Ndërtuesi i faqes Gator: Shikimi ynë i parë në ndërtuesin e faqes të HostGator-it

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Dëshironi të merrni faqen tuaj të shpejtë në internet? A nuk dëshironi të rrëmuani me kodimin? Mos doni të shpenzoni shumë para?

Atëherë ndërtuesi i ri i faqes në internet HostGator, Gator
, mund të jetë vetëm ajo që ju po kërkoni. Ju mund të keni një faqe në internet me pamje të shkëlqyeshme në më pak se një orë për vetëm disa dollarë në muaj.

planet për krijimin e faqes së internetit gator

Më poshtë, po ju eci gjatë procesit të përdorimit të Gator – nga vendosja e një llogarie deri te botimi i një siti. Atëherë do t’ju tregoj alternativat më të mira si Squarespace, Wix dhe WordPress.com në rast se Gator nuk është i duhuri për ju.

Farë është Gator?

Gator është një krijues faqesh për përdorim të lehtë, të gjitha në një të dizajnuara që bizneset të ngrihen dhe të funksionojnë me një faqe në internet në asnjë kohë.

Ka 6 hapa të thjeshtë për të marrë faqen tuaj në internet:

 1. Regjistrohu për një llogari
 2. Zgjidhni një shabllon
 3. Orientohuni
 4. Përdorni Gatorin
 5. Merr ndihme
 6. publikoj

Kjo eshte!

Regjistrohuni për llogarinë tuaj të Gatorit

HostGator ju ecën përmes procesit të regjistrimit të një llogarie.

Filloni krijimin

Faqja e parë që do të keni ka një prezantim për Gator
. Vlen të shikoni nëpër këto faqe për të marrë një ide se çfarë mund të bëjë Gator. Por kur të keni mbaruar, klikoni në butonin “Fillimi i Krijimit”.

Zgjidhni një Emër Domain

Më pas do t’ju kërkohet të zgjidhni një emër domain për faqen tuaj të re. Nëse vendosni një plan 12 ose 24-muaj, ju do merrni një emër domaini falas.

emri i domainit gator

Përndryshe, nëse tashmë keni një emër domain-i që dëshironi të përdorni me faqen tuaj të re, mund ta lidhni atë në faqen tuaj të re. Thjesht klikoni në Lidheni domenin tuaj. Pastaj shkruani emrin e domain ekzistues.

Krijo nje llogari

Ju ose mund të përdorni një hyrje të vetme, duke lidhur ose llogarinë tuaj Google ose Facebook, ose mund të siguroni adresën tuaj të postës elektronike dhe një fjalëkalim të sigurt.

Më në fund, do t’ju duhet të zgjidhni një plan pajtimi. Gator ofron tre mundësi, dhe si një pajtimtar i ri, automatikisht do të merrni një zbritje prej 50% në tarifat fillestare.

Krijo nje llogari

Kontrolloni

Vendosni informacionin tuaj të faturimit dhe sigurohuni që porosia juaj të jetë e saktë.

Pasi të keni përfunduar procesin e arkëtimit, ju jeni gati për të ndërtuar faqen tuaj të internetit!

Zgjedhja e modelit tuaj

Një nga aftësitë më të mëdha të përdorimit të Gator është aftësia për të ndërtoni një faqe në internet të bukur pa pasur nevojë të bëni punën e projektimit vetë.

Gator ofron një numër të shabllone të dizajnuara profesionalisht që mund të përdorni. Të gjitha opsionet e ofruara janë (si parazgjedhje) të përgjegjshme, kështu që faqja juaj është e garantuar të duket e mirë, pavarësisht nga pajisja që vizitori juaj po përdor.

Menjëherë pasi të keni vendosur llogarinë tuaj dhe të keni paguar për pajtimin tuaj, do t’ju kërkohet të zgjidhni një temë për faqen tuaj të parë.

Zgjidhni Modelin

Kur të keni vendosur për një temë që ju pëlqen, klikoni redaktoj për të vazhduar.

(Nëse doni të ndryshoni temën e faqes tuaj Gator në një pikë të mëvonshme, mund të përdorni këtë veçori për të parë faqen tuaj duke përdorur temën e re para se të kryeni.)

Duke u orientuar

Nëse kjo është hera e parë që përdorni Gator, do t’ju kërkohet të merrni një (Shumë të dobishëm!) turne i shkurtër që ju tregon se ku ndodhen të gjitha cilësimet që ju nevojiten.

Turne për ndërtuesin e faqes në internet

Përdorimi i Ndërtuesit Gator

Imazhet më poshtë nuk do të jenë saktësisht si ato që shihni, por ato duhet të jenë afër.

Redaktimi i faqeve tuaja

Nëse keni faqe të shumta për faqen tuaj të internetit, mund të kaloni midis atyre faqeve në redaktues duke përdorur shiritin kryesor të lundrimit që gjendet në krye.

Lundrimi kryesor

Shtimi i elementeve

Për çdo faqe të caktuar, mund të shtoni një larmi të gjerë elementesh për të shfaqur informacionin tek përdoruesit tuaj. Ka butona, forma, integrime të palëve të treta (të tilla si PayPal), imazhe, harta, lojtarë të mediave, dhe më shumë.

Shtoni elemente

Shtimi i faqeve të reja

Nëse doni të shtoni faqe plotësisht të reja në faqen tuaj të internetit, mund ta bëni këtë duke përdorur Faqet zonë.

Menaxho faqet

Ju mund të krijoni një faqe plotësisht nga e para, ose mund të kopjoni një faqe ekzistuese në mënyrë që të mos filloni nga e para.

Organizimi i faqeve tuaja

Ndërsa Faqet zona ju lejon të krijoni të reja, Seksionet zona ju lejon të ndani faqet tuaja të krijuara rishtazi (ose ekzistuese) në seksione të ndryshme.

Përdorimi i seksioneve të ndryshme ju lehtëson organizimin e përmbajtjes tuaj dhe tregon shenja vizuale që ndihmojnë vizitorët tuaj me navigim.

Dizajnimi i Uebfaqes Tuaj

Ju me siguri mund të përdorni temën tuaj si-është, por prapë mund të bëni ndryshime në elementë të ndryshëm të dizajnit në mënyrë që ajo pasqyron shijet dhe estetikën tuaj.

Rregulloje Temën Tuaj

Ju mund të rregulloni gjëra të tilla si:

 • Pamja e sfondit
 • Ngjyrat e përdorura për elementë të ndryshëm të faqeve
 • fonts
 • Stili i tekstit

Krijoni një Blog

Gator nuk e faturon vetë si një sistem të plotë të menaxhimit të përmbajtjes (CMS), por ai patjetër që ka shumë karakteristika që zakonisht do t’i gjenit në një.

Nëse jeni të interesuar të menaxhoni përmbajtje dinamike, një blog mund të jetë një opsion i mirë. Ti mundesh shtoni një blog në faqen tuaj të internetit të krijuar rishtas duke perdorur Blog seksion.

Përveç zgjedhjes së një modeli personal, për zonën tuaj, administrimi i blogut ju lejon të shikoni postimet që keni shkruar, si dhe të filloni një postim të ri.

E-Commerce

Për përdoruesit premium, mund të përdorni Gator te krijoni një sit themelor të tregtisë elektronike që do të lidhet me faqen tuaj.

dyqan

analitikë

Pasi të keni publikuar faqet tuaja, Gator automatikisht mbledh të dhëna themelore për vizitorët tuaj. Ai mbledh informacione për gjëra të tilla si:

 • Numri i shikimeve të faqeve
 • Numri i përgjithshëm i vizitave
 • Numri i vizitorëve unik
 • Shkalla e fryrjes
 • Gjatësia mesatare e vizitës

Menaxhimi i llogarisë dhe sitit

Për të hyrë në zonën administrative për faqen tuaj të internetit dhe llogarinë tuaj Gator, shkoni te Menaxho.

Menaxhimi i sitit

Këtu, do të gjeni gjëra duke përfshirë (por jo kufizuar në):

 • Një histori e veprimeve tuaja të kursimit
 • Integrimet e tua në median sociale
 • Cilësimet tuaja të tregtisë elektronike
 • Rregullimet e URL-së
 • Paraqitni formulimet

Ruani historinë

Një tipar kryesor i Gatorit që dua të vë në dukje është i saj kontrolli bazë i versionit.

Duke shkuar në Ruani historinë seksionin e Menaxho zonë, ju mund të shihni një listë të të gjitha kohërave kur keni ruajtur faqen tuaj pas bërjes së ndryshimeve. Këto janë pikat në të cilat mund të tërhiqeni, nëse ndonjëherë keni nevojë për një datë të mëvonshme.

Nëse nuk e keni ruajtur më parë faqen tuaj, do t’ju kërkohet të vendosni URL-në e faqes herën e parë që kurseni.

Kontrolli i versionit

Paraprakisht në Uebfaqen Tuaj

Në çdo moment gjatë procesit të ndërtimit të sitit, mund të shikoni paraprakisht ndryshimet tuaja.

Ju gjithashtu mund të shikoni faqen tuaj të internetit duke përdorur tipar paraprak i celularit.

Paraprakisht Mobile

Mund të shkoni përpara dhe mbrapa midis shikimeve paraprake të celularit dhe desktopit në çdo kohë.

Marrja e Ndihmës

Nëse ngecni dhe keni nevojë për ndihmë, klikoni në Ndihmë butoni i vendosur në pjesën e sipërme të djathtë të dritares së redaktorit.

Përveç aftësisë për të kontaktuar me dikë nga ekipi i ndihmës Gator përmes chat live, biletë mbështetëse ose telefon, ju mund të rishikoni Baza e Njohurive Gator.

Baza e njohurive e Gatorit

publikoj!

Tani gjithçka që duhet të bëni është të shkruani faqet për faqen tuaj të internetit. Gator kujdeset për pjesën tjetër.

Alternativa Gator

Nëse Gator nuk ju duket mjaft i drejtë për ju, ka shumë më tepër për të zgjedhur. Këtu janë disa nga më të mirat:

 • Squarespace
  është një krijues i shkëlqyeshëm, i gjithi-në-një. Especiallyshtë veçanërisht me interes për ata që kanë uebfaqe të tregtisë elektronike. Por ai mbështet lloje të tjera të siteve si bloget. Me interes për të gjithë pronarët e faqeve të internetit janë modelet e jashtëzakonshme të Squarespace.
 • WordPress.com
  është zgjidhja më e mirë nëse kërkoni një ndërtues falas të faqes në internet. Plani bazë përfshin gjithçka që ju nevojitet për të ngritur dhe drejtuar. Por do t’ju duhet të rifreskoni në një plan të paguar për të hequr reklamimin WordPress dhe për të përdorur emrin e domain tuaj. WordPress është gjithashtu një mundësi e mirë sepse është e lehtë të zhvendoseni faqen tuaj në një host tjetër.
 • Wix
  është shumë e ngjashme me Gator për sa i përket tipareve. Isshtë i njohur sidomos për lehtësinë e tij të përdorimit. Plus, ajo ofron një version falas në mënyrë që ta provoni. (Versioni falas vendos reklama në faqen tuaj, kështu që ndoshta nuk dëshironi ta përdorni atë afatgjatë.)
 • GoDaddy’s GoCentral
  ndërtuesi i faqes në internet është shumë i butë dhe mund ta provoni pa hyrë edhe në një kartë krediti. Mund të merrni një faqe në internet dhe të funksiononi shumë shpejt me të.
Ndërtues i faqes në internet
Bandwidth
ruajtje
Çmimi më i ulët
Squarespacepamaturpamatur$ 12.00
WordPress.compamatur6 GB$ 5.00*
Wix2 GB3 GB$ 11.00*
GoCentralpamaturpamatur$ 5.99
* Wix dhe WordPress.com ofrojnë një plan bazë falas gjithashtu.

Pyetja më e shpeshtë

A vjen Gator me gjithçka që kam nevojë për të ndërtuar një faqe në internet?

Po, Gator është një krijues site-in-one për një, kështu që nuk keni nevojë të shqetësoheni për emrat e domain, web hosting, blerjen e mjeteve për ndërtimin e faqeve, etj. Gjithë sa duhet të bëni është të regjistroheni, të zgjidhni një temë, të bëni redaktime të vogla dhe publikoj!

A mund të përdoret Gator për faqet e tregtisë elektronike?

Në rastin më të mirë, Gator mund të përdoret për faqet e vogla, të vëllimit të ulët të tregtisë elektronike. Megjithatë, Gator nuk është i pajtueshëm me PCI, kështu që do të duhet të siguroheni që po respektoni të gjitha rregullat e duhura.

përmbledhje

Gator është intuitiv
, dhe madje edhe fillestarët mund të ndërtojnë një faqe në internet të shkëlqyeshme me ndërtuesin drag-and-drop. Dokumentet mbështetëse mund të jenë më të mira, por me mbështetje 24/7 në dispozicion për ju, gjithmonë mund t’i merrni përgjigjet pyetjeve tuaja.

Nëse jeni duke kërkuar për një i shpejtë, i lehtë dhe i lirë mënyra për t’u ngritur dhe drejtuar me një faqe në internet për biznesin tuaj, Gator nga HostGator është sigurisht një mundësi që duhet të merrni parasysh.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map