Ngritja dhe rënia e makinës me përmbajtje virale të pavlefshme

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Ngritja dhe rënia e makinës me përmbajtje virale të pavlefshme

Para ditëve të internetit, “viraliteti” nuk ishte diçka e mirë.

Por tani, duket se të gjithë po grumbullohen për përmbajtjen e tyre të shkojnë virale në internet … Dhe së fundmi, disa faqe në internet kanë zbuluar që reagimi i Facebook kundër modeleve të tyre të biznesit viral po provon vdekjeprurës.

Me rritjen e popullaritetit të mediave sociale, ne kemi parë gjithashtu një rritje të përmbajtjes virale: video, imazhe, postime në blog dhe përmbajtje të tjera që ndahen nga një mik në mik derisa të duket se e gjithë bota e ka parë atë … shumë si e zeza murtaja u përhap në kohërat mesjetare.

Dhe me rritjen e përmbajtjes virale, shumë faqe në internet ndërtuan modelet e tyre të biznesit në sasitë e mëdha të trafikut që morën nga të gjitha ato pëlqime dhe aksione, duke fituar të gjitha të ardhurat e tyre nga përshtypjet e reklamave.

Ata biznes me përmbajtje virale morën shumë mirë në punët e tyre, duke mësuar të gjitha truket për të marrë më shumë “Pëlqimet” në Facebook. Ata përsosën titujt e klikimeve të klikimeve të klikimeve tani, duke tërhequr vëmendjen për kureshtjen tonë natyrore, dhe shikuan qarkullimin e tyre dhe të ardhurat në miliona.

Por Facebook u kap në mashtrimet e tyre dhe së fundmi filloi të godasë karremin. Ndërsa Facebook thotë se ata janë duke u përpjekur të përmirësojnë përvojën e përdoruesit duke filtruar postimet spammy, politikat e tyre të reja gjithashtu u lejojnë atyre të fitojnë para në trendin viral duke detyruar faqet të paguajnë për të promovuar postime ose për të blerë reklama në mënyrë që të promovojnë përmbajtjen e tyre.

Ndërsa grumbulluesit e përmbajtjes virale mund të deklarojnë publikisht se nuk shqetësohen nga algoritmi i ri i zbulimit të spamit të Facebook, shumica e tyre e kanë parë heydey-in e tyre në trafik dhe tregu i aksioneve vijnë e shkojnë.

Sidoqoftë, disa nga ato kompani të klikimeve të karremëve ishin në gjendje të largojnë nga rëndësia, duke përshtatur taktikat e tyre për të anashkaluar vaksinat e Facebook kundër viralitetit. Disa janë akoma në rritje, duke u rritur në trafik dhe aksione megjithë rënien dhe rënien e modelit të përmbajtjes së klikimeve.

Kush janë kompanitë që bien dhe kush do të përparojë akoma në lojën e përmbajtjes virale? Shikoni të dhënat më poshtë — dhe zbuloni se cila strategji e vetme i ka mbajtur këto kompani jetese dhe përparime.

Rritja dhe rënia e përmbajtjes virale

Ngritja dhe rënia e makinës me përmbajtje virale të pavlefshme

Merrni përmbajtjen tuaj për të shkuar virale, dhe ju’befas i pasur, apo jo? Megjithëse shumë njerëz ëndërrojnë për viralitet dhe pasuri të menjëhershme, kjo nuk ndodh’ndodhin aq shpesh sa ju’mendoj Tani, me mënyrën Facebook’algoritmi është ndryshuar, modeli i biznesit me përmbajtje virale po vuan.

Rise: Titujt e klikueshëm dhe trafiku viral

 • Nëse keni pasur tifozë, gjithçka që u desh për të gjeneruar trafik nga Facebook ishte një “click-denjë” titull.
  • Facebook nuk kishte kufij kaq të rreptë në të cilat tifozët mund të shikonin postime nga faqet, thjesht duke pasur “preferencë’ nënkuptonte ekspozimin.
   • Megjithëse vetëm një përqindje e tifozëve panë përmbajtje, më shumë tifozë ishin përdorur për të barazuar më shumë ekspozimin.
   • “Klikoni fermat” mundësoni këdo, kudo, për të blerë tifozë, pëlqime dhe ndjekës, në përpjekje për të rritur shikueshmërinë, klikimet dhe në fund të fundit, të ardhurat më shpejt.
    • ajo’vlerësohet se shitjet e rreme:
     • Llogaritë / klikimet në Facebook sjellin 200 milion dollarë në vit
     • Ndjekësit e Twitter kanë sjellë diku nga 40 milion deri në 360 milion dollarë deri më tani.
 • Titujt e Clickbait janë shkruar për të tërhequr ata që i shohin të klikojnë mbi to.
  • “Ata mund të duken si hije të rralla në mur. Por Sekreti prapa tyre është thjesht e mahnitshme.”
  • “Disa nga keto ‘Atëherë dhe tani’ Fotografitë e Njerëzve të Famshëm do të Ju Mjerojnë Mendjen. Une mundem’t Besoj ata.”

Vjeshta: Facebook’Sikur të ishte Mjaft

 • Në fund të vitit 2013, Facebook bëri një ndryshim të madh të algoritmit të burimeve të lajmeve, të cilat disa spekulime kishin për qëllim bizneset që mbështeten në trafikun viral nga Facebook për të mbijetuar.
  • Ndryshimi nënkuptonte:
   • Përdoruesit po shohin shumë më pak përmbajtje nga faqet e biznesit në burimet e tyre të lajmeve, që do të thotë se ata ndjekës, të blerë ose të fituar me organik, ishin shumë më pak të vlefshëm.
   • Facebook’Modeli i reklamave u ndryshua, duke u dhënë pronarëve të faqeve mundësinë për të paguar për të promovuar përmbajtje.
    • Disa sugjerojnë se arsyeja kryesore për ndryshimin e algoritmit ishte vendosja e atyre parave në Facebook’xhep.
     • Pronarët e faqeve tani mund të paguajnë për të promovuar postimet për të zgjeruar shtrirjen dhe ekspozimin e tyre.
     • Pronarët e faqeve gjithashtu mund të drejtojnë një fushatë reklamimi në Facebook për të rritur ekspozimin.
    • Facebook thotë se ndryshimi është bërë në një përpjekje për të “përmirësoni përvojën e përdoruesit.”

Lojtarët kryesorë: Bizneset që mbështeten në suksesin viral për të ardhura

 • UpWorthy.com: Përmbajtja virale për një shkak
  • Në nëntor 2013, UpWarus arriti rreth 90 milion vizitorë.
  • Në Dhjetor 2013, pas ndryshimit të algoritmit në Facebook, UpWorth’Trafiku s ka rënë 25%, duke arritur vetëm 67 milion njerëz gjatë gjithë muajit.
  • Në Mars-Prill 2014, ata arritën vetëm 42 milion njerëz.
 • ViralNova.com: Agregatori i përmbajtjes virale
  • Në nëntor 2013, ViralNova arriti afro 70 milion vizitorë.
  • Në dhjetor 2013, pati vetëm një rënie të vogël.
  • Në Mars 2014, ViralNova arrin vetëm pak më shumë se 3 milion njerëz.
  • Pronari i faqes Scott DeLong thotë se ai bën të ardhura prej gjashtë shifrash çdo muaj nga faqja e internetit.
   • Ai mund ta shesë atë, duke përmendur atë’është lodhur duke e drejtuar vetë.
   • Të tjerë spekulojnë se ka të bëjë me ndryshimet e algoritmit në Facebook dhe besimin e tij për të bërë virale për të fituar para.
 • BuzzFeed.com: Kuizi dhe humori i jetesës
  • Në nëntor 2013, BuzzFeed arriti rreth 147 milion vizitorë.
  • Në Dhjetor 2013, BuzzFeed arriti të njëjtën gjë.
  • Në Mars 2014, BuzzFeed arriti në 162 milion njerëz.
 • Distractify.com: Agregatori i përmbajtjes virale
  • Lëshuar në nëntor 2013, faqja në internet arriti vetëm 35 milion vizitorë atë muaj.
  • Në Dhjetor 2013, në uebfaqe arriti rreth 46 milion vizitorë.
  • Në Mars 2014, në uebfaqe arriti vetëm 7 milion vizitorë.

Mësoni nga gabimet e kaluara

 • Këto biznese u mbështetën të gjitha në Facebook për tërheqje. Kur algoritmet ndryshuan:
  • Zynga®: Pak postime të lidhura me lojërat treguan në njerëz’ushqen, duke i bërë ata të humbasin viralitetin.
   • Megjithëse ende përreth, ata’ata pësuan një hit financiar që ata’nuk do të mund të tërhiqet plotësisht nga.
    • Mars 2012: pricemimi më i lartë i aksionit historik: 14.69 $ / aksion
    • Nëntor 2012: pricemimi më i ulët i aksionit historik: 2.30 $ / aksion
    • Prill 2014: $ 3,88 / aksion
  • Zgjerohet: U ngjit nga 400,000 përdorues aktivë mujorë në Dhjetor 2011, në 8 milion në Mars 2012; humbi 66% të atyre përdoruesve deri në qershor 2012.
   • Ndaloi marrjen në Facebook dhe zbuloi se nuk kishte asnjë biznes.
   • Pshtë i drejtuar për të krijuar një aplikacion bisede në vendin e punës të disponueshëm për iPhone® dhe Android
  • Viddy: Pasi u vlerësua në 370 milion dollarë, kompania pësoi një rënie dramatike në trafik, nga 30 milion unike në muaj në 4 në 5 milion.
   • CEO Brett O’Brien u tërhoq.

E ardhmja

 • Klonet e faqeve të internetit si UpWarus do të vazhdojnë të rriten, duke krijuar më shumë konkurrencë.
  • Tashmë mund të shohim një rritje të këtyre llojeve të faqeve të internetit:
   • FaithIt.com: Agreguesi i përmbajtjes virale të bazuar në besim
   • Bizopy.com: Agreguesi i përmbajtjes virale për biznesin dhe ndërmarrësit.
   • Washington Post’Të dini më shumë: Agreguesi i përmbajtjes virale
 • Njerëzit rekomanduar që përmbajtja është këtu për të qëndruar, por do të jetë më e vështirë për të gdhendur pozicionin në treg.

Morali i kësaj histori: Nëse e ndërtoni biznesin tuaj bazuar në modelin e marketingut të përmbajtjes, është thelbësore të diversifikoni. Meqenëse ndryshimet mund të ndodhin në çdo kohë, ajo që funksionon sot mund të mos funksionojë gjatë ngarkesave të gjata.

burimet

 • leaderpost.com
 • Ndarja e Re Rajonale e Tifozëve e Facebook largon markat që kanë blerë blerje të pëlqyeshme – venturebeat.com
 • Një djalë ka kuptuar se si të bëjmë miliona në 8 muaj – Ja pse ai mund të ankandi Fillimin e tij ‘Para të Lehtë’ larg – businessinsider.com
 • Statistikat e ViralNova.com – quantcast.com
 • Statistikat Upworthy.com – quantcast.com
 • Statistikat BuzzFeed.com – quantcast.com
 • bloomberg.com
 • Përmbajtja virale do të jetë një model i tmerrshëm biznesi – vlerealkos.com
 • Papritur, klonet me vlera të larta janë kudo dhe miliona njerëz po i lexojnë – businessinsider.com
 • Pse dështoi Zynga – techcrunch.com
 • Zynga Inc – google.com
 • Një arsye e qartë pse disa startup dështojnë menjëherë pasi kanë ngritur ton para – businessinsider.com
 • FAR W DUHET FUQUAR? Menjëherë pasi morën 25 milion dollarë, dega e LinkedIn-Wannabe por filloi të humbiste miliona përdorues – businessinsider.com
 • Dështoi degët e Rrjetit Profesional të Rrjetit të Asaktivëve në Bisedën në vendin e Punës – techcrunch.com
 • Drejtori i Përgjithshëm i Viddy Brett O’Brien është jashtë, thashethemet për një marrëveshje të rrëzuar të Twitter-it – pando.com
 • KnowMore – washingtonpost.com
 • ‘Ky Më Haunts Natën’: Njeriu Pas ViralNova në Bubble Viral – thewire.com
 • Përmbledhje e Trafikut – Distractify.com – similarweb.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map