Jak používat Tor pro soukromé prohlížení webu

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Tor pro nováčky: Jak a proč to používat

Se všemi zprávami o NSA a dalších vládních organizacích po celém světě se zdá, že všechno, co děláme, ať už fyzické nebo virtuální, někdo sleduje. Nyní víme, že naše telefonní hovory, texty, e-maily a online aktivity jsou zaznamenávány a monitorovány a kdo ví, co jiného?

Někteří mohou říci, že pokud nemáte co skrývat, nemusíte se čeho bát. Jistě by se zločinci měli obávat, že se chytí, pokud vláda nás špehuje, dobře?

Je však třeba argumentovat, že když vláda neustále sleduje vše, co její občané dělají, poškozuje společnost jako celek.

Zločinci nejsou jediní lidé, kteří chtějí soukromí. OSN uznává soukromí jako základní lidské právo a mnoho zemí ve svých ústavách výslovně chrání práva občanů na soukromí. Jak říká ACLU, „soukromí je základní součástí důstojného života.“ Umožňuje svobodu projevu a samostatnost jednotlivce beze strachu z represálií.

Argument „nic skrýt“ je také v rozporu se zásadou „neviny, dokud se neprokáže vina“, což je princip, který následují právní systémy mnoha zemí světa. Místo toho neustálý vládní dohled nad jeho občany předpokládá, že všichni jsou zločinci, kteří mají co skrýt.

K tomu všemu přidejte skutečnost, že ani nevíme jistě, proč nás sledují a co dělají se všemi našimi údaji, a máme ještě více důvodů k podezření z neustálého dohledu..

Co můžeme udělat kromě podepsání neúčinných peticí na webech, jako je Change.org a sdílení pochmurných zpráv s našimi přáteli z Facebooku? Vypadá to, že vlády všechny protesty jednoduše ignorují, kteří nám říkají, že jejich špionáž je pro naše dobro.

Můžete ale udělat něco pro ochranu svých údajů při prohlížení online a nevyžaduje, abyste byli odborníkem na IT nebo technickým géniem. Pomocí prohlížeče TOR můžete zůstat online anonymní a chránit své právo na soukromí. Zde je návod, jak začít.

tor-for-newbies-v2

Průvodce pro nováčky k Tor: Jak to získat, používat a proč

Každé zařízení, které se připojuje k internetu, má adresu IP (Internet Protocol) – jedinečné číslo, které jej identifikuje k serverům a webům, se kterými komunikuje..

Pokud chcete skrýt svou IP adresu (a vaši polohu a historii prohlížení s ní) v bludišti serverů, Tor je určitě sázka.

Tady’jak začít.

Jak Tor funguje

Když používáte Tor’s prohlížečem, váš internetový provoz je směrován přes řadu různých dobrovolnických počítačů po celém světě (tzv ‘relé’). Díky tomu je pro vás nebo vaši polohu velmi těžké identifikovat kohokoli.

Proč byste to měli používat

Tor je pro každého – i když nemáte co skrývat. Výhody zahrnují:

 • Soukromí
 • Zabraňuje online sledování
 • Chrání data před hackery
 • Může obejít brány firewall

Jak získat svazek Tor

Tor přichází s bezplatným přednastaveným prohlížečem pro stolní a mobilní zařízení. Můžete si jej stáhnout a nainstalovat během několika minut:

 1. Jít do torproject.org a klikněte ‘Stažení’.
 2. Web zjistí, jaký operační systém (Windows, Mac nebo Linux) používáte. Pokud je to správné, klikněte na ‘Stáhněte si soubor Tor Browser Bundle’. Jinak postupujte podle odkazu pro správné stažení operačního systému.
 3. Poklepejte na stažený soubor. Vyberte umístění, kam bude soubor extrahován.
 4. Klikněte na ‘Dokončit’ vytvořit ‘Prohlížeč Tor’ ve vašem počítači. Můžete také umístit prohlížeč na USB flash disk a přistupovat k Tor na jiných počítačích bez instalace.
 5. Klikněte na ‘Spusťte prohlížeč Tor’ ve složce Tor Browser.
 6. Tor se vás zeptá na vaše připojení k internetu. Pokud se chcete k Tor připojit přímo, klikněte na ‘Připojit’.

  Pokud však žijete v zemi, kde je internet cenzurován nebo je Tor zamračen, přistupujte k síti nepřímo nebo prostřednictvím ‘most’. Klikněte na ‘Konfigurovat’.

 7. Tor se automaticky připojí k reléové síti. Pokud ano, přejděte ke kroku 8. Pokud se Tor nepřipojí automaticky, přejděte ke kroku 7.1.
  • Máte několik možností.

  • 7.1.A. Připojte se přes proxy server, který funguje jako prostředník mezi vámi a Torem. Použijte připojení proxy, pokud chcete skrýt nejen vaši IP adresu, ale také skutečnost’znovu používáte Tor.
  • 7.1.B. Uveďte podrobnosti o zvoleném serveru proxy a stiskněte tlačítko ‘další’.
  • Tip: Použijte data serveru proxy z důvěryhodných zdrojů, jako je proxylist.hidemyass.com.

  • 7.1.C. Bude navázáno spojení mezi vámi, proxy a sítí Tor. Nyní můžete spustit prohlížeč. Přejděte na krok 8.
  • 7.2.A. Pokud váš poskytovatel internetových služeb (ISP) blokuje relé Tor ve vaší oblasti, klikněte na ‘Ano’ po zobrazení výzvy k přístupu k místním neveřejným relé.
  • 7.2.B. Vybrané mosty můžete použít ‘obfs3’ z typů dopravy. lis ‘Připojit’.
  • 7.2.C. Pokud jsou tyto mosty blokovány, použijte vlastní most. Můžete požádat o přemostění IP adres na bridges.torproject.org. Zkopírujte a vložte adresu můstků z webu a stiskněte ‘Připojit’.
  • 7,2.D. Pokud je bridges.torproject.org blokován, vyžádejte si mosty prostřednictvím e-mailu. Napsat ‘dostat mosty’ na [e-mail chráněn]. To lze provést pouze z účtu Gmail. Zkopírujte adresu (adresy) můstku z e-mailu s odpovědí do konfiguračního okna a stiskněte ‘Připojit’.
  • 7.3.A. Pokud máte bránu firewall, která umožňuje připojení pouze přes určité porty, klikněte na ‘Ano’ na výzvu. Toto pokročilé nastavení se týká toho, zda jste’nakonfigurovali jsme aplikační firewall tak, aby vyloučil Tor.
  • 7.3.B. …pak ve vyhrazeném okně zadejte povolená čísla portů.
 8. Jednou’Po opětovném připojení se spustí Tor Browser.

Jak bezpečně používat Tor

Jste připraveni začít zkoumat? Tyto doplňkové bezpečnostní funkce použijte k pokrytí vašich skladeb online.

 1. Spusťte Tor Browser z počítače nebo flash disku. Chcete-li zkontrolovat, že Tor běží, klikněte na ‘Zkontrolujte nastavení sítě Tor’.
 2. Na další stránce se zobrazí IP adresa, kterou váš ISP vidí, zatímco vy’znovu si prohlížíte Tor. Tohle není’t skutečná adresa IP. Geolokaci této IP adresy můžete zkontrolovat na adrese whatismyipaddress.com. Geolokace by se měla lišit od skutečné polohy.
 3. Nastavení zobrazíte klepnutím na ikonu cibule. Klikněte na ‘Nová identita’ for Tor pro vás vygeneruje novou virtuální IP adresu.
 4. v ‘Preference’ na stejném panelu zkontrolujte, zda jsou zaškrtnuta políčka Nastavení zabezpečení. Tato nastavení můžete kdykoli upravit.
 5. Způsob připojení k Tor můžete kdykoli změnit ‘Otevřete Nastavení sítě’, téměř stejným způsobem jako při prvním připojení. Můžete přidat proxy, přepnout na mosty atd.
 6. Prohlížeč Tor vás upozorní na pokusy o sledování – můžete je spravovat, jakmile se objeví.
 7. V pravém horním rohu povolte ‘HTTPS všude’, která chrání před aplikacemi pro klikání, které by mohly ukrást vaše přihlašovací údaje. Poznámka: Toto funguje pouze na webech, které podporují HTTPS.
 8. Můžete blokovat JavaScripty, Java Flash a další pluginy pomocí NoScript. S tlačítko vedle ikony cibule bude přeškrtnuto, pokud je aktivní blokování skriptů.

Pokud stránce důvěřujete, povolte skripty ručně kliknutím na tlačítko (nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na stránku) a výběrem ‘dočasně povolit’.

Šťastný procházení!

Přestože je úplné soukromí online dnes považováno za nemožný mýtus, Tor může být mocným nástrojem ochrany vaší online identity – zejména v naší post-sněhové době.

Zdroje

 • Chcete, aby Tor opravdu fungoval? – torproject.org
 • Tor: Bridges – torproject.org
 • O uživateli NoScript – noscript.net
 • Bittorrent přes Tor není dobrý nápad – blog.torproject.org
 • 7 věcí, které byste měli vědět o Tor – eff.org
 • Vydán Tor Browser 3.6.2 – blog.toproject.org
 • Nainstalujte a používejte balíček prohlížeče Tor – The Tor Project’s Kanál – youtube.com
 • Tor: Přehled –torproject.org
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map