Pritja më e mirë e XenForo: Kush është më e mira për sitin tuaj? [Përditësuar: 2020]

Krahasoni Hosting XenForo

Ju mund të ndërtoni një komunitet të angazhuar në internet me forume XenForo. Por nëse doni të shmangni një sit të ngadaltë, jo të besueshëm, duhet të zgjidhni me kujdes hostin tuaj.


XenForo kërkon një pirg standarde LAMP, i cili është vendosja më e zakonshme e serverëve në internet. Ju mund ta instaloni aplikacionin përmes panelit tuaj të kontrollit. Disa host do të instalojnë programin për ju. Drejtimi i XenForo në një server të përbashkët është në rregull në fillim, por nëse forumi juaj rritet ju mund të dëshironi të azhurnoni në VPS ose të përkushtuar.

Ka më shumë detaje më vonë në këtë postim në lidhje me hostet tona të rekomanduara, por këtu janë një vështrim në 5 më të mirat për hostimin XenForo sipas vlerësimeve të klientëve:

 1. SiteGround
  – Instalim i lehtë, mbështetje falas CDN dhe 24/7
 2. A2 Hosting
 3. LiquidWeb
 4. Interserver
 5. RoseHosting

Si i zgjedhëm ushtritë më të mira për XenForo?

Ne përzgjodhëm nikoqirë me mbështetje të shpejtë në kohë dhe mbështetje të fortë për t’ju ndihmuar shpejt nëse keni ndonjë problem. Ne kërkuam për strehues që siguruan instalim të thjeshtë XenForo dhe kopje rezervë falas. Pastaj, kemi zgjedhur nikoqirët me vlerësimet më të mira të klientëve.

XenForo Hosting

Ndërsa shumë përdorues janë njohur me forume nga uebi, koncepti ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë. Njerëzit e moshuar mund të njihen me të dy Sistemet lokale të Bordit të Buletinit (BBS) që ishin të njohura nga vitet 1980 deri në fillim të viteve 1990, ose Usenet. XenForo është një nga mishërimet më të fundit të sistemeve që lejon përdoruesit të ndërtojnë bashkësi një postim në një kohë.

Isfarë është XenForo?

XenForo është një program i organizimit të forumeve me bazë PHP për komunitetet që është krijuar për t’u vendosur në një server të largët në internet. Similarshtë i ngjashëm me programet e tjerë të forumit me bazë në internet si phpBB, vBulletin, YaBB dhe Simple Machines Forum. XenForo është një produkt i pronarit, ku disa programe të tjera të njohura të programeve të pritjes së forumit janë me burim të hapur.

Pse XenForo?

XenForo dallon nga programet e tjera për sistemin e tij të integruar të shpërblimeve. Kjo lejon përdoruesit të fitojnë pikë për të dhënë kontribute të mira, të tilla si postime të dobishme. Për shembull, përdoruesit mund të marrin çmime për arritjen e një numri të caktuar postimesh. Kjo shton një element të gamifikimit në forume në internet. Ideja që qëndron pas kësaj është se shpërblimet do të nxisin një komunitet. Një forum nuk është i mirë nëse askush nuk poston mbi të, dhe nëse ata qëndrojnë të motivuar sa duhet, përdoruesit e forumit do ta mbajnë atë të mos bëhet një qytet fantazmë.

Features

XenForo ofron një numër karakteristikash të dobishme.

Trofetë

Siç u përmend më lart, tipari kryesor i XenForo është sistemi i tij i dhënies së çmimeve. Mimet quhen “trofe” dhe ato mund të personalizohen përmes panelit të kontrollit të softuerit. Ato mund të përfshijnë marrjen e një numri të caktuar të pëlqimeve në një postim ose postimin e një numri të caktuar mesazhesh.

Administrim Shkarkimesh Faqerojtësa Fjalorë

Përdoruesit mund të marrin njoftime në lidhje me ngjarje si dikush që u përgjigjet postimeve të tyre

Shtesash

Ndërsa XenForo është një program i pronarit, ka shumë shtesa që klientët mund të përdorin për të rregulluar instalimin e tyre.

Rrjedha e fundit e veprimtarisë

XenForo ka një rrjedhë aktiviteti të kohëve të fundit për përdoruesit. Kjo tregon gjëra si postime dhe përgjigje të reja. Përdoruesit mund të rregullojnë rrymat e tyre. Zhvilluesit gjithashtu mund të krijojnë shtesat e tyre.

Përshtatje

Përdoruesit mund të ndryshojnë mënyrën se si duket XenForo me një zgjedhës ngjyrash. Kjo e lehtëson një biznes që të ketë një forum që përputhet me skemën e ngjyrave të një kompanie. Shtë gjithashtu e mundur të përdorni HTML dhe CSS, si dhe një redaktues të pasurive stil për personalizim më të saktë të temës së një forumi.

SEO

XenForo gjithashtu ka funksionalitet SEO të integruar. Kjo mund të jetë e dobishme për kompanitë që ofrojnë mbështetje përmes një forumi. Konsumatorët mund të gjejnë informacione zyrtare duke kërkuar një problem. Ata do ta gjejnë problemin e tyre si një nga rezultatet kryesore të kërkimit të zgjidhura në një fije forumi.

Licencimi

Një licencë themelore përfshin një vit mbështetje të biletave. Kompania ka disa përditësime në dispozicion. Këto përfshijnë heqjen e markës XenForo, instalimin e tij në një server, një aplikacion të galerisë së mediave, një menaxher të burimeve dhe kërkim të zgjeruar.

Pritja e XenForo

XenForo funksionon në serverë që kanë të instaluar PHP dhe MySQL. Kjo është, shumica e serverëve LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP). Kjo i jep asaj një bazë potencialisht të gjerë klientësh. Instalimi konsiston në nxjerrjen e skedarëve në drejtorinë e duhur dhe lundrimin në konfigurimin e bazuar në internet. E gjithë konfigurimi për XenForo ndodh përmes panelit të kontrollit.

Farë është për XenForo?

Me veçorinë e saj të çmimeve, XenForo duket më e përshtatshme për pronarët e forumeve që duan të ndërtojnë me të vërtetë një komunitet. Trofetë shpërblejnë kontribute të shpeshta dhe të dobishme. Kjo e bën softuerin të dobishëm për kompanitë që përdorin forumin e tyre për të siguruar mbështetje, duke shtuar operacionet e tyre zyrtare të shërbimit ndaj klientit. Ai gjithashtu mund të apelojë në forume lojrash, pasi përdoruesit atje kanë tendencë të jenë po aq konkurrues në forume sa janë në lojëra.

dobësi

Dobësitë janë natyra e pronarit të XenForo. Kompania po garon me disa alternativa shumë të njohura të burimit të hapur, si phpBB. XenForo është implementuar edhe në PHP, në vetvete një gjuhë shumë e njohur me burim të hapur. Operatorët më të mprehtë teknikisht të forumit mund të dëshirojnë të marrin në konsideratë së pari një motor me burim të hapur, pasi është e mundur të personalizoni sjelljen pa pasur nevojë të paguani për një funksionalitet shtesë. Administratorët që shtypen për kohën, nga ana tjetër, mund të vlerësojnë që një zgjidhje pronësore mund të jetë më e lehtë për t’u instaluar dhe të kenë mundësi më të mira mbështetëse sesa një program me burim të hapur. Nga ana tjetër, mbështetja e komunitetit për programet me burim të hapur, përfshirë forume, mund të jetë çuditërisht e mirë sepse zhvilluesit shpesh marrin pjesë.

Alternativa për XenForo

Ekzistojnë disa alternativa për XenForo. Siç u përmend më herët, phpBB është një motor shumë i popullarizuar i forumit me burim të hapur, si dhe MyBB. Një tjetër mundësi e njohur tregtare është vBulletin. Nëse jeni të kënaqur me softuer me burim të hapur dhe nuk keni nevojë për shumë në mënyrën e mbështetjes, mund të konsideroni një nga opsionet falas. Këto programe gjithashtu kanë ekosistemë të gjerë të shtojcave për të zgjedhur, të mundësuara nga kodi i tyre me burim të hapur.

Vija e poshtme

XenForo është një mundësi solide për administratorët e forumit që duhet të ngrihen dhe të vrapojnë shpejt dhe duan të ndërtojnë një komunitet të shkëlqyeshëm. Me veçorinë e tij unike të shpërblimeve, do t’u apelojë atyre që dëshirojnë forumet e tyre të ofrojnë mbështetjen e klientit, si dhe të ndërtojnë miqësi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map