Domain.com Hosting: Mirë për domenet, ne rishikuam hostimin e tyre.

Verdikti ynë: # 1 nga 381 hostet për opsionet e emrave të domain

Domain.com
është rritur nga një regjistrues i thjeshtë i emrave të domain në ofruesin e një shumëllojshmëri të planeve të mbajtjes së faqeve në internet si e-commerce, VPS, dhe hosting Linux. Ata ofrojnë emra falas domain, hapësirë ​​të pakufizuar në disk, një ndërtues të faqes në internet dhe WordPress hosting.


Klikoni nëpër cilindo nga Domain.com
lidhje në këtë faqe për të përfituar nga zbritja jonë ekskluzive me kursime deri në 64%.

Pros:

 • Mime hyrëse të lira
 • Dyqan me një ndalesë për shumë produkte në internet
 • Shumë opsione të regjistrimit të emrit të domain

Cons:

 • Performanca nuk është optimizuar për faqet e mëdha ose me burim intensiv
 • Pa cPanel

Klientët e Domain.com kanë shkruar 40+ komente me një vlerësim të përgjithshëm prej 3,5 yje dhe shenja të mira për cilësi, mbështetje dhe veçoritë e ofruara.

A është Domain.com hosti i përsosur për faqen tuaj?

Po kërkoni diçka specifike? Shko te pjesët tona më të njohura:

 • Rishikimi i ekspertëve – lexoni në analizën tonë të thelluar nga Dale Cudmore.
 • Shqyrtimet e klientëve – shikoni se çfarë përdoruesit e vërtetë duhet të thonë për përvojat e tyre me Domain.com.
 • Planet e hostimit – krahasoni planet e ofruara nga Domain.com dhe çmimet e tyre.
 • FAQ – gjeni përgjigjet e pyetjeve më të shpeshta në lidhje me Domain.com

Domain.com është i bazuar në Vancouver, WA në SHBA dhe kohët e fundit është bërë pjesë e Endurance International Group, një kompani e madhe pritëse që zotëron më shumë se 30 marka të njohura pritës.

Domain.com ofron një gamë të planeve të hostimit, duke përfshirë disa shërbime të ngrohta, por fokusi kryesor i tij është një pritje e përbashkët e përballueshme. Në një kohë, ata ofruan Windows hosting, por tani ata mbështesin vetëm Linux. Kompania gjithashtu ofron një planet e pritjes së VPS-ve.

Planet e strehimit

Domain.com ofron plane themelore të përbashkëta dhe WordPress së bashku me planet VPS për faqet e internetit më të kërkuara.

Ndarja e përbashkët

Ofrohet një pritje e përbashkët nëpër tre plane
.
Të gjitha kanë veçori standarde, si p.sh. hapësirë ​​e pakufizuar e diskut dhe bandës së gjerë në planin më të lirë.

Logins, databazat dhe llogaritë e postës elektronike të FTP janë të kufizuara, përveç nëse vendosni paketën më të shtrenjtë të pritjes në intervalin e përbashkët të pritjes.

Disa host ofrojnë skriptet dhe instaluesit me një klik falas, por Domain.com nuk ofron me të vërtetë më shumë sesa bazat; do të duhet të paguani ekstra për qasje të plotë në bibliotekë.

CMS mbështetur

Secili plan ju lejon të instaloni disa nga sistemet më të njohura të menaxhimit të burimit të hapur (CMS):

 • WordPress

 • Drupal

 • joomla

 • phpBB

 • CubeCart.

Një çështje e mundshme është që lista e tyre e aplikacioneve të mbështetura mungon disa nga ato të zakonshme që ofrojnë shumica e hosteve të tjerë, si PrestaShop.

Planet e WordPress në Domain.comDomain.com’s
Planet pritëse të WordPress

Përveç planeve të tyre standarde të pritjes së hostimit, Domain.com ofron dy plane pritëse të WordPress. Për më tepër, ju mund të merrni qasje në faqen e tyre të internetit ose ndërtuesin e faqes Weebly.

VPS Hosting

Të gjitha planet e hostimit të VPS-ve funksionojnë në CentOS.

Burimet e ofruara janë ashtu siç prisni. Plani Standard ofron 512 MB RAM, Hapësirë ​​në disk 20 GB dhe Gjerësia e bandës 1.000 GB. Plani Premium ofron 2,048 MB RAM, 60 GB hapësirë ​​në disk dhe gjerësi bandë 2000 GB.

Sajti thotë se cPanel dhe WHM janë “të disponueshëm” por, vetëm në planet VPS të nivelit të lartë.

Paneli cPanel i Domain.comPamje e shpejtë e Domain.com
Paneli cPanel

mbështetje

Domain.com ofron një garanci 99.9% në kohë – standard për industrinë. Por mbani mend që kjo lejon deri në 43 minuta kohë të ulët në muaj.

Pritësi nuk specifikon vendndodhjen e databazës së tij, por thotë se shërbimet e tij ofrohen nga një strukturë e nivelit 1 që ofron tepricë të plotë, dizel dhe rezervë UPS, ftohje e tepërt, Monitorim 24/7, dhe backups.

Rezervime jo specifike

Pritësi nuk specifikon kur merren kopjet rezervë ose nëse kopjet rezervë janë të arritshme për klientët.

Konsumatorët në planet e mbajtjes së VPS mund të kërkojë që të rivendoset një kopje rezervë nëse VPS-ja e tyre është e korruptuar për shkak të një ndryshimi të dendur në sistemin operativ. Sidoqoftë, ky shërbim nuk është i garantuar.

Nuk ka asnjë informacion rreth rezervave për klientët e pritur të pritjes.

Ndihma për klientët

Domain.com ofron mbështetje përmes telefonit (pa pagesë të SHBA) ose bisedës live.

Departamenti i mbështetjes është i hapur 24 orë në ditë, 7 ditë në javë. Nuk ka asnjë informacion në lidhje me vendndodhjen e ekipit mbështetës.

Njohuri baze

Pritësi ofron qasje publike në bazën e tij të njohurive, një sistem ndihmës që mbulon të gjitha bazat e llogarive të pritjes, qasjes dhe fjalëkalimeve.

Knowledgebase e Domain.comDomain.com
njohuri baze

Përdoruesit me nevoja më të përparuara me siguri do ta gjejnë veten të mbështesin mbështetjen për të marrë përgjigjet që po kërkojnë.

Ekziston edhe një Udhëzuesi bazë i përdoruesit dhe një gamë e tutorialeve; kjo përmbajtje është tipike në faqet në pronësi të Endurance International Group.

marrëveshje për mbajtjen në internet

Dëshironi një marrëveshje të shkëlqyeshme për pritjen?
Kurseni të madh në hostimin e Domain.com me lidhjen tonë speciale të zbritjes
. Përfshinë një ndërtues në internet dhe 30 ditë garanci për kthimin e parave. Përdorni kodin tonë ekskluziv të kuponit WHOISHOSTkurseni një shtesë 25%!

Paneli i Infrastrukturës dhe Kontrollit

Siç u përmend, në faqen e internetit të Domain.com nuk ka specifikime për vendndodhjet e të dhënave.

Sidoqoftë, të gjithë regjistruesit e domain duhet të publikojnë disa informacione themelore të kontaktit dhe adresës. Atje, Domain.com zbulon se ato janë me qendër në Vancouver, Washington.

Duket e arsyeshme të supozohet se të dhënat e tyre janë të vendosura të gjithë atje.

Nëse të dhënat e të dhënave janë të gjithë në atë vend, do të thotë se çdo vizitor nga pjesë të tjera të globit mund të përjetojë kohë më të ngadalta të ngarkimit.

Ndikim mjedisor

Një aspekt pozitiv i Domain.com si kompani është se ata kanë bërë mjaft për tu përpjekur dhe të jenë të sjellshëm me mjedisin.

Domain.com kompenson përdorimin e tij të energjisë me 150% fuqi të erës përveç mbjelljen e pemëve për llogari të reja. Ata madje siguroni çertifikata jeshile për faqet e pritura prej tyre.

Ky lloj aspekti mund të jetë një përfitim i mirë nëse kujdeseni për mjedisin. Edhe nëse nuk e bëni, kjo nuk e bën përvojën tuaj të pritjes më keq.

Paneli i kontrollit

Në Domain.com, lloje të ndryshme të llogarive pritëse kanë panele kontrolli të ndryshme.

Konsumatorët e përbashkët të pritjes marrin akses në DomainCentral, një panel kontrolli me porosi në shtëpi.

Ka disa artikuj në bazën e njohurive që mbulojnë DomainCentral nëse doni të hidhni një sy; klientët e markave të tjera të Grupit Ndërkombëtar të Qëndrueshmërisë mund të kenë hasur në panele të ngjashme kontrolli me ofruesit e tjerë të pritjes.

Kufizimet e hyrjes cPanel

cPanel përfshihet falas në planet VPS të nivelit më të lartë, por nuk është i disponueshëm në planin e hyrjes në VPS.

Nëse jeni duke menduar të blini një VPS nga Domain.com, do të ishte i mençur për të konfirmuar çdo kosto shtesë të licencës para se të regjistroheni.

Shtesa të Domain.com

Domain.com ofron një grup standard i freebies, përfshirë 5-të kryesorët e mëposhtëm që janë të dukshëm:

 1. 100 $ bonus Google Adwords

 2. 100 dollarë kredi në reklamë Bing

 3. Skriptet me Instalim të Lehtë

 4. Certifikatat SSL

 5. Ndërtues i faqes në internet.

Skriptet me Instalim të Lehtë

Përtej CMS-ve të diskutuara më lart, ka shumë më shumë aplikacione që mund të instalohen si forume dhe karrocat e blerjeve.

Për të zgjeruar numrin e aplikacioneve që mund të përdorni, do t’ju duhet pajtohuni në shërbimin SimpleScriptts i cili kushton ekstra.

Certifikata SSL

A faqja e hobi mund të largohet pa një certifikatë SSL, por të gjitha bizneset duhet t’i kenë ato.

Shikuesit do të shohin një shenjë të bllokimit të gjelbër në shiritin e adresave të shfletuesit të tyre, nëse faqja juaj ka një certifikatë SSL, por një shenjë paralajmërimi ose paralajmërimi nëse nuk e bëni.

Certifikatat SSL në Domain.com mund të blihen me një kosto shtesë (disa dollarë në muaj).

Ndërtues i faqes në internet Drag-and-Drop

Nëse jeni plotësisht i ri për mbajtjen në internet dhe thjesht po përpiqeni të krijoni një sit të thjeshtë me vetëm disa faqe, mund të gjeni CMS si WordPress duke frikësuar.

Domain.com gjithashtu përfshin një ndërtues i thjeshtë i faqes në internet, UebfaqeBuilder, me të gjitha planet e tyre për falas. Ju gjithashtu mund të merrni një pritje që përfshin ndërtuesin e faqes Weebly.

Faqja e faqes ndërtuese të internetit në Domain.com

Ndërtuesit e tërheqjes dhe tërheqjes janë të mirë për vendet e vogla dhe kërkojnë shumë pak aftësi teknike.

Siç nënkupton emri, thjesht klikoni në një element në faqe (në redaktues) dhe tërhiqeni aty ku dëshironi të shfaqet. Në mënyrë të ngjashme, ju mund të klikoni në çdo tekst për ta modifikuar atë atje siç qëndron.

Prmimet dhe partneritetet

Normat hyrëse që reklamohen në faqe, si dhe marrëveshjet që mund të gjeni në faqet e tjera, janë gati aq të lira sa do të gjeni për hostim.

Ju mund të regjistroheni për 12, 24, ose 36 muaj për termin tuaj fillestar.

Për planet e përbashkëta të pritjes, çmimi i rinovimit është i njëjtë me çmimin hyrës. Por për hostimin e WordPress dhe VPS, niveli juaj i rinovimit është më shumë.

Kjo natyrisht ju nxit të regjistroheni për një afat fillestar afatgjatë, por kjo mund të jetë e rrezikshme nëse anuloni në një moment, pasi nuk mund të jeni i sigurt se do të merrni një rimbursim të plotë.

Politika e garantimit / anulimit të parave

Domain.com ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Nëse dëshironi të anuloni pas kësaj kohe, mbani në mend se kërkesa juaj do të zgjasë deri në 30 ditë për të hyrë në fuqi.

Vini re se garancitë për kthimin e parave vlejnë vetëm për disa produkte. Ata nuk zbatohen, për shembull, në regjistrimet e emrave të domain.

menyra pagese

Domain.com pranon të gjitha kartat e kreditit kryesore, si dhe PayPal.

Programi i Filialit

Domain.com ka një program të këndshëm shoqërues që mund të dëshironi të bashkoheni nëse përfundoni duke shijuar përvojën tuaj të hostimit.

Pasi të regjistroheni në të, ju merrni një lidhje unike për t’u ndarë me të tjerët. Nëse ata regjistrohen në një plan pritës përmes asaj link, do të merrni deri në 100 dollarë.

Mikpritës të ngjashëm me Domain.com

Ka shumë pritës që konkurrojnë të jenë një ofrues pritës me kosto të ulët që ofrojnë karakteristika të ndryshme të pritjes.

Domain.com
GoDaddy
Namecheap
SiteGround

ruajtjepamatur100 GB20 GB10 GB
BandwidthScalablepamaturpamaturpamatur
faqet e internetit1131
Domain falaspopopojo
Çmimi më i ulët2.82 $ *1.00 $ *1,29 $ *$ 3,95 *
* Pricesmimet bazuar në marrëveshje speciale WIHT për planet e nivelit më të ulët.

Këtu janë të miat 3 alternativat kryesore:

GoDaddy

Nëse jeni duke kërkuar për një pritje të lirë, GoDaddy është e vështirë për tu mposhtur. Ata janë një dyqan me një ndalesë që ofron produkte cilësore.

Dobësia kryesore e GoDaddy është se kam gjetur shpejtësinë e serverëve të tyre për t’u nënvlerësuar – jo e tmerrshme por përfundimisht jo e mirë. Megjithatë, ato janë të qëndrueshme dhe ia vlen të merren parasysh.

NameCheap

Nëse ju pëlqen Domain.com kryesisht sepse është e përshtatshme të regjistroheni emrin e domain dhe të presin së bashku, Namecheap është një alternativë e mirë.

Ata ofrojnë një larmi të planeve të pritjes për një kosto të ulët, dhe ju duhet të zgjidhni vendet e serverit tuaj. Për të mësuar më shumë, shihni këtë përmbledhje të hollësishme të Namecheap.

SiteGround

SiteGround është një gjë e shkëlqyeshme çmim i ulët, Me vlerë të lartë mikpritës. Ata kanë plane nga një pritje e përbashkët e lirë, tek serverë të përkushtuar me energji të lartë.

Ata gjithashtu kanë një të shkëlqyeshme Ekipi mbështetës 24/7. Këtu është një përmbledhje e hollësishme e SiteGround nëse dëshironi të mësoni më shumë.

Përparësitë dhe Dobësitë e Domain.com

Këto janë shumë informacione deri më tani. Më lër të provoj dhe thjeshtoni gjërat duke kaluar mbi të mirat dhe të këqijat të Domain.com.

Pikat e forta

Ka disa pjesë unike të hostimit të Domain.com që unë konsideroj pro:

 • Lirë: Normat hyrëse për pritjen janë të lira, si në planet e WordPress ashtu dhe në VPS. Planet e përbashkëta të pritjes janë gjithnjë me të njëjtën normë, e cila është e pazakontë për industrinë.

 • Eko-miqësore: Domain.com ka pasur një numër iniciativash mjedisore për të zvogëluar ndikimin e tyre mjedisor ndër vite.

 • Lidhjet për regjistrimin e domenit: Nuk ka nevojë të rrëmbeheni me serverat e emrave të domain, shërbimet e tyre të regjistrimit të domain lidhin drejt në llogarinë tuaj të pritjes.

dobësitë

Ju ndoshta keni vërejtur se kam përmendur disa gjëra që nuk duken si të mira gjatë këtij shqyrtimi. Negativët më të mëdhenj të shërbimeve të hostimit të Domain.com për mua janë:

 • I përshtatshëm vetëm për faqet e vogla: Në përgjithësi, këto janë plane pritjeje me performancë të ulët. Ata janë idealë për hobi dhe biznese të vogla, por jo për faqet me shumë trafik.

 • Jo cPanel: Shumica e hosteve të përbashkëta të lirë ofrojnë një cPanel standard që e lehtëson menaxhimin e domeneve, postës elektronike dhe serverëve. Këtu keni një panel kontrolli DomainCentral më pak të fuqishëm dhe të përshtatshëm.

 • Mbështet CMS të kufizuara: Ndërsa planet e pritjes ju lejojnë të instaloni disa CMS të njohura si WordPress dhe Joomla, ata nuk mungojnë disa si PrestaShop. Nuk ka gjithashtu aftësi për të instaluar një aplikacion me porosi.

 • Nuk ka veçori të përparuara: Nuk ka përfshirje të disa tipareve moderne të pritjes që përmirësojnë sigurinë e faqes dhe shpejtësinë – gjëra të tilla si CDN – që ofrojnë shumë hoste të tjerë.

këshilla për mbajtjen në internet

Po kërkoni hostin e duhur?
Mund të kurseni shumë në hostimin e Domain.com me lidhjen tonë të re të zbritjes
. Përfshinë një ndërtues në internet dhe 30 ditë garanci për kthimin e parave.

përmbledhje

Endurance International Group ka gëlltitur shumë kompani pritëse. Në kahun e këqij, kjo lloj mbështetje u siguron kompanive pritëse burimet e nevojshme për të siguruar një strehim të fortë. Në downside, mund t’i bëjë ato homogjene dhe të këmbyeshme.

Domain.com është duke luftuar atë prirje duke u përpjekur të jetë një dyqan i një ndalese pritëse – si GoDaddy dhe Namecheap. Ata nuk janë mjaft atje. Por ata ende ofrojnë gjithçka që u nevojitet shumica e përdoruesve.

Domain.com siguron një pritje të lirë themelore në internet. Nëse kjo është ajo që ju po kërkoni, vizitoni Domain.com
tani.

Domain.com Pyetjet e bëra më shpesh

 • Cilat mundësi pagese mbështesin Domain.com?

  Përveç kartave kryesore të kredisë, klientët mund të paguajnë gjithashtu përmes PayPal. Afati minimal për planet e përbashkëta të pritjes është një vit. Planet VPS mund të paguhen çdo muaj, por përfitoni zbritje prej 15% nëse regjistroheni për një kontratë vjetore.

 • Si mund të migroj një sit tek Domain.com?

  Domain.com nuk ka një shërbim migracioni ose ekip për t’ju ndihmuar të lëvizni faqen tuaj në planin e tyre të pritjes.

  Sidoqoftë, ata kanë një udhëzues të shkurtër për t’ju ndihmuar në këtë drejtim. Vini re se kjo vlen vetëm për WordPress, dhe ju mund ta keni të vështirë të migroni çdo lloj tjetër siti.

 • A kam një domain falas me pritjen?

  Po, nëse regjistrohesh për të paktën një vit. Isshtë vetëm falas për vitin e parë; pas kësaj ju do të duhet të paguani për të. Gjithashtu kini kujdes që nëse përdorni garancinë për kthimin e parave të Domain.com, do të tarifoheni për domenin (të cilin akoma do ta zotëroni).

 • A specializohet Domain.com në Linux ose Windows hosting?

  Domain.com dikur ishte specializuar në të dyja Windows dhe Linux. Sidoqoftë, ata kanë ndaluar mbështetjen e Windows dhe tani ofrojnë vetëm hostim të bazuar në Linux. Njerëzit që duan Windows hosting do të duhet të gjejnë një host tjetër. Sidoqoftë, shumica e faqeve të internetit funksionojnë në Linux dhe është zgjidhja më e mirë për shumicën e pronarëve të faqeve të internetit.

 • A ofron Domain.com një garanci në kohë?

  Domain.com ofron një garanci 99.9% në kohë. Por nuk është e qartë se çfarë ofrojnë nëse nuk arrijnë të përmbushin këtë garanci. Sidoqoftë, ata mbrojnë objektet e tyre të teknologjisë së lartë dhe faktin që ato ofrojnë një monitorim kritik 24/7, sigurimin e qasjes në databazë dhe monitorimin e videove.

 • A mund të pres faqe të shumta ose domene në llogarinë time?

  Mund të organizoni vetëm një uebfaqe të vetme në planin e përbashkët të ndarjes bazë të Domain.com. Në planet e tyre të nivelit më të lartë, ju mund të organizoni sa më shumë faqe interneti sa të doni. Sidoqoftë, do të jeni të kufizuar nga përdorimi i përgjithshëm i burimeve tuaja.

 • A ofron Domain.com një ndërtues në internet?

  Të gjitha planet e përbashkëta të pritjes së pritjes vijnë me Udhëzuesin dhe Zbritjen e Domain.com të Domain.com. Ju gjithashtu mund të merrni një pritje që përfshin Weebly. Nëse doni të keni një CMS, planet e pritjes përfshijnë SimpleScriptts i cili ofron instalime të thjeshta të WordPress, Joomla, Magento dhe aplikacione të tjera të njohura.

 • A mund të drejtoj një faqe në internet për tregti elektronike?

  Po. Planet e hostimit të Domain.com janë të gjitha në përputhje me PCI dhe përfshijnë një çertifikatë të Encrypt SSL të Le të Encrypt. Ata mbështesin një numër karakteristikash që do t’ju ndihmojnë të ekzekutoni uebfaqen tuaj të tregtisë elektronike, përfshirë pagesat ShopSite, osCommerce dhe PayPal.

 • Panelfarë panel kontrolli ofron Domain.com?

  Planet e përbashkëta të strehimit vijnë me vDeck pronari të Domain.com. Isshtë një panel i mirë, i lehtë për t’u përdorur, i cili do t’ju lejojë të menaxhoni në mënyrë të efektshme faqen tuaj. Sidoqoftë, e bën më të vështirë migrimin në dhe nga Domain.com. Planet VPS të Domain.com vijnë me standardin e industrisë cPanel.

 • A ka një program bashkëpunimi në dispozicion?

  Po. Filialet fitojnë një komision me normë të sheshtë për çdo shitje të paketave pritëse. Shuma aktualisht është 100 dollarë për secilin klient pritës që ju referoni. Për regjistrimet e domeneve, komisioni është 30% e kostos së domeneve të blera.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map