Udhëzues IRC: Illustrated, Udhëzues hap pas hapi

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Internet Chat Relay (IRC) është një mjedis i njohur, falas dhe me burim të hapur shkruar në 1988. Njerëzit e përdorin atë për të komunikuar një-në-një, ose në grupe me përdorues të shumtë.

Në kulmin e saj (mesi i viteve 1990 deri në fund të viteve 2000) IRC ishte shtylla kurrizore e rrjetit më të madh të shpërndarjes së bisedave në botë. Deri më sot, njerëzit e përdorin atë për të komunikuar me të tjerët në rrjetet IRC në të gjithë botën.

Ky artikull përfshin një udhëzues hap pas hapi se si të përdorni IRC, si dhe shumë materiale burimesh për t’ju ndihmuar të mësoni më shumë.

Tutorial: Si të përdorni mIRC për t’u lidhur me IRC

Windows është sistemi operativ më i njohur në botë, kjo është arsyeja pse ne zgjodhëm një klient IRC për Windows. Ky klient shumë i vlerësuar i IRC e bën të lehtë gjetjen e një kanali, bisedën dhe krijimin e kanalit tuaj brenda disa minutave. mIRC është i shpejtë, i qëndrueshëm dhe falas. Le të fillojmë.

Hapi 1 – Instaloni mIRC

Shkarkoni dhe instaloni mIRC nga faqja zyrtare e mIRC.

Hapi 2 – Drejtoni mIRC

Kur hapni programin, një dritare që shfaqet ju jep mundësinë për të regjistruar kopjen tuaj për një tarifë të vogël. Kjo është plotësisht opsionale. Tani për tani, vetëm goditi vazhdoj button. Nëse shfaqet një dritare tjetër, goditni vazhdoj edhe njehere.

pamje e MIRC

Hapi 3 – Zgjidhni një server

Tani do të zgjedhim një server. mIRC ka një listë të serverëve të njohur për t’i bërë gjërat më të lehta. Shko tek skedar > Zgjidhni serverin, ose goditi Alt + E për të hapur dritaren e MIRC Options. Zgjidhni serverin që dëshironi dhe klikoni në zgjedh buton.

Ekrani i menusë së serverit mIRC

Hapi 4 – Krijoni një pseudonim

Tani do të çoheni në Connect kategori në Opsione. Krijoni një nofkë. Dy përdorues në të njëjtin rrjet nuk mund të kenë të njëjtin pseudonim, për këtë është ideja e mirë të zgjidhni diçka me të vërtetë unike për pseudonimin tuaj dhe të futni një alternative.

Fushat Emri dhe Email janë opcionale. Shumica e njerëzve nuk përdorin informacionin e tyre të vërtetë në këto fusha. Pasi të keni mbushur pseudonimin dhe alternativen, klikoni në Connect buton.

Opsionet IRC

Hapi 5 – Bashkohuni në një Kanal

Nëse gjithçka shkoi sipas planit, do të lidheni me serverin, dhe një dritare e Favoritet do të shfaqet me një listë të emrave të kanaleve të përdorura zakonisht. Ju mund të zgjidhni një, ose nëse e dini kanalin që dëshironi, mund ta futni atë. Më ndodh të njoh një kanal që dua të quaj #worldchat.

IRC pershendetje

hit hyj, ose klikoni në bashkohem butonin për të filluar bisedën!

bashkohuni me dialogun

Hapi 6 – Krijoni Kanalin Tuaj

Krijimi dhe administrimi i kanalit tuaj është tepër i lehtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të mendoni për një emër kanali që nuk është tashmë në server, dhe shkruani sa vijon:

/ bashkohu #mynewchannel

Gjetja e një Kanali

Pasi të jeni lidhur me një server, mund të keni probleme në gjetjen e kanaleve që ju interesojnë. Le të shqyrtojmë tani tre mënyra të ndryshme për të shfletuar kanale në një rrjet IRC.

Lista e kanaleve

shtyp Alt L ndërsa në dritaren e Lista e kanaleve të mIRC, ose shkoni te Tools > Lista e kanaleve. Ju mund të merrni listën e plotë të kanaleve aktive duke klikuar në Merrni Lista buton.

Komanda / lista LIST

Një mënyrë tjetër për të gjetur një listë të kanaleve është me LISTË komandës. Pasi të futni komandën, do të shfaqet një dritare me një listë të të gjitha kanaleve të disponueshme. Vendosni sa vijon në shiritin e bisedës:

/listë

Mbani në mend sepse serverat secili kanë një seri karakteristikash unike, komanda LIST nuk funksionon në të gjithë serverët.

Motorë kërkimi IRC

Mibbit dhe irc.netsplit.de/ janë dy nga motorët më të mirë të kërkimit për IRC. Përdorni ato në të njëjtën mënyrë si ju do ndonjë motor kërkimi popullor.

Burimet e IRC

Ju nuk keni nevojë për aftësi të veçanta për të filluar përdorimin e IRC. E gjithë kjo që kërkohet është një lidhje interneti dhe një klient i IRC (programi që ju lidh me një server IRC).

Por, ka disa gjëra që duhet të dini për të përfituar sa më shumë nga IRC. Seksionet më poshtë mbulojnë rrjetet IRC, klientët IRC dhe serverët IRC.

Fillimi me IRC: një prezantim përmbledhës për fillestarët absolut.

Rrjetet dhe serverët IRC

IRC implementon modelin e softuerit klient-server, ku aplikacioni shpërndan detyra midis një ofruesi të burimeve (serverit) dhe një kërkuesi (klienti).

Ky model përdoret gjerësisht për programet që kërkojnë komunikime në kohë reale – të tilla si një shfletues në internet, aplikim emaili ose aplikacion chat video si Skype.

modeli i serverit të klientit

Një seancë bisede IRC mund të organizohet në një kompjuter të vetëm ose në një rrjet. Serverat bashkohen së bashku për të krijuar rrjete IRC me të gjitha format dhe madhësitë.

Ka qindra rrjete në IRC të kategorizuara në një gamë të gjerë temash të ndryshme. Disa nga rrjetet më të njohura IRC përfshijnë Freenode, IRCnet, EFnet, QuakeNet, Undernet dhe Rizon.

 • Chanlist: kjo faqe përmban një listë të kanaleve të njohura IRC.
 • netsplit.de: faqja e parë e kësaj faqe interneti poston rregullisht statistika të azhurnuara në të dhënat e përdoruesit, duke përfshirë një dhjetë të lartë vjetor bazuar në popullaritetin.

Klientë IRC

Klienti merr komandat tuaja dhe ndihmon serverin t’i ekzekutojë ato. Klientët IRC mund të jenë ose aplikacione tastierë (vetëm linja komande) ose aplikacione GUI.

Dhjetra klientë të ndryshëm janë zhvilluar ndër vite. Ndërsa secili klient ka pamjen dhe pamjen e tij unike, ato të gjitha përmbajnë disa veçori të përbashkëta.

Karakteristikat përfshijnë gjëra të tilla si listat e miqve, ndarja e skedarëve, lidhjet e shumëfishta, IPv6, encryption SSL, mbështetja proxy, UPnP dhe opsionet për personalizim.

Ekzistojnë disa klientë për Windows, Mac dhe Unix / Linux. Lidhjet më poshtë ju çojnë në një faqe tabelash që krahasojnë klientët aktivë të IRC sipas veçorisë.

 • Klientë për desktop: shikoni një listë të klientëve të desktopit IRC e cila përfshin mIRC, Hexchat, Colloquy dhe WeChat.
 • Klientë në internet: Klientët në internet ju lejojnë të lidheni me IRC direkt nga një faqe në internet në shfletuesin tuaj. Kjo listë përfshin IRCCloud, Mibbit, Freenode dhe IRC Kiwi.
 • Klientë celularë: kjo listë e klientëve IRC celular përmban aplikacione IRC të telefonisë celulare, duke përfshirë AndChat, IRCCloud dhe Colloquy.
 • Një krahasim i klientëve IRC: kjo faqe Wikipedia gjithashtu krahason klientët e bisedave të stafeve të Internetit sipas veçorive.

siguri

IRC nuk është ndryshe nga çdo shërbim tjetër në internet kur bëhet fjalë për rreziqet e sigurisë. Njohuritë e duhura mund t’ju ndihmojnë të shmangni bots me qëllim të keq, hakerat, viruset, spammers dhe kërcënimet e tjera të sigurisë. Lidhjet më poshtë mund t’ju ndihmojnë të gjeni mjete dhe informacion për të qëndruar të sigurt.

 • IRC Security: ky është një udhëzues i dobishëm nga IRChelp që përshkruan shqetësimet e sigurisë për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm. Mbulon gjithçka që ju do të drejtohet nga ngacmimi te viruset Trojan Horse.
 • Privatësia e Internetit në botë: ky është udhëzuesi ynë për privatësinë e internetit. Mësoni si të qëndroni të sigurt.
 • Kriptografia: ky burim mund t’ju ndihmojë të mbyllni adresën tuaj IP për të ndaluar sulmuesit në gjurmët e tyre.

IRC: E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja

Chat ka bërë një rrugë të gjatë në udhëtimin e tij nga një aplikacion tastierë (vetëm teksti) drejt një aplikacioni grafik të ndërfaqes së përdoruesit (GUI), dhe IRC ishte në epiqendrën e të gjitha.

IRC është shumë më ndryshe sot sesa kur ishte shkruar nga Jarkko Oikarinen. E gjitha filloi si një hack për të zgjatur programin BBS të përdorur në Universitetin e Oulu, Finlandë.

Si shumë histori suksesi, vendimi për ta bërë IRC një projekt me burim të hapur pjell një komunitet të gjallë rreth IRC, gjë që ngjalli një zhvillim të shpejtë. IRC ishte larg softuerit të parë të bisedave me bazë teksti, por ai parapriu një zeitgeist kulturor – rrjetëzim shoqëror.

Fakti që IRC është i aftë të krijojë një rrjet global, të shpërndarë, e bën atë tepër të dobishëm. Burimet e mëposhtme ju marrin në një turne në IRCs të kaluara.

 • Historia e IRC: kjo është një histori e ruajtur e historisë së IRC-ve.
 • Histori IRC nga Jarkko Oikarinen: një ese për IRC nga krijuesi i saj.
 • Ndarja e Madhe: ky artikull informues përshkruan se si IRC u nda dhe u nda në rrjete të ndara.
 • Rënia dhe e ardhmja e IRC: kjo pjesë e hyrjes në Wikipedia të IRC-së hyn në detaje në lidhje me rënien dhe të ardhmen e IRC.

Sot, ka një sërë mënyrash për të komunikuar në kohë reale. Pajisjet celulare me mesazhe me tekst falas janë në dispozicion.

Mos të harrojmë se qindra miliona përdorues gëzojnë mesazhe të çastit të lirë në Facebook, Gmail, YouTube, Foursquare, Twitter, Slack, SnapChat, WeChat, WhatsApp dhe Instagram. Dhe kjo është vetëm për të përmendur disa nga opsionet tuaja!

IRC ka ndryshuar shumë me kalimin e viteve. Ndërsa shumica e njerëzve pajtohen që vitet e arta të IRC kanë mbaruar, ka akoma qindra mijëra përdorues aktivë të regjistruar në çdo kohë të caktuar.

Tani shërben për të rritur format e tjera të komunikimit. IRC është akoma një mjedis i besueshëm bisedash me shumë përdorues, i cili i jep mirë të mësuarit.

Programuesit e kompjuterave dhe zhvilluesit e programeve kompjuterike në rrjetin Freenode përdorin IRC gjerësisht për projekte me burim të hapur, dhe zhvilluesit e tjerë janë duke punuar për ta bërë IRC më moderne.

 • IRCv3: ka një përpjekje për standardizim dhe shtim të veçorive të reja në protokollin IRC nga grupi i punës IRCv3.
 • Freenode: një burim i paçmueshëm për ata që duan të mësojnë zhvillimin e uebit me burim të hapur. Ky rrjet është i mbushur me qindra përdorues që shpesh janë të gatshëm të ndihmojnë.

Duke vazhduar më tej: Burimet për përdoruesit e përparuar

Ka mundësi të pafund për ato që mund të bëni me IRC. Ka shumë përdorime për biznes apo kënaqësi. Më poshtë janë disa lidhje që ju prezantojnë me disa nga veçoritë e përparuara të IRC.

 • Përdoruesit e Avancuar: ekziston një listë e madhe e mësimeve që duhet të konsumoni këtu.
 • Libri i IRC: Udhëzuesi i fundit për biseda në internet (1999) nga Alex Charalabidis: ky është vërtet udhëzuesi i fundit për bisedën në internet. Ajo shpjegon gjithçka që ju duhet të dini për të shkuar nga fillestar i plotë tek përdoruesi i përparuar.
 • Komandat e zakonshme: shtoni këto komanda të dobishme në çantën tuaj të mashtrimeve.
 • Informacione teknike: mësoni në lidhje me programin kompjuterik dhe protokollet që japin IRC.

IRC në Shekullin Njëzet e Parë

IRC ka të ngjarë të ketë përjetuar ditën e saj. Por ajo ende ka një rol jetësor në botën online. Dhe ky udhëzim dhe mbledhja e burimeve duhet t’ju ndihmojë të njiheni me këtë mjet të dobishëm për biseda.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map