Ekspozimi i hostimit të WooCommerce: Ne zbulojmë opsionet më të mira dhe më të këqija në vitin 2020.

Krahasoni Hosting WooCommerce

WooCommerce është një shtesë e tregtisë elektronike për CMS të WordPress. Për shkak të kësaj ngrohtë, jo të gjithë hostët janë optimale për pritjen e WooCommerce.


Kur zgjedhni web hosting, ju duhet një platformë e fortë për WordPress. Ju duhet gjithashtu një platformë e sigurt për të bërë pagesa në internet, kështu që duhet të shikoni për hoste që janë në përputhje me PCI dhe të ofrojnë certifikata SSL. Më në fund, ne rekomandojmë që VPS hosting të marrë performancën më të mirë nga WooCommerce.

Ne diskutojmë në hostin më të mirë për WooCommerce në detaje më poshtë. Por tani për tani, këtu janë 5 kryesorët:

 1. SiteGround
  – Fokusimi i pritjes së WooCommerce me mbështetje të jashtëzakonshme
 2. Bluehost
 3. A2 Hosting
 4. Motori WP
 5. GreenGeeks

Si i zgjodhëm nikoqirët më të mirë të WooCommerce?

Ne renditëm përmes databazës sonë të mbi 1.500 planeve për mbajtjen e faqeve në internet dhe nxorëm ato që ofruan hostime solide të WordPress me certifikata SSL dhe pajtueshmëri PCI. Pastaj ne i renditëm ato bazuar në mijëra tonë vlerësime të ekspertëve dhe përdoruesve.

Si te zgjidhni mbajtjen më të mirë të WooCommerce

WooCommerce është platforma më e njohur e tregtisë elektronike sot në treg. Isshtë në pronësi të 100% nga ju, ka shumë opsione për personalizim dhe funksionalitet, peshore lehtë, dhe është falas.

Për të mos përmendur, është krijuar posaçërisht për të punuar me sistemin më të kërkuar të menaxhimit të përmbajtjes në botë – WordPress.

Ky artikull do të shpjegojë se çfarë WooCommerce ka për të ofruar dhe si të zgjedhë strehimin e duhur për të.

Farë është WooCommerce?

Farë është WooCommerce

WooCommerce është një platformë e-tregtie me burim të hapur për pronarët e bizneseve të të gjitha madhësive. Shërbimi i ushqimit për çdo lloj pronari të dyqaneve në internet, WooCommerce ofron një platformë plotësisht të personalizueshme, fleksibël dhe të zgjerueshme të dyqaneve online, plotësisht falas.

E zhvilluar për të punuar në faqet e internetit të WordPress, kjo platformë e-commerce vjen si një shtesë e lehtë për tu konfiguruar WordPress, e cila dikur instalohej dhe aktivizohej në faqen tuaj të WordPress të vetë-priturit, ju lejon të shisni produkte dixhitale dhe fizike, të menaxhoni inventarin dhe transportin, mbledhin pagesa të sigurta për produkte ose shërbime dhe llogaritni taksat e sakta pa marrë parasysh se nga vijnë klientët tuaj.

Si funksionon WooCommerce me WordPress

Siç u përmend më lart, WooCommerce është krijuar për të punuar në sistemin e menaxhimit të përmbajtjes WordPress dhe vjen në formën e një shtojce WordPress. Isshtë zgjidhja më e popullarizuar për tregtinë elektronike për WordPress deri më sot, duke fuqizuar 42% të të gjitha vendeve të E-Commerce.

Për të përdorur WooCommerce së pari duhet të keni një uebfaqe të vetë-organizuar WordPress.org. Kjo do të thotë që do t’ju duhet një emër unik domaini, një ofrues hostesh WordPress dhe shtojca WooCommerce, e cila gjendet lehtësisht në depo WordPress.

Ju mund ta instaloni dhe aktivizoni WooCommerce direkt nga pulti juaj WordPress, ta shkarkoni nga Rezervuari i WordPress ose ta merrni atë nga faqja zyrtare e WooCommerce
.

Shtojca WooCommerce siguron një Wizard Setup, duke ju ndjekur hap pas hapi përmes procedurave të mëposhtme të konfigurimit të dyqaneve në internet:

 • Përcaktoni vendndodhjen dhe monedhën e dyqanit tuaj në internet dhe llojin e mallrave që planifikoni të shisni
 • Konfiguroni opsionet e portës suaj të pagesës
 • Zgjidhni zonën tuaj të transportit dhe njësitë e transportit
 • Instaloni dhe aktivizoni temën ekskluzive WooCommerce, storefront
 • Aktivizoni llogaritjet automatike të taksave
 • Aktivizoni shtojcën Jetpack për të përmirësuar dyqanin tuaj të tregtisë elektronike

Pasi të gjitha këto të jenë të plota, ju do të jeni në gjendje të krijoni produktin tuaj të parë të dyqanit elektronik.

Pse të zgjidhni WooCommerce?

Ka arsye përfundimtare pse WooCommerce është zgjidhja më e popullarizuar e-tregtisë tani. Le t’i hedhim një vështrim më bindëse:

 1. Përputhshmëria me WordPress
 2. Më shumë se një dyqan online
 3. Shitet gjithe
 4. Burimi i Hapur = Mundësueshëm
 5. mbështetje
 6. Zhvilluesi Friendly

Pajtueshmëria e WordPress: Nuk ka mohuar që fakti WooCommerce është ndërtuar në WordPress menjëherë jep reputacionin e tij për të qenë i besueshëm, i besueshëm dhe fleksibël një nxitje. Për të mos përmendur WordPress është jashtëzakonisht e sigurt në thelbin e saj, kështu që dyqani juaj online është gjithmonë i sigurt nga sulmet nga jashtë.

Më shumë se një dyqan online: WooCommerce është më shumë sesa një platformë e thjeshtë dyqanesh në internet. Ndërtuar në një platformë solide për Blogging, ju mund të shesni produkte dhe shërbime, të publikoni përmbajtje të qëndrueshme dhe të vlefshme të blog-ut, dhe të tregtoni biznesin tuaj, të gjitha nga një vend.

Shisni të gjitha: Ekzistojnë disa konkurrentë seriozë të platformës së tregtisë elektronike në treg. Sidoqoftë, WooCommerce është gjithmonë një hap përpara, në atë që ju lejon të shisni gjithçka, përfshirë produkte fizikë, shërbime, shkarkime dixhitale dhe përmbajtje. Madje ju lejon të bëni takime.

Burimi i Hapur = Mundësueshëm: Meqenëse WooCommerce është 100% me burim të hapur, ju mbani kontroll të plotë mbi gjithçka në faqen tuaj të internetit dhe i zotëroni të gjitha. Ju mund të shtoni produkte dhe përdorues të pakufizuar dhe të përpunoni urdhëra të pakufizuar. Plus, nëse jeni teknik, ju mund të ndryshoni dhe rregulloni gjithçka që dëshironi.

mbështetur: WooCommerce ka një vijim të madh që shton komunitetin e krijuar tashmë WordPress. Ytdo herë që të keni nevojë për frymëzim të dyqaneve në internet, mbështetje teknike, ose të keni një ide të tijën, mund të kontaktoni me përdoruesit e WooCommerce nga e gjithë bota.

Miqësi për zhvilluesit: WooCommerce është i njohur për një nga zgjidhjet më miqësore të përdorimit elektronik përreth. Thënë kështu, WooCommerce gjithashtu ka zhvilluesit në mendje në mënyrë që ata me njohuri të përparuara mund të përfitojnë nga kjo shtojcë gjithashtu. Për shembull, ju mund të përdorni mbi 400 shtesa zyrtare WooCommerce, të kontribuoni idetë tuaja në GitHub, të përdorni API REST, dhe dokumentet e hyrjes në çdo filtër, goditje, pikën e fundit të API, lëshimin kryesor dhe shtrirje.

Dizajnimi dhe funksionaliteti i WooCommerce

WooCommerce vjen me shumë mundësi opsionesh të personalizuara dhe funksion të integruar për ta bërë dyqanin tuaj online të dalë nga konkurrenca. Branding biznesin tuaj, marketing atë që ju keni për të ofruar, dhe duke siguruar klientëve një përvojë të pazar blerje është ajo që WooCommerce është mbi të gjitha.

Opsionet e Dizajnit të WooCommerce, përfshirë një listë të temave më të larta të WooCommerce

Dyqani WooCommerce

WooCommerce është krijuar për të punuar me tema të panumërta të përputhshme me WooCommerce në WordPress. Në këtë mënyrë, ju mund të dizajnoni që faqja juaj të jetë unike, e personalizuar dhe saktësisht se si dëshironi të duket.

Redaktoni çdo element në faqen tuaj, publikoni përmbajtjen e blogut vrasës dhe shtoni imazhe mahnitëse të produktit për të inkurajuar vizitorët e faqes për të bërë blerje. Drejtoni vizitorët e faqes tuaj përmes gypit të shitjeve me faqet e uljes, menutë mega dhe kategoritë dhe etiketat.

Përfshini çdo numër galerish pamjesh në uebfaqen tuaj për të paraqitur më të mirën e kompanisë tuaj, shtoni produkte dhe shërbime të pakufizuara, lini klientët tuaj të renditin dhe filtrohen në bazë të atributeve të paracaktuara siç janë çmimi, vlerësimi dhe popullariteti, dhe madje të krijoni variacione të shumta të produkteve kështu që klientët tuaj mund të blejnë produktin e saktë që u nevojiten.

Ndërsa mund të përdorni temën ekskluzive të Storefront të WooCommerce për të ndërtuar dyqanin tuaj të e-commerce, e vërteta është, ka qindra tema unike për të zgjedhur nga kjo do të përfundojë punën.

Për të filluar, hidhni një sy disa nga veçoritë më të mira të Storefront:

 • Plotësisht i pajtueshëm me WooCommerce
 • Dizajn të përgjegjshëm
 • Shënimi i skemës për performancën optimale të SEO
 • Layouts të pastër dhe të thjeshtë me produkte që marrin në skenë qendrën
 • Asnjë shtesë shtesë nuk është e integruar – ju shtoni atë që ju nevojitet dhe asgjë më shumë
 • Rrjet fleksibël CSS për personalizime të përparuara
 • Përkthim i gatshëm për të arritur një audiencë globale
 • Respektimi i rregullave të aksesit në mënyrë që të gjithë vizitorët e sitit të mund të shijojnë uebfaqen tuaj

Dhe, nëse ndonjë gjë që ju nevojitet mungon, mund të jeni i sigurt se ekipi Woo ka krijuar një shtesë për të që mund ta instaloni lehtësisht në faqen tuaj të internetit..

Tani, këtu është një vështrim në disa nga temat më të mira të përputhshme WooCommerce në treg sot:

 1. Flatsome
 2. Divi
 3. DyqanIsle PRO
 4. tregtar
 5. KALLYAS

Flatsome: Flatsome vjen me një dizajn mahnitës të sheshtë, meny të lundrimit të lehtë për t’u ndjekur, aftësi përkthimi për ndërtimin e një marke ndërkombëtare, dhe integrim të integruar në media sociale për të fituar pëlqime, ndjekje dhe ndarje të reja. Plus, ajo vjen me ndërtuesin ekskluziv të faqeve Flatsome, është plotësisht i përgjegjshëm dhe miqësor me celularin, dhe produktet tuaja WooCommerce ulen përpara dhe qendra në mënyrë që klientët të shohin gjithçka për shitje menjëherë.

Divi: Divi është një temë me shumë qëllime të WordPress me integrim seamless WooCommerce. Ajo vjen me Divi Builder, kështu që ju të krijoni gjithçka që dëshironi, shumë hapësirë ​​në hapësirën e bardhë, në mënyrë që klientët të mos mbingarkohen kur kërkojnë produktet e tyre të preferuara, dhe testimin e integruar A / B, në mënyrë që të shihni se çfarë shet, dhe çfarë nuk , kështu që ju mund të bëni përmirësime dhe të rriteni biznesin tuaj.

ShopIsle PRO: ShopIsle ofron një prezantim të pastër dhe të pastër që e bën dyqanin tuaj online të arritshëm për të gjithë. Me integrimin e plotë të WooCommerce, prisni karakteristika të tilla si redaktimi në kohë reale, optimizim të SEO për renditjen më të mirë të motorit të kërkimit, prejardhje me porosi siç janë imazhet, rrëshqitësit dhe videot, dhe madje edhe menutë mega miqësore për përdoruesin për navigimin e lehtë të faqes tuaj..

tregtar: Blerësi i dyqanit është një temë plotësisht e përgjegjshme WooCommerce që vjen me paraqitje të faqeve të shumëfishta të faqeve, një ndërtues faqesh tërheqëse dhe rënie, imazhe me porosi për kokë për të nxjerrë në pah produktet tuaja më të shitura dhe funksionalitetin e plotë të blogjeve.

KALLYAS: Krijoni çdo lloj dyqani në internet që dëshironi të përdorni ndërtuesin e faqeve vizuale të integruar të KALLYAS, 100+ elemente të faqeve të paracaktuara, skemat e ngjyrave të pakufizuara dhe integrimin e buletinit plotësisht funksional për ndërtimin e marrëdhënieve më të mira me klientët tuaj dhe tërheqësin e tyre për të blerë përsëri nga ju.

Edhe pse kjo listë është larg nga shterruese, ajo definitivisht ju siguron një pikënisje të mirë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një teme plotësisht të pajtueshme WooCommerce.

Zgjerimi i përdorimit tuaj të WooCommerce, duke përfshirë një listë të zgjatjeve kryesore të WooCommerce

Përkundër faktit se WooCommerce vjen me të gjithë funksionalitetin e paravendosur që ju mund të keni nevojë për të drejtuar një dyqan operacional në internet, është e rëndësishme të theksohet se për ata që kanë nevojë për pak më shumë, ka shumë shtesa zyrtare WooCommerce që furnizojnë ushqim për nevojat tuaja.

 1. Anëtarësia e WooCommerce: Krijoni një sit anëtarësie, mbyllni produktet ekskluzive vetëm për pagimin e anëtarëve, shtoni seksione vetëm me ftesë në dyqanin tuaj online, dhe madje ofroni përmbajtje ekskluzive në blog për anëtarët.
 2. Rezervime WooCommerce: E përkryer për ata që ofrojnë produkte të bazuara në shërbime, lejojnë vizitorëve të faqeve të rezervojnë takime. Ose, nëse dëshironi, shisni kohën tuaj, lejoni klientët të rezervojnë burime të tilla si një furnizues ushqimi, dhe madje edhe të marrin me qira sende për ata që kanë nevojë.
 3. .Mimi Dinamik: Konfiguroni lehtësisht zbritjet më të mëdha ose speciale bazuar në rregulla të paracaktuara siç janë sasia e përgjithshme e produkteve, rendi i përgjithshëm në shportë, roli i përdoruesit dhe më shumë. Në fakt, madje mund të ofroni rregullime fikse të çmimeve ose zbritje të bazuara në përqindje për ata që kualifikohen.
 4. Facebook për WooCommerce: Merrni fushatën tuaj të marketingut në nivelin tjetër duke ndërtuar marrëdhënie më të mira me klientët, duke arritur një bazë më të gjerë të audiencës dhe madje edhe duke shitur direkt nga faqja juaj në Facebook.
 5. Stripe: Pranoni pagesa duke përdorur portën popullore të pagesës në Stripe. Të pajtueshëm si me desktopin tuaj ashtu edhe me dyqanet e lëvizshme, klientët që zgjedhin mundësinë e pagesës së Stripe qëndrojnë në faqen tuaj të internetit, në vend që të ridrejtohen në një faqe tjetër për përfundimin e transaksioneve të tyre.
 6. Abonimet e WooCommerce: Shitet produkte të bazuara në pajtime për të siguruar që ju keni një rrjedhë të qëndrueshme të ardhurash që vijnë në çdo muaj. Krijoni dhe menaxhoni produktet me pagesa të përsëritura duke përdorur këtë shtesë, dhe përcaktoni se sa shpesh pagesa do të mblidhen.
 7. WooCommerce Google Analytics: Merrni metrikë themelore të analizës elektronike të tregtisë elektronike me këtë shtesë. Monitoroni gjëra të tilla si kanalet që drejtojnë më shumë trafikun në faqen tuaj, ku në gypin tuaj të shitjeve po humbni klientët, cilat produkte favorizohen nga klientët, dhe cilat faqe në faqet e vizitorëve në tokë vijnë më shumë nga rezultatet e motorit të kërkimit.
 8. PayPal nga Braintree: Ashtu si Stripe, PayPal është një nga opsionet më të njohura dhe më të preferuara të pagesave për dyqanet në internet. Në dispozicion për pronarët e dyqaneve amerikanë dhe jo të SH.B.A.-së, kjo zgjatje pranon PayPal, kartë krediti dhe pagesa të kartave të debitit.
 9. Kuponë Smart: Krijoni, lëshoni dhe menaxhoni kuponat, kreditë dhe kartat e dhuratave për të rritur shitjet dhe për të zvogëluar braktisjen e karrocave.
 10. Emri çmimi juaj: Lejoni klientët të zgjedhin se sa duan të paguajnë për produkte dhe shërbime specifike në dyqanin tuaj online. Sugjeroni një çmim, zbatoni çmimet minimale, ose lini klientët tuaj t’i bëjnë të gjitha vetë.
 11. Sensei: Krijoni kurse online, shkruani mësime dhe shtoni kuize interaktive në dyqanin tuaj online me shtrirjen Sensei. Plus, kërkoni regjistrimin e përdoruesit, vendosni parakushtet e kursit dhe natyrisht, ngarkoni për përmbajtjen tuaj nëse dëshironi.
 12. WooSlider: Projektuar posaçërisht për dyqanet WooCommerce, WooSlider është një shtesë e përgjegjshme për rrëshqitje WordPress që ju lejon të nxirrni në pah imazhet më të bukura të produkteve tuaja, të kompletuara me lloje të ndryshme përmbajtjesh, tranzicione, skedarë dhe më shumë.

Përsëri, kjo listë është larg nga shteruese. Sidoqoftë, çdo zgjatje e përmendur WooCommerce ishte ose një shitës i lartë për vitin 2017 ose vjen shumë i rekomanduar nga ekipi i ekspertëve në WooCommerce.

Integrimet për WooCommerce

WooCommerce tani lidhet me Zapier, një mjet automatizimi në internet që lidh faqen tuaj të internetit me mijëra aplikacionet tuaja të preferuara. Për shembull, lidheni me Gmail, MailChimp, Faqet në Facebook dhe madje edhe vetë WordPress.

Extension WooCommerce Zapier

Këtu janë vetëm disa nga arsyet pse lidhja e dyqanit tuaj WooCommerce me aplikacionet Zapier është një ide e mirë:

 • Kurseni kohë duke lidhur dyqanin tuaj online me shërbimet që përdorni tashmë
 • Lëreni Zapier të bëjë punën për ju në vend që të konfiguroni lidhjet tuaja sa herë që merrni një porosi të re
 • Konfiguro WooCommerce për të shkaktuar aplikacionet e tua të lidhura në mënyrë që të mos humbasësh kurrë një gjë, siç është kur një klient i ri pajtohet në listën tënde të emailit
 • Merrni një qasje proaktive në ndërtimin e biznesit tuaj duke qëndruar përpara karrocave të braktisura të blerjeve, duke iu përgjigjur pyetjeve dhe shqetësimeve menjëherë dhe duke dërguar urdhra menjëherë
 • Njoftoni anëtarët e ekipit tuaj kur diçka shfaqet që lidhet me ta
 • Përvetësoni një kuptim më të mirë se si dyqani juaj online po performon me raporte të personalizuara

Më mirë akoma, nëse dëshironi të gjitha këto dhe më shumë, thjesht blini shtrirjen WooCommerce Zapier dhe përfitojeni nga të gjitha përfitimet që Zapier ka për të ofruar pronarëve të dyqaneve WooCommerce.

kupon pritjeje në internet

Po kërkoni një host të shkëlqyeshëm WooCommerce?
SiteGround – vlerësuari # 1 nga lexuesit tanë – ofron plane pritjeje me shpejtësi të lartë dhe mbështetje të shkëlqyeshme për WooCommerce. Tani për tani ju mund të kurseni deri në 67% në këto plane. Përdorni këtë lidhje zbritje
për të kursyer të mëdha.

Përtej një dyqani në internet: Whatfarë tjetër WooCommerce u ofron përdoruesve

Një nga arsyet që WooCommerce është kaq e madhe është se tejkalon një platformë të thjeshtë të tregtisë elektronike.

Në fakt, deri më tani, ne thjesht jemi përqendruar në hartimin e dyqaneve, funksionalitetin dhe shitjen e produkteve. Sidoqoftë, ka më shumë për WooCommerce se kaq.

Ruajtja e pajtueshmërisë PCI

Nëse ruan, përpunon ose transmeton të dhënat e kartës së kreditit në faqen tuaj të internetit, pavarësisht se në çfarë madhësie është biznesi juaj, duhet të pritni faqen tuaj në internet me një ofrues të pajtueshëm për PCI-në.

Këto standarde të sigurisë janë krijuar për të mbrojtur të dhënat e ndjeshme që transferohen midis shfletuesit të klientit tuaj dhe uebfaqes tuaj gjatë një transaksioni pagese.

Thënë kjo, kushdo që përpunon pagesa duke përdorur një portë që ka serverët e vet për të marrë pagesa, siç është PayPal Standard, nuk ka pse të ndjekë pajtueshmërinë PCI pasi të dhënat e klientit janë të mbrojtura tashmë dhe pajtueshmëria është kujdesur nga porta që përdoret.

Pajtueshmëria e PCI është përgjegjësi e tregtarit. Dhe, ndërsa WooCommerce nuk vjen në pajtim me PCI në mënyrë të paracaktuar, ato ofrojnë një numër shtesash porte pagese që do të trajtojnë këtë çështje serioze për ju.

Sigurimi i dyqanit tuaj online me Certifikata SSL

Për të siguruar të dhëna që janë dërguar ndërmjet shfletuesit të një klienti dhe serverit të faqes së tyre të internetit, pronarët e dyqaneve online duhet të kenë një certifikatë SSL të vendosur në faqen e tyre të internetit.

Këtu janë vetëm disa nga arsyet që duhet të merrni parasysh sigurimin e uebfaqes tuaj të tregtisë elektronike me një certifikatë SSL, megjithëse nuk është e detyrueshme:

 • Në mënyrë që të mbroni informacionin personal dhe financiar të klientëve tuaj, si dhe veten tuaj
 • Për të siguruar hyrjet në internet dhe regjistrimet
 • Për t’iu përgjigjur kërkesave të intimitetit dhe sigurisë në vendin tuaj
 • Për të vendosur besimin midis klientëve të mundshëm që kërkojnë të blejnë nga ju.

Jo ndryshe nga pajtueshmëria me PCI, vetë WooCommerce nuk ofron çertifikata SSL.

Sidoqoftë, shumica e ofruesve të pritjes së WooCommerce shesin certifikata SSL dhe ndihmojnë në instalimin e tyre në faqen tuaj të internetit.

Në fakt, disa madje ofrojnë çertifikata falas SSL, duke lënë tregtarët në internet asnjë justifikim për të mos siguruar dyqanet e tyre në internet.

Gateways e disponueshme të pagesave për përfundimin e transaksioneve

Të gjitha dyqanet në internet kërkojnë një portë pagese në mënyrë që klientët të paguajnë për mallrat dhe shërbimet e tyre.

Kur zgjidhni një portë pagese, është e rëndësishme të merrni parasysh gjëra të tilla si kostoja, vendndodhja, siguria dhe mbështetja.

Ne kemi prekur shkurtimisht disa nga portat e disponueshme të pagesave për WooCommerce – PayPal dhe Stripe.

Thënë kështu, platforma e gjithanshme WooCommerce u ofron pronarëve të dyqaneve online mbi 100 porta pagese në mënyrë që tregtarët në të gjithë botën të pranojnë lehtësisht pagesa në dyqanin e tyre online..

Portat e Pagesave të WooCommerce

Këto janë disa nga më të njohurat:

 • katror
 • Braintree
 • Authorize.net
 • 2Checkout
 • Amazon Pay
 • PayFast
 • Klarna
 • FirstData
 • WorldPay
 • SagePay

Të gjitha këto janë shtesat më të njohura zyrtare të pagesave të portës WooCommerce në përdorim nga pronarët e dyqaneve WooCommerce deri më sot. Sidoqoftë, kjo mezi gërvisht sipërfaqen kur bëhet fjalë për zgjedhje.

Pritja e Uebsajtit tuaj WooCommerce

Tani që e dini gjithçka që duhet të dini për WooCommerce në drejtim të dizajnit dhe funksionalitetit, është koha të shikoni se si mund të presë dyqanin tuaj WooCommerce në faqen tuaj të internetit WordPress.

Pritja e Uebsajtit tuaj WooCommerce

Mos harroni, WooCommerce është një plugin WordPress i instaluar në faqen tuaj të internetit të WordPress. Me pak fjalë, kjo do të thotë që për aq kohë sa të keni një ofrues të besueshëm të hostimit WordPress, ju mund ta përdorni dyqanin tuaj online thjesht në rregull.

Kjo tha, për ata që e marrin shumë seriozisht dyqanin e tyre në internet, presin të shkallëzojnë në mënyrë eksponenciale, ose thjesht duan shërbimet më të mira të pritjes që ata mund të marrin, ju mund të dëshironi të konsideroni të shikoni në hosting specifik të faqeve WooCommerce.

Këtu janë disa tipare që ofruesi juaj i zgjedhur i hostit duhet të ketë në mënyrë që ju të drejtoni dyqanin më të suksesshëm në internet të mundshëm:

 • caching
 • Thirrjet e bazës së të dhënave
 • Thirrjet e jashtme
 • mbështetje

caching: Nuk mjafton të instaloni një plugin caching të WordPress në faqen tuaj dhe ta quajmë atë një ditë. Megjithëse ekzistojnë disa shtojcë shumë efektive të mbajtjes së fshehtë në treg, është më mirë të regjistroheni një ofrues të pritjes me aftësi të fuqishme mbajtëse të fshehtë në mënyrë që dyqani juaj online të ruhet gjithmonë në mënyrë të duhur.

Për shembull, Cloudways u ofron përdoruesve WooCommerce një sistem intensiv mbajtjeje të memorjes. Në fund të fundit, ju nuk dëshironi që karroca e dyqanit tuaj të mbetet e fshehur ndërsa dikush po përpiqet të shtojë sendet e veta në karrocë.

Thirrjet e bazës së të dhënave: Dyqani juaj i e-commerce do të përjetojë shumë pyetje të bazës së të dhënave gjatë gjithë ditës. Për shembull, për secilin produkt që shikohet, rendin që ruhet, dhe të dhënat e klientit që janë mbledhur, një telefonatë baze e të dhënave shkon.

Nëse drejtoni një dyqan të zënë me tregti elektronike, një ofrues i nivelit të ulët të pritjes nuk do të jetë në gjendje t’i trajtojë të gjitha këto thirrje dhe faqja juaj mund të përjetojë kohë të keqe. Kjo është arsyeja pse përdorimi i një ofruesi pritës si Kinsta është një ide e mirë. Duke u ndalur te shpejtësia e faqes në internet, mund t’i besoni faqes suaj gjithmonë do të kryejë.

Thirrjet e jashtme: Thirrjet e bëra për llogaritësit e taksave, portat e pagesave të jashtme dhe partnerët e transportit mund të shkatërrojnë burimet e faqes tuaj. Përsëri, sa mirë serveri juaj trajton sjelljen e tillë do të bëjë ose prish përvojën e klientëve tuaj.

mbështetur: Mbështetja është thelbësore kur bëhet fjalë për drejtimin e një dyqani të suksesshëm në internet.

Ju duhet të siguroheni që të mund të kontaktoni me ofruesin tuaj të pritjes ditë e natë, siç mundeni me hosting në internet të lëngshëm, nëse keni ndonjë problem, pavarësisht sa i vogël. Plus, ekipi mbështetës duhet të ketë njohuri për WooCommerce, jo vetëm për WordPress.

Siç mund ta shihni, ofruesi i hostit që ju zgjidhni për të pritur në faqen tuaj të internetit me WordPress, dhe kështu faqja juaj WooCommerce në, do të bëjë të gjitha ndryshimet kur bëhet fjalë për përvojën e përdoruesit, kohën e prishjes dhe nevojat mbështetëse..

VPS Hosting për WooCommerce

E vërteta është, ka shumë mundësi të ndryshme kur bëhet fjalë për pritjen e WooCommerce. Për shembull, hostimi i përbashkët, i menaxhuar dhe madje i dedikuar janë të gjitha opsionet e mundshme. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për besueshmërinë dhe përballueshmërinë, pritja e VPS WooCommerce mbretëron suprem.

Pritja VPS WooCommerce përdor një Server Virtual Privat për të ruajtur të dhënat e faqes suaj të tregtisë elektronike. Ju ndaheni një sasi e veçantë burimesh që nuk mund të arrihen nga askush tjetër, shumë si ajo që do të ndodhte në një server të dedikuar, megjithëse nuk keni pse të merrni me qira ndonjë pajisje fizike, duke ju kursyer kështu para.

VPS hosting është perfekt për faqet e tregtisë elektronike që funksionojnë WooCommerce për një numër arsyesh:

 • Natyra dinamike e dyqanit në internet trajtohet pa probleme me VPS hosting
 • Baza e të dhënave të fuqishme dhe ruajtja e objekteve garantojnë ngarkim të shpejtë të faqeve
 • Ju merrni më shumë burime sesa pritja tradicionale e përbashkët ose e menaxhuar në uebfaqe
 • Pritja e VPS është lehtësisht e shkallëzueshme, kështu që dyqani juaj online mund të rritet shpejt
 • Ekziston një nivel kontrolli që nuk ofrohet në pritje të përbashkët ose të menaxhuar

Në fund të fundit, për ata që kanë relativisht të mëdha dyqane WooCommerce, një zgjidhje pritëse VPS do të jetë opsioni më me kosto efektive dhe me performancë të lartë.

Ofruesit e Hosting WooCommerce: Një përmbledhje

Megjithëse pritja VPS WooCommerce më së shpeshti është e preferueshme, është mirë të dini se keni mundësi të tjera të besueshme kur bëhet fjalë për pritjen e WooCommerce.

Për shembull, FastComet u ofron tregtarëve një menaxhim të plotë të menaxhimit të cloud WooCommerce, i cili përfshin veçori si CDN falas Cloudflare, rezervime ditore dhe javore, mbështetje 24/7 WooCommerce, emra domainash të lirë, dhe caching dhe optimizim të bazës së të dhënave.

Për më tepër, WP Engine ofron një shtojcë ekskluzive të mjeteve WooCommerce për ata që investojnë në plane të veçanta të pritjes. Me këtë shtojcë, ju merrni funksionalitetin e daljes automatike, pagesa me një prekje për përdoruesit e Stripe dhe optimizimin e pyetjes së bazës së të dhënave.

Dhe, për shkak se ne duam t’i japim njerëzve përfundimtar në zgjedhjen e zgjedhjeve, ka edhe disa ofrues të pritjes që mund t’ju ndihmojnë të presni faqen tuaj WooCommerce në të gjitha mënyrat që mund të prisni:

 • InMotion (WooCommerce pret së shpejti)
 • Bluehost
 • A2 Hosting

Një krahasim: WooCommerce përkundrejt Shopify, Wix dhe Magento

Pavarësisht se WooCommerce është platforma më e popullarizuar e-commerce përreth, është e sigurt të thuhet se ekziston ndonjë konkurrencë atje. Le të hedhim një vështrim në tre konkurrentët e platformës së tregtisë elektronike dhe të përshkruajmë pse WooCommerce fiton çdo herë.

WooCommerce vs Shopify

WooCommerce - Blerje

Shopify është një platformë e lehtë për t’u përdorur e-tregtinë që bën vendosjen e një dyqani për një tregtar të ri. Thënë kjo, kur krahasohet me WooCommerce, këtu ndodhen blerjet e Shopify:

 • Design: Shopify ofron modele të përdorimit të domosdoshëm dhe nga 54 në dispozicion, 10 janë falas. Plus, personalizimet janë të kufizuara dhe shpesh kanë nevojë për aftësi të nivelit të zhvilluesit. WooCommerce është i thjeshtë për tu personalizuar dhe ka mijëra tema.
 • kosto: Ju duhet të paguani një tarifë mujore për të përdorur platformën Shopify, përveç blerjes së një emri domaini dhe pagimit të tarifave të transaksioneve të pagesave. WooCommerce është falas, minus zgjidhja pritëse dhe emri i domain.
 • pronësia: Meqenëse dyqani juaj i tregtisë elektronike është i ruajtur në serverat Shopify, ju nuk zotëroni ose kontrolloni asnjë prej të dhënave në internet si ju me WooCommerce.
 • Variacionet e produkteve: Për dallim nga WooCommerce, ju mund të ndryshoni vetëm produktet tuaja përsa i përket madhësisë, ngjyrës dhe materialit. Asnjë variacion shtesë i produktit nuk mund të krijohet.
 • Mbyll brenda dikë: Nëse ndonjëherë e tejkaloni faqen tuaj të Shopify dhe dëshironi të transferoheni në një platformë tjetër, mund të prisni probleme serioze. Ky nuk është rasti me WooCommerce.
 • Vendosni: Megjithëse krijimi i një dyqani Shopify nuk është plotësisht i vështirë, ai ende kërkon disa njohuri teknike. WooCommerce ka një udhëzues të thjeshtë për t’u ndjekur për t’ju udhëhequr.

Në fund të fundit, megjithëse Shopify duket si një opsion i mirë në sipërfaqe, kur bëhet fjalë për fleksibilitet, çmim dhe dizajn, nuk mund ta mposht WooCommerce.

WooCommerce vs Wix

WooCommerce vs Wix

Wix është një platformë e-tregtisë e bazuar në cloud bazuar në teknologjinë e tërheqjes dhe rënies. Le të shohim si funksionon Wix:

 • kosto: Përsëri, Wix do t’ju kushtojë një tarifë mujore për t’u përdorur, ndërsa WooCommerce është falas.
 • Dizajni Drag-and-Drop: Për ata që nuk janë të njohur me teknologjinë tërheqëse dhe rënie, dhe ndërtimi i vendeve nga e para, krijimi i një dyqani të tërë në internet duke përdorur një ndërtues faqesh mund të jetë zhgënjyese. WooCommerce është më intuitiv dhe automatik.
 • Extendibility: Wix është i kufizuar kur bëhet fjalë për zgjerimin e dizajnit dhe funksionalitetit të dyqanit tuaj. WooCommerce ka në dispozicion miliona shtesa zyrtare dhe plugins WordPress.
 • Optimizimi i SEO: Temat dhe shtojcat e WordPress, WordPress dhe WooCommerce janë të njohura për optimizimin e SEO. Wix nuk është.
 • Mbyll brenda dikë: Ashtu si Shopify, nuk ka asnjë mënyrë për të eksportuar dyqanin tuaj të e-commerce nga Wix në një tjetër platformë.

Gjithsej, Wix thjesht nuk mund të varet pranë shtojcës WooCommerce.

WooCommerce vs Magento

WooCommerce vs Magento

Magento është një platformë e-tregtie me burim të hapur, e krijuar për t’i dhënë tregtarëve shumë mundësi opsionesh të projektimit dhe funksionalitetit në dyqanin online. Le të shohim se sa e vërtetë është kjo:

 • User-mirëdashësi: Nëse dëshironi të shkoni përtej bazave në hartimin dhe funksionalitetin, ka të ngjarë të keni nevojë për një zhvillues, ndërsa kjo rrallë ndodh me WooCommerce.
 • kosto: Ekziston një version falas në dispozicion, si WooCommerce, por i mungon mbështetja, mjetet e backend-it dhe shpejtësia. Versioni premium, megjithatë, do t’ju kthejë mijëra dollarë.
 • Speed: Për dallim nga WooCommerce, Magento është burim i rëndë, i cili kullon burimet e serverit dhe krijon kohë të ngadalta të ngarkesës së faqeve.

E vetmja kohë kur dikush duhet të marrë në konsideratë përdorimin e Magento mbi WooCommerce është nëse ata kanë një dyqan në shkallë të gjerë dhe një buxhet të madh.

kupon pritjeje në internet

Po kërkoni performancën serioze të WooCommerce?
WP Engine siguron shpejtësi të shpejtë të serverit dhe mbështetje 24/7 ekspertësh. Tani për tani ju mund të merrni 4 muaj falas. Përdorni këtë lidhje zbritje
për të marrë marrëveshjen. Përfshin garanci 60-ditore për kthimin e parave.

Mendimet përfundimtare

Në fund të fundit, WooCommerce është një drejtues i përcaktuar para kur bëhet fjalë për platformat e tregtisë elektronike në treg sot, pasi statistikat tregojnë qartë. Përtej kësaj, megjithatë, ka disa gjëra që duhet të mendoni kur drejtoni një dyqan në internet, siç është ajo që ofruesi i pritjes së WooCommerce që do të punësoni.

Shtë e rëndësishme të vlerësoni nevojat e dyqanit tuaj online, buxhetin tuaj individual dhe veçoritë e pritjes që do të thotë më së shumti për ju kur zgjidhni me cilin të shkoni. Dhe mbani mend, shumica e ofruesve të pritjes ofrojnë garanci për kthimin e parave, kështu që nëse ai që zgjidhni nuk po punon për dyqanin tuaj WooCommerce, anuloni dhe provoni një tjetër. Ka shumë mundësi për të zgjedhur.

Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një platforme e-tregtie, WooCommerce është ai që unë gjithmonë rekomandoj.

Karakteristika të tjera në tregtinë elektronike

 • Porta e Pagesave
 • PCI Në përputhje
 • Shporta për blerje falas
 • Shporta Zen
 • Magento
 • Prestashop
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map