tuaj te internetit.

One.com do të kursejë kopjimet e faqes suaj të internetit, bazës së të dhënave dhe llogarive të postës elektronike për dy javë; nëse doni të mbani një arkiv të zgjatur, mund të shkarkoni dhe ruajeni vetë kopjet rezervë.

Politika rezervë

Rikthimi dhe rivendosja është në dispozicion nëse keni blerë:

 • Premium për ndërtuesin e faqes në internet

 • Profesionale Plus Plani i Pritjes së Uebit

 • biznes Plani i Pritjes së Uebit.

SiteBuilder

Ju mund të publikoni deri në pesë faqe me ndërtuesin e faqes në internet. Nëse keni nevojë për më shumë faqe, mund të azhurnoni në Uebfaqe Ndërtues Premium.

Pajtueshmëria e PCI

One.com nuk është PCI i pajtueshëm si parazgjedhje.

këshilla për mbajtjen në internet

Të interesuar në One.com?
Për momentin mund të merrni një pjesë të madhe në planet e tyre të pritjes. Thjesht përdorni këtë lidhje zbritje
. Përfshinë mbështetje 24/7 dhe një garanci 15-ditore të kthimit të parave.

Mendimet përfundimtare

One.com është një mundësi solide për këdo që kërkon një e lehtë për t’u përdorur, pritëse miqësore për buxhetin
. Do të merrni gjithçka që ju nevojitet për të ngritur uebfaqen tuaj pa asnjë dhimbje koke të lidhur me një produkt tepër të komplikuar.

Redaktori kontribues: Natalie Mootz

Pyetjet e bëra më shpesh nga One.com

 • Ku ndodhet ndërmarrja?

  One.com është me seli në Danimarkë me zyra në të gjithë botën.

 • Isshtë një emër domain falas i përfshirë me mbajtjen në internet?

  Jo, emrat e domain nuk përfshihen në planet e pritjes të një.com. Por ju mund të blini dhe regjistroni një emër domain me One.com ose të transferoni emrin e domain ekzistues. One.com është një regjistrues i emrave të domain; është një nga specialitetet e tyre.

  Ofertat e domainit One.com, përmes WhoIsHostingThis.com

 • Ku janë të vendosura të dhënat e One.com?

  One.com ka tre baza të dhënash por nuk specifikon se ku janë vendosur.

 • A ofron One.com planet e hostimit të Windows?

  Nr. One.com ofron vetëm hostimin Linux.

 • A ju ofron One.com hosting VPS?

  Nr. One.com ofron vetëm një pritje të përbashkët.

 • A ofron One.com paketat e shitësit?

  Jo. Ajo vetëm ofron një pritje të përbashkët.

 • A ofron One.com regjistrim të vetëm të domain?

  Nëse blini vetëm një domen (dhe nuk dëshironi të blini një web hosting të një.com), duhet të blini “host vetëm domain” me domenin tuaj.

 • A ka një.com ndërtues në internet?

  Po. Të gjitha planet e pritjes vijnë me Uebfaqe Ndërtues, një mjet falas që ju lejon të krijoni një faqe interneti me 5 faqe. Nëse keni nevojë të krijoni një sit më të madh, do t’ju duhet të rifreskoni në planin e krijuesit të faqes Premium të internetit.

 • A do të rinovojë plani im me një çmim më të lartë?

  Po. Nëse norma juaj fillestare është një normë promovuese ose e zbritur, ju do të rinovoni paketën tuaj me një çmim më të lartë.

 • Guaranteefarë garancie në kohë sigurohet?

  Kompania nuk ka asnjë lloj disponueshmërie SLA ose garanci në kohë.

 • Guaranteefarë garancie kënaqësie ofrohet?

  Një garanci prej 15 ditësh për kthimin e parave është dhënë për të gjithë klientët.

 • Cila është politika rezervë e One.com?

  Rezervat rezervë janë përfshirë me planin Professional Plus. Nëse zgjidhni planin Fillestar, atëherë gjatë arkëtimit do të shihni një mundësi për të shtuar shërbimet “Rikthim dhe rivendosje” për 1.99 $ / muaj. Ja fjalia e One.com: “Mbroni faqen tuaj, postën elektronike dhe bazat e të dhënave me kopje rezervë të automatizuar të përditshëm. Një klik për të rivendosur skedarët e humbur dhe të dëmtuar direkt në llogarinë tuaj. “

 • Mund të marr mbështetje telefonike?

  Jo, por të gjithë klientët pritës kanë qasje në mbështetjen e postës elektronike dhe chat live.

 • Për cilat gjuhë flasin personeli i tij teknik për mbështetje?

  Mbështetja ofrohet në shumë gjuhë – veçanërisht në materialin e tyre mbështetës. Mbështetja e postës elektronike është në dispozicion në anglisht, danez, holandisht, frëngjisht, gjermanisht dhe suedisht.

 • Cilat gjuhë zhvillimi mbështesin One.com?

  Serverët e One.com ofrojnë mbështetje të plotë për PHP, MySQL, FTP, SSH dhe SFTP.

 • Do One.com të më ndihmojë të transferoj faqen time të internetit ekzistuese?

  Nr. One.com nuk ofron ndonjë mbështetje falas ose të paguar për migracionin. Sidoqoftë, One.com ofron “Një Kliko me Migrimin e WordPress” përmes panelit të tij të kontrollit. Kjo është që klienti të përdorë.

 • A mund të pres faqe të shumta ose domene në llogarinë time?

  One.com lejon për domene të shumta shtesë, për të gjithë, por planin e tyre më të lirë të përbashkët të pritjes.

 • A është One.com i përshtatshëm për faqet e internetit të tregtisë elektronike?

  Ju mund të krijoni një dyqan e-tregtie me One.com, në varësi të kufizimeve të planit të tij të përbashkët të pritjes. SSL është në dispozicion në të gjitha paketat.

 • A ofron One.com mbështetje Magento?

  Jo. Magento nuk mbështetet. Nëse jeni duke përdorur Magento, duhet të zgjidhni një host, infrastruktura teknologjike e të cilit është e optimizuar për Magento dhe personeli i të cilit dhe personeli i specializuar në të, si Aspasion Hosting. Mësoni më shumë rreth hostimit Magento.

 • Panelsfarë panelesh kontrolli ofrohen?

  Planet e strehimit vijnë me panelin e kontrollit me porosi të One.com.

 • Cilat opsione pagese janë mbështetur?

  Përveç kartave kryesore të kredisë, klientët mund të paguajnë gjithashtu përmes PayPal.

 • A ofron One.com shërbime CDN?

  Nr. One.com nuk ofron shërbime CDN.

 • Cili është afati minimal i kontratës?

  Periudha minimale e kontratës është një vit.

 • Sa adresa të postës elektronike janë dhënë?

  Të gjitha planet vijnë me llogari të pakufizuara të postës elektronike.

 • A siguron One.com plane me zbritje për shkolla dhe jofitimprurëse?

  Nr. One.com nuk ofron strehim falas për jo-fitime.

 • A mund ta azhurnoj ose zvogëloj paketën time?

  Po, mund të azhurnoni ose zvogëloni paketën tuaj në çdo kohë përmes panelit tuaj të kontrollit. One.com shprehet se “Ndryshimet në pajtimin tuaj në web hosting do të hyjnë në fuqi menjëherë.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map