Rritja e pabesueshme e përdorimit të uebit [1984-2013]

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Rritja e pabesueshme e përdorimit të uebit [1984-2013]

Në tre dekadat që kur Interneti evoloi nga një bandë eksperimentale e kompjuterave akademikë dhe qeveritarë në një rrjet që përfshin sistemet e ndërlidhura në globin, sasia e kohës së kaluar në internet është rritur për të rivalizuar (apo edhe tejkaluar) kohën e kaluar duke jetuar jashtë linje. Ne mbështetemi në internet për të pritur faqet e internetit, sigurimin e argëtimit dhe madje edhe për të menaxhuar detyrimet tona shoqërore. Kompjuterët personalë, tabletët dhe telefonat inteligjentë e kanë bërë jetën e lidhur në realitet dhe numri i njerëzve që e ndjekin atë ka shpërthyer.

Kjo shpërthim nuk është për shkak të një pjese të vogël të zbatimit të zgjeruar të një aksiome të njohur si Ligji i Moore. Ndërsa gjoja një parashikim për shkallët e inovacionit gjysëm përçues, kjo profeci nga bashkë-themeluesi i Intel Gordon Moore ka ardhur për të përfaqësuar dyfishimin jo vetëm të fuqisë përpunuese, por edhe të fuqisë informatike në përgjithësi. Ligji i Moore është bërë një klithmë beteje për industrinë e teknologjisë, ku përparësia e sotme është tashmë shumë e shurdhër për mustardën e nesërme.

Ndërsa gjithnjë e më shumë gjërat bëhen të mundshme në internet – shoqërimi, blerja e ushqimeve, madje edhe qoshet e tregut të pasurive të patundshme – vjen një thirrje e menjëhershme për ta bërë atë standarde. Në mesin e viteve 1980, ju mund të kaloni gjithë pasditen duke vizituar miqtë tuaj para se të hidhni në bankë dhe sende ushqimore, dhe më pas të dilnit në darkë dhe një shfaqje pas. Dhe harroni që të filloni një biznes në internet ose të gjeni dikë që ta presë.

Sot, biznesi juaj, bankari, blerjet dhe biseda me miqtë tuaj janë marrë me lehtësi nga tableti apo telefoni juaj. Nëse nuk jeni në humor për një shëtitje të zbukuruar, Netflix dhe një pizza e shpejtë e porositur nga interneti kujdesuni për nevojat e argëtimit të mbrëmjes dhe e gjithë kjo mund të realizohet në më pak kohë sesa duhet për të thënë “Interneti më bëri një vetmitar. “

Pavarësisht se ka ekzistuar për shumë më pak kohë sesa shpikje si automobili apo televizioni, kullat e Internetit mbi ta kur bëhet fjalë për të arritur numrin rekord të njerëzve. U deshën automobilave gati 130 vjet për të thyer një miliard njësi, dhe madje edhe pas 95 vjetësh të një marrëdhënie dashurie pak a shumë më pak të vazhdueshme me televizionin, bota e sotme ka pak më pak se 1.5 miliardë televizione.

Pavarësia e planifikuar dhe evolucioni teknologjik pavarësisht, këto numra mbeten befasuese kur krahasohen me përdorimin në internet të 2.7 miliardë njerëzve që përdorin internetin çdo ditë të vetme (shumë prej tyre për të paktën tre orë në një kohë dhe në një larmi pajisjesh). Dhe deri në vitin 2020, thotë të paktën një ekspert kryesor i teknologjisë, fjalë për fjalë të gjithë do të jenë në internet. Pavarësisht nëse ky parashikim është i saktë apo thjesht një fluturim i dashuruar, një gjë është e sigurt: është një çështje që pa dyshim do të marrë shumë vëmendje – në internet.

Rritja e pabesueshme e përdorimit të uebit 1984-2013

Rritja e pabesueshme e përdorimit të uebit (1984-2013)

Familjet në të gjithë botën janë lidhur gjithnjë e më shumë me Internetin në shtëpi dhe në lëvizje. Me përparimet teknologjike dhe një numër në rritje të startupeve të përqendruara në aplikacione celulare, përdorimi i Internetit dhe pajisjes celulare vazhdon të rritet.

Përdoruesit e Internetit

 • 1984: Interneti fillimisht lidhi 1.000 hostë në laboratorë universiteti dhe korporatë në 1984.
 • 1998: Ajo ishte rritur në 50 milion përdorues deri në 1998.
 • 2009: Deri në vitin 2009, ajo arriti në 1 miliardë përdorues dhe lidhi më shumë se 440 milion.
 • 2012: Popullsia globale e Internetit arriti në 2.1 miliardë njerëz.
 • Sot: 2.7 miliardë përdorues, 39% e popullsisë në botë që është 750 milion familje.
  • 95% përdorin internetin në shtëpi
  • 60% e bëjnë këtë për të paktën 3 orë çdo ditë

faqet e internetit

Numri i faqeve të internetit është rritur nga:

 • 1993: 130 faqe interneti
 • 1996: 100,000 faqe interneti
 • 2012: 634 milion faqe interneti

Kërkimet e kërkimit

 • 1998: Google pa 9,800 pyetje në ditë, 3.6 milion në vit
 • 2007: 2.7 miliardë në ditë, 438 miliardë në vit
 • 2012: 3 miliardë në ditë, 1.2 trilion në vit

Mediat sociale

Facebook

 • 2004: Filloi Facebook-u.
 • 2009: U rrit në 200 milion përdorues.
 • 2010: Shpërtheu tek 400 milion përdorues.
 • 2012: Arriti më shumë se 1 miliard përdorues.
 • 2010: 3.5 miliardë copë përmbajtje u ndanë në Facebook çdo javë.
 • 2011: 7 miliardë – numri u dyfishua në 7 miliardë pjesë të ndara çdo javë.
 • 2012: 2.7 miliardë “pëlqime” dhe 300 milion foto të shtuara çdo ditë.

Cicëroj

 • 2006: U lançua Twitter.
 • 2010: Arriti 100 milion përdorues.
 • 2012: Dyfishohen në 200 milion përdorues.

LinkedIn

 • 2003: Filloi LinkedIn.
 • 2013: Tani ka më shumë se 200 milion përdorues me 2 përdorues të rinj që bashkohen çdo sekondë.

Google+

 • 2011: Google+ u lançua.
 • 2012: Siti arriti në 135 milion përdorues në 2012 me butonin +1 të përdorur 5 miliardë herë në ditë.

Pinterest

 • 2010: Vetëm 200 përdorues pas 4 muajve të parë.
 • 2011: Arriti 700,000 vizitorë unikë.
 • U rritën 286% në më shumë se 20 milion vizitorë unikë.
 • 2013: Tani ka 48.7 milion përdorues.

Instagram

 • 2010: U lançua Instagrami.
 • 2011: Aplikacioni arriti në 10 milion përdorues.
 • 2012: U rrit në 80 milion përdorues me 4 miliard fotografi të përbashkëta.
 • 2013: Tani ka më shumë se 100 milion përdorues me 58+ foto të ndara çdo sekondë.

YouTube

 • 2005: YouTube u lançua.
 • 2009: Arriti 1 miliard shikime ditore të videos.
 • 2011: U ngjit në 2 miliard shikime në ditë.
 • 2013: Siti shikon vizitorë unikë mujorë 1B të cilët shikojnë më shumë se 4B orë video në muaj dhe ngarkojnë 72 orë video çdo minutë.

i lëvizshëm

 • 1973: U prodhua telefoni i parë i dorës.
 • 2001: Filloi gjyqi i parë para-tregtar i rrjetit 3G.
 • 2007: Kishte 295 milion abonentë në rrjetet 3G në të gjithë botën, me 3.3 miliard abonime celular.
 • 2009: Teknologjia 4G u prezantua kur vetëm 31% e të rriturve amerikanë përdorën celularët e tyre për të shkuar në internet.
 • 2012: Kishte 6.7 miliard abonime celularë dhe 1.3 miliardë abonime globale smartphone me 55% të të rriturve amerikanë që përdorin celularët e tyre për të shkuar në internet.

Përdorimi i aplikacionit

Dy dyqanet më të mëdhenj të aplikacioneve, Apple App Store dhe Google Play (dikur “Android Market”), të dy nisur në vitin 2008 dhe tani besohet se kanë më shumë se 800,000 aplikacione në dispozicion secila.

Përdoruesit e aplikacionit

 • 2012: përdorues 1.2B
  • 29% rritje e pritshme (1.5B)
 • 2012: Përdorues 4.4B
  • 266% rritje

Shkarkime të aplikacioneve

 • Q1 i 2013: 13.4 miliardë shkarkime

Kohëzgjatja e përdorimit

 • Qershor 2011: 81 minuta
 • Dhjetor 2011: 94 minuta
 • Sot: 2 orë e 37 minuta

ABI Research parashikon që 56 miliardë aplikacione smartphone do të shkarkohen në 2013 përmes:

 • Android – 58%
 • Mollë – 33%
 • Windows – 4%
 • BlackBerry – 3%

Wall Street Journal kohët e fundit vlerësoi të ardhurat vjetore të ekonomisë së aplikacioneve në 25 miliardë dollarë.

burimet

 • blog.flurry.com
 • news.cnet.com
 • royal.pingdom.com
 • expandedramblings.com
 • instagram.com
 • itu.int
 • jeffbullas.com
 • madmobilenews.com
 • mobithinking.com
 • pcworld.com
 • searchengineland.com
 • statisticbrain.com
 • techcrunch.com
 • thenextweb.com
 • uncp.edu
 • youtube.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map