Krijoni dhe Redaktoni Temën Tuaj WordPress Ideale në Dreamweaver

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Adobe Dreamweaver është një mjet desktop për hartimin vizual të një faqe në internet. Isshtë një IDE e përparme (ambienti i zhvillimit të integruar) që ju lejon të shpejt të zhvendoseni përpara dhe mbrapa midis shikimit të HTML, CSS, JavaScript dhe një vrojtim të drejtpërdrejtë të dizajnit aktual.

Ju gjithashtu mund të krijoni dhe faqosni faqet vizualisht, duke përdorur një mënyrë të fuqishme WYSIWYG (“ajo që shihni është ajo që merrni”) që automatikisht gjeneron kod ndërsa punoni.

Dreamweaver integrohet mirë me mjetet e tjera të dizajnit vizual të Adobe si Photoshop, InDesign dhe Illustrator. Për profesionistë me përvojë të dizajnit grafik të mësuar të punojnë me ato aplikacione të tjera, Dreamweaver ofron një mënyrë të thjeshtë për të hyrë në hartimin e uebit pa pasur nevojë të zotëroni kodifikimin në tre gjuhë të ndryshme.

WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes në internet, duke forcuar mbi 25% të të gjitha faqeve publike. WordPress ndan përmbajtjen, funksionalitetin dhe modelin; Dizajni i faqes së përparme të një faqe WordPress përcaktohet nga një temë. Një temë është një koleksion i skedarëve shabllonë PHP që gjenerojnë dalje HTML, dhe një ose më shumë skedarë CSS që përcaktojnë stilin vizual.

Ndërtimi i një teme të WordPress është zakonisht një ushtrim në kodim, dhe Dreamweaver u ndërtua posaçërisht për të ndihmuar dizajnerët e faqeve të shmangin kodin. Në fakt, në versionet e hershme të Dreamweaver, kodi PHP shkaktoi probleme në shfaqje.

Për më tepër, Dreamweaver ishte i orientuar drejt krijimit të tërë faqeve HTML, dhe jo modeleve të faqeve të ndara midis një numri skedarësh PHP. Bazuar në këto probleme, duket se Dreamweaver nuk është një përshtatje e mirë për zhvillimin e WordPress. Në fakt, mendimi i zakonshëm ishte që WordPress dhe Dreamweaver ishin reciprokisht ekskluzivë.

Sidoqoftë, ky mendim është pak i vjetëruar në këtë pikë. Dreamweaver tani mbështet integrimin me disa sisteme të menaxhimit të përmbajtjes, përfshirë WordPress. Redaktimi i skedarëve të shablloneve është po aq i lehtë sa redaktimi i faqeve HTML, dhe redaktori i kodit të Dreamweaver madje përfshin sintaksën e theksuar dhe përfundimin automatik për PHP.

WordPress dhe Dreamweaver u krijuan të dyja krijimin e faqeve në internet më të lehtë. Ata nuk ishin synuar fillimisht të punojnë së bashku, kështu që marrja e gjithçkaje të ngritur kërkon pak punë.

Por nëse ndiqni ndonjë nga mësimet e shkëlqyera që kemi mbledhur për ju, dhe shtoni mjetet e shkëlqyera që gjetëm, nuk ka asgjë që ju ndalon të përdorni redaktorin tuaj të faqeve të preferuara për të hartuar për sistemin tuaj të preferuar të menaxhimit të përmbajtjes.

Tutoriale për të punuar me WordPress në Dreamweaver

 • Si të përdorni Adobe Dreamweaver për të hartuar një Blog Post në WordPress, ose Redaktoni një Temë të WordPress është një mësim i plotë, duke përfshirë informacione rreth vendosjes së një mjedisi zhvillimi lokal dhe integrimit të dy teknologjive.
 • Dreamweaver CC dhe WordPress 3.8: Concepts Core, nga Lynda.com, është një kurs video pesë-orësh që mbulon gjithçka nga dizajni i përgjegjshëm deri tek përdorimi i Dreamweaver për vendosjen dhe testimin.
 • Ndërtoni faqet e WordPress me Dreamweaver është një mësim i detajuar që përshkon vendosjen e një instalimi lokal WordPress dhe lidhjen e tij me Dreamweaver.
 • Ndërtimi i faqeve të WordPress me Adobe Dreamweaver CC është një mësim i shkëlqyeshëm nga blogu Adobe duke eksploruar jo vetëm mënyrën e përdorimit të Dreamweaver me WordPress, por edhe pse dëshironi të dëshironi. Shumë frymëzim vizual edhe këtu.
 • Dreamweaver CC Puna me WordPress është një mësim i plotë për ndërtimin e temave të WordPress duke përdorur Dreamweaver, me mbi gjashtë orë përmbajtje video.
 • Si të Vendosni WordPress në Dreamweaver është një mësim i shkurtër video i përqendruar në marrjen e WordPress dhe Dreamweaver për të luajtur mirë së bashku.
 • Vendosja e një Dreamweaver CC dhe WorkPow WordPress detajon specifikat se si të integroni në mënyrë efektive WordPress dhe Dreamweaver në një proces të ndjeshëm zhvillimi.
 • Redaktimi i një teme të WordPress me Adobe Dreamweaver CS5
  është një seri me katër pjesë për redaktimin (jo duke ndërtuar nga e para) temat e WordPress duke përdorur Dreamweaver.
 • Redaktimi i një Blog WordPress me Dreamweaver CS5 është një përmbledhje shumë e detajuar e asaj që duhet për të ekzekutuar WordPress në vend dhe për të redaktuar skedarët e temave në Dreamweaver.
 • Përdorimi i Dreamweaver për Dizajnimin dhe Zhvillimin e WordPress përshkruan procesin themelor të marrjes së dy aplikacioneve për të punuar së bashku, por gjithashtu ofron shumë këshilla të dobishme dhe shembuj praktikë se çfarë mund të shkojnë keq dhe si të siguroheni që gjërat të shkojnë mirë.
 • Redaktimi i një Teme të WordPress në Adobe Dreamweaver është një video e shkurtër mësimore që do t’ju bëjë të filloni të përdorni Dreamweaver me WordPress.
 • Redaktimi i Temave të WordPress me Dreamweaver shpjegon hap pas hapi se si të krijoni një server të testimit, të instaloni WordPress në vend dhe të integroni Dreamweaver. Ky artikull gjithashtu merret me zgjidhjen e disa prej çështjeve të zakonshme që dalin kur redaktoni skedarët e temave nga Dreamweaver.
 • Konvertimi i një siti të Dreamweaver në WordPress nuk ka të bëjë me punën në një temë të WordPress nga Dreamweaver, por për konvertimin e një faqe ekzistuese të Dreamweaver në WordPress.
 • Si të redaktoni temat e WordPress Duke përdorur Dreamweaver është pak e datuar por siguron informacion të mirë për temat e shkuljes.

Tools

 • ThemeDreamer është një zgjatje Dreamweaver që ju ndihmon të ndërtoni dhe modifikoni temat e WordPress.
 • Designer Site WordPress për Dreamweaver është një zgjatje Dreamweaver që ju ndihmon të ndërtoni një temë të WordPress vizualisht me Dreamweaver.

A duhet të përdor Dreamweaver me WordPress?

Shumë stilistë profesionistë të internetit nuk u pëlqen Dreamweaver dhe nuk mendojnë se duhet ta përdorni për ndërtimin e faqeve të internetit. Këto mendime janë ndoshta pak të tepërta, megjithëse.

Shtë sigurisht e vërtetë që shumica e zhvilluesve profesionistë të përparme nuk përdorin zakonisht Dreamweaver. Sidoqoftë, shumica e gjërave që njerëzit pëlqejnë të ankohen në Dreamweaver janë fikse në versionet e fundit.

WordPress është aq popullor sa është pikërisht sepse nuk është e nevojshme të jesh një zhvillues profesionist i përparimit për ta përdorur atë. Ju mund të merrni një sit të ndërtuar mirë dhe të funksionojë shpejt edhe nëse nuk dini si të kodoni. Kjo është pikërisht arsyeja pse Dreamweaver u bë popullor, gjithashtu.

Përdorimi i Dreamweaver me WordPress ju lejon të ndërtoni tema të dizajnuara me porosi pa pasur nevojë të mësoni HTML, CSS, JavaScript dhe PHP. Kjo nuk do të thotë që ju jeni një zhvillues i frontit, por do të thotë që nuk duhet të jeni.

kupon pritjeje në internet

Po kërkoni për hostin e duhur Dreamweaver?
SiteGround – vlerësuari # 1 nga lexuesit tanë – e bën të lehtë ngarkimin e faqes Dreamweaver. Kurseni deri në 67% në planet e SiteGround duke përdorur këtë lidhje speciale zbritje
.

Leximi i mëtutjeshëm dhe burimet

Ne kemi më shumë udhëzues, mësime dhe infografikë që lidhen me kodimin dhe zhvillimin e faqes në internet:

 • Përbërja e HTML e mirë: ky është një prezantim solid për të shkruar HTML të formuar mirë dhe përdorimin e softuerit të vlefshëm HTML.
 • CSS3 – Paraqitje, udhëzues & Burimet: ky është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar mësimin e faqosjes së faqes në internet.
 • Hyrje dhe burimet e Dreamweaver: kjo do t’ju bëjë që të shkoni me Dreamweaver nëse jeni i ri për të.
 • Pritja e faqeve të internetit të Dreamweaver: Megjithëse faqet e ndërtuara me Dreamweaver duhet të punojnë në çdo skenar pritës, ne kemi bashkuar informacione dhe hoste të rekomanduara me lista të shkurtra që kanë ekspertizën e Dreamweaver.
 • WordPress Hosting – Mësoni rreth dhe krahasoni zgjedhjet tuaja për krijimin e faqeve të internetit të ndërtuara me WordPress.

HTML për fillestarët – Udhëzues Ultimate

Nëse me të vërtetë dëshironi të mësoni HTML, ne kemi krijuar një artikull me gjatësi libri, HTML për fillestarët – Udhëzues Ultimate Dhe me të vërtetë është udhëzuesi i fundit; do t’ju marrë që në fillim të zotëroni.

HTML për fillestarët - Udhëzues Ultimate
HTML për fillestarët – Udhëzues Ultimate

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map