E urrej ISP-në tënde? Nuk je vetem

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


Me mbi 85% të popullsisë së saj në internet, Amerika është një nga përdoruesit më të mirë të Internetit të çdo vendi në botë. Amerikani mesatar kalon mbi 20 orë në javë në internet, duke kontrolluar email, duke luajtur lojëra dhe duke bashkëvepruar në rrjetet sociale. Ne e duam shumë uebin, madje jemi duke menduar të shtojmë varësinë e Internetit në listën e çrregullimeve mendore të njohura zyrtarisht.

Dhe ne jemi të zellshëm për të mbrojtur të drejtën tonë për të hyrë në internet: Kushdo që merr rrugën e hyrjes në internet do të ketë ferr për të paguar.

E cila fillon të shpjegojë pse ofruesit e shërbimeve të Internetit (ISP) janë ndër kompanitë më të urryera në Amerikë.

Në shumë fusha, ISP-të mbajnë një monopol mbi shërbimin e Internetit, duke lënë shumë amerikanë pa zgjidhje kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një ofruesi. Për shkak se përballen me pak ose aspak konkurrencë, ISP-të mund të largohen nga tarifimi i çmimeve të primit; shumë më tepër sesa në vendet e tjera.

Bisedoni me disa amerikanë për ISP-në e tyre, dhe ju keni më shumë se sa ka gjasa të dëgjoni disa histori tmerri për shërbimin e tyre ndaj klientëve. Tregimet për kapakët e të dhënave, goditja e shpejtësisë ose përfaqësuesit abuzivë të shërbimit ndaj klientit duket se shkojnë virale çdo javë.

Përkundër këtij fakti, këta ISP akoma tarifojnë premium norma për të drejtën për të hyrë në internet, edhe kur shërbimi që ata ofrojnë nuk përputhet me çmimet.

Në fakt, pavarësisht se paguajnë çmime të tilla të larta, amerikanët kanë ndër shpejtësitë më të ngadalta të internetit në botë. Ironshtë ironike që Amerikës i pëlqen të pretendojë një monopol mbi lirinë, ndërsa qasja jonë në internet, e cila ofron liri të paparë të fjalës dhe informacionit, është mbajtur nga ISP-të tona. Megjithatë, vendet si Koreja e Jugut, të cilat censurojnë shumë aksesin në internet, ofrojnë shpejtësi ndriçimi të shpejtë me çmime shumë më të ulëta.

Megjithëse nganjëherë vitriol kundër ISP-ve mund të duket pak më lart, Amerikanët kanë arsye të mira për të urrejtur ISP-të tona. Deri në ditët të kenë qasje në alternativa si Google Fiber, të cilat do t’i detyrojnë ISP-të të përmirësohen në mënyrë që të konkurrojnë, ne duhet të përgatisim me to. Por kjo nuk do të thotë që duhet të na pëlqejë!

Pse i urrejmë ISP-të tona

5 arsye Të gjithë e urrejnë ISP-në e tyre

ajo’nuk është sekret që Shërbimi Amerikan i Internetit Ofron thith – por pse i urrejmë kaq shumë?

këtu’pesë arsye që justifikojnë mllefin tonë vrastar drejt ISP’s:

1 – Ata i lënë klientët të pakënaqur

Sipas Indeksit të Kënaqshmërisë së Konsumatorit Amerikan 2013 (ACSI):

 • ISP-të kishin një rezultat të përgjithshëm prej 65 nga 100 (100 duke qenë një rezultat i përsosur)
 • Kjo rezultat ishte më e ulta për çdo industri
 • ISP’dështoi në “të ofrojë çdo aspekt të shërbimit ndaj klientit në një mënyrë veçanërisht mbresëlënëse”

Nota më e lartë për një ISP të vetme ishte vetëm 71/100 për Verizon Communications

ISdo ISP (përveç Cox dhe Verizon) ishte në fund 15 ndërmarrje më të këqija, për kënaqësinë e konsumatorit.

2 – Ata i trajtojnë njerëzit keq

Sipas ACSI për 2013, rezultati më i ulët në lidhje me përvojën e klientit për ISP-të është 62/100 për kënaqësinë e qendrës së thirrjeve.

Kompania më e keqe në Amerikë 2014 – Comcast

(Comcast mori 51.5% të votave.)

2 herë fitues – Comcast më parë fitoi Worst Company në Amerikë në 2010

A e befason dikush?

Sipas Google Trends, bazuar në termat e kërkimit:

 • “Comcast thith”
  • Seattle e urren më shumë Comcast
 • “Verizoni thith”
  • Philadelphia e urren më shumë Verizon
 • “AT&T thith”
  • Agoikago e urren AT&T më së shumti

Histori tmerri

Kur ArsTechnica i lexoi lexuesit e saj tregimet e tyre më shqetësuese të telasheve në internet, ata morën më shumë se 300 komente si përgjigje, të gjitha duke flakur ISP-të.

Një AT&Klienti T pretendoi se ai kishte marrë një faturë të papaguar drejtuar një të huaji pas AT&T ricikloi numrin e llogarisë.

AT&Shërbimi i klientëve T vendosi të rregullojë gabimin e tyre duke:

 1. Raportohet se akuzonte klientin se gënjeu
 2. Mos kuptimi pse faturimi në emër të dikujt tjetër ishte madje një çështje.
 3. Duke kërkuar nga klienti të paguajë faturën e të huajit

3 – Ata ofrojnë shërbim të dobët

Edhe pse ISP-të arritën të shënonin jashtëzakonisht shumë në çdo aspekt të shërbimit të matur, shërbimi i tyre i perëndishëm i tmerrshëm mbizotëron në listë.

Rezultatet janë nga 100, dhe shkojnë nga e keqja në besueshmërinë dhe cilësinë në më keq në opsionet dhe shërbimet në dispozicion:

 • 70/100 – Performanca e shërbimit të Internetit gjatë orëve të pikut
 • 70/100 – Kënaqësia e faqes në internet
 • 70/100 – Cilësia e transmetimit të videos

71% e konsumatorëve do të paguajnë me kusht në ISP-në e tyre nëse përpiqeshin të pengonin ose të ngarkonin ekstra për shërbime të rënda të bandës, si Netflix dhe Skype

Një shënim për ISP-të – Mos u përpiqni kurrë të dilni midis klientëve tuaj dhe Bryan Cranston, ata do t’ju tërheqin sytë nga sytë..

4 – Ata ju zhdukin

Kostoja mesatare mujore e shërbimeve të komunikimit në shtëpi është $ 154.

Mimet ndryshojnë shumë ndërmjet ndërmarrjeve dhe rajoneve.

 • Shpejtësia më e lartë e DSL mund të kushtojë deri në 30 dollarë në muaj në Verizon dhe 43 dollarë në AT&T.
 • Kabllo Time Warner dhe Verizon ngarkojnë rreth 80 dollarë në muaj për 50Mbps.
 • Comcast ofron shërbim 50 mbps për rreth 115 dollarë në muaj.

Shpejtësia mesatare e lidhjes në SH.B.A. është e drejtë 9.8Mbps.

 • Shpejtësia mesatare e lidhjes në Korenë e Jugut është më shumë se x2 që.

Më e mira “loje treshe” marrëveshje (kabllo, internet dhe telefon) në:

 • Lafayette, Luiziana, do të ishte 121 dollarë në muaj për 5Mbps.
 • Seul, Koreja e Jugut, do të ishte 35 dollarë në muaj për 100Mbps.

5 – Ata’është një Monopol

Shumëllojshmëria e planeve të internetit në dispozicion në SH.B.A. u vlerësua si lloji më i dytë i përvojës së klientit në ACSI3 2013.

Sipas Raportit Global të Konkurrencës së Forumit Ekonomik Botëror;

Pavarësisht se renditet Nr.1 ​​për PBB… renditja e SHBA nr. 35 për gjerësinë e brezit të internetit për përdorues.

Në shkurt 2014, Comcast njoftoi se kishte ranë dakord të blinin Time Warner Cable.

Kjo do të rrisë Comcast’Pjesa e tregut në:

 • 30 milion pajtimtarë
 • Afërsisht 30% e tregut të brezit të gjerë

52% e njerëzve besojnë se bashkimet si marrëveshja Comcast / Time Warner Cable janë të këqija për konsumatorët.

Fatmirësisht, ka shpresë në horizont, me konkurrencë në zhvillim si Google Fiber. Të tjerët duhet të paraqiten me kohë, duke detyruar ISP-të të përmirësohen.

burimet

 • Tregime tmerri në internet: Si ISP-të i mashtruan lexuesit Ars – arstechnica.com
 • Aksionarët e Comcast e urrejnë kompaninë e tyre kabllore Shumë – bizjournals.com
 • Pse amerikanët i urrejnë Ofruesit e Shërbimeve të Internetit më shumë se çdo industri tjetër – businessinsider.com
 • A e urreni Ofruesin tuaj të Internetit? – cnn.com
 • Urime për të reklamuar, Ju jeni 2014 Kompania më e keqe në Amerikë! – konsumatorist.com
 • 71% e amvisërive të Sh.B.A-së do të Shkëputeshin nga Ofruesit që përpiqen të ndërhyjnë në Internet – userreports.org
 • Si të kurseni para në shërbimet e kabllove me tre kolaudime – userreports.org
 • Kurseni një pako në faturat tuaja të teknologjisë – në internet.wsj.com
 • Amerikanët marrin pamje nga Comcast, Time Warner Cable Deal – reuters.com
 • Raporti i Telekomunikacionit dhe Informacionit ACSI 2013 – theacsi.org
 • Shenjat sipas industrisë – theacsi.org
 • Urime për të konkurruar, kompania juaj më e dobët e vitit 2014 në Amerikë! – konsumatorist.com
 • Tregime për Hororin e Internetit: Si ISP-të Screwed over Ars Readers – arstechnica.com
 • Aksionarët e Comcast e urrejnë kompaninë e tyre kabllore Shumë – bizjournals.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map