Tvář domény v podřepu v roce 2020: Získejte fakta hned teď

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Squatting v doméně: Jak získat zpět své jméno

Počkej chvíli. Existuje ještě dnes dřepování domén (někdy se nazývá cybersquatting)? Opravdu ano.

Jakmile byla nabízená online strategie vydělávání peněz zpět v dobách, kdy bylo vycpávání klíčových slov optimalizační taktikou a weby „vyrobené pro AdSense“ byly považovány za formu digitálního marketingu, squatting domén není nyní jen nepříjemný – může to být dokonce nezákonné.

Co je to a co můžete dělat, když se vám to stane?

Co je to Squatting v doméně?

Squatting domén v podstatě kupuje doménu se dvěma primárními cíli:

 1. – být schopen zabránit ostatním v nákupu, a –
 2. těžit z toho prostřednictvím reklamy nebo dalšího prodeje.

Squattery domén profitují dvěma hlavními způsoby.

1. Umístění reklamy na web

Pokud jste do prohlížeče zadali adresu, která očekává nebo doufá, že se objeví legitimní stránka, místo toho jste byli uvítáni webem plným Google nebo Yahoo! reklamy, pravděpodobně jste narazili na dřepou doménu. Někteří squattery nakupují domény, které obsahují běžná, každodenní slova v naději, že internetoví surfaři přistanou na jejich stránkách a kliknou na jejich reklamy. Jindy si budou squattery domén kupovat běžná překlepy populárních webových stránek (dot-coms jako „goggle“ nebo „facebppk“) se stejnými úmysly.

Například v roce 2007 muž vlastnil web weddingshoes.com pouze za účelem zobrazování reklam souvisejících s něčím, co každý den určitě vyhledávají tisíce lidí. O mnoho let později je tato doména stále v prodeji nebo pronájmu.

Bez ohledu na to, jak je doména získána, jsou příjmy z reklamy velmi častým důvodem, proč lidé dřepí na doménách.

2. Prodej nejvyšším uchazečům

Tato kategorie má dvě vlastní kategorie.

 1. Tisíce lidí zmeškají registraci dokonalého doménového jména, protože ji už přijal squatter.
 2. Tisíce dalších skutečně ztratí domény, které již zakoupily, protože jim chybí lhůta pro obnovení.

V obou těchto případech budou squattery domén často na tuto prémiovou doménu uvádět přehnanou cenu, protože vědí, že je o ni poptávka.

Dřepání na „dokonalém doménovém jménu“ je pro lidi, kteří mají zájem vytvořit web s vysoce kvalitním a snadno zapamatovatelným jménem, ​​opravdu frustrující. Ale v oboru doménových jmen „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“ opravdu není na vině nikdo jiný – jednoduše se dostali do rytmu. I když to není tak frustrující, že je poražen nápadem na doménové jméno jinou osobou, bylo známo, že poskytovatelé doménových jmen chrání také prémiové doménové názvy bohaté na klíčová slova, když si všimnou mnoha dotazů na dostupnost.

Když poskytovatel doménového jména zjistí prémiovou doménu, udělá to samé, co dělá squatter domény – umístí na jméno vysokou cenu a požádá kupujícího, aby je kontaktoval telefonicky, aby nákup dokončil..

Pro ty, kteří ztratí doménu, protože zmeškali lhůtu pro obnovení, mohou být squattery domén zvláště otravné. Každé doménové jméno se dodává s roční obnovou. Bohužel je známo, že velké i malé firmy postrádají datum obnovy svých doménových jmen. Když domény vyprší, mohou být umístěny zpět do fondu názvů domén, aby si squatteri mohli koupit. Když někdo přeběhne a koupí doménu dříve, než bude možné situaci napravit, předchozí majitel je nucen buď zaplatit, aby získal svou doménu zpět, nebo jednoduše vzdát a začít znovu od nuly s novou doménou.

K tomu dochází dnes méně často než v minulosti, protože poskytovatelé doménových jmen často pozastaví domény na „pozastavení“ na dobu (až 60 dní), aby mohli současní vlastníci obnovit. Zatímco poskytovatelé doménových jmen chápou, že se věci stávají, a termíny mohou zmeškat, pokud se doménové jméno neobnoví ani po 60 dnech a squatter si na něj vzal ruce, jedinou osobou, která může vinu vzít, je předchozí vlastník domény.

Squatting domény jako porušení ochranné známky

Většina squattingu domén se provádí za účelem zajištění prémiových domén nebo domén s vypršením platnosti, které se prodají nejvyššímu uchazeči. Je známo, že nejagresivnější squattery domén na trhu nakupují domény, které jsou známými jmény nebo ochrannými známkami (například attcellphonestores.com). Budou pak budovat buď web v doméně, aby vydělali na provozu generovaném lidmi, kteří hledají toto známé jméno každý den, nebo v podstatě drží rukojmí domény a očekávají oprávněné majitele těchto jmen a ochranných známek platit vysoké ceny za zajištění těchto domén.

Tomu se říká registrace „špatné víry“ a je to nezákonné, což často vede k sankcím za squattera.

Co je registrace špatné víry?

Registrace v dobré víře je právní termín stanovený v Jednotné politice řešení sporů (UDRP) zřízené organizací ICANN v roce 1999. UDRP nastínil postup pro držitele ochranných známek v boji proti squattingu domén. UDRP byla první globálně vynucovanou politikou v boji proti squattingu v doméně a také jednou z prvních politik zavedených k projednání v soudním řízení.

Doménu, která je registrována a používá se „ve špatné víře“, lze definovat jedním ze čtyř způsobů…

 • Registrace domény s jediným úmyslem prodat konkurenci za vyšší sazbu (jako je výše uvedená doména).
 • Registrace doménového jména ve snaze zablokovat držitele ochranné známky v registraci, pokud vykazuje historii registračních praktik.
 • Registrace domény ve snaze narušit obchodní jednání držitele ochranné známky
 • Registrace domény ve snaze zmást nebo přilákat zákazníky z konkurenčního podniku

I když se jedná o čtyři primární definované případy „registrace v dobré víře“, tato definice byla v řízeních o porušení ochranné známky použita mnohem volně.

Jak získat zpět squatted doménu

Je pravděpodobné, že pokud nejste celebritou, nebo pokud nevlastníte ochrannou známku, kterou si někdo koupí jako doménu, budete mít velmi obtížný čas buď nejprve koupit doménu vlastněnou squatterem, nebo ji znovu získat, pokud ji neobnovíte a ztratit doménu.

To znamená, že pokud nejste ochotni jednoduše zaplatit, co požaduje squatter!

Pokud se však domníváte, že doména byla zakoupena ve špatné víře, nebo pokud vlastníte doménu se změnou ochranné známky, možná se budete moci obrátit na doménu v dřepu díky UDRP.

Chcete-li zahájit proces rekultivace, musíte postupovat podle pokynů uvedených v Zásadách jednotného řešení sporů o doménové jméno (UDRP). Tato politika byla zavedena v prosinci 1999, konkrétně za účelem řešení problému squattingu domén, a je spravována internetovou společností pro přidělená jména a čísla (ICANN).

I když tento proces existuje, aby pomohl obětem doménových dřepů, jako každý právní proces, může být složité a frustrující vydržet na vlastní pěst. Při zkoumání, zda máte případ, se podívejte na ukázková rozhodnutí a případy UDRP. Než použijete UDRP, zvažte konzultaci s právníkem se zkušenostmi v oblasti internetu a duševního vlastnictví, abyste zvýšili pravděpodobnost, že vaše petice uspěje.

Uvědomte si, že v závislosti na názvu domény, které se pokoušíte získat zpět, může být tento proces trochu ošklivý. Squattery domén existují, aby vydělali peníze, a pokud budou mít pocit, že to může být ziskové, budou bojovat o udržení domény. To je součástí důvodu, proč se podřepování domény stále existuje několik desítek let poté, co se internet stal přístupným veřejnosti. Pokud by to ještě nebyl ziskový podnik, nebyl by to problém.

Případy dřepu s vysokým profilem domény

Několik osobností se zaběhlo do domorodých squatterů. Madonna získala doménu madonna.com od muže, který ji koupil a proměnil ji v zábavní web pro dospělé. Julia Roberts také zabezpečila juliaroberts.com od muže, který vytvořil web fanoušků. Když on dal doménu k aukci na eBay, to upoutalo pozornost právníků Roberts, a muž brzy se ocitl u soudu, nařídil předat doménu herečce.

Jiný muž, Mark Elsis, použil squatting v doméně, aby podpořil svou osobní environmentální agendu. Udělal praxi nákupu celebrit jako domén, ale řekl, že každá z těchto celebrit může mít jejich doménová jména zdarma. Výměnou jen požádal, aby celebrita, která dostala své doménové jméno, přečetla dokument, který napsal o zničení deštného pralesa, a pak pomocí své celebrity osvětlila situaci. Přestože tímto způsobem předal řadu domén, celebrity jako Brian Wilson, Ringo Starr a Bette Midler se zatím k jeho nabídce neměli oplatit.

Ne každá celebrita však získá kontrolu nad doménou nesoucí její jméno. V jiném vysoce známém případě ztratil zpěvák Sting (narozený Gordon Sumner) svou nabídku na sting.com, když jeho právníci nebyli schopni prokázat, že muž, který si doménu koupil, tak učinil ve špatné víře. Zástupci Sting tvrdili, že se majitel domény obrátil na zpěváka a požádal o doménu 25 000 $, ale Stingovi právníci opět nemohli předložit důkaz o takové žádosti, a soudce v případě zamítl Stingovu petici.

Ve firemním světě mnoho velkých organizací bojovalo proti squatterům domén pomocí zabezpečení UDRP k zabezpečení značkových doménových jmen. Názvy domácností včetně Světové zápasové federace (nyní známé jako World Wrestling Entertainment), Ingersoll-Rand, Nabisco a JP Morgan mají všechny problémy s dřepem v doméně, když byly porušeny jejich ochranné známky..

Závěrečné myšlenky na squatting v doméně

Squatting domén dostane špatný rap na internetu – a obecně z dobrého důvodu. Ale největší ponaučení, které si lze osvojit z doménových squatterů, je jednoduché: zakryjte své základny.

Dnes jsou na webu prémiové domény, ale pokud najdete variaci, má smysl jít dopředu a ponořit se do výše 10 až 20 $, abyste ji zajistili, a poté, co jste konečně připraveni, zaplatte 100 nebo 1000 $ vybudovat web.

Pokud se vám daří online podnikání a nemáte ve své značce ochrannou známku – pravděpodobně byste ji měli získat. Pokud to není možné, přinejmenším zkontrolujte, zda jsou vaše domény nastaveny na automatické obnovení každý rok nebo několik let. Jako lepší strategii byste pravděpodobně také měli investovat několik stovek dolarů ročně do zabezpečení svého jména pomocí všech rozšíření domény nejvyšší úrovně (TLD) a TLD kódů země..

I když máte domorodce dostat ruku na vaše doménové jméno není nikdy dobré pro podnikání, trochu proaktivní nákup doménového jména může jít dlouhou cestu, aby se zabránilo domorodci z squatterů z využití vaší tvrdé práce a finanční situace ve prospěch sami.

Aktualizováno: duben 2019

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map