BitCoin: Whatfarë duhet të dinë gjyshërit tuaj sot

Disclosure: Mbështetja juaj ju ndihmon të mbani sitin në punë! Ne fitojmë një tarifë referimi për disa nga shërbimet që rekomandojmë në këtë faqe.


si-te-shpjegoj-Bitcoin-për-tuaj-gjyshërit

Bitcoin ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2009, dhe ndërsa nuk është më provinca e vetme e spekuluesve të faqeve të forta të internetit dhe spekullatorëve me fat (nëse herë pas here të harrueshëm), nuk është saktësisht një emër shtëpiak. Në një studim të vitit 2014 të realizuar nga gjigandi i financave dixhitale dhe mediave The Street, vetëm dy përqind e të anketuarve thanë se zotëronin Bitcoin, më shumë se tre të katërtat nuk kishin dëgjuar kurrë për monedhën virtuale, dhe më pak se një e pesta thanë se do ta konsideronin ndonjëherë përdorimin e Bitcoin (ose ndonjë alternative e monedhës tradicionale). Një 80% e plotë thanë se ata më mirë do të zotëronin ari në krahasim me çdo lloj monedhe kriptoje, por duke pasur parasysh lidhjen e gjatë të dashurisë së njerëzimit me metale me shkëlqim, kjo nuk është aspak një surprizë.

Sidoqoftë, çuditërisht është ndarja e familjaritetit të Bitcoin midis grupmoshave të ndryshme. Ndërsa njerëzit e moshuar (siç janë prindërit tuaj ose të dashur të vjetër Gran) mund të duket se nuk ka gjasa të kujdeseni për një magjistar të tillë financiar të prerë, i njëjti sondazh që nënvizoi profilin e ulët të Bitcoin me publikun e gjerë gjithashtu zbuloi një statistikë befasuese: të anketuarit që ranë në 50 -Demografia e 64-vjeçares ishte më e njohur (me 30%) me Bitcoin, duke tejkaluar brezat e rinj me 10%.

Thënë kështu, një studim i vitit 2013 i përdoruesve britanikë të Bitcoin zbuloi se mesatarja “Bitcoiner” ka shumë të ngjarë të jetë një burrë në fillimin e viteve të 30-ta, i cili ka një punë me kohë të plotë, një marrëdhënie dhe një dashuri ndaj kapitalizmit (ose të paktën varietetin virtual) ). Pra, ndërsa babai juaj ose Gran juaj mund të jenë të interesuar në Bitcoin, nëse jeni një shok i ri me një vibe nerdy, është e mundur që ata mund t’ju kërkojnë të ju shpjegojnë se si mund ta kthejnë atë pension në një shkëlqim kibernetik.

Për fat të mirë, bazat e bitcoin janë mjaft të thjeshta për t’u zotëruar, dhe përputhen mirë me shembuj nga bota jo-virtuale (përfshirë portofolin dhe kodet kryesore). Pra, ndërsa mbetet e pamundur që ju do të thirreni për të shpjeguar ndërlikimet e minierave dhe shkallët e hashit në darkën tjetër familjare, me siguri do t’ju bënte të rishikoni bazat (vetëm në rast se Grandad vendos që ai dëshiron të konvertojë trashëgiminë tuaj!)

Si ta shpjegoni Bitcoin te gjyshërit tuaj

PS. Sigurohuni që të bëni artikullin tonë në programet e referimit të webmasterëve që paguajnë në bitcoin!

ol {
lloji i stilit të listës: asnjë;
}

Si ta shpjegoni Bitcoin te gjyshërit tuaj

A keni provuar ndonjëherë t’ua shpjegoni Bitcoin gjyshërve tuaj? ajo’Nuk është e vështirë nëse i merrni bazat e duhura.

Whatfarë është Bitcoin e dashur?

Bitcoin është një monedhë, ashtu si $, £, €, ¥. Por Bitcoinët janë një para dixhitalale e decentralizuar, e krijuar, mbajtur dhe shpenzuar në mënyrë elektronike në të gjithë botën.

Bitcoin është i ngjashëm dhe i ndryshëm me paratë konvencionale:

$, £, €, ¥BTC
Backshtë mbështetur nga…Produkte, shërbime dhe ekonomia e vendit lëshuesProduktet, shërbimet dhe konsensusi i shëndoshë i përdoruesve
Ajo qeveriset nga…Bankat QendroreMatematikë dhe informatikë e shpërndarë
Transferimi ndërkombëtar merr…Disa ditëDisa minuta
Kostoja e transfertave ndërkombëtare…Deri në 10 2-3 ose 2-3% të një transaksioni0 deri në 0,01 $
Pasi të keni paguar…Një kthim mbrapa është i mundurPa pagesa pagese

imagjinoj një llogari bankare ose një kartë krediti: në vend që të paguajnë para, blerësit transferojnë para konvencionale përmes një banke. Bitcoin funksionon njësoj – ju mund të blini produkte në internet ose t’i arkëtoni ato për monedha të tjera. Çfarë’newshtë e re që ju keni prerë ndërmjetësuesit: bankat dhe kompanitë e pagesave.

Merrni Bitcoin!

Bleni atë në një këmbim në internet ose me depozitë të drejtpërdrejtë

 • Fotografoni një bankë ku hapni një llogari në një valutë të huaj:
  1. 1. Ju ecni brenda
  2. 2. Hapni një llogari
  3. 3. Dorëzoni para për të blerë para të huaja për të vendosur në llogarinë tuaj të re
 • Në versionin e Bitcoin:
  1. 1. Ju regjistroheni në shkëmbimin e Bitcoin ose platformën e depozitave të drejtpërdrejta në internet
  2. 2. Ju hapni një llogari Bitcoin (d.m.th. et Portofol ’)
  3. 3. Paratë e telit ($, £, €, etj.) Nga një llogari bankare ose paguani në një agjent lokal të Moneygram në të holla për të marrë bitcoin me kurset e këmbimit aktual.

Blej Bitcoin fizik

 • Urdhër nga prodhuesit e njohur, të pavarur. Jini të gatshëm të paguani më shumë për Bitcoinët fizikë sesa vlera e tyre e fytyrës.

Miniera atë

 • Bleni një kompjuter minierash dhe lëshojeni atë në dhomën tuaj të gjumit.

Ruani Bitcoin-in tuaj!

Në tuaj ‘portofol’

 • Harrojeni lëkurën tuaj të faturuar – Një kuletë është një depozitë dixhitale në internet, në kompjuterin tuaj ose në celularin tuaj. Një portofol është si një llogari bankare pa një bankë.

Në sirtarin tuaj / sekretin / jastëkun tuaj të fshehtë

 • Edhe Bitcoinet fizike mund të shpenzohen vetëm në internet. Do monedhë fizike ka një adresë në internet që mund t’i qaseni me fjalëkalimin (çelësin privat) të fshehur në monedhë. Pastaj, mund ta transferoni Bitcoin në portofolin tuaj ose ta shpenzoni menjëherë.

Një portofol Bitcoin përmban:

Adresa (es)

 • Imagjinoni një numër llogarie bankare. Portofoli juaj Bitcoin gjithashtu përmban një numër të tillë (ose të shumëfishtë) dhe secila adresë ka një bilanc Bitcoin. Gjatë një transaksioni, adresa është e dukshme për të gjithë përdoruesit e rrjetit.

Keyelësi privat

 • Ky është një kod sekret (i ngjashëm me një PIN) të krijuar për secilën adresë ku mbani Bitcoin. Ky çelës është i njohur vetëm për ju dhe lejon transferimin e parave nga një portofol Bitcoin në një tjetër.

Kaloni ato!

 1. 1a. online në më shumë se 15,000 shitësit me pakicë në internet.
  • Hapni portofolin tuaj duke përdorur adresën tuaj Bitcoin…
 2. 1B. Në pikën e shitjes: Në kafene dhe dyqane miqësore me Bitcoin në të gjithë botën, Nëse keni hyrje në smartphone në portofolin tuaj të bitcoin.
  • Përdorni telefonin tuaj për të skanuar kodin e paraqitur në faturë.
   • Miratoni transaksionin në telefonin tuaj.
    • Prisni për Rrjetin për të verifikuar këtë transaksion. Kjo zgjat mesatarisht 10 minuta…
 3. 1c. Në një shkëmbim Bitcoin – ndërroni Bitcoin për $ ose monedha të tjera.
 4. 2. Përdorni çelësin tuaj privat për të autorizuar një transferim në portofolin Bitcoin të shitësit.
 5. 3. Transaksioni përpunohet nga një rrjet i “minatorëve”: kompjuterë që vërtetojnë transaksionin tuaj.
 6. 4. Transaksioni është i koduar = shndërruar në një kod alfanumerik.
 7. 5. Pastaj, ai përfshihet në një “bllok” me transaksione të tjera të 10 minutave të kaluara.
 8. 6. Blloku i transaksionit përpunohet nga mijëra minatorë për verifikim. Ata janë si librashitës virtualë që regjistrojnë çdo transaksion në një transaksion të librave kryesore të quajtur “zinxhir blloku”.
 9. 6a. Sapo të bllokohet një bllok, minatorët korrin një shpërblim prej 25 Bitcoin dhe ndonjëherë tarifë transaksioni. Ju mund të bashkoheni me minatorët për të fituar pjesën tuaj të shpërblimeve dhe tarifave të minierave.
 10. 7. Të gjithë e shohin transaksionin dhe adresën tuaj në zinxhirin bllok – por jo çelësin tuaj privat, bilancin tuaj Bitcoin ose të dhënat personale. Kjo siguron që asnjë Bitcoin të mos shpenzohet dy herë, asnjë Bitcoin nuk është rrëmbyer dhe asnjë të dhënë personale nuk ekspozohet.
 11. 8. Transaksioni konfirmoi! Ju keni shpenzuar Bitcoin tuaj!

Djathtas-O. Por a është e vërtetë?

Po aq të vërteta sa paratë tuaja në një llogari bankare – por ju nuk mund t’i shpenzoni ato me para dhe Bitcoin’Pranimi s është ende larg universale.

A mund t’i blej veglat e mia me Bitcoin?

Ndoshta jo në ushqyesit vendas akoma, por ajo’vetëm çështje kohe.

Ashtë një transaksion Bitcoin i lirë?

Tarifa e minatorëve varion zakonisht nga 0 dhe 1 cent i SHBA – duke u ulur thellësisht nën tarifat tipike të kartave të kreditit.

Wonderful. A eshte e sigurt?

Një transferim i Bitcoin mund të jetë më i sigurt se transaksionet e kartave të kreditit siç nuk ndodh’përfshini të dhëna personale dhe karte krediti. Ju portofolin dhe të dhënat private ruhen në kompjuterin tuaj ose portofolin tuaj në internet – atë’varet nga ju për t’i mbajtur ata të sigurt.

Sukses? Të mirë. Tani prisni për mbledhjen e ardhshme të familjes për të sjellë përkufizimet e ‘shkalla e hashit’, ‘vështirësi’ dhe ‘blloqe jetimësh’. Dhe mundohuni të krijoni një buzëqeshje të ndershme kur bilanci i tij i Bitcoin-it guxon tuajin.

* E gjithë monedha e kuotuar është në USD.

burimet

 • Pyetjet e bëra më shpesh – bitcoin.org
 • Shpjegohen Tarifat e Transaksionit të Bitcoin – bitcoinfees.com
 • Bleni Bitcoin të Vërtetë – buyphysicalbitcoins.com
 • Tarifat mesatare të përpunimit të kartës së kreditit – cardfellow.com
 • Bitcoins fizike nga Casascius – casascius.com
 • Një fillestar’Udhëzues për Bitcoin – coindesk.com
 • Bleni një monedhë të bukur të riblerueshme për Bitcoin në Portofolin tuaj dixhital në çdo kohë – titanbtc.com
 • Krahasimi i tarifave të transferimit të telit bankar – mybanktracer.com
 • Guttmann, B (2013), Bibla e Bitcoin – libra.google.co.uk
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map