Hosting MySQL: 10 nga krahasuar më të mirë dhe renditur për ju

Krahasoni Hosting MySQL

Uebfaqet dinamike të ndërtuara në platforma të njohura si WordPress dhe Drupal zakonisht përdorin bazat e të dhënave MySQL. Ndërsa shumica e hostëve të internetit mbështesin MySQL, ekzistojnë disa veçori kryesore për t’u kërkuar.


Për të shmangur shpejtësinë e ngadaltë ose rrëzimin e bazës së të dhënave, zgjidhni një host që përdor SSD (disqet e gjendjes së ngurtë). Gjithashtu kërkoni për plane që përfshijnë kopje rezervë të automatizuar, në mënyrë që të dhënat tuaja të mbrohen.

Në këtë përmbledhje, ne diskutojmë hostet MySQL në thellësi. Me ngut? Këtu janë zgjedhjet e ekspertëve tanë për 5 hostet kryesore:

 1. SiteGround
  – Mbështetje e ekspertëve për WordPress, SSD, backup ditor
 2. Bluehost
  – planet fillestare, WordPress, mbështetje 24/7
 3. A2 Hosting
  – Serverë të shpejtë, SSD, migrim falas
 4. Pritja për lëvizje
  – Garancia e kthimit të parave 90-ditore, SSD-të
 5. HostPapa
  – Migrim falas, SSD, mbështetje 24/7

Si i kemi zgjedhur ushtruesit më të mirë të MySQL?

Ne kemi analizuar qindra plane pritëse për të gjetur ato që përdorin versionin e fundit të PHP dhe disqet me gjendje të ngurtë, dhe ofrojmë kopje rezervë ditore dhe mbështetje të ekspertëve për CMS si WordPress. Për ta bërë listën, hosti gjithashtu duhej të siguronte mënyra të thjeshta për të krijuar dhe menaxhuar bazat e të dhënave dhe të ofronte një vlerë të shkëlqyeshme.

Pastaj ne i referuam gjetjet tona me vlerësimet e konsumatorit nga baza e të dhënave tona me mijëra vlerësime të përdoruesve.

Farë është MySQL?

MySQL është një server i menaxhimit të bazës së të dhënave, i përdorur për të ruajtur dhe menaxhuar baza të të dhënave të shumta për faqet e internetit, faqet e tregtisë elektronike dhe aplikimet e prerjeve.

Ekzistojnë dy versione – një version pa burim të hapur dhe Serveri i Ndërmarrjes MySQL, i cili përmban shtesa dhe shtesa shtesë.

Isfarë është MySQL Hosting? Si t’i gjej nikoqirët më të mirë të MySQL?

krahasoni mysql hosting

Nëse krijoni një uebfaqe dinamike, do t’ju duhet një bazë e të dhënave për të mbajtur të gjithë përmbajtjen që krijoni. MySQL është rritur në rëndësi sepse është me burim të lirë dhe të hapur.

Shumica e paketave të pritjes që ne kemi rishikuar dhe vlerësuar, ofrojmë mbështetje MySQL dhe shumica e skripteve dhe aplikacioneve që ofrojnë hostet janë të pajtueshme me këtë sistem të menaxhimit të bazës së të dhënave relacionale popullore (RDBMS).

Farë do të mësoni

Në këtë artikull, do të mësoni se çfarë është MySQL dhe pak për historinë e tij. Do të mësoni pse kjo platformë e të dhënave është kaq e popullarizuar dhe si të zgjidhni një host të mirë MySQL.

Do të ndaj, gjithashtu, rekomandimet e mia kryesore për hostet MySQL.

pse mysql

Pse MySQL?

Kur blini blerje për në internet, do të shihni një shumëllojshmëri të llojeve të bazave të të dhënave të përmendura në syze. Ndër më të zakonshmet janë:

 • MySQL, objekt i këtij neni
 • MS SQL, Microsoft merr një bazë të dhënash të strukturuar të gjuhës së pyetjeve
 • Qasja në MS, megjithëse kjo është e përshtatshme vetëm për skenarë shumë të kufizuar
 • Oracle, i cili është një produkt i gjatë; ajo bëri paraqitjen e saj të parë zyrtare në 1979
 • PostgreSQL, një sistem i menaxhimit të bazës së të dhënave Unix dhe Windows

Një krahasim i shpejtë

Mjedisi Disponueshmëria Mbështetje
MySQL Burim i Hapur Windows, Linux, Solaris, macOS, FreeBSD
Qasja në MS të pronarit Windows
MS SQL të pronarit Linux, Windows
orakull të pronarit Windows, Linux
PostgreSQL Burim i Hapur Sistemet më të ngjashme me Unix, Windows

Përputhshmëria ndër-platformë

MySQL ka avantazhin e pajtueshmërisë ndër-platformë. Ai funksionon në shumicën e llogarive të hostimit në internet dhe kompjuterave desktop, ndryshe nga MS SQL dhe MS Access, dhe është i njohur për karakteristikat e tij të shkëlqyera të sigurisë.

Faqe Hyrëse mysql

A është i lehtë për t’u përdorur MySQL?

MySQL është mjaft i fuqishëm për të trajtuar grupe të të dhënave të mëdha, duke përfshirë faqet e internetit për organizata të nivelit të ndërmarrjes, megjithatë është mjaft e lehtë për një fillestar që të zgjedhë.

Performance

Alsoshtë gjithashtu shumë e shpejtë për shkak të mënyrës së ruajtjes së të dhënave të saj. Kjo e bën atë një zgjedhje ideale për një pritje të përbashkët në internet dhe shërbime të tjera pritëse, ku çdo milisekondë e kohës së ngarkesës llogarit.

Përputhshmëria dhe përdorimi

Për sa i përket numrave të plotë, nxitja kryesore e MySQL ka ardhur nga pajtueshmëria e tij me PHP (dhe gjuhët e tjera), Linux dhe Apache.

Shumica e ofruesve të web hosting Linux Linux ofrojnë MySQL me këto tre komponentë.

Kjo është arsyeja kryesore që MySQL është shkarkuar ose shpërndarë më shumë se 100 milion herë, dhe kjo është arsyeja që shumë klientë të pritjes së faqes në internet vijnë në kontakt me të.

histori mysql

Cila është Historia e MySQL?

MySQL fillimisht u lëshua në maj 1995. Ajo u zhvillua nga David Axmark, Allan Larsson dhe Michael Widenius; kjo e fundit ka një vajzë të quajtur My, e cila është se si projekti mori emrin e saj.

MySQL dhe Oracle

Teknologjia e bazës së të dhënave është me burim të hapur dhe është në pronësi të MySQL AB. MySQL AB është një kompani e regjistruar në Suedi, por ajo u ble nga Sun në vitin 2008 për 1 miliard dollarë. Dielli u ble nga Oracle dy vjet më vonë, që është mënyra se si MySQL u ekzistua nën markën Oracle.

MySQL: Versioni falas ose i paguar?

Shumica e përdoruesve shkarkojnë MySQL falas ose e përdorin atë si pjesë të një pakete web hosting.

Shtë burim i hapur. Nëse licenca falas nuk i përshtatet përdorimit tuaj të synuar, mund të blini një licencë të ndryshme direkt nga kompania mëmë.

Për shumicën e klientëve të pritjes në internet, versioni falas do të jetë i mjaftueshëm.

funksionaliteti i mysql

Funksionaliteti MySQL

MySQL ofron një shumëllojshmëri të mjeteve për menaxhimin e bazës së të dhënave, pyetjet dhe optimizimin.

Përdoruesit mund të kërkojnë përmes të dhënave të tyre, të zgjedhin nga një gamë e motorëve të ruajtjes dhe të shohin një skemë informacioni që përshkruan strukturën e të dhënave.

Ruajtja e të dhënave

Nëse thjesht doni të krijoni një aplikacion dhe ta harroni, duhet të krijoni vetëm bazën e të dhënave, përdoruesin dhe fjalëkalimin; zakonisht, skripti juaj do të trajtojë pjesën tjetër, dhe MySQL do të shënojë në sfond të pa kontrolluar.

SSD dhe performanca e bazave të të dhënave të mëdha

Për bazat e të dhënave shumë të mëdha, shikoni për një host të uebit që ofron disqet me gjendje të ngurtë (SSD). Disqet e ngurta krijojnë ngushticën më të madhe për MySQL, kështu që qasja e menjëhershme në ruajtjen e gjendjes së ngurtë heq potencialin për ngadalësime dhe përplasje.

SSD pritja priret të jetë pak më e shtrenjtë. Gjithmonë sigurohuni që keni një rutinë rezervë në vend.

MySQL dhe Linja e Komandës

Kur lidheni me MySQL në llogarinë tuaj të mbajtjes në internet, do të përdorni pothuajse me siguri ndërfaqen e linjës së komandës (CLI). Për një fillestar, të punosh në këtë mënyrë mund të jetë frikësuese.

Ka ndërfaqe të ndryshme grafike të përdoruesve për MySQL që e bëjnë punën më të lehtë. Këto përfshijnë MySQL Workbench, phpMyAdmin, HeidiSQL, Navicat dhe Aqua Data Studio.

Kriptimi i diskut

Kriptimi i bazës së të dhënave është në dispozicion për versionin e ndërmarrjes së MySQL. Të dhënat mund të kodohen duke përdorur algoritme RSA, DSA ose DH dhe mund të gjeneroni çelësa asimetrikë.

Kjo lejon zhvilluesit të lehtë të enkriptojnë dhe deshifrojnë të dhënat, duke rritur sigurinë e të dhënave.

Shtojca e bazës së të dhënave & Ndihma për zgjatje

Keni nevojë për ndihmë për të ngritur shtojcat ose shtesat? MySQL siguron një manual të referencës në internet për mbështetësin e bazës së të dhënave dhe mbështetje.

Shtojca ose shtesa që ju zgjidhni mund të ofroni mbështetje ose hosti juaj mund të jetë në gjendje të ndihmojë, në varësi të problemit.

GUI për MySQL

Nëse planifikoni të punoni me bazat e të dhënave për më shumë sesa bazat, dhe nuk përdorni shpesh vijën e komandës, një ndërfaqe grafike është opsioni më i mirë.

Oracle prodhon aplikacionin e vet, Workbench MySQL, dhe botimi me burim të hapur është falas.

karboni mistqlMySQL Workbench siguron një ndërfaqe miqësore për të punuar me SQL dhe përfshin kontrollet dhe ekranet e statusit të serverëve (vendosja).

A kam nevojë për një version të licencuar të MySQL?

Për karakteristika shtesë në MySQL, përdoruesit mund të zgjedhin të paguajnë një licencë.

Versioni falas i MySQL është i përshtatshëm për shumicën e klientëve të pritjes së faqes në internet dhe mbështet shumicën dërrmuese të aplikacioneve dhe skenareve që përdoren zakonisht.

kërkesat e mysql

Cilat janë kërkesat e sistemit për MySQL?

MySQL ka kërkesa të ndryshme në varësi të platformës ku është instaluar. Në përgjithësi, do të duhet të siguroheni që:

 1. Ju jeni duke përdorur një të mbështetur sistemi operativ
 2. Ju keni mjaft fuqia përpunuese
 3. Ju përmbushni kujtesën minimale (RAM) Kërkesat
 4. Ju plotësoni minimumin ruajtje Kërkesat
 5. juaj rrjet mund të trajtojë trafikun hyrës / dalës në lidhje me thirrjet e bazës së të dhënave që prisni

Për udhëzime zyrtare, referojuni manualit MySQL për versionin tuaj.

kupon pritjeje në internet

Po kërkoni një marrëveshje të frikshme në hostimin e MySQL?
SiteGround – vlerësuar me # 1 nga lexuesit tanë – ofron një pritje të shpejtë të MySQL dhe mbështetje të shkëlqyeshme të klientit. Tani për tani ju mund të kurseni deri në 67% në planet e tyre. Përdorni këtë lidhje speciale zbritje
për të marrë marrëveshjen.

mysql web hosting

Si të gjeni një host Web të MySQL

Duke kërkuar për një ofrues pritës që ka mbështetjen e bazës së të dhënave MySQL nuk duhet të jetë e vështirë.

Planet më të përbashkëta të pritjes nga shërbimet e zakonshme të pritësve të internetit do të ofrojnë disa nga këto baza të të dhënave.

Kur zgjidhni hostin MySQL, duhet të dini se cilat janë kërkesat tuaja të ruajtjes dhe të performancës.

A kam nevojë për baza të të dhënave të shumëfishta?

Shumica e përdoruesve nuk do të kenë nevojë për më shumë se një bazë të dhënash MySQL me paketën e tyre të pritjes. Merrni parasysh, për shembull, që drejtimi i WordPress do të kërkojë vetëm një.

Disa projekte në internet mund të kërkojnë nga zhvilluesit të përdorin më shumë se një bazë të dhënash. Në këtë rast, ju mund të dëshironi të kërkoni për një ofrues hosting që ju jep të dhëna të pakufizuara.

Kërkohet PHP

Meqenëse gjuha e programimit PHP përdoret për të lidhur dhe manipuluar bazën e të dhënave, sigurohuni që ofruesi juaj i pritjes ta mbështesë këtë gjuhë. Përsëri, shërbimet më të zakonshme të host-it bëjnë.

cPanel

Ju gjithashtu mund të krijoni, menaxhoni dhe fshini bazat e të dhënave MySQL nga paneli i kontrollit cPanel. Nëse po e bëni këtë, mund të jetë e dobishme të ndiqni Magjistarin e të Dhënave të MySQL të dhëna nga cPanel.

phpMyAdmin

phpMyAdmin është një ndërfaqe që ju lejon të menaxhoni dhe modifikoni databazën tuaj MySQL në një shfletues të internetit.

Shtë një mjet popullor, dhe shumica e ushtrive e mbështesin atë. Ndërsa nuk është rreptësisht e nevojshme, është një mjet i dobishëm. Unë rekomandoj duke siguruar që hosti juaj do ta mbështesë atë.

WordPress dhe MySQL

WordPress përdor MySQL për të ruajtur dhe marrë informacione për faqet e saj.

Nuk ka konsiderata të veçanta në lidhje me MySQL të mbani në mend kur zgjidhni një host WordPress.

Konsideroni Llojet e Pritjes: VPS vs Dedikuar

Kur krahasoni hostet, merrni parasysh llojin e pritjes, siç është dedikuar ose VPS.

Për shembull, serverat e dedikuar do të thotë që nuk po ndani hapësirën fizike ose dixhitale me ndonjë uebfaqe të tjera. Planet e dedikuara të pritjes janë gjithashtu më të shtrenjta sesa planet VPS.

VPS hosting mban skedarët tuaj të ndarë nga faqet e tjera, megjithëse mund të ndani harduer me faqet e tjera.

Additionalështje shtesë të strehimit

Ekzistojnë disa çështje të tjera që duhet të mbani mend kur krahasoni hostet. Për shembull:

 • Ku janë vendosur qendrat e tyre të të dhënave?
 • A ofron hosti një garanci për kthimin e parave ose garanci në kohë / joproduktive?
 • Janë emra domenesh ose çertifikatë SSL të përfshira në tarifën e pritjes ose a ka ndonjë kosto shtesë për këto?

Shërbimet e menaxhuara: Amazon Hosting dhe RDS

Njerëzit që janë më pak të prirur teknikisht mund të duan të japin qasje të largët në serverin MySQL te një zhvillues i cili mund ta menaxhojë atë për ta.

Kjo është zakonisht e lehtë për t’u bërë nga paneli i kontrollit të hostit tuaj dhe do t’ju kërkojë të dini adresën IP të zhvilluesit tuaj.

Shumë zhvillues mbështeten në Shërbimet Ueb në Amazon (AWS) për mbajtjen e bazës së të dhënave.

AWS ka një Shërbim të Dhënave të Ndërlidhjes me Amazon (Amazon RDS) që e bën atë të thjeshtë operojnë dhe bazojnë bazën e të dhënave relacionale, të tilla si MySQL, duke përdorur re.

Amazon RDS është i shpejtë sepse mbështetet nga Serverët SSD. Dhe, pasi ato përdorin serverë virtualë privatë virtualë, ju lehtë mund të izoloni rastet e bazës së të dhënave.

Sharding

Amazon RDS gjithashtu përdor shading, një teknikë e ruajtjes së të dhënave që ndan të dhënat në grupe më të vogla, pastaj i shpërndan ato në disa serverë të bazës së të dhënave, të quajtura shards.

Do server (aka shard) duhet të ketë aftësi të ngjashme harduerike dhe të performancës, sidoqoftë, të jenë fizikisht të ndarë. Shading përdoret për të përmirësuar tolerancën e gabimeve dhe për ta bërë më të lehtë shkallëzimin, ndërsa faqja ose sasia e të dhënave rritet.

AWS siguron mbajtje në internet falas për 12 muaj. Kjo do të thotë që ju do të paguani vetëm tarifat e përdorimit për vitin e parë.

nikoqirët më të mirë të mysql

Zgjedhjet e mia: Tre vendet kryesore të pret MySQL

Nisur nga kudo e MySQL, numri i madh i hosteve në internet që janë opsione për ju janë të mëdha. Këtu janë disa opsione të mira me të cilat mund të filloni kërkimin tuaj.

Pritja për lëvizje

Zgjedhja ime e parë për hostimin e MySQL është Hosting InMotion.

Ata specializohen në pritjen e bizneseve dhe ofrojnë një bandë të pakufizuar dhe hapësirë ​​në disk edhe në planin e tyre më të lirë
.

Opsionet e hostimit të lëvizjeve

Ju gjithashtu mund të merrni bazat e të dhënave të pakufizuara të MySQL nëse paguani pak më shumë. Dhe, InMotion ka një nga bazat më të mira të njohurive.

Kjo do t’ju ndihmojë të vendosni bazat e të dhënave MySQL nga cPanel tuaj.

SiteGround Hosting

Një tjetër host i mirë i MySQL është SiteGround. Për bazat e të dhënave të pakufizuara të MySQL, kjo do të jetë e juaja opsioni më i lirë
.

Opsionet e Pritjes së SiteGround

SiteGround gjithashtu përfshin qasje tek krijuesi i tyre i faqeve falas me të gjitha planet.

Por ndryshe nga InMotion, SiteGround kufizon hapësirën në disk që mund të përdorni.

Kjo do të ketë një ndikim në sasinë e bazave të të dhënave MySQL që mund të trajtojë serveri juaj pritës.

A2 Hosting

Për ekstremisht miqësore për zhvilluesit
sherbime pritese, ju rekomandoj A2 Hosting.

Ata ju japin juve shumë mjete, disa prej të cilave janë të rëndësishme për MySQL hosting si phpMyAdmin.

Kjo ju lejon të administroni bazat e të dhënave MySQL në internet.

Opsionet e hostimit A2

Ju gjithashtu mund të shtoni një adresë të dedikuar IP në planin tuaj për vetëm një sasi të vogël shtesë në muaj.

Tabela e krahasimit: Pritësit kryesorë të MySQL

Mikpritës
Plani më i lirë
Kërkesat
Mimi i përtëritjes mujore
Garanci për kthimin e parave?
SiteGround $ 3.95E zbatueshme vetëm për termin fillestar (zgjedhja e klientit)$ 11.9930 ditë për planet e përbashkëta të pritjes
A2 Hosting $ 3.92Kërkon një angazhim 3-vjeçar$ 7.9930 ditë për rimbursim të plotë, rimbursim i vlerësuar i pro-vlerësimit “Anytime”
Pritja për lëvizje $ 2.95Kërkon një angazhim 2-vjeçar$ 7.9990 ditë

të këqijat e mysql

Cilat janë të mirat e MySQL?

 • MySQL është baza e të dhënave më të njohura dhe do të mbështetet nga shumë hostë në internet
 • Azhurnohet shpesh me përmirësime të sigurisë dhe karakteristika shtesë
 • Edicionet falas por të paguara janë në dispozicion për përdorim komercial
 • Shumë ndërfaqe të ndryshme të përdoruesit mund të përdoren me të.

Cilat janë të mirat e MySQL?

 • Zhvilluesit mund të ndjehen të kufizuar nga ato që mund të bëjnë me bazën e të dhënave
 • MySQL nuk është projektuar të jetë e shkallëzueshme, duke e bërë atë një mundësi më pak ideale për aplikacionet që pritet të rriten në madhësi.

marrëveshje për mbajtjen në internet

Po kërkoni një marrëveshje të madhe në MySQL hosting?
A2 Hosting shënoi # 1 në testet tona të shpejtësisë dhe të performancës. Lexuesit tanë aktualisht mund të kursejnë deri 50% në këto plane super të shpejtë të MySQL. Përdorni këtë lidhje speciale zbritje
për të marrë marrëveshjen.

Karakteristika të tjera në SQL

 • PostgreSQL
 • Qasja në MS
 • MSSQL
 • MariaDB
 • SQLite

Pyetjet e bëra më shpesh nga MySQL

 • Cilat janë disa arsye të mira për të përdorur MySQL?

  MySQL është një bazë e të dhënave që funksionon në një shumicë të gjerë të serverëve në internet, dhe qëllimi i saj kryesor është të presë të gjithë përmbajtjen me porosi që krijoni në faqen tuaj të internetit. Në epokën e sotme moderne të zhvillimit të faqes në internet, është shumë e vështirë të krijosh një skenar, ku nuk do të kesh nevojë për një bazë të dhënash relacionale.

  MySQL është fleksibël, i sigurt dhe mund të trajtojë grupe të dhënash të të gjitha madhësive. Ndërsa mund të përdorni bazat e të dhënave të tjera me serverat Linux, Apache dhe PHP të bazuar, MySQL është baza e të dhënave më e zakonshme që do të gjeni përputhet me atë softver të serverit.

 • A ka ndonjë arsye për të mos përdorur MySQL?

  Po. Ndërsa shumica e serverëve të mbajtjes së faqeve në internet janë ndërtuar duke përdorur Linux dhe mund të ekzekutojnë MySQL, ekzistojnë disa tipe të serverëve që luajnë më mirë me zgjidhjet e tjera të bazave të të dhënave.

  Megjithëse MySQL është i pajtueshëm në serverat me bazë Windows, ju shpesh do të gjeni MS SQL të jetë baza e të dhënave me zgjedhje për ata serverë, pasi është një zgjidhje e të dhënave e krijuar nga Microsoft..

  Përveç çështjeve të pajtueshmërisë, megjithatë, do të keni presion të vështirë për të gjetur arsye NUK të përdorni një bazë të dhënash MySQL në faqen tuaj të internetit..

 • Cilat janë alternativat e MySQL?

  Ekzistojnë disa alternativa për MySQL në tregun e bazës së të dhënave, por asnjëra nuk është aq fleksibël sa MySQL.

  Në serverët me bazë Windows, ju do të gjeni MS SQL të përdorur herë pas here – alternativën e Microsoft për MySQL. Disa serverë Unix dhe Windows gjithashtu do të përdorin PostgreSQL si platformën e tyre të bazës së të dhënave mbi MySQL për të trajtuar grupe të shumta personal të të dhënave dhe kërkesave të programimit me porosi.

  MySQL është akoma sistemi më i përdorur i bazave të të dhënave në internet, por ekzistojnë alternativa atje bazuar në nevojë.

 • Cilat janë kërkesat për MySQL hosting?

  MySQL vendoset më së shpeshti me një sistem operativ Linux që fuqizon webserverët Apache dhe gjuhët e shkrimit të PHP. Megjithëse MySQL shpesh mund të vendoset menjëherë në Windows dhe platforma të bazuara në Unix, kompjuterët që e mbështesin bazën e të dhënave kanë kërkesa minimale të harduerit për 2 bërthama CPU, 2 GB RAM dhe një bazë të dhënash të shkrueshme.

  Ju gjithashtu do t’ju duhet një minimum prej rreth 2 GB hapësirë ​​minimale në disk për të qenë në gjendje të drejtoni menaxherin e shërbimit të MySQL dhe agjentin e monitorimit. Në mjediset virtuale të pritjes në internet, asnjë nga këto kërkesa nuk duhet të jetë shumë e vështirë për tu përmbushur.

 • A duhet të shqetësohem për instalimin?

  Me siguri jo. Edhe pse ne nuk mund t’ju ofrojmë njohuri hap pas hapi për procedurat e çdo ofruesi të mbajtjes së faqeve në internet të listuar në faqen tonë të internetit, mund të themi që shumica e ofruesve ofrojnë MySQL si një zgjidhje të dhënash “jashtë kutisë” – do të thotë se është përfshirë me planin tuaj.

  Në qoftë se posaçërisht nuk përdorni një server Windows ose Unix me MS SQL ose PostgreSQL, shanset janë shumë të larta baza e të dhënave tuaja është MySQL.

  Nëse keni nevojë për disa modifikime me porosi në bazën e të dhënave MySQL – atëherë instalimi mund të jetë diçka për të cilën duhet të shqetësoheni. Përndryshe, ai duhet të jetë tashmë funksional kur hyni për herë të parë në llogarinë tuaj të hostimit.

 • Farë do të thotë i vetë-pritur? Nuk kam pse të drejtoj një server vetë, bëj unë?

  Serverët e vetë-pritur dhe platformat e tyre të lidhura nuk kërkojnë që ju të zotëroni personalisht serverin dhe ta menaxhoni atë për të pritur faqen tuaj. Në vend të kësaj, vetë-pritësi thjesht do të thotë që pritja nuk sigurohet direkt nga ekipi i zhvillimit që krijoi programet kompjuterike dhe sistemet që po përdor për të ekzekutuar bazën e të dhënave MySQL.

  Nëse jeni duke përdorur MySQL si pjesë e mbajtjes së faqes tuaj në internet, ai ndoshta do të instalohet tashmë kur të keni qasje në serverin tuaj.

 • A kam nevojë për host të menaxhuar në mënyrë që të përdor MySQL si databazën time?

  Përgjigja e kësaj pyetje varet nga përgjigjja juaj në pyetjen, “sa përgjegjësi jeni të gatshëm të pranoni për mirëmbajtjen e faqes tuaj?”

  Sa më i ndërlikuar të bëhet ambienti juaj i pritjes, aq më i madh do të jetë nevoja juaj për shërbime të menaxhuara në mënyrë profesionale.

  Pritja e përbashkët shpesh vjen me disa shërbime të menaxhuara të përfshira – dhe duke qenë se ka shumë të ngjarë që plani juaj i përbashkët i pritjes të përfshijë një bazë të dhënash MySQL, mund të mos keni asgjë për t’u shqetësuar me hostimin e përbashkët.

  Nëse keni një zgjidhje të dedikuar për strehimin, megjithatë, plani juaj mund (ose jo) të ketë përfshirë shërbimet e menaxhuara. Konsideroni ta shtoni atë në paketën tuaj nëse nuk jeni të njohur me mënyrën e menaxhimit të një baze të dhënash MySQL. Për të qenë i drejtë, ky është rasti me çdo platformë të vetë-organizuar të bazës së të dhënave – jo vetëm MySQL.

 • A mund të pres një bazë të dhënash MySQL në një plan të përbashkët pritës?

  Po. Shumica e planeve të pritura të pritjes janë të ndërtuara në një sistem operativ Linux me serverë në internet Apache dhe gjuhë të shkruar të PHP. MySQL është zgjidhja e preferuar e bazës së të dhënave për grup në këtë konfigurim të serverit.

  Nëse nuk e dini se çfarë lloj baze të dhënash po përdorni për të fuqizuar përmbajtjen me porosi të faqes tuaj të internetit, shanset janë shumë të larta që po përdorni MySQL.

  Edhe pse mund të keni kufizime më të rrepta për gjëra të tilla si hapësira e ruajtjes në një plan të përbashkët pritjeje për shkak të mënyrës se si ata burime grumbullojnë burime, ju me siguri do të përdorni MySQL si bazën e të dhënave tuaja.

 • A duhet të di se si të programoj për të përdorur MySQL?

  Me siguri do të ndihmonte.

  Ju mund të vendosni një bazë të dhënash MySQL si pjesë e pothuajse çdo instalimi me një klikim të një sistemi të menaxhimit të përmbajtjes ose skenarit. Ka situata kur aftësia e programimit do t’ju ndihmojë të menaxhoni përmbajtjen e ruajtur në bazën e të dhënave MySQL, por sigurisht që nuk është një kërkesë për të përdorur bazën e të dhënave.

  Shumë panele kontrolli vijnë të pajisura me një sistem të menaxhimit të përmbajtjes për bazat e të dhënave tuaja. Nëse keni mundësinë të lundroni zgjidhje të ndryshme CMS me vetëbesim, nuk duhet të jeni shumë larg pas diturisë për të menaxhuar bazat e të dhënave tuaja MySQL.

 • Si e krahason MySQL me MSSQL si një bazë të dhënash relacionale?

  Nëse madje keni zgjedhjen midis MySQL dhe MS SQL si një bazë të dhënash, atëherë është e sigurt të supozoni se po përdorni një server Windows. Ky supozim mund të bëhet sepse MySQL u zhvillua si një zgjidhje me burim të hapur, dhe MS SQL u zhvillua si një zgjidhje e dhënash specifike e Microsoft-it.

  Për shkak të këtyre dy dallimeve thelbësore, të dy bazat e të dhënave kanë grupe karakteristikash të ndryshme:

  MySQL është më fleksibël, më i lirë dhe përdor disa motorë ruajtjeje, dhe MS SQL është më i sigurt dhe i paraqitur plotësisht për sistemet Windows.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map