Online nakupování: Stručný průvodce, jak zůstat v bezpečí

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení. Rychlý průvodce bezpečným online nakupováním


Prázdninová sezóna je na nás! A to znamená, že většina z nás se obrátí na internet a najde ideální dárky pro své blízké. Online nakupování je výhodné. To vám umožní vyhnout se davům, dostat zboží zaslané přímo k vám domů av některých případech ušetřit peníze.

Přestože je to výhodné, online nakupování s sebou nese také vlastní riziko. Musíte být opatrní. Zde jsou naše nejlepší tipy, které vám pomohou bezpečně nakupovat online.

Tipy pro online nakupování

 • Používejte důvěryhodné weby: pokud jste nežili pod skálou, pravděpodobně jste už slyšeli o Amazonu a víte, že nese téměř všechno, co byste kdy mohli chtít. Totéž platí pro Walmarta. Pokud dáváte přednost prodejci cihel a malt, téměř každý má svůj vlastní internetový obchod. Nejlepší než udělat přímé zadání názvu domény je to, aby vám Google nebo jiný vyhledávací nástroj pomohl. Do vyhledávače zadejte název společnosti. Tímto způsobem najdete ten skutečný obchod. Je dost snadné napsat jcpenny.com jako jvpenny.com, což vás vezme na jiný web. Tímto budete pravděpodobně skončit tam, kam chcete. Některé weby s podobnými doménovými jmény představují známé obchody, pouze se značnými překlepy v názvu. Stránky, jako jsou tyto, mohou mít velmi atraktivní nabídky, ale nesmí být ničím jiným než podvody navrženými tak, aby ukradly vaše peníze nebo celou vaši identitu.
 • Proveďte svůj výzkum: Pokud používáte nový web, který vám doporučil přítel nebo příbuzný, proveďte nejprve svůj výzkum. Do vyhledávače zadejte „název webu + recenze“ nebo „název webu + podvod“ a projděte výsledky, abyste zjistili, zda se neobjeví něco podezřelého. Pokud vidíte mnoho negativních recenzí nebo podvodných zpráv, zůstaňte daleko, bez ohledu na to, co říkají vaši přátelé nebo příbuzní.
 • Zjistěte, co objednáváte: pečlivě si přečtěte popis položky a veškeré recenze, abyste se ujistili, že položka je skutečně tím, o čem si myslíte, že je. Problémy se často vyskytují jen proto, že kupující nebere čas na to, aby si pečlivě přečetl popis položky.
 • Buďte opatrní s e-mailem: podvodníci se vás často pokusí přimět k kliknutí na odkaz zasláním e-mailu, který vypadá, jako by pocházel z důvěryhodného webu. Nejlepší je vyhnout se kliknutí na tyto odkazy a znovu zkontrolovat e-mailovou adresu, ze které pochází. Podívejte se na naše video Email Spam By the Numbers.
 • Chraňte své osobní údaje: vezměte na vědomí informace shromážděné během pokladny. Je nutné zadat své jméno, adresu a informace o kreditní kartě. Odhalení čísla sociálního zabezpečení nebo data narození by však nemělo být při provádění jednoduchého nákupu vyžadováno.
 • Místo debetních karet používejte kreditní karty: pokud je to možné, použijte pro své online nákupy kreditní karty, protože poplatky můžete snadno vrátit, pokud produkt není dodán nebo není to, co jste si objednali.
 • Přečtěte si zásady návratu: přečtěte si zásady vrácení zboží a smluvní podmínky, abyste věděli, co lze očekávat, a vyhněte se potenciálním problémům po dokončení nákupu.
 • Hledejte visací zámek: bez ohledu na to, jaký web používáte, ujistěte se, že v adresním řádku je visací zámek a že adresa začíná protokolem HTTPS a ne pouze HTTP. Tím je zajištěno, že vaše finanční informace jsou odesílány přes šifrované připojení a hackeři mají mnohem menší šanci na krádež vašich informací.
  Hledejte visací zámek
 • Zkontrolujte svá prohlášení: většina z nás dnes používá online bankovnictví, takže nečekejte do konce měsíce, než zkontrolujeme poplatky. Ujistěte se, že neexistují žádné podvodné nebo dodatečné poplatky, které by tam neměly být. Pokud se vám něco zdá, neváhejte kontaktovat prodejce a svoji banku a vyřešit případné problémy.
 • Pozor na poplatky za dopravu: dvakrát zkontrolujte všechny poplatky za přepravu a pomocí kalkulačky přepravy proveďte odhad. Pokud je položka odesílána ze zahraničí, znovu zkontrolujte, zda budete muset zaplatit dovozní poplatky.
 • Vyhněte se WiFi hotspotům: nepoužívejte otevřená veřejná připojení Wi-Fi nejen pro online nakupování, ale také pro přihlášení k e-mailu nebo účtům online bankovnictví. Také: upravte nastavení zabezpečení svých zařízení tak, aby omezoval přístup k telefonům a tabletům.

Základní bezpečnostní postupy

 • Použít antivirový software: bez ohledu na to, jaké zařízení nebo kolik zařízení používáte, ujistěte se, že máte nainstalovaný antivirový software a vždy aktuální. A udržujte veškerý svůj další software a aplikace aktuální.
 • Zamkněte své účty: zvažte použití další metody ověřování pro vaše nejdůležitější online účty. Existuje mnoho systémů, které vypadají jako problémy, ale výrazně snižují vaše šance na hackování. Patří sem dvoufaktorová autentizace, jednorázové přihlašovací kódy, bezpečnostní klíče nebo biometrie.
 • Používejte silná a jedinečná hesla: silné heslo obsahuje nejméně 12 znaků včetně kombinace velkých a malých písmen a speciálních znaků. Zvažte použití správce hesel, který vám pomůže vygenerovat silná a jedinečná hesla pro každý online účet. Podívejte se na náš infographic, jak vytvořit perfektní heslo.
 • Dávejte pozor na nabídky, které se zdají být příliš dobré na to, aby to byla pravda: některé méně než renomované weby se vás pokusí vyzkoušet nákup tím, že při nákupu nabídnou „bezplatný“ produkt. Obvykle je to nejnovější horká položka, která se dostala na trh. Ale ve skutečnosti je to chytře navržený podvod. Udržujte svou kartu a bankovní účet v bezpečí tím, že se vyhnete těmto nabídkám.

Zdroje

Zde jsou některé zdroje, které vám pomohou dozvědět se více o online bezpečnosti:

 • Jak najít falešný web: Naučte se, jak najít falešný web a jak se vyhnout scammed nebo horšímu, mít vaši krádež identity.
 • World Wide Web and Internet Privacy: dobrý přehled o tom, jaké informace potřebujete, abyste byli v bezpečí. Obsahuje 16 skvělých zdrojů pro vaši ochranu.
 • Online podvody a podvody: rozpoznejte nejčastější podvody online a zjistěte, jak se můžete chránit minimalizováním expozice.
 • Rostoucí hrozba vydírání – a jak tomu zabránit: digitální vydírání se může stát každému. Tento článek vám ukáže, jak minimalizovat riziko a dokonce se mu úplně vyhnout.

Při online nakupování zůstaňte v bezpečí

Na internetu bohužel existuje mnoho špatných lidí, kteří by nemilovali nic víc, než získat přístup k vašemu bankovnímu účtu. Online nakupování jim poskytuje skvělou příležitost. Vzděláváním a využíváním výše uvedených tipů a rad by však vaše online nakupování mělo být plynulé a bezpečné.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map