Subversion (SVN): Úvodní příručka a seznam zdrojů [Plus Konec světa Infographic]

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Pokud jste někdy pracovali na projektu skupinového vývoje bez kontroly verzí, víte, jak moc může být katastrofa.

Pokud může kterýkoli uživatel kdykoli provést změny v jakémkoli souboru, jak tyto změny spravujete?

Nemůžete – ne bez nějakého softwaru pro správu verzí.

Software pro správu verzí umožňuje spravovat a sledovat změny zdrojového kódu bez ohledu na to, kolik kuchařů je v kuchyni, a také udržovat aktuální a historické verze souborů, webových stránek a dokumentace..

Víte, že je nutná kontrola verzí – ale jaký software byste měli používat?

Co je Subversion?

Subversion (nazývaná také SVN) je jednou z nejpopulárnějších softwarových aplikací pro správu verzí: používá se na téměř polovině všech open source projektů..

SVN je otevřený zdroj a je k dispozici zdarma. Používá se v mnoha velkých projektech včetně Apache Software Foundation, Free Pascal, FreeBSD, GCC, Mono a SourceForge. SVN byl poprvé vyvinut v roce 2000 společností CollabNet, jako alternativa k tehdy populárnímu systému Concurrent Versions System (CVS).

Subversion uchovává všechny vaše soubory, včetně úplné historie všech změn, v centrální databázi na vašem souborovém serveru nazvané úložiště. Pomocí klienta Subversion na svých vlastních počítačích mohou vývojáři, kteří pracují na projektu, prohlížet tyto soubory a všechny změny v nich.

Každá osoba s přístupem k projektu má vlastní pracovní kopii každého souboru. Pracovní kopie se někdy nazývá „karanténa“, protože můžete provádět jakékoli požadované změny, aniž byste je museli ukládat do úložiště..

Jakýkoli soubor v úložišti může být označen jako náležející ke konkrétní verzi a poté můžete znovu vytvořit libovolnou verzi projektu s určitými značkami.

Subversion můžete také použít k údržbě samostatných verzí vašeho projektu. Hlavní verze se nazývá „kmen“ a další oddělené verze nazývané „větve“ lze také vytvářet a udržovat samostatně. Můžete také sloučit větve zpět do kufru. Větve se často používají k vyzkoušení nových funkcí a poté, co jsou stabilní, se sloučí do kmene.

Proč používat Subversion?

Subversion má několik výhod oproti jiným populárním systémům řízení verzí, jako je Git.

Jednak skutečnost, že všechny soubory projektu jsou uchovávány na jediném souborovém serveru, namísto toho, aby byly duplikovány v počítači každého uživatele, dělá Subversion škálovatelnější pro velké projekty. Jakmile se projekt dostane do stovek gigabajtů, není možné, aby každý vývojář uchovával všechny soubory na svých jednotlivých počítačích.

Udržování všech souborů v centrální databázi také znamená, že klient Subversion bude v počítači běžet rychleji, protože namísto práce se všemi soubory najednou vytáhne pouze informace, které potřebuje z databáze..

Subversion je také dobrou volbou pro začátečníky. Má čistou syntaxi příkazového řádku, kterou lze snadno naučit, a poskytuje dostatek vestavěné bezpečnosti a abstrakce pro začátečníky i průměrné uživatele.

Typy zdrojů

Jste připraveni začít spravovat verze pomocí Subversion? Podívejte se na tyto zdroje a dozvíte se více a stanete se profesionálem.

Dozvědět se více o Subversion

Nejste si jisti, zda je Subversion pro vás to pravé? Zjistěte více o jeho silných a slabých stránkách a jak je ve srovnání s jiným softwarem pro správu verzí.

 • Sledování verzí se Subversion (SVN) pro začátečníky: tento základní průvodce vám poskytne přehled o tom, jak klient Subversion pracuje.
 • Subversion vs Git: Mýty a fakta: seznam 12 mýtů a faktů o Gitu a Subversion, takže je můžete porovnat s otevřenou myslí.
 • Apache Subversion FAQ: tento FAQ odpovídá na desítky běžných otázek o Subversion.

Instalace Subversion

Než začnete, musíte nainstalovat software. Zde je návod.

 • Instalace Subversion na Ubuntu s Apache, SSL a BasicAuth: základní pokyny k instalaci SVN v Linuxu.
 • SVN – Nastavení prostředí: všechny příkazy, které potřebujete k instalaci a nastavení Subversion.
 • Subversion – Nápověda Wiki – Oficiální dokumentace Ubuntu: jak nastavit alias Subversion SVN na Ubuntu.
 • Nastavení Subversion na Windows: jak dostat malý Subversion server a klienta do Windows.

Používání Subversion

Po instalaci SVN se pomocí těchto výukových programů naučíte, jak používat všechny jeho funkce.

 • Výukový program SVN: tento konečný online průvodce vás provede základními pojmy SVN, až po řešení konfliktů a větvení.
 • Jak používat Subversion: průvodce pro vývojáře pluginů WordPress z kodexu WordPress.
 • Základy Subversion – Apache OpenOffice: instrukce o provádění základních vývojových úkolů pomocí Apache Subversion.
 • TortoiseSVN: Klient Subversion pro Windows: kompletní průvodce, jak používat TortoiseSVN, bezplatného a otevřeného Windows klienta pro Apache Subversion.

Videa

Podívejte se na tyto výukové programy a podívejte se na SVN v akci.

 • Naučte se instalovat SVN za pět snadných minut! Pluralsight: podívejte se, jak snadné je nainstalovat SVN na server Windows v tomto výňatku z kurzu Johna Somneze „Úvod do SVN“.
 • Nastavení SVN pro začátečníky: další snadný návod, jak nastavit SVN poprvé.
 • Základní výukový program SVN: snadno ovladatelný výukový program pro začátečníky o tom, jak používat SVN.
 • Subversion vs Git: Toto video ukazuje hlavní rozdíly mezi těmito dvěma populárními aplikacemi pro správu verzí.
 • SVN-Branching-Trunk-větve-značky-krok-za-krokem: návod na používání značek, větvení a slučování se SVN.
 • Doporučené postupy pro Subversion (SVN): Využijte SVN co nejlépe podle těchto doporučených postupů.

Knihy

Podrobnější informace najdete v těchto knihách o SVN.

 • Verze Control with Subversion (2008) Pilato, Sussman a Fitzpatrick: bezplatná kniha o SVN napsaná některými vývojáři samotné Subversion.
 • Pragmatický průvodce Subversion (2010) od Mike Masona: kniha pro začátečníky, snadno čitelná, která vám umožní rychle začít používat Subversion.

Online kurzy

 • Komplexní Subversion: jak nastavit kompletní vývojové prostředí s Apache Subversion SVN.
 • Základy řízení verzí softwaru: kompletní kurz výuky řízení verzí softwaru, včetně přehledů Subversion a čtyř dalších populárních systémů pro správu verzí: Perforce, Team Foundation Server, Git a Mercurial.

Převzměte kontrolu nad vývojem pomocí Subversion

S těmito prostředky jste nyní připraveni začít sledovat verze a převzít kontrolu nad svými vývojovými projekty pomocí Subversion.

Další čtení a zdroje

Máme více průvodců, výukových programů a infografik týkajících se kódování a vývoje:

 • Subversion Hosting: Zjistěte, co webhostingové společnosti nabízejí dobré nabídky, které zahrnují Subversion.
 • Ubuntu Primer: Naučte se vše o jedné z nejpopulárnějších distribucí Linuxu – vynikající základna pro hostování MantisBT.
 • Objektově orientované programování: získejte informace o široké škále objektově orientovaných programovacích jazyků – některé vás mohou překvapit.

Přežil by internet konec světa?

Přemýšleli jste někdy, co by velká katastrofa způsobila internetu? Podívejte se na náš infographic. Přežil by internet konec světa? Je možné, že bychom všichni zničili, ale internet by žil dál.

Přežil by internet konec světa?
Přežil by internet konec světa?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map