Reklamimi në YouTube: Gjithçka që duhet të filloni sot

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Udhëzuesi i fillestarit për Reklamimin në YouTube

Para reklamimit në internet, ishte e vështirë për të marrë markën tuaj në qendër të vëmendjes pa një buxhet të madh të marketingut.

Edhe sot, ju duhet të keni shumë para për reklama në TV. Vetëm prodhimi i reklamave vetëm mund të kushtojë mijëra dollarë – dhe kjo nuk do të hyjë as në vendosjen e reklamave, e cila mund të shkojë diku nga disa qindra dollarë në miliona, në varësi të stacionit dhe slot kohë.

Dhe me reklama në TV, nuk ka asnjë garanci për kthimin e investimit tuaj. Nëse keni buxhet, mund të synoni reklamat tuaja për audiencën e synuar që dëshironi të arrini, por nuk ka asnjë garanci që ata në të vërtetë do të shikojnë ekranin kur të transmetohet.

Ndërsa reklamimi televiziv mbetet të paktën mediumi më i madh i reklamave në Shtetet e Bashkuara të paktën, madhësia e audiencës po bie me rritjen e videos në internet. Shtatë në 10 familje tani pajtohen në një shërbim transmetimi si Netflix ose kanë kaluar nga drejtpërdrejtë në shikimin e kërkesës, dhe mbi një miliard shikuesit shikojnë mbi 6 miliardë orë video të YouTube çdo muaj.

Reklamat në YouTube kanë jo vetëm avantazhin e çmimeve më të ulëta, por edhe më shumë mjete për të ndjekur efektivitetin e tyre. Ju duhet të paguani vetëm kur njerëzit në të vërtetë bashkëveprojnë me reklamën tuaj, qoftë duke klikuar apo shikuar atë në tërësinë e saj.

Më e mira nga të gjitha, ju mund të shënjestroni lazer audiencën e saktë që po kërkoni. Interneti ka bërë të mundur që njerëzit me të gjitha llojet e hobi dhe interesave të errëta të gjejnë njëri-tjetrin në internet, dhe për bizneset për të cilat ata mund të jenë të interesuar t’i arrijnë ato lehtësisht.

Videot janë më të njohura se kurrë në internet, por, ndërsa shikimi i videove në internet tani përbën mbi 50% të të gjithë trafikut celular, më pak se një e katërta e bizneseve po shfrytëzojnë këtë bum video për të reklamuar para audiencës së tyre të synuar.

A doni të filloni të arrini audiencën tuaj në YouTube, por nuk jeni të sigurt si? Shikoni udhëzuesin më poshtë për të zbuluar se si të prodhoni reklamën tuaj të parë dhe të arrini audiencën tuaj në YouTube, pa u prishur banka.

Si të filloni një Blog1 MP3

Transkript për grafik: Udhëzuesi i fillestarit për Reklamimin në YouTube

YouTube ka mbi 1 miliard përdorues unik çdo muaj, duke arritur më shumë në të rritur në SHBA se çdo rrjet kabllor. Me ato lloje të statistikave, a jeni gati të merrni fushatën tuaj të reklamave në YouTube në të gjithë botën?

Reklama në video

Njerëzit po shikojnë gjithnjë e më shumë video

 • Përdoruesit e uebit shikojnë miliarda orë video çdo muaj
 • YouTube është motori i dytë më i madh i kërkimit në internet pas Google

Reklamat në video janë të dobishme

 • Rritja e vetëdijes për markën për një audiencë globale
  • 20% rritje e trafikut në faqet e internetit për bizneset që përdorin reklama në YouTube
  • 43% e klientëve të rinj blejnë diçka që panë në një reklamë në YouTube
 • Ndryshoni perceptimin e markës
 • Paguani vetëm kur reklamat shikohen në të vërtetë nga përdoruesit (kostoja për shikim)
 • Bashkohuni me miliona reklamues duke përdorur platformat e reklamave të Google
  • Shumica janë biznese të vogla
  • Mijëra janë duke përdorur reklama me video me korrent TrueView në YouTube

4 lloje të reklamave me video në YouTube

 • In-Stream
  • Luaj para ose gjatë një videoje partneri në YouTube
  • Shpesh përdoret nga markat e mëdha
  • Mund të anashkalohet pas 5 sekondash, por paguani vetëm nëse shikohen 30 sekonda ose më shumë
 • In-ardëz
  • Paraqitet në fillim të videos 10 minuta ose më gjatë
  • Shikuesit mund të zgjedhin midis 3 reklamave të ndryshme
  • Pagesa vetëm kur shikuesit shikojnë reklamën
 • Ne kerkim
  • Ngjashëm me reklamat e tekstit AdWords
  • E vendosur në këndin e sipërm të djathtë të faqes së rezultateve të videos
  • Pagesa vetëm kur shikuesit shikojnë reklamën
 • In-Display
  • Mund të shihet në përmbajtjen e ngulitur të YouTube në faqet e tjera
  • Pagesa vetëm kur shikuesit shikojnë reklamën

Fillo

 • YouTube përdor TrueView për të ekzekutuar reklama video në faqen e saj
 • Kërkesat teknike të TrueView duhet të përmbushen
  • Videot duhet të priten në YouTube dhe të jenë publike
  • Raporti i aspektit duhet të jetë 4: 3 ose 16: 9
  • Formati i videos duhet të jetë
   • .MOV
   • .MPEG4
   • MP4
   • .AVI
   • .WMV
   • .MPEGPS
   • .FLV
   • 3GPP
   • WebM
  • Gjatësia maksimale e rekomanduar është 5 minuta
 • Shikoni videon tuaj të reklamuar të shikuar
  • Ngarko videon e reklamës
   • Bëni të zbulueshme
    • Titulli joshës
    • Përshkrim i shkurtër por i qartë
    • Etiketat e fjalëve kyçe
    • Bëni atë publike
  • Krijoni llogarinë AdWords
   • Menaxhoni reklamat tuaja video
   • Ndiqni rezultatet
  • Nis reklamën me video
   • Zgjidhni audiencën e synuar
   • Vendosni buxhetin e shpenzimeve
  • Dorëzimi dhe kthesa
   • YouTube duhet të ketë reklamën të paktën 4 ditë para fillimit të fushatës së reklamave nëse dërgohet përmes Menaxherit të Llogarisë.
   • 2 revizione krijuese mund të ndodhin për një periudhë gjashtë javore për fushatat aktive të reklamave.
 • Synoni audiencën tuaj
  • temë
   • Subjekti i përmbajtjes së videos në YouTube
    • Të tilla si bukuria, sporti, gatimi, etj.
   • Fjalë kyçe kontekstuale
    • Synoni fjalë kyçe specifike të rëndësishme për reklamën e produktit
   • Demografia
    • moshë
    • gjini
    • Më e mira kur përdoret me fjalë kyçe dhe kontekst teme
   • Kategoria e interesit
    • Interesi i përdoruesit
    • Më e mira kur përdoret me fjalë kyçe dhe kontekst teme
   • Vendosjet e menaxhuara
    • Faqet specifike të YouTube të rëndësishme për reklamën e produktit
   • përjashtim
    • Përjashtoni kategoritë, fjalët kyçe dhe përmbajtjen për të shmangur shoqërimin me videot që nuk dëshironi

Thonjsh Shpallja

Reklamat efektive të videos janë planifikuar dhe lustruar

pajisje

 • Kompjuter për redaktim
 • Kamera dixhitale për fotografim
 • Tripod për xhirime të qëndrueshme

plan

 • Ve nje qellim
  • Merrni njerëzit në faqen e internetit
  • Merr njerëz nëpër derë
  • Bëni njerëz të telefonojnë
  • Sqaroni klientin ideal
 • Vendosni një skenar ose skenar

krijoj

 • Xhironi videon
  • Turneu i dyqanit
  • Demonstroni produktin
  • Flasim për shërbimet
  • Dëshmi
 • redaktoj
  • Tregoni shpejt një histori të plotë
  • Gjatësia e rekomanduar 20-40 sekonda
  • Redaktor falas në dispozicion në YouTube në youtube.com/editor

Këshilla

 • Filloni me goditje
  • Brenda 5 sekondave të para
  • Ofertë ose shitje ekskluzive
  • Karakterizoni një produkt unik ose të çuditshëm
 • Përfshini një thirrje për veprim
  • “Klikoni në faqen tonë të internetit.”
  • “Regjistrohu për buletinin tonë.”
  • “Shijoni një gjyq falas.”
 • Jetë vetvetja, bëhu i sinqertë
 • Sigurohuni që kamera të jetë e qëndrueshme
  • Përdorni një trekëmbësh
  • Përsërisni nëse është e nevojshme
 • Kartat kryesore për të zvogëluar redaktimin
 • Paraqit biznesin
  • Etiketë tërheqëse
  • Dyqan fizik
  • Produkte
  • stafi
  • Sherbime
  • Pohojnë për famë

Arrijnë miliarda klientë të mundshëm duke krijuar dhe promovuar një fushatë reklamimi në YouTube dhe të shikojnë biznesin tënd të rritet!

burimet

 • Statistikat e shikimit – youtube.com
 • Nr.5 Artikulli më i lexuar i vitit 2013: Reklamimi me pagesë i YouTube – Udhëzues për Fillestar – clickz.com
 • Si të reklamoni në YouTube – koozai.com
 • Reklama Video TrueView – mbështetje.google.com
 • Format e mbështetur të skedarëve në YouTube – support.google.com
 • Filloni me Reklama në YouTube Video – përkrahje.google.com
 • Dritat, kamera, aksioni! – youtube.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map