6 Arsyet Dizajneri juaj nuk dëshiron të presë faqen tuaj të internetit

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Në serinë televizive Star Trek të viteve 1960, në një përpjekje për të marrë jashtë duke bërë diçka që ai konsideronte jashtë fushës së tij të ekspertizës, Dr McCoy shpesh thoshte gjëra të tilla si: “Unë jam mjek, jo murator!” Shumë stilistë të internetit ndjehen në të njëjtën mënyrë, “Unë jam një projektues në internet, jo një kompani pritëse!”

Shumë njerëz ndjehen shumë mirë duke punuar me një dizajnues profesionist në internet i cili jo vetëm që krijon një faqe të shkëlqyeshme, por duket se i kupton të gjitha misteret e internetit. Kështu që pronarët e faqeve të internetit shpesh befasohen kur mësojnë se projektuesi i tyre në internet nuk do të presë faqen e tyre të internetit. Thjesht nuk ka kuptim.

Por ka shumë arsye pse stilisti juaj nuk do të presë faqen tuaj të internetit – dhe pse nuk do t’i dëshironi.

1. Ata janë specialistë

Sasia e sendeve që duhet të dinë dizajnerët në internet është shumë e madhe. Dhe e njëjta vlen edhe për administratorët e sistemit. Ndërsa sigurisht që është e vërtetë që ka mbivendosje, punët janë krejt të ndryshme.

Pra, në të njëjtën mënyrë që njerëzit që pikturuan shtëpinë tuaj nuk do të dëshironin të rimodelojnë kuzhinën tuaj, projektuesi juaj nuk do të dëshirojë të presë faqen tuaj të internetit.

2. Ata nuk kanë burimet njerëzore

Projektuesi juaj në internet nuk ka dhjetëra mijëra klientë. Ata ndoshta janë një firmë e vogël apo edhe një person i vetëm. Ata nuk mund t’ju japin ndihmë teknike 24/7.

Nëse dizajneri juaj në internet po pret faqen tuaj të internetit, do të detyroheni t’i telefononi ata kur keni një problem teknik. Kjo mund të jetë në mes të ditës kur ata janë rreth, por të zënë me krijimin e faqeve të internetit – e cila është një dhimbje, por ndoshta jo një ndërprerje e marrëveshjeve.

Fatkeqësisht, është po aq e mundshme që faqja juaj në internet do të ketë një problem tre në mëngjes, kur askush nuk është rreth.

Projektuesi juaj në internet duhet të flejë dhe të marrë ditë pushimi dhe të shkojë me pushime. Kompanitë e mira të pritjes kanë burime për të siguruar mbështetje 24/7 – njerëz të vërtetë të cilët paguhen t’i përgjigjen telefonave ose t’i përgjigjen menjëherë emailit tuaj – dhe të rregullojnë problemet tuaja.

Dizajneri juaj nuk është në gjendje të marrë përsipër atë përgjegjësi.

3. Ata nuk e kontrollojnë pajisjen e serverit

Shtë e rëndësishme të kuptoni se si funksionon në të vërtetë hosti.

Uebfaqet jetojnë në serverë. Një server është një kompjuter, i lidhur me internet. Ju mund ta ktheni kompjuterin tuaj në një server dhe të drejtoni një faqe në internet prej tij, por nuk do të ishte shumë efikas.

Në vend të kësaj, ndërmarrjet e mbajtura në internet kanë vendosur serverë me efikasitet të lartë në të dhëna të mëdha, të lidhur me pjesën tjetër të internetit me qasje me shpejtësi të lartë.

Kur blini një plan pritës, ju po paguani për një pjesë të fuqisë informatike në një prej këtyre të dhënave, së bashku me mbështetjen dhe ekspertizën teknike të kompanisë pritëse.

Imagjinoni të bindni projektuesit tuaj të internetit për të pritur faqen tuaj të internetit. Ata nuk do të vendosin serverat e tyre në zyrën e tyre, ose të ndërtojnë një qendër të dhënash. Në rastin më të mirë, ata do të kishin një server të instaluar në një databazë të largët.

Shumë kompani pritëse e bëjnë këtë, por nuk ka kuptim për shumicën e stilistëve në internet për arsyet që kemi përmendur tashmë.

E vetmja gjë realiste që mund të bëjë projektuesi juaj në internet është të blini hosting nga një ofrues i madh dhe ta rishitni atë për ju.

Dizajneri juaj mund të bëjë çmos për të zgjedhur një kompani me reputacion të lartë pritës, por kjo është ajo. Ata nuk mund të bëjnë asgjë për të garantuar kohën e duhur ose cilësinë.

Të gjitha përgjegjësitë teknike teknike të pritjes janë për kompaninë pritëse, dhe projektuesi lihet si ai që fajësohet (dhe merr telefonata në tre në mëngjes).

4. Ata nuk duan të jenë një shishe

Nëse dizajneri juaj po priste në faqen tuaj, ata me siguri do ta bënin atë si shitës për një kompani aktuale pritëse.

Kështu, ata thjesht do të veprojnë si stafetë midis jush dhe kompanisë pritëse. Kur ju i tregoni projektuesit tuaj për një problem, ata i tregojnë kompanisë pritëse. Dhe mbrapa dhe me radhë.

Kjo është jashtëzakonisht joefikase. Nëse faqja juaj e internetit është në rregull, thjesht ka më shumë kuptim që ju të bisedoni me kompaninë pritëse dhe të lini projektuesit tuaj të bëjë atë që bëjnë më mirë: dizajn.

5. Ata nuk mund të ngarkojnë mjaft për të

Një plan i mirë pritjeje e përbashkët duhet të kushtojë nën 10 $ / muaj nga çdo ofrues me reputacion.

Ky lloj plani është mjaft i mirë për shumicën dërrmuese të bizneseve të vogla, organizatat jofitimprurëse, praktikuesit e vetëm dhe pothuajse çdo lloj tjetër biznesi jo-teknik, jo-tregtar me më pak se 100 të punësuar.

Kompanitë kryesore të pritjes kanë dhjetëra mijëra $ 10 / muaj konsumatorë, në mënyrë që ata të përballojnë t’u paguajnë njerëzve për t’iu përgjigjur telefonit në tre në mëngjes dhe në ditën e Krishtëlindjes.

Ata mund të punësojnë njerëz mbështetës teknik, të cilët dinë gjithçka rreth Linux dhe Apache, gjëra të tjera të panumërta që janë thelbësore për mbajtjen në internet. Me fjalë të tjera, ata mund të ofrojnë mbështetje të sofistikuar.

Projektuesi juaj në internet nuk ka dhjetëra mijëra klientë. Siç kemi thënë, shumica e stilistëve të uebit janë firma të vogla apo edhe një person i vetëm me disa duzina klientë aktivë – ndoshta disa qindra më së shumti.

Në mënyrë që të ofroni llojin e mbështetjes së vërtetë që duhet të prisni nga kompania juaj pritëse, projektuesi juaj do të duhet të ngarkojë shumë për të. Duke ju tarifuar 10 dollarë në muaj thjesht nuk ia vlen sherr.

6. Ata nuk duan të merren me një shpërthim

Njerëzit shpesh kanë marrëdhënie afatshkurtra me projektuesit e uebit – ata krijojnë faqet e tyre të krijuara dhe nuk i ndryshojnë ato me vite (nëse ndonjëherë). Por edhe në një marrëdhënie afatgjatë, gjërat ndryshojnë.

Klientët lëvizin dhe preferojnë të punojnë me njerëzit vendas. Designers marrin punë të shkëlqyera duke punuar për Industrial Light and Magic. Ndonjëherë ata edhe në pension! Pra, çfarë ndodh me përfundimin pritës të marrëdhënies?

Askush nuk dëshiron të jetë në gjendje të duhet t’i përgjigjet kësaj pyetjeje. Një dizajnues i ndërgjegjshëm në internet nuk dëshiron të krijojë një situatë kur papritmas e gjeni faqen e tyre të internetit sepse, Zoti nuk ruaj, ata gjenden në një spital për një kohë të gjatë.

Dhe ata nuk duan t’ju bëjnë të ndiheni keq nëse vendosni të doni të transferoheni te një projektues i ndryshëm në internet. Justshtë thjesht më së miri për të gjithë nëse mbajtja në internet kryhet nga një kompani pritëse.

përmbledhje

Dizajneri juaj i uebit është ndoshta shumë profesional për të shkuar mbi ju Dr. McCoy, “Unë jam një projektues në internet, jo një kompani pritëse!” Por kjo përmbledh pse ata nuk duan të presin faqen tuaj të internetit – dhe pse nuk dëshironi që as ata.

Dizajnuesit e uebit janë specialistë në një fushë që ndryshon me shpejtësi. Projektuesi juaj në internet nuk dëshiron të rregullojë kompjuterin tuaj, t’ju ndihmojë të dërgoni me fotografi me miqtë tuaj, t’ju mësojë se si të përdorni Facebook, të instaloni printerin tuaj ose të presni faqen tuaj të internetit..

Dhe kjo është një gjë e mirë, sepse ju doni një projektues të internetit që është i përqendruar në hartimin e uebit.

Edhe nëse dizajneri juaj në internet do të kishte kohën për të ofruar shërbim të mirë teknik, dhe madje edhe nëse nuk do të kishit nevojë të paguani shtesë për të, dhe madje nëse projektuesi juaj do të ishte i gatshëm t’i përgjigjet thirrjes telefonike “ZOMG! 1 WEBSITE E MUA” në tre në mëngjes në prag të Krishtlindjes, dizajneri juaj ende me siguri nuk do (dhe nuk duhej) të dëshironte ta bënte sepse nuk është ashtu siç janë në të mirë.

Merrni llogarinë tuaj të mbajtjes së faqes në internet

Përzgjedhja e një ndërmarrje të mirë për mbajtjen e faqes në internet, dhe që kanë të bëjnë me llogarinë tuaj të hostimit në internet, nuk është aq e vështirë sa mund të duket.

Marrja e një shërbimi të mirë pritës është po aq i lehtë sa:

 1. Përcaktoni cilat karakteristika ju nevojiten (p.sh., mbështetje e mirë teknike)

 2. Kontrolloni se cilat kompani pritëse ofrojnë planet dhe veçoritë që dëshironi

 3. Lexoni disa përmbledhje për t’ju ndihmuar të vendosni se me cilën të shkoni

 4. Merrni një kod kuponi për të marrë një marrëveshje të veçantë në pritjen.

Për një vështrim më të thelluar në peizazhin e web hosting, shikoni Udhëzuesin tonë Ultimate për Web Hosting. Ai do të shpjegojë gjithçka që duhet të dini në mënyrë që të bëni një zgjedhje të informuar.

Udhëzues Ultimate për Web Hosting
Udhëzues Ultimate për Web Hosting

Leximi i mëtutjeshëm dhe burimet

Ne kemi më shumë udhëzues, mësime dhe infografikë në lidhje me hostimin në uebfaqe:

 • Renditja e Google: Kuptoni, Diagnostifikoni dhe rregulloni: çfarë dobie ka një faqe në internet nëse askush nuk e di atë? Mësoni gjithçka rreth gjetjes së rangut të Google që meritoni.

 • Si të zgjidhni CMS e duhur: një sistem i menaxhimit të përmbajtjes (CMS) është zakonisht mjeti më i mirë për t’u përdorur për krijimin e një uebfaqeje. Gjeni pse dhe cilat CMS do të ishin më të mirat për ju.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map