Takim në internet: Si Romancat mashtrojnë miliona

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Njerëzit kanë tendencë të romantizojnë të kaluarën, por kur bëhet fjalë për institucionin romantik të martesës, pjesa “romantike” është në të vërtetë një fenomen shumë më i ri.

Martesa sot është plotësisht e ndryshme nga e gjithë historia. Në të kaluarën, ishte një mjet për të bashkuar familjet së bashku; vetëm kohët e fundit kemi filluar të mendojmë për martesë si një ndeshje dashurie. Pothuajse gjithçka që dini në lidhje me martesën është e gabuar, dhe ka shumë pengesa për krijimin e një partneriteti të përjetshëm me personin që e doni që historia nuk mund t’ju ndihmojë të zgjidhni …

… Jo më e rëndësishmja prej të cilave është gjetja e dikujt të dashurohet në radhë të parë.

Takim në internet: Si Romancat mashtrojnë miliona

Bota e sotme e takimeve në internet e bën shumë më të lehtë kërkimin e një ndeshje, por gjithashtu e bën më të lehtë për përhershmit
për të kërkuar objektiva.

Hapja e vetes emocionale, veçanërisht në një profil publik në internet, kërkon shumë guxim dhe besim. Por ju gjithashtu duhet ta ekuilibroni atë hapje me disa gatishmëri dhe skepticizëm të shëndetshëm, ose mund të përfitoni nga ju.

Kriminelët e kanë të lehtë të synojnë njerëzit në faqet e takimit, bazuar në pasurinë e informacionit personal që njerëzit përfshijnë në profilet e tyre. Atëherë ata krijojnë profilet e tyre tërheqëse të rreme për të mbështetur në caqet e tyre të dyshimta duke bërë një bisedë, duke gjykuar shpejt dashurinë e tyre dhe duke bërë plane për t’u përmbushur. Në momentin e fundit, planet e tyre bien për shkak të tragjedisë – dhe vetëm paratë e tua mund t’i shpëtojnë me qëllim që të mund të takohesh më në fund.

Mashtrimi në internet takimesh është rritur së bashku me popullaritetin e takimit në internet, duke i kushtuar miliona dollarëve publik çdo vit. Disa ekspertë vlerësojnë se 1 në 10 profile në internet nuk janë njerëz të vërtetë, por mashtrues. Numrat ka të ngjarë të jenë edhe më të larta në realitet, pasi shumë njerëz nuk raportojnë për shkak të sikletit.

Dëshironi të mbroni veten ndërsa takoni në internet? Këtu janë mashtrimet e zakonshme për të parë, kështu që ju mund të gjeni dashurinë tuaj të vërtetë dhe dhuroj zemrën tuaj, por jo portofolin tuaj.

Si mashtruesit po shënojnë miliona

Mashtrime Online Dating – Si mashtruesit janë duke shënuar miliona

Përleshësit që përdorin identitete false për të fituar besimin e shenjave të tyre nuk është asgjë e re. Por rritja e vendeve të takimeve në internet e bëjnë më të lehtë se kurrë për njerëzit që të krijojnë personazhe të rremë për mashtrime. Ndjekja e disa këshillave të thjeshta mund t’ju mbajë të sigurt.

Numrat

 • Përafërsisht 70% e viktimave janë gra
 • Gjysma e tyre janë mbi 40 vjeç
 • Viktimat amerikane raportuan një humbje kolektive prej 50.4 milion dollarë në 2011
 • Numri aktual ka të ngjarë të jetë më i lartë, pasi shumë njerëz nuk raportojnë se ata janë në shënjestër, ose nën raportim nga sikleti
 • Viktimat kanadeze raportuan 1,728 raste të mashtrimeve nga romanca në Qendrën Kanadeze kundër Mashtrimit në 2013
 • 1,149 u identifikuan dhe u kombinuan, ata humbën më shumë se 15 milion dollarë
 • Kjo është një rritje e njëzetfish që nga viti 2008
 • Në Australi, 2,777 viktima humbën 25 milion dollarë dollarë totalisht në 2013-ën
 • Në vitin 2013, 10% e të gjitha humbjeve financiare deri në mashtrim ishin nga mashtrimet e romantizmit

Rastet e Mashtrimit të Romancës

Një nënë beqare 39 vjeçare nga Sidnei mashtroi të paktën katër burra duke i dhuruar asaj më shumë se 2 milion dollarë

 • Faqet e përdorura përfshirë LavaLife dhe Pika e Takimit
 • Shpenzoni para për operacione plastike, makina, pushime dhe çanta
 • Blerë dhe shisn makina për të provuar dhe pastruar disa para
 • Ajo pretendoi se i duheshin para për të, ndër të tjera:
  • Shpenzimet funeral për një të dashur të ndjerë
  • Faturat mjekësore për një të dashur
  • Për të paguar tarifat bankare për të hyrë në para nga një anëtar i familjes jashtë shtetit

Në Angli, një bandë e konmen:

 • Faqet e përdorura duke përfshirë Finder Friend Adult dhe Match.com për të gjetur viktimat e tyre
 • Mori më shumë se 300,000 (480,555 dollarë) nga një burrë belg duke pozuar si një artist anglez
 • Vodhi 25,000 £ (40.046 dollarë) nga një grua në Florida duke pretenduar se ishte një neurokirurg britanik
 • Pastruesi i parave të bandës u burgos për tre vjet për përfshirjen e tij

Një pensionist 60-vjeçar anglez, humbi 60,000 (96,111 $) ndaj një burri që e quajti veten “Bradford Cole” në vetëm dy muaj

 • Burri:
  • Pretendoi që vajza e tij u godit në një aksident të goditur dhe të drejtuar ndërsa ndodhej jashtë shtetit
  • Tha viktimës se i duheshin 9,600 £ (15 378 dollarë) për operacionet e së bijës
  • Manipuloi viktimën të ndjehej përgjegjës për mirëqenien e së bijës
 • Pas kësaj, mashtruesi mashtroi viktimën duke i dhënë 44,500 £ (71,282 dollarë) për:
  • Kostot e biznesit
  • Transporti në shtëpi
 • Viktima i tha burrit disa herë që ajo nuk mund ta ndihmojë atë
  • Sa herë që ajo refuzoi, ai shpjegoi se ai e dinte se sa e vështirë duhet të jetë kjo për të, por ai nuk kishte tjetër ku të kthehej

Shmangni marrjen e mashtrimit

Shenjat paralajmëruese:

 • Pretendon se është nga vendlindja juaj, por po punon ose udhëton jashtë shtetit
 • Shpejt dëshiron të kalojë nga faqja e takimit në një formë tjetër të mesazheve të menjëhershme
 • Fotografia e profilit duket si diçka jashtë një reviste
 • Bën planet për të vizituar, por pastaj diçka tragjike befas lind
 • Duket se tërhequr menjëherë ose papritmas shpall ndjenja dashurie
 • Kërkon para për ndonjë nga këto arsye:
  • Një sëmundje e papritur
  • Një dëmtim
  • Për një fëmijë
  • Kthim financiar
  • Probleme pune
  • Faturat e spitalit
  • Vizat ose problemet e udhëtimit
  • Viktima e një krimi

Ulja e rrezikut tuaj

Megjithëse asnjë nga këto strategji nuk është 100% i paqartë, ato mund t’ju ndihmojnë të shmangni rrezikimin.

 • E vetmja mënyrë e sigurt për të mos u mashtruar nuk është të dërgoni para
 • Bëhuni skeptik ndaj personave që njihni vetëm përmes mesazheve të menjëhershme ose faqeve të internetit të takimit
 • Kërkoni emrin dhe prejardhjen e dikujt
 • Mos dërgoni fotografi ose mesazhe të qarta
  • Disa mashtrime i marrin këto fotografi dhe mesazhe dhe zhvatin dërguesin, duke kërcënuar se do t’i publikojnë nëse nuk u jepen para
 • Mos dërgoni para për njerëzit që nuk i dini
  • Nëse dikush pretendon të jetë një person që ju e dini, kontrolloni dy herë historinë e tyre
 • Shumë skammers vjedhin fotografi nga të tjerët:
  • Kërkoni të bisedoni me video me njerëz që ju interesojnë
  • Përdorni faqet e internetit si RomanceScam.com, Tineye Reverse Image Image, ose ScamDigger.com për të kontrolluar foton e dërguesit

Takimi në internet ka ndihmuar shumë njerëz të gjejnë dashuri, por përdoruesit duhet të mbajnë në mend se disa nga ato profile mirëmbahen nga përhapësit. Duke mbajtur në konsideratë rreziqet dhe duke kërkuar flamuj të kuq, përdoruesit mund të vërejnë mashtrime nga romanca para se të humbin para dhe të parandalojnë veten të bëhet një statistikë.

burimet

 • Mashtrimi Spanjoll i të Burgosurve: I gjallë dhe mirë në internet – fhando.com
 • Unë kam qenë viktimë e një mashtrimi në internet online – para.cnn.com
 • Po kërkoni për Dashuri? Kujdes nga mashtrimet në internet takim – fbi.gov
 • Mashtrimet e mashtrimit të romancës vazhdojnë të rriten – manitoulin.ca
 • Gratë më të moshuara kanë më shumë gjasa të klikojnë me artistë scam romantikë në internet – usnews.nbcnews.com
 • Romanca në internet shndërrohet e pastër pasi viktima e Victoria humbet 88,000 dollarë në mashtrim – theglobeandmail.com
 • Mashtrimet kushtojnë Australianë 89 milion dollarë në 2013, thotë Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorit – abc.net.au
 • F Mashtrim Romance ’: Grua akuzohet për mashtrim të miliona njerëzve nga faqet e Dating Online – smh.com.au
 • Mashtrimi i bandës pozoi si zemrat e vetmuara të Lovestruck për të konstatuar qindra mijëra paund nga viktimat e paaftë në faqet e internetit të takimit – dailymail.co.uk
 • Viktima e mashtrimit romantik tregon historinë e saj për të parandaluar krimet e mëtejshme – veprimfraud.police.uk
 • Mirësevini në Scam Romance! – romancescam.com
 • Profilet e Scammers dhe Fakes – scamdigger.com
 • Uebfaqja zyrtare e mashtrimeve të romancës – romancescams.org
 • Dating & Romancë – scamwatch.gov.au
 • ncsl.org
 • Takimet në internet çojnë drejt kënaqësisë më të lartë të martesës, shkalla e ulët e divorcit: Studim – huffingtonpost.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map