Udhëzuesi Ultimate Fillestar për Reddit

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Udhëzuesi Ultimate Fillestar për Reddit

Kështu që ju keni lëvizur përtej postës elektronike, ju jeni një makinë Google. Ju keni parë shumicën e Youtube dhe çdo meme mace. Ju keni Yahoo me vite dhe ndërsa lajmet e tyre janë argëtuese, duhet të ketë një vend për një diskutim të vërtetë.

Ku mund të shkoni për të parë në tema, për ta bërë përvojën tuaj në internet një prekje më pak miopike? A mund të ketë një vend ku shërbehen bukuritë tuaja, ku qesharake dhe të dobishme marrin lavdërimet që meritojnë?

Poezi e tmerrshme e ekspozuar mënjanë, mund të jetë një sfidë e vërtetë për të gjetur informacion cilësor kur pothuajse të gjithë në botë mund të jenë krijues të përmbajtjes. Nga recetat e pafundme të dubstepit deri te pyetjet pa masë, ne ballafaqohemi me një zorrë të thellë të mediokritetit – dhe në rritje. Edhe nëse dikush i di mirë interesat e tyre specifike, është e lehtë të ngrihesh në kursorin e kërkimit, thjesht të mbingarkuar nga zgjedhja. Mund të jetë gjithashtu e vështirë për tu degëzuar vërtet jashtë sferës së zakonshme të dikujt, pasi algoritmet e kërkimit tentojnë të ofrojnë lidhje që forcojnë një spektër të ngushtë interesash.

Ne jemi një kafshë sociale, dhe kemi arritur aq shumë përgjatë historisë duke punuar së bashku. Teorikisht, interneti duhet të jetë një parajsë e bashkëpunimit: lehtësia e bashkëveprimit, interesat e përbashkëta, koha dhe pasioni. Kështu që më në fund ju e keni gjetur ngrohtësinë tuaj dhe jeni gati të përfshini komunitetin, por oh zot, kush janë këta njerëz? Si mund dikush të gjejë diçka me vlerë në këtë tualet bisede? Me siguri duhet të ketë një mënyrë për të filtruar; për të shpërblyer ata që janë të sjellshëm dhe të rëndësishëm, dhe për të penguar ushqimin subhuman të një seksioni mesatar komentesh.

Atëherë, ku shkon dikush për të gjetur risi, ekspertizë, humor, edukatë dhe bashkësi? Në rregull, është prishur nga titulli i këtij postimi, por po, është Reddit. E themeluar në vitin 2006 dhe duke fituar vazhdimisht popullaritet, sistemi i tij i votimit si për komentet ashtu edhe për përmbajtjen ofron shpërblim të drejtpërdrejtë – ose, në rastin e votimit poshtë, injorim të qetë – për ata që postojnë media interesante, menduese, qesharake, dhe përndryshe me vlerë . Ajo përmban një gjerësi gati të pakufizuar të subreddits – seriozisht, çfarë – dhe një shoqëri që është e vështirë për të gjetur kudo tjetër.

Ejani, bëni disa votime dhe postoni disa përmbajtje origjinale. Ata e duan atë.

Vetëm, ju lutem – mos tregoni / r / poezi për atë që bëra atje.

Udhëzues për Reddit

ShihniKushShtruarKjo në Reddit

Transkript: Udhëzuesi i fillestarit për Reddit

Reddit, i njohur gjithashtu si “Faqja e parë e Internetit” është një komunitet shoqëror shoqëror. Në mars të vitit 2014, Reddit kishte 114943104 vizitorë unikë nga 190 vendet.

Si funksionon Reddit

 • Dikush paraqet një histori në Reddit.
 • Anëtarët, të njohur si “Redditor”, votojnë përmbajtjen lart ose poshtë bazuar në atë se sa të rëndësishëm mendojnë se është.
  • Përmbajtja e votuar merr më shumë shikueshmëri.
  • Përmbajtja e votuar përfundimisht zhduket në shtresat e thella të faqes në internet.
 • Anëtarët mund të shtojnë komente në çdo histori.
 • Anëtarët mund të krijojnë bashkësi të pavarura të njohura si “subreddits”, të cilat monitorohen nga një ekip vullnetarësh të quajtur vullnetarë.
 • Anëtarët fitojnë “karma” bazuar në atë që mendojnë të tjerët për to.
  • Kontriboni mirë dhe shpesh dhe do të merrni më shumë karma.
  • Numrat më të mëdhenj të karmës i thoni redditorët e tjerë të dinë t’ju besojnë.

Si të përdorni Reddit

 • Hidhni brenda dhe komentoni për gjërat.
  • Do të kesh ndjenjën për komunitetin dhe mënyrën se si funksionojnë gjërat.
  • Lexoni FAQ për çdo subreddits para se të futeni në gji.
   • FAQ do të përshkruajë atë që lejohet dhe çfarë jo.
  • Përqendrohuni në subredditat që ju interesojnë dhe për të cilin jeni të vetëdijshëm.
  • Komentet shpesh janë më të vlefshme se materiali i paraqitur fillimisht.
 • Dorëzoni gjërat në sit dhe subreddits.
  • Mos dorëzoni gjërat tuaja.
  • Gjeni artikuj, foto dhe video që mendoni se janë interesante ose do të ishin të vlefshme për anëtarët e subreddits.
   • Shkruaj një titull që veçohet – është e vetmja gjë që duhet të tërheqësh vëmendjen.
   • Përdorni URL-në e plotë me një lidhje të përhershme, jo me një shkurtues URL.
   • Dorëzoni manualisht, ose aspak.
  • Votoni në mënyrë aktive gjërat lart e poshtë.
   • Mos votoni në mënyrë arbitrare. Sigurohuni që po votoni për përmbajtjen që keni parë.

Përdorni Reddit Lingo

 • OP: Poster origjinal
 • OC: Përmbajtja origjinale
 • TIL: Sot mësova
 • AMA: Më pyet asgjë
 • IamA: Thuaj cili është profesioni juaj dhe përgjigjuni pyetjeve
 • TL; DR: Shumë gjatë, nuk e lexove
 • Lurker: Dikush që viziton por nuk merr pjesë në bisedë
 • Doxing: postimi i identifikimit të informacionit për dikë
 • Throwaway: Një llogari e bërë me qëllim të zbulimit të informacioneve të turpshme ose personale duke ruajtur anonimitetin
 • ITT: Në këtë fije
 • IRL: Në jetën reale
 • HIFW: Si ndjehem kur

Etiketë Reddit

A:

 • Kërkoni për kopjime përpara se të paraqisni përmbajtje të re
 • Vizitoni faqen e re të paraqitjeve dhe votoni përmbajtjen
 • Shkruaj me gramatikën dhe drejtshkrimin e duhur
 • Raportoni spam që mund të gjeni
 • Materiali post-kryq nëse besoni se përshtatet në më shumë se një bashkësi

nuk bëjnë:

 • Rivendos informacionin e fshirë
 • Postoni informacione personale, tuajat ose dikujt tjetër
 • Sulmoni komentuesit e tjerë
 • Kërkoni vota, ose sugjeroni
 • Votoni lart ose poshtë bazuar në atë se kush e paraqiti përmbajtjen
 • Përdorni fjalë të ndjeshme për kohën në parashtresat tuaja për titullin
  • Deri në kohën kur dorëzimi juaj e bën atë në faqen e parë të Reddit, ai nuk do të “shkelë” më.

Anëtarësia Reddit

 • Reddit Gold është një anëtarësi premium për të ndihmuar komunitetin.
  • Për 3,99 $ / muaj ose 29,99 $ / vit, ju mund të merrni qasje në veçoritë premium, duke përfshirë:
   • Theksoni komentet e reja që nga hera e fundit që vizituat një fije
   • Mos harroni lidhjet që keni vizituar tashmë nëpër kompjuterë
   • Qasje në marrëveshje të veçanta me partnerët Reddit
   • Njoftime kur përmendesh në komente
   • Fikni reklamat
   • Vazhdoni me miqtë tuaj në Reddit

Pse të përdorim Reddit?

 • Gjeni atë që është e njohur në internet në çdo vend të caktuar në çdo kohë.
  • Nëse Google është aty ku ju shkoni për të gjetur gjëra, Reddit është vendi ku shkoni për të gjetur gjërat që njerëzit kanë gjetur.
 • Ndërtoni një komunitet me diskutime brenda subreddits.
  • Zbuloni se çfarë njerëzit në ngrohtë tuaj janë duke kërkuar për të zhvilluar përmbajtje të re për faqen tuaj të internetit / blog

burimet

 • Rreth Reddit – reddit.com
 • Rreth Gold Reddit – reddit.com
 • TL; Udhëzues DR për Reddit Lingo – mashable.com
 • Reddit 101: Udhëzuesi i një fillestari në faqen e parë të Internetit – digitaltrends.com
 • Reddit: Si ta përdorni dhe pse duhet – cinemablend.com
 • Udhëzuesi i Reddit për Trafikun Masiv – searchenginejournal.com
 • Si ta kthejmë suksesin e inxhinierit në Reddit – siegemedia.com
 • Reddiquette – reddit.com
 • Unmasking e Violentacrez Reddit, Trollja më e madhe në internet – gawker.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map