Konkurrentë të Teknologjisë së Lartë: Facebook vs Google

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe. tech-ftohtë-luftës


Ka një luftë në vazhdim midis Facebook dhe Google. Por ajo kryesisht vazhdon pa konflikte të drejtpërdrejta. Nuk ka tanke, raketa, apo makina të ditës. Në fakt, nuk ekzistojnë madje as shumë padi – megjithëse të dy kompanitë shpesh janë bashkëpandehëse.

Si po luftojnë Facebook dhe Google

Kjo është arsyeja pse ne e quajmë këtë konflikt në vazhdim Lufta e Ftohtë e Teknikës. Pra, çfarë po bëjnë ata dhe kush po fiton?

Duke shpenzuar miliarda në aplikacione dhe specialistë, këta gjigandë të teknologjisë po luftojnë për të kontrolluar mënyrën se si konsumohet interneti. Bëhet fjalë për të urdhëruar vëmendjen tuaj (edhe nga stratosfera).

Gjithmonë ekzistojnë spekulime të blerjeve të ardhshme nga Facebook dhe Google, por të dy kanë strategjitë e tyre për rritje. Google është duke u përqëndruar në zgjerimin në fusha të reja në përgjithësi, ndërsa rruga e Facebook duket se ka për qëllim të bëhet një kompani mediatike.

Ardhmëria e Luftës së Ftohtë të Teknikës

Farë është tjetër në luftën me prokurë midis këtyre dy titanëve? A do të dalë njëra palë si fuqi mbizotëruese, apo do të mbyllen në një ngërç për vitet në vijim? Dhe çfarë do të thotë kjo për konsumatorin?

Ndiqni më tej ndërsa prezantojmë një udhëzues të ilustruar për blerjet e fundit të Google dhe Facebook dhe çfarë kuptimi kanë.

Lufta e Ftohtë e Teknikës: Facebook vs Google

Transkriptimi i Teknikës së Luftës së Ftohtë

Google dhe Facebook janë në luftë. Duke shpenzuar miliarda në aplikacione dhe specialistë, këta gjigandë të teknologjisë po luftojnë për kontrollin e botës dixhitale. Lufta e re e Ftohtë nuk ka të bëjë me tanket, raketat ose Makineritë Doomsday – është për të komanduar vëmendjen tuaj.

Doktrina e Zuckerberg

 • “Jepuni njerëzve fuqinë për të shkëmbyer dhe lidhur” (… dhe shitur shumë reklama)
 • 46 – numri i kompanive të fituara nga Facebook
 • 147bn dollarë – kapak i tregut

Doktrina Faqe-Brin

 • “Mos bëj dëm, dhe bëj informacion si të arritshëm dhe të dobishëm” (… dhe shes shumë reklama)
 • 146 – numri i kompanive të blera nga Google
 • $ 367bn – kapak i tregut

Pikat kryesore të garës së armëve teknike

2009

 • Facebook – 9 Gusht 2009
  • Emri: FriendFeed
  • Mimi: Klasifikuar (vlerësuar 50 milion dollarë)
  • Aftësia: Burimi i lajmeve
  • Teknologjia e re e klasifikuar forcoi Lajmin e lajmeve të Facebook për betejën kundër sundimit të Google në “uebin në kohë reale”
 • Google – 9 Nëntor, 2009
  • Emri: AdMob
  • Pricemimi: 750 milion dollarë
  • Aftësia: Reklama në celular
  • Njësitë interaktive të reklamave të AdMob dhe media e pasur e zgjerueshme i shtuan Google shtesë në garën për armët e reklamave

2010

 • Facebook – 13 maj, 2010
  • Emri: Friendster (patenta)
  • Mimi: 40 milion dollarë
  • Aftësia: arsenali legal i Facebook
  • Facebook zgjeroi atë të brendësisë IP-të në Azinë Juglindore
 • Google – 1 korrik, 2010
  • Emri: Rrëshqitje
  • Mimi: 182 milion dollarë
  • Aftësia: Aplikacione të lojrave sociale
  • Google marshalloi talent të ri në frontin e lojrave sociale

2011

 • Facebook – 20 Mars, 2011
  • Emri: Snaptu
  • Mimi: Klasifikuar (60-70 milion dollarë e vlerësuar)
  • Aftësia: Shërbimi celular në Facebook
  • Snaptu e ndihmoi Facebook-un të rrëzonte atë mur midis desktopit dhe shërbimeve mobile
 • Google – 15 gusht, 2011
  • Emri: Lëvizshmëria Motorola
  • Mimi: 12.5 miliardë dollarë
  • Aftësia: Android, Google TV
  • Një prodhues tjetër forcon arsenalin e tabletave dhe celularëve të Google
 • Facebook – 5 Dhjetor, 2011
  • Emri: Gowalla
  • Mimi: i klasifikuar
  • Aftësia: Shërbimi i ndarjes së vendndodhjes së Facebook
  • Aplikacioni i Gowalla shërbeu për të përmirësuar zgjerimin e Google në tregun e ndarjes së vendndodhjeve
 • Google – 10 Nëntor, 2011
  • Emri: Katango
  • Mimi: i klasifikuar
  • Aftësia: Automatizimi i Qarqeve Google+
  • Ndërsa Facebook hapi Listat Smart, Google aneksoi Katango për të marrë aplikacionin e tyre automatik për ndarjen e miqve

2012

 • Facebook – 10 Prill 2012
  • Emri: Instagram
  • Mimi: 1 miliard dollarë
  • Aftësia: Menaxhimi i figurave
  • 17 filtra, 5 milion të shtëna në ditë; një armë e frikshme e shpërqendrimi në masë
 • Google – 31 korrik, 2012
  • Emri: Wildfire Interactive
  • Mimi: 400 milion dollarë
  • Aftësia: Google+, DoubleClick, AdX / AdmeId
  • Aplikimet sociale, konkurset, ushqyerja e reklamave në rrjetet më të mëdha sociale duke përfshirë Facebook (!) Një shans i shkëlqyeshëm për t’u infiltruar dhe për të fituar para në reklama të drejtuara nga armiku
 • Facebook – 18 qershor 2012
  • Emri: Face.com
  • Mimi: Klasifikuar ($ 55-60 milion $ e vlerësuar)
  • Aftësia: Teknologji e njohjes së fytyrës
  • Një kulturë e freskët e specialistëve të skanimit të fotografive – ata kurrë nuk harrojnë një fytyrë
 • Google – 2 Tetor, 2012
  • Emri: Pamje
  • Mimi: 45 milion dollarë
  • Aftësia: Teknologjia e njohjes së fytyrës për celular
  • Vegël lëvizëse Google mund të njohin potencialisht të gjithë patriotët

2013

 • Facebook – 12 Tetor 2013
  • Emri: Onavo
  • Mimi: Klasifikuar ($ 150-200 milion e vlerësuar)
  • Aftësia: Aplikacione celulare
  • Analizë inteligjente për frontin mobil – dhe zyra e parë izraelite e Facebook krijon një fortesë të Lindjes së Mesme
 • Google – 3 Tetor 2013
  • Emri: Rrëmujë
  • Mimi: i klasifikuar
  • Aftësia: Android, Google X
  • Googlers tani mund të urdhërojë aplikacione me gjeste – nëse Njeriu vendosi t’i ndërtojë ato në pajisjet e tij
 • Facebook – 19 shkurt 2014
  • Emri: WhatsApp
  • Mimi: 19 miliardë dollarë
  • Aftësia: Mesazhe në internet të lira, efikase
  • 450 milion lajmëtarë (+1 milion çdo muaj) në tregjet në zhvillim – Facebook tani kontrollon një linjë të re telefonike
 • Google – 26 Janar 2014
  • Emri: Deep Mind Technologies
  • Mimi: Mbi 500 milion dollarë
  • Aftësia: Google X, inteligjencë artificiale
  • Zgjeroni ndikimin e Google në AI, mësimin e thellë dhe hartat e mendjes
 • Facebook – 25 Mars 2014
  • Emri: Oculus Rift
  • Mimi: 2 miliardë dollarë
  • Aftësia: Realitet / lojëra video e shtuar
  • Facebook hyn në garën hapësinore (të shtuar) duke marrë Oculus Rift
 • Google – 13 Janar 2014
  • Emri: Laboratorët Nest
  • Mimi: 3.2 miliardë dollarë
  • Aftësia: Google Home
  • A është Google që të mbyllë ap Gjëmimin e alarmit të duhanit ’dhe të marrë nën kontroll shtëpinë tuaj?

Kush mendoni se do të dalë në krye?

Fuqitë e tjera konkurrojnë për mbizotërim – por Facebook dhe Google po rritin aksionet.

Whatfarë është tjetër në luftën me prokurë midis këtyre dy titanëve? A do të dalë njëra palë si fuqi mbizotëruese, apo do të mbyllen në një ngërç për vitet në vijim? Dhe çfarë do të thotë kjo për konsumatorin? Thjesht duhet të presim dhe të shohim.

Vendosni Infografinë tonë në faqen tuaj!

Mos ngurroni të përdorni infografinë tonë në faqen tuaj të internetit. E tëra që ne kërkojmë është që ju të na jepni kredi duke u lidhur përsëri në këtë faqe. Faleminderit!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map