Përdorni Këto 50 Plugins për të Mbingarkuar Faqen e E-Tregtisë me WordPress

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Drejtimi i një faqe në internet për tregti elektronike mund të jetë i vështirë. Shtë e nevojshme të jesh i vetëdijshëm për të gjitha mënyrat se si mund t’iu lehtësosh klientëve tuaj të gjejnë atë që kërkojnë dhe të bëjnë blerje.

Megjithëse ka shumë ofrues të tregtisë elektronike atje, ndërtimi i një dyqani në WordPress ju lejon të keni qasje në temat dhe shtojcat e tij të panumërta, duke ju lejuar të krijoni pothuajse çdo lloj dyqani që dëshironi..

Shtojcat e e-commerce të WordPress janë krijuar për të optimizuar performancën e dyqanit tuaj online duke e bërë më të lehtë për klientët të lundrojnë dhe që ju të menaxhoni.

Shumë prej këtyre shtojcave mund t’ju ofrojnë një platformë të tërë dyqanesh. Të tjerët janë krijuar për të bërë vetëm një gjë, të tilla si të vendosni një skenar SSL në faqen tuaj të internetit

Shikoni këtë listë të 50 shtojcave të dobishme të tregtisë elektronike dhe jeni të sigurt për të gjetur të paktën një shtesë të re në faqen tuaj të internetit WordPress.

Plotësimet e Plota të dyqaneve online

Këto shtesa WordPress krijojnë një platformë të tërë dyqanesh mbi të cilën mund të ndërtoni biznesin tuaj në internet. Ato përfshijnë nevojat themelore siç janë katalogët e produkteve, karrocat e blerjes dhe integrimi i pagesave. Shumë prej tyre gjithashtu ofrojnë veçori shtesë për përmirësimin e dyqanit tuaj.

Shtojcat e dyqaneve të përgjithshme

 1. WooCommerce është plugin më i popullarizuar në e-commerce WordPress. Shtojca ju jep një dyqan online plotësisht funksionues, të plotë me shtesa dhe tema shtesë për të rregulluar modelin dhe paraqitjen tuaj. Dyqani mund të shesë produkte dixhitale dhe fizikë. WooCommerce mbështet menaxhimin e inventarit, si dhe opsionet e transportit dhe pagesa. Për njerëzit që nuk dinë shumë rreth drejtimit të një dyqani në internet, WooCommerce ofron një bazë të njohurive, dokumentacion të mirë dhe forume të komunitetit për mbështetje.
 2. Jigoshop e lehtëson krijimin e një dyqani të tërë në internet brenda pak minutash. Krijoni lloje të shumta produktesh dhe aplikoni atribute në mënyrë që klientët të mund të rendisin katalogun tuaj për të gjetur atë që kërkojnë. Jigoshop ka mbi 100 shtesa falas dhe të paguara një hyrje të tillë specifike pagese ose metoda opsionale të transportit.
 3. Cart66 është një shtojcë me pagesë që ju jep gjithçka që ju nevojitet për të filluar me një dyqan online. Kjo ju lejon të keni qasje në 100+ porta pagese të integruara të cilat janë të sigurta dhe në përputhje me PCI. Cart66 gjithashtu përfshin sigurinë SSL në mënyrë që klientët tuaj të ndjehen mirë në lidhje me hyrjen e informacionit mbi pagesën në faqen tuaj të internetit. Shitet pothuajse çdo gjë, të tilla si pako produktesh, muzikë, ose abonime të revistave në internet.
 4. MarketPress ka një numër karakteristikash befasuese, për një mundësi krejtësisht të lirë të tregtisë elektronike. Shtojca vjen me 15 porta pagese, 120 monedha të ndryshme, lloje të shumta produktesh dhe arka me një faqe. MarketPress po ashtu ju lejon të ofroni kuponë, zbritje dhe produkte të lidhur në dyqanin tuaj.
 5. Plani falas i Selc WordPress Ecommerce vetëm do t’ju lejojë të keni 5 artikuj në dyqanin tuaj. Planet e paguara do të lejojnë më shumë artikuj dhe do të hapin opsionet tuaja për veçoritë e përparuara të dyqaneve. Shtojca Selz punon me çdo temë të WordPress dhe përfshin një certifikatë falas SSL. Menaxhoni dhe rishikoni produktet, shitjet dhe klientët me lehtësi përmes pultit Selz.
 6. Exchange WP është një shtojcë e thjeshtë për përdoruesit më pak të përparuar. Kjo ju lejon të krijoni një dyqan shpejt dhe të shtoni produkte pa vështirësi. Për njerëzit që janë më pak të prirur teknikisht, iThemes Exchange ka një magjistar të thjeshtë për t’u vendosur. Exchange WP ofron portën e pagesës së Stripe si një shtesë shtesë. Kjo shtojcë do të sigurojë gjithçka që ju nevojitet pa e komplikuar dyqanin tuaj.

Plugins të specializuara të dyqaneve

 1. Shkarkime Easy Digital është një shtojcë që ju lejon të shisni shkarkime dixhitale në internet. Shtë e lehtë për t’u përdorur dhe vjen me shumë karakteristika të fuqishme. Meqenëse shtojca është optimizuar për shitje dixhitale, kushdo që krijon një dyqan për shkarkime të muzikës ose eBooks duhet ta provojë. Ka shumë shtesa në dispozicion për portat e pagesave ose shërbime të tjera.
 2. Blerja lejon produkte të bazuara në pajtime, si dhe lloje të shumta produktesh në një dyqan. Shtojca është krijuar për të qenë në përputhje me PCI dhe i kushton vëmendje të veçantë sigurisë së vizitorëve të dyqanit tuaj. Jini të vetëdijshëm që Shopp ofron vetëm tema të kufizuara për hartimin e dyqanit tuaj.
 3. WP eCommerce e bën të lehtë për përdoruesit e përparuar të personalizojnë pamjen e dyqanit të tyre me personalizime CSS dhe HTML. Përdoruesit më pak të përparuar do të duhet të kërkojnë ndihmë nga konsulentët WP eCommerce. Karakteristikat përfshijnë mjete të integruara të marketingut dhe të transportit, si dhe arka të sigurta SSL.
 4. Tregëtia elektronike ju lejon të keni akses në PayPal ose Stripe, ju lejon të rregulloni galeritë tuaja dhe është i përgjegjshëm për celularin. Pasi klientët të kryejnë pagesa në dyqanin tuaj, ata ridrejtohen përsëri në faqen tuaj të internetit në mënyrë që ata të mund të kërkojnë. Kodet e zbritjes, Lightbox dhe më shumë mundësi pagese mund të arrihen duke paguar për tiparet e primit.
 5. Dokan Multivendor Marketplace është një shtojcë për krijimin e një tregu shumë-shitës në WordPress. Kjo ju lejon të fitoni përmes komisioneve të shitësve tuaj. Dokan është i përsosur për këdo që dëshiron të fillojë tregun e tyre si eBay ose Amazon.

Përmbushja: Shporta e blerjeve, Check-Out dhe Plugins të TransportitPërmbushja e tregtisë elektronike (imazhi përmes iStockPhoto).

Shporta e blerjeve, Check-Out dhe Plugins të Transportit

Pasi të keni ngritur dhe funksionuar dyqanin tuaj, ka të ngjarë të dëshironi ta shtoni atë për ta bërë më të lehtë procesin e blerjeve për klientët tuaj duke siguruar karroca më të mira blerjeje dhe sisteme më të lehta kontrolli. Pastaj, kur bëhet një shitje, ju duhet një mënyrë e thjeshtë për të përmbushur porosinë. Të gjitha këto shtojca do t’ju ndihmojnë.

Shipping

 1. Shporta e Blerjeve E-Commerce Ecwid integrohet me transportuesit kryesorë të transportit, siç janë UPS, FedX, dhe Canada Post për të llogaritur tarifat tuaja të transportit. Ky është një shtojcë e shkëlqyeshme për njerëzit me një dyqan në Facebook sepse sinkronizon produktet, Facebook, klientët, porositjet dhe inventarin tuaj në Facebook me faqen tuaj të internetit WordPress.
 2. ECommerce WD ju lejon të krijoni metoda të ndryshme transporti dhe rregulla tatimore për produkte ose grupe të vetme. Caktoni vlera dhe parametra për produktet dhe ndryshoni çmimet në varësi të këtyre vlerave. Për shembull, ju mund të ngarkoni çmime të ndryshme për paketat e artikujve të shumtë. Sidoqoftë, shtojca përdor vetëm PayPal për përpunimin e pagesave.
 3. Transporti bazuar në peshën WooCommerce llogarit kostot e transportit bazuar në peshën e porosisë. Ju do të jeni në gjendje të krijoni rregulla të transportit për destinacione të rendit të ndryshëm ose fleksibilitet të çmimeve.

Shporta blerjeje

 1. WooCommerce Tab Tab vendos një skedar në faqen tuaj të internetit që tregon numrin e artikujve që një klient ka në karrocën e tyre. Kjo e bën më të lehtë për klientët të gjejnë karrocën e tyre kur duan të shohin artikujt që i kanë shtuar ose të vazhdojnë me arka.
 2. WooCommerce Menu Shporta bën të njëjtën gjë me shtojcën e listuar më lart, por shton disa karakteristika. Ju mund të zgjidhni të shfaqni ikonën tuaj të shportës, sa artikuj ka klienti në të, ose çmimin total. Ju gjithashtu mund të rregulloni CSS të kësaj shtojce për ta bërë atë të shfaqet ashtu si dëshironi.
 3. WP EasyCart është një shportë e plotë për blerje në WordPress për dyqanin tuaj online. Kjo ju lejon të shisni shumë lloje produktesh dhe të përfshini kartat e dhuratave ose kodet promovuese. Do të duhet të paguani për versionet e azhurnuar për të përfituar disa karakteristika të tilla si portat e drejtpërdrejta dhe kalkulatorët e transportit.

Check-Out dhe Misc

 1. Butoni i Blerjes Tani PayPal ju lejon të shesni produkte ose shërbime përmes PayPal me një buton të thjeshtë që mund të vendosni kudo në faqen tuaj të internetit. Kjo mund të jetë një shtojcë e shkëlqyeshme për njerëzit që nuk duan të krijojnë një faqe të tërë të tregtisë elektronike, por thjesht kanë disa produkte për të shitur.
 2. WooCommerce Pagesa për Pagesë ju lejon të paguani tarifa të ndryshme për klientët që përdorin metoda të ndryshme pagese. Kjo është e shkëlqyeshme nëse dëshironi që klientët tuaj të mbulojnë tarifat që lidhen me transaksionet e kartave të kreditit.
 3. Menaxheri i Kontrollit WooCommerce ju lejon të personalizoni fushat e arkëtimit tuaj WooCommerce. Për shembull, ju mund të riorganizoni dhe riemërtoni seksionet në kutitë tuaja të faturimit dhe të transportit në vend se të keni ngecur me sistemin e paracaktuar të arkëtimit WooCommerce.
 4. WP Simple Pay ju lejon të pranoni pagesa me Stripe e cila lejon klientët të arrijnë pagesa me kartat e tyre të kreditit.
 5. Razorpay për WooCommerce është një plugin portë pagese që pranon kartat e kreditit, kartat e debitit dhe metodat e tjera të pagesës në dyqanin tuaj WooCommerce. Shtojca nuk do t’i ridrejtojë klientët larg dyqanit tuaj për të paguar, duke zvogëluar mundësinë e braktisjes së karrocave.

Katalogu i modës së vjetër (imazhi përmes Pixabay).

Plugins të Katalogut të Produkteve

Shtojcat në këtë kategori e bëjnë më të lehtë shfaqjen e mallit tuaj – qoftë si një katalog të plotë ose si mënyra të ndryshme për ta bërë blerjen më të lehtë.

Katalogje të plotë

 1. Shtojca e Katalogut të Produkteve eCommerce për WordPress krijon një katalog të bukur, me përgjegjësi produktesh për të shfaqur kudo në faqen tuaj të internetit. Rregulloni katalogun tuaj me skedarët e modeleve ose CSS, dhe lini klientët tuaj të kërkojnë kuotat për shërbimet tuaja.
 2. Katalogu i Produkteve për WordPress përfshin veçoritë e zmadhimit, shfaqjet e çmimeve të skontimit dhe blloqet e komenteve. Shtoni produkte të pakufizuar në dyqanin tuaj dhe tërhiqeni dhe tërhiqeni për të riorganizuar. Për më tepër, shtojca do të shfaqë produkte të lidhura kur një klient zgjedh një për të parë.
 3. Galeria e e Tregtisë krijon galeri duke shtuar imazhe, tituj, përshkrime dhe etiketa për produktet tuaja. Shtoni parametra për secilin prej produkteve tuaja siç janë ngjyrat ose madhësitë për të zgjedhur klientët.

Karakteristika të tjera të katalogut

 1. RFQ-ToolKit për WooCommerce u ndërtua për të kthyer një karrocë blerëse WooCommerce në një sistem që lejon klientët të kërkojnë kuotat në vend që të bëjnë blerje direkte. Kjo mund të jetë e dobishme nëse ofroni shërbime të ndërlikuara sesa produkte.
 2. WooCommerce Grid / List Toggle lejon përdoruesit të ndryshojnë midis listave dhe rrjeteve kur shikojnë produktet tuaja.
 3. Woocommerce Quick Buy shton një buton të blerjes së shpejtë në dyqanin tuaj WooCommerce. Kur një klient klikon butonin në një produkt, ato sillen direkt në arkën tuaj.
 4. Imazhi i Produktit WooCommerce Flipper zbulon një imazh të dytë në galerinë e produktit tuaj kur dikush rri pezull mbi një artikull. Kjo mund të përdoret për të shfaqur pjesën e përparme dhe të pasme të sendeve të veshjeve tek blerësit.

Marketingu (imazhi nga Nick Youngson i licencuar përmes CC BY-SA 3.0).

Shtojcat e marketingut

Sapo dikush viziton faqen tuaj, mos harroni një mundësi të shkëlqyeshme për marketing. Edhe nëse nuk blejnë asgjë, ata mund të duan të regjistrohen në buletinin tuaj ose të ndajnë dyqanin tuaj në mediat sociale. Këto shtojca do t’ju ndihmojnë në një numër mënyrash.

Pop-ups dhe Butonat

 1. Popup Maker ™ krijon çdo lloj shfaqjeje që të vendoset në faqen e internetit të dyqanit tuaj. Për shembull, shtoni formularë të përmbajtjes, që synojnë të lini popup, mbledhjen e adresave të postës elektronike, njoftime, njoftime, njoftime ose njoftime për mirëseardhje. Pop-up-et mund të ndihmojnë në rritjen e konvertimeve në dyqanin tuaj dhe në krijimin e listave të postës elektronike për qëllime të marketingut.
 2. Holler Box ju lejon të krijoni popup dhe banderola në mënyrë që të gjeneroni më shumë çime dhe të rritni konvertimet për dyqanin tuaj. Shtojca lidhet me WooCommerce ose Shkarkime Easy Digital. Popupet mund të promovojnë zbritje ose të mbledhin adresa të postës elektronike. Bëni që ata të shfaqin sipas një vonese kohore, lëvizjen lëvizëse ose sjelljen e përdoruesit.
 3. Buttons AddToAny Share shtojnë butonat e aksioneve kudo në dyqanin tuaj, në mënyrë që vizitorët tuaj të ndajnë produktet dhe faqet tuaja në median sociale.
 4. Referojuni një shoku për WooCommerce krijon një sistem referimi në faqen tuaj të internetit që ju lejon të jepni klientëve kuponë për ftimin e njerëzve të tjerë në faqen tuaj të internetit. Inkurajoni njerëzit të marrin fjalën për dyqanin tuaj.

Mjetet e tjera

 1. MailChimp për WordPress ju lejon të shtoni metodat e regjistrimit në uebfaqen tuaj të WordPress për të ndërtuar listën tuaj të postës elektronike MailChimp. Pastaj mund të përdorni MailChimp për të kryer një marketing të vlefshëm me email për njerëzit që janë regjistruar më parë në faqen tuaj të internetit.
 2. Lista e Dëshirave YITH WooCommerce u jep klientëve tuaj mundësinë për të krijuar listat e dëshirave të cilat mund t’i ndajnë me miqtë dhe familjen në rrjetet sociale. Kjo mund të jetë e dobishme për rritjen e shitjeve të produkteve gjatë pushimeve.

Shtojcat për Siguri

Nëse dyqani juaj i tregtisë elektronike nuk është i sigurt, kurrë nuk do të keni sukses. Ose do të shfaroseni ose klientët tuaj do të jenë – dhe të dy janë vdekje për çdo dyqan. Këto shtojca do t’ju mbrojnë ju dhe klientët tuaj.

 1. FraudLabs Pro për WooCommerce mbron dyqanin tuaj nga mashtrimi duke ekzaminuar transaksionet e porosive në faqen tuaj të internetit për modelet e mashtrimit. Shtojca ju ofron gjithashtu një raport të detajuar për të gjitha porositë e bëra në dyqanin tuaj.
 2. McAfee SECURE skanon faqen tuaj për malware dhe viruse dhe më pas u tregon vizitorëve tuaj që faqja juaj e internetit të jetë e sigurt me konfirmimin e McAfee SECURE. Kjo shtojcë do të shfaqë vetëm shenjën e besimit për deri në 500 vizitorë në muaj falas.
 3. Vërtetë SSL e thjeshtë ju lejon të vendosni me lehtësi një certifikatë SSL në faqen tuaj me vetëm një klik. Mbani në mend se së pari do të duhet të blini vetë certifikatën tuaj SSL diku tjetër, pasi plugin nuk e ofron një të tillë.

Shtojcat për Analitikë

Këto 5 shtojca integrojnë analitikë në faqen tuaj të internetit për tregti elektronike, kështu që ju të mund të gjurmoni vizitorët tuaj dhe tendencat e shitjeve.

Këto mund t’ju japin njohuri të vlefshme, siç janë produktet që blerësit tuaj po blejnë, sa mirë janë duke u shndërruar reklamat tuaja dhe nga vijnë shumica e blerësve tuaj.

 1. Plugin e Zgjeruar Ecommerce Google Analytics për WooCommerce
 2. Google Analytics për WordPress nga MonsterInsights
 3. Integrimi i zgjeruar i Analizave Ecommerce me WooCommerce me Ndjekjen e Konvertimit
 4. Google Analytics WD
 5. Ndjekja e konvertimit të WooCommerce.

Analizat në uebfaqe në kompjuter (imazhi përmes Snappa).

Pllaka të tjera të dobishme për tregtinë elektronike

Këtu është një kuti shtesë e shtojcave që do t’ju ndihmojnë me gjithçka, nga mbështjellja e dhuratave deri tek fushatat bamirëse. Në varësi të biznesit tuaj, këto shtojcë mund të jenë thelbësore.

 1. Paketimi i dhuratave Woocommerce ju lejon të shtoni opsionet e mbështjelljes së dhuratave për produktet tuaja në arkë. Ju mund të paguani shtesë për artikuj që mbështesin dhuratat për klientët tuaj. Kjo mund të jetë një shtojcë e përsosur për t’u zbatuar para sezonit të festave.
 2. Verifikimi i postës elektronike të përdoruesit Woocommerce është krijuar për të verifikuar adresat e postës elektronike të njerëzve që regjistrohen në faqen tuaj të internetit. Ai dërgon një lidhje verifikimi në kutinë e tyre, të cilën duhet të klikojnë për të përfunduar regjistrimin e tyre. Kjo mund të jetë një shtojcë e dobishme për njerëzit që ofrojnë shërbime abonimi ose e-tregti të bazuar në anëtarësi.
 3. Menaxher i zgjuar ju jep spreadsheets-si në Excel për administrimin e produkteve, klientëve, kuponave dhe porositjeve në dyqanin tuaj WooCommerce WordPress. Sistemi i tyre ju lejon të gjeni produkte lehtësisht për të modifikuar ose fshirë, dhe për të kryer detyra administrative të tilla si rishikimi i urdhrave ose azhurnimi i çmimeve.
 4. WooCommerce Multilingual e lidh dyqanin tuaj online me WPML, shtojcën shumëgjuhëshe për WordPress. Shtojca do të përkthen të gjitha produktet e dyqaneve, atributet dhe kategoritë. Kjo gjithashtu ju lejon të ofroni çmimin e produktit në monedha të shumta.
 5. Give është një shtojcë dhurimesh për WordPress që lejon vizitorët në uebfaqe të japin dhurata bamirëse në faqen tuaj të internetit. Ju mund të ndërtoni forma të dhurimit me porosi, të shtoni qëllime, të shikoni statistikat dhe ta integroni atë me një shumëllojshmëri të portave të pagesave.
 6. Donacionet PayPal shtojnë një shirit anësor për dhurime PayPal në faqen tuaj të internetit të WordPress.
 7. Anëtarësia e paguar Pro ju lejon të ofroni nivele të pakufizuara të çmimeve fleksibël të anëtarësimit, kështu që ju mund të ofroni shërbime ose pajtime të produkteve në nivele të ndryshme të anëtarësisë. Ju mund të përdorni plugin për të ofruar kurse në internet ose shpërndarje të rregullt të përmbajtjeve të videove dhe podcast-ve. Konsumatorët do të jenë në gjendje të zgjedhin në cilin nivel të çmimeve ata dëshirojnë të pajtohen.

përmbledhje

Tregtia elektronike është e shkëlqyeshme në atë që është shumë e lirë për të filluar një dyqan. Por për të qenë i suksesshëm, do të duhet të bëni shumë punë. Këto shtojca do ta bëjnë shumë më të lehtë atë punë. Mos bëni manualisht atë që mund të automatizoni, sepse gjithmonë do të ketë punë të tjera që duhet të bëhen. Pra, kaloni nëpër këtë listë dhe gjeni shtojcat që ju nevojiten.

Ata do t’ju ndihmojnë ta bëni një sukses dyqanin tuaj të e-commerce.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map