Pritja më e mirë e serverit Tekkit: Kush është më e mira për sitin tuaj? [Përditësuar: 2020]

Krahasoni Hosting Tekkit Server

Për lojtarë që duan të përdorin modes Tekkit me Minecraft, të kesh serverin tënd të lojërave është një luks. Jo çdo ofrues i pritjes do të jetë ideal, sidoqoftë, lexoni më tej për rekomandimet tona.


Nëse jeni duke kërkuar për një server për të ekzekutuar Minecraft dhe Tekkit, do t’ju duhet një mjedis privat me shumë RAM. Do të paguani një premium për një host të specializuar. Shtë më e lirë të përdorësh një host të qëllimeve të përgjithshme. Mbani në mend, megjithëse ju do të duhet të ofroni ekspertizën tuaj teknike për të mbajtur gjithçka drejtuar pa probleme.

Ne do t’i bëjmë më poshtë opsionet më të mira të pritjes në këtë post, por këtu është një shikim i poshtër i 5 hosteve më të mirë për serverat Tekkit:

 1. LiquidWeb
 2. 1&1 IONOS
 3. Zgjidhje të përkushtuara
 4. Contabo
 5. Sharktech

Si i zgjodhëm nikoqirët më të mirë për mbajtjen e serverëve Tekkit?

Ne kemi ekzaminuar mbi 1.500 plane pritëse dhe kemi zgjedhur ato që plotësojnë të gjitha kërkesat teknike për ekzekutimin e serverave Tekkit. Ne pastaj i përzgjodhëm pritësit që ofrojnë VPS ose host të dedikuar me sasi të mëdha RAM.

Për prerjen e fundit, ne u këshilluam me bazën e të dhënave tona të rishikimeve të përdoruesve të vërtetë, të përbërë nga mbi 1 milion fjalë të vlerësimeve të pavarura të klientëve për të rrumbullakuar 10 hostet më të mirë për pritjen e serverit Tekkit.

Isfarë është Hosting Tekkit Server?

Bazuar në mjetet e njohura Bukkit, Tekkit është një koleksion i bazuar në server të moduleve (“mods”) dhe mjete për lojtarët e zanafillës popullore 8-bit dhe lojrave aventureske Minecraft.

Rreth Tekkit

Jo të gjithë ata që blenë pritje të kërkimit për të filluar një biznes të vogël ose të krijojnë një blog. Për tifozët e lojës Minecraft, blerja e një pakete pritëse u lejon atyre të krijojnë dhe të ndajnë një version të bazuar në server me miqtë dhe miqtë e tjerë në të gjithë botën. Këta serverë shpesh janë modifikuar (“modifikuar”) me përmbajtje dhe kod të personalizuar që shtojnë veçori dhe funksionalitet në lojë dhe rrethinat e saj virtuale. Një mod shumë i popullarizuar i serverëve është Tekkit Server, i ndërtuar në Platformën e Paketave Teknike.

Serveri Tekkit bazohet në modulin Bukkit, ose mod. Ky grup i përmirësimeve dhe shtesave për Minecraft është një nga më të njohurit për lojtarët hardcore të lojës, dhe Server Tekkit është krijuar si për pajtueshmërinë me modulet ekzistuese Bukkit, ashtu edhe për zgjerimin e konsiderueshëm të aftësive të tyre. Modulet e serverit Tekkit përfshijnë elemente të përmirësuara të lojërave (p.sh., anije me raketa, eksplorim hapësinor, udhëtime në fabrikë dhe ndër-dimensionale) dhe përmbajtje shtesë (lloje të reja të blloqeve, mjeteve, veshjeve, etj.).

Zhvilluar nga komuniteti i tifozëve Minecraft, Tekkit Server është në dispozicion si një shkarkim falas dhe me burim të hapur direkt nga Platforma Teknike. Një shumëllojshmëri e gjerë e ofruesve të pritjes miqësore me gamer (shumë të përqendruar ekskluzivisht në serverët e Minecraft) ofrojnë Tekkit si një pjesë të paketave të tyre, dhe do ta shtojnë atë në paketat ekzistuese sipas kërkesës.

Karakteristikat e serverit Tekkit

Tekkit është një mod i ndërtuar në Technic Pack, i cili është një version i modifikuar rëndë i lojës me skedarët e vet Java që lejojnë Minecraft të ketë një sasi shumë më të gjerë të veçorive. Platforma e Paketave Teknike mund të përmirësohet më tej me përmbajtje që përdor shtresën e re programatike të ofruar nga Technic. Kjo do të thotë që janë futur mekanika të reja të lojërave që rrisin shumë përvojën e përdoruesit!

Tekkit në vetvete është në fakt vetëm një nga “Paketat” e shumta që mund të futen në Platformën Teknike. Klienti i Platformës Teknike (jo serveri) mund të shkarkohet për çdo sistem operativ dhe instalon një “Launcher” i cili lejon luajtësin të zgjedhë se “Pak” ka shijen e lojës që ata dëshirojnë të luajnë. Për shembull, këtu janë disa nga paketat kryesore zyrtare:

 • Tekkit – paketën e cila e filloi të gjitha, Tekkit shton një larmi elementesh të lojërave të përqendruara në parimet e inxhinierisë në botën reale. kjo përfshin sistemet e energjisë, mjetet e automatizimit, dyert dimensionale dhe metodat e reja të transportit. Me një përqendrim në ndërtimin e prodhimit të burimeve të automatizuara, lojtarët mund të vendosin miniera të automatizuara, por duhet të marrin parasysh ruajtjen, energjinë dhe nxehtësinë e motorit. Përmirësime më të vogla të lojërave përfshijnë “Treecapitator” i cili ndan një pemë kur prerë bazën e trungut, dhe disa module madje lejojnë që shkrimi i kodit kompjuterik brenda vetë lojës të kontrollojë pasuritë virtuale të botës.
 • Hexxit – ku Tekkit frymëzohet nga parimet e inxhinierisë, Hexxit frymëzohet nga konceptet magjike të pionieruara nga fushatat e vjetra të Dungeons dhe Dragons. Lojtari është në gjendje të morfojë në krijesa të ndryshme që gjenden në lojë, të mësojnë magji, të krijojnë ilaçe dhe të eksplorojnë birucat e errëta, pincat në kthesë dhe rrënojat e lagura në kërkim të objekteve për të përmirësuar hartimin e tyre magji.
 • VOLTZ – Kur Tekkit kishte një qasje të gjerë për të shtuar parimet inxhinierike në lojë, Voltz përqendrohet thjesht në modelimin e energjisë elektrike si duhet. Implementime të ndryshme të energjisë elektrike u krijuan si për Tekkit ashtu edhe për Technic thelbësor, por Voltz ka thjeshtuar të dyja në një API standarde e cila mund të zgjatet nga moda shtesë.
 • Sulmi i B-Team – me frymëzim të rëndë nga filmat fantastikë shkencorë dhe letërsia, modpack-B-Team shton një larmi elementesh të lojërave argëtuese, të cilat përfshijnë paleontologjinë (gjetjen e fosileve) për të klonuar dinosaurët, ndërtimin e robotëve të betejës dhe ndërtimin e anijes për të udhëtuar në Hënë dhe Mars . Për më tepër, biomet e reja janë prezantuar me theks në mjediset tropikale dhe pemët gjigande të cilat mund të shndërrohen në kalatë.

Ka edhe qindra më shumë pako të krijuara nga përdoruesi, me një larmi shtesash gameplay roman. Disa simulojnë duke u bllokuar në një planet të shkretëtirës, ​​të tjerë rrisin vështirësinë e lojës duke shtuar armiq tejet sfidues. Kompleksiteti dhe fushëveprimi i lojërave në dispozicion është jashtëzakonisht i ndërlikuar, dhe aq shumë lojtarë që e shijojnë lojën do të zgjedhin të luajnë në një botë me paketë teknike. Vetë serveri funksionon në Java dhe funksionon mbi TCP dhe UDP, shpesh me porte të dedikuar komunikim fole të hapura dhe ndonjëherë të sigurta.

Teknika (bazuar në Bukkit) shton disa shtresa shtesë për përhapjen e përmbajtjes midis lojtarëve, qoftë përmes një hosti të drejtpërdrejtë ose serverit të dedikuar. Shpesh serverët do të kenë një kapacitet të paracaktuar, në mënyrë që rrjeti të mos mbingarkohet me kërkesa. Në mënyrë tipike, ky kapacitet jeton në rangun e të paturit disa qindra lojtarë në maksimum, me botët tipike që merren me 10 dhe 100 lojtarë. Kjo shumë varet nga gjykimi i administratorit të serverit, bazuar në atë që stili i lojës është i dëshiruar.

Instalimi dhe pritja

Për të pritur serverin tuaj, ekzistojnë dy mundësi kryesore. Njëra është të blini një makinë të dedikuar nga një ofrues specialiteti, tjetra është të vendosni një server në një makinë lokale, ose të blini kohë në një server virtual virtual.

Me një ofrues specialiteti, konfigurimi dhe mbështetja shpesh vijnë direkt nga ofruesi. Për vendosjen në një server virtual virtual, gati e gjithë konfigurimi do të duhet të bëhet me dorë. Sfida më e madhe për të vendosur një server nga vetja është të siguroheni që siguria e rrjetit do të lejojë shkëmbimin e lirë të të dhënave mbi portet speciale dhe nëpër bazat.

Nëse vendosni serverin tuaj, jini të gatshëm të debugoni rrjetin e hostit tuaj. Në varësi të ofruesit të hostit që ju zgjidhni, ju mund të duhet të bëni rregullime manuale në instalimin tuaj të Minecraft për të përfituar nga të gjitha këmbanat dhe bilbilat në dispozicion me Tekkit Server.

Ofruesit që përqendrohen në Minecraft shpesh paketojnë Server Tekkit me disa pako të tjera mod, botë dhe përmbajtje të tjera. Opsionet tuaja të pritjes gjithashtu do të përfshijnë një kufi të fortë në numrin e lojtarëve që mund të përdorin serverin menjëherë. Për informacionet më të tanishme të përputhshmërisë dhe performancës, kontrolloni me ofruesin tuaj.

Karakteristika të tjera në lojëra

 • esnaf
 • Minecraft

Serveri Tekkit Pyetjet e bëra më shpesh

 • A kanë të gjithë “Paketat” mbështetje të barabartë për krijimin e një serveri lojrash?

  Jo, të gjithë përbërësit e përfshirë në modpack duhet të testohen për përsëritje të rrjetit dhe do të kenë kërkesa të ndryshme. Shumë nga mesazhet thelbësore të rrjetit do të qëndrojnë të njëjta, por marrja e përmbajtjes me porosi për t’u transmetuar kërkon kohë për të kuptuar. Modpacks zyrtare të gjitha janë kuptuar gjerësisht, dhe shumica e modpacks në përgjithësi lejojnë që klienti i drejtpërdrejtë të presë klientin. Sidoqoftë, për serverat e dedikuar në modpacks të paqarta, do të nevojitet shumë më shumë punë.

 • A mund të fitoj paratë nga serveri im i lojës?

  Po, por vetëm nën kushte që zhvilluesi, Mojang, do të lejojë. Kjo marrëveshje shërbimi mund të ndryshojë me lëshimet më të reja të Minecraft. Sigurohuni që të bëni kërkime mbi gjendjen aktuale të kësaj marrëveshje para se të ngarkoni para.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map