Si të përdorni tor për shfletim privat në internet

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Tor për Newbies: Si dhe pse ta përdorim atë

Me të gjitha lajmet për NSA dhe organizatat e tjera qeveritare në të gjithë botën, duket se gjithçka që ne bëjmë, qoftë fizik apo virtual, po shikohet nga dikush. Tani ne e dimë se telefonatat, tekstet, postat elektronike dhe aktivitetet në internet janë duke u regjistruar dhe monitoruar, dhe kush e di se çfarë tjetër?

Disa mund të thonë se nëse nuk keni asgjë për të fshehur, nuk keni asgjë për t’u frikësuar. Me siguri vetëm kriminelët duhet të kenë frikë se mos kapen nëse qeveria po spiunon të gjithë ne, apo jo?

Por ekziston një argument që kur një qeveri vazhdimisht vëzhgon gjithçka bën qytetarët e saj, dëmton shoqërinë në tërësi.

Kriminelët nuk janë njerëzit e vetëm që dëshirojnë intimitetin. Kombet e Bashkuara e njohin privatësinë si një të drejtë themelore të njeriut, dhe shumë vende mbrojnë të drejtat e intimitetit të qytetarëve të tyre në mënyrë të qartë në kushtetutat e tyre. Siç thotë ACLU, “Intimiteti është një pjesë thelbësore e një jete dinjitoze”. Mundëson lirinë e shprehjes dhe autonominë individuale pa frikë nga hakmarrja.

Argumenti “asgjë për të fshehur” gjithashtu shkon kundër parimit të “pafajshëm derisa të provohet fajësia”, një parim të cilin e ndjekin sistemet e drejtësisë të shumë vendeve në botë. Përkundrazi, mbikëqyrja e vazhdueshme qeveritare e qytetarëve të saj supozon se të gjithë ata janë kriminelë që kanë diçka për të fshehur.

Shtoni të gjitha faktin që ne nuk dimë as me siguri pse po na shikojnë, dhe çfarë po bëjnë ata me të gjitha të dhënat tona, dhe ne kemi edhe më shumë arsye për të qenë të dyshimtë për mbikëqyrjen e vazhdueshme.

Farë mund të bëjmë përveç nënshkrimit të peticioneve joefektive në faqet si Change.org dhe shpërndarjen e lajmeve të zymta me miqtë tanë në Facebook? Duket sikur të gjitha protestat thjesht injorohen nga qeveritë, të cilët na thonë se spiunimi i tyre është për të mirën tonë.

Por ka diçka që mund të bësh për të mbrojtur informacionin tënd ndërsa shfleton në internet, dhe nuk kërkon që të jesh një ekspert i IT ose gjeni teknik. Duke përdorur shfletuesin TOR, ju mund të mbeteni anonim në internet dhe të mbroni të drejtën tuaj për privatësi. Ja se si të filloni.

tor-for-newbies-V2

Një Udhëzues i Newbie për Tor: Si ta merrni atë, ta përdorni dhe pse

Devicedo pajisje që lidhet me internetin ka një adresë të Protokollit të Internetit (IP) – një numër unik që e identifikon atë me serverët dhe faqet e internetit që komunikon me.

Nëse ndonjëherë dëshironi të fshehni adresën tuaj IP (dhe vendndodhjen tuaj dhe historinë e shfletimit me të) në një labirint të serverëve, Tor është një bast i sigurt.

këtu’si të filloni.

Si funksionon Tor

Kur përdorni Tor’Shfletuesi juaj, trafiku juaj në internet është drejtuar përmes një numri kompjuterësh të ndryshëm vullnetarë në të gjithë botën (të quajtur ‘relays’). Kjo e bën jashtëzakonisht të vështirë për këdo që të identifikojë ju ose vendndodhjen tuaj.

Pse duhet ta përdorni

Tor është për të gjithë – edhe nëse nuk keni asgjë për të fshehur. Përfitimet përfshijnë:

 • intimitet
 • Parandalon ndjekjen në internet
 • Mbron të dhënat nga hakerat
 • Mund të anashkalojë muret e zjarrit

Si të merrni paketën Tor

Tor vjen me një shfletues falas, të parainfiguruar për desktop dhe pajisjet mobile. Ju mund ta shkarkoni dhe instaloni atë brenda disa minutash:

 1. Shko tek torproject.org dhe klikoni ‘Shkarko’.
 2. Uebsajti do të zbulojë se çfarë sistemi operativ (Windows, Mac ose Linux) përdorni. Nëse është e saktë, klikoni ‘Shkarkoni Pako Tor Browser’. Përndryshe, ndiqni lidhjen për shkarkimin korrekt të sistemit operativ.
 3. Klikoni dy herë në skedarin e shkarkuar. Zgjidhni një vend ku skedari do të nxirret.
 4. Kliko ‘finish’ për të krijuar ‘Shfletuesi Tor’ dosje në kompjuterin tuaj. Ju gjithashtu mund të vendosni shfletuesin në një USB flash drive dhe të përdorni Tor në kompjuterë të tjerë pa instaluar.
 5. Klikoni mbi ‘Filloni Shfletuesin Tor’ në dosjen Tor Browser.
 6. Tor do t’ju pyesë për lidhjen tuaj në internet. Nëse doni të lidheni direkt me Tor, klikoni ‘Connect’.

  Sidoqoftë, nëse jetoni në një vend ku interneti është i censuruar ose Tor është i inatosur, hyrni në rrjet në mënyrë indirekte ose përmes një ‘urë’. Për ta bërë këtë, klikoni ‘Konfiguro’.

 7. Tor do të lidhet automatikisht me rrjetin e stafetave. Nëse po, shkoni në Hapi 8. Nëse Tor nuk lidhet automatikisht, shkoni në hapin 7.1.
  • Ju keni disa opsione.

  • 7.1.A. Lidhuni përmes një proxy server, i cili vepron si një ndërmjetës midis jush dhe Tor. Përdorni një lidhje proxy nëse doni të fshehni jo vetëm adresën tuaj IP por edhe faktin që ju’po përdor Tor.
  • 7.1.B. Jepni detajet e përfaqësuesit tuaj të zgjedhur dhe goditi ‘tjetër’.
  • Këshillë: Përdorni të dhënat e proxy serverit nga burime të besueshme siç është proxylist.hidemyass.com.

  • 7.1.C. Do të bëhet një lidhje midis jush, proxy dhe rrjetit Tor. Tani mund të nisë shfletuesin. Shkoni te Hapi 8.
  • 7.2.A. Nëse Ofruesi i Shërbimit tuaj të Internetit (ISP) bllokon stafetat Tor në zonën tuaj, klikoni ‘po’ kur ju kërkohet të hyni në stafetat lokale të pa listuara.
  • 7.2.B. Ju mund të përdorni ura të ofruara duke zgjedhur ‘obfs3’ nga llojet e Transportit. shtyp ‘Connect’.
  • 7.2.C. Nëse ato ura janë të bllokuara, përdorni një urë me porosi. Ju mund të kërkoni adresa IP urë në ura.torproject.org. Kopjoni dhe ngjisni adresën e urës (at) nga faqja e internetit, dhe shtypni ‘Connect’.
  • 7.2.D. Nëse bridges.torproject.org është bllokuar, kërkoni urat me email. Shkruaj ‘merrni ura’ te [mbrojtur me email]. Ju mund ta bëni këtë vetëm nga një llogari Gmail. Kopjoni adresën e urës nga email-i i përgjigjes në dritaren e konfigurimit dhe shtypni ‘Connect’.
  • 7.3.A. Nëse keni një firewall që ju lejon të lidheni vetëm përmes porteve të caktuara, klikoni ‘po’ kur të kërkohet. Ky cilësim i përparuar i referohet nëse ju’konfiguroi zjarrin e aplikacionit tuaj për të përjashtuar Tor.
  • 7.3.B. …atëherë specifikoni numrat e lejuar të portit në dritaren e dedikuar.
 8. Sapo ti’u lidh, Tor Browser do të nisë.

Si të përdorim Tor sigurtë

Gati për të filluar eksplorimin? Përdorni këto karakteristika shtesë të sigurisë për të mbuluar gjurmët tuaja në internet.

 1. Nisni Shfletuesin Tor nga kompjuteri juaj ose drive flash. Për të kontrolluar nëse Tor po funksionon, klikoni ‘Kontrolloni Cilësimet e Rrjetit Tor’.
 2. Faqja tjetër do të tregojë adresën IP që shikon ISP-ja ndërsa jeni’po shfletoni me Tor. Kjo isn’t adresën tuaj të vërtetë IP. Ju mund të kontrolloni gjeolokacionin e kësaj IP në whatismyipaddress.com. Gjeolokimi duhet të ndryshojë nga vendndodhja juaj e vërtetë.
 3. Klikoni në ikonën e qepës për cilësime. Kliko ‘Identiteti i ri’ që Tor të gjenerojë një adresë të re IP virtuale për ju.
 4. ‘preferencat’ në të njëjtin panel, sigurohuni që kutitë e Sigurimit të Cilësimeve të jenë shënuar. Ju mund t’i rregulloni këto cilësime në çdo kohë.
 5. Ju mund të ndryshoni mënyrën tuaj të lidhjes me Tor çdo kohë brenda ‘Hapni Cilësimet e Rrjetit’, shumë në të njëjtën mënyrë si ju në lidhjen tuaj të parë. Mund të shtoni proxies, të kaloni në ura, etj.
 6. Tor Browser do t’ju paralajmërojë për ndjekjen e përpjekjeve – ju mund t’i menaxhoni këto pasi ato shfaqen.
 7. Në këndin e sipërm të djathtë, aktivizoni ‘HTTPS Kudo’, i cili mbron nga aplikacionet për klikim që mund të vjedhin të dhënat tuaja të hyrjes. Shënim: kjo funksionon vetëm në faqet e internetit që mbështesin HTTPS.
 8. Mund të bllokoni JavaScriptts, Java Flash dhe shtojcat e tjera me NoScript. S butoni pranë ikonës së qepës do të tejkalohet nëse bllokimi i skriptit është aktiv.

Nëse i besoni një faqe, lejoni skriptet me dorë duke klikuar në butonin (ose kliko me të djathtën në faqe) dhe duke zgjedhur ‘lejojnë përkohësisht’.

Shikim i lumtur!

Megjithëse intimiteti i përgjithshëm në internet shihet sot si një mit i pamundur, Tor mund të jetë një mjet i fuqishëm për të mbrojtur identitetin tuaj në internet – veçanërisht në epokën tonë pas Snowden.

burimet

 • Dëshironi që Tor të funksionojë vërtet? – torproject.org
 • Tor: Urat – torproject.org
 • Rreth NoScript – noscript.net
 • Bittorrent mbi Tor nuk është një ide e mirë – blog.torproject.org
 • 7 Gjërat që duhet të dini për Tor – eff.org
 • Tor Browser 3.6.2 lëshohet –blog.toproject.org
 • Instaloni dhe Përdorni Paketën e Shfletuesve Tor – The Tor Project’Kanali i s – youtube.com
 • Tor: Përmbledhje –torproject.org
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map