Globat në vitin 2020: Sayfarë thonë vlerësimet e klientëve të Globat?

Gobat.com Hyrje

Globat.com u themelua në 2001, dhe pretendon se qëllimi i saj është ta bëjë web hosting të arritshëm për të gjithë. Kompania është e bazuar në Amerikë dhe ka mbi një dekadë përvojë pritjeje në hoste, me mbi 100,000 faqe në internet.


Me kalimin e viteve, Globat.com ka fituar një numër të ofruesve të tjerë të mbajtjes në internet si Hostaway.net, Newista.com dhe Completehostingsolutions.com. Globat.com është gjithashtu një pjesë e Grupit Ndërkombëtar të Qëndrueshmërisë, krahas markave të tjera si BlueHost, FatCow dhe Hypermart.

Globat.com është e përqendruar kryesisht në mbajtjen në internet të përbashkët, por ofron një sërë shërbimesh shtesë për klientët e saj. Duke gjykuar nga faqja e saj e internetit, thjeshtësia është thelbësore kur bëhet fjalë për planet e tyre të pritjes.

Planet Pritëse të Globat.com

Globat.com u ofron klientëve të vet vetëm hostimin në internet të përbashkët me bazë Linux. Ka dy plane në dispozicion. Secili siguron hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe bandwidth, dhe klientët janë në gjendje të presin fusha të pakufizuara.

 • Plani GX01 kufizon numrin e bazave të të dhënave MySQL që klienti mund të presë në 50. Ky plan i siguron klientit një ShopSite fillestare, duke i lejuar ata të shesin 15 produkte.
 • Plani GX19 ofron hapin e vetëm nga opsioni i tij me kosto të ulët. E etiketuar si “zgjidhja juaj e e-commerce”, ky plan lejon të dhëna të pakufizuara të MySQL dhe ofron një veçori të ShopSite Plus, duke lejuar 50 produkte.

Ka një gamë të shtesave të mundshme për planet e përbashkëta të pritjes së Globat.com. Këto përfshijnë kopje rezervë të faqes, një Certifikatë SSL dhe SiteLock. Konsumatorët gjithashtu mund të blejnë shërbime shtesë. Globat u jep klientëve mundësinë për të krijuar një fushatë profesionale SEO, të blejnë shërbime profesionale të projektimit të faqes në internet dhe të marrin një faqe të mprehtë në Facebook. Megjithatë, të gjitha këto kushtojnë shtesë.

Globat.com gjithashtu siguron një program afrikan dhe një program referimi. Programi i shitësit lejon klientët të shesin hapësirën e serverit të tyre të quajtur me një kosto shtesë.

Globat.com Uptime / Koha e pushimit

Globat.com nuk jep asnjë garanci në lidhje me kohën e tij të përditshme, dhe as nuk publikon ndonjë statistikë në kohën e duhur për serverat e saj. Serverat e Globat.com janë të vendosura në dy qendra të të dhënave në Boston, SHBA dhe përdorin një mjedis të bashkuar të serverave.

Të dhënat rezervohen rregullisht dhe rrjeti i serverëve monitorohet 24 orë në ditë, 7 ditë në javë. Fermat e serverëve gjithashtu kanë fuqi rezervë UPS dhe një gjenerator dizel për të mbajtur gjithçka në funksion dhe në rast të ndërprerjes së energjisë.

Mbështetje Globat.com

Globat.com ofron mbështetje teknike 24/7 të klientit dhe teknik nëse ka ndonjë problem me shërbimin e tyre. Kjo përfshin një strukturë bisede live, një numër telefoni në SH.B.A. dhe një konsol online për klientët për të paraqitur pyetje dhe bileta mbështetëse. Ekziston gjithashtu një bazë njohurish, udhëzues të përdoruesve dhe një varg mësimesh për qëllime të vetë-ndihmës.

Shtë interesante që Globat.com sigurojë një formë reagimi për klientët e tyre, e cila lë të kuptohet se ata janë të hapur për sugjerime. Nuk ka prezencë në Facebook për kompaninë që mund ta gjeja, por ekziston një llogari në Twitter. Duket se nuk është shumë aktive për momentin; në kohën e shkrimit të këtij artikulli, tweet-i i fundit ishte në vitin 2009, në përgjigje të një pyetjeje të klientit.

Globat.com në Lajme

Ekziston një faqe lajmesh në faqen Globat.com, dhe kam përshtypjen se kompania kishte bërë titujt e lajmeve në rrjetet e mëdha televizive amerikane. Sidoqoftë, nuk isha në gjendje të gjeja artikuj. Historitë që ka botuar duket se janë njoftimet e veta për shtyp. Edicioni i fundit është nga viti 2008, kështu që duket se kjo faqe nuk është më në përdorim.

Një skanim i internetit dhe blogeve teknike sugjeron që Globat.com nuk ka tërhequr ndonjë vëmendje tjetër në media, qoftë e mirë apo e keqe.

Paneli i Kontrollit Globat.com

Planet e hostimit të përbashkët të Globat.com tregojnë vetëm se ato vijnë me një panel kontrolli, i cili u siguron klientëve menaxherë skedarësh, statistikat e faqes dhe veçori të tjera normale të menaxhimit. Ekziston një video në faqet mësimore ku mund të hidhni një vështrim në panelin personal, dhe kjo përfundimisht do të ndihmojë në zbutjen e kalimit në një sistem ndryshe të panjohur. Paneli i kontrollit nuk duket të jetë i shkëlqyeshëm si cPanel ose Plesk, kështu që kjo mund të humbasë disa nga ankesat e Globat.com, veçanërisht në mesin e klientëve më me përvojë të mbajtjes në internet.

Globat.com Shtesa

Klientët e Globat.com marrin një gamë të gjerë shtesash për t’i tunduar ato për t’u regjistruar. Këto përfshijnë mjetet e webmasterit të Google dhe kreditë e AdWords, Yahoo! kredi për marketing, një ndërtues falas faqesh dhe mjete të tjera të marketingut.

Globat.com hosting mbështet PHP, Perl, Mambo, Joomla, WordPress dhe një shumëllojshmëri të gjerë të programeve të tjera për ndërtimin e faqeve të internetit.

Politika e garantimit / anulimit të parave të Globat.com

Klientët e Globat.com marrin një garanci 30-ditore për kthimin e parave për t’i siguruar ata nëse ata gjejnë faj me shërbimet e tyre. Kjo garanci është e vlefshme vetëm për klientët që përdorin një kartë krediti kur regjistrohen dhe nuk përfshijnë tarifat e regjistrimit të emrit të domain, tarifat e konfigurimit dhe shërbimet e tjera shtesë që kanë blerë.

Politika e anulimit të Globat.com tregon që klientët duhet të japin njoftimin e 30 ditëve për të anuluar llogarinë e tyre. Ju nuk mund të ngarkoheni për afatin e plotë të kontratës nëse anuloni para se të përfundojë, por nuk ka asnjë tregues sesi e merr Globat.com këtë vendim.

Përmbledhje e Globat.com

Globat.com ka një slogan të kompanisë “Web Hosting Made Simple”, dhe është e vështirë të mos pajtohen me këtë. Kompania ofron vetëm dy plane pritëse, dhe të dy bazohen në një model të përbashkët. Konsumatorët që kërkojnë të lëvizin përtej pritjes së përbashkët do të duan të duken diku tjetër.

Shërbimet që ofrohen në Globat.com synojnë të ndihmojnë ndërtuesit e faqeve të reja që të marrin online shpejt dhe në mënyrë efektive, të mbështetur me shërbimet e ndërtimit të faqeve dhe shërbimet e SEO. Kjo do t’i bënte ata një zgjedhje të mirë për bizneset e reja të vogla që kërkojnë të ngrihen dhe të funksionojnë në internet, por ndoshta jo për një kompani që është në prag të rritjes.

Globat Pyetjet e bëra më shpesh

 • A ofron Globat si planet pritëse të Windows ashtu edhe Linux?

  Vetëm planet e hostimit të Linux janë në dispozicion.

 • A ofron Globat serverë të veçantë ose plane VPS?

  Jo, kompania ofron vetëm plane të përbashkëta pritjeje.

 • A ofron Globat një domain falas me planet e tyre të pritjes?

  Po, ata ofrojnë një vit regjistrim falas të domenit me blerjen e një prej dy planeve të tyre të pritjes.

  Për më tepër, ju mund të regjistroni një numër të pakufizuar domenesh me planin e tij të pritjes GX19, si dhe të regjistroni domenet pa blerë një plan pritës.

 • A ofron Globat transferime në domen dhe faqe në internet?

  Kompania ofron shërbime falas për transferimin e domenit. Ndihma për migracionin në uebfaqe është në dispozicion për një tarifë të sheshtë që përfshin uebfaqet migruese të bazuara në CMS.

 • Featuresfarë karakteristikash programimi mbështet Globat?

  Programimi i mbështetur në planet e pritjes së Globat përfshijnë CGI, përveç gjuhëve të ndryshme nga PHP, Perl, dhe të tjerët.

 • A ka ndonjë krijues faqesh në dispozicion?

  Globat siguron ndërtuesin e faqeve të bazuar në shfletuesin CM4all, si dhe një numër instaluesish me një klikim për aplikacionet më të njohura CMS si WordPress dhe Joomla!

 • A ka Globat ndonjë masë sigurie në vende?

  Kompania ofron SSL falas për të gjitha llogaritë dhe mbrojtjen e CISP.

 • A ka Globat mbështetje për tiparet e e-commerce?

  Paketat e tyre bëhen gati për aplikime të e-commerce, me mundësinë e përdorimit të instaluesve me një klik për t’i instaluar ato.

  Për më tepër, kompania mbështet plotësisht përpunimin e kartave të kreditit PayPal, nivele të ndryshme të çertifikatave SSL dhe ndihmuese të produkteve nga Doba.

 • A ofron Globat ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar?

  Ata reklamojnë ruajtje të pakufizuar dhe gjerësi bande me mundësinë e pritjes së një numri të pakufizuar të faqeve të internetit dhe adresave të postës elektronike.

  Sidoqoftë, marrëveshja e tyre e përdoruesit thotë qartë se ata rezervojnë të drejtën të ndërmarrin veprime korrigjuese nëse zbulohet abuzimi.

 • A mund të pres galeritë e figurave?

  Pritësi ofron një galeri fotografish falas me paketën e saj GX19.

 • A mund të pres audio dhe video?

  Kompania ofron opsione transmetimi RealAudio dhe RealVideo, si dhe QuickTime Streaming me planet e saj të pritjes.

 • Panelfarë panel kontrolli ata ofrojnë?

  cPanel ofrohet në të gjitha planet e pritjes.

 • Formsfarë forme pagese pranon Globat?

  Ata pranojnë të gjitha kartat e kreditit kryesore dhe PayPal. Kontratat vjetore janë në dispozicion me një çmim prezantues për planet e pritjes, të cilat përtëriten me normën e rregullt.

 • A ka garanci për kthimin e parave?

  Kompania ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

 • A ofron Globat një garanci në kohë?

  Po, ata ofrojnë një garanci 99% me kohë.

 • A ka Globat një linjë telefonike mbështetëse?

  Po, kompania ka një linjë telefonike për mbështetje të klientëve 24/7 dhe mbështetje në chat. Ndihma për klientët është në dispozicion vetëm në anglisht.

 • A do të mbështesë faqen time në internet për mua Globat?

  Ata kryejnë dhe ruajnë kopje rezervë për qëllimet e tyre të brendshme. Konsumatorët këshillohen të marrin kopje rezervë të tyre. Sidoqoftë, kompania ofron disa opsione rezervë të paguar si shtesë për secilin plan pritës.

 • Ku janë vendosur databazët e tyre?

  Ata kanë dy qendra të të dhënave në Boston, Massachusetts.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map