Autorská práva, internet a proč na vás záleží

Zveřejnění: Vaše podpora pomáhá udržovat provoz webu! Za některé služby, které na této stránce doporučujeme, dostáváme poplatek za doporučení.


Autorská práva, internet a proč na vás záleží

Historie autorského práva

Když to všechno začalo, bývalo autorské právo docela jednoduché – trvalo to jen dva roky.

První zákon o autorských právech byl vytvořen v 18. století: britský statut Anny 1710. Tento zákon, který byl chráněn autorským právem, vyžadoval, aby každé dva roky obnovoval autorská práva. Pokud jste neobnovili, vaše práce šla do veřejného vlastnictví a každá tiskárna by z toho mohla těžit.

Ale od prvního statutu je to stále komplikovanější. Snažit se prozkoumat svá práva je jako jít po nekonečné králičí díře. A když požádáte o radu, můžete získat tucet různých odpovědí, i když mluvíte s profesionálními právníky.

Jedna věc je však jasná, pokud jde o autorská práva: od prvního statutu je to stále více a více omezující. Namísto pouhých dvou let jsou dnes autorská práva ve většině zemí po celá desetiletí po smrti autora.

Vstupte na internet

Internet dnes šíří informace mnohem snadněji, než tomu bylo dosud. Nyní můžeme okamžitě sdílet text, fotografie, videa a další po celém světě během několika sekund. Celé knihy byly digitalizovány online a zachovaly a sdílely si znalosti, které jsou po staletí chráněny a izolovány. A jakmile je na webu něco uvolněno, není možné ho vzít zpět.

Ale to nezabrání vlastníkům autorských práv v pokusu. Patentové spory stoupají a počet soudních sporů o porušení autorských práv narůstá.

Dvě strany argumentu

Pomáhá to, že soudci nepotřebují znát ani jméno druhé strany, ale mohou ve svých oblecích pouze pojmenovat „John Doe“. A některé společnosti se nezastaví jen při podání žaloby, ale snaží se zastrašit a ohrozit své cíle do vypořádání.

Na druhé straně problémy s autorskými právy mnozí tvrdí, že internet činí autorská práva zastaralými. Co myslíš? Podívejte se na níže uvedená fakta.

Autorská práva, internet a vy

Copyright, internet & Proč na vás záleží

Internet je patrně největší hrozbou, kterému autorské právo čelí od svého prvního zavedení. Vlády neustále přijímají a vytvářejí nové zákony, které udržují krok s tímto neustále se měnícím digitálním prostředím.

Tady‘s tím, jak internet navždy změnil autorský zákon.

1991 – Je spuštěn první veřejný web.

1993 – Zřizuje se pracovní skupina pro práva duševního vlastnictví.

1994 – Pracovní skupina vytváří pokyny pro spravedlivé používání vzdělávacích multimédií a rozšiřuje spravedlivé používání vzdělávacích materiálů chráněných autorskými právy na online zdroje.

1995 – Netcom, poskytovatel internetových služeb v USA, je žalován za porušení autorských práv ze strany Religious Technology Center za to, že neodstraní materiály chráněné autorskými právy zveřejněné předplatitelem.

1995 – V případě společnosti Religious Technology Center vs Netcom nemůže soud dospět k rozhodnutí o porušení nebo společnosti Netcom’s obhajobou spravedlivého použití. Je však stanoven precedens pro hostitele webových služeb, kteří jsou stíháni za porušení autorských práv, i když nejsou přímo zapojeni.

1996 – Delegáti ze 160 zemí vyvinou nový přístup k otázkám autorských práv, čímž vytvoří rovnováhu mezi právy autorů a zájmy veřejnosti..

1998 – Prezident Clinton podepsal zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act), který provedl několik změn autorského zákona, aby byl aktualizován technologií.

1999 – Kongres schvaluje významné zvýšení minimálních zákonných škod za různé typy porušení autorských práv v zákoně o ochraně proti digitální krádeži a poškození autorských práv.

2000 – Těžká metalová skupina Metallica žaluje Napstera a jejich vlastní fanoušky za neoprávněnou distribuci jejich hudby.

2000 – Federální soudce v San Franciscu nařídí Napsterovi, aby přestal povolovat výměnu pirátské hudby.

2002 – Zákon o propagaci širokopásmového a digitálního televizního vysílání je schválen a vyžaduje, aby jakékoli zařízení, které dokáže nahrávat, přijímat nebo ukládat digitální informace chráněné autorskými právy, bylo v souladu s ochranou proti kopírování zakódovanou v digitálních dílech, jako jsou DVD, CD a e-knihy..

2005 – Je schválen zákon o rodinné zábavě a autorských právech, který vytváří trestní sankce pro jednotlivce, kteří nahrávají filmy v kině nebo distribuují nepublikovaná díla, jako jsou filmy nebo software..

2005 – Nejvyšší soud rozhoduje ve prospěch MGM v případě, kdy se stanoví, že služby sdílení souborů mohou být považovány za odpovědné za porušení autorských práv.

2007 – Jammie Thomas je žalován za porušení autorských práv po stažení 30 skladeb pomocí softwaru pro sdílení souborů typu peer-to-peer.

2009 – Pirátský záliv je obviněn ze spoluúčasti v rozporu s autorským zákonem, jehož hlavním úkolem je pomáhat při celosvětové distribuci nezákonného obsahu online.

2011 – Obchodní dohoda o boji proti padělání (ACTA) je podepsána USA, Japonskem, Švýcarskem a EU a vyžaduje, aby porušování autorských práv aktivně kontrolovali signatáři a vedli trestní sankce.

2011 – Aaron Swartz je stíhán za porušení autorských práv po rozsáhlém stažení článků z digitální akademické knihovny JSTOR.

2012 – Ministerstvo spravedlnosti USA zabaví a zavře webový server Megaupload pro ukládání souborů v USA.

Jak se vyhnout porušení zákona

Před použitím jakéhokoli materiálu, který není’• vlastní duševní vlastnictví, vždy pečlivě zkontrolujte stav jeho autorských práv.

Obecně platí, že pokud web nefunguje’• explicitně ujasněte, že materiál je zdarma k opětovnému použití nebo přivlastnění, a pak jej vždy předpokládejte’s materiál chráněný autorskými právy.

Mějte na paměti tyto jednoduché dos a don’ts.

Dos

 • Ujisti se‘uvědomte si, co je a není’• chráněno autorským zákonem.
 • Předpokládejme, že obsah je chráněn, dokud nemůžete prokázat opak.
 • Zkontrolujte, zda jsou díla k dispozici pro veřejné použití, a vždy připisujte původnímu autorovi.

Pamatovat: Myšlenky a fakta nejsou’Obecně chráněna, ale literární díla, obrazy, fotografie, kresby, filmy, hudba a software podléhají autorským zákonům.

Ne

 • Předpokládejme, že něco není’t pod ochranou autorských práv, protože to’na internetu.
 • Sdílejte, nahrávejte nebo stahujte literární díla, software, fotografie, kresby, filmy nebo hudbu online bez vlastníka autorských práv’s povolením.
 • Umístěte obsah jiného webu na svou stránku bez svolení nebo plagiujte umělecká díla druhých.

Pamatovat: Budoucí spisovatelé a umělci si dávejte pozor ­- fikční postavy a příběhy jsou chráněny autorským zákonem, což znamená, že fikce a kresby postav jsou technicky porušením autorských práv.

Zákon o autorských právech se v jednotlivých zemích liší.

Internet výrazně změnil způsob, jakým zobrazujeme a sdílíme obsah, a zákon musel zpřísnit právní předpisy v oblasti autorských práv, aby v důsledku toho chránil chráněný materiál..

Nakonec však’Je na nás, abychom zajistili, že používáme online materiál eticky a odpovědně.

Zdroje

 • Časová osa autorských práv – arl.org
 • USA vs. Vernor – občanen.org
 • Porušení autorských práv online: nedávné případy po celém světě a legislativní reakce – davies.com
 • USA vs. Aaron Swartz: Obžaloba – documentcloud.org
 • Změny zákona – fairuse.stanford.edu
 • Metallica Sues Napster – forbes.com
 • Pokyny pro autorská práva – gov.uk
 • Případ Napster Loses Net Music Copyright Case – theguardian.com
 • The Pirate Bay Trial: Guilty Verdict – theguardian.com
 • Časová osa internetu – internetsociety.org
 • Obchodní dohoda proti padělání – ipo.gov
 • Prohlášení JSTOR: Zneužití incidentu a trestního řízení – jstor.org
 • Ministerstvo spravedlnosti účtuje vůdce Megauploadu – Justice.gov
 • Copyright Internet – mason.gmu.edu
 • Obchodní dohoda proti padělání – mofa.go.jp
 • Metallica’s Anti-Napster Crusade – mtv.com
 • Poskytovatelé internetových služeb: Znalostní standard pro porušování autorských práv a spravedlivé použití – richmond.edu
 • Fikce a autorská práva – timeshighereducation.co.uk
 • Nejvyšší soud OK 222K Verdikt za sdílení 24 písní – wired.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map