Uebfaqet e rreme të qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar: Si të shmangni mashtrimet e phishing

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Kur duhet të gjeni informacione rreth shërbimeve të qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar, vendi i parë që zakonisht do të filloni kërkimin tuaj është në internet. Deri disa vjet më parë, faqet e internetit të qeverisë ishin të gjitha të ndara.

Por në vitin 2012, Shërbimi Dixhital i Qeverisë lëshoi ​​Gov.uk si një faqe të vetme ku mund të gjendeshin të gjitha informacionet dhe shërbimet qeveritare. Tani shumë shërbime – por jo të gjitha – mund të gjenden në këtë faqe interneti.

Sidoqoftë, nëse shkoni në një motor kërkimi dhe shkruani një shërbim që po kërkoni, gjërat nuk janë gjithmonë aq të qarta. Ju mund të gjeni faqet e internetit ose reklamat që ofrojnë shërbime të njohura për një tarifë, kur në realitet mund të merrni të njëjtin shërbim nga faqja zyrtare e qeverisë falas ose për shumë më pak.

Kjo është ajo ku një shërbim ku mund të zbuloni saktësisht se kush qëndron prapa faqes në internet përpara se të plotësoni ndonjë detaj mund të jetë i paçmueshëm.

Cilat janë rreziqet?

Rreziqet e uljes në një faqe interneti të rreme të qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar mund të jenë serioze. Një artikull “Kjo është para” nxori në pah disa nga mashtrimet që kryejnë këto të ashtuquajtura faqe interneti copycat.

Shpesh ata ngarkojnë tarifa të tepruara për të thjesht transferuar informacionin që ju lehtë mund t’i jepni në faqen e internetit të vërtetë falas. Për shembull, ndonjëherë njerëzit ngarkohen aq 50 for për plotësimin e formularëve në internet.

Mashtrimet e zakonshme përfshijnë shërbime të tilla si përtëritjet e pasaportave, rinovimet e lejes së drejtimit dhe kartën EHIC. Në rastin e kartës EHIC, ju mund të paguani për kartën kur në të vërtetë është plotësisht falas.

Ndonjëherë mund të telefononi në uebfaqe për informacion dhe të përfundoni duke u ngarkuar £ 1 minutë kur nuk duhet të paguani asgjë.

Një rrezik tjetër paraqitet nga mashtrimet e phishing. Këto shpesh përfshijnë email që duken zyrtare dhe ju inkurajojnë të vizitoni një faqe të rreme ku më pas mund të futni informacione personale ose financiare. Jo vetëm që mund t’ju kushtojnë para, por ato gjithashtu mund të paraqesin rrezik vjedhjeje identiteti.

Ekziston një listë e mashtrimeve të shembullit të postës elektronike në faqen e internetit të HMRC, duke përfshirë një buletin informativ tatimor të plotë me një virus në një shtojcë, dhe një email të rremë HMRC që pretendon se përdoruesit kanë paguar faturën e tyre të taksave.

Spotting faqet e rreme

Në internet, gjëja që duhet të mbani mend është se pamja mund të jetë mashtruese. Faqet e rreme mund të jenë të dizajnuara që të duken saktësisht si faqet e vërteta, dhe kjo vetëm mund të ju mashtrojë edhe nëse jeni të vetëdijshëm për mashtrime të tilla.

Gjërat për tu kujdesur përfshijnë:

 • Prapashtesa: Shumë faqe në internet të rreme të qeverisë do të përdorin variacione të gov.uk ose tekst tjetër zyrtar.

 • Print i vogël: Ndonjëherë faqet e rreme do të përmbajnë shtypje të vogël duke thënë se ato nuk janë një faqe zyrtare e qeverisë, por këto informacione shpesh fshihen ose janë të vështira për tu gjetur.

 • Detajet e hostimit: Edhe nëse një faqe në internet duket e mirëfilltë, lehtë mund të zbuloni se kush qëndron pas tij duke kontrolluar detajet e hostimit duke përdorur një mjet si yni.

Si të përdorim mjetin tonë

Me mjetin WIHT, mund të merrni një ide të mirë nëse jeni në vendin e duhur pavarësisht se në cilën faqe në internet jeni. Nëse zbarkoni në një faqe në internet pas një kërkimi në internet, thjesht mund të shkruani emrin e domain në kutinë e kërkimit në faqen tonë:

Mjeti ynë - gjeni hostin e ndonjë uebfaqeje

Pastaj menjëherë do të shihni të gjitha detajet që ju nevojiten për atë që po pret në faqe, në mënyrë që të merrni një vendim të informuar.

Mjeti ynë i kërkimit të host-it në internet është dizajnuar të jetë i thjeshtë për t’u përdorur. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kopjoni në URL-në e faqes në internet (p.sh. Gov.uk) dhe do t’ju prezantohen të gjitha informacionet në lidhje me atë që qëndron pas faqes.

Për të marrë informacionin e plotë se kush qëndron prapa uebfaqes:

 • Klikoni në lidhjen “Klikoni këtu” ngjitur me “WHOIS”

 • Nëse faqja është pjesë e Gov.uk, duhet të shihni që regjistruesi është Office Zyra e Kabinetit të Mbretërisë së Bashkuar ’.

 • Lloji i regjistruesit është “Organ Qeveritar i Mbretërisë së Bashkuar”

 • Adresa është Shërbimi Dixhital i Qeverisë në Shtëpinë e Aviacionit

Këto detaje duhet të jenë të njëjta për çdo faqe të faqes zyrtare të qeverisë nëse është pjesë e Gov.uk.

Sidoqoftë, jini të vetëdijshëm që jo të gjitha shërbimet qeveritare janë përfshirë ende në sitin Gov.uk. Në këtë rast, detajet e mësipërme mund të jenë të ndryshme. Sidoqoftë, nga
duke kontrolluar detajet duhet të jeni në gjendje të merrni një të mirë
ideja nëse është një sit zyrtar apo një faqe e rreme.

Edhe njerëzit që dinë rreth këtyre vendeve të mashtrimit mund të mashtrohen nga faqet e internetit bindëse. Një kërkim shumë i shpejtë duke përdorur mjetin tonë do të zbulojë detaje se kush qëndron prapa faqes dhe do t’ju japë paqe më të madhe.

Shkoni direkt te Gov.UK

Një tjetër mundësi kur jeni duke kërkuar për shërbimet qeveritare është thjesht të shkruani Gov.uk në shiritin e adresave në shfletuesin tuaj.

Kjo është faqja ku mund të gjenden shumica e informacionit dhe shërbimeve qeveritare, dhe nga këtu mund të kërkoni në faqe, duke larguar rrezikun që të mund të përfundoni duke klikuar në një faqe interneti mashtruese.

Pamja e ekranit Gov.uk

Tofarë duhet të bëni nëse gjeni një sit mashtrues

Qeveria po përpiqet t’i heqë këto faqe të rreme në mënyrë që njerëzit të mos përfundojnë duke u mashtruar. Madje, ajo ka nisur fushatën #StartAtGOVUK, dhe po punon me organizatat e konsumatorëve për të provuar dhe rritur vetëdijen për uebfaqet mashtruese.

Nëse bëni kërkime në motorët e kërkimit dhe gjeni një faqe në internet që ofron shërbime qeveritare që nuk është Gov.uk, mund ta raportoni atë. Kontrolloni me mjetin tonë për të zbuluar se kush është hosti i vërtetë, dhe më pas mund ta raportoni tek ActionFraud.police.uk dhe Google.

Raportoni në Google

Asnjëherë mos e lini ta shansoni

Pavarësisht nëse po përpiqeni të gjeni një shërbim qeveritar ose ndonjë informacion tjetër në internet, gjithmonë sigurohuni që jeni në faqen e internetit të duhur. Bëni një zakon të shkoni drejtpërdrejt në një mjet si tonat para se të futni informacionin tuaj ose detaje financiare për të siguruar që të mos bini viktimë e një mashtrimi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map