Si të qëndroni të sigurt në Facebook

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Facebook po rritet akoma në popullaritet çdo vit. Në fakt, tani ajo ka pothuajse aq përdorues sa ka njerëz që jetojnë në Kinë!

Ju do të mendoni se një program i tillë popullor do të ishte i dashur, por ai ende ka problemin e reputacionit, kryesisht që rrjedh nga mungesa e tij e dukshme e respektimit të privatësisë individuale.

Si të qëndroni të sigurt në Facebook

Ka kuptim: I gjithë modeli i tyre i biznesit është duke fituar para nga të dhënat tuaja.

Facebook, ashtu si çdo shërbim tjetër “falas”, ka një kosto, jo vetëm në dollarë. Për të përdorur shërbimin e tyre, ju lejoni që ata të përdorin të dhënat tuaja private.

Dhe ata kanë fituar shumë para duke e shitur atë: qindra miliona dollarë çdo vit. Goneshtë rritur vetëm me miliarda çdo vit që kur u publikuan në 2012.

Të ardhurat e Facebook vijnë nga shitja e reklamave shumë të synuara drejtuar përdoruesve të saj. Ata mund të paguajnë një tarifë të madhe për të shfaqur reklamat sepse reklamuesit mund të zvogëlojnë audiencën e tyre të synuar sipas moshës, gjinisë, vendndodhjes, miqve, pëlqimeve dhe pëlqimeve, dhe çdo detaj tjetër i jetës tuaj që u keni thënë për.

Por, megjithëse ne të gjithë mund të dëshirojmë të hedhim poshtë Facebook-un përgjithmonë, ai ka përdorimet e tij. Shumica e miqve dhe familjes suaj janë ndoshta të gjithë. Facebook e bën kaq të lehtë për të parë se çfarë kanë të bëjnë dhe mbajnë kontakte, madje edhe nga qindra mijëra milje larg. Nëse nuk i keni “miqësuar” ata në Facebook, mund të mos keni marrë vesh kurrë për punën e re të kushëririt tuaj ose foshnjën e re të shoqit tuaj të shkollës së mesme.

Për shumë prej nesh, të mirat janë më të mëdha se sa të këqijat. Ne jemi të gatshëm të heqim dorë nga të dhënat personale në këmbim të bërjes së jetës tonë pak më të përshtatshme.

Por a ka ndonjë kompromis? A mund të mbani kontakte me miqtë dhe familjen pa Facebook dhe botën duke ditur çdo detaj të jetës tuaj?

Mundohuni të lundroni nëpër labirinthet e cilësimeve të intimitetit në Facebook dhe të merrni përshtypjen se nuk duan ta bëjnë më të lehtë për ju. Shikoni udhëzuesin më poshtë se si mund t’i mbani të dhënat tuaja të sigurta.

Qëndroni të sigurt në Facebook

Si të qëndroni të sigurt në Facebook

Facebook – të gjithë e përdorin atë. Nuk është çudi që është një magnet i tillë për krijuesit e parave, qofshin kriminelë ose korporata. Por ruajtja e intimitetit tuaj – dhe siguria juaj – është vetëm një çështje për të ndërmarrë disa hapa të thjeshtë.

Numrat

 • Vetëm 37% e përdoruesve të Facebook thonë se kanë ndryshuar cilësimet e tyre të intimitetit për të mbrojtur të dhënat e tyre.
 • 28% e përdoruesve të Facebook në SHBA ndajnë pothuajse të gjitha postimet e tyre me një audiencë më të gjerë sesa “Miqtë” e tyre..
 • 30% e oficerëve të pranimit në kolegj zbuluan informacione në internet që dëmtuan perspektivën e një aplikanti.
 • 69% e oficerëve të HR kanë refuzuar aplikantët për punë bazuar në kontrollet e mediave sociale.
 • Rritje 780% e krimeve të lidhura me Facebook dhe Twitter, ndërmjet viteve 2008-2012.

Rreziqet

 • Vjedhjet e identitetit – Detajet tuaja personale mund të shfrytëzohen për të hyrë në llogaritë tuaja bankare dhe zonat e tjera të ndjeshme të jetës tuaj.
 • Stalkers – Individë që mund të përdorin informacione ose foto të listuara publikisht për t’ju gjetur në internet ose në botën e vërtetë.
 • Vjelja e të dhënave – Si parazgjedhje, Facebook ndan të dhënat tuaja me palë të treta siç janë reklamuesit.
 • false – Mesazhet e spamit dhe postimet e rreme mund t’ju inkurajojnë të ndani të dhënat e kontaktit tuaj në forma ose me dikë që duket se është ‘shoku juaj’..
 • profilizimin – Hulumtimet tregojnë se është e mundur të përcaktoni me saktësi racën tuaj, IQ, seksualitetin, përdorimin e substancave, personalitetin ose pikëpamjet politike duke përdorur një rekord të Facebook-ut tuaj “Pëlqime”.

Këshillë e mirë

 • Besim – Ndani fotografi dhe video vetëm me njerëz që ju vërtet i njihni.
 • fjalëkalimet – Mbani një të ndryshme për secilën llogari të mediave sociale.
 • Vetë-Censurimi – Konsideroni se çfarë informacioni duhet të ndani me të vërtetë – duhet që të gjithë ta njohin përkatësinë tuaj politike ose emrin e punëdhënësit?

Si të qëndroni të sigurt në Facebook

Kontrolloni cilësimet tuaja themelore:

 • Klikoni në trekëndëshin në të djathtën e sipërme të çdo faqe në Facebook dhe zgjidhni Cilësimet.

intimitet

 • Zgjidhni Privatësinë në të majtë.
 • Klikoni Ndryshimi në “Kush mund t’i shohë gjërat e mia?”
 • Ndryshoni intimitetin te Miqtë ose rregulloje se cilët miq dëshironi të përfshini.
 • Për të mbrojtur të gjitha azhurnimet e statusit të kaluar, klikoni Limit Postimet e kaluara, pastaj kufizoni postimet e vjetra.
 • Ju gjithashtu mund të klikoni në ikonën e kyçit në të djathtën e sipërme të çdo faqe për të kontrolluar shpejt cilësimet tuaja themelore të intimitetit.

siguri

 • Zgjidhni Sigurinë në të majtë.
 • Klikoni Ndrysho në njoftimet e hyrjes
 • Zgjidhni mënyrën se si dëshironi të informoheni për aktivitetin e parregullt.

Nëse jeni me të vërtetë të shqetësuar që dikush tjetër mund të hyjë në llogarinë tuaj:

 • klikoni Ndrysho nën Miratimet e hyrjes dhe klikoni në kutinë e shënimit.
 • Klikoni Filloni dhe ndiqni udhëzimet në ekran.

A janë miqtë e tu duke mos ditur informacionin për ju?

 • Shkoni te Parametrat si më lart. Klikoni Aplikacione. Nën aplikacionet të tjerët përdorin klikoni Ndrysho. Fshij të gjitha kutitë. Klikoni Ruaj ndryshimet.

Vëmendje e padëshiruar?

Për të parë se si duket faqja juaj për një person specifik, klikoni në emrin tuaj në krye për të shkuar në afatin kohor. Në menunë pranë fotografisë së profilit tuaj është një mundësi për të “Shih Si”.

Profili juaj dhe fotot e mbulesës nuk mund të fshihen – ato mund të shihen nga kushdo në internet. Nëse nuk doni që të tjerët të kapin një imazh të fytyrës tuaj, përdorni një fotografi të diçkaje tjetër.

Krijimi i “listave të miqve” e bën më të lehtë konfigurimin se kush mund dhe nuk mund të shohë profilin tuaj, ngarkimet etj. Për ta bërë këtë:

 • Hover mbi FRIENDS në faqen tuaj. Klikoni në More kur të shfaqet.
 • Klikoni Krijo Lista për të emëruar dhe populluar zgjedhjen tuaj.

Fundi i gjithi

Sigurisht, mënyra më e lehtë për të qëndruar e sigurt në Facebook është të mbyllni profilin tuaj. Ka dy mundësi në dispozicion:

Deactivate

 • Facebook ruan të dhënat tuaja.
 • Profili juaj zhduk menjëherë.
 • Mund të riaktivizohet.

fshini

 • Të gjitha informacionet fshihen.
 • Disaktivizoni të gjitha logon e Facebook që keni në faqet e tjera më parë.
 • Goneshtë zhdukur përgjithmonë.

Pavarësisht nëse kërcënoheni nga mashtrimi në internet ose shqetësoheni për fotot tuaja të dehur, gjithmonë tregohuni vigjilent për sigurinë tuaj në Facebook.

burimet

 • Ata e deshën shumë G.P.A. Pastaj ata panë tweet-et tuaja – nytimes.com
 • Sidejacking, Firesheep, dhe AOSSL – symantec.com
 • Këshilla për përdorimin e rrjeteve publike Wi-Fi – konsumator.ftc.gov
 • 5 hapa të thjeshtë për të qëndruar të sigurt (dhe privat!) Në Facebook – nytimes.com
 • Privatësia e Facebook – konsumatorreports.org
 • Sa vjeç duhet të jesh për tu regjistruar në Facebook? – facebook.com
 • Përdoruesit e Facebook padashur zbulojnë sekretet intime, zbulon studimi – theguardian.com
 • Rreziqet e postimit të fotove në internet – nydailynews.com
 • Këshilla për privatësinë e Facebook – userreports.org
 • Cilësimet themelore të privatësisë & Mjetet – facebook.com
 • Si mund ta vendos audiencën kur jam duke përdorur një version më të vjetër të Facebook për celular që nuk ka një përzgjedhës të audiencës? – facebook.com
 • Si mund ta kontrolloj atë që ndahet nga aplikacionet që miqtë e mi përdorin? – facebook.com
 • Si ta fshij përgjithmonë llogarinë time? – facebook.com
 • Fshi llogarinë – facebook.com
 • Si ta çaktivizoj llogarinë time? – facebook.com
 • Si mund të bllokoj dikë? – facebook.com
 • Vjedhjet e identitetit thuhet se janë të shfrenuara në Facebook, mbrojeni veten – digitalaltrends.com
 • Si mund të krijoj një listë të re për të organizuar miqtë e mi? – facebook.com
 • Pesë rreziqet e fshehura të Facebook – cbsnews.com
 • Si Rrjetet e Mediave Sociale Lehtësojnë Vjedhjen dhe Mashtrimin e Identitetit – eonetwork.org
 • Krimi i lidhur me mediat sociale raporton për 780% në katër vjet – theguardian.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map